BIOSCOOP HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 22 FEBRUARI 1930 VIERDE BLAD ZWEMINRICHTING HAARLEM- ZUID. PROPAGANDAVERGADERING N.V. „DE SPORTFONDSEN". Vrijdagavond had in het gebouw „Olym- pia" de groote propagandavergadering plaats georganiseerd door de N.V. „De Sportfond sen", met de bedoeling om in Haarlem-Zuid een groote overdekte bad- en zweminrichting te stichten. De belangstelling voor deze bij eenkomst was buitengewoon groot. Verte genwoordigd waren o.a. de Haarlemsche, B'oemendaalsche en Zandvoortsche Red dingsbrigades, de Hillegomsche Zwemclub en de zwemvereenigingen H.V.G-B., H.P.C., Zig- nea, De Delft, De Waterratten en Haarlem. Verder waren aanwezig Dr. W. E. Merens en het raadslid W. A. J van de Kamp. Namens de organiseer en de commissie opende de heer Joh. M. Schmidt de bijeen komst met het uiten van zijn groote vreugde over de hoogst bevredigende opkomst. Hij deelde mee, dat de commissie vooral in den laatsten tijd veel bewijzen van belangstel ling heeft ontvangen. En dat verdient de zaak waar het om gaat. Een groot aantal in- teekenaren heeft zich al aangemeld en hoe meer er zullen komen, des te gauwer kan de eerste steen voor de nieuwe overdekte zwem inrichting gelegd worden. De voorzitter verleende hierop het woord aan Mr. J. A. C. Bierenbroodspot, die mede deelde, dat er in Haarlem een groote be hoefte bestaat aan een overdekte zwemin richting. Een overdekte inrichting is heel wat beter dan een in de open lucht, aldus spreker, want in de laatste is de tempera tuur maar een korten tijd van het jaar ge schikt om te zwemmen. En omdat het ge- wenscht is, dat men 't geheele jaar door kan zwemmen, is het dringend noodig, om een overdekte zweminrichting te bouwen, zooals door bovengenoemde naamlooze vennoot schap ook in Amsterdam gedaan werd. De zwemsport wordt in ons land gelukkig steeds meer beoefend. Spreker deelde mee, dat de beste vorm, om het gestelde doel te bereiken, is het uitgeven van aandeelen en het vor men van een spaarkas. Uitvoerig schetste spreker het plan, dat de commissie zich voor oogen heeft gesteld. In Amsterdam was de belangstelling zóó groot, dat daar de nieuwe zweminrichting vrij spoedig gekomen is. Ook het gemeentebe stuur van Amsterdam heeft een grooten steun verleend. De uitkomsten van het be- drüf in de hoofdstad in het eerste jaar heeft volkomen aan de verwachtingen beant woord. Alle onkosten werden niet alleen ge dekt, maar er werd in dat korte tijdsverloop ook een zuivere winst van f 1000 gemaakt. De installatie van de inrichting is dan ook zoo. modern mogelijk gemaakt. De aller nieuwste snufjes worden toegepast, vooral wat de zuivering van het water betreft. El- ken avond wordt het water uit het bassin verwijderd, waarna het bassin geheel gezui verd wordt, zoodat er niet het minste vuil achterblijft. Vervolgens wordt het chemisch gezuiverde water weer toegelaten. Zelfs de menschen, die de hoogste eisc'nen aan rein heid stellen, voelen zich in deze inrichting ^>p hun gemak. Spreker vond het gelukkig, dat de N.V. De i. Sportfondsen" ook in Haarlem contact met vooraanstaande belangstellenden had ge vonden, namelijk de zoogenaamde „Commis- 1 sie Schmidt". Deze commissie en „De Sport fondsen" hebben de handen in elkaar gesla gen om gezamenlijk te trachten het gestel de doel te bereiken. „De Sportfondsen" heb ben een plaatselijke actie noodig en die laat ste heeft op haar beurt „De Sportfondsen" noodig, want dan kan zij profiteeren van de ervaringen, die de vennootschap reeds heeft opgedaan. Hiet moet het een zuiver Haar lemsche aangelegenheid blijven, opdat men niet bevreesd behoeft te zijn, dat de gespaar de gelden naar den Amsterdamschen slokop gezonden zullen worden. Daarom is hier reeds een raad van toezicht samengesteld, bestaan de uit de heeren S. de Clercq, Dr. W. E. Me rens, Dr. C. Snoelder, Mr. W. G. J. Veenho- ven en H. L. Warnier. In Haarlem is een bedrag van f 359.000 noodig. Daarvoor krijgt men een overdekte zweminrichting, die geheel naar de eischen des tijds ingericht zal zijn. Een groot aantal spaarders is dus noodig. In Amsterdam heeft men zes jaar, nadat de eerste plannen tot stichting waren opgekomen, de nieuwe zwem inrichting gekregen. In Haarlem behoeft dat zoo lang niet te duren. Met den bouw gaan ongeveer twee jaar heen. Hoe meer spaarders er komen, hoe gauwer met den bouw begon nen kan worden. Spreker bracht een woord van hulde aan de „Commissie-Schmidt" voor het vele voorbereidende werk, dat deze reeds verricht had. Aan spreker was vóór het be gin van de vergadering in het oor gefluisterd, dat de N.V. „De Sportfondsen" in Haarlem eigenlijk al in een opgemaakt bedje konden stappen. Het verheugde spreker dat de Haar lemsche Zwembond en de Haarlemsche Red dingsbrigade voor Drenkelingen deze actie zoo warm steunen. Het zijn dan ook deze groote lichamen, die er voor zorgen, dat het zwemmen steeds meer inging vindt. Nog elk jaar verdrinken in ons land een kleine dui zend menschen. Dat zou niet noodig zijn, als het zwemmen algemeen was. In Haarlem is dat gelukkig steeds meer het geval. Een Ideaal is nog, dat het zwemonderwijs op de scholen verplichtend wordt gesteld. „Het spreekt van zelf", aldus de heer Bie renbroodspot, „dat degenen, die financieel medewerken aan de totstandkoming van de zweminrichting, invloed zullen hebben op het besturen en beheeren van de zweminrichting. Het Sportfondsen-bad Haarlem zal een af zonderlijke N.V. zijn, welke beheerd wordt door een bestuur, bestaande uit een Raad van Commissarissen, wier besluiten door de directie van de inrichting uitgevoerd zullen worden. Deze Raad van Commissarissen zal bestaan uit 7 personen. Naarmate de spaar ders een grooter aandeel in het kapitaal der N.V.het Sportfondsen-bad Haarlem zullen genomen hebben, zullen zij ook meer invloed op de bestuurs-benoeming uitoefenen Voor- loóoig. als er nog maar weinig spaarkasgel- den der afdeeling Haarlem in het Sportfond sen-bad Haarlem belegd zijn. zal een com missaris aangewezen worden doo- den Haarl Zwembond. een door de Haarlemsche Reddingsbrigade en twee door de vergadering van spaaraa- f elhouders en drie door de N.V. De Sportfondsen. Op de vergadering van spaaraancleslhou- ders hebben de spaaraandeelhouders. die tenminste 3-jaarstort'r.gen hebben volbracht, toegang: voor elke f 50 die zij gestort hebben of een gedeelte daarvan per resto, wordt een stem uitgebracht. Naarmate de deelneming van de Haarlem sche Spaarkassen in het Sportf^idsen-bad yaarlem grooter wordt, krijgen de spaarders ook meer macht ten aanzien van de bestuurs- benoeming en oefenen derhalve een directen Invloed uit op het besturen en beheeren van de inrichting". De rede van den heer Bierenbroodspot werd met een luid applaus beloond. Op een vraag uit de vergadering, of het gemeentebestuur van Haarlem ook bereid is, financieelen steun te verleenen, zooals dat ln Amsterdam geschied is. antwoordde de heer P'erenbroodspot, dat één der Haarlem sche wethouders aan den heer Schmidt ver klaard had. de zaak te willen steunen, als de afdeeling Haarlem zelf 100.000 bij elkaar kon krijgen. Spreker is niet bevreesd, dat dit niet het geval zal zijn. De commissie heeft reeds 30.000 en de zaak is eigenlijk nog niet eens aan het rollen gebracht. Dat gebeurt van dezen avond af. Nog verschillende vragen werden door den spreker beantwoord. Tenslotte sprak Dr. W E. Merens eenige kernachtige, propagandistische woorden. Hij herinnerde er aan, dat er ongeveer dertig jaar geleden tusschen Beverwijk en Leiden maar één zweminrichting bestond, en dat was de oude zwemschool aan de Houtvaart. ..Er was nog wel een lnrichtinkje aan het N. B. Soaarne", aldus Dr. Merens, „maar daar kwam je nog vuiler uit. dan je er ln kroop!" (Gelach). Spreker vestigde er de aandacht op, dat sindsdien Stooo's Bad gekomen is en een prachtige zwemvijver in Heemstede en bovendien heeft Haarlem een paar groote ge meentelijke zweminrichtingen. Als een be wijs. hoezeer het zwemmen hier toegenomen is, deelde Dr. Merens mede. dat het vorig jaar in laatstgenoemde inrichtingen niet minder dan 285.000 baden genomen zijn. „Men behoeft dus", zei spreker, „wat de nieuwe inrichting aan de Tempeliersstraat betreft, niet aan de toekomst te twijfelen- Haarlem heeft er behoefte aan en is groot genoeg voor een tweede inrichting. Ik hoop en zal het nog beleven, dat hier ook de derde overdekte zweminrichting nog eens komen zal". (Applaus). De heer A. J. Meijerink bracht onder luiden bijval aan den heer en mevrouw Schmidt dank voor hetgeen zij ln dezen reeds tot stand hebben gebracht. De heer Schmidt dankte Mr. Bierenbroods pot voor zijn rede en de belangstellenden voo/ hun opkomst. HET VIJFDE VOLKSBADHUIS GEOPEND. Wat „Het Witte Kruis" reeds deed voor de Volksgezondheid. WAARDEERING VAN HET GEMEENTE BESTUUR EN HOOFDBESTUUR. Zoo is dan na lange voorbereiding, welke de volle belangstelling had van de geheele bevolking van het Noordelijk stadsdeel he. vijfde Voiks-douche badhuis van de Noord- Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" dat aan de Van Egmondstraat, Vrijdagmid dag officieele geopend. Behalve het bestuur der afdeeling, waarvan de heer A. W. Michels voorzitter is en mr. L. G. van Dam secretaris, waren ln de hal aanwezig bij de opening het oud-bestuurslid ds. J. Wes.erman Holsteijn, voorts de alge meen voorzitter, de heer B. 8. H. Stieler uit Hilversum en 't hoofdbestuurslid dr. Th. W. Beek-er te Heemstede, de raadsleden mevrouw M- MaarschallKomin en de heeren M. A. Reinalda, M. H. Groenenaaal, Joh. Visser en H. de Vos. bij den bouw betrokken en vele belangstellenden. De heer A. W. Michels heeft als voor zitter der afdeeling het eerst gesproken. Hij begon met een overzicht te geven van de geschiedenis der exploitatie van badhuizen door „Het Witte Kruis" te Haarlem. Deze exploitatie van badhuizen was te Haarlem steeds van grooteren omvang dan elders. Reeds jaren geleden is het, dat er mee be gonnen werd en het is nog niet zoo heel lang geleden, dat het de hoofdzaak der afdeeling was. De plannen voor een eerste badhuis zijn reeds van 1890, deze inrichting aan den Koudenhom werd echter eerst in 1898 ge opend. De stichting was toen gemakkelijker dan nu. De kosten bedroegen f 10.500. Dit was het eerste en kleinste badhuis. In 1903 volgde dat aan het Leidscheplein. dat f 20.000 gekost heeft. Het derde, aan den Schotersingel is van 1913 en weer aanzienlijk duurder f 30.000. Het vierde, aan het Hofdijkplein werd ge sticht door de Haarlemsche Stiohtine voor Woningverbetering, doch -kwam in exploitatie bij het Witte Kruis. Dankbaar memoreerde spreker den kracht dadige» moreelen en financieelen steun van het- gemeentebestuur ontvangen. Een interessante vergelijking gaf de heer Michels vervolgens van het gebruik dat van de badhuizen gemaakt wordt. Dat aan den Koudenhorn boekte in 1901 reeds 22.000 bacen dat dit aan'al tot nu toe gelijk geb'even is. is een gevolg hiervan, dat dit badhuis toen reeds zijn maximum-capaciteit ongeveer be reikt had. In het tweede badhuis werden in 1904 eveneens 22.000 baden genomen, doch in 1929 was dit aantal verdubbeld. Alleen dat aan den Schotersin vel vertoon1 achteruitgang, het kwam van 49.000 in 1918 op 48.000 in 1929, waarschijnlijk onder invloed van de opening van het vierde badhuis. Dit, gelegen aan het. Hofdijkplein boekte immers e envermeerdering van 25.000 in -925 tot 40 000 in 1929. Zoo bleek overal waar een badhuis gesticht werd, dat er behoefte aan bestond. Het totale -aantal baden in de vier bad huizen steeg van 118.000 in 1925 tot 131.000 in 1929. Met de schoolboden is het helaas minder gunstig gesteld. Deze hebben hdn hoogte- mm'. gehad in 1927 met 30.000 baden, welk aantal thans terug geloopen is tot 21.000. Spreker hooote, dat deze cijfers den wet houder van onderwijs zullen duidelijk maken dat de gemeente meer moet doen voor de schoolbaden. Dat het gemeentebestuur groo'ere verwach tingen heeft gehad van de sdhoo'barien blijkt wel hieruit, dat in de subsidievoorwaarden voor het badhuis op het Leidscheolein in 1904 werd opgenomen,, dat er gelegenheid moest gegeven worden voor niet minder dan 40 000 schoo'baden. De heer Michels sprak de veronderstelling uit, (zonder daarbij de wenschelijkheid nog te willen overwegen), dat het aantal school baden waarschijnlijk zal vermeerderen wan neer deze in de schooluren zullen va^en- De heer Michels ging vervolgens dé ge schiedenis na van het vijfde badhuis. De vroegere Schotensche afdeeling had er reeds groove plannen mee. E-- zou een kliniek bijkomen en een lokaal voor wijkverpleging, zeifs een openbare leeszaal. Het is gelukkig dat het gemeentebestuur van Haarlem deze plannen heeft beperkt tot de eerste behoefte, waarbij de andere inrichtingen in een af zonderlijk plan werden opgenomen. De leening, die voor den bouw gesloten moes: worden is buitengewoon geslaagd, dank zij de medewerking van het lid der vereeniging, den heer Van Vloodorp. directeur van de Groot-Noord-Hollandsche Mij. van Levens verzekering, wien spreker daarvoor dank bracht. De kosten van dit badhuis bedragen f 74.000 doch spreker gelooft ndefc dat dit te duur betaald is. En dat het tekort op dit badhuis geraamd is op meer aan voor de andere vier badhuizen tezamen, waarvoor het f 3800 bedraagt, be hoeft ook niet te veronrusten, omdat het een groote en goede gedegenheid'geeft voor school baden. En, afgescheiden van zakelijke over wegingen, is het bedrag in het belang der volksgezondheid in elk geval niet nuttig be steed? Met de aandacht te vestigen op het groote complex van sociale maatregelen, dat in de zorg van het Witte Kruis betrokken is en met- den steun van nieuwe leden in te roepen, daar het ledental daalt, besloot de voor zitter. Det wethouder van Onderwijs, de heer W. Roodenburcg opende daarna het bad huis namens het gemeentebestuur met een toespraak, waarin hij zijn vreugde uitsprak over de opening en over de aangename samenwerking van het gemeentebestuur met de afdeeling. De Raad was zeer ingenomen met het voorstel om dit. badhuis te stichten, omdat hij zeer ingenomen is met de wijze van exploitatie van de badhuizen. Huide bracht de wethouder aan het vroegere ge meentebestuur van Schoten. Hij noemde dezen dag een belangrijken datum in de 50-jarige geschiedenis der afdeeling en voeg de bij zijn geïuikwenschen dank aan allen, die het gebouw tot stand hebben helpen bren- gen.Na nog in het licht gesteld te hebben de bet-eekenis van de badhuizen voor de schoolbaden, die hij inzonderheid voor dit badhuis hoopte dat zeer groot zal zijn, ver klaarde wethouder Rooóenburg de inrichting voor geopend. Tenslotte voerde nog het woord de alge meen voorzitter, de heer B. S. H. Stieler. die zijn groote waardeering uitsprak voor het werk der afdeeling, welke een der krachtigste is en die. hoewel niet altijd even makkelijk omdat rij wel eens in de oppositie is. het aan den anderen kant toch wel Ls, omdat zij nooit een aansporing behoeft tot het stich- en van badhuizen. Het Hoofdbestuur heeft de afdeeling daar om een vlag aangeboden die bij de opening op het gebouw wapperde. Er waren verscheidene telegrammen inge komen. o.a. een van den burgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk, die ver hinderd was aanwezig te rijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i Ml r—I BIJ ONWEL ZIJN is het natuurlijke „Franz- Josef'-bitterwater een aangenaam werkend huismiddel, dat de kwalen aanmerkelijk doet afnemen, vooral daar reeds kleine hoeveel heden zeker baten. Brieven van vrouwen artsen zijn eenstemmig vol lof over de bij uitstek milde werking van hét „Franz-Jozef" water, welke zich zoo Uitnemend leent voor den delicaten lichaamsbouw der vrouw. Madv Christians in „Dich hab' ich geliebt". Een genotvollen avond biedt Palace deze week den bezoekers met de weergave van .Dich hab' ich geliebt". Deze Aafa-Tobis klankfilm behoort tot de beste, die we in de laatste maanden zagen en hoorden. De regie Walter-Fein heeft hierin tal van gelukkige vondsten gedaan en we zien onder het schrij ven van dit stukje weer bijv. het dichte rookgordijn van het zware dampen, dat om de koppen van de twee confereerende heeren hangt. Elke uitleg in woorden is hierbij overbodig, de rookwolken spreken boekdee- len. De morgenstemming wordt ook prachtig weergegeven, door het opklateren van de fontein in het park om het huis, en zoo zijn er nog verscheidene fijne teekenende trekjes aan te geven. De inhoud van deze film is op boeiende wijze verwerkt, waardoor de toe schouwers in een prettige geanimeerde stem ming geraken, die hen volop doet genieten. Mady Christians vertolkt de hoofdrol op natuurlijke, gracieuse wijze, met de uitste kende medespelers. Een extra woord van lof voor de actrice, die de huishoudster speelt en voor het kleine meiske. dat het dochter tje Mar iet je zoo heerlijk kinderlijk \n juist voor u doet leven. De stemmen komen heel goed door en ver- hoogen de waarde var» deze film. Ditmaal verschijnen op het tooneel een viertal acrobaten onder den naam van „de 4 Osiris". Het gemak, waarmee deze vier hee ren hun zware toeren verrichten is bewonde renswaardig. Aan den imam, dien ze zich als tooneelnaam gekozen hebben zijn ze dan ook wat verplicht, immers Osiris is de zonne god van Egypte. Maar Osiris kan tevreden zijn over zijn discipelen, hun optreden is gratie, lenigheid, vlugheid en moed. Het Wereldnieuws met zijn binnen- en buitenlandsche actualiteiten is altijd een deel van het programma, dat niemand graag zou missen. REMBRANDT THEATER Melodie des Herzen. Een interes sante film van Hanns Schwarz- Dat behalve de zoo geheeten „Cineasten" de filmregisseurs van het veel gesmade Dult- sche Holivwood óók kunstenaars kunnen zijn, wordt weer eens bewezen met „Me'.od'e ces Hei-zen". Men versta ons goed: deze film is geenszins een kunstwerk. Daarvoor is het scenario, naar een novelle van Szeke'y, te aanvechtbaar. Doch Hanns Schwarz, die de regie voor dit werk had, bewijst er mede. dat rijn kijk op de dingtr.i die der film zijn ln hooge mate kunstzinnig is. Zijn weg was. voor zoover hei de dramatische handeling aan ging. afgebakend, doch binnen de grenzen die het filmverhaal hem stelde, bereikte hij zonder twijfel een hoogtepunt. De film is afgezien van de handeling uit een technisch oogpunt volmaakt, heeft voor de geschiedenis van de waarlijk artis ÏNGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 80 Cu r«fo!. »U hoeft niet hard te wrijven met die Mansion Polish, is 't wel, Tante? ik vind dat het heel gemakkelijk te gebruiken is voor mijn poppenineubclijes." GEEFT MEUBELEN EN VLOEREN VLUG EEN SPIEGELGLANS EN BESCHERMT LINOLEUM Overal verkrijgbaar in groote en kleine doozen. IMPORTEURS: N.V. HANDEL MAATSCHAPPIJ RECKITTS, ROTTERDAM. tieke geluidsfilm zonder twijfel bet eekenis. Door „Asphalt" wisten wij al dat Schwarz ln de voorhoede staat van hen, die strijden voor de goede film. In ..Melodie des Herzen" vin den wij de meening beve:tigd dat deze Ro manticus van Neubabelsberg een zeer fijn zinnig regisseur is. van wien men nog hee. wat verwachten mag. Schwarz heeft als weinigen voor hem. de romantiek, de schoonheid en de geesidrift van het Hongaarsohe volk verfilmd. Deze film is een uitnemende compositie van stem mingen, die beurtelings sluimeren en zich uitvieren. Als een glinsterende draad loopt het Hongaarsche lied door het gelid van de honderden meters film en op een geheel oorspronkelijke wijze zijn de geluiden van de stad, van de kermis, de kreten der menschen, de snikken, de ulchkreten, d.e jammerklach ten met het zichtbare versmolten. Inderdaad. Hanns Schwarz rechtvaardigt met Melodie des Hersens" het vertrouwen, dat velen in de gewone amusementsfilm voor de toekomst koesteren. Van het bijprogramma dient het optreden van het Russische quintet der Terek kozak ken: „Sretlanoff" vermeld te worden. Op voortreffelijke wijze werden eenige der be kendste Russische liede-en gezongen. Vooral „Aberj iglocken" en „Wo.gaschlepper" had den veel succes. De solist in „Abendglocken" droeg zijn par tij opvallend goed voor. LUXOR-THEATER. „Venus ln rok", een geestig spel. Deze week brengt de Directie van het Luxor-Theater den bezoekers in hoofdzaak een geestig programma. Twee komische nummers brengen de stemming er spoedig in, doch bij het hoofdnummer „Venus in rok", begint het pas recht. Menig aardig en voortreffelijk gespeeld tooneeltje aanschou wen wij als Dorothea (Carmen Bonis) en Charles (Georg Alexander) elkander niet willen begrijpen. Mr. Dorothea d'Espard is een specialiste in echtscheidingsprocessen en op den dag dat zij haar 100ste pleidooi houdt-, wordt Charles Wright verliefd op de schoone vrouw. Er wordt een verbond geslo ten met een vriend van hem en diens echt- gen oote, om de advocate te veroveren. Mr. Blondet (eveneens een advocate! (Evi Evai is in dienst bij de advocate, ls zonder haar medeweten gehuwd en ln het gelukkige bezit van een zoontje. Het complot gelukt. Doro thea en Charles komen tot overeenstemming en huwen. Als Charles op den dag van het huwelijk wil vertrekken (volgens de voor waarden) wordt nij z.g. ongesteld en wordt in het huis van Dorothea verpleegd. De dokter constateert een hartaandoening. Nu voV- een harde strijd om de advocate tot de overtuiging te brengen dat niet alle mannen tyrannen enz. zijn. De oplossing is zooals men welhaast zal hebben begrepen en er gaat een gelukkig paar verder door het leven. De ge schiedenis is zeer logisch in elkaar gezet, de fotografie is uitmuntend en de muziek daar bij voldoet goed. We brengen voorts een bezoek aan de oude steden langs den Main. „Thuis is 't ook zoo lekker niet" en „Dodo aan de Noordpool" zijn twee komische num mers. Clown Freddyal met zijn gedresseerde honden en kat had veel succes en The Hen- dersons, Engelsche Dans- en Step-act, niet minder. AUes bijeen een programma dat er wezen mag en een druk bezoek verdient. DE GOUVERNEUR VAN CURASAO TE WILLEMSTAD AANGEKOMEN. Een Reuter-telegram dato 20 dezer uit Willemstad meldt, dat de nieuw benoemde gouverneur van Curacao, de heer Van Slobbe, aldaar is aangekomen en ln een bijzondere zitting van den Kolonialen Raad is geïnstal leerd. HAAGSCHE WINKELDIEVEGGE GEARRESTEERD. LEIDSTER VAN EEN BENDE. De Haagsche politie heeft thans een ge duchte opruiming gehouden onder hei gilde der georganiseerde winkeldieveggen in de residentie. Uit het verhoor van de juffrouw, die onlangs in een der groote winkelhuizen bij het piegen van diverse diefstallen op heetertiaad betrapt kon worden, was geb.e- ken, dat er ln Den Haag een soort onder* nem ng bestond, die zich icn doel stelde rich ten koste der groote magazijnen zooveel mo gelijk te verrijken, schrijft ae Tel. Aan het hoofd der „zaak" stond $iej. v. d. W., die vaak met een harer assistenten de winkels bezocht. Mej. v. d. w. stelde zich dan tot taak om voor diefstal geschikte objec-en uit te zoeken, waarna zij ae aandacht oer meest nabij zijnde verkoopster afleidde, ter wijl haar heipster haar siag sloeg en er met de goederen vandoor ging. Alles werd naar een centraal punt gebracht, waardoor d<? om standigheid verklaard wordt, dal men na de arrestatie der eerste dievegge bij haar thu.s niets vond. Toen de politie op het spoor van mej. v. d. W. was gekomen en tot haar arrestatie was overgegaan, werd bij een huiszoeking in haar woning een miniatuur warenhuis aan getroffen. Men vond er niet alleen lapjes stof. flesschen odeur, tasschen en andere snuisterijen, maar zeifs een rol van 40 el japonstof, had een lid der bende weten weg ie sieepen. Gebleken ls. dat mej. v. d. W. zich aan alle kanten traentte te dekken en zooveel mogelijk alleen op den achtergrond figureerde. Voor den verkoop der gestolen goederen had zij weer een aantal vrouwen tot haar be schikking, die de voorwerpen meestal ln de richting van de markt dlngeercen. Een vier tal dezer heelsters kon worden opgespoord. Tegen drie van haar ls proces-verbaal opge maakt. De vierde heeft men in verzekerde bewaring gesteld. De totaio waarde der ge stolen goeoeren is niet te schatten, daar men niet meer kan nagaan, hoeveel reeds weer verkocht was. Een der dieveggen bekende, do diefstallen reeds sedert een jaar gepleegd to hebben, waarbij alle groote magazijnen der residentie met bezoeken werden vereerd, la ieder geval vertegenwoordigen de gestolen voorwerpen een waarde van vele duizenden, daar er ook een aanzienlijke hoeveelheid bont bij is. De het eerst aangehouden diet egge ls thans weer op vrije voeten gesteld, doch mej. v. d. \V. ls in het Huis van Bewaring opge sloten. OOK DE VRIJE ZATERDAGMIDDAG BIJ DE POSTERIJEN? In 1919 is een commissie ingesteld, met op dracht, na te gaan m hoeverre, rekening houdende met de belangen van het publiek en met de eischen van het International verkeer, zou kunnen worden overgegaan tot invoering van den vrijen Zaterdagmiddag oo het Staatsbedrijf der P.T.T. In het rapport van deze commissie werd o.a. gezegd: Zoodra het beginsel van den vrijen Zaterdagmiddag ln het maatschappelijk leven verder zal zijn doorgedrongen, zullen naar het oordeel der commissie, ongetwijfeld maatregelen van verdere strekking kunnen worden genomen, dan door die commissie, met het oog c.* de belangen van het publiek, thans mogeiljk worden geacht. De postale comm'ssie van overleg heeft thans een sub-commissie samengesteld, die zal nagaan, of de omstandigheden zich zoo gewijzigd hebben, dat het publiek thans mlncier behoefte heeft aan openstelling van de kantoren, enz. op Zaterdagmiddag dan ten tijde van het eerder ter zake ingesteld onderzoek. De directeur-generaal heeft z'ch bereid verklaard, zijn medewerking voor dit hei - nieuwde onderzoek te verleenen en zal ambtenaren aanwijzen, die namens do be trokken leiding aan dat onderzoek zullen deelnemen.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11