ZANDVOORTSCHE CAUSERIE INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 21 FEBRUARI 1930 VIERDE BLAD Een ernstige grief. De voorbereidende Belangrijke besluiten Toen we, emt vele anderen, 6 Februari jl. aanwezig waren bij de zitting van den ge meenteraad, is ons één ding opgevallen, nl. dat tal van raadsleden ernstige wrevel heb ben over de wijze waarop de raadsstukken worden toegelicht en voorbereid. Het is moeilijk uit te maken waar precies de schuld zit, maar dat kan een ernstige leemte zijn, die zeker ten spoedigste in orde zal moeten worden gebracht. De klacht kwam van meer dan één zijde en de wijze waarop de raad en ook het college van B. en W. op de aan vallen reageerden was wel geëigend om den indruk te vestigen, dat de klacht juist was. Voor geruimen tijd terug hebben we al eens medegedeeld, dat de wethouder van Openbare Werken op een tot hem gerichte vraag antwoordde, dat al de teekeningen omtrent een eertijds genomen rooilijnbesluit „spoorloos" verdwenen waren, hetgeen bij de afdeeling Publieke Werken moeilijkhe den opleverde en waarom opdracht was ge geven nieuwe te ontwerpen. De klacht nu, die ook bij de begrooting naar voren gekomen is, kwam in hoofdzaak neer op onvoldoende toelichting tot de voor stellen en het niet volledig zijn van de dos siers. Zoo werd o.m. opgemerkt, dat het dossier inzake het voorstel tot verhooging der hu ren voor de gemeentewoningen niet volledig zou zijn; zou er geen voldoende toelichting zijn gegeven bij een noodzakelijke aanvul lende begrooting; ontbrak elke toelichting omtrent het voorstel, waarbij B. en W. voor stelden niet over te gaan tot het exploitee- ren van een gemeentelijke radio-centrale. Voor ons is zooiets min of meer onbegrij pelijk en het is dan ook zeer wel te verkla ren, dat de leden van den Raad met een dergelijken gang van zaken weinig ingeno men waren. We hebben ons bij het aanhoo- ren van de gemaakte opmerkingen dan ook afgevraagd, of een en ander wellicht een verklaring kan zijn voor de vaak verwarde discussies èn ook van de onaangenaamhe den, die bij zoo'n debat wel eens voorkomen. Een der raadsleden maakte over deze zaak de opmerking „dat aan het apparaat waar mede B. en W. moesten werken blijkbaar nogal wat haperde", een opmerking die niet werd weersproken. Waar precies de fout schuilt weten we niet. Maar dat dit debat wel aanleiding tot verbetering zal zijn staat o.i wel vast. Mocht dat niet zoo zijn hetgeen moei lijk te verwachten valt dan zal het laat ste woord nog wel niet zijn gesproken. De oorzaak van dit euvel kon zeer verschillend zijn. Mogelijk is er te weinig personeel aan de Secretarie, mogelijk zijn er andere oor zaken. We hebben dezer dagen kunnen lezen, dat de bouwvereeniging „Eendracht maakt Macht" vermoedelijk zal beslissen het door den raad aangenomen, maar nimmer uitge voerde besluit, tot den bouw van 16 eenvou dige woningen ten behoeve van ouden van dagen, uit te voeren. Waarom de gemeente dit besluit nooit heeft Uitgevoerd is naar wij meenen nooit medegedeeld. Er is wel een inschrijving voor het werk gehouden, maar de aanbesteding heeft nimmer plaats gevonden. We zullen ons echter omtrent deze rede nen het hoofd niet breken. Hoofdzaak is, dat deze woningen er zullen komen. Onze gemeente telt vele oude woningen, die hoe schilderachtig ze ook mogen zijn naar onze overtuiging voor opruiming in aanmer king komen. Wil men daartoe echter komen, dan zullen er, vooral voor tal van ouden van dagen nieuwe woningen dienen te komen, waarnaar men de menschen kon doen ver huizen. Verschillende gemeenten zijn reeds voor gegaan, om speciaal ten behoeve van ouden van dagen een woningtype te bouwen, frisch en geriefelijk voor deze menschen ingericht. Het is heusch geen weelde als we te Zand- voort ook van die woningen zouden krij gen. Wie eens een aardig complex van deze woningen wil zien moet eens te Haarlem aan de Zomervaart gaan kijken. Als hij nu nog heel of half tegenstander is, dan komt 3hj zeker volledig bekeerd terug. Naar we vernemen moet het de bedoeling zijn de woningen te plaatsen in Plan Noord. Als het nu gelukken zou een stukje grond en een gemeenschappelijken tuin er bij te krijgen, dan zullen een aantal oudjes zeker met groot genoegen straks de moeilijkheden voor het verhuizen aanvaarden. We komen den laatsten tijd zoo af en toe Ingezonden stukken tegen, waarin de oude bewaarschool als ondeugdelijk wordt gecri- tiseerd en betoogd wordt, dat het meer dan tijd wordt dat een nieuwe modern ingerichte voorbereidende school zal worden tot stand gebracht. We sluiten ons gaarne, wat de critiek op de oude school betreft aan, reaar moeten 'och opmerken dat sommige menschen niet altijd precies volgen welke besluiten onzen Raad neemt. Want we zouden ons al heel ernstig vergissen als we onjuist zijn, indien we mede- deelen dat de raad de gelden voor ver bouwing van de oude school geweigerd heeft, en B. en W. uitgenoodigd spoedig met plan nen voor een nieuwe school te komen. Te verwachten is, dat dus wel spoedig de nadere voorstellen zullen zijn uitgewerkt en na goedkeuring van den raad met den bouw een aanvang gemaakt zal kunnen worden. Vooral nu Ds. Pad-t zijn benoeming tot. wet houder weer heeft aangenomen zullen de voorstellen wel spoedig af komen. Een moeilijkheid, die naar we meenen niet zoo één twee drie opgelost is zal wel zijn de keuze omtrent de juiste plaats. De plaats waar de oude bewaarschool staat lijk ons in verband met het steeds toenemend verkeer nu juist niet de meest geschik te. Sportminnend ZandYoort kan tegenwoordig Woningen voor ouden van dagen. schooL Jubilea in de sportwereld. te wachten. De verbindingskwestie, t 1 wel feestvieren. Nauwelijks heeft de Z. V. V- haar tien-jarig jubileum gevierd, of de Zee meeuwen herdenken hetzelfde feit. Mocht Z.V.V. zich in de algemeene belangstelling verheugen, ook Zeemeeuwen zal wel bemer ken, dat zij een grootc plaats inneemt in de harten van tal van doorpsgenooten. Het is wel heel jammer, dat geen dezer clubs in dit jubileumjaar met haar elftallen een kampioenschap heeft weten te verove ren. Nochtans beschikken beiden over spelers materiaal, dat voor de toekomst veel be looft. De raad staat volgens de mededeellngcn van den Burgemeester voor eenige belang rijke beslissingen, n.l. om in samenwerking met het P.E.N. een groot gedeelte van het eiectrisch net, dat thans nog boven den grond is te doen kabeleeren en ae nieuwe verpach ting van het strand aan de bad-exploitan- ten. Door het kabeleeren zullen er zeer waar schijnlijk heel wat storingen voorkomen worden, terwijl het bij stormweer enz. ook veel minder gevaarlijk zou zijn. De tegen woordige situatie is toch zoo, dat we van geluk mogen spreken, dat door het boven- grondsch net bij stormen geen ongelukken zijn gebeurd. Zijn we wel ingelicht, dan betaalt het P. E. N. de kabeleering en moet de gemeente de kosten voor ae straatlantaarns voor haar rekening nemen. De tweede zaak waarvoor een beslissing zal moeten worden genomen is van nog grooter belang. De vraag is: zal bij de nieuwe verpachting worden gestreefd naar beduiden de vermindering van de bad tarieven? Het is volkomen overbodig te betoogen, dat de thans geldende tarieven te hoog zijn. Dat weet ieder. Dat wil echter allerminst zeggen dat het badbedrijf zoo buitengewoon floreert. Waarschijnlijk zullen om verlaging te verkrijgen en die moet er in het welbe grepen belang onzer badplaats komen de pachtprijzen naar beneden moeten. Maar naast eventueele verlaging van de pachtprij zen is moderniseer ing van de bad- exploitatie zelve dringend noodig. Laten we maar eerlijk bekennen, ons badbedrijf met haar koetsjes is verouderd. Het zal op veel moderner leest geschoeid moeten worden. Er zullen voor minder kosten, meer menschen van de gelegenheid moeten kunnen profi teered Laten we den wensch uitspreken, dat ge meentebestuur en exploitanten tot de aller beste oplossing zullen kunnen komen. De be langen onzer gemeente eischen dat onverbid delijk. Na de Tweede Kamer komt thans ook in de Eerste Kamer de verbindingskwestie aan de orde. De Kamerleden laten dus den minis ter niet met rust. Wat maar goed is ook. Zal nu het antwoord van den minister weer even onvoldoende zijn, als toen hem in de Tweede Kamer vragen gesteld werden? Of zou zijne Excellentie nu eens de moeite nemen zich behoorlijk van deze zaak op de hoogte te stellen? Juist omdat thans de Kamerleden zich de moeite geven de belangen van Zandvoort onder de aandacht van de Regeering te bren gen is het zoo jammer, dat te Zandvoort zelf niet wordt ingezien, dat eenheid van op treden ook veel meer indruk zal maken, dan het afzonderlijk behandelen dezer aange legenheid. We vermogen echter niet meer te doen, dan daarover onzen spijt uit te spreken. OnZE GROErSTLJELS DIM5DAG DOHDERDA5 ZATERDAG SPAARNDAM 40-JARIG FEEST. Woensdag herdacht het echtpaar van Geem, den dag waarop het 40 jaar geleden in den echt werd verbonden en tevens den dag, waarop Van Geem vóór 40 jaar in dienst trad als scheepstimmerman en smid bij de heeren Visser, aannemers van baggerwer- ken, enz. te Haarlem. De heer Visser Jr., schetste den loopbaan van Van Geem gedurende zijn 40-jarige, dienstvervulling. Als blijk van waardeering bood hij den jubilaris een gouden horloge met inscriptie aan, en voor zijn huwelijks feest een bloemstuk en een couvert met in houd. Het personeel heeft een pendulestel aan geboden en de loterijclub „de gouden cent" een couvert met inhoud. Buren, vrienden en kennissen hebben voorts verschillende manden bloemen ge stuurd. De muziekvereeniging „Crescendo" besloot den dag met het brengen van een serenade. SANTPOORT. HET 20-JARIG BESTAAN VAN „VOX HUMANA". De zaugvereeniging „Vox Humana" her denkt op 5 Mei 1930 haar 20-jarig bestaan. Het ligt in de bedoeling dit 20-jarig bestaan te herdenken door het organiseeren van een groote zang- en muziekfestival. Behoudens onvoorziene omstandigheden wordt dit ge houden op Hemelvaartsdag. Mr. C. H. Gue- pin heeft voor een en ander zijn prachtige Harddraverslaan ter beschikking gesteld. Om de kosten te kunnen bestrijden orga niseert „Vox Humana" binnenkort een Dazar. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Ct« INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per reyeL Ruwe Huid Ruwe Handen PUROL Ruwe Lippen ONZE ZIEKENHUIZEN. Sterke vermeerdering van het aantal patiënten. OVER DE BESCHIKBARE RUIMTE. In de laatste jaren is het aantal patiënten dat in de Haarlemsche ziekenhuizen ver- pieegd wordt sterk toegenomen. Ook het aantal dat geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente Haarlem komt. Dat zijn dus de patiënten die onder de Zie kenhuisverzekering vallen, of die geheel of gedeeltelijk voor rekening van den Genees kundigen dienst zijn opgenomen. Het aantal verpleegdagen voor die patiën ten was: 1927 1928 1929 St. Elisabeth's Gasthuis 38715 42440 44662 Diaconessenhuis 12551 20990 22825 St. Johr.nn, de Deo 4795 6759 7036 Mariastichtlng 29825 40600 50423 HOLLANDIA SPECERIJEN Zuiver-htjgiënischóemakkelijk OVERAL VERKRIJGBAAR IN HALF-ONS BUSJES EN IN GOEDGEVULDE 10 CTS. WITTE STROOIBÜSJES Totaal 85885 110789 124946 Wij merken daarbij op. dat onder 1927 nog 4 maanden van Klein-Haarlem vielen, want de grensregeling is pas Ingegaan op 1 Mei 1927. Een groot deel van de stijging moet gewe ten worden aan de Ziekenhuisversekering die op 1 Mei 1928 is ingegaan. Dat zoo'n vermeerdering een gevolg zou zijn van die verzekering was te voren te voorzien. Vroe ger ging men, omdat een gedeelte van de verpleegkosten door de gemeente verhaald werd op de betrokkenen, niet zoo gauw over tot Ziekenhuisverpleging. Nu geldt dit kos- tenbezwaar niet meer voor de verzekerden. Bovendien moet bedacht worden, dat de medici er in de laatste jaren gauwer toe overgaan om een patiënt ter observatie naar een ziekenhuis te sturen dan vroeger. Zulke observaties, vooral bij aandoeningen van hart en nieren, kunnen beter in een zieken huis geschieden dan thuis. Meestal duurt die observatietijd niet langer dan 1 a 2 weken. Een gevolg van die observatie-patiënten is, dat de gemiddelde verpleegtijd van patiën ten in de ziekenhuizen in de laatste jaren gedaald is. Wij hebben onderzocht, naar aanleiding van de groote vermeerdering van patiënten in de ziekenhuizen, of de ruimte nog voor afzienbaren tijd voldoende is. Ons werd dit met de meeste stelligheid verzekerd. In onze vier groote ziekenhuizen zijn thans ongeveer 850 bedden. Algemeen wordt aangenomen, dat een stad volstaan kan met 5 bedden per 1000 inwoners. Volgens die berekening zou Haarlem dus 120 X 5 bedden, dus 600 bedden moeten hebben, zoodat er een reserve van 250 bedden is. Dat alle bedden meestal bezet zijn, komt omdat hier ook veel zieken van buiten verpleegd worden. Over een jaar zal het aantal bedden nog met ruim 20 vermeerderd worden, omdat dan het Ziekenhuis geopend zal worden, uat zal de reserve dus nog vergroo- ten. Het ls soms wel eens moeilijk om bedden in een bepaald ziekenhuis beschikbaar te krijgen om aan de vrije ziekenhuis-keuze volkomen te voldoen, maar het is toch nooit voorgekomen, dat voor een spoedgeval geen plaats beschikbaar was. Er is thans geen buitengewone stijging meer van het aantal patiënten voor gemeen te-rekening te verwachten. Alleen moet re kening gehouden worden met de normale aanwas der bevolking, maar die bedraagt slechts 2090 inwoners per jaar, zoodat die in vloed op de ziekenhuisruimte vrij gering is. SCHROEFAS VAN HET STOOMSCHIP JV1APIA" GEBROKEN. Het stoomschip „Mapia" van de Kon. Paketvaart-raij., op weg van Rotterdam naar Batavia, heeft een schroefas gebroken, on geveer ter hoogte van Lissabon. Het s.s. „Wolsum", op weg van Amsterdam naar Treatown, bevindt zich in de onmiddellijke nabijheid en zal het schip assistentie ver- leenen. DE EERSTE AARDBEIEN. Donderdag zijn op de Utrechtsche Veiling de eerste aardbeien aangevoerd uit de kas sen van den heer v. d. Kaay te Rossum (bij Zalt-Bommel). De vruchten zijn verkocht tot 0-45 per stuk, aldus de N.R.C. DE MET 1 MEI VERVALLENDE VERGUNNINGEN Worden een jaar verlengd. Op de volgende vragen van den heer Boon Is de minister niet van oordeel dat het nu door de plaats gevonden regeling van werkzaamheden van de Tweede Kamer vrij wel met zekerheid is komen vast te staan, dat een zoo tijdige benandeling van het wetsontwerp-Drankwet door de beide Ka mers van de Slaten-Generaal, dat dit. ont werp met 1 Mei 1930 als wet in het Staats blad zal kunnen verschijnen, niet mogelijk is dringend noodig is een voorlooplge rege ling te treffen ten aanzien van de vergun ningen verleend aan vennootschappen, zedelij ke lichamen of aan de besturen van deze, die volgens de Overgangsbepaling van de be staande Drankwet op 1 Mei a.s. automatisch zullen vervallen? Is het den minister bekend, dat hiermede groote economische belangen voor alle deelen van het land gemoeid zijn, daar hierdoor al leen in de drie grootste steden reeds 531 ver gunningen worden getroffen? Is de minister bereid de zeer spoedige In diening te bevorderen van een we'-sontwerp, waarbij de termijn, genoemd in de Over gangsbepaling van de bestaande Drankwet, met een redelijken tijd wordt verlengd? heeft de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid geantwoord: Blijkens no. 3fl van de nadere Nota van Wijzigingen op het ontwerp van wet. inhou dende bepalingen tot regeling van den klein handel in alcoholhoudende dranken, acht ondergeteekende het niet gewenscht, dat de vergunningen, verleend aan vennootschap pen, zedelijke lichamen, of aan de besturen yan deze, 1 Mei a.s. zonder meer vervallen. .Meneer, zou u meschien icat verder wille rije? U bint precies in ons strafschopgebied". (London Opinion) Zoodra het zich liet aanzien, dat het aan hangige ontwerp, door de regeling van dc werKzaamneüen van de Tweede Kamer, niet meer vóór 1 Mei a s. in het Staatsblad zou kunnen verschijnen, heeft de minister maat regelen voorbereid tot indiening van een wetsontwerp, waarbij de termijn, waarbinnen genoemde vergunningen vervallen, wordt verlengd tot l Mei 1931. De minister zal er gaarne toe medewerken, dat dit ontwerp, hetwelk het Departement reeds heeft verla ten, tijdig tot wet wordt verheven. HET ROKTNVRAAGSTUK EN DE BOND VAN NED. ARCHITECTEN. De kring Amsterdam van den Bond van Nederlandsche architecten is in een dezer dagen gehouden vergadering gewijd aan dc behandeling van het Rokln-vraagstuk, tot de volgende overwegingen en conclusies geko men, welke ter kennis van den gemeenteraad van Amsterdam werden gebracht. De kring overwoog, dat het Rokin als hoofdverkeersweg zco gebrekkig Ls, dat onaf hankelijk van het in bewerking zijnde alge meene plan van verkeerswegen voor de bin nenstad een spoedige afdoende verbetering eisch is: dat wel gebleken is. dat afdoende verbetering niet te verkrijgen ls zonder be langrijke versmalling of demping van het water tusschen Dam en Spul: dat door ver smalling een zoodanige wanverhouding tus schen de breedte van wegen en overblijvend water zou ontstaan, dat het Rokin de cari- catuur zou worden van een schoone Ara- sterdamsche gracht; en dat een dergelijke mlsmakitig pijnlijker zal zijn dan het aan vankelijk wellicht wat nuchter effect van een demping. De vergadering concludeerde, dat dem ping van het water tusschen Dam en Soul geboden Ls ten bate van verkeer en stads- schoon beide. VRIJZ. DEM. BOND. De afdeeling Haarlem van den Vrijz.- Dem. Bond houdt Maandagavond haar jaar vergadering. Van het bestuur treden periodiek af mevr. M. E. Elzlnga en de heer H. van Leeuwen. Voor de propaganda in 1930 zal. de oude bondsvoorzitter, de heer H. Snijders een drietal cursusavonden houden. GEH. ONTHOUDERS KINDERKOOR „JONG EXCELSIOR". Bovenstaand kinderkoor geeft Zondag 23 Februari in „Bloemhof" een uitvoering van de kinderoperette „De Tooverrlng", een sprookje uit Duizend en een nacht. Deze operette wordt in Oostersche costuums op gevoerd door ongeveer 100 kinderen. De uit voering zal besloten worden mot een bal onder leiding van de heeren Kwekkeboom. BOUWCURSUS V.A.R.A. Door de afdeeling Haarlem van de V.A.R.A. wordt Dinsdag a.s. in het „Blauwe Kruis" een vergadering gehouden in verband met een te organiseeren bouwcursus. De heer H. II. Suurmans zal een inleiding houden over de constructie van het toestel, waarmede ook gedemonstreerd zal worden, terwijl tevens de voorwaarden van deelneming aan den Bouwcursus aan een besprekiog onderwor pen zullen worden. Reeds nu melden zich een groot aantal cursisten aan. K. EN O. Op drie achtereenvolgende Woensdag avonden, 26 Februari, 5 Maart en 12 Maart zal mevrouw J. JacobsArrlens, leerares in kinderverzorging en directrice van het kinderhuis ,,'t Crayennest" in het Huis voor Ouders en Opvoeders voor de „Vereeniging tot bevordering van onderwijs in kinderver zorging en opvoeding" een cursus geven over: opvoedkundige onderwerpen: 1. Onze kinderen in hét gezin. 2. Onze kinderen in de school. 3. Het kind op straat en in de club. TWEE MIJNWERKERS GEDOOD. HEYNINGEN (Lotharingen), 20 Febr. (Wolffbureau.) In een ertsmijn zijn door neerstortend gesteente twee arbeiiers ge dood, terwijl vier andere mijnwerkers zwaar gewond werden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk- Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet terug» gegeven. Vogelenzang. 20 Febr. -0. Dezer dagen las ik ln een der Haarlemsche bladen een berichtje, waarin werd vermeld, dat het waarschijnlijk in de bedoeling lag van het gemeentebestuur van Bloemendaal een nieuwe autobus te laten loopen van Aer- denhout naar Overveen, alwaar dan gele genheid was over te stappen in den bestaan- den dienst Zijiweg, Haarlem—Santpoort. Het berichtje vermeldde verder, dat de inwoners van Vogelenzang ook in 't vervolg aangewe zen waren op den bes.aanden autobusdtenst Noordwijk—Haarlem. En d:t laatste nu, is juist zoo jammer voor Vogelenzang. Deze onderneming heeft wel mooie wagens, maar de prijzen zijn te hoog. en 's avonds na half negen kan men niet meer naar Haar lem, en na negen uur niet meer uit Haarlem. Dan is men aangewezen op den trein. Naar Haarlem vertrekt er een trein om 8 uur, en dan om kwart voor twaalf. Voorwaar een ideale verbinding. De prijzen voor de bus zijn 30 cent enkele reis. 5.^ cent retour. En dit alles ls door deze onderneming ingesteld, toen zij geen concurrentie meer vreesden. Toen er op het traject NoordwijkHaarlem nog concurrentie was. en dc wegen slecht waren, kwam men voor 25 cent in Haarlem en kon men 's avonds nog om kwart voor 10 naar Haarlem en 10 uur uit Haarlem. Zoo gauw echter, toen dc toestand zoo werd, dat men bijna uitsluitend op deze busonderne ming werd aangewezen en de wegen betT werden, werden dc diensten minder en de prijzen hooger. Zou nu de gemeente Bloemendaal voor on zen uithoek niet den nieuwen autobusdienst door kunnen laten loopen tot Vogelenzang? Dit is van Aerdenhout maar 10 minuten rij den als men dan don prijs bepaalt op 25 cent enkele reis, waarbij recht van overstap pen op den dienst naar den Zijiweg in Haar lem. dan twijfel lk er niet aan, of deze auto busdienst zou genoeg personen vervoeren, vooral ook, als de diensten 's avonds wat later liepen. Er wordt toch tegenwoordig al gemeen geklaagd over de slechte verbin dingen met de stad, en de onderneming NoordwijkHaarlem voelt zich zoo opper machtig, dat deze daartegenover geen maat regelen neemt. De zaken gaan zoo ook best. ïk hoop dat hier eens over wordt nage dacht en er aanleiding moge bestaan dezen toestand to wijzigen, oodat ook de Vogelen zangers een betere verbinding krijgen, opdat zij 's avonds wat later weg kunnen gaan en wat later thuis kunnen komen. U dankend voor de plaatsing, „ZONNESTRAAL"-BIBLIOTHEEK. Aan de abonnés van dit blad. Het personeel van „Zonnestraal" (Sana torium voor arbeidslherapie voor tuberculo selijders, te Hilversum i. georganiseerd in den Centralen Nederlandschen Ambtenaars- bond. afdeeling Hilversum, heeft besloten een boekcninzameling te organiseeren ter uit breiding van de patiënten-bibliotheek. Het aantal thans aanwezige boekwerken is nog zeer, zeer bescheiden. Daar het aantal patiënten sterk toeneemt en in het sanatorium patiënten verpleegd worden van verschillende richting, religie en politieke overtuiging („Zonnestraal" biedt plaats voor iedere gezindte», zou uitbreiding van de boekerij in een groote behoefte voor zien. Iedere patiënt zou dan niet alleen de be schikking verkrijgen over voldoer.de lec tuur. doch bovendien kunnen genieten van die lectuur, die. gezien zijn religie of poli tieke richting, door hem het meest word., ge waardeerd en voor hem 't meest geschikt is. Wij verzoeken u daarom beleefd uw boe kencollectie eens to willen nazien. Wellicht, dat u boeken bezit, welke voor u .,oui" zijn. die u wel zoudt willen missen en op zenden aan den Gcncesheer-dmecteur van het Sanatorium. Voor de patiënten zijn ze veelal „nieuw". 2k>owel lees- als studieboeken, vaktijdschriften, oude Jaargangen zullen op „Zonnestraal" met groote dankbaarheid werden ontvangen. Het behoeft wel geen betoog, dat den pa tiënten. die tijdens hun verblijf in het sa natorium in lectuur vertrooling en leering zoeken, een zeer groote dienst bewezen wordt. Hier biedt zich een goede gelegenheid voor allen, die steeds zoo gaarne bereid gevonden worden het leven van hun zieke medemon- schen te veraangenamen. Moge een groot aantal boeken op „Zonne straal" worden ontvangen. U bij voorbaat dankend. Het bestuur, J. MUYLWIJK, voorzitter. J. DE JONG, secretaris. Andere bladen worden beleefd verzocht dit over te nemen. In Berlijn's buitenwijken werd een eerste hulpdienst georganiseerd voor automobilis ten en motorrijders.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13