Apröpö! „DE ZEEMEEUWEN" TIEN JAAR Eenige bijzonderheden uit haar geschiedenis. GYMNASTIEK. KORFBAL. Bestuur van de jubileerende vereenigihg- Van links naar rechts: Zittend: J. Water, Drayer, W. Rauch Czn., D. v. Rouendal, A. J P. Dinnewet. Staand: J. Koning, A. Slag veld, P. E. Keur, W. Molenaar. Ook de Zandvoortsche Voetbalvereenigmg „De Zeemeeuwen" viert haar tienjarig staan. Bij de vele jubilea, die in den loop van 1929 en in den aanvang van dit jaar reeds wer den herdacht, gaat zich thans nog één voe gen, of liever heeft zich reeds daarbij gevoegd. O]) 2 Februari 1.1. was het tien jaar geleden dat „de Zeemeeuwen" hun vleugels gingen uitslaan en oorspronkelijk onder den naam van „De Zwaluwen" hun evoluties op het groene veld aanvingen. De naam van deze vlugge vogels moest later bij toetreden tot den I-Iaarlemschen Voetbalbond worden op gegeven, daar een vereeniging van dien naam reeds bestond, zoodat toen de naam van „De Zeemeeuwen" werd gekozen. Het kan mis schien wel als een speling van het lot wor den aangemerkt, dat deze toch wat tragere vogelsoort den toenmaligen bestuurderen tot het kiezen van dien naam inspireerde, want de begin-jaren gingen heusch niet van een leien dakje. Terreinen tot beoefening van het spel wa ren ln dien tijd in Zand voort met te vinden en de jongens (want dat waren het toen nog), waren voor hun spel aangewezen op terreinen in Bentveld of Aerdenhout. Het bestuur was in het begin van een wei nig vaste samenstelling; wij vinden uit de eerste jaren van de vereeniging heel wat na men van bestuursleden, die na korter of lan ger tijd weer uit het vereonlgingsleven ver dwenen. Eenige namen echter behooren hier zeer ze ker aan de vergetelheid te worden ontrukt. De namen van D. Halderman, A. Draver, C- Drayer en S. Schilpzand herinnoren ons aan hen, die van het begin af zich buitengewoon voor de vereeniging verdienstelijk maakten, terwijl uit den lateren tijd de namen van J. B. Laffertu en Jb. Termes met eere moeten worden genoemd. Dit zijn de mcnscheh, die lu moeilijke jaren hun club trouw bleven: die do oorzaak zijn dat de vereeniging thans nog bestaat. Er is moed en volharding voor noo- dig om als bestuurslid van een kleine ver eeniging. waarvan het eerste elftal in de 3e klasse van den Haarl. Voetbalbond uitkomt, elk Jaar maar weer opnieuw aan de comoc- tltie te beginnen, meestal met minder spelers dan men het jaar tevoren had, spelers, die door hoogere aspiraties zich lieten verlokken hun club te verlaten om zich bli een andere vereeniging aan te sluiten. Behalve die moed en volharding Is ook het woord clubliefde hier op zijn plaats. Ja. die bestaat nog, de namen van hen, die hierboven werden ge noemd. zijn er een sterk voorbeeld van. In 1926, toen „De Zeemeeuwen" er in ge slaagd waren van de gemeente Zandvoort een stuk grond in gebruik te krijgen, is dit, ook door andere omstandigheden, die zich in dat jaar voordeden, de oorzaak geworden van een groote ie organisatie in de vereeniging. Het initiatief van tot het verkrijgen van dit stuk grond is oorspronkelijk uitgegaan van den heer Jb. Termes, den toenmaligen voorzitter der vereeniging, terwijl de uitvoering van het groote werk, dezen onherbergzame» grond tot een voetbalveld om te toovoren, den heer D. Halderman tot eere strekt. Voordat echter dit terrein geheel gereed ■was, deden zich de omstandigheden voor, waarop boven werd gedoeld. Er had zich in de gemeente Zandvoort behalve. „Zandvoort" en „De Zeemeeuwen", nog een derde club gevormd, nl. „The Zandvoort Boys", welker oprichting een gevolg was van een verschil van meening tusschen bestuur en spelers van eerstgenoemde vereeniging. Er is toen van de zijde van „De Zeemeeuwen" een voorstel uitgegaan om een fusie te bewerkstelligen tusschen de drie vereenlglngen, met welk voorstel beoogd werd verbrokkeling te voor komen. Toen echter hiei*toe niet alle partijen be reid werden gevonden, heeft de nieuw-opge- richte club „The Zandvoort Boys" zich opge lost in „De Zeemeeuwen", wat van zelfspre kend een groote versterking van haar gele deren beteekende. Van dien tijd dateert dan ook de groote opkomst van de vereeniging. Terzelfder tijd verklaarde zich de heer W. Rauch Czn. 'ex-voorzitter van den NoordHoll. Voetbalbond) bereid, de leiding van „De Zeemeeuwen" op zich te nemen en tot heden heeft deze zich. naar wij meenen te weten, tot genoegen der leden op zijn plaats als voorzitter gehandhaafd. Het eerste jaar reeds deden zich de uit breiding van het ledental en de sterkte der spelers in de competitie gelden. Het bestuur van den H.V.B. toonde geen consideratie met de zeer versterkte Zeemeeuwenploeg en deel de haar in één van de afdeelingen van de 3e klasse in, wat natuurlijk ten gevolge had, dat geen van de tegenstanders ook maar een schijn van kans had. en het kampioenschap ongeslagen met belachelijk hooge doelpun- tencijfers werd behaald. Dit was ln het seizoen 1926-1927. Door het voortdurend aandringen van voorzitter Rauch op het promotie bij keuze, waarbij hij de hulp mocht verwerven van het dagelijksch bestuur van den (thans Kon.) N. V. B. ging het bestuur van den H.V.B. er toe over om Zeemeeuwen 1 in het seizoen 1927- 1928 in de eerste klasse te- plaatsen. En dat hiertoe alle aanleiding had bestaan werd we der door dit elftal bewezen. Ook dat jaar werd het kampioenschap behaald en tevens het kampioenschap van den geheelen H.V.B. eerste klasse. Nu stond niets meer de toetreding tot de competitie van den N.V.B. in den weg; en het seizoen 1928-1929 zag ..De Zeemeeuwen" in de 4e klasse van den N.V.B. verschijnen. Dit eerste optreden in den grooten bond werd weder een succes en hoewel de meer derheid hier niet meer zoo groot was, kon weer het kampioenschap van een der vierde klasse afdeelingen worden behaald, waar door de weg naar de derde klasse werd ge opend. In dit seizoen behoefden nl. geen pro motie-wedstrijden te worden gespeeld door de kampioenen. Ook dit laatste seizoen is er een van succes, ofschoon thans de eerste plaats niet meer kan worden bereikt. Met nog een enkelen wedstrijd voor den boeg is er echter alle hoop, dat het eerste elftal als No. 2 zal ein digen. De lagere elftallen hebben in deze jaren met wisselend succes gestreden. In het sei zoen 1928-1929 echter wist het tweede elftal beslag te leggen op het kampioenschap van een der derde klasse afdeelingen en te pro- moveeren naar de tweede klasse, terwijl het Junioren-elftal de eerste plaats in zijn afdee- ling wist te veroveren in een beslissingswed strijd tegen de E.D.O.-Junioren. Wanneer men thans in dit loopende sei zoen de standen van de verschillende Zee meeuwen-elftallen beziet, dan is er wel reden tot groote voldoening over hun verrichtin gen: S 3sS i 8 Sf h s Ie elftal 16 9 2 5 44 26 20 No. 2 2e 11 7 2 2 27 18 16 No. 2 3e 14 9 3 2 58 24 21 No. 2 4e 10 8 2 0 55 20 18 No. 1 5e 11 10 1 0 64 9 21 kampioen Junioren 9 2 1 6 13 33 5 No. 6 Adspirant. 9 009 2 60 0 No. 8 Zooals men hieruit.ziét zijn de junioren en adspiranten de hoogere voetbal-kunst nog niet machtig. Ze zijn nog op de „lagere school", doch de andere elftallen kunnen zich met succes met hun tegenstanders meten. Het tweede elftal heeft nog een behoorlijke kans od de eerste plaats. Het derde zal waar schijnlijk als No. 2 eindigen. De kans van het vierde om kamoioen te worden is vrij groot, terwijl het vijfde elftal het kampioenschap reeds behaald heeft. Het aardige van dit kampioenschap is. dat dit elftal de junioren zijn van verleden jaar. die in dezelfde samen stelling zijn blijven spelen. Er heerscht in de vereeniging een prettige clubgeest, waaraan de leiding, die van het bestuur uitgaat, niet vreemd is. Zaterdag 1 Maart a.s. zal het bestuur (be staande uit de heeren: W. Rauch Czn., voor zitter, A. J. P. Dinnewet, 2e voorzitter, A. Drayer. Ie seer., P. E. Keur, 2e seer., D. van Rouendal, penningmeester en J. Water, W. Molenaar, A. Slagveld en J. Koning, commis sarissen. in hotel „Welgelegen" (Diemer), Kerkplein te Zandvoort, recipieeren; wij twijfelen er niet aan of velen zullen van deze gelegenheid gebruik willen maken om het be stuur te complimenteeren met het 10-jarig feest, dat in zulke aangename omstandighe den kan worden gevierd. Des avonds zal den leden een intieme feest avond in „Monopole" worden aangeboden, al waar door eigen krachten een blijspel zal worden opgevoerd. Het feest wordt des Zon dags besloten met een Jubileum-wedstrijd te gen de R.C.H.-veteranén om een Zilveren Eeker, uitgeloofd door den heer Petrowitch te Zandvoort, met de bedoeling om deizen leder jaar als wisselbeke? te doen verspelen tusschen deze beide elftallen. Na afloop van dezen wedstrijd zullen de tegenstanders nog eenigen tijd in het club lokaal van de vereeniging vertoeven, alwaar ook de andere leden wel aanwezig zullen zijn. Het eerste elftal van „de Zeemeeuwen". Van J. Keur, A. Koper, B. J. Rem, J. Paap, A. J. Muinck, P. Drommel, links naar rechts: H. de Jong, H. Koning, Paap, D. Molenaar, C. Fransen, Eug. de F. E. Keur (grensr.) Uilvoering van „Concordia". Voor een talrijk publiek gaf Haarlem's grootste gymnastiekvereeniging, „Concordia", haar jaariijksche uitvoering in de Gemeen telijke Concertzaal. Na een opmarsch door alle deelnemers, ruim 300 in getal, verwelkomde de voorzitter, de heer D. Janssen, de aanwezigen. Spreker bracht hulde aan zijn voorganger, den heer Vring. en hij vestigde dc aandacht op het in 1931 te vieren 45-jarig vereenlglngsjublleum. Het eigenlijke programma werd geleid door de heeren T. Dekker en J. M. Berrevoets. Eerstgenoemde, die met deze uitvoering als directeur afscheid nam, had de heeren en jongens voor zijn rekening, terwijl laatst genoemde voor 't eerst in het openbaar Con cordia's dames en meisjes leidde. Om met het werk van den heer Dekker te beginnen, dit was als van ouds volgens het bekende, degelijke recept. Vooral het werk van dc Jongens sloeg ln, wat voor een groot gedeelte toe te schrijven ls aan de groote massa deelnemers in daarbij betrokken num mers. Dit was b.v. het geval met de vrije oefeningen en de klim-oefenlngcn van de jongste jongens. Deze vrije oefeningen vorm den een serie, waarvoor de leider een zekere voorliefde blijkt te bezitten. En terecht, want genoemd nummer vormde weer een aantrek kelijk geheel, dat bijzonder ln den smaak viel. De lieer Dekker kent zijn Pappenheimers, i.e. het publiek! De klim-oefenlngen gingen al even vlot als de vrUe oefeningen. Een buiten gewoon goed nummer was het springen van dc oudste jongens. Dergelijk springen zagen wc nog niet van adspiranten uit Kenncmer- land. Vooral het werk aan springtafel was voortreffelijk. Het getal heeren is bij Concordia verre van evenredig met de aanzienlijke massa jongens. Deze toestand bestaat al jaren, waaruit volgt, dat er te weinig adspiranten overgaan naar de heeren-afdeeling. Het ge ringe aantal heeren staat een doelmatigs gelids-verdcellng (in drieën) in den weg, en daardoor zal het zwaar vallen, de prestaties op te voeren. Met de aanwezige twee gelede ren is het werk evenwel niet minder dan bij andere Kennemer vereenigingen, die in ge lijke omstandigheden verkeeren. Aan het toestelturnen werkten ook de vete ranen mede. De „oude heeren" kwamen kra nig uit den hoek! De voorzitter, eens één van Neerland's beste turners, liet als voorturner bij het 2e gelid ziei\ dat de fijne puntjes er nog lang niet af zijn. De stok-oefeningen van de heeren bleken wel wat te zwaar te zijn. De Niels Bukh- oefeningen van hen en de oudste jongens waren in onderdeelen goed, maar het ver band ontbrak nog al eens. De heer Berrevoets stond als leider voor een heel wat zwaarder taak dan de heer Dekker. De laatste vier uitvoeringen van Concordia werden n.l., voorzoover 't dames en meisjes betreft, geleid door telkens een anderen directeur. En de nieuwe leider staat nog slechts enkele maanden voor zijn taak. Werden deze factoren niet ln aanmerking genomen, dan bracht het werk van de dames en meisjes in verschillende opzichten nood zakelijkerwijze teleurstelling. De heer Berrevoets begeleidde de daarvoor in aanmerking komende nummers zelf op de piano. N.o.m. vergroot.dit geenszins het- re sultaat. Integendeel, de gymnastische leiding ontbreekt daardoor, tengevolge waarvan ern stige déraillementen als in de vrije oefenin gen van de oudste meisjes niet in 't goede spoor kunnen worden gebracht. Als regel lijkt ons dan ook zoodanige begeleiding aller minst gewenscht. De effectvolle springriet- oefenlngen vau de meisjes liepen, veel beter, maar de klassikaliteit in het brugnummer viel niet te bewonderen. Voorts namen de meisjes een levendig springnummer voor haar rekening. De beide toestelnummers van de dames toonden, dat door deze met veel zorg ge streefd wordt naar een zuivere afwerking. De dames-afdeeling handhaafde hierin ten volle haar gunstige reputatie. En wat haar knots oefeningen betreft, al had de leider in de keuze van de stof daarmede rekening ge houden, toch bleef een zoodanig nummer, uitgevoerd door vrijwel de geheele afdeeling, een waagstuk. Gelet op de omstandigheden was het resultaatboven de verwachting. Ongetwijfeld in verband met de nog korte leiding van den heer Berrevoets was het pro gramma vlak gehouden. Wat evenwel voor komen had kunnen worden, was de lange duur zonder pauze van ae uitvoering. En van de uitnemende krachten van Stoe- ken's Band had de leiding veel meer kunnen profiteeren. Gaf de uitvoering als geheel niet ten volle bevrediging, bij meer normale omstandig heden verwachten we demonstraties als van ouds. De uitvoering werd gevolgd door een ge animeerd bal onder leiding van de heeren Mlchielse en Van Ake. W. L. De leiding van „Concordia". Met de Zaterdag gehouden uitvoering van ..Concordia" heeft de heer T. Dekker als directeur van dc heeren- en jongens-afdee- lmger. afscheid genomen. Het bestuur zal nu trachten in dit verlies te voorzien, door aan de leden voor te stellen, den heer J. M. Berre voets tot leider van de geheele vereeniging te benoemen. Alleen voor dc afdeelingen in Haarlem- Noord zal een andere leider aangezocht worden. Uitvoeringen. De T. V. Santpoort geeft haar uitvoering op Donderdag 13 Maart in „De Weyman". Germania te Haarlem demonstreert niet op 12, maar op 19 Maart in den Schouwburg Jansweg. Oefening Staalt Spieren. Deze vereeniging hield in café „Zomerlust" te Zandvoort haar jaarvergadering. De heer Van Noort, voorzitter memoreerde allereerst twee belangrijke feiten, nl. het 25-jarig be staan van de vereeniging, dat feestelijk werd herdacht, en het overlijden van het lid der vereeniging den heer W. P. v. d. Kruk. Daar na werden de wedstrijden van de vereeni ging te Heer Hugowaard besproken. Over het al dan niet deelnemen aan de wedstrijden van de turnvereeniging „Jahn" te Edam werd gediscussieerd. Van bestuurs zijde werd ernstig bezwaar gemaakt om daaraan deel te nemen, daar de wedstrijden op de Pinksterdagen worden gehouden. In principe werd echter besloten, wel aan de wedstrijden deel te nemen. Besloten werd om een feestavond te or- ganiseeren, zoo mogelijk op 15 Maart a.s. De vereeniging telt momenteel 182 leden, nl. 27 dames, 14 heeren en 141 adspiranten. Alle aftredende bestuursleden werden met overgroote meerderheid van'stemmen her kozen, zoodat het bestuur voor 1930 bestaat uit de heeren D. v. Noort, voorzitter, J. Jan sen 2e voorzitter, J. H. Brink, penningmeester en de dames A. C. de Vries, secretaresse, Heemskerkstraat 2, en J. Paap. A. V. C. Het visehcollege A.V.C., waarvan de leden werkzaam zijn aan de Centrale Werkplaats, hield zijn half jaar lij kschen kaswedstrijd op baars en witvisch in de Kruisvaart te Heem stede. Ondanks de kou viel de vangst toch nog mee. De uitslag is als volgt: lste prijs C. de Vries, 2e prijs H Veen, 3de prijs J. Schel, 4e prijs I. Broekhuis, 5de prijs J. v. Stade, 6e prijs M. Willems, 7de prijs P. v. Woerkom, 8ste prijs N. N., 9de prijs Fiege, 10e prijs P. v. d. Meij, 11de prijs J. v. Kuijk, 12e prijs P. y. d. Smitsen, 13e prijs H. v. d. Smitsen. Na afloop werden de prijzen in het club lokaal door den voorzitter, den heer H. Veen, met eenige hartelijke woorden aan de win naars uitgereikt. Overzicht. Het loopt Haarlem niet mee. Ook gisteren was het weer misère; er kon, ofschoon nu beide partijen aanwezig waren, niet gespeeld worden, want de scheidsrech ter liet op zich wachten! In tusschen i*aakt Haarlem I, dat er toch al vrij zwak voor staat, er geheel uit en wordt de animo al heel klein. Het lijkt ons nu juist geen propaganda voor het korfbalspel. Advendo I, ofschoon incompleet, wist met 61 van Animo te winnen. Tot rust hield Animo met wind mee den stand op 00. BEKER-COMPETITIE. Haarlem 3Zilvermeeuwen 2 (10) Beide partijen hebben eenige invallers. Haarlem speelt met wind mee. doch weet hiervan niet voldoende te pofiteeren. Het spel gaat dan ook gelijk op; om beurten is men in den aanval. Het zit den Haarlemmers niet mee, als eenige goede schoten van de mand terugspringen.. Voor rust weten de partijen niet te doel punten, zoodat met blanken stand gedraaid wordt. Als na rust de Zilvermeeuwen den wind meekrijgen, zijn zij eerst het meest in den aanval, doch voor het doel vrijwel ongevaar lijk. Wanneer bij een Haarlem-aanval een dame gehinderd wordt, krijgt de thuisclub een strai'worp te nemen, die evenwel gemist wordt. De strijd gaat nu vrijwel weer gelijk op- de Haarlemmers komen wat meer in den aanval; een kwartier vóór het einde weet M. Vorst het eenige doelpunt te maken (10). In dezen stand komt geen verandering meer. n- Ja maar BROEKMAN kleedt U toch beter G. A. BROEKMAN K L EER MAKER KLEINE HOUTWEG 5 TELE F. 12225 RUGBY-PREMIER. (De nieuwe Fransche premier Chautemps, is een oud-Fransch rugby international). Ah Monsieur, wat is het leven Anders dan een rugby strijd, Waarin elk zijn rol moet stoelen Zonder rust, den heelen tijd; Gij hebt thans een cantainsfunctie In de ploeg der politiek. Die veel meer dan eenig ander Het bekijks heeft van 't publiek; En er valt van haar te zeggen Dat niet steeds gestreden wordt Volgens gangbare begrippen Van het ideaal der sport: Door bedenkelijke trucjes Wordt weieens een goal gemaakt En een zwakker tegenstander Wordt ook wel eens valsch gekraakt; Als u eerlijk spel wilt stoelen In den werelü-rugbystrijd. Zult u een chaud temps beleven (In het Hollandseh: warmen tijd); Maar dat moet u niet weerhouden, Neem die moeite maar voor lief, Leid uw ploeg ter overwinning, Maar voer uwen strijd sportief, Want de grootste overwinnaar Heeft steeds op den duur gefaald Als zijn zegepraal niet eerlijk Zonder trucjes was behaald; Ga uw ploeg dus voor met daden, Niet slechts met 't gezwollen woord En, Chautemps, wij zullen juichen, Telkens als gij hebt gescoord. Onverwachte critiek De samenstelling van het Australische cricketelftal dat binnenkort naar Engeland scheep zal gaan om te trachten de Ashes" te heroveren, wordt door onze tegenvoeters beschouwd als een bezigheid waarvan het wel en wee der natie afhangt. Iedereen be moeit er zich mee, wat in zulk een geval wil zeggen: Iedereen levert er critiek op. Er dit maal is de critiek heftiger dan ooit tevoren, omdat Ryder, die eerst nog wel als aanvoer der was gedoodverfd, nu heelemaal buiten de ploeg gelaten is. Onze Nederlandsche Elftal Commissie heeft sinds jaar. en dag cri tiek moeten slikken, maar zij zijn gehuldigd vergeleken bij de aanvallen die de~Austra!i- sche kiesmannen hebben te verduren. Er is zelfs een schriftelijk protest binnengekomen van de cricketploeg van Penbrldge, d.w.z. een ploeg die geheel uit gevangenen bestaat, gehuisvest in de groote strafgevangenis van dien naam. Na hun verontwaardiging te hebben uit gasproken over de onrechtvaardigheid van de niet verkiezing van Ryder en zijn her-in stallatie geëischt te hebben, schrijven deze gevangen cricketers: „Het fet dat dit protest afkomstig is van de gedetineerden in een strafgevangenis, mag geen reden zijn om het met minachting ter zijde te leggen. Wij zijn misschien schavuiten, maar dat wil nog niet zeggen, dat wij onze verstandelijke vermo gens missen, of zelfs minder hiervan heb ben dan wie ook. Het schijnt ons zelfs toe dat wij oneindig meer inzicht toonen dan de heeren van de Australische kiescommissie voor cricket." Inderdaad zullen deze veelgelaakte heeren niet verwacht hebben dat de wind ook uit dezen onverwachten hoek zou waaien. Boksers en geld. Een buitenlandsch blad heeft er zijn ver maak in gevonden eens na te gaan wat ver schillende vermaarde beroepsboksers doen met groote sommen, die zij tijdens hun bokscarrière in de wacht hebben gesleept. Zooals te verwachten was. ls het daarbij tot de conclusie gekomen, dat sommigen er een rustig welvoorzien bestaan van leiden en anderen het even hard opgemaakt hebben, als zij het verdiend hadden. Waarom zou een groep boksers zich op dit punt anders gedragen dan onverschillig welke andere groep feilbare menschen. Dempsey heeft zoowat tien millioen gulden verdiend en deze ex-cowboy heeft zijn geld belegd in huizen, hotels en grondbezit. Gene Tunney, vroeger winkelbediende, heeft als bokser ongeveer 6 millioen bijeengeslagen, daarna een millionnairsdochter getrouwd en leeft van de opbrengst rustig en comfortabel. Jimmy Wilde, Joe Becket, Bombardier Wells, Tommy Burns, Frank Goddard zijn veel min der rijk, maar zij hebben zich toch allen een" „zaak" kunnen aanschaffen en maken het financièel goed. Jack Johnson, de formida bele neger heeft alles opgemaakt en is nu dirigent van een jazzband. Jack Britton, ook eens wereldkampioen heeft alles wat hij bezat verloren in grondspeculaties in Flo rida, die een paar jaar geleden op de be ruchte krach uitliepen. Hij bokst nu, 41 jaar oud, nog af en toe, om in zijn onderhoud te voorzien. Men heeft Kid Lewis onlangs weer rijdelijk moeten voorthelpen met een liefda digheidswedstrijd. Georges Carpentier treedt als maar door op in films en variété en is waarschijnlijk lang niet zoo goed af, als wel gedacht wordt. Maar genoeg. Den een gaat het goed; den. ander niet. Beide verschijnselen zijn: eigen schuld. Maar overigens zijn er duizenden en nog eens duizenden boksers, die nooit in de buurt van een kampioenstitel zullen komen en die zich periodiek laten afdrogen om in de meest bescnelden behoeften te voorzien. Het is niet alles goud wat er blinkt, in de bokswereld. Heel, heel weinig goud zelfs. Overdekt schaatsen rijden. Engeland, en in het bijzonder Londen, kan het nu eenmaal niet doen zonder de een of andere sportrage. Eerst waren het de wind honden, toen de motorwedstrijden op dirt- tracks, op het oogenbiik is het schaatsen rijden op kunstijs. Dit laatste is letterlijk en figuurlijk een frissche variatie. De honden- rennen en motorraces bestonden en bestaan slechts bij de gratie van het wedden, het schaatsenrijden daarentegen is echte sport. En dat dit ook nog in zoo wijden kring enthou siasme kan wekken, is een verheugend ver schijnsel. Tientallen der groote danspaleizen in Londen en omliggende plaatsen zijn ver anderd in kunstijsbanen en het stroomt er heen. Overdag zijn het meest dames, 's avonds komt het mannelijk escorte mee. En alles krast, glijdi en valt door elkaar met evenveel vreugde als enthousiasme. Het is een gfootsche rage. die echter gedoemd is om spoedig te verdwijnen want in den war men zomertijd is het te kostbaar om een ijs baan in stand te houden. Dan gaat men dus wel weer dansen en de vraag zal zijn of de schaatsen het volgend jaar weer voor den dag zullen komen. Maar zeker is dat de En- gelsche schaatsenfabrieken beter floreeren aan ooit in tegenstelling met hun Friesche collegas, die al een zeer bedroevenden winter hebben. Hoogtesprong. Een grappenmaker heeft zich weieens ver wonderd over het feit dat er wel een nummer hoogspringen in de athletiekprogrammas pleegt te staan maar geen nummer naar- beneden-sprlngen. Wij hopen dat in deze leemte voorloopig niet zal worden voorzien, al was het slechts ter wille van het behoud der beenen van mogelijke deelnemers in dit nummer. Maar toch bestaat er wel zooiets als een omlaag-spring-record, namelijk per para chute uit een vliegtuig. Recordhouder in dit bedrijf is de Amerikaansche kapitein A. W. Stevens die in 1921 op 8880 Meter hoogte uit een vliegtuig sprong en, dank zij zijn val scherm, behouden op den grond kwam. Nu heeft de voormalige militaire vlieger Dod- son besloten, een aanval op dit récord te doen. Hij wil op 10000 Meter hoogte springen en, aangezien op die hoogte de atmosfeer zoo ijl is, dat speciale voorzorgen nooaig zijn zal hij een zuurstofmasker meenemen. Hij liever dan wij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 12