m PHILIPS' DE WINTERZITTING VAN HET INTERNATIONALE ARBEIDSBUREAU. BINNENLAND Scheepvaartberichten HAARLEM'S DAGBLAD D'NSDAG 18 FEBRUARI 1930 De arbeidstijd in de kolenmijnen. De belangen van het kantoor-, handels- en winkelpersoneel. De ratifi catie van de acht-uren-dag-conventie. De eigen aardige houding van den vertegenwoordiger der Britsche arbeidersregeering. Drie-en-twintig leden van den beheersraad van het internationale arbeidsbureau (elf vertegenwoordigers der regeeringen uit de belangrijkste industrleele landen, zes verte genwoordigers der werkgevers en zes verte genwoordigers der arbeiders) zijn weder een week te Genêve bijeen geweest, om in de sta tige raadszaal van het nieuwe paleis van den internationalen arbeid het programma der werkzaamheden in het belang der Interna tionale sociale wetgeving op te stellen, voor zooverre de eerstvolgende maanden betreft. Het vier-en-twintigste lid, de regeerlngs- gedelegeerde van Argentinië ontbrak we derom. zooals in iedere raadszitting het ge- va! Is geweest, sinds Argentinië den heer Irigoyen tot president heeft, die een tegen stander van het Internationale werk van Ge neve is. Dat de Zuld-Amerlkaanache Staten over deze gedragslijn allerminst tevreden zijn. waar zij in 1Ö28, in vol vertrouwen op den definitieven terugkeer van Argentinië naar Genève, Argentinië voor het lidmaat schap van den raad van het Internationale arbeidsbureau candldaat stelden, is duide lijk. Eep gevolg van de veranderde houding van Argentinië Is. dat do Zuld-en-Midden- Amerikaansche staten thans heelemaal zon der eenlge vertegenwoordiging in den arbeids raad zijn. De belangrijkste discussies betroffen in deze winterzitling de kwestie, of de beheers raad het advies van de voorbereidende steen- kolencon foren tie van Januari J.L zou opvol gen en het onderwerp van de Internationale regeling van den arbeidstijd in de kolenmij nen op de agenda zou plaatsen van de op 10 Juni a.s. beginnende internationale arbeuls- conferentle, ofschoon het aan die voorbe reidende Januarl-coaferentle niet mogelijk was gebleken zelf een bepaald voorste! te doen. in welken zin dan die regeling van den arbeidstijd zou moeten geschieden. De meerderheid van den beheersraad heeft na een beraadslaging van twee dagen gevonden, dat de ln Januari aan den dag gekomen geschillen niet zoo uiteerüoopend zijn geweest, dat men niet een nieuwe po- g.ng tot overeenstemming zou kunnen en moeten wagen. Mertens, de voorzitter van de arbeidersgroep, ondersteund door Jou'naux en Poulton, wees erop. hoe de mijnwerkers van alle kolenvoortbrengende Europeesche lan den diep teleurgesteld zouden zijn, als Ge nève dit bij uitstek ..iaktlsche werk voor de verbetering van de arbeidstoestanden on der de mijnwerwers niet zou kunnen tot- standbrengen of het op de lange baan zou schuiven. Ook de regeerlngsgedelegeerden van België (de zeer gezaghebbende professor Mahaimi, Dultschland, Engeland, Frankrijk en Spanje spraken in denzelfden zin. Men moc.ht zich niet laten ontmoedigen. Waar ln Januari de stemmen verdeeld waren tusschen een arbeidsdag van 8 uren eenerzljds en een arbeidsdag van 7 1/2 uren met een over gangstijd van 7 3/4 uren anderzijds, (ln 'oclde gevallen met Inbegrip van den tijd, dien de mijnwerkers noodig hebben, om van den in gang ln de mijn af hun plaats te bereiken en daarna weder naar het daglicht terug te keeren), daar scheen een nieuwe pogjng, om het eens te worden, toch zeker niet hope loos. De aandrang, om zulk een nieuwe po ging te ondernemen, werd tenslotte zoo sterk dat zelfs de Poolschc regeerlngsgedele- gcerde Sokal, die den eersten dag nog verze kerd had, dat. de Internationale arboldscon- ferentie van Juni een stellig échec tegemoet zou gaan, als men haar voor deze zijns in ziens onmogelijke taak zou plaatsen, zich tenslotte bij het voorstel neerlegde, zij het ook onder handhaving van het steeds door Polen Ingenomen standpunt, dat het alléén d&n tot een conventie over den arbeidstijd in de kolenmijnen zou kunnen medewerken, Indien de'conventie niet alleen de kolenmij nen zou betreffen, doch alle mijnen, dus ook b v. de ertsmijnen. Waartegenover de Duitsche regeerlngsgedelegeerde Juist op merkte, dat hij zijn stem aan het voorstel tot behandeling der kwestie in Juni slechts gaf in de veronderstelling, dat de arbeldscon- ferentle wel ervoor zou zorgen, dat de con ventie alléén op de steenkolenmijnen van toepassing zou zijn, zoodat de Dultscho bruinkolenmij nen er buiten zouden vallen! Zoo ziet men, dat de moeilijkheden nog vol strekt niet uit den weg zijn geruimd, al be sloot de beheersraad met 15 stemmen tegen 5 de kwestie op de agenda der arbeidsconfe- rentlcs van Juni te plaatsen. Misschien zal dezelfde goede wil en dezelfde overtuiging van de noodzakelijkheid eener internatio nale regeling, die dezer dagen in den be heersraad heerschte, ook in Juni haar wel- doenden invloed doen gelden. Het ls wel eens meer gebeurd dat de staatslieden, die de delegatie op de algemeene internationale arbeldsconferentle plegen te lelden, een kwestie van een hooger plan bekijken dan de deskundigen, die aUeen oog hebben voor de bijzondere moeilijkheden en gevaren c-p hun eigen precies afgebakende gebied, en dus over technische bezwaren heenstappen voor de bereiking van een doel van algemeen be lang! Van groote praktische beteekenis kan ook worden het besluit tot benoeming van een permanente commissie van advies voor do behartiging van de belangen van het kan toor- en handelspersoneel en van de winkel bedienden. Deze „arbeiders" klaagden er over dat de Geneefsche Instelling tot dus verre te uitsluitend haar krachten gecon centreerd heeft op de behartiging van de belangen der arbeiders ln de fabrieken ter wijl voor de 11 mlllioen „aangesteldon", zoo- nls de Dultschers zeggen, nog vrijwel nlsts gedaan wordt. Dc Duitsche regeerhu: had v,.c:\ reeds langer dan een jaar geleden hot lot dozer Internatlonaal-onbeschermdc wer- k::rs aangetrokken, maar eerst ditmaal werd hun verlangen naar een eigen commissie, die hun wenschen en belangen officieel bij het internationale arbeidsbureau zal kunnen be pleiten, vervuld, ondanks den tegenstand van de werk gevers groep en van de r e gerings- gedelegeerden van Polen en Canada. Pij de benoeming v?n 12 personen, die het ]•-> - en kantoorpersoneel en de win- -i I r. :n nieuwe commissi? 3ou- m vertegenwoordigen, kwam het nog tot t>on eigenaardig incident. De directeur van het internationale arbeidsbureau Albert Tho- r.xas. die de sympathie van alle arbeiders organisaties van onverschillig welke politieke richting natuurlijk voor de Geneefsche in stelling tracht te behouden en versterken, had voorgesteld, dat één der twaalf leden een vertegenwoordiger der ItaUaansche fascis tische organisatie zou zijn. terwij! hij ook aan de ChrlstUJke vakvereeingingen van kantoor-, handels- en winkelbedienden en aan de „neutrale" vakorganisaties een goede vertegenwoordiging, nl. resp. drie en twee le den, wilde verzekeren. Ofschoon de geheel uit socialistische vakvereenigingslelders be staande arbeidersgroep die vertegenwoordi ging der Christelijke en neutrale vereeni- glngen wel wat al te sterk vond, waren Mer tens en zijn geestverwanten tóch bereid in dit opzicht aan den wenach van Thomas ge hoor te geven. Goed te vinden, dat ook een fascist, onder de vertegenwoordigers der ar beidende klasse in deze commissie werd op genomen. d&t ging hun echter te ver. De ar beidersgroep op de internationale arbeids- conferenties had steeds geweigerd de verte genwoordigers van fascistische arbeiders organisaties als „arbeiders" te erkennen; de arbeidsgroep in den beheersraad kon daar om onmogelijk haar stem aan de voorsteilen van Thomas omtrent de samenstelling der commissie geven. Mertens en de zijnen ont hielden zich dus van stemming in deze aan gelegenheid. Zij riskeerden daardoor, dat Thomas' voorstel verworpen zou worden en dus ook thans van de definitieve vorming der door hen begeerde commissie nog niets ko men zou. Als de 8 leden, die principieel te gen de schepping der nieuwe commissie ge weest waren, tegen het voorstel van Thomas over de samenstelling zouden hebben ge stemd. zou het door de stem-onthouding der arbeidresgroep verworpen zijn geworden, hetgeen de arbeidersgroep, ondanks haar be swaren tegen het fascistisch lid, toch zeker niet gewenscht zou hebben! Doch gelukkig bestaat in den beheersraad de gewoonte nog van „fair play". De partij, die eenmaal op het prlnclpieele punt verloren heeft, legt zich bij de nederlaag neder en tracht niet achteraf door allerlei speldeprlkken en taktlsche ma noeuvres den overwinnaars hun overwin ning nog te ontnemen. Zoo onthielden zich ook de werkgevers en de andere prlncipleele tegenstanders van het eenmaal genomen prlncipleele besluit van stemming over Thomas' voorstel Inzake de samenstelling der commissie, dat toen werd aangenomen met 6, zegge zes, stemmen voor en 17 stem-ont- houdingen! De Belgische regeerlngsgedelegeerde prof. Mahaim deed op den laatston dag der vrin- terzltting nuttig werk door ronduit tot Al- bert Thomas do vraag te richten, hoe het nu eigenlijk stond met de ratificaties der Washlngtonsche conventie over den acht- urigen arbeidsdag door Dultschland en En geland, nadat de vertegenwoordigers der re geeringen van beide landen In October een spoedige ratificatie dezer conventie uit het Jaar 1919 in uitzicht hadden gesteld. Ma haim verklaarde de uitdrukkelijke opdracht zijner regeering te hebben deze Interpellatie tot Albert Thomas te richten, die natuurlijk ln werkelijkheid voor Dultschland en Enge land bestemd was. De Dultscher Weigert en de Engelschman Wolfe Heten dan ook niet na te antwoorden. Weigert verklaarde, dat de Duitsche Rijks dag in de laatste maanden zoo met kwesties van buitenlandschc politiek belast was. Jat geen tijd voor de behandeling van het wets ontwerp tot arbeidsbescherming en de daar mede samenhangende ratificatie der Wash- lngtonsche conventie voorhanden was, doch dat men vertrouwen mag, dat die zaak thans weldra aan de orde zal komen. De Britsche regeerlngsvertegenwoordiger Wolfe ant woordde, dat hij aan zijn vorige mededee- llng niets kon toevoegen, doch dat hij over tuigd was, „dat vóór de internationale ar- beidsconferentie van Juni een nieuw teeken van activiteit ln dezen aan de wereld zou gegeven zijn. Degene, die deze woorden ln het Fransch vertaalde, maakte ervan dat Woife gezegd had, „dat hij op de internationale arbeidsconferentie van Jurü preciese mede- deelingen zou doen.". Waarop Wolfe inter rumpeerde en zelf vertaalde, wat hij gezegd had. Onder schaterend gelach van den ge- heelen Raad antwoordde hierop de vertaler; „Jawel, ik zie, dat uw woorden nóg voor zichtiger waren dan de vertaling, die ik eraan gegeven had!" Deze opmerking van den vertaler (die na tuurlijk n!et het recht had eenlge opmerking te maken, doch tn de vacantlestemmlng van de spoedige sluiting der wlnterzlttlng zoo Iets wel doen kon!) gaf uitstekend het algemeene gevoelen weder over de houding der Britsche arbeidersregeering tegenover het internatio nale arbeidsbureau en zijn conventies. De ar beidersregeering is zéér voorzichtig en terug houdend in dezen. Niet alleen tegenover de Washingtonsche conventie, doch ook bij alle andere gelegenheden. Herhaaldelijk is het opnieuw gebeurd, zooals reeds op de ar- beldsconferenties van Juni en October, dat de vertegenwoordiger der arbeidersregee ring met de werkgevers medestemde tegen de arbeidersgroep. Het ls ditmaal zelfs zoo ver gekomen, dat Mertens een paar keeren openlijk de teleurstelling der arbeidersgroep over deze Engelsche gedragslijn uitsprak. De handhaving van den conservatieven ambte naar Wolfe als regeerlngsvcrtegenwoordiger zal aan die teleurstellende houding wel groo- tendeels schuld zijn. DE VREDESTENTOONSTELLING IN DEN HAAG. De Vredes- en Volkcnbondstentoonstelllng welke tot 8 Maart in de Grafelijke Zalen in Den Haag wordt gehouden, ls Zondag door meer dan 1800 betalende bezoekers bezocht. ZWARE BRAVD TE KR WINKET- Zondagnacht heeft te Krawlnke!—Geleen <L een zware brand gewoed, waarbij schu ren en stallingen van vier woningen in de -sch we—'en gelegd. Een der woonhuizen van der. heer Mv.scha'l ging ook in de vlammen op: de andere beliepen r.ogal schade. Ook twee koeien en zeven varkens kwamen in het vuur om. De oorzaak is onbekend, verzeke ring dekt de schade, aldus het Hbld, „Wat kost een potje bier?" „Twmtig cent aan een tafeltje en 15 aan de toonbank". „Geeft 't nog of ik op één been ga staan?" HET ACADEMISCH ZTEKENHUIS TE LEIDEN. EXPLOITATIEKOSTEN 100.000 TE HOOG. De commissie van toezicht van het be heer van het Academisch Ziekenhuis te Leiden heeft een brief gericht tot curatoren der Leidsche universiteit, waarin zij o.a. mededeelt; „BIJ het bestudeeren van het verslag over de eerste zes maanden 1929 ls de commissie van toezicht er toe gekomen, enkele onder deden van het zleker.hulsbedrijf persoon lijk nader te onderzoeken. „Bij deze gelegenheid heeft de commissie het plan opgevat om te trachten te becijfe ren, wat het den Nederlandschen Staat per jaar kost, dat de chirurgie, de apotheek en de desinfectie niet op tijd en in logisch ver band met de overige klinieken zijn overge gaan naar het nieuwe academisch zieken huis, met andere woorden: wat kost het den Staat, dat er thans feitelijk twee academi sche ziekenhuizen worden geëxploiteerd? De commissie zal zich in dezen brief niet verdiepen in de kwestie, hoe lastig het is voor de directie om twee ziekenhuizen, lig gende op ongeveer achthonderd meter van elkaar, dewelke elk als een eigen geheel moeten worden beschouwd, maar toch niet gescheiden kunnen, noch mogen worden gevoerd, te beheeren, om maar niet te spre ken van controle, administratie, keuken, linnengoed, schoonmaak, verwarming, enz. op afstand. „Ook zal te dezer plaatse niet worden ge treden in dc vele beloften en de niet-nako- ming hiervan door den Rijksgebouwen dienst, evenmin zal worden uiteengezet, wie aan dezen, op zijn zachtst uitgedrukt, zeer merkwaardigen toestand schuld draagt." Men berekende, dat ongeveer 50 personen noodig zijn, alleen omdat de chirurgie, enz. niet op tijd zijn overgegaan. De 45 verpleeg sters zijn hier niet bij gerekend, daar die mét de afdeeling chirurgie naar het nieuwe ziekenhuis gaan. „Stelt men nu ieders salaris (laag) op 1500 's jaars, dan komt men tot het totaal bedrag van vijf-en-zeventig duizend gulden 's jaars. Hierbij dienen te worden opgeteld alle kosten te maken voor verwarming en verlichting, terwijl men bedenke, dat de centrale verwarming in het nieuwe zieken huis vrijwel geheel klaar is en in dagelijksch bedrijf. Zoodat ten slotte zonder overdrij ving kan gezegd worden, dat het exploltee- ren van de t.wee ziekenhuizen den Staat per jaar ongeveer een ton gouds extra kost.'! ONGELUK IN DE KUNSTZIJDE FABRIEK TE BREDA. Een man gedood. Zaterdagavond om 11 uur is aan de Hol- landsche Kunstzijde-industrie te Breda een centrifuge uit elkaar gesprongen, juist op het oogenblik van plcegverwisseling, zoodat er veel menschen aanwezig waren. De arbeider R. uit Etten werd doodelijk getroffen; de an deren kwamen met den schrik vry. R. laat een vrouw met vijf kinderen achter. Het onderzoek heeft als oorzaak uitgewe zen een ondeugdelijke laschmaat in den trommel der centrifuge, welke laschmaat door een homogene loodbekleeding bedekt was en aan het 'oog onttrokken. De centri fuge, die van Duitsch fabrikaat was, was een half jaar in bedrijf, meldt de N.R.C. DRAMA TE DUSSEN (N.-Br.). MOORD EN ZELFMOORD? Te Dussen (N.-Br.) ls onder verdachte om standigheden overleden de vrouw van den landbouwer KL, meldt de N. R. Ct. Later heeft men den man dood uit het water op gehaald. Gedacht wordt aan moord en zelf moord. De rijkspolitie heeft Zaterdagmiddag het lijk van de vrouw in beslag genomen. KIND IN EEN PUT GEVALLEN. Door een hond gered. Zaterdagmiddag werden de bewoners van een boerderij ln den Bulten^ljkschen Buiten- veldertschen polder bij Amsterdam opmerk zaam gemaakt door een klagend gehuil van den zich op het erf bevindenden waakhond. Toen men naar de oorzaak een onderzoek gLng instellen kwam men tot de ontdekking, dat een tweejarig zoontje van den landbou wer, dat op het erf aan het spelen was, in de achter de woning gelegen waterput was geraakt. Onmiddellijk werd met een ladder afgedaald en men mocht er in slagen het kind, hoewel bewusteloos, op het droge te brengen. Een geneesheer slaagde er ln door toepassing der kunstmatige ademhaling de levensgeesten weder op te wekken, meldt het Hbld. DE SLUIZEN TE IJMUIDEN. De Eerste Kamer heeft in het Voorloopig Verslag op de Waterstaatsbegrooting aange drongen op Invoering van electrlsche be weegkracht, ook voor de oudere sluizen ie IJmutden. De bestaande beweging met hand kracht houdt de scheepvaart te lang op, het geen behalve materieel onvoordeelie, dik wijls ook onaangename gevolgen heeft voor het zeevarend personeel. Bij binnenkomende schepen heeft dit oponthoud namsl'Jk niet zelden tengevolge, dat leden der bemanning, die na weken afwezigheid zeer naar hunr.e gezinnen verlangen, hun trein soms den laatsten trein, missen. De vaak slechts 1 af 2 dager., die hun voor verblijf aan den hulse lijken haard worden gegund, worden zoo doende nog verder Ingekrompen tot schade voor hun toch reeds zoo misdeeld gezinsle ven. INGEZONDFN MFD^PFFUNCEN a fin Cu per regel- Er is geen instrument in 't orkest, of de hoogste en laagste tonen daarvan komen in de juiste klank verhouding en ieder ir» hun eigen timbre vol en krachtig over. Dat is de schitterende eigenschap van het Philips Ontvangtoestel 2511, het toestel dat bij referen dum op de groote Olympia Radio Tentoonstelling te Londen den eersten prijs behaalde. Prijs f 330.- ONTVANGTOESTEL 2511 met Philips „Meesterzanger" een volmaakte combinatie JUBILEUMCONCERT „EUTERPE". Onze - muziekrecensent G. J. Kalt gaf ln zijn verslag van het jubileumconcert van het dubbelmannenkwartet „Euterpe" in ons nummer van Zaterdag oa. een opsomming van de huldeblijken, die aan dit kwartet wa ren aangeboden. Dit lijstje moet met het volgende worden aangevuld: De gemengde zangvereeniging „Sursum Corda" te Heem stede schonk een muziektasch; het dubbel mannenkwartet „Aurora" twee koorwerkjes: het mannenkoor „Caecilia" vier koorwerken; het dubbel mannenkwartet „Inter Nos" en „Euphonla" een kwartetliederenbundel. Ver der een bloemstuk van de heeren Hugo Post, Höften en Wlggers. STRAATNAMEN. B en W. stellen den raad voor eenlge stra ten ten Noorden van de Van Nesstraat de volgende namen te geven: Ambachtstraat, Kapelstraat, Van Wicke- voort Crommelinstraat, Dr. Vorsterman van Oyenstraat, Spaamrijkstraat en Rech-thuisy straat. B. en W. stellen voor eenlge nieuwe stra ten ten Z. O. van de Dr. Schaepraanstraat te noemen: Allard Piersonstraat en Vosmaer- straat. NED. VEREENIGING VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. De afdeeling Haarlem van bovengenoemde organisatie belegt op Vrijdag 21 Februari een vergadering in het gebouw De Centrale, waar de heer Edo Fimmen, secretaris van de In ternationale Federatie van Transportarbei ders,* zal spreken over „De L T. F. in het verleden en haar taak in de toekomst". EXCURSIE JEUGDBOND VOOR NATUUR STUDIE. De afdeeling Haarlem van den Ned. Bond voor Natuurstudie hield Zondag een zeer goed geslaagde excursie door Ruigenhoek naar het strand. De deelnemers vonden veel we tenswaardigs. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Abbekerk 16 n.m. v. Oron, Australië n. Rot terdam. Ameland 16 24 u. te Sabang, Rotterdam n. Batavia. Almkerk 17 te Fremantle v. Rotterdam. Alpherat 14 v. Bahia, Buenos Aires n. Rotterdam. Amstelland 16 17 u. 40 m. te Amsterdam v. Buenos Aires. Alkmaar 15 te Curacao v. Amsterdam- Amsterdam 15 te Duinkerken v. Rotter dam. Ameland 17 v. Sabang, R'dam n. Batavia. Almelo 16 v. Tacopilla n. Antofagasta. Abbekerk p. 17 Gibraltar, Australië n. R'dam. Blitar 17 v. Belawan, Batavia n- Rotiter- dam. Brlelle 12 v. Antofagasta n. Caleta Buena. Baarn 14 te TaTcahoano v. Amsterdam. Bodegraven 13 v. Guayaquil n. Paita. Bantam 16 te Port Said, R'dam n. Bata via- Bennekom p. 15 Lizard, Amsterd. n. Curacao. Berenice 15 te San Juan de Porto Rico v. Amsterdam. Breda 16 te Antwerpen v. Hamburg. Bilderdijk p. 17 vun. Lizard, Rotterdam n- Boston. BurgerdUk 15 v. New York n. Rotterdam. Belawan p. 16 de M&laoiven, R'dam n. Batavia. Billiton 16 v. Rotterdam n. Hamburg. Commewijne 15, 12 u. v. Dover, Amster dam n. Paramaribo. Djambi p. 16 17 u. Perim, Batavia n. R'dam, Djember 17 te Soerabaya v. New Work. Delftdijk 16 nm. te Swansea, Rotterdam n. de Pacifickust. Delfland 15 11 u. v. Santos, Buenos Aires n. Amsterdam. Gaasterlhnd 15 6 u. te Bahia, Amsterdam n. Buenos Aires. Gratia 17 te Amsterdam v. Hamburg. Gelria 15 v- Rio de Janeiro, Buenos Aires n. Amsterdam. Hercules 14 v. Winneba n. Keta. Insulinde 17 10 u. v. Sabang, Batavia n. Rotterdam. Indrapoera 16 14 u. v- Port Said, Batavia n. Rotterdam. Juno p. 15, 14 u. 15 min. de Azoren, Port of Spain n. Amsterdam. Jagersfontein 14 v. P. Said n. Genua, Beira n. Rotterdam. Kedoe 16 te Rotterdam v. Batavia- Kieldrecht 15 n.m. v. Rangoon. Rotterdam n. Calcutta. Kennemerland 16 18 u. v. Las Palmas, A'dam n. Buenos Aires. Kota Baroe p. 15 22 u- Perim, Rotterdam n. Batavia. Kota Tjandl p. 16 24 Ouessant, Rotterdam n. Batavia. Koningin der Nederlanden 16 v. Algiers, Batavia n. Amsterdam. Karlmoen 16 v. DJedda, Batavia n. New York. Kambangan 16 v. Suez, Amsterdam n. Batavia. Leerdam 16 n.m. Ouessant, Tampico n. Rotterdam. Laertes 15 v. Liverpool n. Macassar. Luna p. 14, 24 u. de Azoren, Amsterdam n. Curacao. Medea 14 v. New York n. Port au Prince/ Venezuela. Maasdam p. 16 v.m. Ouessant, Rotterdam n. New Orleans. Merauke p. 16 17 u. Finisterre, Batavia n. Rotterdam. Mapier p. 16 Dungeness, Rotterdam n. Batavia. Maasland 16 3 u. te Santos, Amsterdam n. Buenos Aires. Nlcktheroy p. 16 Lizard, Pacifickust n. Londen en Rotterdam. Nijkerk 17 te Antwerpen v. Hamburg. Nias 16 te Beira v. Rotterdam. Nias 14 v. L. Marques n. Beira. Nieuwkerk 16 v. Durban n. East London. Oostkerk 15 te Hamburg v- Rotterdam. Oldekerk L6 v. Shanghai, Rotterdam n. Japan. Ouderkerk p. 16 Perim, Japan n. Rotter dam. Poelau-Roebiah 16 te Batavia v. Amster dam. Poelau Bras 15 v. Batavia n. Amsterdam. Prins Fred. Hendrik 16, 17 u. v. LissaboD n. Southampton. Rhea 17 te Amsterdam v. Hamburg. Rotterdam 16 n.m. v. Casablanca, New York n. de Midd. Zee. Rotti 16 te Batavia v. Amsterdam. Saleier 15 v. Batavia n New York. Schlekerk 16 n.m. v. Suez, Rotterdam n. Calcutta. Soekaboeml 16 10 u. v. Sabang, Java n. New York. Samarlnda p. 16 14 u. Point de Galle, Ba tavia n. Rotterdam. Streefkerk 16 v.m te Kurrachee v. R'dam. Stuyvesant 16 v. Cristobal n. Pto. Colom bia. Telamon 16, 900 mljl van Ierland, Puerto Barrios n. Amsterdam. Triton 15 te Cartagena (Col.) v. Amster dam. Tapanoeli 16 n.m. v. Bombay, Rotterdam n. Batavia. Texel p. 16 23 u. Perim, Rotterdam n. Ba tavia. Temate p. 17 7 u. Dover. Rotterdam n. Batavia. Tjikarang 15 te Sjanghai v. Soerabaja. Tasman 15 v. Singapore n. Batavia. Venezuela 15 te Barbados v Amsterdam. Van Spilbergen 15 v. Singapore n. Belawan Deli. Van Rensselaer 15 ,17 u. van Dover. Am sterdam n. Barbados. Vul can us p. 15. 16 u. Fayal (Azoren), Am sterdam n. Porto Rico. Vechtdijk 17 v.m. te Antwerpen, Hamburg n. Rotterdam. Waterland 16 v. Montevideo, Buenos Aires n. Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10