«gr TWEEDE KAMER BINNENLAND. Scheepvaartberichten £o*9e*sA SCHILDERWERK RADIO-PROGRAMMA De Wereldreis van Dicky en Dirkje Durf HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 20 FEBRUARI 1930 19 Februari. De Indische begrooting voortge2et. De heer L. de Visser opent vandaag de discussie. Verder kwam alleen de regeering aan het woord. De communist de Visser heeft vandaag de discussies over de Indische begrooting aan gevangen. Men mag zeggen, wat men wil, maar dit is zeker, dat de heer de Visser een redenaar Is, een redenaar met vele natuurlijke gaven, die jammer genoeg niet voldoende gecultiveerd konden worden. Men moet ook eerbied hebben voor de wijze waarop de heer De Vis ser zijn rede voorbereidt, voor de wijze, waarop hij zijn redevoeringen opbouwt. Maar dit staat óók vast zijn hand Ls tegen al len en de hand van allen tegen hem. Zijn rede keert zich tegen allen, tegen de regee ring en de Kamer, tegen zoowel den libe raal Van Kempen, als tegen den sociaal-de mocraat Albarda, zoowel tegen Mac-Donald als „de Berlijnsche beulen". Ettelijke malen, want zacht drukt de heer de Visser zich niet uit, ettelijke malen moest de heer de Visser tot de orde worden geroepen en het scheel de maar weinig of hem was het woord ont nomen. De heer De Visser neemt dan ook geen blad voor den mond! Hij noemt de re- geerlng een mlsdadigersbende, de SJD.AP. een leugengroep etc. Overigens laakt hij alles. HIJ wil natuur lijk van exhorbitante rechten niets weten, betoogt., dat de Ned.-Indlsche regeering niets, maar dan ook niets voor onderwijs, hygiëne, volkshuisvesting enz. over heeft. Hij noemde de sociaal-democratie sociaal-fascisme en de laatste steunpilaar van het kapitalisme. En natuurlijk verheerlijkte hij Rus land, verhief hij dat land tot „in het opper ste van zijn blijdschap". Een in alle opzichten negatieve rede, waarnaar een flink deel der Kamer toch met aandacht luisterde. Om de voordracht. Na den heer De Visser was geen Kamer lid meer ingeschreven de minister van Koloniën kwam dus oogenblikkelijk aan het woord. De bewindsman o, hij kan zoo officieel zijn! begen in sterk-ambtelijke woorden de Kamerleden te danken, die hem hun steun hadden doen geworden. Hij hoopte, dat ook voor de toekomst de Indische regee ring de klip zou kunnen omzeilen van versto ring van het financieel evenwicht, omdat daarvan een rigoureuze bezuiniging het ge volg zou moeten zijn. Ook hij erkende, dat de toekomst voor de Indische cultures niet zoo glansrijk ls als de heer Cramer wil doen bevroeden. Al is de flnancleele toestand van Indië niet zorgwekkend voorzichtigheid is toch wel heel sterk geboden. En wel omdat een eigenlijk noodzakelijke marge niet aan wezig ls. De minister stemde in met de uitspraken van de heeren Colijn en Joekes, waar dezen er op wezen, dat ook in dagen van minder goede financiën, rustig moet worden voort gegaan met de ontwikkellngsmaatregelen voor de Indische bevolking. Hij weersprak sterk dc uiting van den heer Cramer, die Indië noemde een „Polizeistaat". Daartoe was geen aanleiding meende hij alleen omdat met troepen de maatschappelijke or de moet worden gehandhaafd en internatio nale verplichtingen moeten worden nageko men. Immers het handhaven van die orde is een grondslag voor de volksontwikkeling. Met den heer Cramer meende de minister, dat alles wat kan, gedaan moet worden ter verhooging van de volluskracht, van hygiëne, volkshuisvesting enz. Maar dat wil niet zeg gen, dat de regeering de financieele politiek wil. die de heer Cramer aanbeveelt. Vooral des heeren Cramer's vrijgevige leeningspoll- tiek heeft de instemming des ministers niet. De minister acht het niet mogelijk reeds thans te zeggen, dat de raming voor 1930 te hoog is geweest. Ook hij wil den buitengewo nen dienst saneeren. En een leven „van de hand in de tand" verwierp hij met alle kracht die in hem is. De minister erkende dat een hernieuwd optreden van een voormalig minister mede bepaalt de mate van het vertrouwen, dat men in hem heeft. Elke schuld van de oorzaken van de communistische relletjes weersprak minister de Graaff. Maar wel onderstreepte hij nog eens sterk, wat hij in de Memorie van Antwoord had geschreven, dat de re geering krachtig bevorderen wil de geeste lijke en de materieele belangen van de be volking. Dat de stakingsartikelen rechten aantas ten. bestreed de bewindsman. De artikelen miskennen niet het stakingsrecht, zij heb ben betcekenls wanneer van de staking op ruiend misbruik wordt gemaakt, tot versto ring der openbare orde. Dc minister waarschuwde den heer Cramer de sluizen der welsprekendheid niet te ver open te zetten. Hij zeide, dat wanneer de heer Cramer voor een vergadering in Indië zou gesproken hebben, als in de Kamer, deze, gcl;)k overal elders, zou zijn aangesproken wegens aansporing tot strijd en verzet tegen het. gevestigd gezag. Met den heer Feber kon de minister in de bekende rede van Prof. Steger in de Eerste Kamer geen koloniaal stelsel ontdekken. De minister wil een goede welvaartspoll- tiek bevorderen. En met de vraag wat het eind zal zijn van onze verhouding met Indië niet al te veel rekening houden op dit oogenblik. 1-Iet ontwoord ligt nog in de toekomst ver borgen. En zoo zei de bewindsman met een geheim der toekomst is moeilijk een po litiek op te bouwen, Maar dit stelde hij wel vast: wanneer thans de politiek werd gericht op afbraak, dan zouden direct schadelijke gevolgen van eerste grootte voor Indië zich manifesteeren. Eon meer zelfstandig wetgeven van den Gouverneur-Generaal met den Volksraad zou, meende de regeering, de positie der Tweede Kamer tegenover het Indische Staatbeleid te zeer verzwakken, omdat dc mlnistciieele verantwoordelijkheid beduidend zou afnemen. De minister hield de beslissende macht van cien Indischen ordannantiewet- gever bij de bestuurshervorming hoog. Nóg eens onderstreepte hij, dat de hervorming moet rusten op de staatkundige autonomie van de bevolkingsgemeenschappen, die be slaan of tot nieuw bestaau moeten herscha pen worden. De minister achtte het zeer wel mogelijk voor andere landen, waar de historische groei langzamer en harmonischer kan plaats vinden, dat het hoogere orgaan uit het lagere voortkwam, wat voor Indie dan de lijn zou te zien geven: adatgemeen schap regionaal college provinciale raad. Maar zulk een groei zou voor de bui tengewesten zóóveel tijd vorderen, zooveel van het geduld elschen, dat de minister n'.et op het volgroeien van de eene instantie wil wachten voor tot de vorming van de andere wordt overgegaan. Daarom wil de minister zulk een methode, die het eene naast het andere doet groeien. Van die provincies, wil de minister evenmin weten, die provincies zouden de ontwikkeling der lagere gemeen schappen in het gedrang kunnen doen komen, bovendien zou de ontlasting van het centraal bestuur niet in de mate plaats vin den, die noodig is. Van een bespreking der bestuurshervorming in de buitengewesten in de Tweede Kamer vóór zij in Indië zou doorgevoerd worden, wil de bewindsman absoluut niet weten. Men weet, dat verschillende sprekers daarom hebben gevraagd. De minister acht de be stuurshervorming zoo uiteraard te behooren tot de Indische inwendige aangelegenheden, dat hij in het belang van Indië en Neder land vroeg niet nader daarop aan te drin gen, wilde dit aandringen niet den schijn hebben van ongemotiveerd wantrouwen en ontstemming. Veel opheldering over de bekende huis zoekingen en de arrestaties, door feiten en mededeelingen gaf de minister niet. Hij deelde alleen mede zeker te weten, dat de bekende vereenigingen P.NJ. en P.S.S. wel degelijk communistische aansluiting zoch ten en verkregen en dat Mr. Koesomo Soe- montri heel wat meer op zijn kerfstok heeft dan alleen verzet tegen de poenale sanctie. De minister zeide, dat de Indische regeering wel degelijk van aanwijzingen en geconsta teerde feiten had kennis gekregen, waardoor een verder waakzaam afwachten moest be ëindigd worden. De regeering kon zeide hij geen risico loopen, er waren woelingen aangekondigd. Zij was verantwoordelijk voor de handhaving van orde en rust en dus ook verantwoordelijk voor het nemen van maat regelen. Zij acht dit ln overeenstemming met haar dagelijksch streven voor de geestelijke en maatschappelijke ontwikkeling te zorgen. De nationale gedachte keert de bewindsman niet af, maar hij wenscht er niet van uit te gaan, dat het voortschrijden der nationale gedachte moet uitsluiten een blijvende band met Indië. De minister zeide te willen waken tegen een besmetten der bevolking met uitheem- sche, communistische Invloeden die geheel vreemd zijn van het eigen geestelijk leven der Inlanders. Het slot van des ministers rede keerde zich scherp tegen de rede van den heer Albarda gisteren zoo scherp als wij hem nog nooit hebben medegemaakt. WU wisten werkelijk niet, dat er zulke krachten in mi nister De Graaff schuilden. Hoe weet gij vroeg de minister dat er geen sporen van verzet in Indië te constateeren waren? Hij ontkende het recht van den heer Albarda om van onderdrukking te spreken, hij merkte op, dat deze de beste bedoelingen van den wet gever miskende en die in welbewust ongun stig daglicht stelde. Wanneer de heer AiDar- da den minister onaandoenlijkheid in woor den verweet, dan verweet omgekeerd de mi- nisten den heer Albarda onaandoenlijkheid in feiten, onaandoenlijkheid voor de ellende,- waarin de Inlanclsche bevolking komt te ver- keeren, wanneer zij de wegen volgt, die de heer Albarda haai wijst. Morgen vangen de replieken aan. INTIMUS. GROOTE BRAND IN MIDDELBURG. SOCIËTEIT „DE VERGENOEGING" VERWOEST. Een brand op de Markt te Middelburg dat is wel Iets om van op te schrikken, schrijft het Hbld. Dat deed dan ook gister middag heel Middelburg, en het liep uit en st-ond naar den brand te kijken, met den rug naar het Stadhuis. Want de brand was aan den overkant en de wind was gelukkig van het Stadhuis af. Kort na 12 uur brak namelijk op de boven verdieping van de sociëteit „De Vergenoeging" aan de Markt, tegenover het Stadhuis, brand uit. Het bovengedeelte van het gebouw is ge heel van hout opgetrokken, zoodat het vuur hier gretig voedsel vond; in minder dan geen tijd stond het perceel ln lichte laaie. De brandweer was spoedig ter plaatse en tastte met de nieuwe spuit welke de gemeene zich, na den feilen brand in begin December in de Lange Delft, had aangeschaft den brand krachtig aan. Op het dak van de sociëteit stond een ijzeren lichtreclame. Toen de vlammen de spanten van het dak aantastten, duurde het niet lang of het Ijzeren gevaarte verloor zijn steunpunt en stortte op de eerste verdieping neer. Het lot van het sociëteitsgebouw was toen beslist: hoog laaiden de vlammen op en binnen een uur was het perceel tot den grond toe afgebrand. Van de daken der belendende gebouwen af bestookten de brandweerlieden het vuur, doch zij konden niet verhinderen, dat tegen half twee de achterkant van de Electro- bloscoop van den heer Strengholt vlam vatte. Alle krachten werden nu op dit gebouw ge concentreerd. Omstreeks 2 uur in den middag zag het er wel naar uit, dat ook dit perceel geheel ln vlammen zou opgaan. Omtrent de oorzaak van den brand wordt geme'.d, dat schilders, die den voorgevel van het sociëteitsgebouw onder handen hadden genomen, onvoorzichtig met een steekvlam zijn omgegaan. De brand trok duizenden be langstellenden en het mag als een geluk be schouwd worden dat hij niet een dag later ls uitgebroken, juist op marktdag, wanneer het geheele plein met kramen bezet is w.. tusschen een groote menigte zich dan be weegt. DE MOORD BIJ VOORBURG. Bijzonderheden over den verdachte. WERD DE WINKELIER BIJ VERGISSING VERMOORD? Naar aartleiding van den moord op den manufacturier v. d. Drift uit Voorburg op 10 Januari, is indertijd gearresteerd zekere J- B., wonende te '6-Gravenhage. Omtrent de per soon van den verdachte en de redenen die tot dat aanhouden hebben geleid, verneemt de Nieuwsbron thans het volgende: De verdachte bleek een, sinas een 12-tal Jaren bekend persoon uit dor.ker Den Haag, die reeds meermalen in de onderwereld een rol speelde, n-1. de thaps 35-jarlge J. B., ge boren te 's-Gravenhage. Deze B. was oor spronkelijk ambtenaar aan eep der Hooge Colleges van Staat, doch was omstreeks 1919 genoodzaakt uit die betrekking ontslag te nemen, nadat hij betrokken was geweest bij een Jassendiefstal in café Central. Onder het mom van Belgische markies zocht hij toen relatie met verschillende jon gelui, die graag een adellijken vriend wilden hebben en hem vrij groote bedragen leen den, waarvan nimmer iets terecht kwam. Later werd hij als verdacht van het veroor zaken van abortus in hechtenis genomen en door de rechtbank veroordeeld. Na zijn in vrijheidstelling woonde B. tijdelijk in een pension te 's-Gravenhage. Hij was totaal aan lager wal geraakt, en beraamde daarom eenige misdrijven, die niet tot uitvoering zijn gekomen, doch welke met zijn arrestatie als verdacht van den moord op den manufacturier Van der Drift in nauw verband staan. De eerste aanleiding tot zijn arrestatie was de mededeellng van een bewoonster van een perceel in de omgeving van het oude kasteeltje De Blnckhorst. Deze vrouw deelde aan de politie mede dat eenige dagen voor dat de moord op Van der Drift plaats had, iemand met een revolver aan het schieten was geweest. Later was deze persoon in de omgeving gaan vragen of men het schieten gehoord had. Hij was nX zooals hij zeide bezig proeven te nemen om vast te stellen op welken afstand de schoten uit een revolver hoorbaar waren. Bij onderzoek bleek de proeven-nemende schutter J. B. te ^ijn ge weest. Hij werd aangehouden, doch de revol ver werd niet meer in zijn bezit gevonden. Uit zijn mededeelingen bleek evenwel, 4a* de door hem gebruikte revolver ongeveer van hetzelfde kaliber moet zijn geweest als die waaruit de doodelijke schoten op den heer Van der Drift zijn gelost. Hieruit valt dus te verklaren, dat de justitie grooten prijs stelt op het vinden van deze revolver, een klein model Browning F(abrique) N(atlonale), kaliber 6.35. Zelfs is voor den- gene, die inlichtingen geeft tot het opsporen van deze revolver een belooning van 200 in het uitzicht gesteld. Tot op heden is deze revolver nog niet gevonden. In dit enkele feit meende de justitie blijk baar voldoende aanleiding te hebben B. in het huis van bewaring in te sluiten. Na zijn arrestatie bleek, dat B. tezamen met den later aangehouden, doch weer vrijgela ten S. H. korten tijd tevoren ook een mis drijf tegen iemands leven gericht, had be raamd. Het was hun nX bekend dat een loopknecht van een bekende bankinstelling in de omgeving van de Kneuterdijk 's mor gens steeds groote geldsbedragen in zakken uit de kelders van het bankgebouw haalde om deze aan de bedienden der loketten te brengen. B. en H. hebben toen op de Prinse gracht aan den portier der bank voorgesteld, dat hij hen in de gelegenheid zou stellen zich in de onderaardsche gangen van het bark gebouw te laten insluiten. Zij zouden dan den loopknecht met een bijl de hersens in slaan om zich vervolgens van een flink be drag aan geld meester te maken. De bank- portier, die dit aanvankelijk als een grapje opvatte, heeft dit voorstel echter van de hand gewezen. Later heeft hij zich evenwel bij de Justitie gemeld, toen hij hoorde, dat B. gearresteerd was. In hoeverre het voor stel van B. en S. aan den bankportier ernst Is geweest/valt natuurlijk niet uit te maken. De aanwijzingen, dat B. misdadige plannen had, zijn ook vrijwel de eenige gegevens, welke de Justitie tegen hem heeft. Van een relatie met den vermoorde Van der Drift is niets gebleken. Bij de verdenking tegen B. zou de justitie dan ook uitgaan van de ver onderstelling, dat de doodelijke schoten voor Iemand anders dan Van der Drift bedoeld zijn geweest. Reeds eerder is er op gezinspeeld, dat de oorsprong van het vreeselijk gebeuren zou moeten worden gezocht in een bekende dancing, waar twee dagen voor den moord een aannemer, die veel over den Westvliet- weg fietste in een dronken bui een zeer groot bedrag aan contanten heeft laten zien. Vast staat, dat B. regelmatig in die inrich ting kwam. Of dit geval met den moord in verband staat is voor het oogenblik echter niet meer dan een veronderstelling. B. blijft ten stelligste ontkennen iets van den moord op Van der Drift te weten. Hij heeft als gedetineerde het recht zich bij het verhooren voor den Rechter-Commlssaris en ln Raadkamer te doen bijstaan door een raadsman, dien de Rechtbank hem op zijn verzoek moet toewijzen. Hij heeft evenwel geweigerd van dat recht gebruik te maken. Gezien de weinige aanwijzingen die tegen hem bestaan, is het zeer waarschijnlijk dat B. indien niets positiefs tegen hem kan worden bijgebracht eerlang op vrije voe ten zal worden gesteld. DE REDDING VOOR BYRD NABIJ DE CITY OF NEW-YORK BIJ DE WHALES BAAI. NEW YORK, 19 Febr. (VX>.) Heit stoom schip „Citty of New York", dat ter assistentie van de Zuldpool-expeditie van Byrd Ls uitge zonden, is in de nabijheid gekomen van de Whales-baaL Men hoopt de baai nog ln den loop van heden te bereiken om de expeditie aan boord te nemen. Indien het weer zulks toelaat zal het schip onmiddellijk de thuisreis aanvaarden HET TERREIN VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Dinsdag zijn ten kantore van notaris M. van Rlel de acten gepasseerd waarbij de ge meente Amsterdam het Paleis voor Volks- vlijtterrein aankoopt, en dat met oostallen, van de Galerij-Mij., respectievelijk voor 1.450.000 en 1.350.000 Eet thans in.het bezit der hoofdstad ge komen complex van de Galerij-Mij., levert aan huren een bedrag op per jaar van onge- yeer 95.000, meldt het Hbld. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Artistelkerk 19 Febr. te Amsterdam van W.-Afvika. Alkmaar 18 Febr. van Curasao n. Cristo bal. Boskoop 18 Febr. 12 u. 1250 mijl van Land's End, Curasao n. Rotterdam. Brielle 17 Febr. van Caleta Buena naar Manta. Bengkalis 18 Febr. van Ballkpappan n. Batavia. Bilderdijk 17 Febr. 16 u. 40 m. 180 mijl Zuid van Valentia, Rotterdam n. Boston. Blitar 18 Febr. 22 u. v. Sabang, Batavia n. Rotterdam. Buitenzorg 19 Febr. 2 u. v. Port Said, Ba tavia n. New-York. Drechterland 18 Febr. te Lagos, Amster dam n. W.-Afrika. Fauna 17 Febr. v. Port of Spain n. Havre en Amsterdam. Garoet p. 19 Febr. 6 u. Perim, New-York n. Java. Hermes 17 Febr. van Puerto Barrios n. Am sterdam. Hercules 17 Febr. van Lagos n. Kotonou. Indrapoera p. 19 Febr. 4 u. Kaap del Armi, Batavia n. Rotterdam. Indrapoera 21 Febr. 6 u. te Marseille ver wat ht, Batavia n. Rotterdam. J. P. Coen p. 19 Febr. Perim, Batavia n. Amsterdam. Kota Tjandi p. 18 Febr. 22 u. FinLsterre, Rotterdam n. Batavia. Kilstroom 17 Febr. van Kotonou n. Port Harcourt. Manoeran 17 Febr. 21 u. 18 m. 45 mijl van Land's End, Batavia n. Liverpool en Am sterdam. Mapia p. 18 Febr. Ouessant, Rotterdam n. Batavia. Merauke p. 19 Febr. 14 u. Dover n. Londen, Batavia n. Rotterdam. Nictheroy 18 Febr. nam. te Londen, Pa- cifickust n. Rotterdam. Nieuw Zeeland 18 Febr. van Singapore n. Melbourne. Patria 19 Febr. 9 u. te Belawan, Rotterdam n, Batavia. Poelau Bras 18 Febr. van Singapore, Ba tavia n. Amsterdam. Rotterdam 19 Febr. v.m. te Gibraltar, New- York n. de Middell. Zee. Reggestroom 18 Febr. te Bordeaux, Am sterdam n. W.-Afrika. Riouw 18 Febr. te Port Said, Amsterdam n. JBatavia. Saiabangka 18 Febr. van Sabang n. Bela wan Deli. Soekaboemi p. 19 Febr. 2 u. Galle, Batavia n. New-York. Slamat 19 Febr. v. Port Said, Rotterdam n. Batavia. Toba 19 Febr. 2 u. van Gibraltar. Madras- kust n. Hamburg. Triton 17 Febr. v. Cartagena n. Pto. Cortes (Reet.) Tabanan 19 Febr. n.m. v. Rotterdam n. Batavia. Van Spilbergen 18 Febr. te Belawan Deli v. Melbourne. Delftdijk 19 Febr. van Swansea, Rotterdam n, de Pacifickust. IJselkerk 19 Febr. te Madras, Rotterdam n. Calcutta. Nieuw Amsterdam p. 18 Febr. Cape Race, Rotterdam n. New-York. Glamorganshire 17 Febr. te Tacoma, Ant werpen n. de Pacifiokust. Bodegraven 17 Febr. te Callao v. Amster dam. Almelo 17 Febr. v. Antofagasta n. Cha- neraL Cottica 16 Febr. van Barbados. Venezuela 15 Febr. van Barbados n. Trini dad. Alderamin 17 v. Hongkong, Japan n. R'dam. Alpherat p. 17 Fernando, Buenos Ayres n. Rotterdam. Bodegraven 16 te Callao v. Rotterdam. Bennekom 16, 16 u. 38 m-, 250 mijl Zuid van Valentia, Amsterdam n. Curasao. Dinteldijk 13 te Seattle, Pacifickust n. R'dam. Eemland 18 v. A'dam n. Hamburg. Giekerk 18 te Antwerpen, Beira n. R'dam. Gelria 17, 10 u. v. Bahia, Buenos Ayres n. Amsterdam. Heemskerk 17 te Kaapstad v. A'dam. Johan de Witt p. 17 Perim, A'dam n. Ba tavia. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regel. Wybert-tabletten onder het oefenen ter bescher ming van de keel, vóór het optreden ter zui vering van de stem. Kota Inten 18, 8 u. v. Kamaran, Batavia, n. Rotterdam. Kieldrecht 18 te Calcutta v. R'dam. Maasdam 18 n.m. v. Bilbao, R'dam n. New Orleans. Meerkerk p. 18 Pantellaria, Rangoon n. Rotterdam. Madoera 15 te Belawan Deli v. New York. Nieuw Holland 15 v. Melbourne n. Singa pore. Polydorus p. 17 Perim, A'dam n. Macassar. Salabangka 17 te Sabang, Amsterdam n. Batavia. Salawati p. 18 Perim, Batavia n. Amsterd. Spaarndam 18 v.m. v. New Orleans n. R'dam. Tjibesar 15 te Batavia. Tjisalak 15 te Hongkong. Ternate p. 18, 11 u. Oüessant, Rotterdam n. Batavia. Tjipanas 16 te Sjanghai. Veendijk p. 18 Gibraltar. R'dam n. Cal cutta. Waterland 18, 8 u. te RIo Grande, Buenos Aires n. Amsterdam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a bO Ct*. per regeL VRAAGT VOOR UW BINNEN- EN BUli EN FIRMA J. HEYDANUS Zn KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60rd Tel. 11361 van 812 en IV$-5. Zaterd. 8—1 VRIJDAG 21 FEBRUARI HILVERSUM, 1875 M. 10.00 Morgenwijding. 12.15 Concert door het A.V.R.O.-Trio. 2.05 Uitzending voor scholen. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.U0 Maak-het-zelf! 4-3.) Gramofoonmuziek. 5.00 Lezing door Brandsma over: Cinematografie voor den amateur. 5.30 Dinermuzlek uit het cabaret ,.La Gaité" te Amsterdam. 6.00 Tijdsein. 6.01 Voortzetting Dinermuziek. 6.30 Gramofoon muziek. 6.45 Spaansch voor beginners. 7.15 Radiocursus vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 810 Aansl. van het Mu- ziek-Lyceum te A'dam. Julius Hyman (piano) Cor Smit (slagwerk), Alex Moszkowski (con trabas), Berthe Serocn (sopraan), Cornelius Berkhout (piano). 9.00 Concert door het Om roeporkest. In de pauze: Persber. Na afloop van het concert: Dansmuziek uit Cabaret „La Gaité" te A'dam. 12.00 Sluiting. HUIZEN. Tot 6 uur 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.30 Zlekendienst. 11.00 Voor de Jeugd'ge Zieken (N.C-R.V.). 11.30 KJt.O. Godsdienstig halfuurtje. 12.15 K.R.O. Concert door K.R.O- Trio. 1.15 K.R.O. Gramofoonmuziek. 3.30 N. C. R. V. Concert Trio. 6.00 N. C. R. V. Gramofoon muziek. 6.30 K-R.O. Beursber. 6.40 K.R.O. Le zing over: De teelt van aardappelpootgoed in westelijk Noord-Brabant. 7.0i> KJt.O. Cursus Schriftverbetering. 7.30 VJJt.O. Persber. 7.40 V-P.R.O. Lezing over: Het Oud-Katholicisme. 8.15 V.P.R.O. Gramofoonmuziek. 8.50 V.PJt.O. Lezing over Occultisme: De werkelijkheid ge zien als geheel van krachten. 9.30 V-P.R.Q. Vervolg gramofoonmuziek. 10.00 V.P.R.O. De clamatie. 10.20 V.P.R.O. Vervolg Gramofoon muziek. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gra mofoonmuziek. 12.00 Concert- M. Gold (viool),. A. Mill (piano). 1250 Orgelconcert door L- Warner. 1.2u Gramofoonmuziek. 2.50 Uita. voor scholen. 4.05 Concert door Strijkkwartet. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Le zing. 7.45 Lezing. 8.05 Zang door V. Watson, 8-20 Concert. W. Fry (piano). Symphonie Or kest. 9.30 Nieuwsber. 9.45 Vervolg concert. 10.20 Nieuwsber. 10.25 Lezing. 10.45 Verras sing. 11.00 Dansmuziek. 1135 Dansmuziek, 12.20 Proefultz. Televisie. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Orkestconcert en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 7-40 Gramo foonmuziek. 9.05 „De Tooverfluït", Mozart. Orkest en colisten. LANGENBERG 473 M. 6.20 Gramofoonmuziek. 9.35 Gramofoonmu ziek. 11.30 Gramofoonmuziek- 12.25 Orkestcon eert. 450 Liederen bij de luit (Gramofoonpla- ten). 7.20 Orkestconcert. 8.40 Kamermuziek. Intermezzo: Das Weltgedicht. Na afloop tot 11.20 Orkestconcert en orgelconcert. KALUNDBORG 1153 M. 11-20 Orkestconcert. 2.00 Concert. Orkest en vlolist. 7.20 „De Bruiloft van Fig:ro" van Mozart. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Kamermuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. ZEESEN 1635 M. 6.15 Lezingen en berichten. 11.20 Gramo foonmuziek. 12.15 Berichten. 1.20 Gramofoon muziek. 1.50 Lezingen. 3.50 Concert uit Leip zig. 4.50 Lezingen. ?.20 Orkestconcert. Daarna Nieuwsber. Vervolgens tot 1150 Dansmuziek. Een dagelijksche Kindervertelling. .Ja*. Voorzichtig sluipt Gerrit naar de auto tertg. Ssst, fluistert hij met den top van zijn vinger onder zijn spitsen neus. Een eindje verder zitten drie levende roovers.... pas op, dat zc ons niet hooren Dc oogen van Dicky en Dirkje worden groot van angst, als ze dit vreeselijke nieuws hooren. nu neg roovers ook. siddert Dirkje. Als ik geweten had hoe gevaarlijk de wereld was, zou ik nooit zijn meegegaan. Zijn het erge roovers, Gerrit De eene heeft een snor, fluistert Gerrit, de andere een baard en dc derde lijkt net een clown uit het circus. Weet je wat ik doen zal' Ik ga ze overvallen en neem zc alle drie gevangenHelp maar een handje meeDan tillen tt'c 't siorarca- kistje over dat boomrie.... Durf jij dc roovers gevangen te nemen? vraagt Dicky verbaasd, en waar meet jc zc dan laten als je deze eenmaal hebt Een in iedcren binnenzak van mijn jas. ant» woordt Gerrit. en de derde dubbel gevouwen in mijn vcstzakkie.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10