DE MOORD AAN HET BEZUIDENHOUT. Het woord is aan... Het Belangrijkste. 37e Jaargang No. 14309 Verschijnt dagelijks, behalve on Zon- en Feestdagen Vrijdag 14 Februari 1930 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week f 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad Z0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.5733. Franco per post door Nederland 3.87J4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57)3, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN1-5 regels 1.75. elke regel meer ƒ0.35. Reclame» 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels ƒ0.60, elke regel meer /0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 1—4 reg. f025. elke regel meer ƒ0.10. uitsL i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DU NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTC BLAD HAARLEM, 14 Februari. T err'eur. Na den Paus heeft ook de Aartsbisschop van Canterbury, het geestelijke hoofd van de Engelsche Staatskerk, zijn stem verheven te gen de gruwelen die het Russische Sovjet bewind pleegt. Stalin en de zijnen schijnen nu volkomen door het dolle heen te zijn, en hun eigen bladen melden voortdurend exe cuties van priesters en boeren, die zonder of vrijwel zonder vorm van proces ter dood ge bracht worden. Christen-vervolgingen schij nen nu het parool in het rampzalige land te zijn. Een ellendige toestand. Dat Rusland, tij dens het Tsaren-régime altijd aanmerkelijk achtergebleven bij de West-Europeesche cul tuur, verschrikkelijke tijden zou beleven toen de revolutie eenmaal was uitgebroken, was te verwachten. Maar de werkelijkheid heeft die verwachtingen nog verre overtroffen. Het jarenlange dispuut over de organisatorische resultaten van bet régime der Sovjets, die ongetwijfeld door de bolsjewiki zelf veel te gunstig en door hun tegenstanders soms te slecht zijn voorgesteld, zinkt in het niet, als een zaak van secundair belang, bij de ontzet tende werkelijkheid van de Terreur. Dit voelt men nu ook heel scherp in de landen, die door de hervatting van de diplo matieke betrekkingen met Moskou opnieuw In relatie met Rusland zijn getreden, die het formeel erkend hebben als een „bevriende' mogendheid en er dezelfde officieele betrek kingen mee onderhouden als met andere staten. Kreten van verontwaardiging en af grijzen zijn in Parijs en Londen oogegaan. De Engelsche regeering is schero geïnterpel leerd in de volksvertegenwoordiging zoowel als in het House of Lords, waar de aarts bisschop van Canterbury zijn protest in diende en Lord Parmoor, namens de regee- xing, verklaarde dat minister Henderson al het'mogelijke zou doen om aan de afschu welijke vervolgingen een einde te maken. Hij wees evenwel op de moeilijkheid van in menging in de binnenlandsche Russische aangelegenheden. Dit laatste is evident genoeg, maar het klinkt als een dooddoener. De oppositie in Engeland zegt natuurlijk: hoe kunt gh nog relaties willen onderhouden met een derge lijk bewind? In parijs is diepe ontroer mg gewekt door de spoorlooze verdwijning van den Wit-Rus- sischen generaal Koetjepof. nadat de Sovjet- ambassade, waar thans Dovgalcvski zetelt, eenige maanden geleden het centrum is ge weest van het schandaal-Bessedowski. Ieder herinnert zich de zonderlinge, avontuurlijke geschiedenis van den in het gebouw gevangen gehouden legatieraad, die met zijn gezin er in slaagde te ontvluchten. Over het lot van den verdwenen generaal behoeft men zich vermoedelijk geen illusies meer te maken De Fransche verontwaardi ging is zoo groot, dat al studentenbetoogin- gen tegen het Russische bewind hebben plaats gehad. In Duitschland heerscht ook ernstige on rust, door de communisten teweeggebracht. In Mexico heeft men den gezant der Sovjets gearresteerd, omdat hij ervan verdacht wordt p-eweten te hebben van den moordaanslag op den president der republiek, Ortiz Rubio. In ons eigen land wordt, evenals overal elders een intense communistische propa ganda gevoerd. Communistische „cellen trachten bij de arbeiders haat en ontevre denheid te zaaien, pogen zelfs de onbedorven levensvreugde van schoolkinderen te vergif tigen. Een ondergrondsche actie is overal gaande, het ergst natuurlijk in de landen die de officieele relaties met Rusland h€jvat hebben, hetgeen immers volop gelegenheid geeft om misbruik te maken van de diplo matieke immuniteit. De middeleeuwsche vervolgingsmethoden en conspirators-tactiek van dit Russische re gime liggen zoo ver buiten de normale ge- öachtensfeer van het moderne West-Europa, dat daarin alleen al een groot voordeel voor de bedrijvers zit. Onze tijd staat mm of meer ongeloovig tegenover dit soort van geestes gesteldheid. Voor het melodrama, voor den verrajer" op het tooneel is geen belangstel ling meer. Dat is allemaal vieux jeu. onecht, gezwollen, min of meer belachelijk. De men- schelijke verbeeldingskracht zoekt m andere richtingen. En als zij het melodrama der fic tie niet aanvaardt, staat zij des te verder van de tragedie der werkelijkheid. Al wat in Rusland gebeurt schijnt onwezenlijk, ver af. Al het geheime gedoe met „cellen", de Intriges tegen allerlei personen, de affaire-Bessedowski en nu weer het mysterie van den verdwenen ge neraal lijken zooiets als prullige ouderwet- sche sensatieromans ..Hmtertreppen-Lite- ratur" zooals de Duitschers dat plachten te noemen. Waarheid is vreemder dan fictie. En men moet, ofschoon deze waarheid zoo hopeloos af wijkt van de gedachtensfeer van modem West- Europa, h?ar niettemin als een realiteit er kennen. Het is in ons eigen belang het ls vooral in het belang van de vervolgde Rus sische bevolking. De Engelsche minister Henderson heeft verklaard, dat hij betwijfelt of <*le gen een zaak voor den Volkenbond zijn. Het is niet zeer duidelijk waarom hij dat betwij- fe't De pubUeke verontwaardiging in de lan den die directe betrekkingen met Moskou onderhouden, zal zwaarder gaan wegen dan de handelsbelangen, die Moskou zoo handig heeft weten uit te spelen. In onze eigen omgeving zullen wij waak zaam dienen te zijn jegens ondergrondsche sluipaanvallen, die irreëel schijnen maar niettemin bestaan. De indruk, die de berich ten der hernieuwde Russische terreur gewekt hebben ls ongetwijfeld toch wel zoo groot dat communisten, die in ons land voor den rech ter gebracht' zouden worden wegens opruiing, Laster of andere inbreuken op onze strafwet geving zich niet meer de illusie zouden be hoeven te maken dat zij de rol van martelaar konden spelen en daarmee hun aanhang ver- grooten. R. P. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. ONEENIGHEID IN HET HOOFD BESTUUR. Donderdagavond heeft de afdeeling Haar lem der Nederlandsche Reisvereeniging in hotel Lion d' Or haar jaarvergadering gehou den. Deze was zeer druk bezocht. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de afdeeling wederom vooruitge gaan is in ledental. Bedroeg dit op 1 Januari 1929 3948, thans bedraagt dit 4335, een ver meerdering van 387 leden. De penningmees ter bracht verslag uit over den financieelen toestand der afdeeling. waaruit bleek, dat ook de stand der geldmiddelen goed is. De voorzitter bracht beide functionarissen onder applaus der vergadering dank voor alles wat zij in het afgeloopen jaar verricht hebben. Bij de bestuursverkiezing werden de perio diek aftredenden, de voorzitter, de heer J. G. P. Sabel en het bestuurslid de heer H. van Donkelaar herkozen. Herkozen werden in de commissie voor de afdeelingstochten de heeren De Vos, Mulder, Spaargaren, en Van Donkelaar en in de vaca ture Fehres werd benoemd de heer Küppers. Bij de behandeling der ingekomen stukken ontsponnen zich uitvoerige discussies over circulaires, die ingekomen waren van Mr. M. J. v. d. Flier uit oen Haag, voorzitter van het hoofdbestuur en de leden van de commissie voor de „Barcelona-reis" de heereij R. van Waard te Amsterdam en L. J. van Zwijn- dregt te den Haag. Deze circulaires betrof fen de oneenigheid, die in het hoofdbestuur gerezen is aangaande deze reis. Het periodiek aftredende lid van het hoofd bestuur de heer Van Waard was zelf ter ver gadering gekomen en maakte gebruik van het recht om als lid van het hoofdbestuur, dat een adviseerende stem heeft, het woord te voeren. In een uitvoerige rede verdedigde hij zijn beleid in de commissie voor de Zeereizen, in het bijzonder voor de Barcelona-reis. Ook oefende hij critiek uit op verschillende toe standen in het Centraal Bureau der Ne derlandsche Reisvereeniging. De heer Van Waard deelde mede, dat er klachten zijn geuit, dat sommige bestuursle den, hun dames meegenomen hadden op de Barcelona-reis voor rekening van de kas. Dit is evenwel onjuist, daar het medenemen ge schiedde door een welwillendheid van de di rectie van de bootmaatschappij. Verder zei de heer Van Waard, dat- bij bezwaren had tegen de financieele politiek van Mr. van der Flier. Intertijd is een gebouw door de Reis vereeniging verkocht. Het kapitaal dat daar voor ontvangen is, had in een bouwfonds ge stort moeten zijn j voor een nieuw gebouw. Het is evenwel gedeeltelijk voor andere doel einden gebruikt. Hierop volgde een geanimeerd debat, waaraan deelnamen de heeren Sabel, Van Donkelaar, Panman, v. d. Berge en Dankel- man. De discussies betroffen in hoofdzaak de vraag of de afgevaardigden naar de bijzon dere algemeene vergadering, die 1 Maart te Utrecht gehouden zal worden vrij mandaat zullen hebben of gebonden zullen zijn. Een groote groep van leden in de vergadering toonde voor het laatste te zijn. Wijl het ech ter reeds 12 uur geworden was, kon een be slissing niet genomen worden. De vergadering werd daarom verdaagd naar een nader te bepalen datum ter behandeling van de resteerende agendapunten. DE SCHORSING VAN MR. VAN GIGCH Jr. Het Amsterdamsche Gerechtshof zal ver moedelijk 26 Februari het hogoer beroep in behandeling nemen, dat door mr. L. van Gigch Jr. is aangeteekend tegen de uitspraak van den Raad van Toezicht en discipline voor de orde der advocaten, waarbij hij wegens zijn bemoeiingen in de affaire der „Veendam- mer Hypotheekbank" voor den tijd van tien maanden is geschorst. De behandeling van het hoover beroep ge schiedt in Raadkamer en is niet openbaar even min als dat het geval is met de beslissing welke door het Hof genomen zal worden. Het getuigenverhoor levert weinig nieuws op. Nog voordat getuige mej. Holstein naar_ he ziekenhuis werd overgebracht, is verdachte.1 die inmiddels was aangehouden, aan getuige vertoond. Zij heeft hem toen onmiddellijk herkend, schrijft het Hbld. De tramconducteur Meyer, verklaart op den middag van 5 September een dame, di° hevig bloedde, voor een raam van het perceel Bezuidenhout 395 te hebben zien staan. Ge tuige dacht direct aan misdrijf en gaf eer. noodsignaal, waarop de tram stopte. Getuige ging naar binnen en trof de huishoudster in de vestibule aan. hevig bloedend. Zij wees ook steeds naar de voorkamer. Getuige is dit ver trek voorzichtig binnengetreden en trof to*m mevrouw Odem daar aan. Zij had zeer versciie,bloedende wonden. Getuige is vervolgens gaan telefoneeren ln café Overbosch. Toen hij terugkwam, had den twee collega's van hem verdachte inmid dels aangehouden in de Cornelis van der Lijnstraat. De conducteur Van der Velde heeft de huis houdster, nadat, de tram gestopt had, in de geopende voordeur zien staan- Intusschen was Meyer reeds vooruitgegaan. Getuige hoor de toen iemand roepen: „Daar gaat die man!" Getuige is toen met zijn collega Beuger in de Cornelis van der Lijnstraat een man ach terna gegaan. Een daar ter plaatse aanwezige bouwvak arbeider riep hun nog toe: „Die man neef: iets over den muur gegooid". De man, die later verdachte bleek te zijn en die zeer op gewonden liep, is door de conducteurs aange houden. Zij vroegen hem om even met hen mede te gaan, waaraan hij voldeed, zonder naar de reden te vragen. Dit verwonderde getuLge zeer. De verklaringen van deze getuigen worden in hoofdzaak bevestigd door den trambestuur der Beuger. Ten slotte wordt voor de pauze nog ge hoord de bouwvakarbeider Plgo. Deze heef' in den middag van 5 September iemand in de Cornelis van der Lijnstraat iets over den tuinmuur zien gooien. De man haalde het voorwerp met zijn linkerhand uit de rechter binnenzak. Getuige herkent in den verdachte pertinent den man, die het voorwerp heeft weggeworpen. Na de pauze kwam voor de groene tafel de boekdrukker, de heer Verlee. Deze heeft zich in den middag van den 5en September op den Bezuidenhoutscheweg bevonden. Door het plotseling remmen der tram en het hooren gillen is getuige opmerkzaam geworden dat er iets aan de hand was. Getuige heeft toen een man uit perceel 395 zien komen gekleed in blauw pak. Deze man vertoont veel overeenkomst met verdachte; met zeker heid herkende getuige hem echter niet. De man ls de Cornelis van der Lijnstraat in- geloopen; getuige heeft gezien, dat de man iets over een tuinmuur wierp. Dezelfde man is later door de tramconducteurs aangehou den. Getuige Plaat, chauffeur in Den Haag. is op dezelfde wijze als de vorige getuige atten: gemaakt op het gebeurde. Hij zag een mar: den hoek van de Van der Lijnstraat omgaar en is dezen achterna gegaan. Hij heeft dien man daarna in die straat aangehouden. Er is later iemand bijgekomen, maar of dat iemand was in een tramuniform, kon getuige zich niet herinneren. Getuige Saakes, die vlak bij het huis. waar het misdrijf is geschied, woont heeft een man in een donker pak uit het perceel zxen komen. Toen de man nadertiand was aange houden, is getuige er bij geweest, dat de huis houdster hem definitief herkend heeft als dengene, die gestoken had. Verschillende andere getuigen leggen ge lijkluidende verklaringen af. Getuige Goemans, barbier te 's Gravenhage verklaarde dat verdachte hem een half jaar voor het. gebeurde gevraagd heeft of hij geen oud scheermes voor hem had. Getuige heef' aan dat verzoek gevolg gegeven. Het gevon den mes komt. zoowel wat kleur en merk als wat ouderdom betreft, geheel overeen met het mes, dat getuige aan verdachte heeft ver strekt. Getuige Abbenhuis deelde mede, dat ver dachte den dag voor het misdrijf tegen hem gezegd heeft, dat hij op bezoek moest bij een oude dame op het Bezuidenhout. Hij zeide iari den onderkant van het luchtschip „Los Angeles" heeft men een vliegtuig bevestigt Hei is een motorloos glij-toestel dat op 1000 Meter hoogte los gelaten werd. Het toestel landde vlot. daarbij: „Ik moet zien, dat ik wat geld van dat oude wijf achterover trek". Verdachte ontkende dit. Getuige juffr. Blom, bij wien verdachte in huis geweest is, verklaarde dat er meermalen over gesproken is, dat mevr. Odem in het Be zuidenhout een tante van het echtpaar B. was en dat zij zeer rijk was. Ook is wel aan verdachte verteld, dat de tante de familie Blom wel eens geldelijk geholpen had. Verdachte heeft tegen getuige en haar man altijd verhalen gedaan over een bedrag van f 30.000, dat hem in Januari 1930 te wachten stond. Toen hij den 30en Augustus wegging, gaf hij voor, dat hij voor een zaak naar zijn advocaat te Arnhem moest. Getuige Blom, thans kellner, bevestigde in hoofdzaak de verklaringen van zijn echtge- noote. Volgens verdachte zou het geld. dat ge tuige van zijn tante kreeg, steeds door hen samen verdronken zijn. Wanneer getuige geld ging halen, ging verdachte wel eens mede cn wachtte dan in de buurt. Getuige bestreed dit. Hij kreeg nooit rechtstreeks geld van zyn ta^te, dit ging altijd door bemiddeling van zijn moeder. Een vrouwelijke getuige verklaarde voorts, dat zij omgang met den verdachte heeft gehad, die haar huwelijksplannen voorstelde. Verdachte vertelde haar, dat hij f 30.000 te goed had, maar dat hij nog niet aan dat geld kon komen. Na 29 Augustus heeft getuige verdachte niet meer gezien; op dien dag heefi getuige een bankbiljet van f 100 vermist. Getuigen a décharge. Hierna werd overgegaan tot het hooren van de getuigen a décharge. Ten eerste een 'ngenleur, bij wien verdachte aLs huisknecht in dienst is geweest. Getuige heeft toen eens een briefje ontvangen, waarin hem aange raden werd, den verdachte te ontslaan; anders zou er wraak op zijn vrouw en kinderen ge nomen worden. Getuige vertrouwde de zaak iirect al niet. Verdachte deed hem toen al- 'erlei verhalen over familiequaestles e.d. Ge tuige heeft verdachte toch maar ontslagen omdat hij vermoedde dat verdachte het brief- 'e zelf geschreven had. Naar aanleiding van vragen van mr. Bek eer legde getuige overigens zeer gunstige ver klaringen af omtrent verdachte's werk, op treden enz. Het lid der Tweede Kamer. ds. van dar Heide heeft zich indertijd met verd. be moeid. Getuige heeft ten slotte den indruk gekregen, dat er iets aan den man ontbrak n.l. het onderscheid tusschen goed en kwaad Door zijn ervaringen met den verdachte heeft getuige tenslotte zijn aanvankelijk gunstig oordeel moeten wijzigen. In Eramon stond verdachte als zeer behulpzaam en medelijdend bekend. Mr. Rijkens: Wist u. dat verdachte in Em- men ook menschen heeft opgelicht voor bc- 'angrijke sommen en dat hij daarvan dan kleine bedragen aan derden gaf. Getuige heeft later wel eens van een der gelijk geval gehoord. Wegens ziekte van eenige getuigen werd daarna de verdere behandeling der zaak uitgesteld tot 22 Februari a.s. om tien uur. DE GROOTE ONBEKENDE. (Amsterdam heeft het zielental 750.000 bereikt en gepasseerd, zon der dat men kan uitmaken wie de f eestburger (es) is.) Lang gewacht en stilgezwegen Heeft de hoofdstad Amsterdam, Tot op dertien Februari D' ooievaar toch eindlijk kwam; Blaast het van den Westertoren, Steekt trompetten en klaroen. Amsterdam wordt steeds meer zielig, 't Heeft zijn derde kwartmlllioen; Heele stapels van cadeautjes Lagen voor het feestkind klaar, 't Is nu tijd om ze te geven, Doch er is een klein bezwaar; Als je iemand iets wilt schenken Als een feestgedachtenis, Is het toch wel noodig dat je Op zijn minst weet wie het is; En daar staat het ledikantje Met het wapen van de stad. Daar de luiers, zilvren lepels, Bussen poeder en het bad. Daar de muiltjes voor de moeder, Naast de flesschen Malaga, Hooge hoed cn feestchampagne, Die bestemd zijn voor papa; Bloemen, port en maatjesharing, Odeklonje. ze staan klaar, Alle heerlijke geschenken, Voor 't gelukkig ouderpaar; Maar wie ls de Amsterdammer, Met het machtig rond getal? Dit nauwkeurig te bepalen Blijkt een hopeloos geval; Die cadeaux is *t niet het beste, Dat men dit er maar op vindt, Ze tot monument te maken Voor „Het Onbekende Kind"? BLOEMEND AAL. PERSONALIA. Voor "net eind-examen, diploma A van de Electrotechnische School te Amsterdam is ge slaagd de heer M. Vinke uit BloemendaaL George Meredith Jk dacht aan jou, en hoe het met jou zou gaan dit jaarik dacht aan niets dan goeds: zag over goed en kwaad heen de groote stilte, een anderen vorm van ontroering voor jou en mij. De moord aan het Bezuidenhout. Behande ling voor de Haagsche Rechtbank. (Ie blad, le pag.) Ontploffing in de Ursulastraat. (lc blad, le pag.) Tweede Kamer; De Indische Begrooting in behandeling (2e blad le pag.) Ter Vlootconferentie: Belangrijke Japan- sche- en Fransche voorstellen. (3e blad 2e pag) De insluiping met diefstal aan de Amster damsche vaart. (2e blad. 3e pag ARTIKELEN, enz. R. P.: Terreur. (le blad, le pag.) Mevrouw Roland Holst over de huidige cul- tuurstroomingen. (3e Mad Dr. A CharaschKoetjepof, de verdwenen generaal. (2e blad, le pag J. B. Schuil: Het tooneel te 's-Gravenhage: Ver. R'damscli Hofstad Tooneel in „Mélo". (3e blad, 2e pag.) (Voor de laatste berichten zie men dc 2e pag. van het Eerste Blad). VRACHTAUTO TE WATER. BESTUURDER MET LEVENSGEVAAR GERED. Donderdagmiddag vier uur reed de 51-jarigo J. F. van der Po!, wonende Kampers:raat 72, met een vrachtauto, geladen met 25 zakken maismeel, op het Donkere Spaarne. Nabij de Bakenessergracht wilde hij keeren. maar bij het achteruit rijden geraakte de vracht auto met den bestuurder in het Spaarne. De wagen kwam geheel onder water te liggen. Het ongeval werd opgemerkt door den 23- jarigen los-werkman C. van Boekei, wonende Oranjeboomstraat 30. Deze bedacht zich geen seconde; hij sprong geheel gekleed te water en wist den bestuurder, van wien alleen de rug nog maar zichtbaar was. te redden. Hij was nog niet bewusteloos en bleek ook niet ge wond te zijn. HU werd binnengebracht in de werkplaats van de firma L. W. Heil en Zonen. Donkere Spaarne 24rood, waar hij door leden van den Ongevallendienst in dekens gewik keld en per auto naar zijn woning gi-bracht werd. De redder kreeg in de drukkerij dei- firma H. A. van Olphén. Donkere Spaarne 26, gelegenheid om zijn kleeren te drogen, waar na ook hU per taxi naar huls ging. Van Boekei verdient zeer zeker een woord van lof. want deze redding heeft met gevaar voor eigen leven plaats gehad. ONTPLOFFING IN DE URSULASTRAAT. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Donderdagmiddag ongeveer zes uur heeft er een gasontploffing plaats gehad in net perceel Urulasiraat 6, dat op het oogenblik verbouwd wordt en daarna bewoond zal wor den door den heer J. G. van Dam, .aardap- pelcnhandelaar, thans wonende ln de Am- sterdamstraat. De heer Van Dam verklaarde, dat hij, om dat er in dit huis nog geen llchtaansiuhing was, een persgaslamp (zooals die door markt kooplieden gebruikt wordenhad gehuurd en die in de achterkamer had oogehanzen. Te zes uur had hij dit perceel verlaten om te gaan eten m de wonmg van zijn vauer aan de Nassaulaan, maar hij had de lamp lcten branden. Na een kwartier ging hU weer naar de woning aan de Ursulastraat terug. Onderweg daarheen hoorde hij plotseling 'n geweldigen slag. Toen hij het huis binnen trad, zag hij dat er een ontploffing had plaats gehad. Van de twee voorkamers van het perceel waren de ruiten en het plafond kapot gesla gen en in de achterkamer, waar de lamp gehangen had. werden de ruiten zelfs geheel weggeslagen, terwijl het plafond en het be hang geschroeid werden. Omtrent de oorzaak van de ontploffing stelde de politie onmiddellijk een nauwkeurig onderzoek in. Het bleek, dat !n den muntgas meter nog slechts een halve kub. M. gas aan wezig en dat de hoofdkraan van den meter dicht was. Een stukje pijp en een gedeelte /an de persgaslamp werden ter onderzoek door de pollMe in beslag genomen. Werklieden van het Gasbedrijf waren Don derdagmiddag ln het perceel aan dc gasleiding werkzaam geweest. Gebleken ls echter, da: er geen gas uit te gasleiding ontsnapt kan zijn. De oorzaak van de ontploffing is vrij zeker het uit eikaar springen van de persgaslamp. Daar er tijdens de ontploffing niemand in

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1