HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN BINNENLAND. PUROL AGENDA DINSDAG 11 FEBRUARI 1930 TWEEDE BLAD No. 3841 HET HONDERDJARIG BESTAAN VAN „ZANG EN VRIENDSCHAP" HERINNERINGFEN UIT DEN CONCOURSTIJD. Het leven ook van zangers gaat over moei lijke bergen en gemakkelijke dalen. Het con cours te Tourcoing brengt een mislukking, dat te Keulen een overwinning en deze wed strijd in Keulen, is van de concoursperiode waarschijnlijk het mooiste moment geweest. „Zang en Vriendschap" vindt daar oude be strijders terug: de Belgen uit Verviers met hun mooi tenorenmateriaal, soms wat ruw en vele nieuwe Duitsche tegenstanders, Mann heim, Keulen, in den vreedzamen strijd om de Kaisermedaille, die wel niet groot van stuk, maar dan toch een algemeen begeerd symbool is. Jammer, dat mededingers er zerfs zoo begeerig naar waren, dat zij meen den te moeten protesteeren tegen de uit spraak van de jury, die „Zang en Vriend schap" als overwinnaar uitriep. Het kon geen kwaad voor de altijd berooide kas van den penningmeester, dat er een sierlijk doosje van 150 twintigmarkstukken aan de kleine gouden medaille was toegevoegd en ik zie in gedachten nog het gezicht van den directeur, toen hij den zangers mededeelde, dat hij niet per eerste gelegenheid naar het vaderland te rugkeerde, maar er een reisje naar Wiesba den aan vast zou knoopen. Dat werd hem door allen na de inspanning van de laatste maanden van harte gegund, ook door den ongelukkigen zanger, die in bijna boven- menschelijke getrouwheid thuis geen repeti tie, maar dan ook geen enkele had overgesla gen, maar na een uitstapje in den omtrek van Keulen, door een treinvertraging te laat op het concours was gearriveerd. Het laatste groote concours, waaraan de liedertafel deelnam, was te Amsterdam. Bij zonder zwaar was dat geweest, want buiten het verplichte koor en het vrije num mer, waar Zang en Vriendschap niet gewoon was zich met een gemakkelijke compositie af te maken, had men ook nog een lied in den volkstoon moeten instudeeren, dat juist om dat het zoo buiten de gewone mannenkoor litteratuur viel, aan de zangers hooge eischen stelde. Over dat concours vertelt mij een van de leden: „Dien keer had ik niet meegezongen, maar met mijn vrouw zitten luisteren. Het was goed geweest en wij verwachtten het beste van de uitspraak. Daar zagen wij Ro bert aankomen en schrokken van hem- Doodmoe zag hij er uit na de drievoudige in spanning, uitgeput alsof hij op slag be zwijken zou. Wij namen hem tusschen ons in, bestelden wat voor hem en langzamerhand trok hij weer een beetje bij. Op eens stor men Duitschers die meegedongen hadden, den foyer binnen; roepend: „Erster Preis, erster Preis!" Robert kreeg een geweldigen schrik en wij begrepen er niets van: de Duitschers kwamen dachten wij, voor den eersten prijs heelemaal niet in aanmerking. Juist toen wij hun gingen vragen, kwamen onze eigen mannen juichend binnen: „Zang en Vriendschap eerste prijs!" Toen was het misverstand gauw opgehelderd. Er was een afzonderlijke bekroning voor het lied in den volkstoon en die hadden de Duitschers ge kregen; wij kregen den eersten prijs van den grooten wedstrijd. Robert klaarde er heelemaal van op. Hij was toen al lijdend en is niet lang «daarna overleden." Te Heemstede is hij begraven en op zijn graf werd een gedenkteeken opgericht. Dat had hij aan de lïedertafel en aan het mu ziekleven van Haarlem wel verdiend en ik zou niet weten, hoe het mogelijk zou zijn over het honderdjarig bestaan van de liedertafel te schrijven zonder een herinnering aan Ro bert. Hij is in de eeuw van haar bestaan zonder eenigen twijfel haar beste directeur geweest. Naast een opgewekte gelijkmatige stemming toonde hij een onuitputtelijk ge duld op de repetities, een ijver, die tegen geen moeite opzag, een intuïtie die hem in staat stelde de bedoelingen van componisten volkomen te beseffen, ook wanneer (zooals op concoursnummers gewoonlijk het geval is) die bedoelingen door geen enkel teeken wer den aangegeven. Was eenmaal het uur van de uitvoering daar, dan gaf hij zich geheel en volkomen aan zijn taak om die te leiden; „als Robert je aankijkt", zei mij eens een zanger, „dan heb je den moed niet, slordig te zingen of niet op te letten. Dan heb je geen oog van zijn stokje meer af en komt dezelfde spanning over je, die je voelt dat in hem is." En zoo was het ook. Dat is het geheim van alle goede dirigenten: de persoonlijke in vloed op de uitvoerenden. Wat het is wee. niemand. Leeren kan het geen sterveling, iemand bijbrengen evenmin. Je hebt het of je hebt het niet-. Robert, bezat het en dat. naast de vriendschap van de zangers voor zijn persoon, is een van de redenen van zijn succes op de wedstrijden. Toen Robert was heengegaan raakte het meteen met de concoursen uit. Naast den wedstrijd in moorden en vernietigen die na het Amsterdamsche concours welhaast uit breken zou, was een zangconcours ongepast en toen de oorlog eenmaal uit was, had men voor de vroegere wedstrijden den waren lust niet meer. De zangtournooien kwamen op waarin nog wel bekroningen werden gegeven, maar zonder de hooge geldprijzen die er vroeger in de hoogste eereklasse aan ver bonden waren. Uit een zuiver muzikaal oog punt zeer toe te juichen, maar de moeilijk heid lag in de financiën en de tournooien zullen dan ook. als een gebaar van weelde, dat men zich niet veroorloven kan, weldra verdwijnen. Elk concours brengt groote kos ten mee. bovendien moet de directeur voor zijn moeite extra gesalarieerd worden en daartoe schiet de kas van bijna iedere ver- eeniging te kort. Hoe de toekomst van het concourswezm zijn zal is dan ook niet te zeggen. Het heeft naast groote voordeelen: gezette studie, de uiterste inspanning om iets te bereiken, ook zijn nadeel gehad, vooral de gewoonte van andere vereenigingen om te werken met ge leende krachten. En de concerten? Ook zij worden bedreigd. Door de radio. Het is tragisch, dat dezelfde wonderbaarlijke uitvinding die vóór alles muziek noodig heeft om de luisteraars op den duur te boeien aan de muziek-uitvoeringen voor het publiek afbreuk doet. Aan de toe komst is de moeilijke taak opgedragen om deze tegenstrijdigheid op te lossen. De be roepsmusici ondervinden die al. Het is te hopen, dat de vrienden van de zanguitvoe ringen van liefhebbers zullen blijven hech ten aan het persoonlijk contact in de con certzaal, te meer omdat de overbrenging per radio aan de uitvoering niet ten goede komt. Hoeveel goeds wij van radio ook kun- zen zeggen, iedere zweving die in de concert zaal niet hindert, wordt om onverklaarbare redenen door radio aangedikt. Zal dit in ver beterde toestellen kunnen worden vermeden, dan bestaat het gevaar dat in de toekomst muziek- en zanguitvoeringen alleen nog maar voor de radio kunnen worden gegeven, om dat de concertzalen leeg zullen zijn. Komt het ooit zoover, dan zal men moeten besluiten tot een algemeene radiobelasting om de mu- ziek-uitvoeringen en de vereenigingen van de liefhebbers in stand te houden; een zoo danige belasting, waarvan de staat met zijn rompslomp van formaliteiten en zijn sleep van ambtenaren zich stellig meester maken zal, lijkt mij verre van ideaal. Ook omdat de Staat, die nooit zijn taak van dienaar be grijpt, maar zich liefst als' heerscher ge draagt, dan allicht ook tot erftiek en verbod zal komen, ten nadeele van de muziek. Groei en bloei van onze Koninklijke Lieder tafel hangen dus ook in de toekomst van om standigheden af, hangen daar althans mee samen, zoodat een wijs bestuur een belang rijke taak zal vinden. Tot nu toe hebben de liefde voor den zang en de neiging tot vriendschap vele moeilijkheden over wonnen, o-a. die bij en na de keuze van den tegenwoordigen directeur zijn ontstaan, toen een aantal werkende leden heengingen. Effen zal het pad van de jubilaresse ook in de toekomst niet zijn. Dat behoeft ook niet, dat moet ook niet, zou ik willen zeggen. Rust doet roesten ook in het vereenigingsleven. Maar zoolang het berijmd devies blijft: „het doel van ons vereenigd pogen is zang door vriendschap te verhoogen", heeft onze Koninklijke Liedertafel geen nood. J. C. P. „HET LAND VAN VOLLENHOVE" Minister Ruys de Beerenbrouck opent het eerste gemaaL De eerste inpoldering van 1440 hectare door de ontginningsmaatschappij „Het Land vah Vollenhove" is thans gereed. Nog meer gron den zullen op deze wijze ontgonnen worden in den Noord-Oost-hoek van Overijsel. In December 1928 heeft minister Kan hier de eerste spade in den grond gestoken, daar na is, voornamelijk met werkloozen gewerkt aan de eerste der vijf inpolderingen. Twee gemalen moeten dezen polder droog houden en het grootste gemaal is gisteren te Giet hoorn door den minister van Bmnenlandsche Zaken en Landbouw geopend. Van de resul taten die de eerste proefpolder oplevert zal afhangen of met het groote werk, waaraan tal van moeilijkheden zijn verbonden, voortge gaan kan worden. In 't bijzijn van verschillende autoriteiten had de opening van het gemaal plaats. De heer G. H. Bloemen, voorzitter der ontgin ningsmaatschappij sprak minister Ruys de Beerenbrouck toe. en sprak zijn dank uit voor het feit, dat men aan dit gemaal den naam van jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck mocht verbinden. Daarna hield de minister een toespraak, waa-aan het volgende ontleend is: Bij de Lnwerkings eUing van dit gemaal is de regeering met groote be'angstelling en waar- deering tegenwoordig. Zij weet op waarde te schatten, wat er zoo al moest geschieden voor dat. de arbeid met dezen dag kon worden be kroond. De overheid heeft aan uwe maatschappij opgedragen het in cultuur brotgen van 1400 HA. Nederlandschen grond en nu gij dit be> langrijke werk voor een groot deel op be wonderenswaardige wijze hebt tot stand ge bracht. nu gij daarmede de vruchtbaarheid van dien bodem hebt bevorderd en zijn pro ductiviteit hebt vergroot, nu past hier een woord van hulde en dank namens de over heid voor wat gij in het belang van dit gewest hebt verricht. Gij hebt mij uitgenoodigd de sympbolische handeling van het in werking stellen van dit gemaal te verrichten. Voor mij is de symboliek van dit feit hierin gelegen, dat door vlijtige toegewijde menschenhanden en hoofden hier een momument staat opgericht, dat eert en huldigt het stoere karakter van den degelijken Nederlander, die het water dwingt, waarheen hij wil en die haalt uit den vaderlandschen grond wat er in zit. Gij zij t met uw werk nog niet, waar gij u hebt voorgesteld te komen. De top van den berg wacht u nog, maar voor u ligt hij niet meer in nevelen. Wat hier reeds tot stand ge bracht werd en de wijze waarop dat geschied de, doen met stelligheid vermoeden, dat gij de nog bestaande moeilijkheden zult overwin nen. Hierna stelde de Minister het gemaal in werking. De heer Bloemen getuigde van de erkente lijkheid van het bestuur en bood den minister als bewijs hiervan een groote foto aan van het Ruys de Beerenbrouck-gemaaL De naam Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck prijkt in den voorgevel en een gedenksteen in het gebouw vermeldt, dat door hem op 10 Februari 1930 het gemaal in wer king werd gesteld en dat 14 December 1928 minister J. B. Kan de eerste spade in den grond stak. Met de booten keerde men naar Giethoorn terug, waar in Hotel Prinsen geluncht werd. Pïèce de resistance was, naar het Hbld. meldt, een echt Giethoornsch krentenbrood van 50 K.G. Aan tafel werd o.a. het woord gevoerd door den commissaris der koningin in Overijsel, mr. A. E. baron van Voorst tot- Voorst, die namens het college van Ged. Staten zijn groote vol doening uitsprak, dat het eerste gedeelte van dit grootsche werk thans tot stand is ge komen. DE MOORD TE STOMP WIJK. De burgemeester van Leidschedam. gem. Stompwijk. verzoekt namens den rechter commissaris te 's-Gravenhage, opgave en inlichtingen, wie na 1 Jan. 1930, al dan niet langs particulieren weg, in het bezit geko men is van een klein mode! borwning, fabri kant F(abrique) N(ationale)kaliber 635. Voor inlichtingen, welke leiden tot het op sporen van bedoelde revolver, zal een beloó- ning worden uitgekeerd ten bedrage van hoogstens f 200 te beoordeelen door genoem den rechter-commissaris. Vervolging van den bezitter wegens over treding der Vuurwapenwet behoeft niet te worden gevreesd. De officier van Justitie te Utrecht looft uit boven en behalve de ter zake reeds op 17 Januari jongstleden namens het hoofdbe stuur der Nederlandsche Vereeniging van Jachtopzieners uitgeloofde f 300 een, van an dere zijde alsnog ter beschikking gesteld bedrag van f 500, thans in het geheel dus een som van f 800, als belooning voor dengene of degene, die ter beoordeeling van hem, of ficier, zoodanige aanwijzingen of inlichtin gen geeft of geven welke leiden tot veroor deeling van den dader of de daders van den doodslag, in den nacht van 17 op 18 Decem ber 1929 onder Stoutenburg gepleegd op den jachtopziener Johannes Kuijt. DE MEXICAANSCHE WISSEL- VERVALSCHERS. Opsporing der medeplichtigen verzocht. De commissaris van Rijkspolitie, verbonden aan de „Nederl. Centrale in zake falsifica- ten", gerechtshof te Amsterdam, deelt mede dat in verband met de aankondiging van twee Mexicanen Vigil en Fernandez ter zake poging tot oplichting met behulp van valsche wissels ten nadeele van verschillende bank instellingen in Nederland, gebleken is, dat deze personen over minstens drie medeplich tigen hebben beschikt, die echter spoorloos verdwenen zijn. De eerste Wilson genaamd, is vermoedelijk Engelschman, 30 a 40 jaar oud, middelmatige grootte en postuur donker blond haar, gladgeschoren en draagt verschil lende costuums. De tweede noemt zich Gar cia, oud 32 jaar, koopman, komende uit Bar celona en is ongeveer 1.70 M. lang, heeft brume gelaatskleur, Spaansch type met ge bogen neus, zwart haar, dat over zijn voor hoofd hangt; postuur middelmatig; gekleed met lichtbruin costuum, bruine pet en bruine schoenen, beigekleurige overjas; kleeding on gesoigneerd. De derde noemt zich Pano, oud 22 jaar, koopman, komende uit Valentla, is ongeveer 1.74 lang, heeft smal, bleek gezicht, slank postuur, blond uiterlijk, maakt den in druk van een Noor, gladgeschoren; gekleed met donker costuum, donkere overjas en donkerbruinen slappen hoed. Van beide laatste personen staat vast, dat zij onmiddellijk na arrestatie van Vlgil en Fernandez in hun hotel teruggekeerd zijn, daarna talrijke papieren op het tollet hebben verbrand en ijlings het hotel in de richting van het Centraal station hebben verlaten. Bij hun bagage bevond zich een koffer van licht geel rundleder. De opsporing en aanhouding van deze drie personen wordt verzocht. HET DISCONTO VAN DE JAVASCHE BANK VERLAAGD. De Javasche Bank heeft met ingang van heden haar rentetarieven voor disconieerin- gen, beleeningen en voorschotten in rekenlr.g- courant verlaagd met 1/2 pet. Het disconto bedraagt nu 5 pet. DE ZITTINGSZAAL DER TWEEDE KAMER. GELUIDVERSTERKERS. Onze Haagsche correspondent schrijft: De zoo welgeslaagde proef met geluidver sterkers, die aan het eind van het vorige jaar door de Tweede Kamer is genomen, beeft ge leid tot den aanleg van de benoodigde gelei dingen. het plaatsen van drie microfonen (op het spreekgestoelte, bij den president, en op de ministerstafel) en het plaatsen van een viertal luidsprekers op de tribunes. Vandaag zal bij den nieuwen aanvang' na het winterrecès de installatie in gebruik worden genomen. De Kamer en de pers zul len er reeds dadelijk de voordeelen van pluk ken immers als no. 1 staat de Surinaam- sche begrooting op de agenda. En minister de Graaff staat van ouds bekend als een zeer moeilijk verstaanbaar spreker, DR. FREDERIK VAN EEDEN EN JOHAN DE MEESTER GEHULDIGD. In den Haagschen Kunstkring. Onder groote belangstelling heeft Zaterdag avond in de zalen van den Haagschen Kunst kring de eere-avond plaats gehad ter gelegen heid van de verjaardag van dr. Frederik van Eeden en van Johan de Meester. Dr. van Eeden was door ongesteldheid ver hinderd de huldiging bij te wonen, meldt de Tel.; zijn zoon en enkele andere familieleden waren echter aanwezig. De heer De Meester en de familie Van Eeden werden op hartelijke wijze verwelkomd, waarna de voorzitter van den Haagschen Kunstkring, de heer Alb. Vogel, de feestrede uitsprak. Aan den avond werd voorts medegewerkt door den pianist Hugo van Dalen en door Phera La tour, die enkele fragmenten uit „De Kleine Johannes" Windekind en Pluizer) voorlas. Vervolgens droeg mevr. Ellen Vareno „de Klompjes" van Johan de Meester voor. Na de pauze declameerde Abl. Vogel enkele gedichten van Van Eeden en besloot met dc „Maecenas" van Johan de Meester. DE TELEFOON. Het nieuwe locale gesprekkentarief GEEN REDEN VOOR TELEFOONVREES Men verzoekt ons het volgende te plaatsen: Het met ingang van 1 Januari jJ. in wer king getreden tarief van 2 12 cent voor elk gevoerd locaal gesprek, is naar ons blijkt voor velen aanleiding geworden om de tele foon zoo min mogelijk te gebruiken. Vooral de midden- en winkelstand ziet tegen dit tarief als tegen een schrikbeeld aan. Geheel ten onrechte. Een bij velen heerschend misverstand is allereerst wel de meening, dat de tot nu toe gegolden hebbende klasseabonnementstarie ven gehandhaafd zijn en dat bovendien nog 212 cent per gesprek verschuldigd zijn. Dit is geheel onjuist. Het vaste grondbedrag bedraagt thans voor Haarlem 48,tegen vroeger tenminste 85. Indien men thans minder dan vier u i t- gaande gesprekken per dag voert betaalt men minder dan vroeger en zij die gewend waren meer dan vier gesprekken te voeren (en dus vielen in het oude tarief H van 110.doch minder dan het maximum, dat voor tarief II gold, (ongeveer 10 gesprek ken per dag» betalen eveneens minder, zoo lang zij nog beneden de 7 uitgaande gesprek ken blijven. Eerst bij het 8e uitgaande ge sprek gaat deze groep meer betalen dan vroeger. Doch dan betalen zij toch geen 2 2 cent per gesprek meer, omdat zij dan reeds vallen binnen de eerste reductiezóne. Voor een gesprek wordt dan 17/8 cent berekend en nog later slechts 13 4 cent. Volgens de basis van normaal gebruik in 1929 (dus onder het oude tarief) voerden slechts 11/5 van het aantal Haarlemsche aan geslotenen meer dan 7 uitgaande gesprekken per dag, zoodat het nieuwe tarief voor het meerendeel (89% der aangeslotenen (bij hst zelfde gebruik als in 1929) een verlaging beteekent. Er is dus geen enkele reden voor de Haar lemmers om telefoonvrees te hebben. In tegendeel, nu men „naar gebruik" betaalt is het voordeel verkregen, dat men in tegen stelling met vroeger, toen men bij overschrij ding van een zónegrens dadelijk in het zoo veel hoogere tarief van de nieuwe zóne viel, terwijl men aan het aantal daarvoor toege stane gesprekken veelal geen behoefte nad geleidelijk iets meer betaalt, precies vol gens het aantal gevoerde gesprekken. Het bovenstaande zal daarom voor velen een geruststelling zijn. CONTRACT-ACTIE MEUBEL INDUSTRIE. HAARLEM IN DE EERSTE LOONKLASSE? Door de samenwerkende organisaties van meubelmakers en behangers zijn aan de werk geversorganisaties de voorstellen toegezon den. Daaronder ls een voorstel om Haarlem van de tweede gemeentegroep te brer.jm in de eerste. Ten opzichte van de loonen wordt voor de volwassen arbeiders in de eerste gemeentegroep gevraagd: beeldhouwers, or- namentisten en polychromeurs 77 cent, fi- guristen en figuurschilders 92 cent, hout- en steenbewerkers in het kerkwerkbedrijf 75 cent, meubelmakers, stoelenmakers, hout draaiers, machinale houtbewerkers, stoffeer ders, pianokasten-, orgelkasten en biljart- makers 75 cent, behangers en beddenma.crs 73 cent, politoerders, beïtsers en meubelschil ders 71 cent, behangers- en stoffeerders naaisters 46 cent per uur. Verder wordt verhooging van het over- werkloon verzocht, en ook gevraagd ^m den minimum-arbeidstijd voor behangers te stel len op 40 uur, met de bedoeling om, indien er minder dan 40 uur wordt gewerkt, toch 40 uur uit te betalen. Voorgesteld wordt om de premie voor de ziekteverzekering door de werkgevers te doen betalen. EEN KWARTAALDRINKER. EN EEN HUMAAN PATROON. Er zijn menschen, die nu en dan buien krijgen van onbedwingbare drankzucht, waarin zij alles offeren aan het verlangen naar het bedwelmende vocht. Daartusschen liggen dan perioden van kalmte, gedurende welke deze menschen die wij Maandag morgen in de zitting van den Politierechter met het woord „kwartaaldrinker" hoorden aanduiden zeer goed in staat zijn tot ge- regelden arbeid. Zulk een was de thans gedetineerde en niet meer jonge timmerman, betreffende wlen zijn vroegere patroon voor den Politierech ter een zeer gunstig getuigenis aflegde: „Een zeer ijverig en zeer bekwaam man, maar als de drank hem te pakken krijgt...." En toen de drank hem dan weer eens te pakken gekregen had, had hij gereedschap van zijn patroon gestolen en het verkocht om nog maar méér drank te kunnen koo- pen. Zijn vroegere patroon was niettegenstaan de alles, bereid hem weer in zijn dienst te nemen, als dan maar bepaald kon worden, dat de man zijn loon niet ineens in handen kreeg. De patiënt zelf want zoo iemand is eigenlijk een zieke had verzocht, eenigen tijd in de gevangenis gezet te worden, om van den drank af te komen. Dit bracht het O. M. en den Politierechter in een moeilijk parket, want hoe lang moest die gevangenschap dan wel duren om re sultaat op te leveren in de gewenschte rich ting? Het O. M. requireerde tenslotte één maand ge va n gen isst ra f De verdediger, Mr. L. G. van Dam, pleitte een voorwaardelijke veroordeeling en ver plichte aansluiting bij een geheel-on thou- dersvereeniging. De Politierechter hield zich aan den elsch enr raadde den kwartaaldrinker ernstig aan, contact te zoeken met een geheelonthouders- organisatie. Als de maand om is kan de man weer bii sljn Yroegeren patroon in dienst treden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct» per re«-«I. Winterteenen Winterhielen (Onderstaande berichten zijn reeds In een deel van de vorige oplaag opgenomen.) OVER EEN DWANGBEVEL. In ons blad van Woensdag namen wij een opmerking van een onzer lezers op over een dwangbevel van 40 cent tot betaling van een belastingschuld van 25 cent. De inzender vond het eigenaardig „dat hij niet even ls opgebeld of hem bericht is gezonden". De ontvanger der Directe belastingen deelt ons thans mede. dat aan den inzender van bovenbedoelde klacht wel degelijk bericht was gezonden, dat hij nog een kwartje te be talen had, namelijk op 10 September. De be trokkene heeft daarna niets van zich laten hooren, waarop hem nu het dwangbevel ge stuurd is. HET AMSTERDAMSCHE SCHOUWBl'RG- VRAAGSTUK. In een ledenvergadering van het Ned. Tooneelverbond te Amsterdam is Vrijdag rapport uitgebracht door de Commissie van Voorlichting inzake het Amsterdamsche Schouwburgvraagstuk. De oplossing moet gevonden worden In een deinitief gebouw, dat geheel aan de eischen van het moderne tooneel voldoet. De schouwburg zou in het centrum van de hoofdstad moeten liggen, dus b.v. aan het Frederiksplein of in het Weteringplantsoen. De exploitatie moet particulier zijn, subsidies zouden indien noodzakelijk aan de spe lende gezelschappen, niet aan den schouw burg verleend moeten worden. Van de zes ingediende ontwerpen had de commissie slechts één project, dat van den heer G. H. Koopman, goedgekeurd. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. BELGRADO. 10 Fcbr. (Wolffbureau). In de nabijheid van de vroegere Oostenrljk- sche stad Lalbach heeft een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Op een bergweg stort te een met 20 personen bezette autobus In een kloof. Zeven der inzittenden werden ge dood, de overige voor een deel zwaar ge wond. NIEUWE ARSENICUMMOORDEN IN HONGARIJE. BOEDAPEST. 8 Febr. (VD.) De reeks arsenicummoorden is nog niet geëindigd. Thans ls een nieuw geval van dit genre be kend geworden. In het dorp Moehach hoeft de rijke boerin Balogh zich van dit vergif bediend om zich van lastige familieleden to ontdoen. De moorden zijn reeds enkele jaren geleden gepleegd. De dezer dagen plaats ge had hebbende opgraving van de lijken, heeft aan den dag gebracht, dat een aantal perso nen inderdaad door arsenicum vergiftigd ls. Het parket ontvangt dagelijks tallooze ano- nyme brieven, welke alle van soortgelijke moorden melding maken. WEER EEN GIFMOORDPROCES TE SZOLNOK. SZOLNOK, 7 Febr. (V. D.) Voor het ge rechtshof alhier begon heden het vierde pro ces inzake de vergiftigingen In Thelsswinkel, De 41jarige boerin Varga wordt er van be schuldigd in September 1926. toen haar echt genoot bijna blind en met een aandoening aan maag en longen den militairen dienst verliet, met arsenicum te hebben vergiftigd. Bovendien wordt zij er van beschuldigd ver gif te hebben gemengd in het eten van den grootvader van haar eersten man. De be klaagde ontkent alles wat haar ten laste wordt gelegd. De belangstelling is al weer grooter dan bij de drie vorige processen. Ter bespoediging en voor het gemak van belanghebbenden verrocken wij voor de verschillende afdeelingen van ons dagblad de volgende nummers op te bellen: Voor berichten en andere mededee- lingen of vragen voor de Redactie: 1060# Voor de Hoofdredactie: 15054. Voor advertenties, abonnementen en bezorging: 10724; Voor aangelegenheden van de direc tie: 13082. Heden; DINSDAG 11 FEBRUARI Stadsschouwburg. Gem, Volksvoorstelling. Vereenigd Tooneel (Verkade en Verbeek). „De Groote Reis'8 uur. „De Kroon". Ver. van Jonge Liberalen. Filmavond ..De Staatsmijnen". 3 uur. Palace: „Witte Schaduwen", Tooneel: Lu- zy Browning. 8.15 uur. Luxor Theater; „>uzarenliefde" Tooneel: Troupe Loupescu en Les Caravellis, 8.15 uur. Rembrandt Theater; „Naar Siberic ver bannen"; Tooneel: 3 Bargers, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 12 FEBRUARI. Stadsschouwburg; Muziekschool Mij. tot bevordering der Toonkunst. Tweede vooi- drachtavond der leerlingen. 7.15 uur. Gem. Concertzaal. Ledenconcert H O.V.. o. 1 v. Ed. van Beinum. George Robert, orgel, 8 14 uur. Geb. Protestantenbond. Openbare pro testmeeting Comfté van Actie tegen de uit spraak van de Bossche Rechtbank. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en 's avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5