BUITENLAND Een generaal zoek. De Russische Parijzenaars en de Sovjets. Sensatie van den eersten rang. Een zeer zonderling bericht uit Amsterdam. HET TOONEEL. SPORT EN SPEL Haarl. Voetbalbond. Tram* en Spoorweg-Competitie HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 4 FEBRUARI 1930 Protest can Dowgalefski. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Een generaal verdwenen! Het zou geen ge val geweest zijn om zooveel ophef van te ma ken als het niet een wit-Russische was, een uitgewekene die in de kringen van de Russi sche Parijzenaars een leidende positie in nam. De emigré's hebben onmiddellijk een heftige anti- Sovjet-campagne op touw gezet en trachten thans te bewijzen dat de Sovjets den generaal hebben ontvoerd en gevangen genomen. De lezers die geregeld de publicaties om trent dit mysterieuze geval hebben gevolgd, weten, dat generaal Koeljcpof een zeer regel matig leven leidde en zich op alle mogelijke manieren beveigld had tegen aanslagen. Hij had zijn vaste taxi-chauffeurs, was altijd ge wapend en richtte zijn leven zóó in. dat het webbe waarin hij zichzelf ingespannen had begon te trillen by de minste aanraking. Zóó had hij de kans op een aanslag tot een mi nimum gereduceerd. Nu is hij toch verdwe nen. Zijn clubgenooten beweren dat er onder zijn vertrouwelingen een verrader heeft ge schuild; de Sovjets echter hebben officieel ontkend iets met de verdwijning van den ge neraal te maken te hebben, de emigranten intusschen hebben aan het geval een prach tige propaganda te danken- Heel Parijs heeft de aandacht op hun kring gevestigd, de Euro- peesche pers schrijft ellenlange artikelen over de affaire, enDowgalefski, de Sovjet gezant te Parijs, heeft het Fransche ministe rie van Buitenlandsche Zaken er officieel van in kennis gesteld, dat door aanhangers van generaal Koetjepof onder aanvoering van generaal Miller een commando tot het doen van een overval op de Sovjet-ambas sade georganiseerd is. Verder wordt mede gedeeld. dat de Sovjet-gezant op het minis terie geprotesteerd heeft tegen de perscam pagne, die. naar hy verklaarde, door de reac- tionnaire Fransche en de wit-gardlsche Rus sische pers te Parijs tegen de Sovjet-regee ring en het Sovjet-gezantschap wordt ge voerd. De gezant legde den secretaris-gene raal Berthelot dagblad-artikelen over als be- wys, dat gewelddaden tegen het Sovjet-ge zantschap door de wit-gardisten openiyk worden voorbereid om een buitengewoon ern stig conflict tusschen Rusland en Frankrijk te provoceeren. Verder verklaarde de Sovjet.-gezant dat het niet-ingrypen vanwege de Fransche auto riteiten door de wit-gardisten wordt uitge legd als een uiting van sympathie en begun stiging en dat deze laatsten dientengevolge openiyk gewelddadigheden tegen het gezant schap prediken en ongestraft dreigbrieven verzenden. Dowgalefski zelde, dat het noodig is bui tengewone maatregelen te treffen ter be scherming van de Sovjet-regeering en van het gezantschap. Wanneer zulke maatregelen niet zouden worden genomen zou hy de Fransche regeering verantwoordelijk moeten stellen voor de gevolgen. Het relletje heeft dus reeds de afmetingen van een ernstig incident aangenomen. En. wat dan ook het lot. van Koetjepof mag zyn, de wit-Russen hebben er reeds politieke munt uit geslagen. Inmiddels doet de Parijsche politie nog steeds moeite om het raadsel op te lossen. Volgens de „Intransigeant" is een Rus. Se- lesnef geheeten, die, naar verluidt, lid van de GeDeoe is. gearresteerd. Selesnef was reeds anderhalf jaar geleden naar aanleiding van beschuldigingen, welke door emigranten te gen hem waren ingebracht, uit Frankryk verbannen. De ..Ami du Peuple" zegt vernomen te heb ben dat Selesnef na zUn arrestatie het vol gende heeft verklaard: Koetjepof zou eerst naar Chantilly en vervolgens naar de Fran sche Riviera, vermoedeiyk in de omgeving van Nice zyn gebracht. Te Marseille zou men hem overbrengen aan boord van een Ita- llaansch schip, dat naar Constantinopel zou vertrekken. De politie te Marseille is onmid dellijk gewaarschuwd en bewaakt de toe gangswegen tot de haven De zaak-KoetJepof is hoogst, romantisch. Zy zal Philips Oppenheim c.s. of een Dekobra tot nieuwe romans insplreeren. Een ontvoe ring. Een dementi. De politie en recherche van de wereldstad die het raadsel moet op lossen. Gezanten die protest-visites afleggen, gn waar zit de generaal? Er zUn er die den ken aan een wit-Russische krijgslist. Dan zou de generaal dus niet ontvoerd zyn maar rich zelf zoek gemaakt hebben. Deze redeneering Is heelemaal zoo gek niet. Vooral als men leest wat een duister gesteld B. T. A.-telegram meldt: Onder voorbehoud maakt het B.T-A. mel ding van een bericht van het Russische Te- legraafagentschap volgens hetwelk de Izwes- tla uit Amsterdam verneemt dat biykens par ticuliere inlichtingen uit rechtsche kringen generaal Koetjepof op 26 Januari onder me deneming van een belangryke som gelds naar een Zuid-Amerikaansche republiek zou zyn vertrokken. Hij zou rijn vertrek reeds lang hebben voorbereid en de oorzaak zou geweest rijn dat hy gewanhoopt had te overwinnen in den strijd tegen een deel der Witgardisten, die zyn verwydering eischten als leider van den Russlschen militairen bond van Parijs en rijn vervanging door hun candidaat. Dit Is de klap op de vuurpijl. En de romantiek is de wereld nog niet uit. De strijd tegen het gif. By de besprekingen van eenige inbeslagne mingen op Curasao door de Geneefsche opium-commissie deelde de heer Van Wit- tum (Nederland) mede dat nooit te voren zooveel inbeslagnemingen op Curasao heb ben plaats gehad als in Mei en Juni 1929. De commissie besprak verder een schrijven van de internationale commissie van crimi- neele politie te Weenen en een memorandum van den Nederlandschen assessor Sirks. De internationale politlecommissie wijst in haar nota op de drukke samenwerking tusschen de internationale commissie voor crimineele politie te Weenen en de Volken bondscommissies voor de bestryding van den handel in verdoovende middelen, de bestry ding van den vrouwenhandel'en de kinder bescherming. Door deze samenwerking zal o.a. een internationale centrale dienst voor de bestryding van den handel in blanke sla vinnen en verdoovende middelen in het le ven geroepen kunnen worden. De heer Sirks dringt in zijn memorandum aan op de stichting van nationale inlichtin- genbureaux, alsmede de stichting van een internationaal inlichtingenbureau te Genève volgens het model van de Volkenbondscom missie tot bestrijding van de valsche mun- terij. De heer Sirks licht zyn memorandum toe met een overzicht van de tydsbesparing, die door het Nederlandsche centraal bureau voor bestryding der valsche munterij is be- reitk by het opsporen van valsche munters, aldus de Tel. Het internationale inlichtingen bureau voor den stryd tegen den smokkel handel in verdoovende middelen zou volgens den heer Sirks. wanneer tegen de stichting te Genève geldelyke of andere bezwaren moch ten bestaan, verbonden kunnen worden met het reeds bestaande bureau te Weenen der internationale commissie der crimineele po litie. Een belangrijke dag te Londen. Vandaag komt in het St. James Palace de eerste commissie van de vlootconf eren tie by een, die bestaat uit aUe afgevaardigden. Daar Tardieu en Briand dan niet terug rijn, zal Leygues als eerste Fransche Afge vaardigde optreden. Het voornaamste doel der byeenkomst is zooals gemeld is de bespreking van de voorstellen tot een ver gelijk inzake de twee middelen van vlootbe- perking, ni. volgens categorieën van schepen, of volgens de algemeene tonnemaat. De Engel- sche afvaardiging heeft een voorstel ingediend dat vanmiddag bij de andere delegaties heeft gecirculeerd en dat beschouwd kan worden als een tegenvoorstel op het Fransche bemidde lingsvoorstel, waarvan het afwijkt, doordat het de groote schepen en de duikbooten uit zondert van alle overdracht van tonnage, terwyi het Fransche voorstel een beperxte overdracht mogelijk wilde maken. De kruisers worden verdeeld in twee klassen, kruisers met kanonnen van 20 cM. en kruisers met ka nonnen van 15 cM. en kleiner kaliber. Verdere categorieën zyn vliegtuigschepen en torpedo boot jagers. Tusschen de kruisers met 15 cM. geschut en de torpedobootjagers zou een on beperkte overdracht van tonnage worden toe gestaan. Men verwacht, dat het voorstel een vol doende basis voor verdere bespreking zal worden geacht en dat de conferentie spoedig tot andere kwesties zal kunnen overgaan, al dus de N.R.C. Uit betrouwbare bron wordt verklaard, dat de Amerikaansche delegatie in de byeenkomst van vandaag geen schriftelijk commentaar of tegenvoorstellen ten aanzien van het Fransche compromis-voorstel zal indienen. De Ameri kaansche woordvoerder zal verklaren, dat er nog verschillende inlichtingen over het Fransche voorstel gegeven dienen te worden voor men aan commentaar of tegenvoorstel len kan denken. Het is waarschyniyk, dat de door Stimson voorgestelde speciale commissie, die het Fran sche voorstel zou onderzoeken, geheel ver vangen zal worden door de technische z.g. eerste commissie. OOST-NEDERLANDSCH TOONEEL. LIEFDE ONDER DE OLMEN. Van Eug. O'Neill kenden wy Anna Christie, een breed, kloek spel, dat vooral trof door de forsche teekening van de drie hoofdpersonen, primitieve menschen met oer-instincten. Hetzelfde kunnen wy ook zeggen van „Liefde onder de Olmen", het krachtige, sterke stuk van dezen Amerikaanschen schrijver, dat Het Oost-Nederlandsch Tooneel ons Zondag avond in een voortreffelyke voorstelling in den schouwburg aan den Jansweg heeft ge bracht. Drie menschen met oer-insticten stelt Eug. O'Neill ook hier weer tegenover elkander en met breede, forsche lijn teekent hy hen in een sterke, min of meer elementaire hande ling. Geen minutieuse, peuterige, realistische schildering zooals de Hollandsche schrij vers maar al te gaarne geven, wanneer zy ons in het boerenmilieu willen verplaatsen geen vage symbolische figuren, zooals wy uit de Noorsche literatuur kennen, maar een by na ruw boetseeren van primitieve men schen met felle fartstochten, die nu en dan doen denken aan oud-testamentische figuren en die tegenover elkander worden gesteld in hevige conflicten. Eug. O'Neill plaatst ons niet voor raadsels, de handeling is niet gecompliceerd, de per sonen rijn primitief en het stuk met zyn geconcentreerden dialoog en in rijn vol maakten bouw is van krachtige theatrale werking! Men zou hier dan ook kunnen spreken van „volkstooneel", maar dan volkstooneel in den besten zin van het woord. Dat dit Amerikaansche stuk het Zon dagavond-publiek op alle rangen zóó sterk boeide en meesleepte en zooals duidelyk bleek uit de minutenlange ovatie aan het slot tot geestdriftige bewondering opvoer de, is wel het beste bewijs, dat deze auteur voor de massa weet te schrijven. Op de hoeve van den ouden Ephraim Cabot staan de vader en de zoons in feilen haat tegenover elkander. Hard als de grond, waar op de hoeve is gebouwd, is ook deze oude boer! Als het harde hout van den notenboom, zegt Ephraim zelf. Ephraim is een despoot en heerscht als een oud-testamentisch aarts vader op zyn hoeve. Peter en Simeon, de twee oudste zonen uit het eerste huweiyk, voelen zich niet meer dan slaven, en Eben, de zoon van Ephraim's tweede vrouw, leeft enkel met de herinnering aan zyn gestorven moeder, wier geest, volgens Eben, nog rondwaart op de hoeve van den man, die haar met zyn hardheid heeft gedood. De hoeve beheerscht dit stuk van Eug. O'Neill! Zij beheerscht Ephraim, den ouden boer, die haar heeft opgebouwd en voor wien het bezit van de hoeve eigenlijk heel het le ven beteekent, zy beheerscht Abbie, de jonge vrouw, die met den ouden man trouwt, enkel om meesteres van de hoeve te worden, en ook Eben, den zoon, voor wien de hoeve het rechtmatig bezit was van zyn moeder en dus ook van hem. Tusschen deze drie personen gaat nadat Peter en Simeon zich hebben losgemaakt van hun vader en naar Califor nia zUn vertrokken de stryd om de hoeve- Fel staan Abbie, de jonge vrouw, en Eben, de stiefzoon, eerst tegenover elkander, doch al heel spoedig doet de natuur zich gelden. De haat verandert in liefde en het kind, dat ceboren wordt, is niet de zoon van den ouden Ephraim. Maar het kind, dat de band tus schen de twee jonge menschen had moeten zyn, dreigt Eben voor altyd van Abbie te zullen scheiden. Want wanneer Eben in zyn hartstochtelyken haat rijn vader het geheim van de geboorte van het kind heeft onthuld, moet de zoon van den vader hooren, dat hy reeds maanden geleden op aandringen van Abbie onterfd is terwille van het kind, dat feitelijk het zyne is. Eben luistert verbijsterd. Wanneer dat waar is, dan is het kind ook niet het pand van Abbie's liefde, dan was alles koele berekening van de jonge vrouw en in woede ontstoken slingert Eben Abbie zyn verwyten in het gezicht. Hy zal heengaan, zooals vóór hem de broers hebben gedaan. Abbie klampt zich aan hem vast en in haar wanhoop snikt zy het uit: „Het is niet waar! Ik heb jou lief, jou alleen!" maar Eben ge looft haar niet meer. Het kind staat nu tus schen hen tweeën en Abbie ziet nog maar één kans om Eben te behouden: het kind voor hem offeren. Dit lijkt my de zwakke stee van het stuk. Zal een moeder er toe komen haar eigen kind te dooden om den man te behouden? En wanneer zij tot zulk een toch feitelijk monsterachtige daad in staat is, is zy dan niet tot de grens van den waanzin genaderd? Of moeten wij dit offer misschien beschouwen als 'n boetedoening in symbolischen zin? Hoe dan ook, de daad is moeilijk te aanvaarden, tenrij wy herhalen het Abbie in een vlaag van waanzin handelt! Maar dan ver valt tegelijk de beteekenis van het offer en heeft het geen waarde meer! Eben aanvaardt het offer dan ook niet; hy gaat naar den sherif om Abbie aan te klagen. Maar in dat opperste oogenblik verandert by al deze drie menschen de haat in liefde. Eben wordt zich klaar bewust, dat hy Abbie lief heeft en hy neemt de schuld van den dood van het kind op zich, en wanneer de oude vader deze daad van opoffering ziet, reikt hij zijn zoon de hand ter verzoening. Ook hy is thans in staat tot het grootste offer dat hy Eben kan brengen: het vee terug dry ven naar de hoeve, die na zyn dood voor den zoon en Abbie zal zyn. Dit sterke speelstuk van felle hartstochten hevige effecten eischt sterk aangezet spel en het is te begrypen, dat Van Dalsum zich tot .Liefde onder de Olmen" aangetrokken gevoelde. In dit Amerikaansche st.uk kon hy zich met zyn exuberante kunstenaarsnatuur volkomen uitvieren. Met ingehouden, sober spel zou in dit werk niets worden bereikt. De hoeve met het zware, hellende dak be- heerschte ook de tooneelruimte geheel, wy zagen nu eens de hoeve met haar vier vertrekken in doorsnee een zeer merk waardig decor en dan weer in haar strenge ïynen als een somber, massief, by na dreigend monument. Forsch als het decor was ook het spel. Het was althans van de mannen geen spel van fyne nuances, maar van een met hartstocht geladen hevigheid. Het was een fel tegen elkaar op-spelend trio, waarvan de oer-instincten van deze drie menschen krachtig naar bulten kwam. Het was spel van uitersten, explosies van haat, drift, woede en ook van hartstochtelijke liefde. Het meest heb ik Charlotte Kohier bewon derd. Zy heeft van Abbie iets prachtigs ge maakt. Haar spel was van de drie ook het meest overtuigend. Voortreffelyk dadelijk haar eerste verschyning! Dat was volkomen de vrouw van koele berekening, die den ouden Ephraim alleen had getrouwd om meesteres van de hoeve te worden. En berekenend ook haar spel van verleiding by de eerste ont moeting met Eben! Maar dan langzamerhand heft ontkiemen van de liefde, die als zy een maal haar beheerscht, voor niets meer terug deinst! Prachtig heeft Charlotte Kohier dat gegeven! En zaj deed door haar grootsch spel ons de monsterachtige daad van Abbie aan vaarden, omdat zy toen geheel den indruk maakte van een vrouw die buiten rich zelve getreden was! Van Dalsum vond in Ephraim een rol. waar in zyn krachtig speel talent volkomen tot zijn recht kwam. Men geloofde aan het overwicht van dezen boer op heel zyn omgeving. Er was iets van oude oer-kracht in dezen grys- aard! zyn spel was dlkwyls monumentaal en soms van een hevigheid, die de grens van het melodramatische naderde. Geweldig werd Van Dalsum in het tafereel, waarin hy zyn omgeving van zyn nog jeugdige kracht wilde overtuigen en hy als bezeten zfjn dolle dansen uitvoerde. Het werd werkeiyk be klemmend, zooals Van Dalsum dat speelde! Henri Eerens was Eben en wy zagen hem zelden beter dan in deze rol. Heel mooi gaf Eerens ons in dezen uiterlyk ruwen, hart stochtelyken jongen boer, het weeke dat hy van zyn moeder had meegekregen en aan het slot deed hy met Charlotte Kohier door zyn ontroerend spel de diepe beteekenis van het offer, dat een boetedoening tevens was, gevoelen. M. Parser en Folkert Kramer waren de oudere zoons Peter en Simon, zy deden vooral wanneer zy samen over het tooneel schreden soms denken aan boeren, die zoo uit een schildery van Vincent van Gogh waren getreden! Als figuren plastisch zeer indrukwekkend, maar hun spel was voor al aan het slot van I soms van een uit bundigheid, welke door de regie die van Defresne was wel wat getemperd had mo gen worden! En het verschil met Eben was wel wat te groot, om te gelooven, dat deze „slaven" broers van Eben waren. Met deze vierde groote voorstelling heeft het Oost Nederlandsch Tooneel wederom be wezen, dat het onder onze gezelschappen een zeer vooraanstaande plaats inneemt. Dat dit eindeiyk ook tot de Haarlemmers door dringt, bewees de volle zaal op dezen Zon dagavond! En het succes was zoo groot, dat wy van een triomf mogen spreken. J. B. SCHUIL. OnZE GROEMTJE5 Dih5D AG DOhDERDA3 ZATERDAG I. V. O.Spaarnevogels (21) In dezen voor beide partyen zoo belang rijken wedstrijd hebben de geblokten een verdiende overwinning behaald. De thuis club, die tot heden tameiyk lauw gespeeld had, speelde nu met een geestdrift, die prettig aandeed. Als begonnen wordt, zyn de bezoekers volledig, terwyl I.V.O. een invaller heeft. Onmiddellyk gaat het spel vlug op en neer; beurtelings komen.de doelen in gevaar. Kort na den aanvang hebben de geel zwarten succes, wat voor I.V.O. aanleiding is om er nog een schepje op te gooien; uit een corner verdwijnt de bal in het Spaarne- vogelsdoql. I.V.O. komt nu eenigsrins in de meerder heid; uit een goed doorgespeelden bal schiet de midvoor hard langs den uitloopenden keeper der gasten, terwyl even te voren eveneens uit zoo'n aanval de bal rakelings langs den verkeerden kant van den paal ging. Rust komt met 21. Na de hervatting blyft de stryd hetzelfde aspect behouden en als na een corner de bal voor het IV.O.-doel blyft zweven, kopt Koet onberispelyk in. Zeer terecht wordt dit doel punt wegens buitenspel geannuleerd. Dit schudt de gastheeren echter wakker; voortdurend komen zy in de meerderheid. De uitvallen der bezoekers zyn niet byzonder gevaariyk meer, daar de aanvallers dezelfde kwaal demonstreeren als I.V-O. een week te voren, n.J. pingelen. De I-V.O-aanval is zeer gehandicapt door het op halve kracht spelen van den links binnen na een botsing met den rechtshalf der gasten. Onder groote spanning komt het einde met 21. R. C. H. 3Haarlem 4 (61) Met flinke cyfers heeft R.CJI. revanche genomen voor de indertyd geleden nederlaag. In het begin wegen de partyen goed tegen elkaar op. Bij een Raclng-aanval belandt de bal op de doellyn, waarna Ramakers het vonnis voltrekt. Haarlem valt fanatiek aan, hierby goed gesteund door de half-linie, waarin Terwee nog een uitnemende partij speelt. Jaskl krijgt dan ook al spoedig een goede kans, die hy onhoudbaar benut. Spoedig daarna geeft De Vries in een moeilyke positie R.C.H. op nieuw de leiding, waarna dezelfde speler op fraaie wyze een voorzet van rechts onhoud baar inkopt. In de tweede helft geeft zich Haarlem nog geenszins gewonnen, integendeel, het Ra- cing-doel wordt flink onder vuur genomen; echter zonder resultaat. Ramakers, die een groote activiteit aan den dag legt, slaagt er in, na flink doorzetten, het vierde en vijfde doelpunt te scoren, daarmede de overwin ning tot een feit makend. Haarlem komt nu weer meer aan het woord, maar keeper Veenstra keert heel verdienstehjk eenige lastige schoten. Kort voor het einde scoort Hessels na goed werk van De Graaf het zesde doelpunt. Hier mede komt het einde. N. Z. H.—H. T. M. 2 (3—3) Onmiddellyk na den aftrap bestookt de N. Z. H.-voorhoede het H. T. M.-doel, doch de H. T. M.-achterhoede weet voorloopig doel punten te voorkomen. Na een kwartier spe len geeft de rechtsbinnen van N. Z. H. zyn vereeniglng op gelukkige wyze de leiding (1—0). Spoedig hierop vergroot de N. Z. H.- midhalf den voorsprong (2—0>. De partyen gaan goed tegen elkaar op in deze periode: nog vóór rust weet de middenvoor der H. T, M. tegen te scoren. Rust 21. De tweede helft kenmerkt zich door een zelfde krachtsverhouding, waarby echter de N. Z. H. wederom het eerst succes heeft. (3—1). De N. Z. H.-'ers voelen zich met dezen voorsprong biykbaar volkomen veilig en de overwinning reeds binnen, want het samen spel wordt thans doorgevoerd tot in het uiterste, wat wel een mooi gezicht is. doch waarbij steeds op het laatste oogenblik een H. T. M.-'er kans kreeg om erger te voorko men. De H. T. M. blyft dan ook onvermoeid doorwerken en met succes, want door het maken van twee goede doelpunten wist zij een zekere nederlaag in een geiyk spel om te zetten. (3—3). Te laat tracht de N. Z. H. het verloren terrein te herwinnen. Het einde komt met een gelyk spel 3—3. De leiding van den heer Van Wyk, was uitstekend. TramvogelsA. G T. 2 (23) A. G. T. wint den toss en laat Tramvogel» tegen den wind in aftrappen. Reeds enkele minuten na den aanvang hebben de „Geel tjes" door toedoen van hun linksbinnen suc ces. (10). De ploegen wegen mooi tegen elkaar op; A. G. T. ziet na tien minuten kans, uit een al- gemeenen aanval, door toedoen van hun rechtsbinnen, de partyen op geiyken voet to brengen. (11). Rust breekt aan met onver- anderden stand. Na het kopje thee zyn de Tramvogels ter stond aanvallend, doch zonder succes. A. G. T. valt dan, door een aangeschoten handsbal, een strafschop ten deel, dien de rechtsback in een doelpunt omzet. (12). Na twintig minuten krijgen de „Geeltjes" voor een zelfde overtreding een strafschop te nemen. De A. G. T.-doelman keert echter het door den Tramvogels-middenvoor ingescho ten leder mooi doch kan niet wegwerken, waardoor de Tramvogels-linksbinnen gele genheid krygt om de partyen wederom op gelijken voet te brengen (22). Nu volgt een overwicht der „Geeltjes", wel ke vele kansen scheppen, doch ze evenveel malen hardnekkig verknoeien. Ten slotte doel punt de Tramvogels-middenvoor, doch dit doelpunt wordt geannuleerd wegens buiten spel. Wanneer heel Tramvogels ten aanval is getrokken, breekt de A. G. T-voorhoede door; een goed doelpunt is het resultaat. (23). Terstond hierop kondigt de heer J. Eylan- der het einde aan. Een gelyk spel had beter de verhouding weergegeven. GYMNASTIEK. TWEEDE LUSTRUM VAN D. H. G. B. Nog eenige dagen schelden ons van de lustrumwedstrijden, aldus schrijft men ons nader. We hebben reeds veel bewyzen van sympathie en medewerking mogen ontvangen. Veel is er al gedaan, thans wordt er pro paganda gemaakt om het in Haarlem as. Zondag druk te maken en het aantal bezoekers zoo groot mogelijk te doen worden. Hieronder laten we eenige gegevens' uit het programma voor beide dagen volgen; Zaterdag 8 Febr. 's avonds acht uur, Turn kring-uitvoering in het Bron gebouw. Zondag 9 Februari 's morgens 8.30 Turners- mis in de kapel van het R.K. Lyceum aan den Zylweg; 11 uur: Begin der wedstrijden. Van half twee tot half drie: receptie in Café Brinkmann aan de Groote Markt. 3 uur: Voortzetting der wedstryden. Half zes: Prysuitreiking in het Bronge bouw. De dames-wedstrijden (alleen toegankelijk voor dames-publiek) hebben plaats in het gebouw van de Gemeentelijken Dienst voor Lichamelijke Opvoeding, Kleine Houtweg; de heeren-wedstrijden hebben plaats in het Brongebouw. Damredacteur; J. W. van Dartelen, Raad huisstraat 1, Heemstede. Alle correspondentie, deze rubriek betref fende, gelieve men te zenden naar boven genoemd adres. PROBLEMATIEK, wy ontvingen van den bekenden proble mist J. Visser Jr. onderstaand probleem, door den auteur speciaal voor onze rubriek samengesteld. In dit vraagstuk is een ori gineel motief op zeer verdienstelyke wyze verwerkt. PROBLEEM Nr. 1521. Auteur: J. Visser Jr., Apeldoorn. Eerste publicatie. WIT Stand In cyfers: Zwart 10 schyven op: 7 8 9 14 18 19 23 24 28 en 35. Wit 10 schyven op: 17 21 32 34 36 37 40 42 44 en 50. Mag Zwart 1822 spelen? Oplossingen van dit vraagstuk worden gaarne ingewacht tot utterlyk Maandag 10 Februari a.s. by den redacteur dezer rubriek. OPLOSSINGEN. De auteursoplossing van probleem Nr. 1516 (auteur W. van Daalen) is: Wit: 15—10 46—41 49—44 27—22! 36—81 48—42 4440 40 9 35 13 en wint. Zwart: Steeds gedwongen. Zonder gebruikmaking van den 4den zet 2722 ontstaat een schyn-oplossing. Dit vraagstuk werd correct opgelost door: F. A. Berkemeicr, W. J. A Matla, Jac. Fr. van Garderen. R. Hartgerink, J. van Steen- wijk, J. Wielenga, J. v. d. Vlugt, P. Mollema, J. van Looy, H. Greeuw, J. P. van Eyk. P. G. van Engelen, J. Poppen, A. de Jong, J. C. van Waard, J. v. d. Giessen, G. A. Ottolini Jr., J. L. Versteeg, H. G. Teunissen en W. v, d. Ey'ndc, allen te Haarlem; F. H. Kluen en M. Lieffering, beiden te Heemstede; J. B. Sluiter Jr. te Aerdenhout, B. Dukel en H. de Boer te IJmuiden; G. L. Gortmans te Am sterdam en P. Kleute Jr. te 's-Gravenhaga

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 12