OM ONS HEEN De Speeltuin aan de Zomervaart. SCHILDERWERK AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD D7NSDAG 18 FEBRUARI 1930 TWEEDE RLAD No. 3843 HET HONDERDJARIG BESTAAN VAN „ZANG EN VRIENDSCHAP" in (Slot). In de beide eerste artikelen over dit on derwerp is nog niet voldoende aangegeven, wat onze Koninklijke Lledert&fel voor net algemeen belang heeft gedaan. Men kan namelijk zóó redenee:en, dat de concoursen, waaraan zij deelnam, hoofdzakelijk een eigen genoegen waren, dat indirect, namelijk door uitstekende uitvoeringen na den terugkeer, weliswaar aan het publiek ten goede kwam Ik ben er mij evenwel van bewus«. dat daarop, namelijk op de uitvoeringen in het algemeen de aandacht niet voldoende gevestigd is- Hoeveel concerten zijn er niet in den loop van deze eeuw door „Zang en Vriendschap" gegeven. Wij duizelen bij de gedachte aan het aantal composities, dat ten gehoore ge bracht werd, wij duizelen nog meer bij de herinnering, in deze eeuw van cijfers en s.atistiek, aan de zee van noten verspreid uit de kelen van de vroolijke zangers. Een overzicht daarvan te geven is onmogelijk en ik zou wel durven zeggen, dat wanneer de leden van „Zang en Vriendschap" op dit oogenblik een concert gaven met composities, die hun verre voorgangers ten gehoore brachten in het begin van de jubileumseeuw, zangers en toehoorders toegeeflijk zouden glimlachen. De mannenzang was toen een voudiger, het aanLal zangers ook geringe*, de smaak anders en de mededinging, die nu aanleiding geeft tot het streven naar het hoogste en het moeilijkste, minder groot. Zelfs het gedenkboek, hoe lijvig ook, heeft zich aan een overzicht van wat er zoo al gezongen is in deze honderd jaar, niet ge waagd. In de rij der concerten was natuurlijk al tijd het mooiste moment, wanneer de met den eersten prijs terugkeerende zangers- schaar het programma van den wedstrijd nog eens gaf voor de kunstlievende leden cn het publiek. Den eenen keer was het enthou siasme bij de Haarlemmers grooter dan den anderen, zonder dat men nu juist zeggen kan, waaraan dat lag, maar in het algemeen mag verklaard worden, dat wij Haarlemieten en de bewoners van de omgeving de Liedertafel eer hebben aangedaan, wanneer zij met een harer waardige bekroning terugkeerde. Wie dan in zijn zangersziel meegnuifde. was de penningmeester wegens de extra obolen, die een altijd hongerige kas met welgevallen verslond. Concoursen waren duur en de meest onverwachte uitgaven die. waarop je het zekerste rekenen kon. Maar behalve de wed strijden en behalve de gewone winterconcer- ten, zijn er in den loop van de jaren ook nog tal van uitvoeringen geweest, die noch met de concoursen noch met de kunstlievende leden eenig verband hielden en die toch (mis schien moet ik wel zeggen juist daardoor» een banc tusschen Haarlem en „Zang en Vriendschap" zoo stevig hebben gelegd. Ik bedoel de bijzondere gelegenheden van alge- meene feesten, waarbij de Liedertafel, dik wijls zonder een uitnoodiging af te wachten, haar medewerking aanbood. Men kan nauwe lijks een bladzijde van het uitstekende ge denkboek opslaan zonder daarvan de be wijzen te vinden. Een concert ten voordeel? van een veelbelovend jong kunstenaar, een serenade aan mevrouw Boreel van Hogelan- den, een begroeting van president Kruger door een deputatie uit „Zang en Vriendschap" met het vaandel, tal van concerten ter ge legenheid van den Koninginnedag, de deel neming aan het onafhankelijkheidsfeest in 1913, verschillende concerten met liefdadige bedoelingen en zoovele andere uitvoeringen, in zalen en in de open lucht, die spontaan bij het bestuur opkwamen en bereidwillig door de leden aanvaard werden, zijn ei- het- bewijs van, dat de Liedertafel zich niet opsloot binnen de muren van haar eigen belangen, maar ook wel degelijk altijd be- .eid was mede te werken, wanneer het er Dp aankwam een voor Haarlem heugelijke gebeurtenis te vieren of op te treden wan- aeer ergens te helpen viel, een weemoedige ïulde moest worden gebracht aan een over- edene. Ik vind bij het bladeren in het ge denkboek tal van portretten van wie zijn teen gegaan, ook dat van den componist Philips Loots, die zoo lang ln ons blad de muziekverslagen heeft gegeven en ik kan niet nalaten bij deze gelegenheid nog een woord van hulde te brengen aan de nagedachtenis van dezen nobelen mensch, dezen eenvoudi- jen kunstenaar, die op zoo jeugdigen leeftijd ;an ons werd weggenomen. Zijn begrafenis had in alle stilte plaats, maar geen drie maanden later gaf de Liedertafel een concert waarop uitsluitend muziek van Loots werd uitgevoerd. Het is mij een aangename ge dachte, dat ik er toe h&b kunnen medewer ken te zijner herinnering als eenvoudig monument, een bank te stichten, die ter eere van zijn nagedachtenis werd geplaatst in den Hout, dien hij zoo liefhad. Maar laat ik terugkeeren tot wat „Zang en Vriendschap" in den loop van haar be staan, laat ik zeggen geheel onverplicht want op de gewone winterooncerten moch- en de kunstlievende leden rekenen) geheel onverplicht in het belang van Haarlem heeft ;edaan. Dat is veel en dat is belangrijk gewees-, Hoe kunnen wij op den dag van haar feest, Donderdag 20 Februari, daarvan blijk geven? Dat schijnt moeilijk, maar het ls niettemin too eenvoudig. Wij Haarlemmers kunnen niet beter doen dan de vlag uitsteken op iien dag als een bewijs van erkentelijkheid voor het de Leidertafel voor ons heeft verricht. Ik weet wel. een Nederlander Dteekt niet gauw de driekleur uit; het kost mms eenige moeite en menige huismoeder, lie voor zich zelf een bui regen niet schroomt, is er bang voor, dat de vlag nat zou worden Laat ons daarover eens heenstappen, over die moeite en over die watervrees en bij de ge- 'egenheid van dit zeldzame eeuwfeest een bewijs geven van de waardeering, die ons bezielt voor de oudste Liedertafel in onze -tad. Want hebben meer vereen!gingen dien hoogen leeftijd bereikt, zeer zelden was er ?en jubilaris, die op zijn honderdsten verjaar- iag kon wijzen op een zoo fleurige gezond heid. Meestal worden honderdjarigen, wan neer zij al geschikt zijn om bejubileerd te worden, daarbij voorzichtig in de watten ge legd. Dat behoeft voor „Zang en Vriend schap" niet te gebeuren; deze eeuweling (als •k dit nieuwe woord voor de gelegenheid mag uitvinden) is sterk en gezond en wanneer het bestuur het goede doet ter verlenging van haar bestaan (waaraan wij niet twijfelen) ie leden hun bestuur en hun dirigent volgen op dat pad (waarvan wij zeker mogen zijn^ wanneer dan ook nog het tikje geluk haar ieel blijft, dat voor ieder, oud of jong, wenschelijk is, dan zal de Koninklijke Lieder- 'afel „Zang en Vriendschap", die reeds vele geslachten heeft overleefd, er ma haar eeuw feest nog vele andere zien onder altijd wis selende omstandigheden, maar steeds in een opgewekt streven naar zang en naar vriend schap beiden. Zang ter verhooging van de vocale kunst en vriendschap voor de leden onderling en voor onze goede stad Haarlem. Dus op Donderdag 20 Februari voor Zang en Vriendschap de vlaggen uit, als een fris- sche tegenhanger van haar eigen zangers- kreet: „Zang en Vriendschap hoog de vaan!" J. C. P. DE KRINGENWET VAN 1853. DE UITEENZETTING VAN GEN.- MAJOOR RAAYMAAKERS. Maandagmorgen gaf de gen.-majoor M Raaymaakers, inspecteur der genie, voor be langstellenden in de S.atenzaal Prinsenhof, een uiteenzetting over de bepalingen van de Kringenwet. (De wet welke verbiedt binnen be paalde kringen rondom verstingwerken te bouwen). Aanwezig waren o.m. het Tweede Kamerlid de heer C. H. v. d. Bilt, eenige burgemeesters, hoofden van takken van dienst en ambtena ren alhier. Spr. deelde mede, dat in verband met de Kringwet moeilijkheden zijn gerezen, doordat aan verschillende verzoeken om te bouwen of te planten of andere dingen te doen bin nen de „verboden kringen", niet voldaan kon worden. Vergeleken met het groot aan al verzoeken, waaraan wèl voldaan kon worden is het aantal geweigerde verzoeken (7 .pet.) zeer gering, maar toch ls eenige wrevel in den lande ontstaan. Daarom is door den Minister van Defensie, die de Kringenwet uit te voeren heeft, in overleg mei vijf organisaties: het Kon. Ned- Lanabouw-comité, aen Ned. R.K. Tuinders- bond, den Chr. Boeren- en Tuindersbond. den Ned. Tuinbouwraad en bet Ned. Instituut voor Volkshuisvesting, besloten in zes ver schillende plaatsen van het land voordrach ten te doen houden over de Kringenwet. Spr. is met het houden van deze voordrachten be last. De Kringenwet wil dat om de verdedigings werken (forten) kringen op afstanden van 300 en 600 meter liggen waarbinnen niet ge bouwd of geplant mag worden. Deze krin gen moesten volkomen vrij blijven. Al is de waarde van verdedigingswerken verminderd, toch hebben zij hun waarde niet geheel verloren. Hieruit volgt dat ook de kringen nog noocTg zijn en dat binnen die kringen niet iets geschieden mag. dat in strijd is met de bela gen van defensie. Opheffing van die kringen kan dan ook niet venvacht worden, maar zooveel mo gelijk wordt aan de ingekomen verzoeken voldaan, nadat bij Kon. Besl. van 1926 de we g eer Kringenwet aanmerkelijk is ve-ücht. Het wekt wel eens verwondering, dat aan den een wordt toeges.aan wat aan den ander wordt verboden, maar de belanghebbenden kunnen overtuigd zijn, dat bij deze beslis singen nooit sprake is van willekeur, zoo veel als maar mogelijk is wordt met de be langen der verzoekers rekening gehouden. Maar er wordt streng toegezien dat niet méér geschiedt dan is toegestaan. Na een pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. De heer v. d. Bilt zelde dat het voor een leek vaak moeilijk is, de gegrondheid der door het Departement van Defensie geop perde bezwaren in te zien. Zoo is het spr. bekend, dat aan iemand is verboden, grint op een tuinpad te hebben: hij maakte zoo „een verharden weg" en dat mocht niet bin nen den kring. Spr. drong aan op de grootst mogelijke mildheid. Het deed spr. overigens genoegen dat in den laatsten tijd de zaken wat nauwkeuriger worden onderzocht. Nadat de inleider de sprekers had beant woord, werd de bijeenkomst gesloten. EEN TEHLFS VOOR ONBEHUISDEN? DE VOORBEREIDING Eenige maanden geleden deelden wij mede, dat door mr. J. Gerritsz, wethouder, een kleine commissie geïnstalleerd is die eenige actueele vraagstukken van socialen aard zal onderzoeken. Er waren 9 punten, namelijk huisves+ing van gehuwde en van ongehuwde onbehuis- den en verpleging van ouden van dagen. In het bijzonder wordt thans de aandacht be paald bij de huisvesting van ongehuwde onbehuisden. Aan een tehuis voor ongehuwden moet in onze stad groote behoefte zijn. Thans zijn deze onbehuisden aangewezen op de volkslogementen of particuliere kost huizen. waaronder er vele zijn, die "oor deze mensehen een ongewenscht verblijf zijn. Her haaldelijk gebeurt het, dat personen bij pre dikanten of pastoors aankloppen voor een onderdak, die zich niet zouden thuisgevoelen ln het toevluchtsoord van het Leger des Heils, terwijl de eenvoudige hotels te -uur zijn. Er wordt nu een onderzoek ingesteld hoe het met zulke tehuizen ln andere steden ge steld is. Dit onderzoek strekt zich ook uit ^ver de zwervers maar het wordt niet verwacht, dat een regeling van het onderdak voor zwervers meteen geschieden kan bij de verzorging van de ongehuwden. Zooals men weet be staat er thans een regeling tusschen de Poli tie en het Leger des Heils over het nacht verblijf van zwervers die zich in de Smede- straat aanmelden. PROPAGANDAFEEST BU DE A. J. C. De ontplooiing op één hoogt Ij-avond van feest van al wat haar inhoudsrijke innerlijk leven biedt wordt bij de Arbeiders Jeugd- Centrale als het openbloeien van een schoone bloem, een frisch bedauwde kelk met vele en oneindige diepe kleuren. Een vreugdevolle roes van opbloei, van het schuchtere ontlui ken tot de majesteitelijke bewustheid van eigen schoonheid en kracht. Zoo poëtisch is een avond van de A. J. C. De eerste dansen, de eerste liederen mogen een nog nauwelijks opvallend getuigenis zijn van wat de A. J. C. is, en doet en leert; als aan het eind van den avond het spreekkoor optreedt, en het t uitgalmt over de nóg in het stof gebogenen „Wij zijn een nieuw ge slacht op nieuwe aarde": ..Mensch wees vrij", dan heeft de climax in de propagandistische uitdrukkingskracht van den avond zijn hoog tepunt bereikt, dan hebben de honderden toeschouwers de bedoeling van de A. J. C. geheel gevat, dan is het propaganda-feest uitstekend geslaagd. Zoo was het Maandaagvond in het Ge meentelijk Concertgebouw, waar tot slot van de tweedaagsche conferentie de Federatie Haarlem der A. J. C. dit groote feest georga niseerd had. Het begin was reeds enthousiast, de op- marsch van de A. J. C.'ers de volle zaal in, de „Roode Valken", de A. J. C.-padvinders, voorop met trommelslag en de roode en veel kleurige vlaggen. Dan kwamen alras op het door vaandels gestoffeerde tooneel de rei-dansen. de mooie, symbolische, natuurlijke, aantrekkelijk om naar te kijken een heelen avond lang. Dan kwamen de liederen uit „De Merel" en ,X>e Lijster", de mooie bundels, waar A.J.C.'ers op „Wanderschaft" uit zingen en in de groote concertzaal was de blijheid van al die veel kleurige A.J.C.-kleedlng. En zooals op deze tochten speelden de mandolines en fluiten in harmonischen samenklank .De ijle mandoli- nemuziek door de dwarsfluit te doen onder steunen is wel een zeer goede gedachte ge weest van de muzikale leiders der A.J.C. Behalve aan de natuurlijke vreugde-uitin gen, de ongekunstelde zang, muziek en dans hebben de A.J.C.-leiders, waarvan wij in dit geval noemen den heer Slem Doek, voorzit ter der Federatie Haarlem, die de algemeene leiding had. ook hun aandacht geschonken aan den humor. Daarvan getuigde het op treden van het ..Don Kozakkenkoor" en in sterkere mate nog de als parodie zeer goede „Wild West geluidsfilm opneming". Daarbij werd er ook zeer ernstig gemusi- seerd, het Menuet van Boccherini en een stuk van Handel, benevens een Russisch mu ziekstuk werden op voor een eigenaardige bezetting als die van dit mandoline en fluit- orkest zeer klankrijke wijze uitgevoerd. Het spreekkoor, van Garmt Stiuveling, dat den avond besloot stond onder leiding van den heer P. Schumacher. Met het zingen van de Internationale ten laatste kreeg het feest een zeer geestdriftig slot. MUZIEKVEREKNÏGÏN G „HARMONIE CRESCENDO". Bovengenoemde vereeniging hield dezer dagen haar jaarvergadering in een der bovenzalen van café „De Korenbeurs" aan het Spaarne. De voorzitter, de heer W. Bur ger, opende omstreeks half negen de ver gadering, met dank voor de goede opkomst, en een welkomstwoord aan den heer H. W. Hofmeester, directeur dezer vereeniging. Verder sprak de voorzitter een woord van dank tot directeur, bestuur en werkende leden voor het prettige samenwerken in het afgeloopen Jaar, en hij hoopte dat de band tusschen allen steeds aangenaam zou mogen blijven. Hierna werden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen en onder dank zegging goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van het Centrum-Comité der Vereeniging Koningin nedag om weder als vorige jaren, de vorste lijke verjaardagen met muziek op te luiste ren. Dit zal door het bestuur nader worden overwogen. Door bovengenoemd comité was een verguld zilveren medaille gezonden, als herinnering aan de krachtige medewerking bij de vorstelijke verjaardagen in het jaar 1929. De secretaris, de heer J v. d. Schaar, bracht een uitvoerig verslag uit over de werkzaamheden der vereeniging in het af geloopen Jaar, het werd onder dankzegging aangenomen. Vervolgens bracht de penningmeester, de heer J. Kieviet, verslag uit over de finan- cleele aangelegenheden, welke ook onder dankzegging werden goedgekeurd. Hierna volgde de verkiezing van voorzit ter, penningmeester en secretaris, de heeren W. Burger. J. Kieviet en H. Prang, die bij acclamatie en stemming werden herkozen. Daarna werd besloten deel te nemen aan het concours, uitgeschreven door het Haar- lemsche Politie-Muzlekcorps en aan dat te Wormerveer, welke concoursen dezen zomer gehouden zullen worden. Bij de rondvraag werden eenige huis houdelijke aangelegenheden besproken, waarna de voorzitter de vergadering sloot. FEESTAVOND GROOTE HOUTSTRAAT-VEREENIGING. De Groote Houtstraat-Vereeniging hield den vorigen zomer een feest ln .Boeken rode" dat zoo goed geslaagd ls. dat men be sloot thans als proef na den tijd van de grootste winterdrukte en de uitverkoop beslommeringen weer een feestavond te or- ganiseeren, waar de leden met elkaar in contact komen. Welnu, die feestavond is gisteren gehouden in de bovenzaal van „Central" ln de Groote Houtstraat, er was zoo veel belangstelling dat de zaal bijna klein bleek en men heeft zich tot na het middernachtelijk uur goed geamuseerd. Deze avond was van en voor de leden, de heeren Kolderie en Sollart leidden het feest, er is voorgedragen en gezongen. En er was prijsschieten voor een laag bedrag, de op brengst hiervan komt ten goede aan het Nazorg-werk. Een bewijs van sympathie met de vereenigLng hadden verschillende leden geleverd, door prijzen beschikbaar te stel len voor de wedstrijden die gezellig, onder- elkaar gehouden werden. En bü het begin van den avond werd men al voorzien van bonbons, sigaren, sigaretten en corsages. Geen wonder dus dat al van den aanvang af een zeer pret tige stemming heerschte. De heer Van Weerden, voorzitter der vereeniging heeft toen met een kort woord allen welkom ge- heeten. Het deed hem. zoo zelde hij, zeer veel genoegen, dat de opkomst zoo groot was. Hei verheugce hem dat vele leden door het beschikbaar stellen van prijzen blijk van meeleven met bet bestuur hadden ge geven. Ook las hij een schrijven voor van een der leden die niet aanwezig kon zijn. maar zoo en door het schenken van een mooien prijs van zijn sympathie deed blijken. Zal het Vereenigingsgebouw er komen? Men schrijft ons; Velen is reeds het bestaan der Speeltuin - vereentging „Het Oosterkwartier" bekend, en men weet. dat zij belast is met de exploi tatie van den speeltuin aan de Zomervaart. Het is dus haar taak om kinaeren gedu rende de uren dat zij vrij van school hebben in dezen tuin op aangename en nuttige wijze bezig te houden, eenerzijds door spel en sport, anderzijds door het saamnoorig- heidsgevoel, zoo noodig in onze maatschap pelijke samenleving, den kinderen spelender wijze bij te brengen. Des zomers heeft zij daartoe ruimschoots gelegenheid in den tuin en zij die in de gelegenheid waren dit van nabij te aanschouwen zullen moeten er kennen, dat dagelijks honderden kinderen daar veilig en rustig worden bezig gehouden en onder regelmatig toezicht in staat wor den gesteld hun kinderleventje uit te leven. Jammer is het wanneer de pret soms wordt verstoord, doordat een donkere wolk, reeds angstig tegemoet gezien, regen brengt, en men gewaar wordt dat een goede schuil plaats niet is te vinden. Waar naar toe? De materiaal-bergplaats biedt geen ruimte; het opzichtersgebouw heeft ook een beperkte oppervlakte. Het ge mis van een clubgebouw wordt dan zeer sterk gevoeld. Niet minder komt dat 's win ters tot uiting wanneer honderden kinderen eiken dag een heel eind moeten wandelen naar het houten hulpschoolgebouw aan de Papentorenvest, om daar in minder gezel lige lokalen hun vrije uren te besteden aan nuttigen handenarbeid. De toestand wordt moeilijker voor de vereeniging nu dit ge bouw binnen enkele maanden zal moeten verdwijnen en zij zonder gebouw de op haar schouders genomen taak zal moeten voort zetten. Het ls thans geboden aller hulp ln te roe pen. Het verplaatsen van dit gebouw naar den Speeltuin aan de Zomervaart wordt on mogelijk gemaakt door gebrek aan geld. Men heeft 6000.— noodig om dit thans minder aanzienlijk gebouw om te tooveren in een gezellig en vriendelijk tehuis voor r.e kinderen. Hoe hier aan te komen? Weliswaar heeft men uit enkele bronnen van inkomsten reeds een grondkapltaaltje gevormd, doch hiermede is men nog niet in staat de ver langens tot werkelijkheid te kunnen brengen. Naast belangstelling in het werk is daad werkelijke steun onmisbaar. Daarom heeft men een Tooneelavond georganiseerd op Zaterdag 22 Februari in gebouw St. Bavo- Men vertrouwt dat deze avond weer wat baten zal afwerpen voor de totstandkoming van het clubgebouw en men hoopt dat velen, leden en belangstellenden door hun tegen woordigheid blijk van hun sympathie met het werk zullen geven. Ook zij de aandacht nog gevestigd op postgirorekening 107197 waarop men gaarne giften voor het mooie werk der speeituinvereeniglng zal ontvangen. Met een „lach en vergeet" wenschte de voorzitter allen een prettlgen avond. De muziek zette een po'.onaise-marsch in, het dansen begon en het is een genoege- lijke avond geworden. Men vermaakte zich kostelyk bij de wedstrijden, men danste, vierde waarlijk feest en een souper besloot dezen avond die zeker volgende Jaren her haald zal worden. Want zij is wèl geslaagd NED. TOERISTEN VERBOND „NATURA". Carnavalsfeest. Zaterdagavond heerschte in de drie zalen van het gebouw Olympla een gezellige geest onder de zeer vele leden van bovengenoemde vereeniging, welke aldaar een bal-masqué hadden georganiseerd. En dit is geen wonder als men weet dat een flink orkest voor de muziek zorgde en de leiding van het bal in goede hanaen was. Vele dames en heeren hadden getracht een symbool te geven van het doel der vereeniging, en ze waren hierin uitstekend geslaagd. Zoo zagen wij een tou- ristengroep. een groep bokkenrijders. Cow boys, enz., terwijl een groep in een hoek van de zaal zat te picniccen wat zeer de aan dacht trok. De jury bestond uit mej. Fr. Busquet en de heeren J. C. Th. Ulderink en G. H. Pollé. De prijswinnaars waren: tourlstengroep, bok- kenrijdersgroep, picnicgroep, Jurkengroep. cowboy-groep, zon en maan, zwart en groene pierrot en pierrette, blauwe pierrot en pier- rette, boer en boerin, dag en nacht, edellie den, Hawaï-dame, mlnette, page, Robert en Bertram, clown met fiets en rattenvanger, Nadat de voorzitter, de heer Chr. Hensen alle aanwezigen had bedankt voor het vele werk dat van de costuums gemaakt was en de jury dank had gebracht voor haar moei lijke werk, begon om 12 uur het eigenlijke bal. Bestuur en leden kunnen met genoegen aan dezen avond terugdenken. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) DE VERKEERSVRAAGSTUKKEN EEN VERGADERING DER SAMEN WERKENDE ORGANISATIES. Door de samenwerkende organisaties op het gebied van het verkeerswezen, werd, on der voorzitterschap van den heer A. Mars, een vergadering gehouden. De commissie be handelde het allereerst de verschillende in gekomen stukken over verkeerstoestanden te Haarlem, waarbij o.a. gewezen werd op den verkeerden toestand bij de Groote Houtbrug. waar velen fietsende over de hulp-vostbrug gaan, vooral des avonds als er geen politie toezicht meer is. Evenwel moest ook gecon stateerd worden, dat het fietsen, dat daar toch verboden is, midden op den dag plaats vindt, waardoor de veiligheid van het ver keer in gevaar wordt gebracht. Verder werd gewezen op het feit dat som mige personen hun auto langdurig laten staan op het kleine stukje parkeerterrein op het Stationsplein. Hier is hoogstens plaats voor 10 auto's en het komt veel voor. dat de auto's die komen om passagiers van den trein te halen, daar geen plaats kunnen vin den, doordat auto's daar al uren lang wor den neergezet. Hoewel dit waarschijnlijk ge schiedt. om het garagegeld uit te sparen, ls het, gezien de weinige ruimte, ongewenscht. De betreffende ruimte moet feitelijk alleen maar beschikbaar zijn voor de auto's die ko men om passagiers af te halen, terwijl dan een ander parkeerterrein, bijvoorbeeld ach ter het station, kan worden aangewezen om de auto's die gerulmcn tijd zullen blijven staan, te plaatsen. Hierop werden de door de verschillende organisaties ingezonden rapporten behan deld, waarop besloten werd om de ve-schil- 'ende punten met de autoriteiten te bespre ken. Tevens werd een teekening betreffende één der verkeersprobleemen der stad Haar lem, besproken. Eenige verbeteringen zullen alsnog op de situatle-teekening worden aan gebracht, waarna deze aan den Raad der ge meenten zal worden toegezonden. Nadat besloten werd om, indien niet vlug ger bijeenkomen noodzakelijk mocht blijken, de volgende vergadering te doen plaats vin den op 14 Maart, werd door den heer A. Mars de vergadering gesloten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a bO Ct». per regel. VRAAGT VOOR UW BINNEN. EN BUil EN FIRMA J. HEYDANUS 7n KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60rd Tel. 11361 van 8-12 en IV*-5. Zaterd. 8-1 MAXIMUM SALARIS. Het lid van den raad J. Groot heeft de vol gende vragen aan B. en W. gesteld: le. Is het waar. dat de door den Raad be noemde Opzichter in Algemeene Dienst, de heer van Eek, is aangesteld op het maximum salaris? 2e. Zoo vraag 1 toestemmend moet worden beantwoord, zijn B. en W. dan bereid, den Raad mede te deelen welke motieven daar toe aanleiding hebben gegeven? B. en W. antwoorden; le. Ja. 2e. De omstandigheid, dat de heer van Eek te Wagcnlngen gedurende 5 jaar eene be trekking in gemeentedienst had vervuld van geheel denzelfden aard als de functie, waar toe hij alhier werd geroepen, en het feit, dat hij tengevolge van het aldaar vervullen eener nevenbetrekking, alhier financieel ach teruit ging, zijn voor B. en W. aanleiding ge weest. hem het maximum der aan zijne be trekking verbonden Jaarwedde toe te kennen. ZUIDERHOUT. NOG EEN AFGEWEZEN BOUWPLAN. J. van Laren en A. Vogel, architecten te Hilversum, komen bij den raad in beroep te gen een beslissing van B. en W.. die afgewe zen hebben een plan om 16 aaneengebouwde middenstandswoningen aan de Frederlk Hendriklaan in het Zuiderhoutpark te bouwen. B en W. stellen voor het adres voor ken nisgeving aan te nemen. Heden: DINSDAG IS FEBRUARI Stadsschouwburg. Vereenigde Schouwspe lers (Pierre Mols) „De Rozenkrans". 8 uur. Gem. Concertzaal. Gem. Orgelconee-t George Robert, Louis Zimmermann, viool, 8 uur. Geb. Protestantenbond. „Kunst aan het Volk". Louis van Gasteren: „Van het Wes telijk front geen Nieuws". 8.15 uur. Geb H K. B. voordracht en Filmvertooning Maggi". 8 uur. Remonstrantenhuls. Ver. v. Spiritisten Harmonla", J. P. Smits: Occulte kunst. 8.15 uur. Palace. „De Straatvllnder". Tooneel Bart Elfrink. 8 15 uur. Luxor-Theater: „Heut' war ich bei der Fri da". Tooneel: Les Ta veniers en The Jack sons. 8.15 uur. Rembrandt-Theater: ..William Fox' Movie tone Follies". Tooneel: Mac Carthy and Kha- didja. 7 en 9.15 uur. Kamer van Koophandel, Nassaupleln 74ste vergadering. 7.30 uur. Veis en: Raadhuis. Gemeenteraad, 7 u. WOENSDAG 19 FEBRUARI. Stadsschouwburg. M. T. S.-revue „Jq Maakt wat Mee". 7.45 uur Schouwburg Jansweg. ..Sonny Boy", 8 15 u. Kellenbach's Sprooktes Poppenspel, 2.30 u. Gebouw H. K. B. Openbare voordracht en filmvertooning. „Doelmatige voeding met be trekking tot de Maggi's producten", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en 's avonds. Statenzaal, Prinsenhof. Oemeenteraad, 1.30 en 8 uur. Zand voort; Geref. Kerk, Brederodestraat. Ds. Crommelin: „Oost-Java als Zendlngs- veld". 8 uur. Dagelijks: Waag. „Kunst zij ons Doel". Ten toonstelling Limburgsche Kunstkring. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5