j if ïlkX 'Ml ?'JI« - JNï? letA -n FONOERS iemuri BIJ DE GEBREKKIGEN. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 30 JANUARI 1930 VIERDE BLAD Het onderzoek naar de onvol waardige arbeiders te Haarlem ONZE REDACTEUR VERGEZELT DE ENQUETEURS. „Een olievlek" zoo heeft een raadslid dezer dagen ln den gemeenteraad de Nazorg gekarakteriseerd. Dit beeld is voor het zich steeds uitbrei dende werk van de Nazorg volkomen juist, mits het dan zóó gesteld wordt, dat de olie tevoren al over het papier verspreid was. zoo dat de scheikundige niet anders doet, dan de olie op één plek samen te trekken. Aanvankelijk was de Nazorg opgezet voor de kinderen die het buitengewone onderwijs hier ter stede gevolgd hebben. Een deel is niet in staat om meteen in de maatschappij op eigen beenen te staan, zoodat na de schooljaren nog leiding noodlg is. Toen bleek, dat hel voor de ergste imbecielen niet mogelijk was om in de maatschappij een plaatsje onder de zon te bemachtigen, is voor hen de werkinrichting aan het Donkere Spaarne geopend. Later werd een étage van dit gebouw afgestaan als werkinrichting voor de blinden. De vlek trok meer ojie tot zich Men wist het wel, maar er werd nu na drukkelijk bij bepaald, dat er behalve zwak zinnigen en blinden, nog vele andere gebrek- kigen als onvolwaardige arbeiders, sterk ge handicapt. den strijd om het bestaan met veel moeite strijden Doofstommen, doo- ven, kreupelen, lijders aan rheumatiek. been- en gewrichts-tubercnlose. menschen die een of meer lichaamsdeelen missen, enzoovoort. Het doel der enquête. De quaestie van de onvolwaardige arbeiders trekt in or.s land thans algemeen de belang stelling. Voor een deel is dat een gevolg van het welgeslaagde congres dat verleden jaar te Amsterdam gehouden werd. Daar is gepraat. Nu komt het evenwel op daden aan! Er is een Staatscommissie benoemd om een onder zoek in te stellen naar de vraag, wat gedaan kan worden om dit probleem tot een oplos sing te brengen, maar de ervaring heeft ge leerd, dat het soms jaren duurt voor zoon officieele studie afgeloopen is. Haarlem wacht niet af tot de Staatscommissie met haar rap port komen zal. maar zal, als dit mogelijk is, weer pionierswerk gaan verrichten, zooals wij dit ook gedaan hebben op het gebied van de Nazorg voor zwakzinnigen en de blinden. Voor genezing bij ziekte is noodlg. dat een juiste diagnose gesteld wordt. Ook bij maat schappelijke kwalen! Daarom is het aller eerst gewenscht, dat wij weten hoeveel on- volwaardige arbeiders er in onze stad zijn, ,wat de oorzaak van hun onvolwaardigheid is, wat geda.an kan worden om sommige soor ten van gebrekkigen geheel of gedeeltelijk te genezen, alsook welke maatregelen genomen kunnen worden om te bereiken, dat vele ge brekkigen, zooveel mogelijk in eigen onder houd kunnen voorzien. Dit onderzoek Is door dc Verbandscommis- sie opgedragen aan het hoofd van de Nazorg, den heer E. P. Schuyt, die daarbij door dr. W. M. orthopaedist, als deskundige werd bijgestaan. Deze heeren hebben maanden lang door de stad gezworven om de gebrekkigen te bezoeken en daardoor de gegevens te ver zamelen voor hun rapport. Toen zij begonnen hadden zij zoo goed als geen adressen. Het eigenaardige is, dat vele gebrekkigen de noo- den van elkaar weten, zoodat het aantal per sonen waarover hun inlichtingen liepen steeds vermeerderde. De olievlek absorbeerde De heeren hadden in de verwachting, dat door deze publicatie de belangstelling voor het vraagstuk van de onvolwaardigen in qnze stad vergroot zou worden er geen bezwaar tegen, dat ik hen op eenlge tochten vergezelde. In dc krotten. Een der excursies bracht ons in stegen en sloppen der oude binnenstad. Achteruitjes waar vele krotten wegschuilen, als schamen zij zich voor critische oogen. Artisten vinden die hoekjes mooi. maar al „doen" ze het ook op het schildersdoek of op de etsplaat, als woon gelegenheden zijn zij absoluut onge schikt. Al wordt van gemeentewege gelukkig veel gedaan om de woningtoestanden te verbete ren. het aantal krotten is toch nog vrij groot. Od de zwarte lijst van Bouw- en Woningtoe zicht staan er 900, maar er kan pas aan het opruimen begonnen worden als er meer nieu we woningen gebouwd worden als voor de aanwas der bevolking noodlg is. Er worden af en toe noodwoningen opge ruimd, dóch die houten herinneringen aan den ergsten woningnood uit den oorlogstijd, b'eden veel beter onderdak dan tvmtallen stcencn huizen die wij geïnspecteerd hebben. Een enkel staaltje wil ik geven. Het was In de nabijheid van de Botermarkt-. Van buiten maakte het huisje een vrij be hoorlijken indruk. Er was wat cement over de verweerde steenen gestreken, zoodat het vervallene aan het oog onttrokken was. Als ééngezinswoning zou er ook overvloedig ruimte geweest zijn. Maar toen wij de straat deur openden, stonden wij in een miniatuur- huurkazerne. Drie vrouwen staken het hoofd om den hoek van een deur. elk een gezin ver tegenwoordigend. Het bleek, dat wij bij de bovenbewoonster moesten zijn. De trap deed denken aan een hlndernisbaan, heel steil en met onmogelijk smalle treden. Een mensch normaal van lijf en leden had moeite om die hoogte te nemen zonder ongelukken. Op die bovenkamers woont een invalide: hoe die man die een gebrekkig been heeft het met die trao klaarspeelt, is mij een raadsel. Dc man heeft eenige jaren geleden als stoker op een trawler het ongeluk gehad op het gladde ijzeren dek uit te glijden. Hij kwam slecht terecht en werd met een gebro ken dijbeen naar een ziekenhuis gebracht. De breuk is wel geheeld, maar 't been is be langrijk korter geworden, terwijl het loopen noe steeds pijn veroorzaakt. Zijn vroegere werk kan de man niet meer verrichten, op zee zijn alleen sterke kerels, gezond van lijf en leden te gebruiken. Daar het ongeluk niet onder het werk gebeurde, weigerde de Rijks verzekeringsbank een uitkeering ingevolge de Ongevallenwet. Het gevolg is, dat de man nu een vaste klant van het Burgerlijk Armbe stuur geworden is. Een enkelen keer heeft hij nog gepoogd om te gaan varen, maar het werk bleek hem te zwaar te zijn geworden. Zijn vrouw zuchtte: ik zal wel nooit meer geld in handen krijgen dan die 14 gulden van het ArmbestuurDaarvan moet ik 3 gulden 15 cent aan huur betalen. Het is meer dan genoeg voor zoo'n krot! Vroeger woonde ik hier beneden, daar is de huur voor het halve benedenhuis twee kwartjes goedkoo- per. Maar nadat er een van mijn kinderen gestorven is, ben ik weggegaan. Daar is het heelemaal geen uithouden van den verrot- tenden stank... Ik lijd hier nog liever wat meer honger, dan dat wij allemaal ziek wor den Hoewel er geen onvolwaardigen bij de be nedenburen te zoeken waren, namen wij in die kamers toch een kijkje. Een der bewoon sters vertelde ons, dat eenige weken gelsden ook van haar een kindje gestorven was. Haar tweede kindje was nu in het ziekenhuis op genomen omdat het 's nachts in zijn ledi- kantje door een rat was aangevallen en op twee plaatsen gebeten Het stonk in die benedenkamers ontzet tend. hoewel een raam voor ventilatie open stond. Een gebrek aan het riool en zwammen onder de vloeren. Voor dit uitgewoonde onbewoonbare krot krijgt de eigenaar nog bijna 7 1/2 gulder. huur in de week. Toen wij bluten stonden concludeerden wij te zamen: „Het huis moet zoo gauw nio- gelijk onbewoonbaar verklaard worden. Nu weten wij al van deze bewoners, dat zij er twee kinderen verloren hebben. Dat is slechts over eenige jarenHoeveel zullen er al. onnoodig, in den loop der jaren in dat krot gestorven zijn? Hoeveel zullen er nog volgen? Met schrik dacht ik er aan, dat in dit krot over enkele weken een nieuwe wereldburger het leven zal zien! Na die verzuchting over de slechte woning toestanden gingen wij de balans van dien onvolwaardigen arbeider opmaken. De dok ter constateerde, dat de medici aan hem wel niet veel meer zullen kunnen opknappen. De heer Schuyt liet er evenwel op volgen: Toch Is het niet noodlg, dat. die jonge man een eeuwig-trekkende klant van het Arm bestuur blijft. Als er een gelegenheid gezocht wordt om hem een ander vak te leeren, een werkje dat hij zittend kan verrichten, dan zou hij weer in eigen onderhoud kunnen voorzien. De man is nu omstreeks 30 jaar, zoodat hij, menschelijk gesproken, nog min stens 30 jaar voor de boeg heeft. Het is fi nancieel ook veel voordeeliger om hem des noods gedurende eenige Jaren flink te steu nen en hem een ander vak te laten leeren, dan hem een soort pensioen van het Arm bestuur te verzekeren. De man is stoker, weet dus iets van machines af, zoodat hij mis schien wel geschikt zou zijn voor metaal- draaier. Als dat niet gaat, zijn er nog wel dozijnen andere vakken die zittend uitgeoe fend worden. Er zal natuurlijk gewikt en ge wogen moeten worden, maar als de man zelf wil, is er wel wat te bereiken. Bovendien werkt niets zoo deprimeerend dan blijvende ondersteuning zonder vooruit zicht zelf weer voor het gezin te kunnen werken! zoo besloot de heer Schuyt. Reeds 45 jaar steun... Dat gevallen van langdurigen steun, die voorkomen had kunnen worden, niet denk beeldig zijn, bleek uit een volgend bezoek. Op een bovenkamertje vonden wij een 65- jarig man. Als 20-jarige had hij een verlam ming aan een been gekregen. Loopen was niet meer mogelijk, zoodat van werken niet meer kwam. Het werd inderdaad een huis zittende arme. Al 45 jaar heeft hij ondersteu ning gehad van het Armbestuur. De dokter zei: Met een kleine operatie zou de man indertijd gered geweest zijn. Dan had hij weer kunnen loopen. Al zou hij misschien niet meer de volle 100 pet. valide zijn gewor den, hij zou -n elk geval voor zichzelf heb ben kunnen zorgen. Nu is er natuurlijk niets meer aan te doen. Het Armbestuur is wel ge noodzaakt de lijfrente te blijven door beta len. Zulke gevallen moeten wij nu evenwel voor de toekomst voorkomen. Hoeveel zou die man al onnoodig van het Armbestuur getrokken hebben? Vroeger wa ren de uitkeeringen wel veel lager dan tegen woordig, maar er kan toch wel aangenomen worden, dat de man gemiddeld minstens 5 gulden per week ontvangen heeft. Dat betee- kent voor de 45 jaartwaalf duizend gulden! En dan de ellende voor den man zelf nog niet- gerekend, want het is geen pleziertje om als invalide het leven op een bovenkamertje te slijten! Met een bruikbaar been zou hij gelukkiger geweest zijn. Drie onvolwaardigen in één gezin. Ook in de oude binnenstad. De vader, een man van tegen de 60, is zoo goed als blind. Als hij zijn huisje verlaat, moet een der zoons of een buurjongen hem geleiden. Bij hem thuis is een idioot meisje, een voorkind van zijn overleden vrouw. Die is nog hulpbehoevender dan hijzelfDe man verzekerde, dat hij met zijn ondersteu ning, ook al is die niet hoog, zooals hij zei, tevreden is. „Wij kunnen er ,.van leven" zoo zei hij. „Wij wonen hier ook goedkoop en goed" zoo liet hij er y» volgen. Gelukkig voor den man, dat hij de ellende in het ar melijk krot niet kon aanschouwen Op den zolder vonden wij een zoon, ook al een onvolwaardige. Hij heeft iets aan de voeten. ,,A]s ik een week met handel loop, dan moet ik drie weken in mijn bed liggen opdat mijn voeten weer genezen" aldus zfjn klacht. De dokter stelde een onderzoek naar die voeten in en maakte zijn aanteekeningen voor het medische deel van het rapport. Ik vroeg hem later: „Uw balans?" Die luidde: Aan den man is niets rr.eer te doen. Evenmin natuurlijk aan het meisje- Maar de voeten van den jongen zijn vermoe delijk nog wel zoo te maken, dat hij er be hoorlijk op kan loopen. Maar dan zou het wel gewenscht zijn dat hij een vak leerde, waarbij hij niet den geheelen dag behoeft te loopen of te staan. Daarvoor zullen evenwel anderen zich het lot van dien jongen moeten aantrekken! Als er evenwel niet wordt ingegrepen is er veel kans. dat het aldoor slechter met hem Hoe gaat het met de kleine? vroeg de dokter, van het Armbestuur.... Let op de kinderen! In een slop waar minstens een dozijn krot ten staan die gesloopt moeten worden Dc man is schilder, maar de werkverdee- Jing in dat vak is nog zoo slecht, dat het De dokter: Ja, maar er is toch wel iets aan De vrouw zegt„mijn man is stempelen", dat wilde dus zeggen: ..hij is zonder werk en is nu naar de controle". Maar wij kwamen hier niet voor den man. Onze belangstelling ging uit naar een meisje van 5 Jaar, dat in een kinderstoel zat. Hoe gaat het met de kleine? vroeg de dokter. De moeder zuchtte: Nog slecht. De beentjes willen maar niet. van staan is r.og geen spra ke en van loopen heelemaal niet De moeder wees op een zusje van 2 jaar. dat vroolijk de kamer rondhuppelde. ..Met haar gaat het gelukkig beter!" De dokter: Ja. maar er is toch wel iets aan uw kind te doen. Het is heel goed mogeiijk, dat een kleine operatie tot resultaat heeft, dat het meisje gaat loopen. In het moederoog kwam een blijde glans. „O. als dat eens mogelijk was!" De dokter troostend: nu lk kom nog wel eens! Later vertelde de dokter mijHet is zoo noodlg, dat er aandacht gewijd wordt aan het opgroeiende geslacht. De medische weten schap is in de laatste jaren zoovee! vooruit gegaan, dat ve'.e gebreken verholpen kunnen worden, mits tijdig ingegrepen wordt. Neem nu dit meisje, als zij niet geopereerd wordt, zal er van leeren loopen niet veel komen. Dan blijft het een stumper, in het donkere krot, dat „woning" genoemd wordt. Van onderwijs zou dan natuurlijk ook niet veel komen, in het. gunstigste geval wat huisonderwijs, maar dat zal voor dat kind wel niet voldoende zijn. Door den chirurg in het ziekenhuis is hier een menschenleven voor de toekomst te red den! Over de andere treffende ontmoetingen op onze tochten den volgenden keer nog meer. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per repel. Tegen weer en wind bestand iiiiiiiinuiiiiiiiiiiiiiiiiiiM NED. HERV. KERK. HET AFGEWEZEN VERZOEK DER VRIJZINNIGEN. Wij hebben reeds medegedeeld dat dc Ker- keraad van de Ned. Hervormde kerk afwij zend beschikt heeft op het verzoek van het bestuur om den voorganger van de Vereeni- ging van Vrijzinnig Hervormden aan te stel len als predikant voor bijzondere doeleinden. In Opbouw, het orgaan van deze vereeni- ging, lezen wij o.a.: „In het rapport van de, door den Kerke- raad ingestelde commissie vinden wij de ver schillende motiveeringen voor de afwijzing afgedrukt. Daarbij is er één die, door de woorden, waarin zij vervat is, bij uitstek ge schikt is, om misverstand te wekken. Wij lezen nl.: „„Dat deel der commissie, dat voor inwilliging voelde van het verzoek, had daaraan echter in de practijk een heel andere, veel meer omvattende voorstelling" (dan ons bestuur). Men zou juist dat aparte karakter willen wegnemen, doordat de 9de predikant regelmatig beurten vervulde bij toerbeurt in verschillende kerken, daar doop te, avondmaal bediende en bevestigde. Uit een daarvoor met twee afgevaardigden der Vrijz. Herv. gehouden bespreking, bleek reeds, dat men daar voor een dergelijke regeling niet veel voelde". Deze woorden moeten wel den onjuisten schijn wekken, dat de Vrijz. Herv. prijsstellen op hun apartheid en niet in het gewone ker kelijke verband willen terugkeeren. Het om gekeerde is het geval zooals onze leden na tuurlijk weten. Wij willen niets liever, dan in het gewone kerkelijke verband onze plaats innemen, maar dan als gelijkgerechtigden. Deze terugkeer in het gewone verband is ons wel veel waard, maar met èlken prijs. De omschakeling van ons werk, die hieruit zou voortkomen, zou gevaren van verbrokke ling met zich brengen. Deze willen wij rlskee- ren mits dan ook ons recht worde gedaan. Dit kan alleen langs den weg van evenredige ver tegenwoordiging of iets dat dit nabijkomt. Hier wil men echter absoluut niet aan. Voor het beroep van een vrijzinnig predikant in de gewone vacature bleek men niets te gevoe len. Nu had een deel der commissie wel onze apartheid willen wegnemen, maar zonder dat ons recht gedaan was. De predikantsplaats voor bijzondere doeleinden gaf dit recht slechts in schijn daar wij hiervoor toch als Iets bijzonders geteekend zouden blijven. Wij hadden eigen organisatie moeten ont wrichten om iets te ontvangen wat ver be neden eiken minimum eisch der vrijzinnigen bleef. Dit te accepteeren ware onverantwoor delijk geweest ten opzichte van het thans bereikte. Dat wij naast de acht orthodoxe predikan ten één predikant zouden hebben voor bij zondere doeleinden, was al het allerminste wat men ons geven kon. Om voor dit halve ei het volle pond te betalen aan de ontwrich ting van eigen centrum, ware een stap ach teruit. Zonder deze ontwrichting heeft men ons verzoek niet willen inwilligen. Ware dit geschied, dan was het contact met het offi cieele kerkelijke leven versterkt en hadden kerkelijke handelingen als bevcstlcing en doop gemakkelijker in eigen kring kunnen plaats hebben. DE S. D. A. P. EN HET KOLONIALE VRAAGSTUK REDE VAN IR. CH. G. CRAMER. In de tuinzaal van het Concertgebouw sprak Woensdagavond ir. C. G. Cramer, lid der Tweede Kamer voor de federatie Haar lem der S.D.A.P. over het koloniale vraag stuk, een onderwerp dat. gelijk de voorzitter de heer P. van Ginkel in zijn openingswoord opmerkte, veler belangstelling heeft, vooral nu onlangs op het in Utrecht gehouden Ko loniale Congres dezer partij het beginsel program werd vastgesteld volgens hetwelk gewerkt zal worden om te komen tot onaf hankelijkheid van Indonesië. Hierna kreeg ir. Cramer het woord. Wij leven in een tijd van wereldschokken de gebeurtenissen, in een tijd zooals de menschheid in eeuwen niet heeft meege maakt. De Oostersche volkeren ontwaken, een feit. dat erootscher is dan de opkomst der arbeidersbeweging in Europa, dat ons voor zeer moeilijke problemen zal stellen. De aanraking van het Westersche kapitalisme met het Oosten is volgens spreker zeker een der voornaamste oorzaken geweest van het ontwaken van het Oosten, terwijl de overwin ning van Japan op Rusland van groot psy chologisch belang speciaal voor de volksbe weging in Indonesië geweest is. Maar ook de toenemende behoefte der Westersche in dustrie aan tropische producten, die wij niet meer kunnen missen, maakt het koloniale vraagstuk van groot belang, terwijl de in dustrialisatie van het Oosten, waar goeökoo- per arbeidskrachten te krijgen zijn de kwestie eveneens urgent doet zijn. Spreker is er trotsch op. dat de SD.A P. de eerste politieke partij in Europa was die het vraagstuk uitvoerig behandelde en wees op het nut van het voorgestelde vormen van een commissie uit de Socialistische Interna tionale om permanent de koloniale vraag stukken onder de oogen te zien. Vervolgens besprak ir. Cramer de Indone sische volksbeweging. In een land als Indo nesië is een socialistische strijd niet moge lijk. de koloniale overheersching staat niet tegenover een klasse, maar tegenover alle In donesiërs. zoodat het een nationalistische strijd moet zijn. een socialistische strijd zou thans slechts verdeeldheid hrengen en de kracht verzwakken. Wij socialisten, interna tionalisten hebben, aldus spreker, in Indo nesië tot taak de nationalistische beweging te steunen, omdat wij een gemeenschappelij- ken vijand hebben: het kapitalisme. Het stempel van minderwaardigheid, dat het Westersche kapitalisme op de Indonesiërs drukt is een der factoren die bij de koloniale kwestie een belangrijke rol spelen. Elke In donesiër streeft volgens spreker naar een on afhankelijk Indonesië, slechts bestaat er ver schil van opinie over het tempo waarin dit geschieden zal; terwijl een minderheid de onafhankelijkheid wil verkrijgen me't geweld, wil de groote massa dit niet, zij wil het be reiken langs wettelijken weg. hoewel zij vreest, dat het niet zonder geweld zal kun nen gaan. Naar aanleiding van de actie tegen de Par- tal Nasional Indonesië zeide ir. Cramer, dat de regeering den Volksraad een onbeteke nend antwoord heeft gegeven, eigenlijk ge zegd heeft: je hebt er niets mee noodig hoe wij aan de aanwijzingen kwamen. Spreker vermoedt dat zij verstrekt, werden door „een stelletje spionnen, onbetrouwbaar materiaal". Volgens Inlandsche bladen zijn vóór de raz zia aan personen verklaringen afgeperst dat er een opstand werd voorbereid Spreker con cludeert dat 't een troebele geschiedenis Is, nu een maand na de razzia, de regeering nog geen volledige mededeeiingen heeft verstrekt over motieven en resultaten. Een der groote en moeilijke problemen die zich voordoen is de toenemende behoefte van de Westersche industrie aan tropische pro ducten en grondstoffen en eveneens het feit dat deze niet meer zonder het Oosten als af zetgebied kan. Een oplossing ziet spreker in het verdeelen en verkrijgen dezer tropische producten en grondstoffen door internatio nale overeenkomsten. Vervolgens kwam spreker tot stelling X van het koloniale werkprogram, waarover meer dan tien jaar geschreven is en dat op het Utrechtsche congres is aangenomen. Deze stelling is wel de meest principieele. De S.D.A.P. erkent er in onvoorwaardelijk het recht op nationale onafhankelijkheid van Indonesië. Daarom moet. aldus spreker, onze geheele arbeid gericht zijn op een zoo spoe dig mogelijke verwezenlijking hiervan. De mogelijkheid is er wanneer die onafhankelijk heid gehandhaafd kan worden, wanneer er geen chaotische toestand zal ontstaan. Spre ker is er van overtuigd, dat het thans nog niet mogelijk is. daar bij een afbreken van staatkundige banden thans ook de economi sche banden afgebroken zouden worden. In Indonesië zou dc boel vast loopen eneen andere mogendheid zou er de baas worden, want Indië is langzamerhand niet meer uit sluitend een Nederlandsche maar bijna een internationale kolonie geworden. Liever had spreker gezien, dat op het Uüechtsche congres minder gepraat was over de belangen der arbeidersklasse in Europa bij de koloniale vraagstukken. Deze belangen mogen de onafhankelijkheid van Indonesië geen dag vertragen, een plotseling afsnijden van de banden zou echter niet alleen een -amp voor de Indonesiërs maar ook voor de Europeesche arbeiders beteekenen. De S.D.A.P. tracht haar idealen niet te ver wezenlijken langs den weg van geweld en zij wil dit standpunt innemen ook ten opzichte van den strijd om de onafhankelijkheid van Indonesië. Wij willen dit den Indonesiërs voorhouden en zoo betreuren wij dan ook den opstand in 1926. Het woord van Marx: proletariërs aller lan den vereenigt u moet volgens spreker be schouwd worden voor de geheele wereld, daar om zal de Westersche arbeidersklasse samen met de Indonesiërs moeten strijden voor de verlossing van het proletariaat uit de knel lende banden van het kapitalisme. Nadat nog een der aanwezigen vragen had gesteld dankte de voorzitter ir. Cramer voor zijn rede en sloot hij de bijeenkomst. PERSONALLY. Op verzoek is eervol ontslagen mr. C. W Rltter te Haarlem als adjunct-secretaris van de Generale Commissie Ingevolge de Zuider- zeesteunwet. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». per rcjrel- WAJAINI©» INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cu. por rogoU BLIJFT JONG, VIEF, STERK door goede voeding: Eet i ARR'S IVIOUTBROOD BEGRAFENIS H. MEIJER. Onder zeer groote belangstelling werd hedenmiddag het stoffelijk overschot, van den heer H. Meijer, in leven chef van de werk plaats Haarlem der NZ.H.T.M. op de Alge- meene Begraafplaats aan dc Kleverlaan ter aarde besteld. Vooral uit de kringen der maatschappij, waaraan de overledene werkzaam was en uit zijn woonplaats Zandvoort waren velen op de begraafplaats gekomen. Wij zagen er den secretaris der directie van dc N Z.H.TM. mr. D A. E. Immink en de verschillende chefs der afdeelingen van die maatschappij te Haarlem en van de werkplaats te Leiden, tal van hoofdambtenaren en ambtenaren van het hoofdkantoor, beambten cn werklieden. Aan het graf sprak het eerst mr Immink, tevens namens den directeur ir- W J. Burgers- dijk, welke voor dienstzaken uit de stad was en daardoor tot zijn spijt verhinderd om to komen. „Hevig verschrikt", zei de heer Im mink, „waren wij, toen Zondagavond ons het telefonisch bericht bereikte, dat Meijer niet meer was. Donderdagavond nog had hij do de leiding gehad bij het overladen van rijtui gen te Halfweg. Juist dit laatste was zoo'n belangrijk werk, dat hij voor de maatschappij verrichtte. Met raad en daad heeft hij een ieder altijd terzijde gestaan, hij was iemand van groote opgewektheid, hoewel de laatsto jaren voor hem niet zonnig waren, wijl hij zijn cchtgenoote verloor en zijn moeder. Wij danken u voor wat gij voor de maatschappij gedaan hebt. Moge het u gegeven zijn om ln volkomen vrede te rusten". De heer Souwer sprak als een der oudsten namens het werkplaatspersoneel. „Deze man was niet. alleen ch«T', zei hij, „maar ook een vriend, wij zouden haast wil len zeggen een kameraad. Hij was altijd een opgewekt man, waarmede te praten yleL Hij legde altijd het volle gewicht in de schaal om iets voor de menschen gedaan te krijgen bij de directie. Hij was rond in zijn karakter en daarom hielden wij van hem. Jaren had hij nog het beste voor ons kunnen zijn". Namens het geheele werkplaatspersoneel bracht spre ker een laatste groet. De heer Rouffaer, voorzitter van de Zand- voortsche Feestcommissie voerde vervolgens het woord. Hij herdacht den heer Meijer als een stuwkracht ln de Commissie, zooals hij het ook was ln zijn beroep. De commissie dankt hem voor dit alles en heeft zijn nage dachtenis Dinsdag ln een vergadering eer bewezen. Voor de voetbalvereniging ..Tramvogels sprak de heer Zomerdijk woorden van waar- deerende herinnering aan den heer Meijer, die cere-voorzltter van die vereenlging was. De heer J. Voet, een zwager van den heer Meijer dankte voor de belangstelling. Een groot aantal kransen was mede een bewijs van de groote waardcering die men voor den overledene koesterde. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Terug te bekomen bij: T- d. Veldt. Allan - straat 82. actetasch met inhoud, Goyaerts. Zuidpolderstraat 22 armbandje. Postkantoor Ged. Oude Gracht, actetasch, v. Dijkharst. Mareo Polostraat 31 II. Amsterdam West. bankbiljetten. Kok, Brouwersplein 6 rood. handschoen. Betjes, Papentorenvest 14 rood hand beschermer. Staphorst, Zoutmanstr. f% herdershond. Kennel Fauna. herdèshond. gebracht door Aalders, Koudenham 22 rood Dultsche jachthond, gebr. door Hoen, Duin weg 1, Zandvoort. Kennel Haer'.em: zwart hondje, geel hondje, gebr. door Keif. Groote Houtstraat 137, Postkantoor. Oed. Oude Gr. handschoen. Vester, Jacobijncstraat 13, id. Gesnerus, Schee perstraat 12. handschoentje Wiedijk. Slaperdijk 102, horloge. Warrenaar, Rijksstraatweg 84, zwart hondje. Wit, Come- llssteeg 7, jas, Kennel Fauna zwart-wltte kat, gebr. door Groek, Schaikburgergracht 7rd., v. Zonneveld. Terr.utJstraat 42. kwast. Koe- dood er, v. Nesstraat 2. portemonnaic met inhoud. Postkantoor Ged. Oude Gracht. Idem wandelstok. Snoylnk. Schoterweg 84. porte- monnaie met Inhoud, Schindeler, Schoter- weg 58. idem. Bur. v. Politie. Smedestraat, portefeuille met inhoud, autoslinger, Verwer, Anegang 11, pet, v. d. Wal Elzen plein 23, ringetje, Vennlker, Leidschestraat 20c. sta- lenboek, Swen, Schoterweg 158. schoenen. Kreuger, Paul Krugerstraat 70. schepje, Brouwer. Botermarkt 29, taschje met in houd. Koedooder, KI. Houtstraat 41. weck- waart. UITGEEST. NED. HERV. GEMEENTE. In afwijking van ln de pers opgedoken be richten over de ophanden kemst van Ds. D. van Peur sen als nieuwe predikant de2er ge meente. kan nu officieel worde» medege deeld. dat ln één gosdlenrtoefemnar op Zon dag 9 Februari, des namiddags half drie dc nieuwe titularis bevestigd zal worden ln zUn ambt door den consulent. Prof. Van den Bergh van Eyslnga uit Santpoort en zelt zijne Intreerede zal houden.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13