BUITENLAND Briand zegt Chautemps zijn medewerking toe. Zal Briand zijn taak in Londen overnemen? SPORT EN SPEL ZATERDAGMIDDAG- COMPETITIE. Scheepvaartberichten En Tardiea doet niet mee. HAARLEM'S DAGBLAD zich naar de sociëteit „Trou moet Blycken", waar ter ontvangst aanwezig was het be stuur der Sociëteit. De Prins bleef hier nog ongeveer een uur. Aanwezig waren o.m. de burgemeester, de heer C. Maarschalk, de gemeentesecretaris, Mr. Th. A. Wesstra, de heer Haitsma Muiier, voorzitter der H. O. V. en als genoodigden het dagelijksch bestuur der Liedertafel, de heer en Dr. Broese van Groenou, C. Warnier en W. F. Bremer. De Tentoonstelling Het bestuur van „Zang en Vriendschap" verzoekt ons, mede te deelen dat de tentoon stelling van het archief van Z. en Vr. voor belangstellenden toegankelijk is: Vrijdag en Zaterdag van 2—5 en Zondag a.s., als laatste dag, van 105 uur. GRAND-HOTEL. UITNEMENDE CREATIE VAN RUYS. Ruys' creatie van Fritz Ebner in „Grand Hotel" dient in de annalen van de Neder- landsche tooneelspeelkunst gememoreerd te worden als een kostelijke, een brillante crea tie, als een vreemde, glinsterende steen, in een zeer bijzondere zetting. Deze charmante kerel, deze lichtzinnige bon-viveur, die met de royaalste aller gestes en tien Oostenrijk- sche schillingen op zak, om der wille van de liefde zich in een avontuur gaat storten dat hem straks een klein vermogen zal kosten, wordt met het raffinement, dat men slechts van de beste Fransche acteurs verwachten durft, door Ruys gespeeld. „Grand Hotel" is af en toe blijspel in den besten zin, doch dikwijls ook klucht, met wat daarbij hoort. Doch Ruys zwierde lustig door deze twee slachtige atmospheer, en speelde, speelde als één die het heelemaal voor zich zelf, en uit sluitend voor zijn eigen pleizier doet, alle conventies van de planken. Ruys in „Grand Hotel" is, als één dier fi guren, die Couperus schiep in zijn, een tikje lichtzinnige en losbandige buien. Deze Fritz Ebner spint zooals Couperus dat deed een dialoog uit, speelt met een woord, pakt het op. laat het vallen, neemt het weer op, coquetteert er mee, smijt het midden in de kabbelende conversatie van een gedistln- gueerd gezelschap.... Wie die gisteren avond in den Stadsschouwburg was her innert zich niet dat kostelijke gestoei met het woord „plomperloren"? Of die alleramu santste hekeling met het in veelvoud toege paste: „Man Jij bent verknipt, Jij bent een verknipte kerel"? Ruys vond in Myin een voortreffelijk partner; deze creatie was af en verdient veel lof. Lola Cornero was waarlijk de onberispelij ke, correcte en zeer gedistingeerde „Wie- nerin". Het souper in de rose salon van het „Grand Hotel" werd, dank zij haar, voor den toe schouwer een feestelijk en exquis schouw- Ruys had de „gepeperde scène wel wat gematigder kunnen spelen! Van Nico de Jong, Louis Poolman en Jan Waarts drie karakteristieke „geldmannen" van verschillenden stijl, die uitnemend weer gegeven werden. Het Nederlandsch-Indisch tooneel heeft met „Grand-Hotel" bewezen wat een klein gezelschap met toewijding bereiken kan. De vertoon ing kenmerkte zich door de groote materieele en artistieke zorg die er aan be steed werd: en voor het overige kon het zeer dankbare publiek weer vaststellen, hoe met goeden smaak en goeden wil, met geringe middelen veel te bereiken is. L. A. WAT ZAL ER MFT HET OOST- NEDERLANDSCHE GEBEUREN? HET GEZELSCHAP TEGEN COM BIN ATI Es EN CONCENTRATIEPLANNEN De heer Eduard Verkade heeft aan „Het Volk" verklaard, dat hij. Indien de comb'na- tie met. Van Dalsum tot stand komt. als zake lijk directeur van het nieuwe gezelschap zou optreden. Met Van Dalsum zou hij de artis tieke leiding deelen, terwijl Johan de Mees ter als acteur-regisseur en Aug. Defresne als dramaturg-regisseur zou optreden. De heer Wijnand Frans, directeur van Het Oost Nederlandsch Tooneel, deelt aan de Nwe Arnhcmsche Crt. mede: Naar aanleid'ng van de ln de pers circu leer en de berichten betreffende een te ver wachten „combinatie" van de heeren Al- bert van Dalsum. thans directeur van het Oost Nederlandsch Tooneel en Eduard Verkade, thans directeur van het Vereenigd Tooneel. meenen wij er op te moeten wij zen. dat onderhandelingen van dien aard nooit gevoerd zijn van uit of namens of door het Oost Nederlandsch Tooneel, maar indien ze gevoerd zijn. alleen door den heer Van Dalsum persoonlijk en voor zijn e'gen verantwoordelijkheid. Ook de voorstelling, alsof hèt Oost Nederlandsch Tooneel of al thans „de kern van dit gezelschap" bij de bedoelde combinatie mede zou werken, heeft geen enkelen grond, omdat er ten aanzien van deze onderhandelingen ln het geheel geen overleg is gepleegd met het gezelschap. Bovendien heeft op de laatste vergadering het gezelschap zich vrijwel unaniem (slechts twee stemmen spraken zich niet daarvoor uit) principieel bereid verklaard, het Oost Nederlandsch Tooneel als zoodanig voort te zetten. „De concentratie van de baan". Mr. Bondam, gedelegeerd commissaris van het Oost Nederlandsch Tooneel deelt aan de Nwe Arnhemsche Crt mede: „Wat de concentratie betreft: Door de directie van het O. N. T., daartoe door de Koninklijke Vereen'ging Het Nederlandsch Tooneel ter vergadering genoodlgd, zijn besprekingen gevoerd met de leiders van die Vercenlglng en van het Nieuw Nederlandsch Tooneel en het Schouwtooneel omtrent de wenschelljkheld en de mogelijkheid van concentratie. Deze en latere besprekingen hebben niet alleen niet tot resultaat <*eleid, maar zelfs kan momenteel met. zekerheid worden gezegd, dat de concentratie volkomen van de baan is. De spelers van het O. N. T. hebben zich op 2 na unaniem tegen dc con centratie verklaard". „Het is begrijpelijk, dat de heer Van Dal sum bij gebrek aan voldoenden steun voor het gezelschap naar andere kanten zeker- VRIJDAG 21 FEBRUARI 1930 held voor zich en de andere spelers zoekt. Wanneer echter die noodzakelijke steun wel gevonden wordt en juist in de laatste dagen zijn de uitzichten in dezen gunstig geworden dan wil de heer Van Dalsum, naar zijn eigen verklaring, niets liever dan het behoud van het O. N. T. en de voortzet ting daarvan." DR. P. C. BOUTENS 60 JAAR. Veel blijken van belangstelling. De dichter dr. P. C. Boutens is gisteren zes tig jaar geworden. Uit alle oorden des lands en uit het buitenland bereikten hem vele gc- lukwenschen, bloemstukken, telegrammen, brieven en allerlei geschenken. Het gemeen tebestuur van Den Haag zond zijn grooten standgenoot een fraai bloemstuk, meldt het Hbld. Vele personen uit de dichterswereld zon den exemplaren van hun werken, bloemen of telegrafische felicitaties en een aantal kunstvrienden bracht den dichter een per soonlijk bezoek. Een eigenlijke receptie werd op zijn wensch niet gehouden, doch aan den gemeenschappelijken maaltijd, die 's avonds tereere van den jubilaris Inde „Witte Brug" werd gehouden hebben zijn vrienden doen blijken van hun sympathie en vereering. De eeremaaltijd. Over den eeremaaltijd in „De Witte Brug" den zestigjarigen dichter dr. P. C. Boutens Donderdagavond aangeboden meldt de N. R. Ct. nog dat er negentig personen aan za ten. Tafelpresident was de heer K. J. L. Alber- dingh Thym (Lodewijk van Deyssel). Hij zei- de oa.: „Wanneer wij ons rekenschap geven van de beteekenis van dit feest, dan blijkt het, hoe twee motieven ons samenbrengen. Wij vieren in de eerste plaats het werk, de prachtige dichtkunst van den grooten mees ter, die een ware schat aan onze vaderland- sche letteren heeft toegevoegd. Maar wij wil len ons thans niet bezighouden met beschou wingen en overweging van zijn verzen, doch slechts uiting geven aan onze vreugde. La ten wij er ons toe bepalen op te merken, dat de verzen zich kenmerken door klassieke massieviteit en moderne teergevoeligheid, eigenschappen, die wij ook ln het karakter van den dichter zelf aantreffen. In de twee de plaats vieren wij het leven van onzen dichter, dat gewijd is geweest aan de poë zie van Nederland. Boutens' verzen hebben de grootste innerlijke waarde en den prach- tigsten verschijningsvorm, terwijl ze voorts het uiterlijke leven volkomen erkennen. Jhr. Clifford van Breugel uitte zijn ont stemming over het feit, dat de regeering bij zulk een belangrijke gebeurtenis als de zes tigste verjaardag van zulk een groot dich ter geen blijk van belangstelling geeft. De minister had iets buitengewoons behooren te doen, maar dat heeft de jubilaris hem ver boden (vroolljkheld). Fijans Mijnsen las daarop de telegrammen voor. Dat van minister Terpstra werd met hoongelach begroet. Voorts spraken nog Johan de Meester, dr. H. J. Boeken die groot succes oogstte door te drinken op de befaam'de poes van dr. Boutens L. Simons, burgemeester Patijn, Jan Prins, Herman Robbers, dr. Frans Bas- tiaanse en mr. Plemp van Duyveland. Ten. slotte dankte dr. Boutens, hij zeide oa.: „Teveel is gesproken over wat ik bereikt heb. Maar er is in dit alles geen verdienste. Ik heb mijn weg moeten gaan. Ik heb altijd geleefd in die hoogcre, duurzame wereld, die achter ons armzalig menschenbestaan is. Ik heb mijn gaven niet altijd gewaardeerd. Mijn perceptie-vermogen heeft mij dikwijls gehinderd het gemakkelijke gewone aard- sche leven van de menigte te leiden en mijn aanvoelingsvennoien heeft mij te veel ont huld in de werkelijkheid, wat anderen ont gaat. Men heeft over mijn beminnelijkheid gesproken. Ik ben niet beminnelijk. Ik maak er alleen aanspraak op, eerlijk te zijn." SONNY BOY. Schouwburg Jansweg. Van de bekende film maakte de tooneelist Nooy een stuk. Om evenwel aanspraak te kunnen maken op den titel „zangspel" moet er allereerst zijn: muziek. Een twee- of drie tal „Einlagen" is alleszins ontoereikend. Al wist Frans Bosdorn als Jlmmy stellig den Eroeden toon te treffen, hij vormt toch met Clara Visscher-Blaazer (die als soubrette een uitzondering op den regel maakt door haar expressieve lage «tonen, en met André van Dijk als Al Stone, die goed acteert doch middelmatig zingt) een te kleine groen, dan dat deze den naam „zangspel" zou kunnen rechtvaardigen. Er stonden velerlei persoonsaanduidingen op het. programma. Toch was het nog niet vo'ledig, want waarom eigenlijk ook niet de dokter werd genoemd, is mij niet recht dui delijk, daar hij in het 6e en 7e tooneel toch een rol had dien hij heel goed vervulde. En de met naam en toenaam vermelde kruier had enkel een brief af te geven. Eddy Perry is zeker een der hoofdperso nen. maar men mag Max Prins, die deze rol vertolkte, in overweging geven, grondige studie te maken van het gebaar der han den; het is niet noodzakelijk deze een bedrijf lang als een burgerscholier weg te moffelen ln de zakken, heo Vink als impressario was goed. Een gelukkige trouvaille was de verbinding der tooneelen onderling; in het vervolg moet men met 9 klaar zijn, als het gedeelte dat voor het doek speelt, ten einde is. Nu ging er heel wat van de uitwerking verloren. De rol die Johan de Boer vervulde als kastelein, was bij hem in goede handen. Wanneer in dit stuk de note sensible was dat goeddeels aan hem te danken zeer zeker ook aan Beppy Nooy, die als Grace de bloemen- verkoooster juLst de rol had die voor haar gevoelig en ingehouden spel als geknipt was. Veel publiek was er niet. Wie Al Jolson zag, wenschte hem zoo in gedachte te hou den als hij hem gezien had. Wie hem niet zag, vond in de aankondiging van dit stuk blijkbaar geen aanleiding kennis met hem te maken. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Op 16 Februari jl. was het 25 jaar gele den* dat mevr. E. H. Groen-de Jongh als wer kend lid tot het Doopsgezind Zangkoor toe trad. Al die jaren is zij een getrouwe steun voor de vereeniging geweest en ook in het bestuur, waarvan zij ruim 15 jaar deel uit maakt, is zij goed op haar plaats. Er be stond dus alle reden voor. dit feit niet on opgemerkt te laten voorbijgaan. In de pauze van de repetitie op Woensdag avond jl. is zij dan ook gehuldigd. De voor zitter. de heer C. Overbeek, schetste in een hartelijk toespraakje haar verdienste en bood haar namens de vereeniging het eere insigne voor het 25-jarig lidmaatschap en een fraaie electrische lamp namens de leden aan, waarbij het koor onder leiding van den directeur, den heer Jac. Zwaan, zijn feest klanken deed hooren. Te voren was haar reeds door het Kinder koor, waar zij het bestuur als penningmees- teresse vertegenwoordigt, een verrassing be reid. De leider, de heer J. ten Wolde, had zijn schare een toepasselijk lied ingestu deerd, dat de jubilaresse spontaan, zooals kinderen dat kunnen doen, werd toegezon gen, nadat door het jongste meisjeslld haar een bloemenhulde was overhandigd. Onder den indruk bracht mevrouw Groen hartelijk dank voor deze voor haar onver getelijke, feestelijke herdenking. VOETBAL. Voor j.l. Zaterdag was voor afdeeling I slechts één ontmoeting vastgesteld en wel V.VJJR.C.V. De IJmuidenaren waren de sterksten en wonnen met 62. In afdeeling II maakte V.V.IJ 2 een ernstigen concurrent, onschadelijk, door Ulysses n in eigen huis met 71 te kloppen. Een bijzonder fraaie prestatie van de V.VJJ-reserves. We geloo- ven wel, dat dit team, evenals het vorige sei zoen. met het kampioenschap gaat strijken. De andere gegadigden voor de bovenste plaats hebben tenminste al acht of meer ver- liespunten, terwijl de jeugdige IJmuidensche ploeg nog maar twee punten kwijt is. Voor morgen zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Afdeeling I: V.E.W.R.C.V. Afdeeling II: TelefoniaKennemerland. 3. R.C.V. 2Ulysses 3. Demi-finale om den „Kennemerland"-beker: UlyssesKennemerland. V.VJJ.IJ.F.C. De V.E.W.'ers spelen hun voorlaatsten competitie-wedstrijd tegen R.C.V. Op 12 Oc tober 1.1. ontmoetten deze elftallen elkaar te Velsen; en djze wedstrijd had een gelijk spel 33 tot resultaat. Sindsdien heeft V.E.W. geen puntje meer kunnen bemachtigen, het geen haar morgen vermoedelijk ook wel niet zal gelukken, want R.C.V. is ongetwijfeld sterifcr dan de hekkesluiters. Voor de tweede afdeeling zijn twee ont moetingen vastgesteld. Telefonia, dat sinds 23 November geen wedstrijd meer verloren heeft, zal wel sterker zijn dan de Kennemer land-veteranen, terwijl Ulysses 3 vermoede lijk met twee punten rijker naar de Spaarne- stad zal terugkeeren. Ulysses I en Kennemerland I bestrijden el kander om uit te maken wie in den eind strijd om den „Kennemerland"-beker mag uitkomen tegen den winnaar van de ontmoe ting V.VJJ.LJ.F.C. Wat de eerste ontmoe ting betreft, hieromtrent zullen wij ons niet, aan een voorspelling wagen, want hoewel Kennemerland in de competitie-wedstrijden zich onbetwist sterker dan Ulysses heeft ge toond, zou het ons niets verwonderen als de oranjehemden morgen een nederlaag te slikken kregen. IJJ'.C. wint natuurlijk van V.VJJ. KORFBAL BAKVUSQUé „AD VEND O" Zaterdag 22 Februari geeft de Haarlemsche Korfbalclub -,.Advendo" voor haar leten. do nateurs en genoodigden haa jaarlijksch balmasqué in het gebouw van den Haar- lemschen Kegelbond. De medewerking van een uitstekenden jazz-band is verzekerd, terwijl een loopor kest de gezelligheid zal verhoogen. Vele fraaie prijzen zijn beschikbaar ge steld; er zal dus gewedijverd moeten worden om het mooiste, actueelste en aardigste costuum. DAMMEN. KAMPIOENSCHAPPEN VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Woensdagavond begon in het lokaal der Damclub „Haarlem" de twaalfde ronde der Haarlemsche kampioenswedstrij den. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: J. Poppen wint van J. J. P. Kraayer; J. B. Sluiter Jr., wint van J. Lycklema; B. Dukel wint van W. Stroo; J. van Berkum. remise met J. W. van Dartelen; P. G. van Engelen remise met H. de Boer; H. Greeuw wint- van J. P. van Eijk. De partij J. van LooijF. A. Berkemeier werd uitgesteld. De heer H. A van Abs heeft zich wegens drukke bezigheden teruggetrok ken. Tweede klasse. J. van Steenwijk remise met P. Mollsma; J. Balk wint van H. Rozijn; H. Berghuis re mise met G. A. Ottolini Jr., W. J. A. Matla wint van C. Kool; R. Hartgerink wint van W. Bosman: II. van Lunenbur Jr. wint van W. Bosman; H. van Lunenburg Jr. w.nt van Joh. Fabel Jr., R. Hartgerink wint van A. Kiel. CLUBKAMPIOFVCCRappEN II AA RL. DAMCLUB. Voor den wedstrijd om het 3de klasse club- kampioenschap der „Haarlemsche Damclub" werden nog de volgende partijen gespeeld: J. Otter wint van B. Henneke: J. Winkel re mise met J. v. d. Kodde; W. J. A. Matla re mise met J. v. d. Kodde; Th. Werdler wint van H. van Rhoon; W. J. Matla wint van H. van Rhoon. In den wedstrijd om het 3de klasse club kampioenschap der „Haarlemsche Damclub" is de eerste beslissing gevallen. J. Otter heeft het verelschte minimum-aantal pun ten om te promoveeren naar de 2de klasse, behaald. Het werk in Genève en de tolzrenzen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Volgens een telegram uit Parijs heeft Tar- dieu geweigerd zitting te nemen in een ka binet Chautemps, waarmede hij een co-icen- tratieregeering onmogelijk maakt. De radi cale kamergroep heeft zijn voorzitter op dracht gegeven zijn pogingen voort te zetten en een kabinet te formeeren zonder Tardieu en zonder Maginot. Chautemps heeft Doumergue rapport uit gebracht over den huldigen stand zijner on derhandelingen. Hij hoopte Vrijdagmiddag een kabinet te hebben samengesteld. Over zijn weigering deel uit te maken van een kabinet Chautemps deelde Tardieu nog me de, dat hij een meerderheid, die hem steeds geesteun had niet kon laten varen. Hij zal echter iedere regeering, die te Londen zijn tot dusver in Londen voorgedragen stand punt verdedigt, steunen. Omtrent het onderhoud, dat Chautemps met Tardieu heeft gevoerd, is door laatstge noemde een mededeeling aan de pers gedaan, aldus de Tel. Volgens Taxdieu liep de bespre king o.m. over en algemeenen potieken toe stand en in het bijzonder over den stand der onderhandelingen op de Londensche conferentie. Chautemps wenschte, in het be lang van de continuïteit in het bewind, dat Tardieu tot zijn kabinet zou toetreden, om de onderhandelingen te Londen te kunnen voortzetten. Tardieu antwoordde hierop, dat ook hij het van het grootste belang achtte, dat de eenheid in de Fransche politiek ter conferentie bewaard zou blijven. Hij zal daarom elke regeering steunen, die bereid is, het in December j.l. goedgekeurde en te Lon den verdedigde standpunt te blijven Inne men. De huidige parlementaire situatie maakte het hem echter niet mogelijk, in een kablnet-Chautemps zitting te nemen; dit toch zou kunnen worden uitgelegd als een desavoueeren van de meerderheid, welke hem bij de onderhandelingen in Den Haag en Londen zoo trouw heeft gesteund. Naar ver luidt, zou Tardieu opgemerkt hebban dat, Indien de radicaal-socialisten inderdaad zoo veel gelegen was aan de continuïteit in de Fransche politiek te Londen, zij dit hadden dienen te bedenken vóór de stemming, welke tot den val van het kabinet leidde. Van groot belang is het. dat Briand zijn medewerking heeft toegezegd. Want Tardieu is niet onmisbaar! Het zou natuurlijk gc wenscht zijn (terwille van de continuïteit der Fransche politiek) dat de afgetreden mi nister-president de onderhandelingen te Londen voortzette. Tardieu heeft getracht de eerste viool te spelen en ontzag zich daarbij niet, Briand in de schaduw te stel len. Dit is hem ondanks zijn onmisken bare energie kwalijk genomen. Het feit dat Briand zijn medewerking thans heeft toegezegd, zou wel eens kunnen beteekenen dat Tardieu in Londen heeft af gedaan. Doch wij willen niet vooruitloopen op den toestand. Wij weten immers dat de vorming van een Fransch kabinet in den regel ge paard gaat met tal van verrassingen. L- A. Amstölkerk 20 Febr. van Amsterdam naar Hamburg. Bali 19 Febr. van Rangoon naar Java. Breda 20 Febr. te Amsterdam van Ant werpen. Gaasterland 20 Febr. van Rotterdam naar New York. Grootendijk 20 Febr. te Willemstad, Ant werpen n. de Pacifickust. Giekerk 20 Febr. van Rotterdam naar Ham burg. Heemskerk 19 Febr. van Kaapstad n. Algoa Baal. Jacatra 16 Febr- van Java naar Calcutta. Koningin der Nederlanden 21 Febr. 8 u. te Southampton verwacht, Batavia naar Am sterdam. Kota TjandI p. 20 Febr. 12 u. Gibraltar, Rotterdam n. Batavia. Ko;a Inten 20 Febr. van Djedda, Batavia n. Rotterdam. Koningin der Nederlanden 22 Febr. 5 u. van Batavia te IJmuiden en 10 u. te Amsterdam verw. Maasdam 20 Febr. n.m. van Vigo, Rotterdam n. New Orleans. Merauke vertr. vermoedelijk 20 Febr. 19 u. van Londen, Batavia n. Rotterdam. Manoeran 20 Febr. van Liverpool, Batavia n. Amsterdam. Merauke p. 20 Febr. 20 u. 20 m. Gravesend Batavia l.v. Londen n. Rotterdam. Nijkerk 20 Febr. v. Amsterdam naar Rotter dam. Nictheroy 20 Febr. 19 u. van Londen, Paci fickust n. Rotterdam. Nieuw Amsterdam 20 Febr. 11 u. van Halifax, Rotterdam n. New York. Oldekerk 18 Febr. te Nagasaki van Rotter dam. Op ten Noort 17 Febr. te Hong Kong. Prinses Juliana 20 Febr. te Genua, Amster dam n. Batavia. Prins Frederik Hendrik 20 Febr. 11 u. van Southampton n. Havre, Paramaribo naar Amsterdam. Radja 20 Febr. van Marseille, Batavia naar Amsterdam. Rietfontein p. 19 Febr. Perim, Rotterdam n. Beira, De conferentie inzake het T arievenbestand. GENèVE, 20 Febr. (VJX) De algemsene debatten in de conferentie inzake het tarie- ven'oestand werden hedenavond gesloten. De conferentie heeft twee commissies ingesteld; 1. Een commissie voor een Tarievenwapen- stilstand (voorzitter Colijn, Nederland); 2. Een commissie ter voorbereiding van het werkprogram der toekomstige diploma tieke onderhandelingen tot definitieve ver laging der douanetarieven en oplossing van handelsvraagstukken (voorzitter de Minis ter van Financiën Madgsau, Roemenië). Beide commissies zullen morgenochtend bijeenkomen. Elke delegatie is in de commis sie door een afgevaardigde vertegenwoordigd. De eerste commissie werkt op den grond slag van het ontwerp-accoord inzake een ta- rievenbestand en de tweede op dien van de vele ingekomen voorstellen. Frankrijk en het Italiaansche memorandum. Naar aanleiding van het Italiaansche me- morandum wordt in de Fransche pers opge- merkt, dat het document het vroegere Ita liaansche standpunt handhaaft, zonder cij fers voor te stellen. De tabel, die het laat-ste deel van het memorandum vormt, beoogt de strijdkrachten resp. van Engeland. Frankrijk en Italië, wat betreft de oorlogsschepen, waarover te Washington geen regelingen werden opgesteld, met elkaar te vergelijken. Hierbij wordt geen rekening gehouden met: le de geautoriseerde schepen en wat speciaal Frankrijk betreft de 45.000 ton van de- tran che van 1930, 2e. de schepen, welke ouder zijn dan 20 jaar en waarvan Frankrijk een belangrijk aantal bezit, hiervan werden overigens zekere eenheden veranderd en ge moderniseerd, 3e. de speciale schepen waar aan Italië door zijn geographische en stra tegische positie ln het geheel geen behoefte heeft. De Godsdienstvervolging in Rusland. Uit Moskou wordt aan de „Manchester Guardian" gemeld, dat de „Izwestija" Hen- dersons belofte tot het aanwenden van den. Britschen invloed ten behoeve van de gods dienstvrijheid in Rusland beschouwt als een schending van het onlangs tot standgekomen verdrag tusschen Engeland en Rusland tot non-interventie. Het blad schrijft, dat Hen- dersons verklaring een nieuwe capitulatie van de Arbeidersregeering is voor de die hards en dat de consequenties van deze capi tulatie buitengewoon ernstig zijn. De Brit- sche regeer ing heeft openlijk toegezegd te intervenieeren in een quaes tie, die geen be trekking heeft op Engeland of op de relaties tusschen Engeland en Sovjet-Rusland. Hen- dersons belofte staat gelijk met nietigver klaring van de non-interventie-overeen- komst. De Vereeniging van Goddeloozen te Leningrad heeft op het protest van den paus geantwoord mei, het publiceeren van de voorspelling, dat „de dag zal komen, dat de atheïstische arbeiders der geheele wereld het Vatikaan zullen transformeeren in een museum en een mummie-paus zullen ten toonstellen als een herinnering aan de eeuwen van bijgeloof en kerkelijk bedrog". Spaarndam 20 Febr. n.m. te Havana, New Orleans n. Rotterdam. Salawatl 20 Febr. van Port Soedan, Bataria n. Amsterdam. Tjipanas 18 Febr. van Sjanghai naar Japan Tosari 20 Febr. 14 u. te Bremen, Hamburg n. Batavia. Zeeland ia 20 Febr. van Parnambuco, Am sterdam n. Buenos Aires. DE RADIO-LICENTIES. VOLLEDIGE OVEREENSTEMMING BEREIKT. De besprekingen, welke op verzoek van den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, zijn gehouden, tusschen de NV. Phi lips en de vertegenwoordigers van den N&- üerlandschen Bond van RadlohandeJaren en den Bond van Ondernemers in de Radio branche in Nederland, zijn deze week onder leiding van den Minister voerteezet Naar door beide partijen wordt medegedeeld, is gisteren op alle punten volledige overeen stemming bereikt. De overeenstemming is bereikt op de vol gende voorwaarden meldt de Tel.: Ieder als toestelbouwer ingeschreven han delaar kan licenties naar behoefte krijgen en wel voorloopig voor een quantum toestellen, dat zijn productie van het vorige jaar met 50 procent overtreft. Mocht Philips zelf een procluctie-accres van meer dan 50.procent hebben, dan kan ieder licentiehouder naar verhouding denzelfden qvantum-toesiag krijgen. De licentie-prijs wordt bovendien per toe- steld van 12.50 gereduceerd tot 3 voor den eersten lampsvoet en 1.50 voor lederen volgenden lampsvoet. De licentlegelden zul len bij een bank gedeponeerd moeten wor den en indien In hoogste instantie beslist wordt, dJt het bedrag lager moet zijn (in Duitschland bedraagt het 2 80 per toestel) dan zullen de te veel betaalde gelden ver meerderd met de rente teruggegeven wor den. De minister zal de leder, aanwijzen voor een specialen raad van arbitrage in deze quaesiie,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6