FEMINA BEGROOTING. TWEE JAPONNEN. Het woord is aan... Nuttige wenken om goed te bedenken. MENU. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 21 FEBR.1930 IIBl'IIHHil—I WIIIMII'imilHIHM De Kinderen No. 442. r Een donkergroene crêpe faille is het mate rlaal voor deze aardige japon, waar aan eenige witte crêpe georgette toegevoegd is voor het gedeelte rondom de halsopening Deze laatste is tweedeelig, doordat een dub bel kraagje tegen den binnenkant van de ja pon bevestigd is. De witte strook, die over di kraagje valt, is bij gedeelten geplisseerd. Der gelijke partieele plisseegroep en herhalen ziel over de heele japon: aan de mouwen, de strook, die als een kleine cape op den rug hangt, en eindelijk nog aan de godets van den rok. De rok is van achteren Iets lange, dan van voren. Er is den laatsten tijd heel wat te doen ge weest over de lange, de zeer lange en de kort rokken, maar in het kort kan men toch dit zeggen, dat, al heeft de vrouw voor hot avond tollet de lange rok met de gracieuse drapee ring aanvaard, zij de eenmaal verworven vrij heid van beweging dcor de kortere rok niet meor wil prijs geven. Voor het dagelijkscli „tenue" kan men dus rekenen op een blijven de half-lange, half-korte (al naar men het noemen wil) rok. Een en ander komt duidc- l'jk tot uitdrukking ln de drie modellen van Lucien Lelong op bijgaand plaatje weergege ven. Men ziet namelijk links een rok-en- blouse hetzij voor sport, hetzij voor kantoor of winkel, of „zaken"-dracht. De bedoeling ls dus een practlsche, eenvoudige, correct dracht, te geven. De blouse is van fijne jersey en de tweed-rok hangt 10 centimeter onder de knie. Bij het zitten reikt zulk een rok nog 5 centimeter over de knie, hetgeen behoorlijk Kaarsen. Er zijn veel meer menschen, die nog kaar sen gebruiken, dan men wel zou vermoeden in dezen tijd van electrlcitelt en gas. som mige bijvoorbeeld houden uit traditie kaar sen ln de kandelabres van de plano. Als dte branden staan ze ook veel gezelliger dan de èloctrlsche peertjes. Dan zijn er de kaarsen gebruikers voor nachtlichtjes, lantaarns enz. We kunnen bovendien de kaarsen ab soluut schoon laten branden, dat wil zoggen, zonder dat ze dru'pen. Daartoe bestrijkt men ze aan den buitenkant met schellak, een vernis die men bij den drogist kan koo- pen. De schellak-laag brandt namelijk lang zamer dan de kaars zelf, zoodat er rondom de pit een kuiltje ontstaat, waardoor af druipen onmogelijk wordt. Wil men de oor- sprongkelljke kleur van de kaars (bijvoor beeld bij planokaarsenl bewaren, dan ge- brulke men witte schellak. Wil men witte kaarsen (bijvoorbeeld om er mooie plano kaarsen van te maken) tegelijkertijd Kleu ren, dan neemt men oranje schellak. Krom getrokken kaarsen legt men in de zon, om No. 443. Deze japon is kennelijk voor den namiddag ontworpen. De draperie in den rok en op de linker heup wijzen daar op. Op de borst en in de mouwen zien we smalle strookjes tus- schen de stof gevoegd: dat is beige crêpe de chine. Deze strookjes zetten zich later voort als los hangende stukken, die den vorm van den heerendas hebben en gevoerd zijn met roodbruine crêpe de chine. Zooals nog juist uit de teekening te zien is, ontwikkelt zich de drapeering ln do rach.jrzijde van den rok uit den breeden, eenigsslns geplooiden heup band. De stof voor dit model Ls een zwarte crêpe satin met beige en roodbruine stippen. Het werd onlangs aan de Rivlèra gezien en is afkomstig van een der bekendste Parijsche modehuizen. ls en ons ook bij het zitten gaan een vrijheid van bewegen versohaft, zonder in ongege neerdheid te vervallen. In het midden een snoezige avondjapon, van voren vrij kort, van achteren in den rug een weinig blousend. Dit soort rug wordt hos langer hoe meer gedra gen. Ten slotte rechts een aardig model voor een z.g. gskleede japon, die bijna iedereen zal staan. Deze is van bruin fluweel met een klein hermelijnen kraagje. De japon wordt, hoewel zachtjes blousend. strak op de heupen gehouden door een breede gedrapeerde cein tuur, met een groote strik, waarvan de lussen van voren op de japon zijn vastgezet. De rok van deze „gekleede japon ls iets langer dan de „daagsche", namelijk ongeveer 12 1,2 cen timeter onder de knie. Zoodat men deze dus ook rustig op straat kan dragen, als wandel toilet. MADELEINE. ze een weinig week te maken, waarna men ze recht kan buigen, zonder ze te breken. Past een kaars van onderen niet in een kan- deiaar, doop de onderkant dan even in neet water, om die zacht te maken en druk de kaars dan stevig ln de kandelaar. RECEPT. GROENE ERWTEN MET WORTELEN. Op 1/2 pond groene erwten neemt men 2 pond wortelen, 1 2 afgestreken eetlepel zaut, wat gehakte peterselie, 2 platte lepels boter en 1 eetlepel maggi aroma. De goed gewas- schen erwten laat men een nacht weeken in ruim water, waarna men ze ln het zelfde wa ter aan de kook brengt en er na 1 uur de ge snipperde wortelen met het zout bijdoet en alles samen verder gaar laat worden, het geen ongeveer 1 uur duurt. Als er nu nog te veel vocht mocht zijn, bindt men dat met v. ut aangemengde bloem, voegt er dan de peter selie, boter en aroma bij, cn brengt de groen te ten slotte oyer ln een dekschaal De juffrouw; „Wat voor tanden krijg je 't eerst?" LeerlingMelktanden". De juffrouw: „En wat komt er dan?" Lange pauze en diepe stilte. Eindelijk steekt Marietje haar vinger op en zegt ernstig: Watertanden Op school. Meneer, na mislukte poging tot humor van een zijner leerlingen, op ironischen toon ,Jij bent zeker de leukste thuis?" De Leerling, op nog ironischer toon: „Ja. Behalve de radio". Op school: De onderwijzeres heeft van warme landen verteld. ,JSn wie noemt me nu eens een toarm land Leerlinge: ,JSpanje". Onderwijzeres: „Heel goed". Maar Jan steekt demonstratief zijn vinger op en protesteert: Maar waarom is Sint- Nicolaas dan zoo warm gekleed?" Pas op uw sponzen! Sponzen worden hard en krimpen als men ze ln te heet water doet. Als ze nieuw zijn, moeten ze vóór het gebruik een paar dagen in regenwater te weeken staan en herhaaldelijk uitgeknepen worden. Een uitstekend reinigingsmiddel voor vuile sponzen ls. ze in een oplossing van 1 '2 ons koolzure soda in 2 liter water (warm, doch niet heet) gedurende een dag te laten wee ken Naspoelen ln koud schoon water. Een voedzame maaltijd. Dat is ongetwijfeld: witte boonen met to maten. Op 1/2 pond witte boonen neemt men 1 pond tomaten, 2 platte lepels boter, wat zout en 1 theelepel maggi aroma. De ge- wasschen witte boonen laat men een nacht in ruim water weeken. In hetzelfde water worden ze gaar gekookt, onder toevoeging van wat zout. Intusschen smoort men 2 fijn gehakte uien met de boter gaar met de in stukken gesneden tomaten. Daarna schept men met een schuimspaan de gaargekookte boonen over ln het tomatenmengsel en laat alles tezamen nog evéft doorstoven, om er ten slotte de maggi aroma door te roeren. Het overgebleven witte-boonennat kan men gebruiken om er een botersaus van te maken bij de aardappelen, die men bij dezen maaltijd nog kan eten. Hoe men de kleuters bezig houdt. EEN VEGER EN BLIKJE. Het opschrijfboekje wil ik nu laten volgen door een ander eenvoudig modelletje en wel een veger en blikje; ook geheel uit vlecht- reepen samengesteld. Daar vele Kleine huishoudelijke bezigheden ook tot de lieve lingswerkjes van de kleintjes behooren zal dit zelfgemaakt blikje waarschijnlijk veel pleizler opleveren. Voor het blikje neemt men smalle roode en gele reepen. Twaalf roode reepen wor den dubbelgevouwen voor ons neergelegd, daarbij beurtelings met den open kant en de dubbelgevouwen zijde naar boven gekeerd. Het doorvlechten gebeurt met de gele ree pen. Van deze laatste begint men twee ree pen dubbel te vouwen en vlecht eerst van rechts naar links en daarna van links naar rechts door, op dezelfde manier als de boe kenlegger en het opschrijfboekje. De eerste reepen leveren dikwijls wel wat moeite op. Maar Moeder kan haar kleuter hierbij hel pen door even de reepen van boven vast te houden, zoodat deze niet zoo gauw over elkaar heenschulven. Hebben wij twee gele reepen doorgevlochten, dan leggen wij aan weerskanten twee roode dubbelgevouwen reepen bij. Deze vormen later de opstaande zijden van het blik. Nu vlechten wij dus niet meer over twaalf, maar over 16 reepen. Op de bekende manier rijgen wij achtereenvol gens 8 gele reepen door. Daarna trekken wij alle heel voorzichtig a»n, opdat de vierkant jes regelmatig naast elkaar liggen. Vervol gons volgt het afwerken der reepen, dat zeer eenvoudig kan gebeuren door de ree- pen om te vouwen, terug te vlechten door één vierkantje en daarna alle reepen gelijk af te knippen. De hoeken daarentegen vlechten wij eenige keeren door, zoodat het opstaande randje ontstaat; de hoeken moe ten goed scherp worden, terwijl ook het randje zoo scherp mogelijk wordt omge vouwen. Bij het doorvlechten der hoeken zult u merken, dat de kleuren niet regel matig elkaar afwisselen. Om dit te verhelpen wordt een klein reepje over de andera heen gevlochten, zoodat de goede volgorde weer verkregen is. Nu nog door een rood teepje een handvat aangebracht en het blikje kan gebruikt worden. Het vegertje bestaat slechts uit een stokje met een kwast van raffladraden. Het. blikje en het vegertje zijn een aller aardigst geheel en een heerlijk speelgoed vcor de kleintjes. Het modelletje is in de Tijdingzaal van ons blad te vinden. W. R Het is n'et alleen belangrijk voor eeri huls vrouw om geregeld een kasboekje bij te hou den, opdat zij haar uitgaven goed kan con troleeren, een kasboekje dat desnoods een klein opschrijfboekje van een dubbeltje kan zijn, wanneer inkomsten en uitgaven er maar precies in aangeteekend worden. Min stens van evenveel belang is een begroo- tinkje dat haar precies aangeeft binnen wel ke perken zij met haar uitgaven moet blij ven. Daarmee bedoelen wij niet een deftige begrooting zooals de kamer en de gemeente raden die maken, en waarin een overzicht gegeven wordt van de Inkomsten en uitgaven die over een heel jaar vermoedelijk aan de orde zullen komen. Daarvoor zijn ds uitga ven in een huishouding cok dikwijls te on zeker, hoewel er natuurlijk zijn die ieder jaar ongeveer in dezelfde verhouding terug- keoren, zooals levensmiddelen, brandstoffen, belastingen (wat dan alleen voor de gezin nen met een vast inkomen geldt) en der gelijke. Voor een gezin van twee volwassen menschen zal ook de uitgave kieeding vrij constant kunnen blijven maar in een gezin met opgroeiende k'nderen daarentegen is dit een post, die nogal eens varleeren zal Ook dokter en apotheker zijn vooruit zeer moeilijk te schatten, terwijl men evenmin al deze posten onderbrengen kan op die eene post „Onvoorzien"', die dan uit voorzichtighe'd zóó groot zou moeten worden, dat men, op de enkele bekende posten na van levens middelen en dergeijke alles daarin onder zou kunnen brengen, waardoor een schitterend sluitende begrooting zou worden verkregen, maar die nu niet bepaald als een handleld'ng van de financieele zorgen van de vrouw des huizes zou kunnen worden geroemd. Tenslotte zou alles op „Onvoorzien" komen te staan, omdat er toch niets met zekerheid gezegd kan worden dan kunnen wij ons echter de moeite van het opschrijven en de bluf van het groote woord Begrooting wel besparen. Iets anders wordt het echter, wanneer er groote uitgaven in het zicht komen, die met beleid en met zorg behandeld moeten wor den, om te maken dat er niet meer of duur der gekocht wordt dan het Inkomen kan ver dragen. Zco'n tijd van groote uitgaven ls onder anderen het voorjaar met zijn nieuwe klee- ren, of verbeteren en veranderen van oude zomerkleeren van het vorige jaar, terwijl het najaar precies zoo'n tijd kent ten opzichte van de winterkieeding. Een dergelijke bc- grootlngs-nood ondervindt de huisvrouw ook wanneer Sinterklaas in het verschiet komr, wanneer er feestdagen in 't zicht zijn, wan neer er iemand jarig is, wanneer de vacanties aanbreken, en daaraan verbonden het uit gaan der gezinsleden, en tenslotte als laatste, maar lang niet als minste: de schoonmaak. Menige huisvrouw zal missschien vragen, wat me bezielt om nu al over de schoon maak te beginnen: als het eenmaal zoover ls, is het toch nog vroeg genoeg. Wie denkt er nu bij een Noordoostenwind, die ons door merg en been gaat, aan schoonmaken. Of zelfs als het een voorjaarsdag wordt, met een eerste sneeuwklokje in den tuin, wie peinst er dan al dadelijk over zooiets akelig nuch ters als de schoonmaak, die eeuwige wrijfpaal voor kleine ergernisjes met vader en de kinderen aan den eenen kant, en moeder met haar dienstmeisje, werkster en al haar em mers, bezems, boenders, zeeppotten en doozen wrijfwas aan den anderen kant. t Is waar, het ls nog te vroeg om er nu al mee te beginnen: we kunnen nog vorst en sneeuw krijgen en dan is hét zeker niet de juiste tijd om ramen en deuren wijd tegen elkaar open te zetten opdat alle stof en alle i ongerechtigheden eruit gewerkt kunnen wor- I den; of om een met moeite warm gestookt Kalfslever met spek, Andijvie, Aardappelen, Amandeltaart. De kalfslever wordt gewasschen, in een schoonen doek gedroogd en ln vingerdikke plakken gesneden. Bestrooi deze met peper en zout, wentel ze door tarwebloem en bak ze gaar en bruin, gedurende ruim een kwartier, in boter in de koekepan. Houd de plakken goed warm op een schotel, en bak evenveel plakken mager spek in dezelfde pan met boter als de lever. Schik de plakken spek en lever dakpansgewijs op een verwarmden vleeschschotel; maak in de koekepan nog on geveer 50 gr. boter mooi bruin van kleur, en giet dit gezeefd over het vleesch op den schotel. Garneer den schotel verder met uit- getande schijfjes citroen en wat frissche takjes peterselie. De andijvie komt uit den bak en er be hoeft dus zeer weinig af te vallen. Maak er een niet te "groote hoeveelheid melksaus bij, opdat het niet meer op andijvlesoep dan op groente gaat lijken. Voor de taart zijn de ingrediënten: 11/2 ons suiker; 6 eieren; geraspte schil van een halve citroen; 112 ons amandelen; 1 2 ons aardappelmeel; 3 eetlepels water. Roer 5 der eidooiers en een heel el met de citroenrasp en de suiker net zoo lang totdat het een lichtgekleurd en schuimig mengsel is geworden. Broei intusschen de amandelen, pel ze daarna en hak of maal ze fijn. Voeg dit met het water bij het eier- mengstel, zeef daarna het meel erover en roer dit er evenzoo door. Klop tenslotte het eiwit zoo stijf mogelijk en schep hierdoor voorzichtig het beslag. Zorg, dat de spring vorm klaar staat; besmeerd met boter en met tarwebloem bestrooid. Schóp het deeg erin en bak de taart direct in een niet te hcete oven gedurende een half uur. Haal haar uit den vorm als zij bekoeld ls en bestrooi haar clan met gezeefde poedersuiker. E. E. J.—P. Om, na het vischkoken, de vischlucht volledig uit de pan te krijgen, vult men de pan met water, voegt er een paar eetlepels azijn bij en brengt het water aan de kook. De pan zal daarna geheel frisch zijn. Wil men vlsch bakken „als ln een restau rant", dat wil zeggen, dat er geen velletjes aan de pan blijven kleven, enz. dar. moet men de visch vóór het bakken eerst goed droog wrijven, dan dik met meel bestrooien, en vervolgens met el en broodkruimels be strijken. Van huishoudelijken aard. huis te bewerken met water, dat, om te ver dampen, toch ook nog heel wat warmte ont trekt aan de atmosfeer. Maar wel is het nu de beste tijd om eens na te gaan, wêt er vernieuwd moet worden, en wót nog wel kan blijven zooals het is. In den loop van den winter hoort men het vaak genoeg: met de schoonmaak laat ik dit of dat veranderen: of: ik neem in de kamer nieuwe gordijnen en nieuw behang; of: er moet noodig een nieuw kleed op den vloer, en meer dergelijke opmerkingen. Nu is dit de periode, waarin nauwkeurig nagegaan kan worden, wat het meest noodig is van al die reparaties of vernieuwingen, hoe hoog de kosten daarvan zullen zijn en hoe groot de som ls, die ervoor beschik baar is. Doen wij dit niet van te voren en is onze beurs niet oneindig rekbaar, dan zal het ons vergaan als die huisvrouw, welke nieuwe gordijnen noodig had. nieuw behang in twee kamers, een nieuw kleed voor de huiskamer en bij wie de keuken ook wel een frisch verfje kon gebruiken. Dit laatste was, met het behang, wel het dringendst noodig, maar terwijl zij eens aan het winkelen was, zag zij een gordijnstofje hangen, dat haar zóó be koorde, dat zij aan de verleiding geen weer stand kon bieden en het zoovast maar kocht. Evenzoo ging het met een nieuw vloer kleed, bovendien nog een koopje, verzekerde zij haar man met verrukking. Waarop deze haar nuchter voorrekende, dat. zij met dat „koooje" haar uiterste f'nanciëele grens al bereikt had, en er voor het noodzakelijke be hangen en schilderen geen geld meer over bleef, zoodat zij nog een jaar langer tegen een kaa^eboende keuken en een verschoten, verplukt behang moest aankijken. Er zal dus een begin in dezen geest ge maakt moeten worden: zooveel geld kan ik ervoor gebruiken aan den eenen kant, en deze vernieuwingen en die reparaties wil ik het liefst ervan doen. Wat dan het meest noodig ls, wordt het eerst berekend, en daar vooral de post reparaties menigmaal zeer tegenvalt, omdat de meesten geen of weinig idee hebben van de kosten hiervan, moet er naar onderzocht worden, zcodat- men later niet voor verrassingen komt te staan. Aan den anderen kant zijn de vernieuwin gen van een veel rekbaarder begrip, omdat de prijzen zoo zeer uiteenloopend zijn. Heeft men zich voorgesteld om een bepaald soort gordijnen te nemen bijvoorbeeld en vallen die nogal erg kostbaar uit, dan zal menige huisvrouw zich maar over haar voorliefde heenzetten en het met wat minder mooie doen. Daarom behoeft zij daarover van te voren ook geen prijs aan te vragen: zij kan er een bepaald sommetje voor uittrekken en daarvoor komt zij zeker klaar, wanneer hei tenminste niet al te zuinig is gesteld. Een postje, dat met een schoonmaak-be- grooting gemakkelijk zou kunnen worden vergeten, is dat van het werkmateriaal, dat ln menig huisgezin noodig vernieuwing be hoeft na afloop van den veldslag met stof, spinrag en ander vuil. Tenslotte mag ook hier de post onvoorzien niet worden vergeten, hoewel die meestal niet groot zal worden. Wanneer zware meu bels echter van hun plaats komen, blijken er wel eens reparaties noodig te zijn, di® tevoren niet gebleken waren, en die onmo gelijk langer op uitstel kunnen wachten. En daarvoor is dan toch ook geld noodig. Zoo gaan we dus nu allen aan onze be grooting: lange vergaderingen worden er waarschijnlijk niet over gehouden, en hef tige debatten moeten er liefst maar niet over gevoerd worden: dat maakt de noodzakelijke schoonmaak nog maar onaangenamer dan zij al is. E. E. J.—P. Tv/ee Kindermantels. No. 414. Het eerste dezer twee modelletjes, die bel den voomeisjes van drie a vier jaar b.s.emd zijn, is van een blauwe kasha. Het is van vo ren op een viertal ga'.alithknoopen to: aan d enhals gesloten en eindigt hier in een smal staand kraagje. De teekening laat zien, hoe de achterkant verdeeld ls door een laag rei kend schouderstuk, en een beneden gedeelte, dat i.n het midden door een vijftal plissee's verruimd is. Waar deze plissee's in het. schou derstuk grijpen, zien we in de ultschulpingen vijf galatithknoopen. De mouwen zijn van on deren met een eenvoudige broderie van rech te steken versierd. No. 445. Een manteltje, ongever gelijk aan het voor gaande, maar gemaakt van bois de rose flu weel, De rug is glad en zonder eenige garnee ring. Het voorpand eveneens, maar heeft een kleine versiering van sautache of, wat kinder lijker staat, wol, in dezelfde klem als het flu weel cp de plaats waar men een zakje zou verwachten, welke garneering zich herhaalt op de mouwen. Het staand kraagje is var. vo ren voorzien van een strookje hermelijn imi tatie, waarvan de staarten oo ds borst vallen. Deze he-meiyn maakt, dat bij voorkeur esn wit hoedje bij het manteltje gedragen moet worden. Eieren met glimmende schalen zijn meest al oud. Zie toe dat de eieren dof van schaal zUn,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 14