BUITENLAND Het kabinet Tardieu gevallen. Tardieu biedt van zijn ziekbed af, zijn ontslag aan. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 18 FEBRUARI 1930 VIERDE BLAD Met 6 stemmen minderheid. Zijn terugkeer waarschijnlijk. Reeds deze week een nieuwe ongewijzigde regeering HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. TARDIEU. PARIJS, 17 Februari (V. D.) Bij de stem- jning over de door den Franschen Minister ▼an Financiën Chéron, gestelde vertrouwens kwestie bleef de regeering met 281 tegen 286 stemmen in de minderheid. De gebruikelijke meerderheid van 60 tot 70 stemmen, welke de regeering-Tardien tot dusverre steeds bij vertrouwenskwesties ter gelegenheid van de behandeling van finan- eleele aangelegenheden behaalde, bleef dus achterwege. De regeering trad onmiddellijk af. De Minister-President Tardieu, die wegens ziekte het bed moest houden, heeft den Mi nister van Financiën Chéron opdracht gege ven nog in den loop van gisterenavond den President der Republiek schriftelijk het af treden der Regeering mede te deelen, dit ten einde de politieke atmospheer zooveel moge lijk te zuiveren. Tijdens de behandeling der financieele wetten verminderde de regeringsmeerder heid zon snel, dat toen minister Chéron de vertrouwenskwestie stelde, naar aanleiding van een voorstel tot vermindering van de grondbelasting op onbebouwde stukken grond, waardoor de staat een inkomen van 50 mil- lloen francs zou derven, slechts een zeer ge ringe meerderheid voor de regeering bleek te bestaan, en dit nog alleen, dank zij de 23 ministersstemmen. Toen dan ook bij de be handeling van de belastingen der kooplieden waarbij voorgesteld werd om voor vrouwen, die in de zaak van hun zelfstandigen echtge noot werken een zeker bedrag van het be lastbaar inkomen af te trekken, minister Ché ron ten tweeden male de vertrouwenskwestie stelde bleken de stemmen te staken. Ten ein de een val der regeering te voorkomen be toogde Chéron nog, dat de debatten thans waren gekomen op een algemeen politiek terrein. Hij wendde zich tot de regeerings- meerderheid, die hü opriep voor de regeering te stemmen. Bij herstemming bleek de Kamer toen met een geringe meerderheid, de regee ring ten val te hebben gebracht. De eerste regeering Tardieu is dus 3 1/2 maand oud geworden. De algemeene indruk is echter dat op dit bewind een tweede be wind Tardieu zal volgen. Een leef tyd van 3 12 maand die heelemaal niet voorspoedig was! Herhaaldelijk noopten de aanvallen de linkerzijde dere regeering de vertrouwenskwestie te stellen. Reeds bij de behandeling der sociale wetgeving moest Tar dieu de Londensche Vlootconferentie aan haar lot overlaten om in Parijs te interve- nieeren, daar hij op de vage midden groepen een overwegenden invloed had. Deze kabinetscrisis komt wel onverhoeds en met het oog op Landen ongelegen. In politieke kringen huldigt men echter al gemeen de opinie dat Doumergue wederom aan Tardieu de opdracht tot kabinetsvorming za! geven. Men verwacht dat dit kabinet reeds mor gen of overmorgen gereed zal zijn en niet es sentieel zal verschillen van het afgetredene. Zelfs een verschuiving naar links wordt niet waarschijnlijk geacht. L. A. Dp in*irnk tpr Vlootconfprentte. LONDEN, 17 Febr. (Reuter.) Het bericht, dat het kabir.ot-Tardieu in de Kamer de ne derlaag heeft- geleden, heeft in c'? kringen der vlootconferentie groote beroering ge wekt. Men uit de vrees dat de werkzaam heden der conferentie vrij aanzienlijk zullen worden vertraagd door de Fransche mi- Uistercrisis. De moeilijkheden ter Londen- sche Vlootconferentie. De subcommissie van deskundigen ter con ferentie ging Maandag kalm haar gang, als of er geen vultje aan de lucht was. Zij be handelde allerlei typen van schepen, die zonder tot de klasse te behooren, waarin de mogendheden alle vrijheid zouden behouden toch weer niet in de bekende classificatie passen, aldus het Hbld. Men is nu aan het beraadslagen wat men in de toekomst met deze schepen zal doen, of men ze bij de ton nage van verschillende klassen waarop zij lijken zou inlijven, dan wel of ze geheel bui ten de globale tonnage zouden worden ge houden. Het is goed dat de deskundigen zulk on schuldig werk hebben om zich mee bezig te houden, want de eigenlijke conferentie ver keert op het oogenblik In zeer moeilijke poli tieke omstandigheden, in zoo moeilijke po litieke omstandigheden, dat zij aan techni sche voorlichting geen behoefte heeft. Aan Engelschen kant maakt men in het minst geen geheim daarvan. Men spreekt zelfs van een herziening van de Eneelsch-Amerikaan- sche cijfers naar aanleiding van de Fran sche eischen. De discussie over het Fransche voorstel, hoe scherp ook, ls tot nog toe niet zoo stormachtig geweest als zekere Engel- sche kranten hebben gemeld. Het is b.v. niet waar dat Stimson Vrijdag weggeloopen zou zijn uit de bespreking. Hij was zelfs een van de laatsten die het vergadervertrek ver lieten. maar dit verandert niets aan het feit. dat men op het oogenblik niet goed m- ziet hoe men uit deze moeilijkheden komen moet. In werkelijkheid wijdt men hier nog steeds weinig aandacht aan de „ersatz"- kruisers der Duitschers die zeer weinig zwaarder zijn dan de zware slagschepen, maar daartegenover zeer veel langzamer dan de oneindig veel sterkere slagkruisers. Zooals dan ook reeds gemeld wordt, is er geen sprake van dat men, zooals in eeuige Engelsche kranten is bepleit, Duitschland alsnog ter conferentie zal uitnoodigen. De politieke toestand in Duitschland. BERLUN. 17 Febr. (Wolffbnreau) Ber- lijnsche politieke kringen verwachten deze week gewichtige beslissingen en men is niet volkomen gerust over den loop van zaken. Het geldt reeds als vaststaand dat de minis ters Moldenhauer en Wlssell in den volgen den Kabinetsraad zeer verschillende stand punten zullen verdedigen. Moldenhauer zal ingrijpende financieele bezuinigingen voor stellen, Wissell moet daar in beginsel niets tegen hebben, maar Moldenhauer schijnt bijna uitsluitend op sociale maatregelen be zuinigd te hebben en daar zal Wissell tegen opkomen. Dan trekt sinds vanmorgen ook de houding van de Vorwarts, nopens de hervorming der verzekerden tegen werkloosheid sterk de aandacht, vooral Sn verband met de rede, die afgevaardigde Sollmann gister te Gummeré- bach heeft gehouden. De vraag wordt opge worpen of daarmee de moeizaam bereikte eensgezindheid tusschen de regeeringspar- tijen weer verstoord zal worden. De partyleiders der sociaal-democraten ontkennen echter, dat het artikel in de Vor warts als een st-rijdaankondiglng mag be schouwd worden. De partij wenscht niet an ders dan de hervorming aangenomen te zien, maar acht de financieele basis nog ten eenenmale onvoldoende en zy vreest dat reeds in 1932 de beschikbare fondsen uitge put zouden zyn. Daarom zullen de leiders op de vanavond te houden lnterfractioneele byeenkomst voorstellen om tenminste een bescheiden bedrag uit algemeene ryksmldde- len als reservefonds aan te leggen. Over de grootte van deze som moeten de regeeringspartyen het eerst onderling en daarna met den minister van financiën zien eens te worden. Belangrijke dag in Genève. De tariefsconferentie een Europcesche bijeenkomst. GENèVE, 17 Februari (VD.) De Inter nationale conferentie tot het sluiten van een Wapenstilstand op het gebied der Douane tarieven, de eerste offlcieele regeringscon ferentie van den Volkenbond voor belangrijke kwesties van financieele politiek, is heden morgen door den president, den vroegeren Deenschen minister van Buitenlandsche Za ken, graaf Möltke. in de groote glazen zaal van den Volkenbond geopend. De deelneming van de zyde der regesring en van de pers is zeer groot. De aanwezigheid van de vertegen woordigers der regeeringen van alle Euro- peesche mogendheden met uitzondering van Albanië evenals het onderwerp van bespre king geven de conferentie een uitsluitend Europeesch karakter. De staten buiten Euro pa, in de eerste plaats de Vereenlgde Staten nemen slechts als waarnemers deel. De con ferentie verschilt principieel van de groote economische conferentie van 1927 door de mogeiykheld van bindende overeenkomsten. Aanwezig zijn 34 gasten, onder wie 6 bul ten-Europeesche waarnemers en in totaal meer aan honderd offlcieele gedelegeerden en deskundigen. Verschillende naties zyn door leden der regeeringen vertegenwoor digd. Aanwezig zyn de ministers van Handel van Engeland en Frankryk, Graham en Planden, de Dultsche Ryksminister Schmidt, de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken Hymans, de Italiaansche minister voor Coöperat ieve Zaken Botai, de Oosten- ryksche minister van Handel Hainisch. Ook Sovjet-Rusland was tot de conferentie uitgenoodigd, doch heeft geen gedelegeerden gezonden. In zyn openingsrede vestigde de president graaf Moltke In groote ïynen de aandacht op de economisch-politieke onderhandelin gen, die de Volkenbond tot nu toe heeft ge leid, evenals op de besluiten van de economi sche wereld-conferentie, die tot nu toe zon der resultaat zyn gebleven. De huidige con ferentie kan slechts als een eerste stap op den weg naar den gezameniyken wederop bouw van Europa door alle mogendheden worden beschouwd. De taak van de confe rentie is tweeledig: ten eerste het sluiten van een wapenstilstand op het gebied der douane-tarieven. Ten tweede het stellen van de groote Ujnen voor de verdere onderhande lingen. Het zwaartepunt der besprekingen zal zijn een breed opgezet program voor de werk zaamheden voor het sluiten van een overeen komst uit te werken. De economische wederopbouw van Europa is een onafwysbare voorwaarde voor den economischen wederopbouw van de wereld. In de hedenmiddag te houden zitting zul len de vertegenwoordiers van de drie ult- noodigende mogendheden Engeland. Frank- ryk en België het principieele standpunt van hun regeeringen ten opzichte van het denk beeld van een wapenstilstand op het gebied der douanetarieven en over verloop der on derhandelingen uiteen zetten. Jonge kruier: ,&aat u zitten mevrouw, de trein moet weg!" Mevrouw: Ja maar ik moet mijn dochter gedag kussen." Jonge kruier: „O dat zal Ik wel even voor u doen mevrouw". HET TOONEEL GASTVOORSTELLING HENRI DE VRIES. BLANKE BALLAST. „Henri keer terug!" zoo schreef indertyd Herman HeUevmans, in een van zyn meest bekend geworden Falklandjes, toen hy zich bewust was geworden, wat hy met zyn „Brand in de jonge Jan" Nederland had aangedaan. Het werd onmiddeliyk een „gevleugeld woord", want Falkland had hiermede den wensch uitgesproken van heel het theater- lievend Nederland. Met „Henri" was een van de beste zonen heengegaan, in den Holland schen familiekring had zijn vertrek een leegte achtergelaten en Hsijermans, die mis schien eenige schuld gevoelde, omdat hy hem met zUn eigen geesteskind de wereld had ingestuurd, schreef dat geestige woord: ..Henri, keer terug! Alles is vergeten en ver geven!" Maar Henri keerde niet terug De klank van de Engelsche ponden en de Amerikaan sche dollars was schooner en verlokkender dan het geluld van Falkland's stem. Henr bleef waar hy was. Hy oogstte roem en eer. maar bovenal veel goud, zelfs zooveel goud. als de heele familie daar ln Holland no? nooit door één lid van het gezin bU elkaar had zien vergaren. Sporadisch viel Henri too nu en dan onverwachts in den familiekring om na een paar weken weer even p'.otsellnr te verdwijnen. Een heel enkele maal liet hy zich zelfs even op de planken zien, maar voordat het goed en wel tot de menschen was doorgedrongen, dat „Henri was terugge keerd", was hy al opnieuw verdwenen. Thans ls hij weer eens in ons land en reist hy met een uit den grond gestampt troepje Nederland door om het bekende Blanke Bal last te vertoonen. in welk stuk hy .de rol van den dokter speelt. Zondagavond was hy in den Schouwburg aan den Jansweg en met belangstelling zijn wy Henri de Vries wee- eens gaan zien! Welke mooie herinneringen had Ik aan hem bewaard! D!e herinnerin gen eaan al terug tot 40 laar e»,(vlen Toers de Rotterdammers het beroemde en eigen lijk nooit meer overtroffen gezelschap var. Le Gras en Haspelsgeregeld tydens de kermis ln Harlingcn kwamen spelen. Ik was nog een jongen, maar nooit zal ik de opvoe ring van Vorstenschool door de Rotterdam mers waarin Henri de Vries do rol van Herman vervulde vergeten. Wie Vorsten school van dit ensemble gezien heeft met oa. Di~k Haspels als drt ko*>ln". Jo-»p Hi^'s als van Huisde, Chrfspyn ln de rol van Spi- ridio, Christine Beersmans als Louise. Ros.er Faassen als Puf, Philomene Kerckhoven Jonckers als Hanna en Jan C. de Vos in de rol van Schukenscheuer weet ook, dat Vorstenschool later nooit meer zoo is gegeven en het tooneel tusschen Henri, Puf en Hanna zal hem voor altyd bybiyven, vooral met de herinnering aan dat prachtig-hartstochtelijk spel van Henri de Vries. DE BURGEMEESTER VAN ANTWERPEN SPREEKT. Het Aspect van de Kamer. (van onzen correspondent.) Brussel, 14 Februari 1930. De groote rede van dr. Van Cauwelaert, Antwerpens Vlaamsche Burgemeester. leider der Katholieke volkspartij, was hèt groote evenement van het Immerdebat over de vervlaamsching van de Gentsche Hooge- schooL Van Cauwelaert heeft als alle sterke persooniykheden hartstochteiyke vereerders en niet minder hartstochtelijke bestrijders. En dit kwam ook duideiyk aan den dag in het parlement. Den vorigen middag, de tweede aan de Gentsche quaestie gewyd, was het rustig in de kamer. De rede van dr. Vos ging zonder stoornis voorby, het duet der socialisten, dr. Karniel Huyamans en mr. Jules Destrée (beide oud-ministers van Schoone Kunsten) boeide wel even, maar gaf geen aanleiding tot hevige reacties; het huis bleef bedaard. De derde middag begon, ook weer heel mak. Te midden van de algehèële onverschilligheid sprak de, heer Joris, na mens de Antwerpsche liberalen vóór de al- geheele vervlaamsching. Zoodra Van Cau welaert het spreekgestoelte beklom werd de aandacht gespannen. Op alle banken zetten de afgevaardigden zich in luisterhouding. Er worden geen brieven meer geschreven, gen onderlinge conversaties meer gevoerd, geen wandelingetjes en bezoeken van bank tot bank meer gemaakt. Oud-minister Emiie Vandervelde, die zeer hardhoorend is, pos teerde zich, met zijn geluidsversterker gewa pend, onder tegen het podium aan. Het eerste gedeelte van de rede lokte wei nig of geen verzet uit. Met vuur en met élan verdedigde de katholieke leider het stand punt der Vlamingen, steeds daarbij de va- derlandsche gezindheid en het verlangen naar het handhaven der nationale eenheid op den voorgrond schuivende. Hij verdedig de het regeeringsvoorstel, maar bestreed met kracht het handhaven der vrije Fran sche cursussen, welke hy antinationaal, antisociaal en bovendien ergeriyke geldver spilling noemde. Hy verdedigde het recht ook van de arme Vlaamsche Jongelingschap op hooger onderwys in de moedertaal in een fraaie relhorische tirade, welke op vrywel alle banken applaus deed losbreken. Toen hij echter begon, den huldigen toestand van het universitair onderwijs in België aan kritiek te onderwerpen, schoten van alle zijden felle interrupties los. Nochtans deed Van Cauwe laert dit in gematigde termen. Maar men Is op het oogenblik ln bepaalde Brusselsche kringen zóó overgevoelig op het punt der na tionale eer, dat iedere critiek, op wat het ook zy, de proporties van een verraad gaat aan nemen. Emile Vandervelde. evenals de spre ker zelf, universitair gevormd en dus op de hoogte der situatie, viel van Cauwelaert by. Hy noemde zyn critiek moedig, juist en nooóig. Door dit incidentje waren de gemoe deren ietwat verhit geraakt. Van de Waal- sche banken regende het interrupties. De meeste dezer waren zeer fel, en onaange naam geformuleerd en van bedoeling. Het krachtigst onderscheidde zich op dit gebied de heer Bovesse, uit Namen, een bekend heid in Waalsche kringen. Hy wond zich mateloos op. maakte met zyn armen gebaren als van molenwieken en kryschte wUd. Na dat de voorzitter met hamer en bel eenige orde herschapen had, was het moge'.yk om uit te maken waar de ruzie over ging. De heer Bovesse eischte een positief antwoord van Van Cauwelaert op deze vraag: wilt gij de Waalsche ambtenaren dwingen twee talen te leeren? Waarop Van Cauwelaert. logisch en rustig, antwoordde: Indien de Walen de tweetallighcid positief verwerpen, waarin zij naar mijn meening ongelijk hebben, dan zal ik niets doen om hen die op te dringen: maar dan eisch ik, op grond van recht vaardigheid en geiykhcia, diezelfde één taligheid voor Vlaanderen. Hierop barstte het. rumoer op ae Waalsche banken opnieuw los; want de Walen (niet allen gelukkig) wonschen eentaligheid voor zich zelf, twee taligheid voor Vlaanderen. Toen de rust eindelijk was weergekeerd vervolgde de spreker zoo niet ongestoord, dan toch tameiyk geregeld, zijn betoog. Hy bestreed het voorstel der socialisten om ce quaestie der technische school en het hoo ger handels-instituut uit het regeeringsont- werp los te maken en tot nader onderzoek aan te houden en hy bestreed, op enkele on dergeschikte punten, het betoog van dr. Vos. En hy eindigde met weer een fraaie tirade: „Men kan Vlaanderen verkleinen, maar het dooden, niet. Men kan daarentegen België dooden, indien men de noodige hervormin gen niet in een geest van verstandhouding en rechtvaardigheid doordrijft. Men heeft ge zegd, dat het te laat was. Neen. het is niet te laat. Maar 't zijn de laatst; minuten! Daarom koester ik de hoop. dat wy het eens 2ullen zijn cm aan de vervlaamsching van de gansche hoogeschool het karakter te ge ven dat zy hebben moet. Geraken wy daartoe niet, dan vrees ik, dat .de klokken, welke weldra het eeuwfeest onzer onafhankeiykheid zullen Inluiden te- zelfder tyd ook storm zouden kunnen lul den. Ik ben er zeker van, dat wij allen mor gen aan het Vlaamsche volk zuilen mogen zeggen, dat gerechtigheid geschied is zonder 's lands eenheid in gevaar te brengen. Laten wy met vertrouwen de toekomst te gemoet gaan en morgen zal België sterker wezen en door allen vuriger bemind." Op de Vlaamsche banken luid geklap. De Biusselsche wethouder Baron Lemonier roept: „Hoort men de bedreigingen dan niet?" De heer Neujean schreeuwt: „Hce is het mogelijk om te applaudisseeren. wanneer er van de stormklok gesproken wordt!" Nadat de heer Van Cauwelaert zich weer op zyn plaats gezet had bleef de kamer nog gérulmen tyd woelig. Op alle banken werd druk nagepraat. De rede van burgemeester Van Cauwelaert had enkele sterke momenten, maar over het algemeen viel zy my niet mee. De hoofd fout was een gebrek aan systematiek, aan bouw. Bovendien heelt hy het véél te lang gemaakt. Hy sprak by na twee uren en de in houd was niet evenredig aan dien duur. Geheel afgescheiden van de politieke strek king der beide redevoeringen, waarover wy in dit verband niet te oordeelen hebben, moet men zeggen, dat die van Herman Vos heel wat beter was. Tegenover de niet zelden vcoze schoonspreke- y van Van Cauwelaert stelde hij zyn zakeiyke, koele, rustige logica. Zijn betoog was strak, precies van pas en juist afgemeten. Hy vermeed alles wat naar effect zweemde en concentreerde zijn mate rie meesteriyk in een kort bestek. Het be zwaar van Vos' methode is, dat ze gaen in druk maakt op de massa der afgevaardig den en van het publiek. Het was het betoog van een intellectueel voor intellectueelen. Van Cauwelaert kent zyn collega's en zyn kiezers en hy geeft hun wat zy verlangen: mooie, roerende volzinnen die klinken als klokken. De leider der extremisten toonae zich gematigd en precies als een ingenieur: de leider der gematigden was exuberant a's een volksmenner uit het Zuiden! Dat zyn van die onverwachte tegenstelltngcn welke het parlementaire spel op zyn tyd iets boeiends en nog een zekere bekoring geven- Intusschen is de situatie zelf nog onver anderd. Nog altyd heeft het regeeringsvoor stel de beste kans van slagen, desnoods met eenige wyzlglngen. Een werkeiyk diepgaand verschilpunt is er niet. Alleen die „vrije" cursussen in het Fransch zyn een steen des aanstoots, maar men zal toch, dunkt my, daarop alleen geen conflict uitlokken. De volgende week gaat het veert. De stroom der sprekers is nog machtig! Maar de clou heb ben wy. met Burgemeester Van Cauwelaerts rede, gehad. JAN GRESHOFF. En toen kwam later zijn tijd by Het Neër- landsch. Vele Haarlemmers „boven de vyf- tlg" zuilen zeker zijn Lefèbre in de eerste opvoering van Madame Sans Gêne met Louis Bouwmeester als Napoleon en Theo Mann-Bouwmeester als Catherine niet zyn vergeten. En die harteiyke, warme Taffy en Trilby met Royaards ln de rol van Svengali en met Cor Schulze als de Engel sche vriend! En 7.yn breed en forsch gespeel de Peiruccio in De Getemde Feeks! Het wa ren de gloriedagen van het oude ..Neder- landsch Tooneel" waaraan de liefhebbers van „sterk spel" nog wel eens met Sehnsucht terug donken. Daarop volgde de derde en zeker niet de minste periode, voor Henri de Vries, zyn verbintenis aan de Nederland- sche tooneelvereeniglng. waarby hy Geert Op Hoop van Zegen, de doublure Recandet en vader Dobbe In H-t Zevende Gebod, zijn krachtige Lechat in Zaken zyn Zaken crëeer- de! Een forschere Geert is er na Henri de Vries nooit meer geweest, een harderen va der Dcbbe. een kleurrijker Recandet herinne ren wy ons niet! De doublure in Het Zeven de Gebod was de oorzaak van De Brand ln de Jonge Jan. Heyermans schreef voor den voortref fel y ken karakterspeler, dien Henri de Vries zich in Het Zevende Gebod getoond had, zyn bekende één-acter en het- „gejonge- jan" ving aan! Daarmee verloor Nederland een van zyn sterkste tooneeLspelers. een acteur met een groot, geprononceerd talent, een speler van ras! WIJ behielden enkel nog maar herinneringen! En nu zagen wy Henri de Vries dan Zon dagavond na Jaren weer terug! Den kracn- tigen. forschen kxrakterapeier van vroeger zal wel niemand in dezen aan den drank ver slaafden dokter hebben herkend. De rol geeft trouwens tot forsch. krachtig spel al lerminst gelegenheid! Wel echter tot fijne uitbeelding! Wie don dokter van Saalborn heeft gezien, weet ook. dat deze rol de meest tragische ln dit spel van de tropen Ls! De dokter van Henri de Vries is oen te vlakke figuur om indruk te maken! Deze dokter is een sympathieke zachte oude heer, maar in niets zien wy zyn verwording! Een man. d:e twintig jaar in zco'n hel hoeft geleefd, met als eenige troost de whlskeyflesch, toont ook in zyn uiteriyk hiervan de sporen! Deze oude dokter was de meest geconserveerde van het heele gezelschap. O zeker, or waren fUne trekjes in De Vries' spel, ik denk hier byvoorbeeld aan dat zielige staan in dat tooneeltje, waarin alle briever. van de post voor anderen zijn en niets voor hem maar een creatie werd dese oude doktor allerminst.! Wy herkenden in de zuivere dictie, den knap pen acteur, maar de Vries speelde te veel zich zelf, kroop niet zooals hy dat vroeger too schitterend placht te doen in dc huid van een ander! wy herinnerde ons telkens, hoe Saalborn de rol speelde en zoo iets is altyd funest voor een speler] De Vries speelde op zyn routine, d!e altijd nog respec'abe! Ls, maar creëerde niet! zyn spel bleef heel den avond te mat, te vlak. te kleur'oos! Jan van Dommelen had ln deze bezetting de rol van Witzel, den „man die biyft". Wan neer het gelukt dc herinnering aan Tour- niaire's geweldigen Witzel weg te dringen, kan men het spel van Jan van Dommelen loven! Van Dommelen gaf een forsche, krachtige Witzel, maar het was niet de Wit zel. die zeven tropenjaren ln z'n bloed had! Willem Faasse was Langford en hy is my in deze rol byzonder meegevallen! Hy droeg met van Dommelen de voorstelling! Ook Groetje Schoor.enborg gaf oen Tondeleo te zien die wel in het kader van dit stuk paste, als schoot z*J in de sterke soeclscènes zoo als aan het slot, wanneer zy het vergif moet drinken wel eens aan kracht te kort' De by rollen waren zoo bezet, dat wy het aller minst betreurden het tweede tafereel het nachtfeest te moeten missen. Het was heel verstandig dit maar ln zyn geheel te coupee ren en de voorstelling aan de vier hoofdper sonen toe te vertrouwen! Ook in dez? geheel andere bezetting maakte Blanke Ballast in druk op het pubhek en aan het slot was daa ook dankbaar applaus. J. B. SCHUIL. MUZIEK JOACHIM BOUBBRG: VIOOLAVOND. Degelijk, knap vioolspel hebben we Maan dagavond in den Stadsschouwburg je hoor en gekregen. Voo-al de linkerhand van den neer Bouberg is technisch goed ontwikkeld; ten opzichte van zyn streek zou ik eenlg voor behoud willen maken, ln zooverre als de ;oon in het forte my ie.wat geforceerd, de streek- wlsseling daardoor niet glad schijnt; elke toon krijgt dan een aandikking, die de ogahtelt sohaadt. Overigens is ook zijn toonkwaliieit zeer te roemen; zyn waarschynlijk nog nieuwe viool klinkt voortreffelijk. Dat des ondanks zUn spel niet steeds boeide lag daaraan dat temperament en fantasie niet in gelijke mate als vlolls.isch kunnen aanwezig bleken. Fantasie ware noodig om de Pa&sa- caglla van Eammartlnl niet gerekt, tempera ment om de Ruzalia Hungarica van Dohnanyi niet onbelangryk te doen schynen; een ras echte Hongaarsche speler had van dit laatste stuk ocgct-wyfeld nog wel wa* gemaakt. Van de saa.e Vocalise van Rachmaninoff is, geloof :k, met den besten wil en cc grootste gaven niets plausibels te maken; het Rondo van Schubert, dat als finale van de klaviersonate n D op. 53 fungeert en, verwonderlijk genoeg, door den pianist Friedberg tot een dankbaar stuk voor viool en plano werd omgezet, oevat zóóveel mooie meloilek en gracieuze figuren, dat het zelfs bU middelmatige voordracht zUn effect niet zou missen; maar de violist en de pianiste Eisa Nolthenius droegen het uit muntend. pittig en elegant voor, zoodat het oor en hart in verrukking bracht. Merkwaar dig is, dat in Mahler's Vierde Symphonie twee voor de hand liggende gelijkenissen met thema's van dat Rondo voorkomen. Het stuk van Nin doet Spaansch als zoo vele andere; waarom het „En el Jardln de Lind-eraja" heet, is my volslagen raadsel achtig gebleken: er was niets in, dat botanie, bloemengeur cf frissche luoht met zonneschijn suggereerde. Voor mijn part had de compo nist het evengoed „En las sloppas y se gas de Se villa" kunnen noemen. De Sonate van Brahms werd vervangen door de niet zeer be langrijke, wat zoete en breedsprakige Sonate in A van G. Fauré, waarvan alleen het Scherzo zich gunstig onderscheidt. De voor dracht van dit werk was van de zyi-e van ie pianiste zoowel als die van den violist uit s'ekend. Trouwens den geheelen avond heeft Elsa Nolthenius zich als niet minder be kwame begeleidster dan als goede ensemble- speelster doen kennen, en ook uit een zuiver pianistisch oogpunt speelde zy voortreffelijk. Een aardige Menuet van Pagnani en een toe gift completeerden het programma van den avond, die, zooals begrijpelijk, over *t geheel genomen zeer goede Indrukken naliet. K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13