Het Eeuwfeest van „Zang en Vriendschap" Het woord is aan... 47e Jaargang No. 14315 Verschijnt dagelijks, behalve on Zon- en Feestdagen Vrüdag 21 Februari 1930 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27 54. met Geïllustreerd Zondagsblad Z0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3-57J4. Franco per post door Nederland f 3.87J4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-5754, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN1—5 regels 1-75. elke regel meer 0J5. Reclames /0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 11 regels 0.6<^ elke regel meer f 0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. f 025. elke regel meer /0.1Q. nitsl. i comar.t. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Dmm f 250.-. Wijsv nger I 150.-, Elke andere vinger I 50.-. Arm- of Beenbreak f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD DE MOORD BIJ VOORBURG. EEN BELANGRIJKE GETUIGE. De „Nieuwsbron" geeft nog eenige bijzon derheden over den moord te Stompwijk, waarvan de manufacturier Van der Drift het slachtoffer is geweest. De eerste aanleiding tot arrestatie van J. B. was, zoo meldt het blad, dat een bewoonster van een perceel in de omgeving van het oude kasteeltje De Blinckhorst aan de politie meedeelde, dat eenige dagen voordat de moord op Van der Drift plaats had, iemand bij het kasteeltje met een revolver aan het scnieten was geweest. Hij was n.l., zooals hij zeide, bezig proe ven te nemen om vast te stellen op welken afstand de schoten uit een revolver hoorbaar waren. Het blad heeft thans de zekerheid, dat. deze schietproeven hebben plaats gehad in tegenwoordigheid van een getuige, den heer P. L., een uitvoerder van betonwerken, te 's-Gravenhage woonachtig. Deze getuige was met verdachte J. B. in kennis gekomen, toen verdachte op een goeden dag vertelde, dat hij, eigenaar zijnde van een huis, in den om trek van de ae Ruyterstraat, 't voornemen had dit pand te laten verbouwen. Hij wensch- te daarom in kenn-s te komen met een ge schikt aannemer, dien P. L. hem wei zou kun nen bezorgen. Toen nu de moord op Van der Drift bekend werd en daarover eenige bijzonderheden wer den gepubliceerd heelt de heer P. L. zich bij de poutie aangemeld. De heer P. L., die zelf 'n bekend en goed sportsman is, vertelde daarbij, dat inderaaad verdachte J. B. bij het kasteeltje De Biinck- horst uitgebreide schietproeven genomen heeft. Hij ïoste daarbij scnoten op 50 en 100 meter en ging vervolgens steens in tegen- woordigneid van dezen belangrijken getuige in aen omtrek aan de aiaaar wonenae menschen vragen, of ze iets genoord hadden. Getuige P. L. heeft ter plaatse aangewezen waar cue schietproeven precies genomen zijn. Inaerdaad vona men er de leege huizen be nevens een patroon, die geketst had en daar door niet was afgegaan- Aanstonds biees toen, dat het kaliber van de gevonden patronen precies gelijk was aan dat van de kogeis in het lichaam van Van der Drift gevonden. Zeer positief wordt de veronderstelling ge uit, zoo meldt het b^ad tenslotte, dat de schoten beaoeld zouden zijn geweest voor een aannemer, die d.cht bij ae piek woont, waar het drama zich afspeelde. Van dien aan nemer is bekend, dat hij steeds met een goed gevulde portefeuille met bankpapier pleegt rond te loopen. Ook weet men, aac J. B. dien meermalen in een bekende dansgelegenheid in Den Haag ontmoet heeft. DE HONDENBELASTING. EEN WAARSCHUWING. Het gemeentebestuur van Haarlem deelt ons mede, dat de bssclirijvingsbujetten voor de hondenbelasting voor 1930 zijn uitgereikt. Binnen 14 dagen na de uitreiking moeten die ingevuld ingeleverd worden. Houders van honden die nu geen biljet ontvangen heb ben, zijn verplicht hiervan voor 1 Maart ken nis te geven aan bureau controle der ge meentebelastingen. Op het niet. inleveren van het toegezon den aangiftebiljet en het niet doen van aan gifte is straf gesteld. Indien geen of een onjuiste aangifte werd gedaan, zal de op te leggen aanslag of na vorderingsaanslag met het viervoud worden verhoogd. HAARLEM, 21 Februari. Zang en Vriendschap. De Koninklijke Liedertafel heeft een triomf behaald met haar eeuwfeest-concert, en niet alleen de Haarlemsche dagbladen zijn vandaag vol Zang en Vriendschap. De naam van de Liedertafel schalt in deze ju- bileumdagen door het geheele land, als een levende propaganda voor een schoone zaak. Korter, krachtiger, beter program dan dit kan zelden of nimmer een volle eeuw duur zaam stand hebben gehouden. Waren er maar veel meer instellingen in ons land die ons de gelegenheid gaven om zang en vriend schap in onze kolommen te laten weerklin ken en te bejubelen! Er zullen wel sceptici zijn d!e zeegen. zoo als zij het bij alle jubilea zeggen: Welke verdienste zit er nu in om zoo en zoo oud te zijn geworden? Je wordt het vanzelf. Menschen die zoo redeneeren kijken niet verder dan de lengte van hun neus. Het zit niet in dat getal 100 alleen, het zit in het feit dat een instelling zich tot een positie van erkende muzikale vermaardheid in ons land heeft opgewerkt, en die positie niet alleen heeft weten te "behouden maar ook versterken, zoodat haar leiders na honderd jaar kunnen verklaren: zij is sterker en le vender dan ooit. Dat is een groote prestatie, door generaties gewrocht en doorgezet. Dui zenden zangers, nu allang heengegaan, heb ben met dezelfde geestdrift hun Lieder tafel gediend als de tegenwoordige. Dat enthousiasme is van geslacht op geslacht voort blijven leven, telkens weer opnieuw gesterkt. Voor al die duizenden zangers van de Liedertafel, menschen die de meest ver schillende beroepen uitoefenden en de meest verschillende zake'lf-e belangen hadden, die vaak van zeer verschillende maatschappe lijke standing waren en behoorden tot al lerlei geloofsrichtingen, is Zang en Vriend schap honderd jaar lang een eenheid ge weest, waarin zij gezamenlijk opgingen en een kort, krachtig, nobel program met geest drift nastreefden. Het werd een groot en mooi ding in hun aller levens een sym bool van het beste in hen, een bolwerk van dat enthousiasme, dat, zooals een groot man heeft gezegd „de groote beteekenis heeft, dat het nooit eentonig wordt". Er is zooveel eentonigheid in ons aller levens, er gebeurt zooveel dat ons allen bij tijd en wijle doet twijfelen aan wat er dan toch wel voor wer kelijk goeds onder de menschen bereikt kan worden, dat een symbool van eenheid zooals dit, dat de levens van tienduizenden ge durende een eeuw heeft vermoold en ver blijd, wel een trotsch bezit mag heeten, voor Haarlem en voor ons land. Voor de leiders van Zang en Vriendschap zijn dit allesbehalve dagen waarin zij zich maar tevreden laten bejubelen en op hun lauweren rusten. Neen, het zijn dagen van spanning en van rustelooze activiteit. Het bestuur slooft zich af, de dirigent, gelukkig hersteld teruggekeerd te midden van zijn mannen na een ernstige ziekte, heeft al zijn energie ingezet om hen het mooiste te dosn geven waartoe hij hen kan opvoeren. Het groote succes van het •eeuwfeest-concert heeft dat bezegeld. Het hoofdnummer van de reeks festiviteiten is schitterend ge slaagd, en ieder kan zich voorstellen in hoe groote spanning het door de leden en hun leiders is verbeid, hoe er voor gerepeteerd en gezwoegd is, omdat allen zich bewust wa ren dat zij aan het instituut, aan den naam, aan het symbool Zang en Vriendschap ver plicht waren, een climax te bereiken. De H. O. V., door jaren van zorgen en finan- cieele moeilijkheden ook gegroeid tof een in stelling waarop ons muziekleven trotsch gaat. en eenige van onze begaafdste solisten, hebben hun daarbij him vollen steun gege ven. Het is een wonderlijk, or.definiëerbaar ding: die schoone traditie van een vereeni- ging, een club, opgebouwd door samenwer king en geestdrift en voortlevend door de generaties heen. Het is niettemin een reali teit, en een van de mooiste dingen in een menschenleven. Schooljongens ondervinden dat al, als zij tot een sportclub toetreden en in haar tradities worden opgenomen, er de bekoring van ondergaan, er aan verknocht raken en blijven. Later ondervinden zij dat er ook andere, grootere dingen des levens dan sport zijn, waarin die eenheid, die geest drift en die tradities, tot symbool geworden, hun levens zullen vermooien. Daarvan getuigt op nobele wijze de Ko ninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap bij haar eeuwfeest. R. P. Het lijk van Eielson gevonden. Eielson NEW-YORK, 20 ^ebr. Nadat men er eeni ge dagen geleden ln geslaagd is het lijk van Eielson's metgezel Borland te vinden, heeft men thans ook het lijk van den vlieger Eiel son onder de puinlioopen van zijn vliegtuig gevonden. Eielson, die in den zomer van 1928 met den anderen poolvlieger Wilkins een bezoek aan ons land bracht en op Schiphol landde, deed in November jl. een poging om assis tentie te verleenen aan het door het ijs in gesloten schip „Nanook". Sindsdienst hoor de men neits meer van hem en zijn begelei der. Men vermoedt, dat beide vliegers om het leven zijn gekomen toen het vliegtuig neerstortte. DIAMANTHANDELAAR TE WEENEN VERDWENEN. Volgens het „Neues Wiener Journal" zou een diamanthandelaar, Moritz Cohen ge- heeten. en behoorende tot Amsterdamsche juwelierskringen, in het begin van Februari te Weenen spoorloos verdwenen zijn. Op 20 Januari zou hij naar Weenen ge gaan zijn, waar hij inkoopen deed voor een bedrag van 20.000 schellingen, welke hij tot op eenige duizenden schellingen betaal de. Op 3 Februari zag men hem het laatst, daar na verdween hij. Aan niemand was zijn adres bekend. Een paar dagen na de verdwijning werden zakenrelaties door een vrouw opge beld, die mededeelde, dat de heer Moritz Cohen ziek was geworden. Ondertusschen zou het uitgelekt zijn, dat Cohen gevmcht was met een schuld vap f 50.000 a f 60.000. In Weensche kringen zou men de meening toegedaan zijn, dat Moritz Cohen geen op lichting heeft willen plegen, doch dat er slechts sprake is van een overhaast vertrek Stappen tegen hem zijn dan ook nog niet gedaan. In verband met het bovenstaande, heeft de Tel. te Amsterdam informaties ingewon nen. Gebleken is, dat de politie te Weenen Woensdagmorgen bij de directie van de Beurs voor den Diamanthandel inlichtingen ge vraagd heeft. Geantwoord werd, dat in Am sterdamsche diamantkringen geen Moritz Cohen bekend is. Vermoedelijk betreft het een Antwerpschen handelaar. Prfng Hendrik woont het feestconcert bi}. Naast den Prins onze burgemeester, de heer. Q. Maarschalk, 5e verlichte toren van de Groote Kerk. A. Fokke Simonsz: Het Latijn is een zoo onontbeerlijke taal voor den mensch, en om zijn rechten te ver dedigen en om zijn verloren gezondheid weer te krijgen, dat ik waarlijk niet weet, hoe de volken, bij wlke het Latijn onbekend is. elkander het hunne doen geworden of zelfs leven kv~ien. Zie slechts na het herstel van een zieke, of na den dood van denzclven, na het winnen of ook wel verliezen van een rechtszaak, de rekeningen drr pharmocopo- len en van advocaten, en ik wil wedden, dat iemand die geen Latijn verstaat nooit zal kunnen raden, waardoor dc zieke hersteldof waaraan hii pestoren is, of door welke mid delen de cliënt zijn zaak gewonnen of ver loren heeft. IN MINEUR. (De afdeeling Amsterdam van den Nederlandschen Toonk"n- stenaarsbond, verontrust door de werkloosheid onder de be roepsmusici. heeft besloten actie te voeren. o.a. tegen het ki^en der mii^k als beroep. Cou- rantbericht). 't Is niet alles zoo verheven In een muzikaal bestaan. Ook een musicus most leven, Wil hij niet ten onder gaan; Wie slechts speelt d'e zal niet eten. Ja. dat weten w' allen wel Maar we mogen niet vergeten. Werk voor hem is tevens spel; En helaas, het is voor velen Tegenwoordig zoo «^esteld: Wie geen werk heeft zal niet spelen. Wie niet speelt verdient geen geld; Zelfs de kunstenaar van tonen Kan niet zonder dageliik^ch brood Zelfs den man van „altijd boonen" Voedt geen muzikale noot; Muzikaal wordt steeds maar kaler En zij vragen het publiek: Maak de spoeling niet nog schraler, Kies als vak niet de muziek; Zie de werkloosheidsvallen. Hoor den treurmarsch: Wat Je doe Geen muziek, want dan gaan allen, Alles, naar c'en bi..,., toe; De muziek ze1f b'Ijft verheven Boven aardschen zorg en strijd, Maar t is anders met een leven Louter aan muziek gewijd: Niets kan worden vergeleken Met muziek in hoogs*en zin, Maar muziek, als vak bekeken. Daar zit geen muziek meer in. P. GASÜS. DE MOORD IN DEN POLDER BLIJDORP. Het alibi van den verdachte V. bewezen? DE HECHTENIS NIET VERLENGD. De Rotterdamsche Rechtbank heeft Don derdagmiddag, toen zij opnieuw had te be slissen of de hechtenis tegen den verdachte W- V. in de moordzaak Biijdorp met één maand verlengd zou worden, het besluit ge- noméh de hechtenis niet te verlengen. De verdachte is daarop op vrije voeten ge steld. Men zal zich herinneren dat V een dag of tien na den moord bij een algemeene razzia, die in geheel Nederland was georganiseerd, te Heerlen was aangehouden. Er waren tegen hem verschillende bezwarende aanwijzingen Zoo is hij te Rotterdam gezien op den dag van den moord <9 October j.l.) door een vier tal getuigen, waarbij een der getuigen hem zelfs in gezelschap van het vermoorde meisj meent te hebben gezien. Hij was toen in het bezit van een fiets. Volgens zijn eigen ver klaring was hij echter niet in Rotterdam ge weest en had hij geen fiets gehad. Er waren zelfs getuigen, die verklaarden, dat hij op den dag na den moord te Maastricht gepooga heeft zijn fiets van de hand te doen. Hij heeft een uitvoerig alibi opgegeven, waarbij evenwel de nauwkeurigste onderzoekingen van de politie niet hebben kunnen uitwijzen, dat hij van 8 tot 10 October daar gewees. is, waar hij beweert te zijn geweest. Toch schijnt de Rechtbank op het oogen- blik redenen te hebben om aan het steek houden van het bewijsmateriaal te twijfelen. Dit schijnt ln verband te staan met de verklaringen, die een automobilist is komen afleggen. De verklaring van een chauffeur De N. R. Crt meldt: Naar wij vernemen, moet in den loop van het onderzoek langzamerhand zijn gebleken, dat het niet zoo waarschijnlijk is, dat de ver dachte op den dag van den moord in Rot terdam is geweest, als eerst wel werd aange nomen. Tegenover de verklaringen van hen die zeggen in hem den man te herkennen, die op den dag van den moord in de Cool- schestraat is geweest is komen te staan de pertinente verklaring van een chauffeur, die heeft meegedeeld, dat hij op den var den moord een man heeft meegenomen tij dens een rit van Roermond naar Sittard. da- hij daar is aangekomen op een tijdstip waarop het uitgesloten moet worden geacht nog voor l uur 's avonds in Rotterdam te Het Belangrijkste. Het Eeuwfeest van Zang en Vriendschap. (2e blad, le pag.) De moord in den polder Biijdorp. Verdachte V. in vrijheid gesteld. (le blad, le pag.) De moord bij Voorburg. Een belangrijke ge tuige. (le blad, le pag.) Het lijk van Eielson gevonden. (le blad, le pag.) Chautemps als Kabinetsformateur. Briand zegt medewerking toe, Tardieu doet niet mee. (2e blad, 2e pag.) Gemeenteraadsvergadering hi BlocmcndaaZ. (3de blad, 3e pag.) Gemeenteraadsvergadering ln Heemstede. (3e blad, 3e pag.) De Indische begrooting in de Tweede Kamer (3e blad, 2c pag.) ARTIKELEN, enz. RP.; Zang en Vriendschap. (le blad, le pag.) Zandvoortsche Causerie. (4e blad, le pag.) (Voor de laatste berichten zie men de 2e pag. van het Eerste Blad). kunnen zijn en dat hij in V. positief dezen passagier herkent, een verklaring dus, die met het door V. opgegeven alibi overeen komt. In het request van den verdediger wordt op deze omstandigheid de nadruk ge legd. Voorts wordt daarin naar voren ge bracht. dat omtrent een fiets van W. V. niets is gebleken en dat het rapport van dr. Hes- seling, den deskundige in deze zaak. niets positiefs tegen den verdachte aan hot licht heeft gebracht. De oproep welke eenlgeu tijd geleden is gedaan en waarin zekeren D. B. werd verzocht zich te malden dit is de schrijver van den anoniemen brief heeft geen resultaat opgeleverd, evenmin als de later gedane op.oep, waarin opsporing van Iemand die tevoren in de Lange Warande te Rotterdam zou hebben gewoond, word ver zocht. In het request worden dc z.g. stille ge tuigen weinig sterk genoemd. Er zijn n.l. af drukken van een manchcstcrb oek gevonden en de verdachte droeg meestal een manches terbroek. Tenslotte kan nog worden opgemerkt, dat de kinderen, die op den avond van den moord met Mar iet je van Os hebben gespeeld en die den man met wlcn zij is meegegaan hebben gezien, geen van allen dezen ver dachte hebben herkend. V. nog niet in vrijheid gesteld. Volgens de Tel. wordt V. niet onmiddellijk in vrijheid gesteld. Hij moet zich namelijk ln verband met andere delicten, o.a. ver duistering ln Alkmaar en Tilburg nog ver antwoorden. Voorts meldt de Tel. nog: Het vreemde in deze historie is, dat Visser den chauffeur (die hem meegenomen zou hebben van Roermond naar Sittard) niet heeft herkend. De rechtbank heeft waar schijnlijk de verklaringen van dezen reiziger K. zwaarder laten wegen dan de verklaringen van de getuigen, die verdachte wel ln Rot terdam hebben gezien. EEN AUTO IN BRAND GESTOKEN De chauffeur en de eigenaar in arrest gesteld. Donderdag heeft de Centrale Recherche te Amsterdam aangehouden een chauffeur en diens patroon, respectievelijk verdacht van het in brand steken van een auto en van het in ontvangst nemen van het verze keringsbedrag voor den auto. Deze arrestatie betreft een auto, die het vorige jaar October ln der Haarlemmermeer is verbrand. Thans is uitgekomen, dat de auto door den chauffeur opzettelijk in brand zou zyn gestoken om zijn patroon in het be zit te stellen van de verzekeringspenningen. SCHUIT MET ZAND GEZONKEN. Donderdagmiddag één uur ls een schuit met zand, toebehoorende aan de N. V. Duin-exploitatie Maatschappij, in de Leid- schevaart bij de Schouwtjesbrug gezonken. Het bleek dat de schuit lek was. Dadelijk werden op de plaats waar ze gezonken was roode vlaggen geplaatst. Men zal spoedig met de werkzaamheden voor het lichten ne- g innen. NED. REÏSVEREENIGING. Maandag 24 Februari zal de ledenvergade ring, die op 13 dezer wegens het late uur niet is kunnen eindigen, voortgezet worden. Dan worden de nog resteerende agenda-punten afgehandeld. Aangezien een groote op komst verwacht kan worden, zulks ln ver band mei de oneenigherien ln het hoofd bestuur der N.R.V., wordt deze vergadering in het gebouw van den Protestantenbond gehouden,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1