GRUWELIJK DRAMA TE EINDHOVEN. - Het woord is aan... Laboratorium voor BloemhoUenonderzoek 47e Jaargang No. 14307 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 12 Februari 1930 HAARLEM S DAGBLAD pIRECTEURENi J. C PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.2754, met Geïllustreerd Zondagsblad Z0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3-57J4. Franco per post door Nederland 3.87)4. Losse nummers ƒ0.06. GeïIL Zondagsblad per 3 maanden 0-5754, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat S3 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.75. elke regel meer ƒ0.35. Reclames /0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd I4 regels 0.6<^ elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. 0.25. elke regel meer 0.10. uitsl. contant* Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog i 400.-, Duim i 250.-, Wijsvinger I 150.-, Elke andere vinger 1 50.-, Arm- of Beenbreuk 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. Het Belangrijkste. Man vermoordt zijn dochter en huishoudster en pleegt zelfmoord. Vreemde handelwijze na het misdrijf. Dinsdagmiddag heeft in de Spireastraat te Eindhoven een drama plaats gehad, waarbij drie menschen om het leven zijn gekomen. In deze straat woonden de 54-jarige Duit- scher Arnold R., geboortig uit Essen met zijn 21-jarige dochter Irma en de 50-jarige huis houdster mej. S. R. was den laatsten tijd zonder werk en trachtte in zijn onderhoud te voorzien door het houden van kostgangers. Den laatsten tijd woonden vier kostgangers bij hem in. Toen een hunner gisterenmiddag omstreeks half één thuis kwam, vond hij de deur gesloten. Hij slaagde erin de deur open te breken en in het huis vond hij R. dood in zijn stoel zitten met een gasslang in den mond. Verder vond de kostganger op de bovenverdieping van de woning de dochter en de huishoudster, belden met verbrijzelden schedel. De moord op de belde vrouwen schijnt gepleegd te zijn met een bijl, die in de kleeren van een der slacht offers werd gevonden. Onmiddellijk werd ge neeskundige hulp ingeroepen. De doktoren Van der Put en van Dijk waren spoedig aan wezig, doch konden slechts den dood con- stateeren. R. zou den moord op de twee vrouwen begaan, en daarna zelfmoord hebben gepleegd. Flnancieele moeilijkheden schijnen de oor zaak te zijn geweest van dit drama. Nader is gebleken, dat R. nog in leven was, toen de kostganger hem vond. Voor de geneesheeren, die door den commissaris van politie geroepen waren, in het huis kwamen, is R. echter overleden. Hoe het misdrijf vermoedelijk gepleegd werd. Men vermoedt schrijft de N.R.C. dat de moordenaar zijn slachtoffers met een hak bijl heeft overvallen en op het achterhoofd heeft geslagen, terwijl dezen op het atelier zich met naaiwerk bezighielden. De dochter van den moordenaar was namelijk costumière Vooral de dochter heeft hij vreeselijk toege- :akeld. Typeerend is, dat hij een wond op den arm van de huishoudster toegebracht, heeft verbonden. Na zijn misdaad heeft hij vermoedelijk beide lijken door het huis gesleept en zich daarbij bediend van een koord, hetwelk be bloed is teruggevonden. Dit koord heeft hij waarschijnlijk om de halzen van zijn slacht offers gestropt- Hij heeft de lijken zorgvul'dig gewasschen, ze daarna weer naar het atelier gesleept en geheel ontkleed, waarna hij ze in een wit laken heeft gewikkeld en ze op -na- trassen op den vloer heeft gelegd. De kleeren en de bijl zijn op den zolder teruggevonden. De kleeren bleken gescheurd te zijn hetgeen er op wijst, dat er een woesteling heeft plaats gehad. Het was bekend, dat de man in financieele moeilijkheden verkeerde. De moord moet omstreeks elf uur hebben plaats gehad. Bij het onderzoek is gebleken, dat de kost gangers dien morgen niet thuis zijn geweest en de moord door niemand anders kan ge pleegd zijn dan door den verdachte, die de hand aan zichzelf heeft geslagen. De Msb. meldt nog: Op zolder werden de bebloede kleeren der vrouwen gevonden. Ze waren gescheurd, zoo dat men veronderstelt dat er ook een worste ling heeft plaats gehad. In de kleeren lag de bijl, waarmee de misdaad gepleegd was, verborgen. Voorts lagen er ook de bebloede kleeren-van den man zelf. zoodat hij na den dubbelen moord zich blijk baar verschoond en gewasschen heeft al vorens zich naar beneden te begeven, waar het laatste deel van het drama zich zou af spelen. Men weet op het oogenblik nog niet in welk vertrek de misdaad precies gepleegd is, wijl de man ook alle vloeren van bloedspatt-en gereinigd heeft. Omtrent de oorzaak van het drama tast men in het duister. Een vriendin van het meisje uit de buurt vertelde dat Irma nu en dan huilende bij haar kwam omdat zij door haar vader mishandeld was. De man leed aan chronisch geldgebrek en had haar gisteren avond nog om geld gevraagd. De man staat bekend als een zeer driftig mensch. Dinsdagmiddag om 4 uur zijn de lijken doo'- de politie in beslag genomen en naar het Lijkenhuis overgebracht. Groote opschudding in Eindhoven. Naar wij nog in de Tel. lezen, wordt ver moed, dat R. in een vlaag van waanzin neeft gehandeld. R. was van zijn vrouw geschei den en had met de huishoudster een verhou ding aangeknoopt, waarover de dochter meer malen haar ontstemming geuit zou hebben. Dat de man de lijken door het huis ge sleept heeft, is, hoewel hij de vloeren en gan gen geheel schoon geschrobd heeft, gebleken uit het voorkomen van bloedspatt-en tegen muren op een hoogte van 1.80 M. Ook is bloed tusschen de naden van den vloer ge druppeld, waardoor zich op de plafonds van de beneden gelegen vertrekken bloedvlekken afteekenden. De tijding van het afschuwelijke drama heeft in Eindhoven groote opschudding ver wekt. EERSTE BLAD HET SPOORWEGONGELUK BIJ WESTWOUD. TWEE VERDACHTEN VOOR DE ALKMAARSCHE RECHTBANK. Door de Alkmaarsche rechtbank werd Dinsdag behandeld de bekende ontsporing van een goederentrein te Westwoud op 28 Sept. 1929, tengevolge waavan de hoofdcon ducteur en treingeleider werd gedood, meldt het Hbld. Als veroorzaker van dat ongeval stond te recht de 35-jarige rangeerder, die thans in rang terug gesteld was, aan wien tenlaste was gelegd het door schuld veroorzaken van ge vaar op een spoorweg, omdat hij de seinen niet behoorlijk had gegeven, tengevolge waarvan de goederentrein bij de kruising Westwoud op een stootblok liep, waardoor veel materieele schade ontstond en boven gemelde treingeleider zoodanig werd gewond, dat hij reeds voor de gewaarschuwde ge neesheer was gearriveerd, aan de bekomen hersen- en andere kwetsuren was overleden. Aan den tweeden verdachte, den 39-jarigen H. J. L. E.f machinist der Nederlandsche Spoorwegen, die den ontspoorden trein be stuurde, was ten laste gelegd, dat hij roeke loos en onvoorzichtig door een onveilig ge steld sein was gereden.. De verdachte machinist zeide, overtuigd te zijn, dat hij alles had aangewend om het on geval te voorkomen of zooveel mogelijk te beperken. Als hij was doorgereden zou hij zij n gestraft. De inspecteur der Maatschappij, de heer Louis Kapel uit Amsterdam, als getuige ge hoord, verklaarde, dat hij na het ongeval het terrein geïnspecteerd heeft. Hij had den in druk gekregen, dat de bedienaar van de sein- inrichting de schuldige was, omdat deaf- standsseinpaal niet op onveilig was gezet. De heer Sietsma, stationschef te Westwoud, betoogde, dat het zeer druk was voor den seinwachter Pr., die zich met verschillende aangelegenheden had te bemoeien. .^,1Het requisitoir. De Officier van Justitie, mr. Van den Feen 'de Lille, meende, dat er twee fouten zijn be gaan, een door Pr. en een door E. Ten aan zien van verdachte Pr. nam spr. verzachtende omstandigheden aan. De tweede verdachte had bij het opmerken van het onveilig sein niet moeten doorrijden. Spr. erkende hierbij de moeilijkheden van het rijden vooral bij avond. Bij twijfel aan de veiligheid, had verdachte in elk geval moe ten stoppen, omdat er een ontzettend zware verantwoordelijkheid rust op de schouders van een machinist. Spr. achtte de schuld van beide verdachten voldoende bewezen en vorderde hunne veroordeeling tot f 75 boete subs. 75 dagen hechtenis. De verdediging. tr Mr. G. ter Laan uit Utrecht, de verdediger van E., ontkende de ten laste gelegde mede daderschap. Hij vroeg of de fout van Pr. het ongeluk alleen had kunnen veroorzaken en of de omissie van E. dat eveneens had Kun nen doen. Pleiter concludeerde dat men E niet zou kunnen veroordeelen op deze dag vaarding. Mr. Kusters uit Alkmaar, legde er den na druk op, dat zijn cliënt Pr. door de Ned. Spoorwegen niet is gestraft en wel de andere verdachte. Pleiter ontkende ten stelligste, dat Pr. roekeloos zou zijn geweest. De ma chinist had voor het afstandssein moeten stoppen, teneinde zich te vergewissen dat ook de andere seinen op veilig stonden. De uitspraak volgt op 25 Februari. DE BOOM IN DE TWIJNDERS- LAAN. EINDELIJK GEVALLEN. De boom die zoo zonderling midden In den rijweg van de Twijnderslaan stond, heeft den strijd tegen het verkeer toch niet lan ger kunnen volhouden. Mannen van den dienst van Hout en Plant-soenen zijn met bijlen gekomen om het doodvonnis aan hem te voltrekken. De sta-in-den-weg zal dus geen nieuwe verkeersongelukken meer veroorzaken. ALG. NED. STUCADOORSBOND. ADMINISTRATEUR BENOEMD. Thans is door het hoofdbestuur van den Alg. Ned. St-ucadoorsbond een nieuwe bezol digde benoemd en wel in de functie van ad ministrateur, nl. de heer W. J. Fijlstra. Deze is dus nu naast den bezoldigden secretaris A. Poptie in dienst. De oneenigheid welke er heerschte tus schen het hoofdbestuur en het geheele be stuur der af deeling Amsterdam, welke on eenigheid tot gevolg heeft gehad dat het ge heele bestuur der afdeeling Amsterdam, ook de bezoldigde, yhebben bedankt als bestuur der, is geheel opgelost. Door het hoofdbestuur is een algemeene vergadering uitgeschreven, jr*arop een nieuw bestuur werd verkozen. Joan Lowell: De vrouwen die ik het meest "benijd zijn de zwakke en welriekende soort. AAN EEN BAAR. (Te Oldebroek in Gelderland is de oudste inwoner, de 100-jarige Beerd Akster, overleden.) Een leven ls gedoofd, een lang eenvoudig leven, Een eeuw blijft voor een mensch een zeer bijzonder feit, Den meesten wordt op aarde niet zoo veel gegeven, Wij zijn al zeer voldaan met korter levenstijd; Men staat weer akn een baar, geen lange redevoering Herinnert aan het werk door dezen mensch verricht, Slechts in zijn kleinen kring verwekt zijn dood ontroering, Naar buiten dringt hij door in 't kort terloops bericht; Men schrijft soms lang en veel als iemand is gestorven, Zijn laatste erkenning is in enkele regels klaar, En deze enkele nog heeft hij zich slechts verworven, Door 't ongewone feit van deze honderd jaar Ik heb hem nooit ontmoet, zooals zoo menig ander Nu dood, voor mijn besef, er nimmer is geweest, Wij leven onbekend, al zij het naast elkander, Tot men een doodsbericht toevallig vluchtig leest Zoo lang hebt gij geleefd, wij mogen stellig denken, Dat u in al dien tijd de zorg niet is ontgaan, Maar zeker heeft ook vaak geluk u kunnen schenken, Een lichtstraal op uw weg door 't lange aardsch bestaan; Uw leven was met andre levens saamgeweven, Maar bleef slechts van belang voor eigen kleinen kring, Van 't oogenblik toen u den adem werd gegeven, Tot aan het droef moment, waarop gij van ons ging; Ook ik weet niets van u en kan dus ook niets zeggen, Maar gij noch ik nietwaar, hebt daar behoefte aan, Men zal u zachtjes in uw laatste rustplaats leggen, Zoo stil gij hebt geleefd zijt gij dan heengegaan; Gij hebt als mensch gewerkt, geleden en gestreden, Zooals een ieder moet naar zijn bescheiden kracht, Gij hebt uw rust verdiend, de rust en ook de vrede, Uw levensmaat was vol, Beerd Akster, goede nacht! P. GASUS. DE ZAAK GIESSEN-NIEUWKERK En de houding van den minister van Justitie. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer op de begrooting van Justitie voor 1930 be treurden verscheidene leden, dat de minister in verband met de zaak Giessen-Nieuwkerk niet voldoende oog heeft gehad voor de ver diensten vsn het Amsterdamsche Hof en '--jjn voorzitter. Deze leden waren niet bevredigd door de houding van den minister tegenover de leden der rechterlijke macht en de politie ambtenaren die hun plicht verzaakt hebben. De circulaire van den minister van 20 Decem ber achtten zij onvoldoende Heel wat meer was noodig geweest. Sommige personen met- name de rijksrechercheur De Jong, hadden uit hun ambt moeten worden ontzet. Een der leden meende dat verwijdering uit den dienst, evenzeer moest worden over wogen ten opzichte van eenige leden der rechterlijke macht, althans den betrokken rechter-commissaris te Dordrecht. De minister zou daarop invloed kunnen uitoefenen door den procureur-generaal bij den Hoogen Raad voor te schrijven het ingrijpen van dit rechts college te requireeren. Andere leden waren van oordeel, dat de minister heeft gedaan, wat van hem kon worden verwacht, en zouden het geven van aanwijzingen door den minister aan den pro cureur-generaal een schending van het begin sel der onafhankelijkheid van de rechterlijke macht achten. Met de kritiek door den minister op het Amsterdamsche Hof uitgebracht, konden deze '.eden zich niet geheel vereenigen en zij be treurden het, dat hij in de Tweede Kamer gezegd heeft, aan de onschuld der verdachten niet te twijfelen, terwijl ten slotte slechts vast staat, dat het twijfelachtig is of zij de schuldigen, althans de hoofdschuldigen waren. Voor het overige waardeerden zij het op treden van den minister ten zeerste en brach ten hem hulde voor de circulaire, waarvan zij allen vreesden, dat zij bij politieambtenaren de opva'-tlng zou vestigen, dat zij niet door overreding zouden mogen trachten de waar heid te vernemen. ZIJN BROER OVERREDEN. Botsing tusschen auto en motor bij Mijdrecht. Dinsdagmiddag ongeveer vier uur heeft op de Zuwe nabij Mijdrecht een ernstig auto ongeval plaats gehad. Op dien tijd reed de manufacturier N. van Yperen uit Mijdrecht, met zijn luxe auto in de richting Mijdrecht. Zijn ongeveer 20-jarige zoon, die nog sturen moest leeren, chauffeerde. Bij den Lieftens- hoek maakt de weg een scherpe bocht; plotseling kwam een motorrijder hen tege moet rijden. Vermoedelijk gaf de bestuurder van den auto vol gas in plaats van te rem men, zoodat een botsing met den motorrijder plaats had. Beide voertuigen kwamen in de sloot terecht. De manufacturier en zijn zoon kwamen met een nat pak en den schrik vrij, doch de bestuurder van het motorrijwiel, die eveneens een zoon van den heer van Yperen bleek te zijn, de 23-jarige Piet, werd ernstig verwond opgenomen. Na voorloopig verbonden te zijn door Dr. Oudendal van Uithoorn werd de jongeman naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht overgebracht, waar hij ter verpleging is op genomen. DE PAPEGAAIENZIEKTE. Regeeringsmaatregelen in voorbereiding. Naar men aan de N. R. Ct. meedeelt, be reidt de regeering maatregelen voor met be trekking tot den invoer van papegaaien. In middels verzoekt zij aan scheepvaartmaat schappijen in afwachting van die maatrege- en papegaaien niet met haar booten te ver voeren. Tegen gevaar van besmetting door pape gaaien, die onderweg naar Nederland moch ten zijn, kan men zich vrijwaren, door, in overleg met den gemeentelijken gezondheids dienst van de plaats van lossing, hoogst waarschijnlijk Amsterdam of Rotterdam, die dieren een poos in quarantaine te geven in onmiddellijke aansluiting aan het vervoer van boord. DE WEG NAAR DE RUÏNE VAN BREDERODE. Naar wij vernemen heeft de heer A. Meyer, eigenaar van hotel Veiserend van den minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- het verzoek ontvangen, hem vóór 24 Februari a.s. op te geven, op welke vergoeding hij voor het onderhoud van den hem toebehoorenden weg langs de ruïne van Brederode aanspraak zou wenschen te maken. Eindhoven in opschudding gebracht door een afgrijselijke misdaad. (Ie blad, le pag.) Londensche conferentieGeen afschaffing der duikboot en. (2e blad, le pag.) Sensationeele zitting van den Rijksdag over het plan-Young. (2e blad. le pag.) Intimus: Ticeede Kamer: Dc Surinaamsche Begrooting. (3e blad, 2e pag.). ARTIKELEN, enz. R. P.: Journalistiek anno 1801. (le blad, le pag.7 E. W. Ott: Voor de luistervinken: Middelen om de selectiviteit op tc voeren. (2e blad, 3e pag.) Laboratorium voor bloembollen-onderzoek te Lisse. (le blad, le pag.) Voor de laatste berichten zie men dc 2c pag. van het Eerste blad). INTVONncN MFnrnrn.'NCEN ROOKT VQM A voor kwalIteIt LL I OiVl/\ en zuiverheid. „De Expert". HAARLEM, 12 Februari. Journalistiek anno 1801. Het toeval, belichaamd in een collecteur van oude documenten, legt een ingebonden verzamelin» Middelburgscbe Couranten van het jaar 1801 on mijn tafel, en ik lees, dit boekdeel op goed geluk opengaande: Den 9 February. Met dc brieven van Batavia, den 28 Augustus, heeft men tijding dat aldaar overleeden is de Gou verneur-Generaal Van Overstraatep voor het overige was alles in goeden staat. Voorwaar, mijn collega van 129 jaar ge- 'eden, de hoofdredacteur van de M'ddelburg- sche, was een flegmatisch man. Geen titel •'elfs boven deze schokkende tijding, geen woord van leedwezen, geen andere commen taar dan de lichtelijk-ironisch klinkende op merking, dat „voor het overige alles in goe den staat is". Stel u voor hoe tegenwoordig het plotseling overlijdensbericht van den Landvoogd in Indië ontvangen zou worden! Maar het is niet speciaal ten opzichte van wijlen den l andvoogd, dat deze lakonleke houding wordt aangenomen. De rubriek laatste Nieuws, in 1801 zeer beknopt aange duid met P.S., bevat, eveneens zonder ceni- gen titel, vette letter, spatiëerlng. interll- niëering of ander technisch middel dat de aandacht des lezers in het bijzonder kan trekken, het volgende: Heden avond ontvangen wij bericht van Vlissingen, dat men aldaar de zekere tijding bekomen heeft, dat de definitieve Vrede tusschen Engeland en Frankrijk gesloten is. Wij hopen dat deze Nouvelle, zoo belangrijk voor het algemeen, zlg mag bevestigen. De prijzen der Granen zijn hier als volgt: Het Last Beste Tarwo RoggePaardcnboonen enzoovoorts. Niemand kan de Middelburgsche in 1801 van sensatielust betiteld hebben. Veeleer van het tegendeel. Een ijzig flegma, een kille on verschilligheid schijnen deze kolommen te vervullen. Stel u voor dat iemand in die sfeer een ontwapeningsconferentie had wil len beleggen! Er is veel veranderd. De Ba taaf sche republiek moge emotie en idealisme gekend hebben, maar zij kwamen in haar De voorgevel van het herbouwde Laboratorium, (Zie het verslag elders in dit nummer),

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1