TWEEDE KAMER EERSTE KAMER SCHILDERWERK RADIO-PROGRAMMA De Wereldreis van Dicky en Dirkje Durf HAARIFM'S DAGBLAD DONDERDAG 27 FEBRUARI 1930 26 Februari. De afdeeling Justitie eindelijk afgehandeld. De poenale sanctie opnieuw in bespreking. Met een slakkengangetje gaat de Tweede Kamer door de Indische begrooting heen. Twee middagen 1 zij noodig, om het Justi- tie-hoofdstuk door te nemen. Veel nieuwe dingen zijn vandaag niet gezegd het be lang van den dag was eigenlijk, dat het de minister was. die nog eens herhaalde, wat al door verschillende snrekers werd ongemerkt. Die herhaline eold natuurlijk niet de rede van den heer Wijnkoop, die. od zijn beurt, wat communist de Visser gereed heeft, noe eens dunnetjes overdeed. Hij nam het de S.D A.P. kwalijk, dat deze poen motie onder steunde, waarin om afschaffing van de poe nale sanctie werd gevraagd. Dat was echter een motie-de Visser. En nu moeten we eer lijk zeggen, dat het- de grootmoedigheid wer- fce'ijk te ver gedreven zou zijn, wanneer de SD-A.P. de motie nog ging ondersteunen van den man, die de meest scherpe pijlen zijner critiek op de S.D.A.P. richt. De heer Wijnkoop zei niets nieuws. De heer Beumer verwees den heer Wijn koop nog even naar Rusland. Hij betreurde 't voorts, dat de kwestie de Doenale sanctie meer en meer in de politieke sfeer is gekomen. En evenzeer, dat het Int. Arbeidsbureau op dit punt Nederland in discrediet heeft ge bracht, waarvan de heer Kupers de schuld is, die te Genève met gegevens kwam. welke niet nieuw waren. Bovendien zei Dr. Beumer de poenale sanctie bestaat niet alleen in Ned.-Indië, ook de Labour-regeering kent het. Hier interrumpeerde de heer Vliegen: „Die heeft er niets mee te maken". Wat den heer Beumer weer deed opmerken: Dan heeft Ne derland er ook niets mee te maken. De heer Beumer is geen bewonderaar van de poenale sanctie. Hij juichte 't toe, dat de ondernemers zelf tot beperking der werking willen overgaan. En vroeg met aandrang naar het hooghouden van den Zondag. De heer Engels ging er van uit, dat de christelijk georganiseerde arbeiders gaarne de regeering steunen, wanneer deze er op uit is. een communistische terreur te voorkomen. Maar hij wilde wel, dat de regeering méér deed. Er moet een eind komen aan het onaf gebreken. zonder rusten, werken der koelies od vele ondernemingen. Wanneer zulk werk een eind neemt, dan maakt de regeering de beste propaganda tegen den heer de Visser. De heer Engels vroeg om een betere oplei ding voor de arbeidsinspecteurs, om minder arbeid voor de gehuwde vrouw en om minder Zondagsarbeid. Minister de Graaff begon met uiteen te zetten, dat natuurlijk niemand een voorstan der van lijfstraffen is toch betoogde hij dat dit tuchtmiddel nog niet kan worden ge mist. De gevangenissen in Indië kunnen zich zei de bewindsman meten met de beste. De heer de Graaff deelde mede. dat de re geling van den arbeid van vrouwen en kin deren door de Indische regeering thans is ter hand genomen. Er zijn wantoestanden de minister erkende t, vooral in het Batikbe drijf, maar hij meende, dat dit bedrijf niet aan strenge regelen is te binden. Voorts deelde minister de Graaff mee, dat de opleiding Van de arbeidsinspecteurs zoo wel theoretisch als practisch belangrijk ver beterd zal worden. De minister ontkende de deskundigheid van den heer Kupers t.z. van de poenale sanctie. Geen slavernij is dit onderstreepte de bewindsman. Er zijn wel eens knellende banden, maar daar staat tegenover dat de werknemer nog al eens zijn verplichtingen wat eigenaardig opvat. De minister ontkende het verband tusschen de aanslagen en de poenale sanctie, het di recte verband. Vele gevallen schreef de be windsman toe aan het elkaar niet begrijpen van Inlander en Europeaan. De minister zou heel veel gevoelen voor het aanstellen van inlandsche opzichters inplaats van Europee- sche. De minister zeide t.a.v. de Zondagsrust niet meer dan: „Dat deze meer en meer naar voren komt". Tenslotte wees de minister als een noodzakelijkheid aan. dat de Poenale Sanctie langzamerhand verdwijnt. Justitie is z.h.s. aangenomen. Morgen tellen we weer verder de schakels van den gordel van Smaragd. De algemeene bearhonwingen over de Rijksbegrooting. Wat hebben we nu een parlementair of een extra-parle mentair kabinet? Vandaag werd het voor een'ge weken druk op het oude Binnenhof. Het werd druk, om dat ook behalve de Tweede Kamer de Eerste Kamer aan het bespreken van de Rijksbe grooting is getogen. De voorzitter, de heer De Vos van Steen- wijk, treedt steviger op dan zijn voorganger. Van hem gaat leiding uit. Hij ordent en regelt en wekt op van hem zal beperken de invloed uitgaan op den duur der dis cussies. Vandaag hebben het woord gevoerd de R.K. Van Lanschot, de V.D. Prof. Kranen burg, de CH. Prof. de Savornin Lohman en de S.D. W baut. De heer Van Lanschot wilde nieo te lang kibbelen over de vraag, aan wien de schuld moet worden toebedeeld voor het feit, dat niet een rechtsch parlementair kabinet is tot stand gekomen. Hij vroeg liever aandacht voor de vraag, wat er gedaan moet worden tegenover het kabinet. Voor men de schuldvraag ging oplossen, wilde de heer Van Lanschot eerst de vraag opgelost hebben, wat men onder een parle mentaire regeering verstaat. Welnu hier ziet hij velerlei meeningen uiteenloopen. Een communis opinio bestaat hier niet- Aan theo retische beschouwingen gaf de heer van Lan schot zich niet over. Waar het voor hem op aan kwam, dat was op het antwoord op de vraag of deze regeerir.g steunen kan op par tijen in het parlement. En de heer Van Lanschot wilde onder volkomen behoud van vrijheid dien steun wel geven. Hij noemde het huidig kabinet extra-parlemen tair ma'gré lui. De heer Van lanschot kwam tegen het verwijt op. dat de kabinetsformateur, na zijn mislukking met een parlementair kabinet, een kab ne: had gevormd, dat toch op de recht che 'beginselen ging staan. Kan men weike'.ijk vroeg hij van minister F.uys eLohcn. dat hij zijn beginselen ging verloo chenen? Bij het oplossen van politieke vra gen, waar de eigen persoonlijkheid reeds sedert lang beginselen heeft uitgestippeld? Een nationaal kabinet wees de heer Van Lanschot af dat zou z.i. onmogelijk homo geen hebben kunnen zijn. Tot zijn eigen kenschetsing van het ka binet komend, achtte hij dat wanneer dan al niet een klassiek parlementair kabinet toch „the next best" het meest nabij komend goede. De R.K. fractie steunt het kabinet ge lijk gezegd maar met volkomen vrijheid. Zij wil niet meer verantwoordelijk zijn voor heel het regeeringsbeleid, hoe jammer zij het ook vindt, dat ze 't niet Kan. Toen had de heer Van Lanschot het een en ander tot de S.D.A.P te zeggen. Het klopte prachtig, dat hij juist, bij deze passage vroeg om „nog een glas suikerwater". Hij verweet de S.D.A.P. en na haar ook de Vrijz. Democraten en de Liberalen, dat zij het telkens doen voorkomen alsof aan hen alle goede dingen in ons land te danken zijn. De regeering kan hij niet zwak noemen. Haar optreden tot nu toe heeft het tegendeel bewezen, naar het oordeel van den heer Van Lanschot. Bij de bijzondere wenschen vroeg hij om steun voor de groote gezinnen, om meer wo ningbouw, om, wanneei belastingverlaging zou mogelijk zijn, verlaging der indirecte heffingen. Maar klaagde tegelijkertijd over een niet genoegzame kapitaalvorming hier te lande. In Frankrijk b.v. is deze veei grooter. Hij vroeg de regeering ten slotte scherp toe te zien, dat de wegen niet te weidsch worden opgezet en evenzeer scherp toe te zien op de uitgaven voor de Zuiderzee. Daar eischte hij een onverbiddelijke-controle. Men moet zich werkelijk hier te lande aldus zijn waarschuwing hoeden voor een gevaarlijk optimisme. Prof. Kranenburg sprak heel wat korter. Er zal dan ook nóg wel een spreker van zijn V-D. fractie aan het woord komen. Prof. Kra nenburg hield wetenschappelijk-staaUsrech- telijke beschouwingen over de vraag: „extra parlementair of parlementair". Hij be schouwt wat er aan parlementaire gebruiken hier te lande heerscht een ministerie gaat heen, wanneer het blijkt het vertrouwen van het Parlement niet meer te bezitten als gewoonterecht. Hij kwam als tweede opmer king tot de conclusie dat men hier te lande wat slordig is geworden met het constitutio- neele spraakgebruik. Wanneer men vraagt, wat een extra-parlememair kabinet is, dan krijgt men nooit een pertinent antwoord zoo zei de V.D. hoogleeraar die voor zich zelf een extra-parlementair kabinet zulk een kabinet noemde, dat gegrond is op iets anders dan op steun uit het Parlement- Zulk een kabinet moest dus door hem Inconstitutioneel genoemd worden. M.a.w. het huidig kabinet was óf inconstitutioneel óf een parlemen tair kabinet, zij het in bij zonderen zin, vol gens Prof. Kranenburg: een extra-parlemen tair parlementair kabinet. Een zijsprong maakte de heer Kranenburg naar 1913, toen ae S.D.A.P. geweigerd heeft steun te verleenen aan een kabinet-Bos. Hoe wel zulk een kabinet op den natuurlijken steun der S. D. fractie had moeten- kunnen rekenen. Dit noemde prof. Kranenburg een inbreuk op het constitutioneele gewoonte recht. De heer Wibaut die in zijn merkwaar dig korte rede komt er ook van de S. D.- zijde nog een woordvoerder? hierop rea geerde, zeide, dat voor de S.D.A.P. het arbei dersbelang elk constitioneel recht te boven gaat. De heer Kranenburg betoogde nu, dat het kabinet zich stelde op de basis van het parlementaire stelsel, door de aanvaarding van de beginselen, die aan de rechterzijde heerschen. Waar de minister-president het antwoord op de vraag „parlementair of extra-parlementair" deed afhangen van het al of niet binden van de rechterzijde ln een afspraak, daar noemde de hoogleeraar dit oplossen van de moeilijkheid volgens d e methode van de kabinetsformatie ver keerd. En hij betoogde dan ook, dat de rechtsche partijen verantwoordelijk zijn voor het kabinet, wanneer zij door het te onder steunen, het in staat stellen haar regee ring te voeren. De C.H. woordvoerder was weer lang van stof. De heer Lohman, die een woord van hulde bracht aan den heer de Vos van Steen- wijk voor de voortreffelijke wijze waarop hij tot dusverre namens de CJH. fractie het woord voerde bij de algemeene bescnouwin- gen. Ook de C.H. fractie geeft het kabinet steun maar evenzeer vrij-blijvend. Verantwoorde lijkheid neemt zij niet op zich. Helaas kan dat niet zegt de professor. Het zou zoo goed zijn: parlementaire kabinetten voeden het volk op in een goede constitutioneele practijk. De heer Lohman achtte het juist, dat ge probeerd werd eerst tot samenwerking te komen met de rechterzijde. Immers, het eenig alternatief tegenover de rechterzijde is een „democratisch" bewind. Welk alternatief echter volgens den heer Lohman wazig is. Geen oomblnatie stelde hij vast is beter in staat een meerderheid samen te vatten, dan een rechtsche combinatie. Dat de kie zers met zulk een combinatie zouden gedu peerd zijn, achtte hij onmogelijk vol te hou den, wijl de stembus geleerd had, dat de meerderheid der kiezers het geestelijk ele ment naar voren wilden brengen. Prof. Lohman achtte het niet onvermij delijk, dat de formatie der rechterzijde mis lukt was. Hij stemde met den heer Schok king in, dat een toezegging van steun alleen het algemeen regeer beleid zou mogen hebben betroffen. Waarom heeft de heer Ruijs zich niet afgevraagd of een meer soepele opzet, dan een band. als een notarieele acte, niet tot meer resultaat had kunnen leiden. Had de heer Ruys niet moeten overwegen of een ander rechtsch leider niet meer succes had kunnen bewerken, een leider, die minder INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Restaurant, ,Hlldebrand" Einde der Dreef. Tel. 10268. Levering van dejeunersdiners en soupers bij U aan huis. Koude en warme schotels. De gelegenheid tot het geven van p ar tij e n. stond op een scherp-omschrijvende nota wisseling. Maar zoo citeerde de heer Lohman een Fransch spreker wanneer men niet heeft, wat men bemint, moet men beminnen wat men heeft. Hij stond dus niet onvriendelijk tegenover het kabinet-Ruijs. Hij noemde het „the second best". Dus karakteriseerde het ongeveer als de heer Van Lanschot deed. Er was immers eenheid in beginsel. Waar over de heer Lohman zeer in den breede handelde. Hij wees er nog eens op, dat de rechterzijde leeft uit hoogere objectieve nor men. die richtsnoeren bieden voor het staat kundig leven, wees er nog eens op, dat zij wil vasthouden aan de bescherming der Christelijke grondslagen van de partij. On getwijfeld zijn er verschillen, waren die er niet. er zouden niet drie. er zou één partij zijn. Hij stelde vast. dat er princlpleele ver schillen zijn met de linksche groepen, eco nomische en wijsgeerige verschillen, verschil len van levensbeschouwing met ce s.da.p (b.v. over de klassen strijd). Verschillen over het onderscheid in taak tusschen overheid en parlement. Verschillen ook met de libe ralen. die die hoogere normen voor net staatsbeleid niet aanvaarden willen. Hij be treurde het dat zoo langzamerhand in de literatuur en de practijk de volksvertegen woordiger niet meer zelfstandig heeft te oor- deelen maar de zegsman wordt van de par ty. Hierbij kwam de gebruikelijke critiek op het even red igheidsstelseL Nog eens onderstreepte ook de heer Lohman dat hij en zijn fractie geenerlei verantwoor delijkheid aanvaardt voor de daden van het kabinet. Prof Lohman roemde den heer de Geer als een voorzichtig huisvader. Verklaar de zich (met zijn heele fractie) tegen de bindend-verklaring van het Coll. Arbeids contract. en wenschte nader ingelicht te worden over de nog vage plannen ten op zichte van de bedrijfsorganisatie. Slot-spreker was dr. Wibaut, die maar enkele opmerkingen maakte. In een half uurtje gereed was. Spraken alle senatoren maar zoo kort als Prof. Kranenburg en Dr Wibaut! De wensch van den president van de Eerste Kamer, redevoeringen niet te rek ken is zeer gerechtvaardigd. Ook de wensch om niet in herhalingen te vervallen! De heer Wibaut noemde, wat de heer de Geer thans doet. geen regeeren, maar alleen administ-reeren. Hoe wel dat admlnlstreeren ook met bekwame hand geschiedde. Voorts klaagde de s.d.-fractie-voorzitter over het achterstellen van sociaal-democra ten bij benoemingen. Weinig opgewekt was de heer W'baut- over de internationale uitzichten met betrekkin? tot de ratificatie van in- en uitvoerverboden Evenzeer weinig geestdriftig toonde zich de heer Wibaut over de Nederlandsche handels politiek. d.w.z. over de opvattingen der re geering te dien aanzien. Hij vreesde ook op dit gebied gebrek aan regeerkracht. Voor pessimisme over de toekomst van 's lands geldmiddelen was er voor den heer Wibaut geenerlei aanleiding. Van te weinig kapitaalvorming heeft de heer Wibaut nog niet veel bespeurd. Voor de Christelijke beginselen had de heer Wibaut niet zoo heel veel waardeering Beginselen, die zei de s.d woordvoerder steun aan het kind van de ongehuwde moeder onthouden, kon de heer Wibaut weinig christelijk noemen. De verwachtingen, die de heer Wibaut heeft van de regeering zijn buitengewoon matig. Opleving in het politieke leven ver wacht hij alleen van een samengaan van democratische elementen» naa.r den geest des tijds. INTIMUS. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) GEORGANISEERD OVERLEG BM DE POLITIE. IN VOORBEREIDING Bij de behandeling van de gemeentebe- grooting is over het Georganiseerd Overleg bij de politie gesproken. Daarbij zijn de volgende moties van de heeren Keesen, Boes, de Vos en van Lienu aangenomen: le. De Raad der gemeente; Gehoord de besprekingen; Gelet op de argumentatie in de Memorie van Antwoord omtrent de salarieering van hoofdagenten en agenten van politie; Spreekt als zijn meening uit, dat de ver ordening regelende het georganiseerd over leg bij de politie gewijzigd dient te worden in dezen zin, dat zij, behoudens wat betreft zaken, welke uitsluitend behooren tot de bevoegdheid van den burgemeester, overeen stemt met de Verordening regelende het ge organiseerd overleg voor ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente. 2e. De Raad der gemeente Haarlem; Gehoord de besprekingen; noodlgt Burgemeester en Wethouders uit. zoo spoedig mogelijk, na wijziging van de ver ordening regelende het georganiseerd overleg voor het politiepersoneel in de centrale com missie van overleg voor het- politiepersoneel aan de orde te stellen de salarieering van de hoofdagenten en agenten van politie. De R.K. Politie-ve.'eeniging heeft, eenige weken geleden vergaderingen gehouden om haar leedwezen uit te spreken, dat aan deze moties nog geen gevolg is gegeven. Wij vernemen evenwel, dat aan de voor bereiding van het nieuwe overleg voor de politie gewerkt wordt. Het is blijkbaar de bedoeling om de politie ook te betrekken in het overleg zooals dit nu voor ambtenaren en werklieden geregeld is. Voorzitter zou dan worden Mr. Gerritsz. die ook de andere ver gaderingen van het Overleg leidt. Iu die vergaderingen zouden de organi satie-vertegenwoordigers toegang hebben alsook de raadsleden die deeluitmaken van de commissie voor arbeidszaken. De moeilijkheid is eveWel, dat van dit overleg moe te nworden uitgezonderd de zaken die uitsluitend behooren tot de bevoegdheid der politie. In dit overleg za! dan als eerste trant aan ae orde komen de salarieering var. de hoofdagenten en de agenten van politie. DE VEILIGHEID IN ONZE MUSEA. Minister Terpstra in het Maarits- huis. Dinsdagmiddag bezocht de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Terpstra, vergezeld van den chef der afd. Kunsten en Wetenschappen, de heer P. Visser, het Maurltshuis. waar hij zich door den directeur, prof. Martin de in dit museum genomen veiligheidsmaatregelen heeft laten uiteenzetten. AFSCHEID VAN DEN RFFR F. T. POPMA. De heer F. T. Popma, hoofd van de M.U. L.O. school A in de Jacobstraat, die het on derwijs met pensioen gaat verlaten, zal a.s. Vrijdagmiddag om 2 uur officieel afscheid van het onderwijs nemen. De plechtigheid vindt plaats ln het gym nastieklokaal. 's Morgens zullen dc kinderen alscheid nemen. VROUWENGROEP FIT DEN VRIJHEIDS BOND. De Jaarvergadering. De Vrouwengroep uit den Vrijheidsbond hield dezer dagen haar Jaarvergadering. De presidente mevr. C. S. de Veer—Blok Wybrandl opende de vergadering, zy deelde den aanwezigen mede dat door ongesteld heid van mej. Berdenis v. Berlekom de aan gekondigde voordrachtniet door kon gaan. Mevr. van DamCohen heeft zich bereid verklaard haar daarin te vervangen met het onderwerp: Een en ander over de tentoon stelling v. Volkenbond en Vrede, die nu in Den Haag gehouden wordt. Daarna las de secretaresse de notulen der laatste Jaarvergadering en 't Jaarverslag voor, die ongewijzigd werden goedgekeurd. Uit het verslag der penningmeesteresse bleek dat er een batig saldo was van ongeveer 50. Tot leden der Kascommissie werden benoemd de dames: Boon en Wintershoven, tor plaats vervangende leden de dames: Ten Cate en Van der Mersch. Inplaats van het aftreden de en niet herkiesbare bestuurslid mevr. M. HuizengaCleveringa werd bij acclamatie benoemd: mevr. Dokkum. De presidente bracht mevrouw Huizenga dank voor al het geen zij gedurende de zeven Jaai voor de vereeniging heeft gedaan. Na de pauze gaf mej. Christlen Stork, be geleid door mevr. Ans de Mikvan Daalen eenige Hollandsche liedjes ten beste, waar mee zij veel succes oogstte. Daarna hield mevr. v. Dam haar voordracht, die met be langstelling gevolgd wera. Nadat nog eenige liederen waren gezongen, sloot de presidente hierna de gezeillge bijeenkomst met een op wekking, de liberale gedachte zoo veel mo gelijk in wijden kring te verspreiden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. VKAAGT VoOK UW BINNEN- EN BUITEN FIRMA J. HEYDANUS Zn KONINGS I K A A r 25 PARkLAAN 60 ra Tel. 11361 van 812 en 1V45. Zaterd. 8I Scheepvaartberichten Antenor v. Japan 25 Febr. te Londen uit geklaard. Albion Star van Paclfiokust, 25 Febr. te Londen ultgekl. Alderamin 25 Febr. te Singapore, Japan n. Rotterdam. Aldebaran 24 Febr. 17 u. te Suez, Australië n. Rotterdam. Alphacca 25 Febr. te Buenos Aires van Rotterdam. Ariadne p. 25 Febr. Azoren, West-Indië n. Amsterdam. Astrea 23 Febr. te New York van West- Indië. Bodegraven 25 Febr. van Arlca naar Iquique. Berenice 25 Febr. r. P. au Prince naar Cap Hatiën. Belawan 26 Febr. te Batavia van Rotter dam. Ceres 25 Febr. 20 u. van Havre, West-Indic n. Amsterdam. Crijnssen 25 Febr. 20 u. van Havre, West- Indië n. Ams erdam. Chiabrera van Bougie, p. 25 Febr. Gibral tar. Drechterland 25 Febr. van Freetown naa Amsterdam. Gratia p. 25 Febr. 24 u. Ouessant, Amster dam n. Buenos Aires. Edam 25 Febr. v.m. te Tampico van Rotter dam. Ganymedes 22 Febr. van San Pedro de Macoris n. La Romana. Haleric v. Bona p. 24 Febr. Gibraltar. Hebe 24 Febr. v. Cap Haltiën naar Havre en Amsterdam. Indrapoera p. 26 Febr. 2 u. Ouessant, Bata via n. Rotterdam. Insulinde p. 26 Febr. 5 u. Perim, Batavia n. Rotterdam. Jagersfontein p- 25 Febr. Gibraltar, Belra n. Rotterdam. J. B. Aug. Kessler v. Colon (of Amsterdam) 21 Febr. te Curasao. Karimoen 25 Febr. te Rangoon van Ba tavia. Klipfontein 25 Febr. van Port Said, naar Genua, Belra n. Rotterdam. Ltsken 21 Febr. v. Gandia- Loriënt 14 Febr. van Libreville. Madioen 26 Febr. 7 u. te Suez naar Rot terdam. Meerkerk 26 Febr. te Antwerpen, Rangoon n. Rotterdam. Meliskerk 26 Febr. te Rotterdam van Dur ban. N ij kek p. 25 Febr. Gibraltar, Rotterdam n. Fort Natal. Orania 26 Febr. van Amsterdam naar Zuid- Amerika. Oldekerk 26 Febr. van Yokohama, Amster dam n. Japan. Poseidon 25 Febr. van Curasao n. Cablmas. Phrontls 25 Febr. te Liverpool van Am sterdam. Polau Tello 25 Febr. te Port Said, Amster dam n. Batavia. Reggestroom 25 Febr. te Tenerlffe, Amster dam n- W.-Afrika. Rietfontein 25 Febr. tc Mombassa van Rot terdam. Rotterdam 26 Febr. v.m. te Tunis van Napels. Statendam 25 Febr. n.m. v. New York n. W.-Indië. w Toba 28 Febr. 2 u. te Hamburg, Madras- kust n. Rotterdam. Tl'manAk 26 Febr. te Manila. Tjikembang 24 Febr. van Hongkong. Zee land la 25 Febr. tan Santos, Amsterdam n. Buenos Aires. VRIJDAG 38 FEBRUARI HILVERSUM, 1875 M. 10— Morgenwijding. 12.15 Concert door het. AVRO-Trio. 2.05 Uitzending voor scho len. 2 45 Gramofoonmuziek. 3 Maak-het- zelf-cursus. 4 30 Gramof oor. muziek. 5. Vraaggesprek tusschen P. Kuyper en James Yo.anci over: Wat ls en hoe werkt de Ziek tewet. 5.30 Dmermuzlek vanuit Cabaret .La Gulté" te Amsterdam. 6.— Tijdsein. 0.01 Ver volg Dinermuzlek. 6 45 Spaansoh voor begin ners. 7.15» Radio-cursus vanwege het Onder wijsfonds voor de Binnenvaart. Spreker A. A. Klevn over: De Rijn van Andtrnach tot Ooblenz. K M. R. 112 tot 8S. 801 Concert door het Omroeporkest. 9.30 ca. A&naL van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haar lem: Concert te geven door de Kon. Lieder- rate 1 „Zang en Vriendschap" ra. m. v. Louis van TuJder (tenor) Jan van Rijsselberg (hel den-bariton 1 en de Haarlemsehe Orkestver- eeniging (versterkt). Na afloop: Persber. Daarna: Gramofoonmuziek. 12Sluiting. HUIZEN. Tot 6 uur 298 M. Na 6 uur 1071 M. 20.80 NCRV. Ziekend lenst. 11.— Voor de jeugdige zieken. NCRV- 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Concert door KRO-Trio. 2.15 Gramofoonmuziek. KRO. 2 KRO. Gra mofoonmuziek. 3.30 NCRV. Concert door Vo caal Kwartet. 6.— NCRV. Gramofoonmuziek. 6.30 KRO. Beursber 640 KRO. Lezing over: Sanatoriumbehandeling en nazorg van al coholisten. 7.— KRO. Cursus schriftverbete ring. 7.30. VPRO. Persber. 7.35 Lezing over: De Katholieke Kerk vóór Trente. VPRO 8.15 VPRO. Zang door vocale solist. 8 50 VPRO. Lezing ove-Occultisme. 9.30 VPRO Vervolg concert. 10.— VPRO. Lezing over Dr. P. C. Houtens. 10.20 VPRO. Vervolg ooncert. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 1105 Lering. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. J. Pougnet (viool) H. Isaacs (plano). 12.50 Orgelconcert 3oer E. Brough. 1.20 Gramofoonmuziek. 2 50 itz. voor scholen. 4.05 „The Interlude of Youth" Tooneel ultz. voor scholen. 4.50 Or- keptconcer. 5.35 Kinderuurtje. 820 Lezing. 6.35 Nletiwsber. 6.55 Berichten 7.— Concert door Strijkkwartet. 7.20 Lezing. 7 45 Lezing. 8 05 Dansmuziek. 8 35 ..A Piccadilly Dally". Koor- 2 piano's en solisten. 0.20 Nleuwsber. 9 40 Lezing. 10.— Koorzang. 10.25 .Exiles". Floors"0! 11.25 Dansmuziek. 12.20 Proefuitz, Televisie. PARIJS „RADIO PARIS" 17M M. 1250 Gramofoonmuziek. 4.05 Orkestcon cert en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 7 40 Gra mofoonmuziek. 9.05 Concert. Orkest en so listen. LANGENBERG 473 M. 6.20 Gramofoonmuziek. 935 Gramofoon muziek. 1130 Gramofoonmuziek. 12.25 Ka mermuziek. Piano, sopraan, cello, bariton, harp en begeleiding. 3.55 Tooneelultz. voor dc jeugd. 4.50 Concert door Schrammel-Trio. 7.20 Orkestconcert. Intermezzo: „Fastnacht helss' ich. 8cheimenstücke welss ich'." Mu ziek van Gustav Knelp. Orkest, koor en vo cale solisten. Daarna; Vervolg Orkestconcert. Daama tot 1120: Orkestconcert. 11.20 Con cert door Strijkkwartet. KALUNDBORG 1153 M. 11.20 Orkestconcert 2.20 Concert. Orkest en concertzangeres. 7.50 Radio-Bal. Dansor- kesten en refrein-zanger. IRUSSEL 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.55 Gramofoonmuziek. 135 Concert door Instrumentaal Septet. 9.-» Orkect concert, zanger en pianist. 7.EESEN 1635 M. 6.15 Be-ichten en lezingen. 11.20 Gramo foonmuziek. 12.15 Be lchten. 1.20 Gramofoon muziek 1 50 Lezingen. 3.50 Concert uit Leip zig 4-50 Lezingen. 8 20 „Fastnacht heiss' ich. Scheimens:ücke welss ich!". Uit Keuen 'Langen berg). 9.50 „Ka-tensplclc". Wer macht mlt° (I) Daarna: Gramofoonmuz ek. 1120 Verslag van Zesdaagsche Wielerwed strijd. Een dagelijksche Kindervertelling. Met hun driccn dragen Gcrrit, Dicky en Dirkje hun schatten naar dc auto. Gcrrit loopt voorop. Zijn neus krult nog meer dan anders en hij zingt ha'.i binnensmonds Ziet de maan schijnt door dc boomen, Makkers staakt uw wild geraas. 't Heerlijk avondje is gekomen 't Avondje van Sinterklaas Vol verwachting klept ons hart. Wie dc koek krijgt, wie dc gard..., Nu, wij hebben de koek. grinnikt Dicky. En de movers hebben de gard. gnuift Dirkje. Lang zullen ze leven, juicht Gcrrit. 't Zijn brave mcnschcn. dat ze alles zoo keurig voor ons hebben opgespaard.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11