UIT HET LAND VAN DEN DOLUR. MARKTNIEUWS UIT DE OMSTREKEN BURGERLIJKE STAND SPORT EN SPEL HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 27 FEBRUARI 1930 (Bijzondere correspondentie) Amerika'» grootste industrie. Melk en melkverwerking. Verticale trusts. Kraft Phenix Cheese Corporation. (Dienst van de United Telegraph). New York, Februari In het land van de trusts en de kartels Worden zelfs de melk en haar nevenproduc ten door geweldige maatschappijen be- heerscht. Natuurlijk moet een tak vair de productie, die een bevolking van 120 millioen menschen van een artikel voor dagelijksch gebruik voorziet, bij goede organisatie uiterst winstgevend zijn. Indien hij zich echter zou beperken tot de voorziening der groote steden met melk, dan had hij nooit zijn tegenwoor dige betcekenis hebben kunnen verkrijgen, want de voornaamste ontvangsten zijn tegen woordig niet meer afkomstig van de melk, maar van de door de industrie verwerkte producten-consumptie, ijs, Amerika's nationale spijs, die zomer en winter wordt gevraagd bo.er en kaas. Uit deze producten heeft zich een industrie ontwikkeld, die in het jaar 1929 een totalen omzet van 5 milliard dollar bereikte. Daar mede is de automobielfabricage, tot dusver Amerika's grootste industrie, met een milliard overvleugeld. Tegenwoordig voorzien 5000 groote melk firma's de Amerikaansche groote steden van melk, room en boter. Ten deele ontvangen zij haar melk, hetgeen in het bijzonder geldt voor New York City, van een afstand van 150 a 160 mijlen. Groote koelinrichtingen nemen ter plaa'se de melk van den boer in ontvangst, zoodat hij er verder niets meer mede te maken heeft. Hooge onkosten ont staan natuurlijk door reiniging, transport en het aftappen in flesschen, waar de melk hier algemeen wordt verkocht. De taak van den farmer bFjft dus beperkt tot het voederen en melken van de koeien en de aflevering van zijn melk aan het s:atlon. Zijn afhankelijkheid gaat zelfs zoo ver, dat zijn farm dikwijls wordt bezocht door agenten van de melkmaatschappijen. die zijn electrische melkmachines, resservoirs cn vaten aan een nauwgezet onderzoek on derwerpen. De gemiddelde prijs, dien hij voer een Liter franco station ontvangt, varieert tusschen 4 en 6 cents, de verkoopprijs in den kleinhandel in de steden is echter tusschen 15 en 18 cents, franco huis. haar gelang van de qualiteit. Door dit prijsverschil ont stond onder de boeren Van het g eh eel e land een groote ontevredenheid. Verscheidene melkcoópcraties werden gesticht, die even wel tot dusver door haar enorme onkosten nog niet ln staat waren, betere prijzen te betalen. Maar de voornaamste Inkomsten vloeien niet uit den directen melkverkoop voort. Uit de onverkochte melk worden terstond boter, kaas en consumptie-ijs vervaardigd, die aan zienlijk grootere wlntstmogelijkheden bieden. Zoo zijn er thans volgens ambtelijke gegevens in de Vereenigde Staten 3000 groote kaas- fabrieken. Sedert 1851, toen de eerste kaas- fabriek op Amerikaanschen bodem werd ge sticht, is deze industrie weliswaar voortdu rend vooruitgegaan, maar haar voornaamste ontwikkeling begon pas bij het begin van den wereldoorlog, toen 'n groot deel van den invoer ophield. Toen werd systematisch ge tracht, de geheimen van de kaasindustrieën van Frankrijk, Italië en Zwitserland te ont dekken. Met dit doel werden door de groote fabrieken laboratoria gesticht, die op chemi sche wijze het natuurproces van de Euro- peesche industrieën zouden doorgronden en nabootsen. De eerste, aldus verkregen pro ducten waren droevig, maar in den loop van de jaren gelukte het den Amerikanen hun producten te volmaken en er ten deele den smaak aan te geven, die de geïmponeerde kaas haar vermaardheid heeft geschonken. Driehonderd fabrieken houden zich bezig met de vervaardiging van gecondenseerde en gedroogde melk terwijl 2000 consumptie- ijsfabrieken de hier zoozeer gewilde „ice cream" vervaardigen. De goede qualiteiten die per Liter 75 cents en meer kosten, be staan uit een mengsel van room, eieren, suiker en gelatine. Dit wordt wegens de voed zaamheid zelfs door doc'oren aanbevolen. Van deze duizenden fabrieken hebben de moeste natuurlijk niet meer dan locale be tcekenis. In den loop der jaren zijn echter eenlge reusachtige trusts op vertLcalc basis gevormd, over wier structuur en om vang het volgende eenige inlichtingen geeft. Zij beperken zich niet tot een stad of tot een enkelen staat, maar leveren door onder maatschappijen dikwijls aan verscheidene staten. Zoo alleen is het ook te verklaren, dat de kleine melkhandelaar in de Ameri kaansche steden in het geheel niet te vinden is. daar de groote maatschappijen de levering van de farm tot de deur van de woning ge heel in handen hebben. Door ondermaat schappijen en goed georganiseerde fabrie ken zijn zij in staat te allen tijde in de ge legenheid, overtollige melk terstond te ver werken en zich aan ieder jaargetijde aan te passen zonder daar verliezen bij te lijden. Kraft-Phenix Cheese Corporation is de grootste kaasfabriek ter wereld. Haar jaar omzet bedroeg in 1928 circa 76 millioen dol lar. in 1929 zelfs 85 millioen met een nette- winst van 2.3 millioen. Dit is een uiterst agressieve maatschappij, die door voortdu rende nieuwe aanwinsten de eerste plaats in de kaasindustrie veroverde. Haar kaas wordt in geheel de U. S. A. geadverteerd en is overal van de Atlantische tot de Pacific- kust verkrijgbaar. Zij controleert in de Southern Dairies Corporation ook nog een belangrijke melkmaatschappij. die bijna alle staten van Washington, D. C., Zuidwaarts lot Florida van melk voorziet. Deze belangrijke ondermaatschappij heeft alleen een jaar- lij kschen omzet van 10 millioen dollar. Ter wijl de Kraft-Phenix ondanks haar grootte voornamelijk een speciaal-firma is, die door zelfstandige maatschappijen andere gebie den als nevenbedrijf nog van melk voor ziet, heeft men bij de grootste van alle Ame rikaansche melkfirma's, de National Dairy Products te doen met een volledig afge ronde onderneming, waarvan de jaaromzet verleden jaar 212 millioen dollar bedroeg. De netto-winst beliep 20 milllioen, 47 van hoar ondermaatschappijen bedienen de staten New-York, Ohio. New-Jersey, Pennsylvania, Michigan. Wisconsin, Iowa, Missouri, Ne braska. West-Virginia en Tennessee. Deze firma bezit de grootste consumptie-ijsfabrie ken van geheel Amerika. In het Oostelijk deel exploiteert zij een reeks eigen kruide nierswinkels, waarin alle belangrijke voe dingsmiddelen verkrijgbaar zijn. De op een na grootste melktrust is de Borden Compa ny, die reeds sedert 1857 bestaat, maar pas dc laatste jaren grootere beteeken is gekregen. Sedert 1925 steeg haar jaarlij ksche omzet van 125 tot 181 millioen dollar en de netto winst van 6.3 tot 11,35 mill, dollar. Borden bezit en alle groote steden, in het bijzonder Chicago. New-York, Detroit en San Francisco eigen vestingen. Daar het afgeloopen jaar verscheidene nieuwe maatschappijen werden overgenomen, heeft de totale omzet over 1929 ten minste 210 millioen dollar bedragen. Borden controleert thans 62 melkfirma's, 18 consumptie-ijsfabrieken, 20 kaasfabrieken, bezit bovendien twee wolkenkrabbers in New-York City, een van 23 en een van 18 verdiepingen. Beatrice Creameries zijn in het bijzonder in het midden-Westen van betee- kenis. Zij hadden het vorig jaar een omzet van 88 millioen met een netto-winst van 2 35 millioen, 22 van haar boterfabrieken produ- ceeren jaarlijks 100 millioen pond boter en 50 consumptie-ijsfabrieken, 16 millioen Li ter consumptie-ijs. Naast deze melktrusts bestaan nog vele andere groote maatschappijen, die echter in verhouding met de hier beschreven reuzen- concerns slechts van ondergeschikte beteeke- nis zijn. Deze trusts dicteeren niet alleen den afnemer, maar zelfs den farmer den prijs de andere firma's sluiten zich alleen aan. Evenals in andere belangrijke Ameri kaansche industrieërj heeft het ver t rus tings- proces in den melkhandel op het oogenblik zijn hoogtepunt overschreden. Wel worden nog voortdurend andere maatschappijen ingelijfd wanneer zich de gelegenheid daar toe voordoet, maar op het oogenblik worden de bestaande organisaties innerlijk meer ge perfectionneerd. om zoo de algemeene positie steviger te maken. L. (Nadruk verboden.) DEMONSTRATIEMIDDAG VAN VOLKS DANSEN. De cursisten van de Vereeniging tot Bevor dering van het Onderwijs in Kinderverzor ging en Opvoeding, afdeeling Haarlem en Omstreken houden Zaterdagmiddag in de groote zaal van het gebouw voor de Licha melijke Opvoeding aan den Kleinen Hout weg een propagandamiddag voor den Volks dans. Het ligt in dc bedoeling, ieder die dit wenscht, in de gelegenheid te stellen niet alleen om de volksdansen te zien, doch voor zoover mogelijk dien middag onder leiding mee te doen. KUBAN-KOZAKKEN. Woensdag 5 Maart zal het Kuban-Kozak- kenkoor in den Stadsschouwburg te Haarlem optreden. De beroemde zwaard-dans zal na afloop van het concert worden uitgevoerd. METAALBEWERKERSBOND. De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Metaalbewerkers Bond hield haar jaarver gadering in de „Centrale". Bij de bestuursverkiezing werden gekozen de heeren J. Cats en C. A. Heemskerk. De voorzitter deelde mede, dat de secre taris was aangewezen tot lid van de locale commissie inzake de Collectieve overeen komst, in de grootindustrie. De vergadering besloot tot het organisee- ren van een feestavond op 15 Maart in den Schouwburg Jansweg. Men hoopt op dezen feestavond het 1000ste lid te kunnen verwel komen. Aan het jaarverslag ontleenen wij: Gememoreerd wordt, dat het collectief contract in de groot-industrie tot stand is gekomen. Dit verzekert aan 55552 arbeiders in ons land een rechtspositie en een week vacantie met een minimum loon. Tot stand kwam een collectief contract voor de Electriciëns, wat een einde maakte aan de wantoestanden in dit bedrijf en wat behalve een rechtspositie, vacantie en een minimum-loon waarborgt. Het laatste crisisoverblijfsel aan verlengde werktijden (Hubertina) te geringe ^betaling van overgeld-percentages (Beijnes), werd dank zij de daarvoor geveerde acties wegge werkt. Verder werden acties gevoerd aan de meeste ondernemingen hier ter stede, welke alle na een behoorlijk overleg zijn geëindigd met verbeteringen van de loonen en arbei- dersvoorwaarden. Als uitzondering hierop wordt genoemd de werf „Vooruit". Wel werden de loonen tijdens de actie aan deze werf verhoogd, doch van behoorlijk overleg was geen sprake, omdat de werkgever niet voor dit overleg vatbaar bleek te zijn. Het ledental ging vooruit van 912 op 989. Van het totaal aantal georganiseerden in de belangrijkste bonden heeft de afdeeling er 72.6 De werkloosheid is in verband met den strengen winter van het vorig jaar nogal be langrijk geweest. In totaal werd uitgekeerd 17634,93 of 6653,26 meer dan het jaar daarvoor. Aan steun voor de lnndarbeiders werd in gezameld 1958, 87, terwijl voor een invalide bondsmakker 387,60 werd ingezameld. Voor dit bedrag werd hem een Philips radiotoestel met luidspreker aangeboden. Bericht moet nog, dat de afdeeling zich de laatste jaren sterk heeft georiënteerd naar het kleinbedrijf. De groepen electriciëns. verwarmingsmon teurs en loodgieters breidden zich regelmatig uit. Het financieel verslag gaf een eindbedrag van 57031,58. HAARL. CHRISTEL. BESTURENBOND. In het jaarverslag van den Haarlemschen Christelijken Besturenbond over het kalen derjaar 1929 is opgenomen een overzicht van het ledental der aangesloten organisaties in het jaar 1929. Daarin wordt vermeld, dat het ledental van de afdeelingen van de vakbon den op 1 Januari 1930 bedroeg 1014 tegen 921 op l Januari 1929. Het aantal leden der af deelingen der Chr. Sociale Bonden was oo 1 Januari 1930: 410. Het jaarverslag geeft een opsomming dei- werkzaamheden van den Bond. Daaruit blijkt dat tot stand ls gekomen een Centrale Pro- pagandacommissie en een commissie ter zake van de stichtins van een z.g.n. inkoop centrale. Er hadden verschillende vergade ringen plaats. Het bestuur van den Bond is thans als volgt samengesteld E. Overbeek, le voorzitter, D. van Leeuwen, le secretaris. D. de Graaf, le penningmeester, W. F. de Wijs, 2e voorzitter: tevens administrateur, C. Vrugt, 2e secretaris en J. H. Niemöller, 2e pen nin gmeeste r. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Volgens de opgaaf in de Staatscourant zijn in de week van 16 tot en met 22 Februari in onze omgeving de volgende gevallen van be smettelijke ziekten voorgekomen: Roodvonk: Haarlem 4, Heemstede 1, Zand- voort 2, Beverwijk 1, Bennebroek 1, Bloemen daal 1. Diphterie: Haarlem 2, Haarlemmerliede en Spaarnwoude 1. CREMATIE LT. GEN. G. C. E. VAN DAALEN. Woensdagmiddag vond op Westerveld de crematie plaats van wijlen Lt. Generaal G. C. E. van Daalen, oud-commandant van het Ned.-Indische Leger. De plechtigheid trok vele belangstellenden, vooral uit militaire kringen. O.a. was aanwezig generaal Snij ders, verder vertegenwoordigers van de Hoo- gere Krijgsschool, van het Indo-Europeesch verbond en van den Bond van Ridders in de Militaire Willemsorde beneden den rang van officier. Nadat de baar in de aula was neergezet, strooiden familieleden en vele andeire belang stellenden bloemen. Dan ruischten statig de tonen van het Wil helmus door het gebouw. Langzaam daalde de lijkkist. Er werd bij de plechtigheid niet gespro ken. De oudste zoon van den overledene dankte de aanwezigen voor hunne belangstelling. CEMBALO-ORKEST. Het cembalo-orkest, onder leiding van Jan Booda, hetwelk jl. September werd opgericht en met zooveel succes de wereldlijke Bach- cantates bij de uitvoering van Haarlem's ge mengd koor in November 1.1. begeleidde, zal op Zaterdag 8 Maart in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal een concert geven ten bate van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- en Vacantiekolonies, afd. Bloemendaal. Er worden orkestwerken uitgevoerd van J. S. Bach, waarin de navolgende heeren als solisten medewerken, nl-: Douwe Draaisma, riool, Mart. J. Lürsen, Henk v. Kempen, fluit, Eduard Biele, cello cn Jan Booda, cembalo. LEGER DES HEILS. Kolonel Th. Westergaard, chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, is per 10 Maart benoemd tot Commandant van het Leger des Heils in Finland. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. J. W. G. B. het 's avonds rijden op een rijwiel, terwijl dit niet is voorzien van een helder lichtgevende lantaarn, teruggave aan de ouders. K. L. M. overtreding van de Mo tor- en Rijwielwet '2 maal f 1 subs. 2 maal 1 dag hechtenis. C. W. de V. het te Bloemen daal als bestuurder van een motorrijtuig daarmede met grootere snelheid, dan voor geschreven is. rijden f 10 subs. 10 dagen hechtenis. J. P. R. overtreding van het Mo tor- en Rijwielreglement f 2 subs. 2 dagen hechtenis en f 1 subs. 1 dag hechtenis. P. C. van D. het rijden met een rijwiel, dat niet voorzien is van eene bel f O.öO subs. 1 dag hechtenis. F. L. het te Beverwijk met groo tere snelheid rijden dan 30 K.M. per uur f 2 subs. 2 dagen hechtenis. G. H. Z. idem idem: F. W. P. openbare dronkenschap f 5 subs. 5 dagen hechtenis. B. J. S. overtreding van het Motor- en Rijwfelreglement en het op geven van een valschen naam f 4 subs 4 dagen hechtenis en f lö subs. 10 dagen hech tenis. P. A. overtreding van de Motor- en Rijwielwet f 3 subs. 3 dagen hechtenis. M. H. D. idem f 5 subs. 5 dagen hechtenis en f 3 subs. 3 dagen hechtenis. L. H. van L. overtreding van liet reglement op de rivie ren en kanalen f 10 subs. 10 dagen hechte nis. S. J. W. overtreding der Arbeidswet 3 maal f 5 subs. 3 maal 5 dagen hechtenis. J. R. K. idem f 3 subs. 3 dagen hechtenis. M. M. openbare dronkenschap, M. M. idem, M. M-, idem, telkens 3 dagen hechtenis, tel kens 3 maanden opzending naar eene Rijks werkinrichting. J. N. v. d. B. openbare dron kenschap, 3 dagen hechtenis en 3 maan den R.W.I. A. H. overtreding der Veiligheids wet 2 maal f 5 subs. 2 maal 5 dagen hech tenis. P. R. idem 5 maal f 8 subs. 5 maal 8 dagen hechtenis. K. L. de B. idem f 10 subs. 10 dagen hechtenis. A. F. L. overtreding der Motor- en Rijwielwet f 10 subs. 10 dagen hechtenis. C. B. overtreding van het Vleesch- warenbesluit f 25 subs. 25 dagen hechtenis. P. N. ov rtreding van het Melkbesluït f 15 subs. 15 dagen hechtenis. F. H. idem idem. N. O. idem idem. H. W. R. overtreding van het Motor- en Rijwielreglement f 15 subs. 15 dagen hechtenis. IIET VERPLICHTE LIDMAATSCHAP. Woensdagavond had een vergadering plaats, waarin de heer W. van der Have van Rotterdam, Lid van het hoofdbestuur van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst sprak over het onderwerp: Het ver plichte lidmaatschap. Spr. betoogde de wenschelijkheid van het georganiseerd zijn en deed uitkomen dat die genen die zich niet organiseeren niet hun sociale plichten verstaan. Zij, die zich niet organiseeren bedreigen daarmede den be- drijfsvrede. De practijk vordert niet het ver plichte lidmaatschap. Niet in alle bedrijven zijn reeds de noo- dige factoren voor het verplichte lidmaat schap. Die factoren zijn wel in de grafische bedrijven. Indien het zóó wordt over de ge heele linie als het nu is gesteld in de grafi sche bedrijven, dan kan het komen tot het verplichte lidmaatschap. Invoering van het verplichte lidmaatschap is ook van belang voor het Overheidspersoneel, zeide spr. Dwang mag echter, naar de meening van spr., noch door de Overheid, noch door de organisaties worden uitgeoefend. Alleen mag als indirecte pressie de propaganda worden gehanteerd, om zoo te trachten te komen tot het verplichte lidmaatschap, waar de oedrij- ven het vorderen, zoo concludeerde spr. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend cn gesloten. OUD-ENSCHEDéëRS TE HAARLEM. Dinsdagavond zijn eenige, oud-Ensche- déërs, woonachtig te Haarlem en omstreken bijeengekomen naar aanleiding van een be richt, dat de plannen voor den bouw van het neuwe stadhuis te Enschedé zijn goedge keurd. Tot den bouw daarvan ls besloten. Uit de burgerij van Enschedé gingen stemmen op om als geschenk aan te bieden een ijzeren hek voor het balcon waarvan de kosten op ruim f 20.000 geschat worden. Geïnspireerd door dit bericht hebben de oud-Enschedéërs alhier de mogelijkheid be sproken om ook uit hun kringetje een ge schenk voor het nieuwe stadhuis aan te bie den. Daartoe werd een commissie gevormd bestaande uit Jkvr. C. van der Wyck, Wester houtstraat 15, presidente; mevr. D. Quist- Blijdenstein, Wilhelminastraat 24, psnning- meesteresse, en A. Teerink, Verspronckweg 8. secretaris. Allen, die met het denkbeeld sympathiseeren, worden verzocht hun bij drage te zenden aan de penningmeesteresse. VEREENIGING VAN JONGE LIBERALEN. Bovengenoemde vereeniging organiseert Vrijdag 28 dezer in het gebouw der Sociëteit „Vereeniging" een lezing, waar als spreker zal optreden de onlangs nieuw benoemde voorzitter van den Bond van Jonge Libera len Mr. Dr. F. Hollander, die een causerie over Amerika zal houden en wel meer in het bijzonder de brandende vraagstukken in de U. S. A. als daar zijn de immigratiewetge ving, het negervraagstuk en de drooglegging zal bespreken. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij; Voges, Soendaplein 31, atlas; Den Hollander, Westergracht 23 rood, dop van benzinetank van auto; Tromp, Kolkstraat 26, halsketting; Kennel Fauna: geel hondje, wit-zwart hondje, wit-zwart hondje; Bureau van politie Smedestraat, hondenhalsband en rozenkrans: Kruit, Jan Steenstraat 71, kinderhandschoen; Lok, Gierstraat 66, portemonnaie met inhoud; Rookhuizen, Lindenstraat 30, speld m. steen; Jongert, Tetterodestraat 48, sleutels aan ring; v. Attekum, Tuinlaantje 2 J, sleutel; v. Westerhoven, Karolingenstraat 53, aard appelen; Bos, Zijlweg 261, zakmes; Smit, Kloppersingel 67, beursje met inhoud. GROENTEMARKT TE HAARLEM. Haarlem, 26 Februari 1930. Appelen 28—62 cent per K.G. Bloemkool 2232 cent per stuk. Roode kool 312 cent per stuk. Gele kool 724 cent per stuk. Groene kool 510 cent per stuk. Boerekool 3050 cent per kist. Andijvie 1.80—2.50 per kist. Spruiten 2.754.25 per kist. Vetsla 0.84—MO per K.G. Knakpeen 1016 cent per K.G. BruSselsch lof 1624 cent per K.G. Knolselderij 412 cent per stuk. Selderij 412 cent per bos. Pieterselie 620 cent per bos. Prei 310 cent per bos. HEEMSTEDE S.DA.P. Er wordt een openbare vergadering der S.D.A.P., Afd. Heemstede, gehouden op Woensdagavond 5 Maart 1930 in Hotel van Ree. Spreker is de heer M. A. Reinalda, oud wethouder der gemeente Haarlem, met het onderwerp: „Socialistische Gemeente-poli tiek en over de Electriciteitstarieven te Heemstede". In een aankondiging wordt gezegd: „De verlaging der Electriciteitstarieven toont dat er in onze gemeente nog lang geen socialis tische politiek wordt gevoerd. Ook de midden- en kleine winkelstand heeft belang bij een behoorlijke prijsverla ging en een schappelijk vastrechttarief en niet bij tarieven, welke alleen voordeel bren gen aan de rijke verbruikers in onze ge meente". BLOEMENDAAL. DE HEER H. TELNISSE OVER BRAZIUë. Van 18 Fe'or. tot 5 Maart van 36 uur n.m. wordt in de tentoonstellingszaal van het Kennemer Lyceum een expositie gehou den van de fauna, flora, mineralogie, In- dianenwapens, kerksieraden, souvenirs van het keizerlijk huis enz. bijeengebracht door den bekenden collectionneur, den heer H. H. Theunisse. In verband met deze tentoonstelling, hield de heer Theunisse Woensdagavond in de aula van het Lyceum een voordracht met lichtbeelden over Brazilië. Spr. leidde zijn auditorium langs de be kende havensteden Pernambuco, Bah ia en Rio de Janeiro, naar het binnenland en vertelde van dtt heerlijke door de tropen zon gekoesterde land allerlei wetenswaar digheden. Zijn geschiedenis, de karaktereigenschap pen der bevolking, die vriendelijk, hoffelijk, wellevend is en aan zelfoverschatting leidt, zijn landbouw, industrie, kunsten en weten schap. Naast de wolkenkrabbers van Rio maakten we kennis met de primitieve woningen der Indianen. Het koloniaal huis, de plantentuin, het slangeninstituut werden bezocht. Na de voordracht volgde ;en serie lan tarenplaatjes, waaronder zeer mooie lucht foto's van de schoone baai van Rio de Janeiro die het leven in dit verre land il lustreerden. De opbrengst van dezen avond komt ten bate van de Centr. Vereeniging voor den op bouw van Drenthe. De heer Theunisse vond in het niet tal rijke publiek een dankbaar gehoor. VELSEN. G°boorten: M. Pilanenv. Aken d. J. C. KoetsierOosterhoffz. M. H. GonkelDu- verkot d. A. M. Meesters—Smakman z. A. van AlphenZandbergen d. J. H. van der Scheer— Ranshuysen d. J. C. M. Koopman van Meurs d. G. HoogersPeterboom z. Overleden: Martinus Kramer, 15 j., zoon van P. J. A. Kramer. VOETBAL. HET WERELDKAMPIOENSCHAP TE MONTEVIDEO. NEDERLAND NEEMT NIET DEEL Het Persbureau Vaz Dias verneemt, dat Nederland niet zal deelnemen aan de voet balwedstrijden om het wereldkampioenschap te Montevideo. ROODE DUIVELS—ZWALUWEN. Het elftal der Roode Duivels, dat Dinsdag 4 Maart Mardi Gras, te Brussel tegen de Zwaluwen speelt, is als volgt samengesteld: doel Badjou (Daring); achter: Nouwens (Ra cing Mechelen) en H. de Deken (Ant werp); midden: P. Braine (Beerschot), Hel lemans (F. C. Mechelen) en Declercq (Ant werp); voor: Versyp (F. C. Brugge) Adams (Anderlecht), van den Bowhede (C. S. Brug ge), Saeys (C. S. Brugge) en van den Eynde (Beerschot). Reserves: Praet (C.S.Brugge), Debois, (C.S.Brugge) Schorels (Anderlecht), De- vidts Daring) en Carnewal (Union). JUBILEUM B.F.C. „BENNEBROEK". Bovengenoemde vereeniging zal op 30 Mei haar 10-jarig bestaan herdenken. Om dit op waardige wijze te vieren is er een commissie benoemd. Besloten werd voor de maanden Maart, April en Mei seriewedstrijden uit te schrijven en wel in drie afdeelingen, een eere-afdeeling, opengesteld voor elftallen spelende in de 1ste en 2de klas K.N.V.B.; eerste afdeeling voor 3de en 4de klasse K.N.V.B. en eerste klasse plaatselijk erkende bonden en tweede afdeeling voor elftallen, spelende in 2de en 3de klasse van de erkende bonden. Om de kosten te dekken zal er, behoudens goedkeuring van den burgemeester een ver loting gehouden worden van fraaie kunst voorwerpen, waarvan er reeds enkele door leden en donateurs zijn beschikbaar gesteld. Gehoopt wordt op nog meer geschenken. Het dagelijksch bestuur der feestcommis sie bestaat uit de heeren B. de Vries, voor zitter, Jac. Vretten, secretaris en Joh, Huurman, penningmeester. BILJARTEN. EXCELSIOR (HAARLEM)—D. O. K. (HEEMSTEDE). Dinsdagavond werd in café Van Slooten te Heemstede gespeeld tusschen de 4e vier tallen. De uitslag was als volgt: D.O.K. 80, 80 80.80, totaal 320. Excelsior 66, 62, 66, 65 totaal 259. Zoooat D.O-K. met 61 caramboles wint. De uitslag na vier wedstrijden is als volgt: Excelsior 1328 en D.OX, 1511 caramboles. DAMMEN. HULDIGING J. L. VERSTEEG. In de „Haarlemsche Damclub" had Dins dagavond een intieme huldiging plaats van den heer J. L. Versteeg, die na een ruim 20- jarig lidmaatschap, waarvan de laatste 8 jaren als 1ste commissaris-bibliothecaris, wegens drukke werkzaamheden de „Haarlem sche Damclub" ging verlaten. Hij werd door den heer J. W. v Dartelen gehuldigd voor alles wat hij in die 20 jaren voor de vereeniging had gedaan; hem werd namens alle leden als herinnering een zilveren horloge met inscrip tie aangeboden. De heer Versteeg dankte voor de hem ge brachte hulde. KAMPIOENSCHAPPEN VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. De uitslagen der uitgestelde en afgebroken partijen uit de 9de tot en met de 12de ronde van de Haarlemsche kampioenswedstrijden luiden als volgt: Hoofdklasse. A. de Jong wint van J. Lycklema; F. A. Berkemeier remise met H. de Boer: H. de Boer remise met J. Lycklema, H. Greeuw re mise met B. Dukel; J. van Looij wint van H. de Boer; J. van Looij wint van J. J. P. Kraayer. Tweede klasse. H. van Lunenburg Jr. wint van W. J. A. Matla; P. Mollema remise met R. Hartge- ring; J. van Steenwijk remise met G. A. Ot- tolini Jr., H. van Lunenburg Jr. wint van A. Kiel; H. Berghuis wint van H. Souvenein. Derde klasse. G. Zeeuwe wint van W. van Pelt; C. Pot wint van Th. Wesselman. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN DER HAARLEMSCHE DAMCLUB. In de wedstrijden om de clubkampioen schappen 19291930 der „Haarlemsche Dam club" werden de volgende partijen gespeeld. Hoofdklasse. J. W. van Dartelen wint van J. Poppen. Tweede klasse. F. W. de Pater wint van W. v. d. Eijnde; H. Berghuis wint van F. W. de Pater. Derde klasse. H. W. C. van Rhoon wint van Jac. Fr. v. Gar deren; J. H. Reedijk wint van Th. Werdler.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 14