is aan...r" EEN NIEUWE RUBRIEK De Haarlemsche Motet- en Madrigaalvereeniging. SPORT EN SPEL AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD TWF.FDE RJ.AD DONDERDAG 6 FEBRUARI 1930 DE PAPEGAAIENZIEKTE. EEN WAARSCHUWING. VP (Zie de Rubrieh Femlna). Van de hoogte der jaren'kijken wij vol verbazing neer in de wereld der kinderen. Het blauw en goud en rood der kinderlijke verbeelding schemert als de kleuren van een prent onder een vloeipapier door een half doorzichtigen sluier. Heelemaal begrij pen wij de geheimzinnige schoonheid van het kinderleven nooit. Er zijn verborgen hoeken, gedachtengangen, angsten en vreugden die onopgemerkt langs ons heen gaan. Toch heeft het woord „kinderen" op onze verbeel dingskracht een grooten invloed. Het is als een parel aan 'n snoer. Zie je die ééne, dan zie je ook den glanzenden trits der andere parelen; geloof, vertrouwen, frischheid, oor spronkelijkheid, argeloosheid, schoonheid, de fonkelende oogen, de lach, de traan, de door zichtige huid, de heldere stem, het gracieuze gebaar. Alles wat Jong is, is mooi. Zelfs de kleine hyppopotamus heeft zijn charmes en nimmer zal ik de koddige joligheid vergeten van een overmoedige olifanten-baby in Artls die uit pure levensvreugde op onzen fotograaf af sprong. De vriendelijke geste werd helaas verkeerd begrepen. Den man aan de camera sloeg de schrik om het hart en de snelheid in de beenen, hetgeen den kwajongen met den slurf inspireerde. Huppelend sprong hij achter den man met den driepoot aan maar de fotograaf nam met een vervaarlijken sprong de half openstaande staldeur en sloeg deze bliksemsnel achter zich dicht. De baby-olifant bleef beteuterd staan en draaide zich teleurgesteld door zooveel wan begrip, met hangenden'slurf en klapperende ooren om. Alles wat jong is. Is mooi. Maar het mooi ste van alles wat jong is, is het kind. En al zijn de felle kleuren van zijn leven voor ons slechts zachte halftinten, al klinkt de mu ziek van de jeugd (schallende trompetters en daverende Turksche trom) voor ons slechts uit de verte, af en toe toch, drijven als zeep bellen met regenboogkleuren, getuigenissen van het kinderleven naar ons toe: de lach, de traan, een tragedietje, maar vooral, de bon-mots. Wanneer het woord aan de kinderen is. dan krijg je rare, rake en geestige dingen te hooren. 't Is jammer dat de meeste opmer kingen uit kindermonden een even kortston- dit bestaan hebben, als de schitterende zeep bellen waarmee ze vergeleken kunnen wor den. Zij duiken in al hun ronde, glanzende zuiverheid voor u open spatten uit elkaar, en toch zijn ze dikwijls meer de moeite waard, dan de biertafel conversatie; meestal is een bon-mot uit den kindermond fijner en grappiger dan de mop die op de soos de ronde doet en de pointe van een in onschuld geuite kindergrap is meestal scherper en diepzinniger dan die van de farce der volwassenen. Wij verwerven, ouder wordende, een massa wijsheid. Wij werken hard, en in onze beste uren zoeken wij den kern der dingen en sommigen onzer brengen het daarin heel ver, al blijft van den glans in de oogen in de beste gevallen niet veel meer over dan ean sarcastisch nachtpitje of een ironisch blikkerllchtje. Ende heel erg wijzen, wel, die begin nen weer op de jeugd te lijken. Wie, die den grooten Lorentz ontmoet heeft, was niet ont roerd door de zachte kinderlijkheid van zijn gemoed? Zoo langs zijn wipneus heen, kan het kind ontstellende waarheden zeggen en harde noten kraken, over liefde, haat, dood en le ven. zonder dat het zich zijn onbedorven wijsheid bewust is. Met een glimlach om de lippen en een zachte glans in de oogen, met een vragend waaromen een resoluut daarom! schiet het scherpe pijlen af op de harnassen van conventie en ervaring. Maar de jeugd schiet niet altijd met scherp. Ik heb een vage herinnering aan een bezoek lang geleden aan het café ,De Kam pioen" in Nieuwersluis. Ir. den tuin staat een oude kastanjeboom. Onder den boom tafel tjes en stoeltjes. Er werden „kleintjes koffie" geschonken. Af en toe klonk geritsel door takken en bla deren van een vallende kastanje. Toen ge beurde er iets. Een catastrophe-tje. Een kanjer van een kastanje viel ln een klein porceleinen kopje. De koffie spatte in het rond. Het kopje was leeg. Hetzelfde effect kan ln figuurlijken zin zoo 'n plompverloren geuite kindergrap hebben; het malle gezegde, de dwaze opmer king zonder dieperen zin, die voor het oor echter dezelfde waarde kan hebben, als de malle sprong van een jong geitje ir. de wei, voor het oog. Het woord is aan De Kinderen, Een nieuwe rubriek, die zonder twijfel de zelfde belangstelling zal genieten als die an dere rubriek, op de eerste pagina, waar da gelijks een woord van één der grooten der aarde, uw aandacht vraagt. Iedere week zullen wij te beginnen met vandaag op de pagina „Femlna" een twee- of een drietal kinderopmerkingen publicee- ren. Deze bon-mots zijn origineel, dat wil zeggen: afgeluisterd van de kinderen. Stuk voor stuk zullen deze opmerkingen zich door iets bijzonders onderscheiden. Hetzij door de fijne diepzinnigheid der gedachte, door de pointe, hetzij door het malle onverwachte. L. A. De leden met den directeur: lste rij: (van links naar rechts) mevr. Veurman-Nienhuis, mej. C. Bijster, mej. A. Dijkstra, mej. M. Gijsbertse, mevr. B. v. Kem- pen-v. Goethem, mevr. A. de Haan-Le Grand, mej. C. de Petit, mevr. B. Mohr-Koet, mevr. T. v. d. Valk-Wijnands. 2de rij: (van links naar rechts) mevr. C. Vis-Moll, mej. M. Julius, mej. A Drees, mevr. van Blankevoort-v. Blankevoort. mevr. Stap- Daudey, mej. J. Luï, mevr. A. v. Tienhoven - Kauwling. mej. de Vries, mevr. N. Dyserinck- Engelberts. 3de rij: (van links naar rechts) mej. B- Dijkstra, mevr. A. Boekenoorgen-v. Deven ter, mej. Y. v. Gelder, mevr. M. Hoog-d'En- gelbronner, de heer Sem Dresden, mevr. A. C. Craandijk-Schuil, mej. A. Dumont, mevr. H. Briët-Kleln v. Willigen. 4de rij: (van links naar rechts) de heer Drogtrop, de. heer Hensen, de heer Stern, de heer Höck, de heer Grippeling. 5de rij (van links naar rechts) de heer Da- men, de heer Rooyers, de heer Boogaerd, de heer v. d. Vliet, de heer Misset, de heer Va- lent, de heer Otto, de heer Lagas. Op het Toonkunst-concert van Vrijdag avond in de Gemeentelijke Concertzaal zal de Haarlemsche Motet- en Madrigaalvereeni ging zich voor het perst in onze stad laten hooren. Gedurende de vier jaren van haar bestaan is onder leiding van den heer Sem Dresden met toewijding gewerkt en de con certen die reeds buiten Haarlem gegeven werden hadden veel succes. De critici zijn vol lof over de superieure leiding en men roemt de samenstelling van het koor, de mooie stemmen, groote zang kunst, beheerschte samenzang, schitterende dynamiek, onberispelijke zuiverheid en hooge wijding. Het mag dan ook verwacht worden, dat er in Haarlem en omstreken groote be langstelling zal zijn voor dit pracht-koor en zijn eminenten leider. De voorzitter van den Gezondheidsraad meldt aan de Tel.: Het tegelijk voorkomen van gevallen van ziekte, genaamd „Psittacosis", die van pape gaaien op den mensch kan worden overge bracht in Engeland, Duitschland en elders, heeft overal de aandacht getrokken. Nu bij de menschen het aantal ziektegeval len in het buitenland grooter schijnt te wor den, en dit vaak op ernstige wijze. Besmette- het publiek te richten, al zijn wij in Neder land nog gespaard gebleven. Voor noodelooze ongerust!;eLd is er geen reden, maar toch dient er op gewezen te worden, dat het raadzaam is. voorzichtig te zijn. De ziekte doet zich bij papegaaien voor in hoofdzaak als een darmaandoening, bij den mensch zijn het vooral de luchtwegen, die aangetast wor den, en dit vaak ep ernstige wijze. Besmette lijk zijn in hoofdzaak de uitwerpselen van de papegaaien, zoodat de kiemen van de ziekte in de kooien aanwezig zijn, maar ook op het lichaam van het d!er, vooral op zijn veeren en zijn pooten, dit als gevolg van veront reiniging. Wat nu het gevaar betreft, het is eenvou dig, zich tegen besmetting te beschermen. Velen hebben de gewoonte, de papegaaien op hun hand te nemen en hun suiker of nootjes uit den mond te laten pikken. Vooral dit laatste moet, meer nog dan onder gewone omstandigheden, nagelaten worden. Onnoodig te zeggen, dat zij, die papegaaien sinds eenigen tijd hebben, niet bevreesd be hoeven te zijn, dat die dieren ziek zouden wezen, althans niet, als zij nimmer met an dere, kort geleden ingevoerd, in aanraking zijn geweest Hoe het ook zij, het is met klem aan te raden, op het oogenblik geen pape gaaien aan te schaffen of als geschenk aan te nemen. Dit geldt op het oogenblik voor namelijk voor Zuid-Amerikaansche pape gaaien. Men zij dus op zijn hoede. DE KWESTIE DER ROK1N-DEMPING- Plan voor een ondergrondscb parkeerterrein. De heer G. Staalman Abr.zn., leider van een autobedrijf te Amsterdam, heeft zich tot den raad der Gemeente Amsterdam ge wend met een adres, waarin hij de aandacht vestigt op een reeds op 31 December 1929 ter kennis van den Directeur van Publieke Wer ken gebracht plan inzake de oplossing van de Rokin-kwestie. Dit plan komt hierop neer, dat wel het water uit het Rokln wordt weg- gemalen, doch dat de daardoor verkregen oppervlakte niet wordt aangevuld met zand. Adr. stelt zich voor, dat deze ruimte voor zien kan worden van een betonnen vloer met hooge opstaande wanden, overdekking en behoorlijke fundeering. De overgebleven ondergrondsche ruimte kan dan geheel voor de verkeersbehoeften worden benut, hoofd zakelijk voor parkeergelegenheid voor motor rijtuigen. 1000 BOOTEN IN 121/2 JAAR GEBOUWD. De Amsterdamsche Scheepswerf van de firma G. de Vries Lentsch Jr. aan den over kant van het Y bestaat 12 1/2 jaar en tegelijk is het duizendste schip op stapel gezet, welk feit gisteren feestelijk is herdacht. Gelijk bekend bouwt de Vries Lentsch kleine booten zooals zeiljachten, enz. en de firma is daarom een zeer goede bekende bij de beoefenaren van de zeilsport. Het dui zendste schip wordt een toer jacht voor de heeren Doedes en Hoofwerff en zal heeten „Zonnetje IV". EERSTE OPVOERING VAN „DE SCIIULDIGE" IN DEN STADSSCHOUWBURG. A.S. Zaterdag 8 Februari geeft Het Schouw- tooneel in Haarlem de eerste voorstelling in Nederland van het ln de Engelsche pers zoo gunstig beoordeelde stuk „De Schuldige", drama in 6 tafereelen door Percy Robinson, vertaald door J. C. van der Horst, onder regie van Adriaan van der Horst. In „de Schuldige" treden op: Esther de Boer van Rijk, Jacques Snoek, Ko van Dijk, Carel Rijken, Ko Arnoldi. G. J. van Staalduynen, Cor Hermus, Willem de Vries, Sophie de Vriesde Boer van Rijk, Henk Schaer, H. Rijken van Rijk, Daan van Ollefen Sr., Carel Kühn en H. Kemler. De Engelsche tooneelpers schreef oun. over ..De Schuldige": Een prachtige prestatie (Morning Post), een meesterstuk van karak- terteekenlng (Observer), vol rijke, warme menschelijkheid (Sketch), uiterst boeiend en meesleepend (Referee). KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. J. W. J. het te Beverwijk als bestuurder van een motorrijtuig, daarmede op wegen binnen de bebouwde kommen der gemeente rijden met eene grootere snelheid dan 30 K M. per uur f 4 subs. 4 dagen hechtenis. H. M. het als bestuurder van een rijwiel zich met dat rijtuig op een weg bevinden, terwijl niet is voldaan aan art. 59 van na te melden reglement f 1 subs. 1 dag hechtenis. C. V. idem f 2 subs. 2 dagen hechtenis. A. P. Z. overtreding van het Motor- en Rijwielregle- ment f 2 subs. 2 dagen hechtenis. H. P. het een trekdier op den openbaren weg onbe heerd laten staan f 3 subs. 3 dagen hechte nis. E. N. K. het te Bloemendaal als bestuur der van een motorrijtuig daarmede rijdende de maximum snelheid overschrijden f 5 subs. 5 dagen hechtenis. G. S. B. het te Haarlemmerliede als be stuurder van een motorrijtuig daarmede rij den met grootere snelheid van 25 K M. per uur 6 subs. 6 dagen hechtenis. D. G. open bare dronkenschap, een week aangehouden. N. N. idem 6 subs. 6 dagen hechtenis. C. S. overtreding der Leerplichtwet 2 x 2 subs. 2 dagen hechtenis. H. A. S- overtreding der Arbeidswet, vrijspraak. C. K. D. het loopen over verboden grond, aangehouden voor een week. A. S. het zonder daartoe gerechtigd te zijn vee laten loopen op eenigen grond, die beplant is f 10 subs. 10 dagen hechtenis. J. C. D. het loopen over verboden grond onbe paald geschorst. A. H. M. overtreding van het Motor- en Rijwielreglement 5 subs. 5 dagen hechtenis. A. J. C. het te Bloemen daal vuilnis buiten de daartoe van gemeente wege aangewezen bergplaatsten storten 2 subs. 2 dagen hechtenis. C. W. overtreding der Invaliditeitswet 10 subs. 10 dagen hech tenis. A. P. N. overtreding der Leerplichtwet 1 subs. 1 dag hechtenis. J. C. S. het ach op een rijwiel gezeten, vasthouden aan een in beweging zijnd tramrijtuig 4 subs. 1 week tuchtstraf. J. de W. openbare dronken schap bij herhaling, 3 dagen hechtenis en plaatsing ln een Rijkswprkinrlchttog voor den tijd van 3 maanden. MEJ. EUROPA. Een Grieksche gekozen. INCIDENT IN DE „OPcRA". PARIJS. 5 Fcbr. (VO.I Mej. Grieken- land. Alice Diplarakou, is tot „Miss Europa'* gekozen. Mej. Diplarakou is 18 Jaar oud en dochter van een advocaat. Zij werd te Athene gekozen door het Heileensche Perssyndicaat. De Tel. teekent hierbij nog aan: De twintig dames waren op het tooneel van de Opéra bijeen, toen plotseling een zware tooneeilamp, die even verder was opgesteld, bezweek en omstortte. waarbU de metalen kap neerkwam op miss Denemarken, mejuf frouw Esther Pedersen. Het meisje, óat aan het hoofd gewond was, werd door haar mede koninginnen weggeleid. De repetitie werd on middellijk stopgezet. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM le KLASSE. DE FOELJAEGER IN TOPVORM. VOS WINT OOK VAN VAN HOOFT. Woensdagavond werden de wedstrijden oiü den hoogsten titel van Haarlem met drie partijen voortgezet. De eerste partij ging tusschen De Foei jae ger en Van Hooff. Na een slap begin van beiden, waarin de stand na 10 beurten 46 om 52 was voor Van Hooff, zotte De Fooijaeger er den gang ln, zóó geweldig, dat zijn partner nergens te vinden was. Eerst een mooi ge speelde serie van 59, die het begin van de score was. Achtereenvolgens waren het er 59, 9, 43, 9, 23 en 29, te zamen 172 ln 6 beurten! De stand was nu 218 om 123. Hoe wel Van Hooff nu een verloren partij speel de, beet hij nog fel van zich af. Zijn laatste beurt was nog 26, waarmede hij 166 noteer de. Toen maakte De Foeljaegcr deze partij uit; 250 in 21 beurten. Daarna speelden Vos en Van Hooff. Do strijd ging eerst gelijk op. Als Vos met een poedel begint, antwoordt zijn partner met 11. Op de 3de beurt maakt Vos een mooie 34, doch Van Hooff scoort op de 5de beurt we der 11. Zoo ging het eenigen tijd ongeveer gelijk op. Van een verslapping van zijn te genstander weet Vos partij te trekken en no teert 11, 12, 18, waardoor de stand komt op 95 om 89. Nog denken we Van Hooff de meeste kans toe, maar hij presteert weinig. Van deze gelegenheid maakt Vos een dankbaar gebruik; hij scoort verder 16, 15, 12, 18. Met een eindserie van 28 sleept hij de partij in de wacht in 33 beurten, alzoo voor de tweede verrassing zorgende en waarvoor hij een welverdiend applaus ontvangt. Van Hooff bleef op 166 staan. De laatste partij van dezen avond liep tus schen Lubbers en Verheyde. Aanvankelijk was het een kamppartij, waarbij Lubbex-s een weinig de overhand had. Na 10 beurten was de stand: 44 om 33 voor Lubbers. Op de 14e beurt scoort Lubbers een fraaie 33, zoodat het nu is: 78 of 43 in zijn voordeel. Maar daarna komt Verheyde los en maakte 25, spoedig gevolgd door 11. Even later scoort hij 44. Kort na elkaar wordt het 13, 17, 32, en 10, waardoor zijn tegenstander geheel op op den achtergrand geraakt en weinig meer presteert. Dan krijgt Verheyde de ballen nog eens in de goede positie en met een eindserie van 22 maakt hij de partij uit. De stand was: 250 om 149 in 33 beurten. MASSAKAMP O.V.S.T SPAARNE. Deze massakamp werd Dinsdagavond ln het lokaal van O.VB. aan de Lange Begijnestraat voortgezet. De uitslag was als volgt: 't Spaarne: 97, 100, 100, 100, is 397 caram boles. O. V. S.: 100, 70. 97. 58 Is 325 caramboles. De stand is nu na vier partijen: 't Spaarne 1232 en O.V.S. 1142 carambo les. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN „nAARL. DAMCLUB". Voor den wedstrijd om de clubkampioen- schappen der Haarlemsche Damclub, werden nog de volgende partijen gespeeld: Tweede klasse: J. v. d. Giessen wint van P. G. M. Ottollni Sr. Derde klasse: J. Winkel wint van Th. Werdler, A. van Pel wint van Th. Wessel- man. Heden; DONDERDAG 6 FEBRUARI. Stadsschouwburg. Vereenlgde Schouwspe lers. (Pierre Mols). ..De Rozenkrans", 8 uur. Brinkmann. Groote Markt. Bovenzaal. Kolster-Brandes-muziekavond, 8 uur. Ned. Prot. Bond: Ds. P. D Tjalsma: „De Zondeval van het Christendom", 8 uur. Palace: ,.De Triomf der Liefde'. Tooneel; De 2 Gezetty's. 8.15 uur. Luxor Theater; „De Vier Duivels". Too neel: Harolds en Annv van Evkeren 8.15 uur Rembrandt Theater: .Abie's Irish Rose", Tooneel: Lajos Rlgo, 7 en 9.15 uur. Zandvoort, Raadhuis. Gemeenteraad. VRIJDAG 7 FEBRUARI Stadsschouwburg. Guarneri-kwartet, 8 uur Schouwburg Jansweg; Verg. Oost en West. Lezing met lichtbeelden J. C. Lamster: „Atjeh voor en na de Pacificatie". 8 uur. Gem. Gem. Concertzaal. Mij. tot Bevor dering der Toonkunst. Haarl. Motet, en Ma drigaalvereeniging o. 1. v. Sem Dresden, 8 u. Bioscoopvorstellfngen, nieuw programma- Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve Maan dags. toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5