l/etAaafeó OtecmOiac/mJ H. D. VERTELLINGEN. Financieele Kroniek® STADSNIEUWS DE MOEILIJKE REIS HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 24 FEBRUARI 1930 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). door H. LINDT. De Misdaad in den Nacht. Van Schülling stootte zijn vrouw aan. Luister! zei hij. Wat is dat? Van de benedenverdieping drong een luide Jcreet tot hen door, gevolgd door een zware bons, als van twee worstelende mannen die in een wanhopig gevecht op den grond vallen. Vlak daarop een geluid xan glasscherven en hernieuwd gestommel, zoo nu en dan onder broken door zwakke kreten. Vervolgens werd het weer stil. Eenlge oogenblikken later snelde iemand over het trapportaal en met groote haast de trap af. De persoon rukte wild de deur open, trok die met. een dreunen den slag achter zich dicht en holde de straat op. Van SchüUing was het bed uitgesprongen en kon door het raam nog juist het uiter lijk van dezen vreemden man opnemen, toen hij ongeveer zes meter verder een straat lantaarn voorbij moest. Hij was slordig ge kleed, droeg een versleten jas en ln 'net ge heel geen boord, terwijl hij een groo'.e pet diep in de oogen had gedrukt. In de rech terhand hield hij een klein, wit voorwerp geklemd. Van Schülling zag nog, dat hij snel een zijstraat incloeg en daarmede uit het ge zicht verdween. Er is hier beneden iets ernstigs gebeurd, zei Van Schülling, dat staat vast. Hier moet direct gehandeld worden! Zijn vrouw hield hem angstig tegen. Je wilt er toch niet op afgaan? vroeg zij. Natuurlijk well Onze benedenbuur Womkes is er de man niet naar, een even- tucclcn indringer goedschiks tc laten gaan zoolang hij nog in staat is, hem vass te houden of alarm te maken. Dat hij dit. thans niet gedaan heeft, wijst er op, dat. hem lets •heel ernstigs moet zijn overkomen. Van Schülling zweeg een oogenfclik. Toen vervolgde hij met nadruk: Misschien ls hier we! een moord ge beurd! In dit geval dient onmiddellijk de politie te worden gewaarschuwd, om geen onlnuut van den kostbaren tijd voor het on derzoek verloren te laten gaan. Deze misdadi ger benut voor zijn vlucht natuurlijk elke seconde en door lang te wachten geven wij hem maar gelegenheid om zich aan de han den van het gerecht te onttrekken. Van Schülling kleedde zich haastig aan. Ik ben in een paar minuten terug! zei hij, heengaande. Het politiebureau is immers hier op den hoek van de straat Een verdieping lager zag hij reeds op het trapportaal door de openslaande deur van Womkes' slaapvertrek een grenzenlooze verwarring. Kleeren lagen overal verspreid en een omgevallen stoel had tevens een oudei-wetschen wekker op den grond gegooid. Voor het, bed, dat blijkbaar reeds beslapen v/as geweest, lag een groote plas bloed. 't Is hier meenens, bromde Van Schülling terwijl hij snel de laatste trap afliep en zich op straat begaf. In minder dan twee minuten was hij met een inspecteur en twee poli ie-agenten weer op hst terrein van den misdaad terug en weinige seconden later voegde zich nog een fotograaf van de justitie bij het gezelschap. De politie-inspecteur draaide het electrisch licht aan en overzag de slaapkamer. Womkes heet de bewoner? vroeg hij aan Van Schülling. K Ja, bevestigde deze. Hij is ongehuwd en ongeveer acht en twintig jaar. Ik werd wak ker door het geluid van de worsteling en zag vervolgens door het raam, hoe de moordenaar de vlucht nam. Hm! bromde de inspecteur. Hij heeft (herhaaldelijk in het bloed getrapt en boven dien vind ik hier talrijke vingerafdrukken. Fotograaf, hier is werk voor je! Met dit be langrijke materiaal zullen we den doder spoedig kunnen opsporen Hij keek eens onder het bed en doorzocht in hooge mate verwonderd de aangrenzende •woonkamers. U zag den dader toch geheel alleen de straat op gaan, nietwaar? vroeg hij aan Van Schülling. Ja, bevestigde deze weer. Hij was zeer ölordlg gekleed, had de pet diep over de oogen getrokken en droeg geen boord Goed, goed. Weet u zeker, da/t hij geen zware vracht droeg? Neen, dat ls uitgesloten. Hij had niets in de hand dan een klein wilt voorwerp. Onbegrijpelijk! Het lichaam van den vermoorden of zwaar gewonden Womkes is nergens te vinden. Als hij zichzelf hier van daan heeft kunnen sleepen, moest dat toch aan bloedsporen duidelijk te zien zijn, maar die zijn er, afgezien van de voetstappen van den dader, in het geheel niet Mevrouw Van Schülling wist te verklaren dat het lijk ook niet kon weggehaald zijn in de tijdelijke afwezigheid van haar man. Ik heb al dien tijd voor het raam ge staan, zei zij en lk zou het zeker hebben moeten zien. De inspecteur mat zorgvuldig lengte en breedte der diverse vertrekken. Van verborgen kasten of iets dergelijks kan hier geen sprake zijn, concludeerde hij. Het is mij ten eenenmale een raadsel waar het lijk van het slachtoffer kan zijn geble ven. Zich weer tot Van Schülling wendende vroeg hij: Hebt u eenig idee, wat het motief voor deze misdaad kan zijn geweest? De aangesprokene schudde hot hoofd. Neen, zei hij. Ik ben u zooeven op uw tocht door de verschillende kamers gevolgd en heb nergens sporen van Inbraak of roof kunnen ontdekken. Womkes bezat trouwens niets, om een Inbreker een rijken buit te kun nen geven. Hij was een hartelijke, gezellige jonge man, die van het jeven wist,'be genieten, zonder echter ooit in uitspattingen te ver vallen. Bezittingen van waarde had hij bij mijn welen niet. En vijanden? Ik zou u niemand kunnen noemen, die iets tegen hem had. De eenige verklaring, die ik vinden kan, is dat een inbreker hier binnengedrongen is, die, alvorens iets te kun nen openen of meenemen door Womkes werd betrapt, waarna tusschen de mannen een worsteling ontstond met het bekende nood lottige gevolg. De moordenaar heeft vervol gens, wellicht verschrikt door zijn eigen daad, zoo spoedig mogelijk de vlucht genomen. Kan hij niet zijn opgeschrikt door eenig rumoer? Dat lijkt mij uitgesloten. Mijn vrouw en ik hebben ons muisstil gehouden en verdere be woners zijn er niet ln het bovenhuis. En het benedenhuis? Dat staat al sinds maanden leeg. De eige naar van dit huizenblok ls bezig, de verschil lende woningen op te knappen en laat zijn werklieden nu in de leegstaande benedenver dieping hun gereedschap, verf en wat ze ver der gebruiken, neerzetten. Ook is er overdag een timmerman aan het werk. Wordt er 's nachts niet gewaakt? Bij mijn weten niet. De inspecteur fronste een oogenblik na denkend de wenkbrauwen. Ik geloof, zei hij toen. dat een onder zoek in dat leegstaande huis wel eens be langrijke aanwijzingen zou kunnen geven. Mijnheer Van Schülling, U heeft het geheele onderzoek tot nu toe gevolgd, ik zou het zeer op prijs stellen, als u ons ook naar beneden zoudt willen vergezellen. Wie weet, gelukt het ons wel, t lijk van den armen Womges daar op te sporen. De mannen maakten aanstalten om de trap af te gaan. Ik geloof, dat u zich de moete be sparen kunt, zei opeens een stem. Tegelijk kwam de spreker de trap op. Womkes! riep Van Schülling, ten hoog ste verbaasd. Ik beu het zelf, zooals je ziet. Excuseert u mijn toilet, heer en. Doordat ik wat haastig uitging, ben ik zonder boord en in een jasje dat zijn beste dagen gehad heeft. Waar aan heb ik uw bezoek te danken? IkwijU is dus niet vermoord? stotterde de Inspecteur. Ik geloof van niet! glimlachte Womkes. Maar hoe komt dan die bloedplas in uw kamer? Een bloedplas? Womkes dacht even na. Toen barstte hij in lachen uit. Maar dat is geen bloed, zei hij. Het is niet anders dan doodgewone bessensap. Ik zal u het relaas vertellen, dan wordt het u zeker terstond duidelijk, dat hier van een misdrijf geen sprake is. U moet veten, dat lk een bejaarde tante heb, Eveline heet zij. die mij van tijd tot tijd nog wel eens het een of andere extratje, dat zij gekookt of gebakken heeft, toestuurt. Een vrijgezel als lk, die voor mijn eigen potje moet zorgen, stelt zooiets erg op prijs. Welnu, vandaag stuurde tan'e Eveline mij een enorme flesch eigengemaakte bessensap. Ik schreef haar onmiddellijk een lieve brief om te bedanken, maar was zoo dom, hem niet direct naai de bus te brengen. Vanavond, toen ik al hoog en breed in bed lag. herinnerde lk mij plot seling, dat ik nog altijd dien brief niet ge post had. Als ik mij haa9tte zou ik echter INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a hO Ct». per regeL NAAML.VENN: J.D. POSTHUMUS' KONINKLIJKE STEMPELFABRIEKEN ZIJLSTRAAT 51 Jj WIJ zijn specialiteiten in: FAMILIE-DRUKWERKEN AANKONDIGINGEN voa GEBOORTE VERLOVING ONDERTROUW UITNOODIGINGEN DANKBETUIGINGEN MENU'S VISITEKAARTEN nog net vóór de laatste lichting bij de bus kunnen zijn, die, zooals u weet, hier drie straten vandaan ls. Het bleek echter ook hier, dat haastige spoed zelden goed is. Terwijl lk uit bed sprong, gooide ik een stoel met mijn wekker en andere dingen op den grond en wat erger was, lk schopte tevens mijn flesch bessensap stuk, waardoor de kostelijke In houd over de vloer stroomde. In de kleeren- kast vond ik natuurlijk juist niet de kleeding- stukken die ik zocht. Vandaar deze verwar ring. En nu, heeren, vervolgde hij, wensch ik u verder een goeden nacht. Ik bied u wel mijn excuses aan voor de last, die ik u, zonder het zelf te willen, heb veroorzaakt! VOOR EEN CLUBGEBOUW. SPEELTUINVEREENIGING OOSTERKW ARTIER". „HET De zeer ijverige commissie die propaganda maakt voor het bouwen van een clubhuis op den speeltuin aan de Zomervaart en met die propaganda de benoodigde fondsen bijeen tracht te brengen, had J!. Zaterdagavond een feestavond georganiseerd in gebouw Sint-Bavo. De in de kringen van speeltuinvereenfgin- gen zoo bekende heer W. Klaren sprak het in grooten getale opgekomen publiek toe. Hij schetste de beteekenis van het speel tuinwerk. voor het kind, en gaf zijn toe hoorders een idee van de groote maatschap pelijke waarde van dergelijken arbeid voor de jeugd. De heer Klaren wekte de aanwezigen op om het bestuur der vereenigfng „Het Oos terkwartier" en de commissie zooveel moge lijk in haar moeilijk werk bij te staan. Daarna begon de vertooning van het al leraardigste blijspel „Joop ter Heul" door Dom de Gruyter bewerkt naar het bekende werk van de schrijfster voor de jeugd Cissy van Marxvelót. Dank zij het vlotte spel van de dames en heeren en de jongelui die zich voor deze vertooning beschikbaar hadden gesteld, had „Joop ter Heul" een zeer groot succes. De regisseur, de heer Th. Dammiaans, verdient hulde voor zijn prestatie en hier is een woord van lof voor mevrouw Dammiaans (Joop ter Heul) zeer zeker op zijn plaats. In de pauzes, tusschen de bedrijven, zorg de de Arbeiders-Mandolineclub .Apollo" voor muziek; en tijdens het bal speelde ten be hoeve van de danslustigen een Jazz-Band. Een groote verloting en de verkoop van foto's van het speelterrein aan de Zomer vaart, dienden nog tot stijving van de kas Men had dus alles in het werk gesteld om het batig saldo zoo groot mogeltjk te doen zijn. En het is waarlijk te hopen dat de commissie zich in haar verwachtingen niet teleurgesteld heeft gezien. Want het giro nummer 107197 heeft tot nu toe nog te wei nig belangstelling genoten van diegenen die in staat zouden zijn om de vereeniging te helpen. DE TOESTAND VAN PEN HEER J. N. HENDRIX De toestand van den heer J. N. Hendrix té Aerdenhout, oud-lid van Gedeputeerde Sta ten, is vooruitgaande. Het economisch redres in de Unie. Politieke en economische toestand in Europa. Meer vraag voor tabakken, De productie bepaling in de Rubber cultuur. Men kan zich het advies van sommige Amsterdamsche effectenfirma's begrijpen, om het geld, dat men uit de productencri sis en de daarmee in verband staande beurs- crisis overgehouden heeft, nu maar in Ameri- kaansche fondsen te beleggen. In gezelschap van den almachtigen dollar kan men zich !n dezen tijd nog eenigszins veilig gevoelen, maar in Europa blijven de economische- en politieke verhoudingen zoo weinig geconsoli deerd, dat de onregelma;lge stemming op de fondsenmarkten alleszins verklaa-baar is. Na de politieke moeilijkheden in Duitechland heeft thans Frankrijk weer zijn ministerieele crisis, die wel weer zal worden opgelost, maar toch toont hoe weinig continuïteit er is in de opperste leiding van groote Europeesche landen. Het blijft de groote voorsprong van de Unie op ons werelddeel dat men daar niet alleen allerlei grenzen en staketsels mist, welke hier de meest economische uit wisseling van kapitaal en goederen belem meren, maar ook en dat is van niet min der belang dat de centrale regeering van de V.S., mitsgaders het politiek en financieel intellect der natie zich voortdurend en in de allereerste plaats met den maatschappelijken welstand der bevolking bezig houdt, terwijl men aan dezen kant van den Oceaan in congressen en conferenties moet pogen de ai te groote nadeelen der onderlinge verdeeld heid te keeren. Men kan sceptisch staan tegenover de stoute beweringen van den pre sident der V. S., dat een crisis, als in het najaar van 1929 uitbrak, in enkele maanden zal kunnen worden bezworen, het feit dat Hoover en zijn mederegeerders alle vraag stukken van landsbestuur hebben laten be- heerschen door dit eene: „Hoe bevorderen wij de wedergeboorte der Amerikaansohe wel vaart", is behalve van grooten psychologischen invloed, ongetwijfeld een krachtige stimulans voor het bedrijfsleven. Het verstrekt in en buiten de Unie den indruk, dat dit land is wat het. vooral de laatste jaren heeft willen zijn, een „selfsupporting country", waar ook de wisseling van eb en vloed in het econo misch leven aan de machtsoefening van fi- nancieele en commercieele leiders onderwor pen is. De berichten over de opleving welke reeds thans weer in de ijzer- en staalindustrie zouden kunnen worden geconstateerd, worden daarom door de massa grif geloofd en het moet alleen verwonderen, dat ze op de beurs niet meer indruk maken. Gewone Steelshares, die toch in de eerste plaats van zulk een hernieuwde bedrijvigheid in de wereld van ijzer en staal zouden moeten profits eren, hebben deze maand slechts een onbeduiden de koersfluctuatie achter den rug. Begin Februari was de noteering 1811/2 pet., thans 185 pet., waaruit wel blijkt dat men zich er voor wacht om op de voorzegde bedrijfs- verbetering vooruit te loópen. Het is onge twijfeld deze nog weinig gedecideerde tendenz in Wallstreet, die op de beurzen van Europa een herleving van den beurshandel tegen houdt. Zoo goed is men overtuigd van Ameri ka's suprematie op het gebied van hart del en bedrijf, dat men zelfstandige koersbewegingen hier nog nauwelijks durft ondernemen. Wat (en onzent aan Amerikaansche waarden ge kocht wordt, bepaalt zich tot beleggings fondsen of zulke, die alt-hans ten deele daar van het karakter dragen. Voor goede spoor- wegshares en industrieele waarden worden er ook hier te lande altijd nog koopers ge vonden en gelijk wij in den aanvang op merkten, worden deze transacties thans voor een goed deel uitgevoerd, omdat men zich tegenover een verscheroing van de malaise in Europa wil veilig stellen. Bij deze aankoopen van Amerikaansche shares wordt aan de z-g. „pufolic-utility- waarden" hier in Amsterdam nog weinig aandacht geschonken, hoewel te New York deze shares in stérkere mate op den voor grond treden. De hoogere koersen, welke voor enkele leidende aandeden van deze rubriek voor den dag kwamen, zijn trouwens goeddeels het gevolg van controle- en fusie - aankoopen; Morgan zou. naar verluidt, bezig zijn tusschen enkele kleinere maatschappijen een fusie tot stand te brengen. Een half jaar geleden had men met dergelijke berich ten gemakkelijk een koersavans van 25 pet- kunnen forceeren. Thans, nadat men heel wat leergeld betaald heeft, blijft het publiek gereserveerd en laat men Morgan loopen. Daar komt bij, dat ondanks de stijgende winsten der openbaarnutsbedrijven, toch de populariteit heeft geleden door de aanhou dende kapitaalsvergrootingen en de uitbe taling' van dividend in aandeelen. Hier ie lande is dit vermoedelijk wel de grootste griel tegen deze categorie aandeelen. In het begin der week zag het er op de Amsterdamsche beurs alles behalve roos- kleurig uit. Alleen voor Tabakken kwam er eenige vraag, omdat de speculatieve beleg ger tenslotte toch wat moet koopen en bij de tabaks aandeelen zijn geld althans ia goed gezelschap brengt. De verbeterde cre- dietsituatie in Duitschland doet verwach. ten dat van die zijde dit voorjaar meer koop lust en koopkracht zal bestaan. Maar hiermede is dan ook het goeds van de beurs gezegd. Bepaald slecht stond het af en toe in den hoek derPhllïpswaarden gescha pen. Reeds weken is hel vertrouwen in dit concern geschokt, d.w.z. het vertrouwen in de onverminderde voorspoed van deze na tionale industrie. Telkens weer duiken be- richten over nieuwe bedrijfsbeperking en ontslag aan personeel, wat in dezen tijd maar al te grif wordt geloofd. In hoeverre zulks op financieele uitkomsten van het bedrijf van invloed zal zijn, valt niet te zeg gen, maar in ieder geval wordt met zulke berichten aan de speculatieve bedrijvigheid de prikkel ontnomen. Juist eender was het gesteld op de af deeling der Kunstzij de-aan deelen. Langen tijd heeft men aandeelen Aku op of boven 115 pet willen handhaven, deze week viel de koers tot 110 pet op nieu- we berichten over inperking van het bedrijf, hetgeen zelfs tot verkoop van terreinen zou leiden. Gok de Amerikaansche fabrieken zouden, zoo werd deze week gemeld, hun productie moeten verminderen. Eerst na het midden der week klaarde de toestand op de Amsterdamsche beurs op, toen bekend werd dat de Nederlandsche en En- gelsche rubberproducenten het eens gewor den waren over de restrictie der rubber productie. Daar was reeds maandenlang het wachten op. waarbij allengs rub bergprijs en aandeelenkoers waren afgebrokkeld. Van het welslagen der gevoerde onderhandelingen tusschen de rubberproducenten was men al lesbehalve verzekerd. Zoowel het tot stand komen der overeenkomst, als de wijze waarop de productievermindering zal wor den bewerkstelligd, was derhalve voor de beurs een verrassing. Er is thans besloten in afwijking van de meeste tot dusver bekend geworden voorstellen, gedurende de maand Mei de productie geheel en al stop te zetten. Dit is een radicale maatregel, welke bij een jaarproductie van 800.000 ton voor de Engel- sche en Nederlandsch-Indische gebieden, op een vermindering van 65.000 ton neerkomt. Deze «hoeveelheid komt vrijwel overeen met 't overschot dat de productie en consumptie in 1930 blijkens de meeste ramingen, zal op leveren. Het uiteindelijk resultaat van de zen maatregel, waarbij, naar vermoed wordt ook de inlandsche cultuur zich zal aan sluiten, moet worden afgewacht, maar het psychologisch effect was op de rubber- markt en in den hoek der rubber-aandeelen aanstonds merkbaar. De prijs liep enkele pennies per pond op, de leidende Rubber- aandeelen werden 10 a 20 pet hooger be taald, terwijl de „aanverwante" af dee lingen Tabak- en Koffie-aandeelen den weerslag van het vervroolijkte aspect der rubberafdeeling ondervonden. Zoo is er op de beurs bij alle misère en malaise, toch altijd weer nieuws onder de zon en heeft de fondsenhandel deze week weer eens een hart onder den riem gekregen. Op de olieafdeeling was er eenige teleur stelling over de uitgifte van tweede pref. aandeelen Shell Transport, waardoor vrijwel zeker komt te staan dat ook de Koninklijke op andere wijze dan door uitgifte van ge wone aandeelen in haar behoefte aan geld middelen zal voorzien. Tenslotte is het. een- ter ook voor aandeelhouders der Koninklijke een voordeel wanneer de Mpij. de gelegen heid benut om tegen den thans geldenden lagen rentekoers haar bedrijfskapitaal te vergrooten. Geld op prolongatie 2 3/4 a 3 pet. LETTINGA. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». oer regel. FEUILLETON Roman van HULBERT FOOTNEK. 8> De goede man had er bij het schrijven van zijn brief geen begrip van, hoe zijn wel willendheid Garth in verlegenheid zou bron gen. Na het avondeten zaten hij en Natalie in de kleine spreekkamer boven de aangele genheid te besnreken, terwijl de 15-jarige jongejuffrouw Trudeau hen trachtte te on derhouden, door populaire liedjes aan de rammelende plano te ontworstelen. Van be neden steeg het rumoer op van lichte en zware stemmen en het voortdurend geklos van de biljartballen. Natalie tooverde een kostelijke uitdruk king van hulpeloosheid op Garth's gezicht, toen zij vroeg: Wat raadt u mij te doen? Hoe kan lk u raden, vroeg hij met afge wend gelaat, ik ken al uw omstandigheden niet. Maar die kan ik u vertellen, zei ze. Voelt u niet. dat de reden waarom ik ga. niet zoozeer van Invloed moge zijn op ons besluit, als de vraag of ik kan gaan? Garth zag het niet bepaald zoo ln. doch hij wilde niet om vertrouwen vragen en zweeg. Mijn voornaamste zorg is. of de bis schop. als wij hem inhalen, mij zal opne men- en ik wil me zelf niet opdringen. wat- dat betreft, zei Garth, in het Noor den moet men geven en nemen. Daar gaat jiet anders toe dan in de gewone maatschap pij. Dat kan ik u wel in plaats van den bis schop antwoorden. Dan zie ik niet ln, waarom Ik niet gaan zou, zeide zij. In zijn verbeelding zag Garth zichzelf den geheelen tocht ln haar gezelschap, maar zijn bezorgdheid voor haar wekte zijn ver zet. Ik ben er nog. zei hij. ik bedoel, dat u reist in mijn gezelschap. Zelfs in het hooge Noorden behoort een meisje rekening te houden met wat de menschen zeggen. Natalie haalde onverschillig haar schou ders op. Zoolang mijn geweten m orde is. kan ik gersut zijn, zeide zij. Mijn zending is te gewichtig. En het houdt verband met mijn verdere leven, voegde zij or met een diepere stem aan toe, ik moet daar boven iets op sporen! Juffrouw Trudeau beëindigde haar lifd met een oorverdoovende dissonant en keerde zich om alsof zij een applaus verwachtte. Je sneelt prachtig, kind. zeide Natalie vleiend. Wat heerlijk om zelfs hier nog mu ziek tc kunnen genieten! Speel nog eens wat anders. Toen het meisje speelde, zetten zij hun gesprek voort. Kan ik niet ln uw plaats gaan, vroeg Garth. Zij schudde beslist het hoofd. Ik heb het beloofd, zei ze. Het was een belofte, gegeven zonder de omstandigheden te kunnen, ging Garth voort. Deze wildernis is geen plaats voor u. Ik kan het niet verdragen dat u honger en kou en ellende moet lijden en dat alles staat ons te wachten afgezien nog van de ge varen, die wij niet mogen onderschatten. Natalie keek hem aan met glanzende oogen. Domme jongen, riep zij uit. maar er was teederheid in haai* stem, gelooft u wer kelijk. dat dit een reden voor mij zou zijn om niet te gaan? Ik ben geen pop. Als u eens wist hoe ik er naar verlang om de wer kelijkheid te doorleven: om voor mijn leven te werken en door te dringen tot onder de oppervlakte der dingen! Garth werd stil onder de bewondering van haar helderen geest. En laat od den avond, toen men ter ruste ging, zei zij: Zoodra de stoomboot vertrokken is en het dus te laat is om nog terug te keeren, zal ik u vertellen wat ik ginds te doen heb. Den volgenden morgen zocht Garth een onderhoud met Jack Dexter, den kapitein van de Aurora Borealis. Hii was tegelijk eigenaar, bestuurder en exploitant van de boot en was een voor Garth nog vreemd type. Hij had een rood gezicht en angstige gezwollen oogen. Garth vernam, dat hij misschien wel een tocht zou maken naar Warehouse. Den vol genden dag zou hij er wel nader van hooren. Bent u er nog niet zeker van of u gaat, vroeg' Garth. Niets is zeker oo de wereld, zeide kapi tein Jack, terwijl bij zeker van z'n succes den cirkel rondkeek Garth beet op z'n lip. Hebt u niet voldoende lading om te ver trekken? vroeg hij rustig. Volop lading, antwoordde de schipper koel, en ook genoeg om stroom-af te gaan. Maar ik vind het van groot belang te weten, wat u van plan bent te doen, zei Garth met verheffing van stem. Kapitein Jack keek eens naar de lucht. Er is geen water in de rivier, zei hij tenslotte. Dus u gaat niet, zei Garth. Dat zeg ik niet. zei Jack. Het kan spoe dig gaan regenen en aan stijgt het water. Maar de lucht was helder en blauw. Denkt u. dat ik hier een eeuw blijf wachten tot het gaat regenen? vroeg Garth. Heeft de bisschop u niet gezegd, dat ik u zou brengen? vroeg Jack weer. Ik kan natuurlijk mijn woord tegenover de kerk niet breken. Waarom hebt u dat niet dadelijk ge zegd? zeide Garth, die in twijfel was of de kerel schertste. Wanneer vertrekt u? O! morgen misschien wel! antwoordde de schipper. Of Donderdag of Vrijdag, als ik de jongens bij elkaar kan krijgen. Ik zal u wel tijdig waarschuwen. Hiermede moest Garth tevreden ziin. Hij gebruikte nu den overblijvenden tijd om Natalie's uitrusting te voorzien en kocht een geweer van klein kaliber voor haar. In den namiddag, na Natalie streng be volen te hebben binnenshuis te blijven, trok hij naar de hut van eon halfbloed om ver dere inkoopen te doen. Juffrouw Trudeau had zich bereid verklaard Natalie gezel schap te houden. Hij was nauwelijks vertrokken of de kost schoolachtige manieren van het meisje be gonnen op de gevoelige zenuwen van Natalie te werken, terwijl de ijle lucht van den Noor- schen zomer haar naar buiten lokte. Zij keek over het veld, dat naar de rivier af daalde en zag, dat zij gemakkelijk kon over steken zonder een huis voorbij te moeten. Zij kon de bekoring niet weerstaan, stuurde het kind onder een voorwanweg en sloop een achterdeur uit. Zij stak het veld ever zonder, naar zij v-'-ri M z'ln Genietend van haar vrijheid volgde zij den weg. dien Garth gegaan was in de hoon hem op zijn terugweg te kunnen verrassen en hem te kunnen paaien om vergeving voor haar ongehoorzaamheid te verkrijgen. Maar Natalie had niet onopgemerkt het hotel verlaten en toen zij langs de rivier liep, volgde haar een groote kerel, den hoed in de oogen getrokken. Het was niet Natalie's gewoonte om te kijken. Ten slotte liet zij zich op een steen neervallen en keek aroo mend over de rivier. Plotseling kwam Nick Grylls uit een bosch- 1e te voorschijn. Natalie was hevig ontstemd. Toen keek zij den anderen kant uit. Hij had de beleefdheid zijn hoed af te nemen en zocht even naar zijn woorden. U zult wel denken dat ik een ruwe bru tale kerel ben Miss. zei hij met het gezicht van een ondeugenden schoo^o^en. Natalie vroeg zich af, wat zij zou doen, wat zij zou zeggen. U hebt mil nooit eenige red<*n Rre"">ven om anders te denken, zei ze en haar stoo- tende stem verried haar innerlijke gejaagd heid. Gryhs draafde zijn hoed in zijn honden. Ik ben niet zoo slecht als u denkt, zei hij onderdanig. Ik heb niet veel opvoeding gehad en heb nooit geleerd mijn taal goed te spreken. Maar een man kan ook zonder dat een goede inborst hebben. Zeker! zeide Natalie. Er is geen reden waarem wii """m goede vrienden zouden zijn, zei hii n^d^rig. Volstrekt niet, antwoordde zij, maar ik zie ook geen reden, waarom wij het wel zouden zijn. Maar z!et u, ik kan u wel de r'Vor om brengen. Ik ken de stre°k. heb invloed op de inboorlingen en beschik over voldoende geld. Tk kan doen wat ik wil. Maar ik kan u niet beloven vriendelijk te zijn. zei ze kortaf. Zeg me dan wat ik doen moet om met u bevriend te worden.pleitte hij niet zonder welsprekendheid. Ik heb tijd en geld en den wil om het te doen! Doch Natalie kon onmogelijk het minste medelijden voelen met dezen grooten kerel. Ik kan u dat niet zeggen, zei ze koel U moet dat zelf leeren. „(Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6