Het woord is aan... VAN OUDE HAARLEMSCHE BRUGGEN. Het Belangrijkste. 47e Jaargang No. 14306 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 11 Februari 1930 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57J4. Franco per post door Nederland 3.87Yt. Losse nummers ƒ0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden 0Ó7Vi, franco per Fost. Bureaux: Groote Houtstraat 53 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 175, elke regel meer 1X35. Reclames /0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 0.6<X elke regel meer 0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 rcg. f 0.25. elke regel meer /0.10. uitsL a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekafconnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 1 400.-, Dnim f 250.-, Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger I 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD DE NIEUWE RECTOR VAN HET CHRIST. LYCEUM. Dr. J. V. <L ELST UIT HILVERSUM BENOEMD. Met ingang van 1 Mei a.s. is benoemd tot rector van het Christelijk Lyceum te Haar lem Dr. J. van der Eist, thans conrector aan het Christelijk Lyceum te Hilversum. De nieuw benoemde rector, die Ir. W. van Dorp opvolgt, is in 1888 te Groningen gebo ren. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit aldaar, o.a. onder leilding van prof. Salverda de Grave. Hij promoveerde tot doctor in de letteren aan de Sorbonne. Na de wijziging van de Hooger Onderwijswet promoveerde hij ook nog in 1922 aan de Stedelijke Uni versiteit te Amsterdam. Dr. van der Eist was eerst docent aan het Willem Lodewijlc Gymnasium te Groningen. Daarna volgde zijn benoeming aan het Christelijk Lyceum te Hilversum. Hij is sinds 17 jaar lid der examencommissie Fransch M.O. B. In het bijzonder stelt hij belang in de verbreiding van de kennis van Frankrijk's letterkunde in ons land. Hij is mede oprich ter en curator van den bij zonderen leerstoel in de Fransche letterkunde aan de rijksuni versiteit te Utrecht. Ook is hij lid van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde. Hij werkt mede aan wetenschappe lijke Nederlandsche en Fransche tijdschrif ten. Van zijn hand verscheen o.a. Ecrivains protestants f rangais d' aujourd'hul. Ook maakt Dr. van der Eist deel uit van de Vereeniging tot bevordering van de studie van het Fransch en was een der oprichters van het maandblad het Fransche boek. De Fransche regeering bevorderde hem in 1922 tot Officier d'Instruction publique. Wij kunnen aan deze officieele gegevens nog toevoegen, dat Dr. van der Eist door het bestuur met algemeene stemmen buiten de sollicitanten om benoemd is. Het systeem „geen huiswerk", dat aanvankelijk op het Christelijk Lyceum alhier gehuldigd werd, maar dat reeds eenigen tijd opgegeven is, vindt in Dr. van der Eist geen aanhanger. Wel wil hij er geen drilschool van maken, maar hij meent toch, dat het goed is als de jongelui eenige uren per dag degelijk huis werk maken. Het bestuur is overtuigd, dat het een zeer goede keuze gedaan heeft. Ook de beide in specteurs van het Middelbaar Onderwijs hebben over dr. van der Eist de uitnemend- ste getuigenissen gegeven. Dr. van der Eist is lid van de Ned. Herv. Kerk. P. G. Wodehoase: De voornaamste eigenschap van Engelsche humor is, dat zij voorzichtig is. 6 MIJNWERKERS BEDOLVEN. AKEN, 10 Febr. (VD.) In de mijn .Sophie Jakoba", bij Hueckelhoven is een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij 6 mijnwer kers werden bedolven. Drie van hen konden reeds na verloop van twee uur worden gered. Van de drie overigen kon zich een verstaan baar maken. Hij heeft medegedeeld, dat hij licht gewond is. Het reddingswerk wordt zoo veel mogelijk bespoedigd. He tlaat- zich echter nog niet aanzien, wanneer men de bedelvenen zal kunnen bergen. LOCOMOTIEF-CYLINDER ONTPLOFT. LONDEN, 10 Febr. (V.D.) Te Carstaire bij Glasgow explodeerde hedenmiddag een der cylinders van den nieuwsten Engelschen sneltreinlocomotief, welke volgens een geheel nieuw systeem gecontrueerd is. De machinist en de stoker werden zwaar gewond. De loco motief werd eerst acht dagen geleden aan de Spoorwegmaatschappij egegleverd. EEN REDDER. (Te 's Gravenhage is Zondag een Leidsch student in de medicijnen geheel gekleed te water gesprongen om een hondje te redden, dat door het dunne ijs was gezakt. - Courantberieht). Wie onzer blijft er werMoos staan, Als men om hulp roept in gevaar, Wie kan er achtloos verder gaan, Wij menschen helpen toch elkaar; Wie heeft een drenkeling genegeerd, Die hulp vroeg aan den waterkant, Wie heeft er koel den rug gekeerd, Als hij kon redden bij een brand? Wie laat de bede onverhoord. Als een gewonde bijstand vraagt, Wie gaat zijns weegs door niets gestoord, Als aan den berm een zieke klaagt? Wie is er die niet helpen zal, Al ware het enkel met den mond.... Jawel, maar stel eens het geval Niet van een mensch. maar van een hond; Wie onzer staat op slag gereed Tot springen in het ijzig nat, Een eind van huis en warm gekleed Voor een klein hondje, wie doet dat? Dat doet een medisch Leidsch student, Zie, dat was moed en nog wat meer, Iets waarin men den mensch herkent, Der beste soort ik groet hem zeer'. P. GASUS. k Tentoonstelling in ket Frans Hals Museum. (Zie het verslag op de tweede pagina). DE LUCHTDUIVEL. De Catharijnébrug met de waltorens, gezien van het Vrouwenhek bij den Kloppersingel (op den voorgrond). De Amerikaansche luitenant-vlieger Soucek probeert een nieuw model ademhalingsmas kerteneinde het hoogterecord te kunnen verbeteren, dat thans gehouden ivordt door den Duitscher Neuhofen. De Kinderhuisvest met het Kinderhuis en de Noordelijke stadsgracht met de Kruispoort en Janspoort, gezien van de brug over de Garenkokersvaart. Naar een teekening van v. d. Vinne volgens een schilderij van perckhey. De Raamgracht op den hoek van de Raam straat, gezien naar de tegenwoordige Wil- helminastraat. Naar een aquarel van Wy- brand Hendriks. DE PAPEGAAIENZIEKTE. DE VOGELS IN QUARANTAINE. Hoewel het nog niet vaststaat, welk soort van bacillen de papegaaienziekte verwek ken, meent de directeur van den G. G. D. te Amsterdam, de heer Heijermans, met zeker heid te mogen vaststellen, dat men in het Amsterdamsche geval met de papegaaien ziekte te doen heeft omdat in één gezin bijna gelijktijdig drie menschen en de kat zwaar ziek zijn geworden, terwijl er kort te voren een uit Zuid-Amerika pas aangekomen papegaai gestorven was en ettelijke pape gaaien met welke het dier gezamenlijk de reis had gemaakt, op zee gestorven zijn. Een groote moeilijkheid' bij de onderzoe kingen is, dat er niet minder dan 932 soorten van papegaaien bestaan die physiologisch en anatomisch even sterk van elkander ver schillen, als, bij wijze van spreken, een wal- visch en een konijn, zoodat het mogelijk is, dat de eene soort in hooge mate, de andere in het geheel niet vatbaar is voor een be paalde ziekte, aldus de N. R. Ct. De directeur wees er nog eens op, dat de papegaaienziekte in hooge mate besmette lijk is. Op den mensch wordt de besmetting vermoedelijk ook door hoesten van het zie ke dier overgebracht. In Duitschland is het voorgekomen, dat artsen en verplegend per soneel door patiënten zijn aangetast en het met den dood hebben moeten bekoopen. Er bestaat echter niet de minste aanleiding zich van een gezonden papegaai, die men reeds geruimen tijd in zijn bezit heeft en die uiter aard het huis niet uitkomt en dus geen aan raking met besmette dieren kan hebben, te ontdoen. Wel is het in het algemeen minder raadzaam, er mede om te gaan als met een zuigeling, maar dat is een raad, die den om gang met alle huisdieren betreft. Het gevaar dreigt echter van den invoer van papegaaien, in het bijzonder uit Zuid- Amerika, waar de ziekte onder deze vogels epidemisch schijnt te heerschen. In overleg met den centralen gezondheids raad, zuilen thans alle ingevoerde pape gaaien vanwege den geneeskundigen- en ge zondheidsdienst eenige weken in quarantai ne worden genomen. Een zoo radicale maat regel als het verbod van invoer van pape gaaien. achten de geneeskundige autoritei ten hier nog niet noodig. DRIE NIEUWE GEVALLEN TE AMSTERDAM. Het is gebleken, dat met het schip, hetwelk de zieke papegaai, die een gezin aan den over kant van het Y te Amsterdam heeft, nog een papegaai in leven te Amsterdam is aan gekomen. Er waren er bij elkaar zes aan boord, van welke vier op zee gestorven zijn. De tweede overlevende papegaai was door den matroos, die het beest had meegenomen, voorloopig naar zijn familie in de Van Ostadestraat gebracht, waar de vogel ge durende 12 uur in huis is geweest; een der gezinsleden heeft hem toen gebracht naar de familie, welke de matroos er gelukkig mede had willen maken, omdat zij bij hem thuis toch al een papegaai hadden. De kersversche, uit Zuid-Amerika aange voerde. lorre bleek echter bij aankomst bij die andere familie heelemaal niet tierig, zoo dat men haar daar niet heeft willen accep teeren uit vrees voor de papegaaienziekte. Toen is ze overgedaan aan een vogelhande laar, waar ze echter spoedig aan de ziekte bezweken is. Bedoelde vogelhandelaar had het papegaaienlijk zoolang op zijn binnen plaats geworpen en hier is het in den loop van den nacht door de ratten opgegeten, wel ke deze maaltijd vermoedelijk ook niet te best bekomen zaL Het kortstondig verblijf van de zieke pa- peg^cu by de familie in de Van Ostadestraat had iiitusschen reeds zijn noodlottige uit- weraing gehad. Drie leden van het gezin zijn min of meer ernstig ziek geworden, het eerst de moeder, die eerst in het Tesselschade- ziekenhuis was opgenomen, doch vandaar, toen de aard der ziekte bleek, naar een der barakken voor besmettelijke ziekten in het Wilhelminagasthuis is overgebracht. De twee andere leden van het gezin, bij vrie zich zeer spoedig daarop ziekteverschijnselen voordeden zijn daar eveneens opgenomen en streng geïsoleerd. De papegaai, die reeds langen tijd huisge noot was van het gezin in de Van Ostade straat is, evenals de kat door den Genees kundigen en Gezondheidsdienst in quaran taine genomen, de twee gezinsleden, bij wie zich nog geen verschijnselen hebben voorge daan, zijn in observatie in de Quarantaine- inrichting op Zeeburg, evenals nog eenige personen, die met de door de ziekte aange tasten in aanraking zijn geweest- De Geneesk. en Gezondheidsdienst hoopt hiermede den haard der papegaaienziekte, te Amsterdam gebracht door het schip uit Zuid-Amerika waarmede de twee zieke dieren zijn aange voerd, onschadelijk te hebben gemaakt. De dienst heeft aan de reederijen nog eens uit drukkelijk verzocht onmiddellijk te waar schuwen als opvarenden van binnenkomende schepen papegaaien medegenomen hebben, opdat die dan in observatie kunnen genomen worden. BEGROOTING VAN ONDERWIJS In het Voorloonig Verslag der Eersfe Kamer over de begrooting van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen voor 1930, merkten ver scheidene leden op. dat meermalen aan per sonen, wier verdiensten weinig in het oog vallend zijn, maar die a tour de röle aan de beurt zijn hooge onderscheidingen worden toegekend, terwijl bijzonder verdienstelijke personen worden voorbijgegaan. Er bestaat op dit punt. zoo meenden deze leden, aan alle departementen een bedenkelijke traditie, die beter als sleur is te qualificeeren. Van die sleur ziin met name de kunstenaars het slachtoffer. Dat eèn dichteres als Hélène Swarth op haar zeventigsten verjaardag slechts met een Oranje-Nassauorde werd be giftigd, achtten deze leden niet in overeen stemming met de waarde, die een cultuur- staat aan de lamst behoort toe te kennen. Deze leden waren voorstanders van bet ge ven van ridderorden, doch slechts onder de mits, dat van het jus ornandi door de over heid een goed en billijk gebruik wordt ge maakt. Geschiedt dat niet dan is het beter in het geheel geen ordeteekenen te verlee- nen. Een lid wees op de gevaren, welke de flora en fauna van het duin loopen door onttrek king van water in steeds grootere hoeveelhe den. Dit lid drong aan op maatregelen, waar door de watervoorziening op andere wijze zal worden geregeld dan thans veelal geschiedt, wat bij den huldigen stand der techniek niet moeilijk meer moet zijn. DEFENSIE-VRAGEN. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer op de begrooting van Defensie voor 1930 vroegen eenige leden of aangezien de voor gestelde toetreding tot het- internationaal verbod der chemische en bacteriologische strijdmiddelen op voet van wéder keer ighe ld gebaseerd wordt het vaststaat, dat de voorbereiding op die strijdwijze onveranderd voortgaat. Zij vroegen voorts of en op welke wijze de-offensieve aanwending ten onzent wordt bestudeerd. Zij zouden verder gaarne vernemen, in de meening, dat de bescher ming der burgerbevolking tegen gasaanvallen Rijkstaak is; hoeveel gasmaskers, dateerend uit welke jaren, voor de burgerbevolking reeds beschik baar zijn; hoe hun uitreiking geregeld zal worden; hoe de oefening in hun gebruik georgani seerd zal worden en wanneer die nu eindelijk een aanvang zal nemen, waar sinds het eer ste bezigen van gifgassen toch reeds 15 jaren zijn verloopen; voor hoeveel personen van reddingsbriga des reeds gaskleeding gereed ligt; of de minister reeds plannen in gereedheid heeft voor den bouw van gasdichte en bom vrije collectieve schuilplaatsen, hoe hij zich die denkt in den bodem van het westen des lands en op welk bedrag ongeveer hij de kosten daarvan raamt. Sommige leden vroegen te mogen verne men hoe ver de organisatie der industrieele en verdere economische mobilisatie sinds de laatste mededeeling gevorderd is. Van welkë te importeeren en onmisbare grondstoffen zijn reeds voorraden aangelegd en tot wel ken omvang? Voorts is de minister op de vraag of er ze kerheid bestaat, dat het personeel van de ar tillerie-inrichtingen en andere overeenkom stige instellingen in moeilijke omstandigheden zijn taak zal blijven vervullen, het antwoord schuldig gebleven. Moskou en de tcereld. Groeiend verzet aller- wege tegen de Sovjet-methodes. De Sovjet- gezant in Mexico gearresteerd. (4e blad, le pag.) De telefoon: Het nieuwe locale gesprekken- tariej. (2e blad, le pag.) Düsseldorfsche moordstatistiek. (4e blad, pag. 1). De Papegaaicnziektc. (le blad, le pag.) Van oude Haarlemschc bruggen. Een ten toonstelling in het Frans Hals Museum. (le blad, 2e pag.) ARTIKELEN, enz. R. P.: Een Défaitist. (le blad, le pag.) J. C. P.: Om Ons Heen: Het honderdjarig bestaan van ..Zang en Vriendschap". Her inneringen uit den concourstiid. (2e blad, le pag.) Jhr. J. C. Mollerus: Het zegelen van Cassa- bons. (4e blad, le pag.) C. J. Groothof]Door de Internationale sport- ivereld. 3e blad, 2e pag.) Voor de laatste berichten zie men de 2c pag. van het Eerste blad). HAARLEM, 11 Februari. Een Défaitist In een Engelsch weekblad las ik vanmor gen weer eens een artikel van die merkwaar dige défaitisten, die zich uitsloven in kramp achtige pogingen om aan te toonen dat de oorlog niet uitgeroeid kan worden. Dit be wijst niets tegen het weekblad, want het zet een beschouwing in tegenoversgest-riden zin er vlak naast. Ook slooft dit populaire orgaan, dat millioenen lezers telt, zich uit om voort- -lurend te betoocen, dat oorlog een misdaad tegen het menschdom is en eerstdaags zal het beginnen met de nublicatie-in-roman- vorm van ..De laats'e Reis" van Sherriff. die als tooneelstuk zooiets als een permanent succes in Londen schijnt te worden, en nog maar steeds volle zalen trekt. Het ligt dus niet aan het weekblad, dat on getwijfeld den défaitist aan het woord iaat in het. vertrouwen, dat de afgezaagdheid. de oudbakken bijsmaak van zijn argumenten als zoodanig erkend zullen worden naast het sterke optimisme van den man-naast-hem, die het Eenheidsfront voor den Vrede pro clameert. Het blijft mij niettemin onbegrijpelijk, waarom dergelijke défaitistische penvoerders zich uitsloven. Ook deze zet boven zijn stuk: ..De Oorlog zal blijven bestaan Door iemand die wilde dat het niet zoo was". Dat zeggen zij allemaal. Zij hebben alle maal een hekel aan den oorlog. Iedereen heeft immers een hekel aan den oorlog. Zij, de défaitisten, dus ook. Maar zij achten het niettemin hoogst noodzakelijk om ons voort durend te blijven vertellen dat wij utopisten, idealisten, fantasten zijn als wij meenen dat deze kanker ooit uitgeroeid zal worden. ZIJ sloven zich uit om de twijfelaars in de gewel dige actie, die in de geheele wereld tegen den oorlog gevoerd wordt, te ontmoedigen. Zij zeggen maar steeds: Geloof het toch niet. Al lemaal wilde illusies. De menschelUke na tuur is immers niet veranderd! Die verandert nooit. Er is nu alleen vrede'omdat er In de belanghebbende landen geen geld genoeg is om oorlog te voeren. Dat snappen jullie toch wel! En geen enkele generatie is in staat om haar ervaringen door te geven aan de vol gende. Die moet alles weer opnieuw leeren. Die kan alleen op het slagveld ontdekken dat In Roemenië worden misdadigers tot dwangarbeid in de zoutmijnen veroordeeld. Deze arbeid is zeer zwaar en vergt onnoemelijk veel van het lichaamOnder de veroordeel den zijn er verscheidene met „levenslang",

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1