Duitsche wetenschap en techniek in Rusland: Bij Moskou werd door de ..Jenaer-Zeiss-Werke" in opdracht van de Sovjets een Zeiss-Planetarium gebouwd. Zoowel uit technisch als uit architectonisch opzicht is dit gebouw een merkwaardig product ran Duitsche techniek. De koepel van het geboutc is inwendig met wit linnen bekleed, waarop door 120 toestel len de sterren geprojecteerd worden. De galerij rondom den koepel biedt een fraai panorama op Moskou. HAARLEM'S DAGBLAD KRACHTSPORT EEHSTE LUSTRUM II.K.S V. „HAARLEM". Zaterdagavond vierde de H.K.S.V. „Haar lem" haar eerste lustrum. De heer H. Scheffer, voorzitter der vereeni- ging. opende het feest met een hartelijk wel kom namens de H.K.S.V. „Haarlem" voor het vieren van het 5-jarig bestaan. Het bestuur had gemeend dit zoo gezellig mogelijk te vie ren. Verder werd uiteengezet het ontstaan van de H.K.S.V. „Haarlem". Spreker meende dat deze vereeniging gedurende de afgeloo- pen vijf jaar haar sporen verdiend heeft wat betreft de krachtsport. Tegelijk met dit 5-jarig bestaan, vier de heer De Wolf zijn 5-jarig jubileum als secre taris en de heer N. Harting zijn 5-jarig be stuurslidmaatschap. Hetgeen de Wolf deze 5 jaar gedaan heeft voor de vereeniging en voor de krachtsport in het algemeen, is zoo zonder meer niet te vertellen, evenals Har ting, die steeds gestreden heeft om de ver eeniging op het peil te brengen waarop zij thans staat. Een woord van dank komt ook toe aan den heer H. Hooning, voor de wijze waarop hij de financiën beheert. Tevens vervullen de heeren J. de Ruiter, N Harting en H. M de Wolf gedurende deze 5 jaar de functie van Instructeur., waarvoor aan eerstgenoemde een mooie ets werd aangeboden en aan Har ting en De Wolf een ingelijste bestuursfoto. Verder richtte de voorzitter een woord van dank tot alle bestuursleden voor hetgeen zij voor hun vereeniging hebben gedaan. De heeren H. de Wolf en IJ Boterbloem, die beiden in hun afdeeling het kampioenschap van Nederland 1920 wisten te behalen, wer den met deze overwinning hartelijk gecom- Dlimenteerd, terwijl aan IJ. Boterbloem voor het behalen van zijn eerste kampioenschap een mooi bronzen beeld werd aangeboden. De heer H. de Wolf schreef als secretaris het behaalde succes toe aan de tot stand ge komen fusie en aan den ijver, waarmede door verschillende bestuursleden is gewerkt. „Wij hebben steeds getracht niet alleen uitbreiding te brengen, maar ook onze sport in aanzien te doen stijgen", aldus de secre taris. „Maar wij moeten nog veel doen om de vereeniging te brengen, waar wij haar zoo gaarne willen hebben. Na de oprichting kregen wij van het ge meentebestuur in huur het gymnastieklokaal van de school aan het voormalig Keizerrijk. Wij hebben hierbij flinken steun ondervon den van verschillende leden. nl. van J. v. d. Burg en H. van Bruggen, thans verblijvend in Indië, verder van Harting, J. de Ruiter en nog vele anderen". Verder herinnerde de secretaris aan de vele wedstrijden, die georganiseerd waren en bracht dank aan het Distrlctbestuur van Amsterdam en omstreken voor de vele wed strijden die zij te Haarlem in den voorberei dingstijd der Olympiade had doen organi- seeren. In Juli kwam men weer voor een moeilijk heid te staan, doordat ons 't gemeentelokaal werd ontzegd, omdat een R.-K. huishoud school gevestigd moest worden. Men is er in Augustus 1927 geslaagd, een der zalen van gebouw Olympia in huur te mogen ontvan gen. In het afgeloopen jaar was het bestuur genoodzaakt een nieuwe worstelmatras met dekkleed te koopen, waarmee een zeer groot bedrag gemoeid was. Gesteund door de leden is men ook daar weer in geslaagd. Het woord was daarna aan de familie Speenhoff Jr., die veel succes had. Oók 'de muzikale medewerking van „The Kitty Band" onder leiding van den heer Van Strien heeft zeer voldaan. Door negen dames werd het tooneelstukje „Vrouwenweerbaarheid" opgevoerd, dat uit muntend is geslaagd. Een gelukwensch met bloemen was nog binnengekomen van de Haarlemsche Sport vereniging „De Kampioen". PROVINCIALE WORSTFI.WEDSTRIJD TE AMSTERDAM. Op 9 Februari werd door den heer H. Heins- bergen een eerste prijs in de afdeeling mid den B en door J. Kossens een derde prijs in de afdeeling lichtgewicht behaald. BILJARTEN. COMPETITIE NED. BILJARTBOND. D.E.S. WINT HET KAM1TOENSCIIAP VAN NOORD-IIOLLAND. Maandagavond hebben de teams van „D.E.S." uit Haarlem en „Amsterdam" in „De Korenbeurs" een ontmoeting gehad in klasse E. van bovengenoemde competitie, 2de ronde. De strijd werd geopend door De Nijs (DES.) en Kinsbergen (Amsterdam). Het was een slap begin. Het gaat ongeveer geiijk op, doch als Kinsbergen 26 scoort, loopt hij een stuk uit. Langzaam haalt De Nijs weer op en als hij 16 maakt, heeft hij weder een voorsprong en weet dien te behouden. Het einde komt met 100 om 84 voor De Nijs. In de partij Jaap Swaab (Amsterdam)— Van Terwisga (D.E.S.) is de Haarlemmer aanvankelijk in de meerderheid; hij speelt een goede partij. Van een inzinking maakt zijn partner gebruik; die maakt 23, waardoor hij voor komt. Van Terwisga scoort even later 13 en 10 en is weder in de meerder heid. Hij maakt uit met den stand 93 om 100. S. Breemen (Amsterdam) is langen tijd in de meerderheid tegen J. Vlug Jr., (D.E.S.), maar aan het eind komt deze er beter in, maakt 16, 13 en 13 en wint met 77 om 100. M. Cohen (Amsterdam) en Sanders (D.E.S). beginnen zwak. De Amsterdammer wordt later wat beter en heeft de leiding. Heel aan het eind raakt hij er uit, terwijl zijn partner nu op stoot komt, eerst inhaalt en tenslotte wint met tamelijken voor sprong: 73 om 100. Dan binden Jacques Swaab (Amsterdam) en Ronde (D. E. S.) den strijd aan. Eerst is Swaab voor doch al spoe dig maakt Ronde 20 en 11, later gevolgd door 25 en 10, waardoor hij stukken voor is. Even later eindigt hij de partij met 77 om 100. Tusschen L. Vlug Sr., (D.E.S.) en A. Bree- mer (Amsterdam) ontbrandt een vinnige strijd, waarin zij om beurten de leiding heb ben. Het pleit wordt beslist in het voordeel van Breemer met 86 om 100. Het resultaat van dezen avond was, dat „Amsterdam" 504 en „D.E.S." 586 carambo les behaalde; 5 van de 6 partijen waren voor D.E.S. Hierdoor won DE.S. het clubkampioen schap van Noord-Holland; zij komt in den eindstrijd tegen de kampioenen van Zuid- Holland en die van Utrecht. VOETBAL. „DE ZEEMEEUWEN". Bovengenoemde voetbalvereeniging houdt Zaterdag 1 Maart een feestavond In Mono- pole te Zandvoort. DINSDAG II FEBRUARI 1930 FLINKE STRAF VOOR „LEERDAM". Blijkens een bericht In de „Sportkr." heeft de commissie van beroep van aen Kon. Ned. Voetbalbond de aan de voetbalvereeniging „Leerdam", opgelegde straf nog verzwaard. Het niet spelen van twee thuiswedstrijden zonder publiek bleef gehandhaafd en boven dien is de vereeniging voorwaardelijk ge straft met uitzetting uit het bondsverband met een proeftijd van drie jaar onder bepa ling dat bij de eerstvolgende gegronde klacht tot uitzetting zal worden overge gaan. SNELWANDELEN. SUCCES VAN HAARLEMMERS. Zondag nam de Haarlemsche Wandel- sportvereeniging „Steeds Voorwaarts" deel aap den vaardigheidswedstrijd over 35 K M., uitgeschreven door de Amsterdamsche Ath- letiekclub. Hieraan werd deelgenomen door F. Kooien. A. de Nijs, H. v. d. Weegh, H. Boerstra, J. D. Koopman en J. v. d. Berg, Daar al deze loopers aan de gestelde eischen voldeden, mochten ze het daarvoor beschik baar gestelde kruis in ontvangst nemen. Voor Koopman en Van den Berg een mooie prestatie, daar beiden de 50 jaar ge passeerd zijn. J. v. d. Berg mocht tevens den hem toegekenden prijs als veteraan voor het gepresteerde in den veldloop op 11 Januari in ontvangst nemen. BOKSEN. ONTMOETING SANDERS EN VAN KLAVEREN. ROTTERDAM. 10 Febr. (V. D.) Dinsdag 18 Februari a.s. zal in het gebouw voor Kunsten cn Wetenschappen te Rotterdam een ontmoe ting plaats vinden tusschen L. Sanders (Ned. kampioen lichtgewicht) en Bep van Klaveren, om het kampioenschap van Nederland. De strijd gaat over 15 ronden, ieder van 3 minuten. HOCKEY NED. HOCKEYB^ND. COMPETITIESTANDEN. Eerste klasse: gesp gew gel. verl gem. pt. H. D. M. 11 3 3 0 28—12 19 H. D. M. 11 8 3 0 28—12 19 Haagsch Lyceum 10 7 2 1 32—12 16 Hilversum 10 7 0 3 41—16 14 H. O. C. 12 4 3 5 21—17 11 M. H. C. 12 3 3 6 13—29 9 't Gooi 11 3 1 7 10—30 7 Bloemendaal 12 0 6 6 13—26 6 T. O. G. O. 12 1 1 10 19—63 3 Tweede klasse A. Victoria I 10 7 2 1 33—10 16 Bloemendaal 2 10 6 3 1 22—12 15 H. D. M. 2 10 3 3 4 20—21 9 M. H. C. 2 10 3 3 4 12—18 9 Delftsche Stud, 10 2 4 4 19—23 8 H. O. C. 2 10 0 3 7 8—30 3 Derde klasse C H. B. S. 13 10 2 1 59—7 22 Kieviten 13 9 2 2 35—12 20 AlkmaaL" 12 7 1 4 35—18 15 Leiden 2 11 5 1 5 18—23 11 T.O.G.O. 3 (a) 11 4 2 5 12—32 8 Bloemendaal 3 12 1 3 8 12—28 5 Te Werve 2 (a) 12 0 1 11 5—56 1 (a) T.O.G O. 3 en te Werve n twee ver- liespunten wegens niet opkomen. LEZING VOOR DE NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Voor talrijk opgekomen leden van de af deeling Haarlem der Nederlandsche Vereeni ging van Huisvrouwen heeft Maandagmid dag in gebouw „Zang en Vriendschap" de heer Stout uit Rotterdam verteld* over „Be langwekkend dieren- en plantenleven in de Rotterdamsche Diergaarde". De heer Stout gaf als het doel van zijn lezing aan het lee- ren kennen van de natuur en daardoor deze leeren liefhebben. Het mooie van de Rotter damsche diergaarde noemde hij de combina tie van dieren- en plantenleven aldaar. Wat betreft het lijden van de dieren in gevan genschap in een tuin als de onze, komt dit zoo goed als niet voor, verzekerde de heer Stout. Alleen door het liggen op de harde vloeren treedt vaak Engelsche ziekte op. vooral bij de roofdieren. Én de panter krijgt er dwangnagels van, maar met een nijptang, die door gasbuizen verlengd is aan de uitein den knipt men die eenvoudig bij. De apen in de Rotterdamsche diergaarde blijken zelfs veel minder last van tuberculose te hebben sinds men hen een openluchtkuur laat doen, dat wil zeggen, dat zij zelfs 's winters buiten blijven. Wordt er dus voor de dieren uitstekend gezorgd, niet minder is dit het geval met de planten. Hierover vertelde ae spreker een en ander: in temperatuurwisselingen bijvoor beeld tracht men in de kassen zooveel moge lijk de natuur te benaderen. De heer Stout behandelde ook de planten, die zich voeden met dieren en in 't algemeen de vijandelijke verhouding van dieren en planten. Nadat hij dit alles met gekleurde lichtbeelden had toe gelicht besprak hij de vriendschappelijke ver houding van planten en dieren, waarbij bei den elkaar noodig hebben, als voorbeeld noemde hij de bestuiving. en de voeding van sommige orchideeën met bepaalde bacte riën. Ook sprak de heer Stout over de be schermende kleur van struisvogels, kangoe roes en reDtielen. Ook dit alles verduidelijkte hij met lichtbeelden, waarbij vooral die van bloeiende cactussen, de Victoria Regia en verscheidene kamerplanten de belangstelling van de dames trokken. Mevrouw Beunders-Vroesom de Haan dankte den spreker als waarnemend presi dente en een warm applaus bewees hoezeer de heer Stout zijn gehoor geboeid had. ^XAMENS. Bij de examens van „L. I. T. E. H." slaag den voor Handelscorrespondentie; Nederlandsch: W. Dieben Haarlem. Fransch: E. Ebben, IJmuiden; F. Ster- rlnga. Haarlem. Duitsch: A. van der Eem, G. Meijer en J. Tieman. allen te Haarlem: J. van Gulik, Velsen-Noord; L. Prins en W. Hertefeld, IJ muiden. Engelsch: J. van den Andel en R. Rohlfs, te Haarlem; Mej. J. Crooy. Heemstede; A Dekker, Lisse; J. de Kan. IJmufden. Zweedsch; Mevr, A. Boogaard, Bennebrock VOLKSUNIVERSITEIT. FILMS VAN DICK LAAN. Onlangs werd in het Amsterdamsche Liga theater werk van Laan vertoond en de films die Zaterdagavond voor de Volksuniversiteit draaiden waren onderteekend; „Dick Laan film Bloemendaal". De amateur Laan heeft dus afgedaan en wij krijgen thans den filmvervaardiger Laan te beoordeelen. In de eerste plaats zij gezegd, dat de spor tieve jeugdige Bloemendaalsche amateur, die de bekende H.F.C.-film maakte een bewon derenswaardig doorzettingsvermogen aan den dag legt; het is geen kleinigheid, de verfil ming van het Rhöne-dal! Aan den anderen kant moet vastgesteld worden, dat de heer Laan, nu hij zijn films aan het publiek gaat toonen, niet meer op de toegefelijkheid kan rekenen, die men in den regel voor den amn- teur aan den dag legt. De heer Laan zou dat trouwens niet willen. De film van l?et Rhöne-dal dan (het Zwitsersche gedeelte) dat Zaterdagavond voor de Volksuniversiteit draaidp. is goed geslaagd en zeer geschikt voor een publiek van een instituut, dat de ontwikkeling der kennis beoogt. De heer Laan wijdde immers groote aandacht aan het- oprvoedkundige element, het komt ons echten: voor dat het artistieke daardoor min of meer in het gedrang is geraakt. De toeschouwers van Za terdag waardeerden uit den aard van de zaak, hoogelijk het voorlichtende karakter van het werk. dat daardoor ook een zeer groot succes had. Wij kunnen ons echter niet ontveinzen dat wij het mogelijk achten, dat de heer Laan in dit geval artistiek meer had kunnen be reiken zonder dat de paedagogische waarde van het werk er onder had behoeven te lei den. De kijk op het onderwerp getuigde niet van zeer groote originaliteit, doch wij twijfe len er niet aan, of de heer Laan zal met den tijd meer loskomen en meer flair krijgen, waardoor hij het karakteristieke en typische van een bepaald landschap zuiver leert zien. Zuiver wil hier zeggen zóó, dat het resultaat film is en niet fotografie. Met het charmante werkje handelende over een Zwitsersche inrichting voor zwakke kinderen, dat als toegift gedraaid werd. be wees de heer Laan dat hij wel degelijk weet hoe het moet. Het onderwerp (kinderen die leeren spelen en rusten ln de zon) werd hier heel aardig behandeld en het verwondert ons niet dat dit een filmpje is. dat de heer Laan zooals hij verklaarde heelemaal voor zich zelf maak te. De goede qualiteiten van dit werk hebben wij zonder twijfel te dantken aan de jolige vrijheid waarmee de arbeid werd verricht. Voorts nog een opmerking over een be langrijk onderdeel: Als de heer Laan zijn films gaat exploiteeren laat hij er dan voor zorgen dat de verklarende tekst in de film in goed Nederlandsch gesteld worde. Dat liet bij de Rhöne-film nogal eens iets te wenschen over! Slordigheden kunnen hier niet geduld worden! Er zijn taalzuiveraars, die schier hopelooze pogingen doen om ons Nederlandsch vrij te houden van smetten. Waar moet het heen als de moderne film onbewuste propaganda gaat maken voor slecht Ntederlandsch? Film is actueel. Ook in Nederland. Wij hebben een Ivens, een filmliga. Ja, men over drijft niet, als men zegt dat Nederland voor aan staat ln de rij van hen die hun best doen om de ilm tot iets schoons te verhef fen. Ook de heer Laan doet daar zijn best voor, en verdient daarvoor den dank van iedereen die het goed meent met de film\ Het is te hopen dat hij vol houdt en zich zelf de critiek niet besparende zooveel mo gelijk tracht technische volmaaktheid te be reiken, zoowel wat de opnemingen, als wat de uiterlijke verzorging betreft. Zooals gezegd waardeerde het in groo- ten getale opgekomen publiek de film van het Zwitsersche deel van het Rhóne-dal, ten zeerste. Het werk geeft een volledig overzicht, en brengt den toeschouwer nader tot de schoon heid van het landschap. L. A. EEN GELUIDSFILM-KWESTIE. INBREUK OP OCTROOIEN VAN DE TRI-ERGON. Naar het Corr. Bureau verneemt hebben eenige directies van bioscooptheaters hier te lande van mr. Smaihout, advocaat te 's-Gra- venhage, een schrijven ontvangen, waarin deze namens zijn cliënte, de Zwitsersche N.V. Tri-Ergon A. G. te Zürich er de aandacht op vestigt, dat zij houdster is van drie Neder landsche octrooien en wel ten eerste een oc trooi betreffende een inrichting voor de sin- crone wedergave van optisch-acoustische gebeurtenissen, in het bijzonder ten dienste van de cinematografie (No. 11003), voorts één betreffende de inrichting ten gebruike bij de acoustische cinematografie ter ver sterking van klanken zonder die te vervor men (No. 11134) en ten slotte een betreffen de de inrichting voor het sincroon opnemen en weergeven van optisch-acoustische ge beurtenissen in het bijzonder ten behoeve van de cinematografie (No. 11258). Door het gebruik van de ln bedoelde thea ters opgestelde Western Electric Apparaten wordt inbreuk gemaakt op deze octrooien, in ieder geval op octrooi No. 11258, dat iedere tot nu toe bekende bruikbare thans in de practijk toegepaste werkwijze beschermt, waarbij het geluid op de film zelf wordt vast gelegd. De Zwitsersche firma kan niet dul den. dat haar octrooirechten worden ge schonden en is voornemens voortaan schen ding harer rechten met kracht te vervol gen. Bedoeld schrijven is als waarschuwing bedoeld, opdat later in geen geval een be roep op de onbekendheid met deze octrooien zal "kunnen worden gedaan. Het schrijven eindigt met er op te wijzen, dat alleen de Tobis-apparaten hier te lande rechtmatig Sn gebruik gebracht worden, zoodat alleen het gebruik dier toestellen het gevaar van schade-actie van de zijde der Zwitsersche firma uitsluit. KINDERVOEDING. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat: Maandag 195, Dinsdag 218, Woensdag 215, Donderdag 200, Vrijdag 205, Zaterdag 172 porties. Gen. Cronjéstraat: Maandag 99. Dfnsdag 98, Woensdag 95, Donderdag 94, Vrijdag 88, ARBEIDERS JEUGDCENTRALE. Maandag 17 Februari houdt de A. J. C. in de Gemeentelijke Concertzaal een propagan- da-feestavond. Het programma wordt verzorgd door de leden der afdeeling. Er is gezorgd voor mu ziek, dans en zang, de speeltroep zal voor 't humoristische gedeelte zorgen. Het spreek koor onder leiding van P. Schumacher zal het werk van Garmt Stuiveling: „Mensch wees vrij" zeggen. Voor de B. en C. leden-conferentie, welke gehouden wordt in het Brongebouw op 15 en 16 Februari worden alle deelnemers (onge veer 550) bij stadgenooten ingekwartierd. Alle deelnemers zijn uit Noord-Holland en Utrecht. Voor de film-voorstelling op Zondagmor gen in het Rembrandt-Theater, waar de film „De NoordzeevisscheriJ" en „Jeanne d' Are" vertoond zullen worden zijn nog kaarten verkrijgbaar. MOTORDIENST. Met den vechtwagen (de zoogenaamde tank) zullen op 19, 21, 25, 28 Februari en 5 Maart a.s., demonstraties worden gehouden resp. in Groningen, Assen, Kampen, Ede en 's-Gravenhage voor de in die garnizoenen gelegerde troepen. De demonstraties zullen worden geleid door majoor K. A. Rovekamp en den len lui tenant C. F. A. Milders, sergeant G. J. F. Hanze treedt als bestuurder van den tank op. De kapitein H. Polls, van den Generalen Staf, wordt van 1 Mei tot 1 October a.s. ge detacheerd bij de Schoolcompagnie v. d, Motordienst. NAT. VEREENIGING TOT BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. De jaarlijksche algemeene vergadering van ie Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker, afdeeling Haarlem en Omstre ken, wordt gehouden Vrijdag 21 Februari m het gebouw van de Nutsspaarbank. De agenda vermeldt o.a. een voorstel tot het verleenen van een dotatie aan het „Fonds tegen den Woeker" en verkiezing van be stuursleden wegens periodiek aftreden van de heeren mr. P. E. Barbas en W. Ch. van Daalen. Voorts de jaarverslagen en het ver slag van Regenten van het Fonds tegen den Woeker. DE KON. FAMILIE IN BEIEREN. Prins Hendrik heeft het voornemen zich 17 Februari as. naar Oberstdorff te begeven en daar eenige dagen te verblijven. De Koningin en de Prinses woonden met ge volg Zondag j.L de godsdienstoefening bij in de Evangelische kerk. De Koningin stelde veel belang in de ski- wedstrijden welke de vorige week te Oberst dorff zijn gehouden. BENNEBROEK RAADSVERGADERING. Vrijdagavond 14 Februari om 8 uur houdt de raad een openbare vergadering. Onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Onderwijsvergoedingen. 3. Schoolgeidreclame. 4. Ontslag secretaris Commissie tot wering van schoolverzuim. 5. Vaststelling pensioengrondslagen. 6. Wijziging verordening Woningbedrijf. 7. Verhuur gemeentewoningen. 8. Vaststelling stra-»namen. 9. Wijziging wegdek Schoollaan. 10. Bestrijding rupsenplaag. 11. Kasgeldleening. 12. Rondvraag. Zaterdag 89 porties. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta. per regel. Moederlijke Raad. Zeg kind, will gij een huisvrouw *ijn. Kraakzindelijk, proper, helder, rein? Doe dan als ik. en volg mijn raad. Neem bij de wasch „KLOKZEEP" te baat. Er zijn er, die den waschdag Steeds noemen een verdriet- Maar die zoo spreken kennen wis 't Gebruik van ..KLOKZEEP" niet. 319 DE HEER B. COLIJN OVER DE WIERINGERMEER. ..ONS VOLK HEEFT BEHOEFTE OM ZULKE GROOTE ONDERNEMINGEN TOT STAND TE BRENGEN." Uit de rede, die de voorzitter van den Zuiderzeeraad, de heer H. Colljn Maandag heeft gehouden, voordat de minister van Wa terstaat aan het woord kwam, stippen wij nog aan: De heer Colijn betreurde ten zeerste dat zijn voorganger als voorzitter van den Zuider zeeraad dr. ir. C. Lely, niet aanwezig kon zijn. Nu men toegekomen is aan de bemaling van den Zuiderzeepolder rijzen allerlei vragen, die ln het algemeen het publiek nader aaii liet hart liggen dan de technische. Voordat de gronden als bouwgrond zullen kunnen worden gebruikt, zullen nog velerlei werkzaamheden moeten worden verricht.o.m. het graven van een lengte van 1200 K M. slooten, het maken van greppels tot een ge zamenlijke lengte van 40000 K M. Voorts moeten er arbeidskrachten komen; spr. schat 1000 of 1500 man, die niet uit den naasten omtrek kunnen komen. Het land zal bouw- -ijp gemaakt moeten worden, waarbij dank baar gebruikt zullen kunnen worden de resul taten van het werk der cornmissie-Lovink in den proef polder te Andijk. Doch naast die vragen rijzen er nog andere, b.v. op welke wijze de gronden zullen worden uitgegeven, een vraagstuk van sociaal-oecono- mlsche beteekenis. En dan het kosten vraagstuk. De kosten voor ie Wieringermeer gemaakt, mogen niet als maatstaf genomen worden voor de verdere inpoldering, daar nu bijzondere omstandig heden opgetreden ztjn. Doch spr. betwist n:?t. dat de kosten der droogmaking ln hun geheel niet zullen worden gedekt Joor de opbrengst der te verkrijgen gronden. Juiste cijfers zijn nu nog niet te geven. Spr. meent persoon'.ijle dat op een verschil van 200 millioen moet worden gerekend. Wanneer daarvoor genomen wordt een 50-jarige 4 12 pet. leening, beteekent dit ten bezwaring van de rijksbegrooting met 10 mll- üocn per Jaar. Is dat veel wanneer men daarvoor verkrijgt 220.000 H.A. vruchtbaren grond. Spr. meende van niet en bovenlden ieder volk, dat gelooft in eigen kracht, heeft van tijd tot tijd behoefte om zulke groote ondernemingen als dit werk tot stand te bren gen. Bij het in gebruik stellen van de bemaling werden in Medembiik de klokken geluid. De „Lely" zal tijdens het leogmalen per etmaal 31/4 millioen M3. water verzetten, dat ls 750 M3. per minuut per pomp. De „Leemans" te Den Oever zal voorloopig per etmaal 1 millioen M3. uitslaan, of 480 M3. per pomp per minuut. Per etmaal daalt het water in de Wieringermeer 2 cM. Griekenland jubileert. Onlangs werd een reeks van feestelijkheden gegeven naar aanleiding van het feit der 100-jarige onafhankelijkheid. Hierboven minister-president Vcnizchs. met de leden van het kabinet op de tribune, tijdens een groot sport feest.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11