BRIEF UIT BERLIJN. Kunt U onder water adem halen? PARIJSCHE BRIEVEN. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 6 FEBRUARI 1930 VIERDE BLAD Danswoede. Het Presseball, In buitenlandsche en binnenlandsche editie. (Van onzen correspondent.) Berlijn Is de stad der groote dansfeesten. Eenvoudig enorm, wat hier de laatste tien Jaren bijeen gedanst is. Men zegt, dat zoo iets begrijpelijk Ls in een land dat veel el lende doorgemaakt heeft, en waar het den inwoners helaas nog altijd niet al te zeer naar den vleeee gaat. En men wordt verzocht daarbij bovendien nog te bedenken, dat de Jeugd, die thans voor bals ln aanmerking komt, tijdens den oorlog opgegroeid is, toen alle feesten natuurlijk verboden waren en men nauwelijks meer wist, waar men de af leiding zoeken moest. Daarop moest immers een reactie vol gen, die ook niet op zich heeft laten wach ten. Men danst, tot dat de adem wegblijft. Zelfs in het hartje van den zomer, bij een hitte, die normaal gedacht het bewegen tot een kwelling moet maken. Maar dat schijnt geen hindernis te zijn. Er wordt toch im mers ook gedanst in Indië, bij temperaturen waarvan we hier geen denkbeeld hebben? Nuzoo erg als een Jaar of drie, vier geleden is het in Berlijn intusschen ook al niet meer. Er schijnt een kentering op komst te zijn. Die zich o.a. uit in het wegblijven in groote scharen van bals, die Indertijd een bij zondere attractie plachten te zijn. Maar het is zeer de vraag of dat een verminde ring van den danslust beteekent. HU zal wel meer ln het ontbreken van de zoo noo- dige duiten gezocht moeten worden. Want de groote en zelfs de kleinere bals verlangen hier altijd nog een entree van tien tot 25 gulden, waarbij dan nog de auto heen en terug, de vertering (er wordt bij voorkeur champagne gedronken (omdat dit in Berlijn nu eenmaal merkwaardigerwijze als bijzon der „deftig" geldt) en natuurlijk ook de tom bola komt, die vaak de duurste uitgave van den avond beteekent. En voor zulke bedra gen Ls de meer sollede huisvader nu eenmaal niet meer te vinden! Het is algemeen opgevallen, dat dit seizoen een slecht baljaar geworden is. Men zou er nog aan toe kunnen voegen, dat het bal- bedrijf even ongunstig gebleken is als vele an dere. Want van een balbedrijf moet inder daad gesproken worden. Onze voorouders hebben zulke toestanden (gelukkig) niet gekend.. Maar de tijd pleegt niet stil te staan. We hebben het professio nalisme op vele gebieden meegemaakt. Voor al in de sport. Dansen is tot zekere hoogte zeker ook als sport te beschouwen. En al dansen balbezoekers niet om er geld mee te verdienen, de balorganisatie en het stelsel van animeeren door beroepsdansers, dat hier in Berlijn zeer groote afmetingen heeft aangenomen, ls toch wel degelijk een be roepszaak en verdient besproken te worden. Duizenden beroepsdansers en danseressen kent Berlijn. Men vindt ze niet alleen in de bars en de danszalen der groote hotels, maar ook wel degelijk bij feesten van groutcre af metingen. Ze zijn oorspronkelijk gedacht ge weest om aan de neiging r dansen, die langzamerhand tot 'n volkshu* ocht gewor den was, tegemoet te komen. Men wilde er voor zorgen, dat dames en heeren, die alleen gekomen waren, ook werkelijk tot dansen kwamen, zonder genoodzaakt te zijn vicemde gezelschappen of onbekenden aan te spre ken. De boroepsdansers of danseressen meld den zich bij zulke alleenzittende danslusti- gen en nog dagelijks kan men hier waarne men, hoe dames uit goede kringen de dans zalen der groote hotels bezoeken, uitsluitend om zich door de beroeps-steppers over het gladde parket te laten lelden. Het heet, dat deze Jonge mannen, die vaak uit verarmde zeer goede, niet zelden uit hoogadellijke kringen gerecruteerd zijn, evengoed als de beroepsdanseressen, die meestal met op „stand" bogen kunnen, zeer strenge instruc ties hebben en zich nimmer eenige vrijheid mogen veroorloven, ook niet in gezelschap van hun plotselinge danskennissen mogen doorbrengen. Maar of men zich daar werke lijk zoo streng aan houdtEn wie kan instaan voor nadere kennismaking op andere plaatsen dan de danszaal in kwestie? Er ls echter nog een andere categorie van dans-belangstellenden, die eveneens tot de belanghebbenden moet gerekend worden. Dat zijn de organisatrices. Ik ken verschil lende van zulke menschen, eveneens geen kleine luyden, maar persoonlijkheden uit goede kringen, die er hun broodje van ma ken, voor vercenigingcn bals te organisee- ren, de tombola in te richten, die nu een maal niet mag ontbreken, en in alle opzich ten voor den noodige stemming te zorgen. En natuurlijk niet voor niets! Ze krijgen een vast bedrag per avond of 'n zeker percentage van de verkochte toegangskaarten. En er zijn tijden geweest, dat in Berlijn deze werkzaamheid heel wat geld opleverde. Dit Jaar echter wordt door de balmoeders en vaders, om ze zoo maar eens te noemen, van harte geklaagd. En wie het over zijn hart verkregen heeft om zelf eenige groote dansfeesten in de Dultsche hoofdstad te be zoeken (ze lijken alle op elkaar en betee- kenen eigenlijk geen attractie meer) die heeft kunnen vaststellen dat het inderdaad den Duitscher niet al te goed meer gaat. Er is geen geld meer om bij zulke gelegenheden te worden uitgegeven. Dultschland is arm ge worden. Zoo arm, dat het zelfs niet meer dansen wil. En dat wil wat zeggen voor een volk dat in dansen en bioscoopbezoeken zijn eenige afleiding gezocht en jaren lang ge vonden had! eerste decennium van het bestaan der pers- vereeniging, die deze bals organiseert, het feest niet telken jare plaats had) dus beter gezegd veertig malen heeft de „Veroin Ber liner Presse" nu reeds de bevolking van Ber lijn, die de hooge entrée van dertig Reichs- mark met wat er nog bij komt, betalen kan en wil, opgeroepen om het groote feest der journalisten te voeren. En als gewoonlijk zijn zesduizend gasten verschenen en hebben tot in den vroegen morgen hun hart opgehaald aan het eigenaardig genoegen, te zien en ge zien te worden. Het „Presseball" behoort alweer tot het verleden. Het Ls een eigenaardig feest, dat eigenlijk niet al te veel met de edele dans kunst te maken heeft. Dansen is er bijzaak, zien en gezien worden hoofdzaak. En zoo was het door al die lange jaren heen. Voor den wereldoorlog, toen het Hof nog het stralende middelpunt van de Dultsche rijkshoofdstad vormde, was het Presseball eigenlijk het tweede ln rang en kon met de Opernredoutc niet concurreeren. Op het Opernball in de oude Opera Unter den Linden verscheen namelijk ook altijd de keizer met zijn geheele familie en hof stoat. De schitterende gala-uniformen maakten het geheel tot een zoo stralende demon stratie van macht en rijkdom nalisten, die toch ook een groot deel van de Berlijnsche society, den rijkskanselier aua het hoofd, wisten te trekken, het keizer lijk feest toch dc voorkeur moesten geven. Sinds het Hof verdwenen is, hebben we, na den oorlog, nog slechts een enkele poging gezien om het Opernball in oude glorie te herstellen. En poging, die natuurlijk misluk ken moest. Het bal heeft nog wel plaats, maar is dan eigenlijk niet meer dan een ge zellig samenzijn der opera-artisten met hun vele bewonderaars. Het karakter is ge heel veranderd. Het Presseball daarentegen is van de tweede op de eerste plaats gekomen, al zij hier onmiddellijk bij opgemerkt, dat het toch niet met het Opernball van voor den oorlog vergeleken mag worden. Niet alleen omdat het Hof en de uniformen er ontbreken, maar ook omdat de werkelijk eerste kringen ^an Berlijn over het algemeen arm geworden zijn en geen bals met zulke hooge kosten meer bezoeken konden, zelfs al zouden ze er heen willen. Wat echter om vele redenen, o.a. omdat die kringen met de tegenwoordige regeerders en kapitalisten niet meer samen komen willen, volstrekt niet het geval is. Het Presseball is het groote jaarlijksche feest van het Nieuwe Duitschland. De rok is wel voorgeschreven. Maar het is een rok zonder ridderorders. De geridderden, die hun zichtbare glorie nog dragen als herin nering aan grooter dagen, zijn een zeer klei ne minderheid. De republikeinen van tegen woordig hebben geen onderscheidingen meer. Ze hebben hoogstens geld, of ook wel schul den. Wat ze in het laatste geval niet verhin derd hun eenlgszins twijfelachtig geworden crediet door veel vertoon van rijke toiletten hunner echtgenooten en dochters, door bril janten en hooge verteringen weer eenigs- zins goed te maken. Rijkskanselier en ministers plegen het Presseball nog altijd te bezoeken. De pers is in macht niet afgenomen en men wil haar door wegblijven niet gaarne ontstemmen. En zelfs ministers kunnen ij del zijn H. v. B. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct» per regel. Een Anti-Oorlogsstuk door MAURICE ROSTAND. Neen! Zoo kan ook Uw huid niet ademen, wanneer U een huidcrème gebruikt welke de poriën afsluit. Gebruikt dus een crème die vrije toetre ding van zuurstof mogelijk maakt. Crème Siamoise (dagcrème) ls de eenige crème die deze zoo noodzakelijke eigenschap bezit. Zij beschermt dc huid tegen ongunstige weersinvloeden en geeft haar een matte teint. Crème Siamoise (nachtcrème) is de onmis bare aanvulling van de morgenbehandeling. Een lichte massage met deze crème voor het slapen gaan, houdt Uw huid soepel en lenig. Door het gebruik van deze belde crèmes behoudt Uw huid haar jeugdige frischheid, zonder welke schoonheid onmogelijk is. Een weinigje Siamoise poeder in de juiste kleur geeft U het verzorgde uiterlijk dat geen dame kan ontberen. Siamoise producten zijn ln alle le klas za ken verkrijgbaar. Imp. HERMAN WELCKER Achtergracht 11 AMSTERDAM C. De belde jaarlijksche bals der journalisten in'usschen hebben van de malaise vveinlg of niets bemerkt. Eind November hebben de bulntenlandsche dagbladschrijvers ln Ber lijn. die hun eigen vereeniglng hebben, hun jaariijksch bal ln het hotel Adlon gegeven. En als gewoonlijk zijn de getrouwen opge komen. Alle ambassadeurs en gezanten 'de Nederlandsche graaf van Limburg Stirum helaas uitgezonderd) waren ook ditmaal weer in dc gezellige zalen te vinden, de Dult sche regeering ontbrak evenmin als de kunstwereld de haute finance en tie beken de leden der buitenlandsche kolonies. Prop vol waren de zalen. Maar nog voller was eergisteren als gewoonlijk het bal der Duit- ache perscollega's, dat ditmaal zijn 40-jarig jubileum kon vieren. Veertig Jaren (door den .wereldoorlog onderbroken, terwijl ook in het Aan het Suez-kanaal werd een 70 meter hoog monument opgericht, ter herinnering aan de aan de Turken in 1915 toegebrachte nederlaag. GOOILUST WEER BEDREIGD. DE FABRIEK BEGINT SPOEDIG TE WERKEN. De Kina-Cultuur Maatschappij heeft be halve haar aanvrage voor vergunning tot op richting van een kinafabriek, welke vergun ning onlangs opnieuw door B. en W. van 's Graveland is verleend, nu ook een aanvraag ingediend tot uitbreiding van deze fabriek. Dinsdagochtend had ten Raadhuize te 's Graveland een bijeenkomst plaats, waar be zwaren konden worden ingediend. Voor de gemeente Amsterdam trad op mr. H. Blaupot ten Cate, die het ongerijmd noem de. dat een aanvrage tot uitbreiding werd in gediend op een tijdstip dat er nog geen ver gunning tot oprichting van deze fabriek was verleend. De heer Blaauw, de bewoner van „Gooilust" heeft zijn bekende bezwaren uit eengezet betreffende den afvoer van afval water, den rook en de stank. Jhr. van Swin- deren, burgemeester van Loosdrecht-, wilde weten waar de afval van de fabriek was ge bleven. Ook werden door eenige boeren uit de omgeving de reeds vroeger vermelde be zwaren ingediend tegen de nabijheid van kinafabriek. De heer Pleite zelde namens de Kina-Cul tuur Maatschappij, dat de uitbreiding betrof een bewaarplaats voor toluol. Deze bewaar plaats was ook reeds in de teekening van de oude fabriek opgenomen, doch bleek thans te klein te zijn. Mr. Blaupot ten Cate vroeg hierop een afschrift, van de teekening. Dit werd hem geweigerd, zoowel door den heer Pleite als door den burgemeester van 's Gra veland. Mr. Blaupot ten Cate wensehte daarop in het proces-herbaal opgenomen te zien, dat hij een afschrift had gevraagd en dat hem dit geweigerd was. De uitspraak zal nader worden bekend ge maakt. Maurice Rostand heeft zelf, eenige jaren geleden, in treffende bewoordingen de el lende beschreven, zoon te zijn van een be roemd man. Sedert „La Gloire", welk stuk toch een plaats inneemt, al was het alleen maar, omdat het ons herinnert aan net laatste optreden van Sarah Bernhardt, heeft de jonge Rostand herhaaldelijk bewezen een dichter te zijn. Zijn „Napoléon IV" en zijn „Le Dernier Tsar" mogen misschien niet op één lijn worden gesteld met de on sterfelijke werken van zijn vader, maar waarom zouden wij een vergelijking maken, waarom Maurice Rostand's werk niet „an und für sich" beoordeelen? Nu heeft hij de poëzie opzij gezet, om met een stuk voor den dag te komen, dat hem opeens op een veel hooger plan plaatst, dat hem niet alleen het recht geeft op een plaats in de wereld-letterkunde, maar ook in de geschiedenis van den vrede. Wij hebben in den laatsten tijd zóó veel romans gezien, die de verschrikkingen van den oorlog schetsen, vooral van Duitsche zij de, dat het geen verwondering hoeft te ver wekken, nu ook eens van Franschen kant zulke klanken te hooren. Maurice Rostand heeft het aangrijpende drama van een jongen Franschman, die ge wetenswroeging heeft, zijn plichten tegen over zijn vaderland te hebben vervuld, in tooneelvorm gebracht, 't Is minder ons doel om hier de aandacht te vestigen op de on miskenbare litteraire kwaliteiten van dit tooneelstuk, dan wel op de nobele gedachte welke er aan ten grondslag ligt. Zonder in het pathetische te vervallen, schept Rostand zulk een humanitairen geest, overtuigt hij ons niet alleen van de ellende, maar ook van het nuttelooze van den oorlog, zonder daar bij met één woord te gewagen van hetgeen op het slagveld voorviel. Men zegt, dat het geen maatstaf is, „dat het nog niets bewijst", wanneer een heele zaal vol menschen tee kenen geeft, tot in het diepst van het hart te zijn aangegrepen, maar, gevoeglijk kan men daarop antwoorden, dat 't stuk dan toch wel kwaliteiten moet bezitten, die het verheft boven het alledaagsche. En als wij ons er dan ook voor zetten, om het nieuwe stuk hier te bespreken, dan is het niet alleen om de actualiteit na te streven, maar meer om de aandacht te vestigen op een stuk, dat te vens zeer typisch de Fransche mentaliteit vertolkt. Bij een priester komt een jonge man die biecht dat hij een medemensch ver moord heeft. Hij kan niet langer het ontzet tende geheim verborgen houden: tijdens den oorlog, als Fransch soldaat, heeft hij een vijand tegenover zich gehad en dezen dood gestoken. In den roes van den oorlog is de ontzetting van deze daad niet tot hem door gedrongen, heeft hij zich integendeel een held gevoeld en zijn geweten in slaap ge sust met de bewering, dat het louter uit zelf behoud was. De priester vergeeft hem ook, maar de biechteling wil dit niet aannemen, blijft zichzelf als een moordenaar beschou wen. Hij kan geen troost vinden in de verze kering van den geestelijke, dat hij zijn va derland heeft gediend en hij besluit, naar Duitschland te gaan, om daar te spreken met de ouders van zijn gevallen tegenstander. Wij komen dan in het gezin bij den ouden, vader en de oude moeder, die nog steeds treuren over het verlies van hun zoon. De moeder weent niet alleen over het verlies van haar eigen kind, maar ook over den dood van die millioenen Duitschers, zoowel als Franschen, die gesneuveld zijn. De vader, Hans Gaspard von Holderlin, daarentegen is verbitterd, opgegroeid in 'n fatalen nationa- listischen geeft en zint op wraak tegen den onbekende, die zijn zoon heeft gedood. Dan 'meldt de jonge Franschman zich aan. De moed ontbreekt hem om ronduit te zeggen, dat hij de moordenaar is. Hij geeft zich uit voor een vriend van den gesneuvelden zoon. En daar begint de groote ommekeer; zij, die nooit een Franschman hebben willen ont vangen, halen den vreemdeling binnen, om met hem te kunnen praten over den gelief den doode. De eerste sympathie nestelt zich. meer en meer in net gezin en langzamerhand wordt de jonge Franschman de plaatsvervan ger van den zoon. De ex-verloofde van den Duitscher komt eindelijk achter het groote geheim; zij weet, dat de Franschman de- geen is geweest, die gedood heeft en dat hij uit gewetenswroeging in dit gezin is geko men. Hij vlucht en in wanhoop roepen de ongelukkige ouders uit, dat voor de tweede maal hun zoon hun werd ontnomen.En 't is de grootste troost voor hen, wanneer de plaats vervanger belooft, te zullen blijven, als le vende herinnering en verpersoonlijking v»n het eigen kind. Ziedaar in korte trekken het gegeven, dat Rostand in diep ontroerende dialogen heeft uitgewerkt. Werken als deze, zijn misschien méér waard dan tallooae redevoeringen in Genève. Want zij spreken tot het volk, tot de groote menigte. HENRY A. TH. LESTURGEON, Voorts deelde de heer Pleyfce nog mede, dat de fabriek de volgende week gedeeltelijk in bedrijf gesteld zal worden. De heeren Kon den dan komen kijken. Op de vraag of de pers hierbij tegenwoordig mocht zijn, ant woordde de heer Pleyte, dat de pers er niets mee te maken had. BRUG BIJ TERMUNTEN INGESTORT. Maandagnacht is het middengedeelte van de vaste brug over het Termunterzijldiep on der Termunten (Gr.) weggezakt en in de vaart terechtgekomen. Zaterdag was een schip tegen de brug aangevaren, zoodat men vermoedt dat de instorting hiervan een ge volg is. De vaart was gestremd, maar door onmiddellijk ingrijpen ondervond de scheep vaart weldra geen vertraging meer, aldus de TeL EEN ONDERSCHEIDING VOOR Prof. J. HUIZING A Het Haagseh Corr.-bureau sefnt ons: Dr. Jan Hulzinga. Hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, wien onder dank betuiging eervol ontslag ls verleend als voor zitter van de commissie voor de consulaire examens ls door de Konlr in tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd. NUTSSPAARBANK TE GORREDIJK. De malversaties. In verband met de malversaties aan de Nutsspaarbank te Gorredljk zijn thans alle onroerende goederen van de familie van den dader publiek verkocht. De totaal opbrengst was f 59.664, meldt het Hbld. Een groot monument wordt in Rome voor Mussolini opgericht. Hierboven ziet men het yerslcepen van een enorm blok marmer DE VERZAKTE SPOORDIJK. HET HERSTELLINGSWERK Over de reparatie van den verzakten spoor dijk bij Moordrecht lezen wij in de N. R. Ct. nog het volgende: Een onderzoek heeft aangetoond, dat zich onder het baanlichaam een laag veen bevindt van ongeveer zeven M. dikte. Ten einde verdere ven-zakkingen te voor komen, laat de spoorwegmaatschappij thans over een lengte van ongeveer een K.M. langs beide zijden van den spoorweg een z.g. bekis ting aanbrengen. Elke bekisting bestaat uit twee rijen damplanken, dik 15 c.M. en lang 10 M., op een onderlingen afstand van 2.50 M. De onderkant der planken zal ongeveer 2.50 M. in den vasten zandbodem onder het veen reiken, de bovenkant zal onder het niveau van het water van den polder blijven. Beide rijen damplanken worden onderling stevig gekoppeld, waarna over een paar M. hoogte het veen tusschen die twee rijen wordt ver vangen door zand. Langs de baan komen dus om zoo te zeggen, twee stevige muren, die zullen beletten, dat het veen onder het baan lichaam kan wegpersen. Het veen is geheel verzadigd van water, de totale massa zal dus. zoolang alles flink tusschen de twee bekistingen blijft opgesloten zeer weinig samendrukbaar zijn, omdat wa ter weinig samendrukbaar is. Er zal dus een zeer stevige baan worden verkregen, waar over te zijner tijd met het zwaarste materieel en de grootste snelheden zal kunnen worden gereden. De hoeveelheid hout. noodig voor deze voor ziening, is zeer belangrijk. Aan de N.V. het Spoorwegbedrijf is de uitvoering opgedragen. Deze maatschappij heeft, al het benoodigde hout gekocht. Een 500 M2. is reeds aange voerd. Met het heien is een begin gemaakt. Twee heistellingen zijn reeds eenige dagen aan het werk; de derde is Dinsdag in bedrijf gesteld, en de vierde zou heden met de werk zaamheden beginnen. Iedere heistelling slaat per dag ongeveer tien M. lengte wand, zoodat de 1000 M. over drie a vier maanden gereed zullen zijn. Het heiwerk wordt uitgevoerd door den aannemer Kastelein te Dordrecht. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) REMBRANDTZEGELS. VOOR DE VEREENIGING ..REMBRANDT" Van 15 Februari31 Maart a s. zullen od de postkantoren Rembrand t-zegels verkrijebaar worden gesteld, welke ook in het inter nationaal verkeer voor frankeering geldig zijn tot 31 December 1930. De zegels, welke een frankeerwaarde heb ben van resn. 5. 6 en 12 1/2 cent zullen wor den verkocht met een toeslag van 5 cent nor stuk, welke ten bate komt van de vereenieing Rembrandt" tot behoud en vermeerdering van Kunstschatten in Nederland. De zegels zijn in staal gegraveerd naar een ontwerp van Jan Sluyters en dragen alle de zelfde voorstelling, nl. een kon van Rem brandt, terwyi de achtergrond wordt inge nomen door een schets van ,De Staalmees ters". De kleuren zijn: 5 cent groen; 6 cent se pia; en 12 1/2 cent blauw. EFN VLUCHTELING ZOEK. Een onbekend man. die zich toevang had verschaft tot het restauratiegebouwtie op het vijfde perron van het Cent raai-Station te Amsterdam, is, toen hij werd ontdekt en door een rangeerder over de perrons werd na gezet. bij het Westelijk Viaduct te water geraakt. Op het spoorwegemplacement- is een pakje gevonden, en uit het water is een blauwe schipperspet opgehaald. Dreggen door booten der politie en der Havenpolitie iud geen resultaat, schrijft het Hbld. INTERNATIONALE NORMALISATIE. BESPREKINGEN IN DEN HAAG. In het Koninklijk Instituut van Ingenieurs/ te 's-Gravenhage, dat zijn vergaderzaal daar voor welwillend beschikbaar had gesteld, hebben van 1624 Januari jl. vergaderingen plaats gehad van verschillende technische commissies der International Standards As sociation (I. S. A.), waarvan de meeste nor malisatie-organisaties der verschillende lan den reeds deel uitmaken, nl. van België, Duitschland, Denemarken. Finland, Frank rijk, Hongarije. Italië, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk. Polen, Rusland, Tsjecho-Slowa- kije. Zweden en Zwitserland, terwijl dezer dagen nog het bericht werd ontvangen van het toetreden der American Standards Asso ciation in de Ver. Staten van Noord-Ameri- ka als lid dezer organisatie. De eerste dag der besprekingen was gewijd aan de normalisatie van onderdeelen van luchtvaartuigen, waarvan de Deutsche Nor- menausschuss het secretariaat bekleedt. Vooral in dit land, doch ook in Frankrijk, Italië, Rusland en Tsjecho-Slowakije is op dit gebied reeds veel normalisatie-arbeid verricht. Een tweede onderwerp betrof de normali satie van papierformaten. In veel landen, ook in Nederland, is reeds de normalisatie van het z.g. eenheidsformaat tot stand gebracht, en heeft in een groot aantal bedrijven ingang gevonden. Bij koninklijk besluit is het for maat indertijd voor alle overheidsdiensten in Nederland bindend verklaard. Vervolgens vergaderde de technische com missie voor de normalisatie van onderdeelen. van landbouwmachines. Ook voor deze inter nationale normalisatie werd door den Deut- schen Normenausschuss het initiatief geno men en o.a. voorstellen ingediend voor afme tingen en materiaaleischen van onderdeelen van maaimachines. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke normalisatie de gemakke lijke verkrijgbaarheid van passende reserve- deelen ten goede komt. De verhandelingen ln de vergaderingen der technische commissies 13, 14, 15 en 16 betroffen het vaststellen van een serie ma ten voor ashoogten, aseinden, koppelingen en spieën voor verbinding van machines onder ling of met onderdeelen van drijfwerk als riemschijven, tandraderen, e.d Een meer theoretisch onderwerp werd be handeld in de technische commLssie voor de classificatie van technische onderwerpen. Voor de uitwisseling van gegevens op het gebied der normalisatie door de verschillen de bureaux is eenvormigheid in het classifi- ceeren der normalen van groot belang. De laatste dag der conferenties was gewijd aan de internationale normalisatie van on derdeelen voor de zee- en binnenscheepvaart. Van deze commissie bekleedt ons land het secretariaat; een drietal onderwerpen was voor de conferentie uitgewerkt, nl. kettingen, patrijspoortglazen en bolders voor zeesche pen. Hiermede waren deze I S A -conferenties ten einde, waaraan ditmaal door deskundi gen van elf nationaliteiten waarbij vele Ne derlanders werd deelgenomen. FREDERIK VAN EEDEN. De Letterkundige Kring te Bussum zal op i Maart een herdenkingsavond houden ter eere van Frederik v. Eeden's 70sten geboorte dag. Bij gelegenheid van de officieele huldi ging te Amsterdam op 3 April zal het tooneel- gezelschap „De Gesellen van de Conste" onder leiding van Arnold Saalborn „De Heks van Haarlem" vertoonen. Een herhaling van deze ver wooning zal dan in Bussum geschieden.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 14