BUITENLAND Overeenstemming tusschen Engeland en Amerika. Een démenti uit Moskcu. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 6 FEBRUARI 1930 MUZIEK. MIJ. TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. UITVOERING DER MUZIEKSCHOOL, Het is altijd een groot genoegen om tegen woordig te zijn bij de uitvoering van leerlin gen der muziekschool, van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Da stads schouwburg die dan al om zeven uur wordt geopend, heeft niets meer van een tempel der tooneelspeelkunst, Allerlei geluiden, die binnen deze muren zelden vernomen wor den, treffen uw oor- Het grootste gedeelte van het publiek bestaat uit kinderen. Kinde ren in feeststemming, die hun enthousias me niet onder de stoelen en banken steken. Van amphitheater tot stalles heerscht vreugde, vreugde van ouders om het plezier der kinderen en vreugde der kinderen om de beteekenis van deze gebeurtenis. Den geheelen avond blijft het licht in de zaal aan. Van tooneel naar parterre is ovör de orkestruimte een brug geslagen en leerlingen, leeraren en leeraressen wandelen als een nummer is afgewerkt, over dit noodbruggetje naar hun plaatsen in de zaal terug. Dank zij al die gemoedelijkheid krijgen we dan ook eerder het ideo tegenwoordig te zijn bij de lessen in de school, dan te gast te zijn in den deftigen schouwburg. Het pro gramma waarmee om kwart over zeven be gonnen werd. werd vlug afgewerkt. Het. gaat niet aan, om van een dergelijke opwekkende vertooning een crtfLsch verslag te geven, doch wij mogen toch zeker wel zeggen dat verscheiden leerlingen wier namen in het programma niet genoemd werden, van een groote vaardigheid en talent getuigden. Wie heeft niet genoten van Moskowsky's Caprice Espagnol, die met zooveel jeugdigen durf en technisch tooh zoo zuiver gespeeld werd? Eén der aantrekkelijkste onderdeelen van het programma der muziekschool is altijd voor rekening van de rhythmische zang klasse: „Goeien avond speelman" van H. van Tussenbroek, de Oud-Hollandsohe dansjes, het: „Tikke takke tooncn.... 't Varkentje in de boomen" en „Kaatje ben Je bovenja mevrouw!" dat alles bood den luisteraar waarlijk een hartverheffend genoegen. Ook de zeer jeugdige pianistjes en violistjes en de stoutmoedige cellist, die ach dapper door „La Cinquantaine" sloeg, hadden uitbundig succes. Van het werk der meergevorderden noe men we nog het op twee vleugels gespeelde concert (le hoofddeel) van Mozart en voor viool, het Concertino G. gr. t. van B. Tidc- manWijers. Alleraardigst was het op twee klavier gespeelde werkje van Gurlitt (voor 8 handen) Ouverture der marionettes. Na de pauze werd op twee klavieren, door twee meisjesleerlingen, de Sonate D. gr. t. van Mozart gespeeld. Natuurlijk werd ook in Solozang een en an der gepresteerd. Het was een zeer genoeglijke avond, voor de uitvoerders, de toeschouwers en het on derwijzend personeel van de Muziekschool. LEDENCONCERT DER H. O. V. Met het derde vioolconcert van Salnt-Saëns heeft de tegenwoordige eerste concertmeester der H.O.V., Frans Vonk. zich als solist aan de leden en verdere belangstellenden voor gesteld. We kunnen niet anders zeggen dan dat zijn debuut zeer gelukkig geweest is en ons een overtuigend bewijs heeft geleverd van zjjn muzikale en violistische begaafdheid en ontwikkeling. Bezielend temperament on technische beheersching hielden elkaar in voldoend evenwicht. Doch we zouden var» Vonk's voordracht nog veel meer genoten hebben, indien de kwaliteiten van zijn in strument aan die van zijn spel evenredig waren geweest. Zijn viool bezit echter noch groote toonschoonheid, noch voldoende draagkracht om met orkestbegeleiding zich In onze gemeentelijke concertzaal overal be hoorlijk te doen gelden. Achter in de zaal was de solopartij soms moeilijk verstaanbaar. We hopen van harte dat het onzen concert meester spoedig moge gelukken op een mach tiger instrument beslag te leggen. Het orkest gaf in het vioolconcert uitne mend tegen- cn samenspel; de hoboïst mag in 't bijzonder met eere genoemd worden om zijn solo in het Andantino, die ons nog van een der Bachconcerten in hot geheugen lag, toen Jaap Stotijn met Jacques Thibaud kampte in een schoonheidswedstrijd, idealer dan do tegenwoordig aan de orde zijnde miss-verkiezingen, die uiteraard slechts tot miss-slagen kunnen voeren. Het Andantino is wel het meest karakteristieke en aantrek kelijkste deel van Saint-Saëns derde concert, dat in zijn eerste Allegro ook mooie poczie- volle brokken bevat, die zich waardig aan sluiten bij dat wat Mendelssohn en Max Bruóh ons op dit gebied schonken, doch dat In zijn finale niet op dezelfde hoogte blijft. Een zeer goede vertolking der Idomenco- ouverture van Mozart ging vooraf; zij kon den opmerkzamen hoorder weer eens in ver rukking brengen over de vele geestige moti- vlsche en Instrumentale vondsten. En Beet- hovens Achtste Symphonie vulde het twee de gedeelte van het programma; verschil lende orkestleden kwamen hierin verdien stelijk naar voren: met name de clarinettist en de beide hoornisten in het Trio der Me nuet. De solist Frans Vonk werd meermalen te ruggeroepen en ontving een paar fraaie bloemstukken. K. DE JONG. RECLAME EN DE GRAFISCHE PROCEDéS. Woensdagavond hield de heer L. Levisson in de aula van de Ambachtsschool alhier, een lezing over het. onderwerp: „Reclame en de grafische procédés". Spreker begon zijn lezing met een inleiding over reclame in het algemeen om vervolgens te bespreken de verschillende grafische tech nieken, den hoogdruk, den vlakdruk en den diepdruk, en hun geschiktheid voor bepaal de soorten van reclame-drukwerk. Tenslotte behandelde spreker de reclame welke de drukkers zelf maken, waarna een aantal kalenders van verschillende drukke rijen besproken werd. De lezing was georganiseerd door de Ver- eeniging voor Vakonderwijs in de Illustratie- bedrijven. De voorzitter dezer veroeniging, Mr. Hocke, opende en sloot de bijeenkomst, welke door ecu groot aantal beoefenaren van de verschillende grafische procédés bezocht was. Met lichtbeelden werd het. door spreker be handelde onderwerp toegelicht. DE OPBRENGST DER BELAS TINGEN. wat de gemeente van het rijk kreeg en waarop nog te rekenen is, Uit de Statistische gegevens der gemeente Haarlem blijkt, dat op de door de rijks-admi nistratie vastgestelde kohieren van de gemeen telijke Inkomstenbelasting 19281929 uitge trokken is een bedrag van f 872.597. De ge meente heeft in den loop der maanden f 786 954 ontvangen, terwijl vermoedelijk nog f 87.000 ontvangen zal worden. Het kohier 19291930 wees op 31 Dec. 1929 aan f 791.075. Er was al door de gemeente f 522.000 ontvangen, terwijl nog gerekend kan worden op f 348.000. Komt die verach ting dus uit, dan zou het totaal van de belastlngopbengst van dat jaar f 870-000 worden. Van de rijksinkomstenbelasting 19281929 is door de gemeente reeds ontvangen f 1.987.290 terwijl nog gerekend wordt op f 220.800. Dit zou dan een totaal geven van f 2.208.090. Van het kohier 1929—1930 is al door de ge meente f 1.320.000 ontvangen, terwijl ge rekend wordt op nog f 880.000. Totaal dus f 2.200.000. COÖPERATIE VOORUITGANG. Het bestuur van de Coöperatie Vooruitgang is voornemens om in den vervolge de winkels van doze coöperatie op Dinsdagmiddag geslo ten te houden en verder om het sluitingsuur op Zaterdag te brengen op negen uur. Reeds zeer geruimen tijd had het winkelpersoneel van deze coöperatie een vrijen middag, maar door het voorstel van het bestuur zal het mogelijk zijn om ook de winkelhouders van tien nieuwen maa'regel doen profiteeren, daar zij feitelijk geheel buiten de Wet op de win kelsluiting vallen. DE RADIO-OMROEP. En de liberale radio amateurs. De Vereenlging van liberale radio-ama teurs (voorzitter mr. D. Fock) heeft zich op nieuw met een adres gewend tot den minis ter van Waterstaat, ditmaal naar aanleiding van de door dezen in 1930 voorloonlg getrof fen regeling van de uitzendingen en de toe kenning van zendt lid aan een nieuwe zend- oreran'sat'e. lezen wii in de N. R. Ct. De V.LR.A. protesteert er zeer ernstig te gen. dat sedert haar oprichting in 1928 al haar verzoeken om zendtijd met een teleur stellende regelmaat, worden afgewezen, te meer daar, tegen het advies der staatscom missie in, indertijd wèl zendvergunning werd verleend aan andere zendorganisaties. Betoogd wordt, dat op deze wijze het po- lltlek-vrijzinnige volksdeel bli voortduring verstoken blijft van de verbreiding van zijn cultureele beginselen door middel van do radio: hierbij wordt aangefceekend, dat de zendtijd, aan andere omroeporganisaties toe gekend. vaak gebruikt wordt voor uitzendin gen, die beter achterwege konden blijven. De Liberale omroepvereeniging verklaart tenslotte, dat zij er niet in kan en mag be rusten, dat aan haar wordt geweigerd de zendvergunning, welke aan anderen is ver leend. welke weigering zij in strijd acht met de Nederlandsche wet. die gelijkheid voor alle staatsburgers tot grondslag heeft- Mitsdien verzoekt zij den minister, thans ook ten spoe digste den aan het Liberale omroep-instit-uut rechtmatig toekomenden zendtijd toe te ken nen. „FLIEREFLUITER S OPONTHOUD". Het gezelschap van Nap de la Mar komt hier aanstaanden Maandag 10 Februari in den Stadsschouwburg een opvoering geven van de Jong's „Fliereflutter's Opont houd". Door de ziekte van den heer de la Mar wordt de rol van Flierefluiter vervuld door Walther Smith, die deze rol reeds eeni ge malen na de ziekte van den heer de la Mar met succes gespeeld heeft. Verder treden in het stuk on: Clsca Kre- mer. die in de rol van Merijntje Gijzen in .Merijntje Gij zen's Jeugd" zulk een groot succes heeft gehad, mevrouw R de la Mar, Hans Brunlng, Willem van der Hoog, Jett-y Kremer. Willy Rltman, M'ent-je Pam, Piet Urban. Willem Kremer en Anny Sluyter. De regie is van Nap de la Mar. HERHALINGSOEFENINGEN 1930. Wij geven hier een overzicht van de lich tingen die dit Jaar voor herhaümrsoefenln- gen onder de wapenen moten komen. Lichting 1924 van de Schoolcampagnie Pon tonniers en de Trcin-afdeelingen der Artille- riebvlgades. met uitzondering van de dienst plichtigen, die op 1 October 1930 van de Ca valerie naar die afdcelingen overgaan, de Regimenten Huzaren, met uitzondering van de postduivenverzorgers, doch met inbegrip van de dienstplichtigen, die op 1 October 1930 van die Regimenten naar de Treinafdeelin- gen der Artilleriebrigades overgaan. Lichtingen 1924 en 1927 van Regiment Wiel rijders, Regimenten Onbereden Artillerie, Re giment Kustartillerle. Korps Luchtdoelartil lerie Regiment Genietroepen, Sehoolcompag- nle Torpedlsten, Schoolcomr-agnie van den Motordienst, Compagnie Intendancetroepen, Regimenten Veldartillerie en Korps Rijdende Artillerie. Lichtingen 1925 en 1927 van de Regimenten Infanterie. Compagnieën Hospitaalsoldaten met uitzondering van de ziekenverplegers. Lichting 1927 van de Schoolcomnagnie Pontonniers voor zoover betreft de dienst plichtigen, die ten aanzien van de eerste oefening bahoorden tot de eerste en de twee de ploeg de Regimenten Huzaren met. inbe grip van de postduivenverzorgers. en de Treinafdoelingcn van de Artllleriebrlgades. SCHOUWBURG JANSWEG. Zondag 9 Februari a.s, zal in bovenge noemde» schouwburg een enkele voorstel ling worden gegeven van het bekende blij spel van Henri van Wermeskerken: „Suiker- freule". Deze voorstelling is tevens een f eest-voorstel ling ter gelegenheid van het 35-Jarlg too- neeljubilcum van den heer Charles Braaken- slek, terwijl zij ook de 500ste is, welke van het stuk wordt gegeven. De heer Braakenslek vervuilt de rol van Schuyt, terwijl de rol van juffrouw Van der Kooy in handen is van Ellen Durleux. De overige rollen worden vervuld door dc dames en heer enLena van der Plaat, Henk van Buuren, Willem Grelinger e.a. Er zal Zondagavond zeker hartelijk ge lachen worden om de dolle situaties die n dit stuk voorkomen. HAARLEMSCHE BESTUURDERSBOND. Jaarverslag. Verschenen is het jaarverslag van den Haarl. Bestuurders Bond, welk verslag een overzicht geeft van de vele verrichtingen door den H. B. B. 1929 gedaan. Het bestuur bestond uit de heeren A. Mars, voorzitter, Eizema, secretaris, G. Flameling penning meester en F. C. Gies, A. Antonisse, G. Blok dijk en C. van der Winden. Er wordt herinnerd dat In het jaar 1929 tot nauwere samenwerking word besloten met de federatie Haarlem der S. D. A. P. waartoe uit de beide besturen een Plaatselijke Raad werd samengesteld, welke zesmaal bijeen kwam. Inzake de steunregeling ten behoeve van de werklooaen verzond het bestuur twee adressen aan b. en W. van Haarlem en 1 aan dat van Heemstede en (aldus zegt het ver slag) al was de steunregeling mee de ontzet tende koude nog niet zooals wij dat wel ge- wenscht hadden, toch moeten wij consta- teeron, dat Haarlem op dit gebied lang pirt één van de slechtste figuren maakte. Ook op ander gebied werd door den H. b. b. alios gedaan om den nood van de werkloozen te verlichten, o.a. werden 100 mud aardappelen gekocht, om ze voor inkoopsprijs weder uO verstrekken, terwijl na een bespreking met het bestuur van de Coöperatie „Vooruitgang" aan de aangesloten werklooze leden 40 pet reductie werd toegestaan met een belangrijk uitstel van betaling tijdens de vorstpe riode. Ook dezen winter is weder een adres aan B. cn W. van Haarlem gezonden voor extra uitkeering over de feestdagen voor de werk loozen. Voor het eerst werd toestemming verkre gen om een collecte voor „Zonnestraal" te organlseeren, met het resultaat, dat een bedrag van f 2300 kon worden afgedragen aan het Landelijk Comité. Het ledental ging in het afgeloopen Jaar met 391 vooruit en steeg van 5679 op 6070. Deze vooruitgang konden de volgende orga nisaties boeken: ambtenaren 19, bakkers 29, bouwvakarbeiders 119, fabrieksarbeiders 14, handels- en kantoorbedienden 28, hotelper soneel 4, kleermakers 14, metaalbewerkers 87, N. L. F. C. B. 10, onderwijzers 15. over heidspersoneel 7, part. chauffeurs 6, schilders 28, slagers 1, spoor en tram 16, transportar beiders 88, typografen 20. Aan steun bij staking werd door de aange sloten organisaties f 14.000 bijeengebracht, naast de f 4500 voor het fonds „Eigen Ge bouw". Het financieel verslag geeft een saldo aan van f 20.167. nAARL. CHR. BESTURENBOND. In een vergadering, uitgeschreven door den Haarlemschen Chr. Besturenbond. Woens dagavond gehouden, heeft de heer H. Wetse- laar, hoofdbestuurder van den Chr. Metaal- bewerkersbond gesproken over het onderwerp ..Klassenstrijd en Socialisatie of Samenwerking in de Bedrijven". Spr. gaf eerst een uitzetting van hetgeen onder socialisme is te verstaan en van de idee van den klassenstrijd, om daarna na te gaan hetgeen de soc dem. heeft beoogd met de idee der socialisatie, In het tweede deel van zijn causerie betoogde spr. dat de Chr. vakbeweging niet met leege handen staat tegenover „de utopie van het socialisme en zijn leer van den klassenstrijd". Het Christelijk solldairisme geeft, meriste hij op. een volkomen waarborg om te komen tot economische productie. Verder wil de Chr. Vakbeweging komen tot bedrijfsorganisatie, waarvan het begin is te zien in het collectief contract- Na tegenover elkander te hebben gesteld hetgeen de soc.-dem. wil en hetgeen de Chr. Vakbeweging beoogt, besloot spr. met de opmerking, dat niet door macht maar door recht verlossing van verkeerde verhoudingen is te wachten. Nadat spr. eenige vragen had beantwoord, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. CONTRACT-ACTIE BAKKERSGEZELLEN. In de Centrale werd Woensdag de jaarver gadering gehouden van de afdeeling van den Alg. Ned. Bakkersgezellenbond, onder voorzit terschap van den heer J. Geerling. Hierna kwam in behandeling het jaarver slag, waaruit bleek, dat het ledental van 245 was gestegen tot 290. Verder werden de ver schillende acties gememoreerd en de afslui ting van een collectieve arbeidsovereenkomst bij de coöperaties Vooruitgang en De Een dracht. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende bestuurders H. A. van Doorn, G. Sikkers en G. Borg, bij acclamatie herkozen. Hierop bracht den bondsvoorzitter, de heer Hillebregt, verslag uit van de des middags gehouden conferentie met- de patroonsorgani satie, om te komen tot afsluiting van een col lectieve arbeidsovereenkomst op de basis van het drie-steden-contract. Aan deze conferentie werd. evenals aan de vorige conferentie, deel genomen door de Christelijke, de Socialistische en de Neutrale organisaties van arbeiders. Met de vertegenwoordigers van de patroons organisatie heeft, een uitvoerige bespreking over deze aangelegenheid plaats gevonden, doch deze heeft nog niet tot het gewonsohte resultaat geleid. Er bleek nog een meenings- verschil te bestaan ten opzichte van het loon, bij welk punt de werknemers-vertegenwoordi gers hun standpunt handhaafden, om het loon gelijk te doen zijn aan dat van meer genoemd contract. Hoewel de vertegenwoordigers der patroons eenigen tijd in commité-generaal gin gen, kwam men toch niet tot overeenstemming Besloten werd om 5 Maart opnieuw ter be spreking van dit pünt bijeen te komen. De vergadering ging accoord met de ziens wijze en de houding van de bondsleiding. De Duitsche Rijksraad keurt het Youngplan goed. De terechtstelling van voormalige Azteken-pyramide aangerand. m a rine-officieren Over Ideologie en Philosophie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Mejuffrouw Europa: Aliki Diplarakou die door de Parijsche jury de schoonste van een aantal Europeesche mededingsters gevonden werd 't Belangrijkste nieuws bestaat dit keer uit een reeks berichten uit verschillende deelen van de wereld. De Duitsche Rijksraad kwam in voltallige zitting bijeen teneinde te be raadslagen over de resultaten van de Haag- sche Conferentie. Een namens de Beiersche regeering door den Beierschen minister president dr. Held ingediend voorstel om de kwestie te verdagen, werd niet ondersteund en kon dus niet in stemming komen. De Haagschc besluiten en daarmede het nieuwe plan werden goedgekeurd met 48 tegen 6 stemmen en 12 onthoudingen. Tegen stem den Thüringen, Oost-Pruisen, Brandenburg, Beneden-Silezië en Pommeren, terwijl Beie ren en Meck'.enburg-Schwerin zich van stem ming onthielden. De officieele Amerikaansche draadïooze dienst meldt, dat de Vereenigde Staten en Engeland zijn overeengekomen een pauze van tien jaar te laten intreden in den bouw van slagschepen en het aantal dezer schenen te beperken tot vijftien, onder voorwaarde dat de conventie van Washington wederom voor vijf jaar. dus tot het einde van 1936, verlengd wordt. Var. deze overeenstemming zullen de eedelegeerden ter vlootconferentie eerst by het in behandeling komen van de kwestie betreffende de slagschepen op de hooete worden gesteld. De Japansche gedelegeerden zouden er echter reeds nu van in kennis zijn gebracht aangezien men verwacht, dat Japan daardoor eerder bereid is een slagschip on middellijk te schrappen in plaats van in 1936. Voorts zou Amerika en Engeland trach ten een verdere benerking van het duikboot- wanen te verkrijgen in plaats van afschaf fing. WT5 ontvingen voorts een telegram uit Kowno, waarin wordt gemeld, dat de Sovjet- reeeering kennis heeft gekregen van het uit Riga verspreide bericht, als zou zij voorne mens zijn, eenige honderden voormalige offi cieren bij de Czaristische marine te doen fu- silleeren. Officieel deelt, het Commissariaat voor Buitenlandsehe Zaken mede, dat zulks niet het geval is en dat het bericht onwaar is. Welke beteekenis moet men aan die de menti hechten? De feiten hebben ons geleerd dat week in, week uit, doodvonnissen worden geveld en voltrokken. De dictatuur van Stalin ken merkt zich door daden van het grofste ge weld. De woorden „Ideologie" en ..Philoso phie", die de Sovjetleiders nog steeds zoo gaarne in hun politieke beginselverklaringen gebruiken, hebben langzamerhand het aan zien van slecht vervalschte edelsteepen ge kregen De phliosophische theorie der Stalin-iden is in de nractijk star en onverwrikbaar als een ploegijzer, en al wordt ontkend dat eeni ge honderden voormalige marine-officieren gefusilleerd zullen wordendit verandert weinig aan onze overtuiging dat het commu nisme hopeloos is vastgeloopen. L. A. De vlootheperking in het Lagerhuis In het Engelsche Lagerhuis heeft Schout bij Nacht Beamish den Eersten Lord der Admi raliteit, Alexander, gevraagd naar de rede nen voor het schorsen van den aanbouw van vier kruisers, vier torpedojagers, drie dulk- booten en andere kleine vaartuigen van het vlootprogram voor 1928—1929 en 19291930. Alexander verkaarde, dat dit was gebeurd in gevolge de door den premier op 27 Juli aangegeven vloot.politiek der regeering, die na rijp beraad tot de slotsom was gekomen, dat het herziene program voldoende veilig heidswaarborgen voor het Rijk bezit. In antwoord op een vraag In het Lagerhuis of er reeds andere aan de Vlootconferentie deelnemende landen tot een soortgelijke ver mindering van hun vlootprogram zijn over gegaan. als die, waartoe Grooi-Brittannié heeft besloten, zeide Macdonald dat hem lot dusver daarvan niets bekend is. Op een vraag of hij voornemens is de politiek van unilaterale ontwapening te blij ven volgen ondanks de feiten en omstandig heden, antwoordde Macdonald: Stellig niet. Het betreft een goed overlegd program, dat logisch is en binnen de eischen der nationale veiligheid. Vandervelde en de Sovjets. BIJ het debat in de Kamer over de be grooting van buitenlandsehe zaken heeft, naar een B.T.A.-telegram meldt, Vandervelde (soc gesproken over de hervatting van de betrekkingen met Sovjet-Rusland, hetgeen hij een groot actueel belang achtte. Hij erkende daarbij, dat de toeneming van het terrorisme in Rusland deze hervatting moeilijker maakt, maar betoogde, dat zulk een hervatting geen quaestie van sympathie is. Hij herinnerde eraan, dat vele regeeringen de Sovjets erkend hebben en vroeg waarom Bqigië niet hetzelfde zou doen. Volgens het blad „El Universal" hebben dieven den beroemden ouden Azteken-pyra mide te Cholula in den staat Puebla beklom men en zich meester gemaakt van de gouden kroon, de juweelcn en andere versierselen van het standbeeld der maagd „De los Re- medios". De vandalen hebben ook het beeld van het kind Jezus, dat zich in de armen der maagd bevond, meegenomen. Liberaal leider te Boekarest vermoord. Het blad „Mai Nap" brengt op een in het oog vallende plaats een bericht uit Boeka rest, volgens hetwelk de president van óe advocatenkamer aldaar, de gewezen prefect dr. Vasu Oktavien, die een vooraanstaand lid is van de liberale partij op straat door een fanatiek lid der boerenpartij met een scheer mes is aangevallen. Dr. Vasu Oktavien werd zoo ernstig aan den hals gewond, dat hij gedurende de overbrenging naar 't ziekenhuis Stierf. In verschillende deelen van Roeme nië hebben ook overigens bloedige excessen plaats gehad n.a.v. de gemeentelijke en pro vinciale verkiezingen. De pers verlangt, dat onmiddellijk door de regeering wordt opge treden, opdat er een eind komt aan de ge vaarlijke verkiezingsagitatie. Gruwelen in Rusland. Uit Riga wordt gemeld: Opoe heeft alle voormalige marine-officieren die in het land waren gebleven, maar niet in dienst van de Sovjet waren overgegaan, doen terechtstellen. Uitvoerige bijzonderheden zijn nog niet be kend, maar er wordt melding gemaakt van vele honderden personen. Hun families in Rusland hebben zich tot hun geloofsgenoot-en te Riga gericht met het verzoek, daar her denkingsdiensten te doen houden voor de dooden, daar dit in het Sovjetland verboden is. De orthodoxe Russen te Riga hebben besloten morgen een dergelijken dienst te doen. houden. DE GEESELSTRAF IN ENGELAND De Star heeft naar aanleiding van een drama dat zich afspeelde toen een man, om aan geeseling met de „kat" te ontkomen, zelfmoord pleegde, aan Lord Darling en Ber nard Shaw hun meening gevraagd over het toepassen van de geeselstraf, aldus de N. R. Ct. Rechter Darling zeide dat geeseling alleen werd toegepast op misdadigers die zich schuldig hadden gemaakt aan geweldpleging en zoo lang de algemeene publieke opinie toestond dat er bokswedstrijden om prijzen werden gehouden, kon het publiek niet lo gisch de geeseling veroordeelen. Bernard Shaw zeide, dat elk rechter die een dergelijke straf oplegde, zelf twee of drie dozijn slagen moest ontvangen om te begrijpen wat voor gevoel dat is. Hij zeide voorts dat, indien geeseling werd toegepast, deze de gevangenisstraf diende te vervan gen en niet erbij moest komen. Juffrouw Draven, de secretaresse van een verbond tot hervorming van de strafwet, verklaarde aan de Daily Express: „Wat er (in de gevangenis van Wandswordth) is gebeurd is het afgrijselijkste dat ik ooit gehoord heb. Als dit de afschaffing van de geeselstraf niet bewerkt waarvoor het verbond al jaren lang heeft gestreden, zal niets helpen. Geeseling is pure barbaarschheid en vernederend niet alleen voor den man die gegeeseld wordt, maar ook voor den man die de geeselstraf moet toepassen." De advocaat Herbert Nield, King's Coun sel. en waarnemend president van een hof in Middlesex, zegt: „Ik heb als waarnemend president nooit bevel gegeven tot slagen met de „kat", maar ik weet wel dat de „kat" en de vrees voor de „kat" een einde heeft ge maakt aan de misdaden van knevelen en uitschudden die vele jaren geleden veel voorkwamen. Blijkbaar houdt de gedachte dat hij met de „kat" gestraft zou kunnen worden, den geweldadigen misdadiger in toom". DE REIS VAN DE KONINGIN. Waarschijnlijk op 16 dezer naar Nederland terug... Men meldt aan de Tel. uit Oberstdorf: De Koningin is voornemens haar verblijf in Oberstdorf te bekorten. Vermoedelijk zal zij zich nog ergens anders heen begeven. Waar schijnlijk zal H. M. 16 dezer naar Nederland terugkeeren. NACHTELIJKE PROEFVLUCHTEN AMSTERDAM—STOCKHOLM? vermoedelijk in mei en juni. Naar het Deensche blad „Politiken" me dedeelt, zuilen er in de maanden Mei en Juni van dit jaar op groote schaal proeven met nachtvluchten worden genomen tusschen Stockholm en Amsterdam. Dc tochten zullen over Denemarken. Zweden. Nederland en Duitschland plaats vinden, waarbij Denemar ken van vier nieuwe Fokker-toestellen zal gebruik maken, aldus lezen wij in de Tel,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10