BUITENLAND Engeland's vierde partij. BE^EH Tardieu heeft geen haast. BRIEVEN UIT BERLIJN. AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD J \TERDAG 1 MAART 1930 TWEEDE BLAD De Conservatieven opgeschrikt. De anti-monarchistische betoogingen in Spanje- 't Youngplcn door den Ry!:sdag aangenomen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cu per regel. KLLIXE's ZÖLTEDRUP een zal'je voor de keel en levens lekkernij. KUEIME's TURKEY DROPS Cmet Anijs) in 5 en 10 cents rollen. Overal verkrijgbaar De Oostenrijksche Kanselier op bezoek. Zeileis, de wonderdokter. Weer betoogingen in Madrid. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De vorming van een nieuwe Engelsche partij de „United Empire Party" heeft de conservatieven uit den dommel opgeschrikt. De „Daily Mail", het blad van lord Ro-ther- mere, meldt, dat de leiders der nieuwe partij voornemens zijn alle parlementaire zetels te bestrijden, thans bezet door conservatieve vrijhandelaars. Lord Rothermere heeft naar men weet op zich genomen bij de algemeene verkiezingen voor tenminste vijftig Candida ten te zorgen. Lord Beaverbtook heeft in een rede een beroep gedaan op Baldwin om zijn verkla ring van onlangs tegen invoerrechten op levensmiddelen in te trekken. In dat geval zou hij, Bea verb rook, tot de conservatieve partij terugkeeren. Hij zelde daarbij dat het niet bij hem opkwam eenige partij in den staat te ontwrichten of te vernietigen. De „United Empire Party" was geen politieke maar een economische partij. De conservatieven beginnen, nu zij van de eerste verbazing bekomen zijn aan de ver dediging te denken, want het is niet on waarschijnlijk dat de couranten van Beaver- brook en Rothermere. die honderdduizenden lezers twee maal perdag bewerken, de con servatieve partij op haar grondvesten zal doen schudden. Als een illustratief bericht vermelden wij, dat de hoofdredacteur van het bekende politieke en letterkundige weekblad de „Sa turday Rlview", Gerard Barry, is afgetre den, daar het college van commissarissen beslist heeft dat het blad de „United Empire Party" zou steunen. De geheele redac'.ie en alle medewerkers hebben het voorbeeld van den hoofdredacteur gevolgd. De Fransche socialistische Kamerfractie beeft een motie aangenomen, waarin zij den wil van Tardieu om de regeeringsertsis stelselmatig te verlengen, brandmerkt. De fractie wijst er nadrukkelijk op, dat de groo e rechtsstaande pers Tardieu in zijn taktiek tot het slepend houden van de crisis sterkt, en protesteert tegen deze taktiek welke er op is gericht de partijen te desorga- niseeren, de parlementaire instellingen in discrediet te brengen, het politieke en eco nomische leven der natie te storen en daar door de besluiten va nhet parlement te be ïnvloeden- De fractie weigert aan deze schandelijke komedie mede te doen en waar schuwt het republikeinsch en socialistisch ge zinde land ertegen. De publieke opinie wenscht een regeering op de basis der republïkeinsohe partijen, ten einde de stabiliteit gehandhaafd te zien. Reeds Donderdagmorgen had Tardieu, naar hij zeide, tot onderhandelingen kunnen overgaan, welke hem in staat zouden heb ben gesteld de nieuwe regeering te vormen. Niettemin heeft hij geprefereerd eerst de noodzakelijke onderhandelingen te voeren, ten einde de basis en de arbeidssfeer van het kabinet te verruimen. De partijen, welke de basis zullen vormen van zijn kabinet hebben hem reeds haar medewerking toegezegd. L. A. De anti-monarchis'ische betoo gingen te Madrid. MADRID. 28 Febr. (V.D.) Voor hst ge- bouw der Medische Faculteit te Madrid is het heden wederom tot ernstige ongeregeld heden gekomen ter gelegenheid van een al daar plaatshebbende anti-monarchistische betooging. De polit-ie, die zich genoodzaakt zag handelend op te treden, werd van alle kanten met steenen bekogeld en eerst nadat zij met de klanke sabel enkele charges had uitgevoerd, keerde de rust langzamerhand weer. De regeering heeft aangekondigd, dat zij niet zal aarzelen krachtige maatregelen te nemen, indien deze betoogingen zich moch ten herhalen. Opstandelingenleider president van San Domingo? NEW-YORK, 28 Febr. (VB.) Volgens berichten uit San Domingo zou de leider der opstandelingen, Rafael Urena, de voormalige gezant van de republiek te Parijs, in aan merking komen als voorloopig president. De Amerikaansche regeering heeft den opstan delingen medegedeeld dat zij geen enkele voorloopige regeering zal erkennen. Een mynwerhersstahing in Engeland vermeden. Graham's ziekte is niet van ernstigen aard en in hoofdzaak een gevolg van vermoeienis, veroorzaakt, door zijn overhaasten terug keer uit Genève om deel te nemen aan de discussie over de mijnwet. Het is thans bekend geworden, dat de mijnwerkers voornemens waren geweest on middellijk het werk te staken, indien de re geering zou zijn verslagen. De Centrumfractie van den Rijksdag heeft besloten zich in de ccmm_ss.e bij de stem ming over het Youngplan te onthouden. Dit besluit lichtte Brüning toe in een verklaring waarin hij het bekende standpunt, zijner partij uiteenzette, dat de aanvaarding van de Young-wetten, vooraf moet worden ge gaan door een saneering van Duitschlands financiën en kaspositie. Hoewel de partij instemt met de tot nu toe door den rijks kanselier genomen maatregelen, om dit aoel te bereiken, is zij genoodzaakt zich van s.em- men te onthouden, daar nog geen definitief resultaat is bereikt. De Centrumpartij hoop. evenwel, dat de rijkskanselier er voor de derde lezing van het ontwerp in zal zijn ge slaagd het beoogde doel te bereiken. Ook Leicht verklaarde namens de Beiersche volkspartij zich van stemmen te zullen ont houden. Nadat verschillende amendementen zijn verworpen, wordt art. 1 van het Young plan met 29 stemmen (socialisten-, democraten en Dui-sche volkspartij) tegen 23 (D.-Natio- nalen, communisten, economische partij en Chrlstelijk-nationaleni aangenomen, terwijl elf leden van de beide bovengenoemde par tijen zich onthielden. Met dezelfde stemmen verhouding werd de rest van het Young-plar. aangenomen. De liquidatie-overeenkomst met Polen werd met 28 tegen 24 stemmen aan genomen. Politieke censuur in Engeland? De cummunistische „Daily Worker" meldt dat de post op last van den minister van blnnenlandsche zaken gedurende bijna twee maanden bezwaar heeft gemaakt tegen het bezorgen van een communistische publicatie de „Internationale Perscorrespondentie", een weekblad uitgegeven door de Commu nistische Internationale, dat in verschillende talen verschijnt en bestemd is voor de com munistische partijen in verschillende landen; de artikelen van dit weekblad worden in de communistische pers overgenomen. De liberale „Manchester Guardian" doe: naar aanleiding hiervan opmerken, dat de nummers van de laatste drie maanden van dit weekblad zoo op het eerste gezicht niets ongewoon heftigs bevatten waartegen „bln nenlandsche zaken" bezwaar zou kunnen maken, al was wat er in stond nu niet be paald complimenteus voor de Labour-re- geering. Herhaaldelijk is dit blad, toen lord Brent ford (Joynson Hicks) minister van binnen landsche zaken was vastgehouden maar na een poos weer losgelaten. De ..Manchester Guardian" herinnert er in dit blad aan, al dus het Hbld., dat Labour er -toenmaals als de kippen bij was om af te keuren, dat het blad werd vastgehouden.... Tardieu verlengt den termijn. De meeste bladen constateeren een zekere ontspanning in den binnenlandsch^n politieken toestand, welke ontspanning spe ciaal zou zijn ingetreden bij de radicaal socialisten. Men hoopt, dat de radicaal-socialisten na de eerste opwinding, die bij den val van het kabinet-Chautemps begrijpelijk was, zijn ge rustgesteld. De „République", het blad van Daladier. schrijft echter dat wanneer Tardieu het avontuur wil wagen, hij het linksdhe biok tegenover zich zal vinden. Tardieu zelf verheelt niet, dat de kabi netsvorming nog eenige dagen kan duren Op de vraag van eenige journalisten, die hij te woord stond, of het kabinet spoedig gevormd zou zijn, antwoordde Tardieu dat hij „niet zoo'n haast had". Naar aanleiding van de geruchten, volgens welke er meeningsverschillen zouden bo- staan tusschen Briand en Tardieu, verklaarde Tardieu dat Briand de eenige persoon is. wien hij tot nog toe een portefeuille had aangeboden en die deze had aanvaard- Dacht men aanvankelijk dat Tardieu heden avond zijn regeering compleet zou hebben thans twijfelen velen er zelfs aan of hij Donderdag a.s. het nieuwe kabinet aan de Kamer zal kunnen voorstellen. De „Excelsior" publiceert tegelijkertijd met. de „Nacion" uit Buenos Aires een artikel van Poincaré, waarin deze zich met de ka binetscrisis bezighoudt. De voormalige minister-president zegt, na over het kabinet-Ohautemps te hebben ge sproken. o.a.: De gebeurtenissen, die zich sedert November 1928 (het congres der Ra dicale Partij te Angers) hebben afgespeeld, hebben tot resultaat gehad dat de Kamer in twee bijna gelijke deelen is gesplitst, waaraan de communisten, indien ze dit wil den, afwisselend steun zouden kunnen ver- leenen om de crises vaker op elkaar te doen volgen en het parlement te dlscrediteeren. Het gevaar van dezen toestand wordt ver hoogd door het feit dat er een splitsing is teweeggebracht tusschen de republikeinen, die ongetwijfeld door nuances van elkaar verschillen, doch nie'temin tijdens den oor log en later met wederzijdse!) vertrouwen samengewerkt hebben. Waarom moest er een afgrond ontstaan tusschen Franschen. die door eenzelfde liefde voor hun land en eenzelfden crang om hun burgerplichten te vervullen, zijn bezield! Men kan steeds weer over de oorzaken praten, het naakte feit is er nu een maal. Aman Oellah en Afghanistan. De Afghaansche iega'ie in Londen spreek: het bericht tegen, vo'.gens hetwelk ex-kon:n§ Aman Oellah voornemens zou zijn, In de naaste toekomst naar Afghanistan terug te keeren. In Afghanistan bestaat geen bewe ging ten guns e van den terugkeer van den ex-koning. De onrust onder den SJinwari- stam van den laatsten tijd is ermede ge ëindigd, dat de Sjinwarl's de schuldigen aan de justitie hebben uitgeleverd. De toestand in San Domingo. Uit "Washington wordt gemeld, dat de Amerikaansche consul Cirtis, dis door de regeering der Vereenigde Stafen naar San Domingo is gezonden, telegrafisch aan het f.aats-'epartement heeft medegedeeld, lat °oor zijn bemiddeling een wapen"ilstand is gesloten tusschen de revolu'ionnairen en de egeering van San Domingo. Generaal Trujülo. commandant van het fort Cozama, die de regeering trouw was Tobleven. hééft een onderhoud gehad met de rebellen, die de hoofdstad hebben'bezet en ook het grootste gedeelte van het land 'n hun macht hebben. Hij trachtte een op lossing te vinden van de huidige politieke geschillen. De bijeenkomst werd gehouden in de Amerikaansche legatie en had voor namelijk ten doel een candidaat aan te wijzen, die als tijdelijk president zou optre den. In San Domingo heerscht orde en er zijn geen berichten ontvangen over onlusten el ders in de republiek, DE VERRADERLIJKE WENK BRAUWEN. De moderne menschenkunde tracht, op deze of gene wijze, uit den lichaamsbouw en de verscniilende lichaamsdeelen en lijnen een karakteristiek van den mensch op te bouwen. Regè:s en wetten worden vastgesteld waardoor uit de vormen dit en dat kan wor den afgeleid, en met ijver wordt gezocht, om uit de gelaatstrekken, de handlijnen, den vorm der beenen enz. een zuiver mdividueele karakteristiek te vormen. Men wil achter de coulissen kijken en daar door tot onbsariegelijke conclusies komen wat betreft de eigenschappen van het indi vidu. Sinds geruimen tijd pogen de dames hun schoonheid te verhoogen en nieuwe aan trekkingskracht te winnen. Met een klein apparaat worden de wenkbrauwen in een dun streepje veranderd. En het gillettemesje, dat tot nu toe uitsluitend tot de gereedschappen van den man behoorde, behoort thans tot de toiletartikelen van de dame. Of men gaat naar den kapper, om zich door hem op de zelfde wijze te laten „bewerken". Wat steekt achter deze, naar het schijnt, onscnuidige modeluim, welke, zooals de meeste nieuwig heden, uit Amerika komt? Zielkundlgen zouden uit den vorm der wenkbrauwen het karakter kunnen opmaken zooals wordt beweerd en de dames zijn bang daarvoor. Tezamen gegroeide wenK- brauwen zouden n.l. toobehooren aan spoedig opgewonden en verontwaardigde menschen. Wenkbrauwen, die smal en dun zijn, als op onvruchtbaren grond gezaaid graan, wijzen op een nuchter, eenzijdig, mechanisch wer kend mensch. Dikke en volle wenkbrauwen wijzen op energie, die tot brutaliteit kan stij gen. wanneer de wenkbrauwen borstelig naar voren steken. Mencchen, wier wenkb auwen spits naar boven wijzen, zijn listig, geestig, met scnejnensb.eken, doen ook vol numor. Is de wenkbrauw van een gemiddelde dik'.e en zonder al deze bijzónderheden, dan val. hieruit op te maken, dat wij met een ge schikt mensch te doen hebben. Aldus de zlel- kundigen. Vele dames hebben reeds de mode gevolgd en het verraderlijke „uithangbord" in een dun, smal, kort of lang strookje ver anderd. Een streepje haar is slechts een streepje en kan daarom niets verraden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Radio-lief en leed Alvorens tot de aanschaffing van een radioioesiel over te gaan, geven wij U in over weging het aardige, geestig ge- illust-eerde geschriftje ..Radio Lie: en Leed" bij ons aan te vragen. Het is gratis. BEURSPASSA E - AMSTERDAM Rotteidam - Arnhem - Breda - Lelden Heden: ZATERDAG 1 MAART Palace. ,.Een huwelijk uit wraak". Tooneel: Marga Graf. 8.15 uur. Luxor Theater. „Het Schandaalproces". Tooneel: De Robinetto's en Professor X. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De Maangodin". Too neel: Kremo en Karlino. 7 en 9.15 uur. Standaard Theater. „De laatste opsiand der Comanchen" en „Madame Parvenu". Too neel: Henri ie Dent. 8-15 uur. Ned. Protestantenbond. Haarlem-Noord. Berkenstraat 10. Bazar. 25 en 710 uur. Brongebouw. Balmasqué Micgielse en Van Ake. 9 uur. Bloemhof, Balmasqué Haarl. Tooneel En semble. Geb. Olympia. Feestavond Deutsche Verein. 8 uur. B e v e r w ij k. Veilinggebouw „Kennemer- land". Bloemententoons'.elling. 10—10 uur. Zandvoort. Pavilion Riche. Gestumeerd Vastenavond bal. ZONDAG 2 MAART Schouwburg Jansweg. Sonny Boy". 8.15 u. Gem. Concertzaal. Jac. Smits' Specialiteiten Gezelschap. 8 uur. Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat 22. Psycho Synthese. B. v. d. Meer: „Zelfbestem ming". 10.30 uur v.m. Bioscoopvoorstellingen, van 2 uur af. Rembrandt Theate~. Populair wetenschap pelijke voorstelling. ..Pori". 11.30 uur v.m. Dagelijks: Waag. „Kunst zij ons Doel" Ten toonstelling Llmburgsche Kunstkring. Beverwijk. Veilinggebouw „Kennemer- land". Bloemententoonstelling. 10—10 uur. MAANDAG 5 MAART Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.. (Van onzen correspondent). Eigenlijk een kwestie, die in de eerste plaats Oostenrijk aangaat. Maar men zweert er hier nu eenmaal bij. dat Duitschland en Oostenrijk ten slotte éen zijn. En straks zult u zien. dat wij Beriijners wel degelijk het recht hebben over de dingen, waarvan ik ditmaal vertellen wil, mee te praten. Van te voren echter nog even iets anders. Maandag is de heer Hans Schober, bonds kanselier van de Oostenrijksche republiek, na een off.cieel bezoek aan Berlijn, dat drie dagen geduurd heeft, naar het vriendelijke Weenen teruggekeerd. Ik heb gelegenheid gehad, met den heer Schober. dien ik al kende uit de dagen, toen hij als Weensch hoofdcommissaris van politie in Berlijn den afgevaardigde bij het groote politiecongres speelde, een.ge beleefdheden te wisselen. Veel tijd had hij ditmaal niet. Het gezantschap en vooral de persattaché moesten maar zorgen, dat de openbare meening voldoende bewerkt werd, gelijk dat in zulke gevallen gebruike lijk is. En behalve enkele bladen, die een meer of minder belangwekkend „interview" thuisgestuurd kregen en dat ook gehoorzaam hebben afgedrukt, kregen de honderden binnen- en buitenlandsche journalisten, die hier werkzaam zijn, slechts een uurtje ge legenheid den heer Schober te hooren. Hij had ons uitgenoodigd, naar de ons weibeken- de zalen van het Paleis Friedrlch Leopold te komen, dat een onderdeel van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken vormt, het Oostenrijksche gezantschap zou voor zulk een ontvangst zeker te klein geweest zijn en daar las hij ons, voor een tafeltje zittend temidden van zeker driehonderd ver tegenwoordigers der openbare meening. een lang epistel voor. dat vertelde van de r.ooden van bet kleine Oostenrijk in de afgeloopen jaren en van het optimrsme. waarmede thans de regeering-Schober de toekomst tegemoet ziet. Belangstelling voor zijn woorden was ech ter slechts bij eenige tientallen in hoofd zaak Duitsche dagbladschrijvers aanwezig, die zich bovendien als gastheeren voelden. Do groote meerderheid en dat was teekenend voor dit geheele offlcleele bezoek, waarvan de wereldpolitiek zich niet al te veel heeft aangetrokken. begon al spoedig niet zeer beleefde persoonlijke gesprekken, die ten slotte zoo luid werden, dat de Oostenrijksche Kanselier boos moest opmerken, zulk een lawaai niet te kunnen overschreeuwen. Wat in 'die particuliere gesprekken gezegd werd, was echter veel belangwekkender dan het lesje, dat de kranige oude heer met het grijze sikje en het stijl-witte kortaf geknipte haar aan zijn kindertafeltje opzegde. En had hij die gesprekken mee kunnen aanhoo- ren, dan zou hij, zelf een handigerd van het eerste water, waarschijnlijk innerlijk schik gehad hebben over zijn onwillige toehoorders, die er niet inliepen, zich geen knollen voor citroenen lieten verkoopen, geen aandacht veinsden voor propagandistische algemeen heden, maar onder elkander vaststelden, dat de goede heer Schober, die thans in Oosten rijk terecht een zoo groote populariteit ver worven heeft, ten slotte niet anders is dan een werktuig in handen van het Itailaansche fascisme, en de nieuwe koers van het kleine Oostcmijk Duitschland verder dan ooit brengt van de aansluiting, die Jaren lang een hoofdpunt in het programma der Duit sche republikeinen geweest is, en nog is. Men vergeleek het bezoek, dat Schober on langs aan Rome gebracht had met de dagen, die hij aan Berlijn gaf, en kwam tot de 9m- dekking, dat ae Beriijners niet zoo malscli in het ootje genomen zijn. Met vrijwel alle landen van beteekenis heeft Duitsrhland reeds handelsverdragen, slechts met Oosten rijk niet, waarmee het notabene één Rijk wil worden, dat het als Broedervolk be schouwt. En nu het dank zij Schober's kunst om te onderhandelen eindelijk zoover ge komen schijnt (schijnt, want men heeft ook ditmaal nog niet alle moeilijkheden uit den weg weten te ruimen!) ziet het er naar uit, alsof Oostenrijk in hoofdzaak alle voordee- len trekken zal om zijn'uitvoer, wat dringend noodig is (de handelsbalans is met een milliard Schilling passief) ook naar Duitsche zijde niet onbelangrijk te verhoogen, zonder dat de Duitsche uitvoer naar Oostenrijk noemenswaardig zal toenemen. Maar wonderlijker is, dat men den gast er niet op attent gemaakt heeft, dat hij door zijn zeer eng bondgenootschap met Italië de Duitsche stammen in Zuid-Tyrol waarover zooveel ook in rechtsche Duitsche kringen te doen geweest is, aan den eens zoo gehaten Italiaanschen buurman heeft uitgeleverd. Een bewijs alweer van de onoprechtheid van den Duitscher. zoodra de politiek in het spel is, en van de voosheid van de zoogenaamde Duitsche „nationale" beweging. Schober is intusschen niet de eenige han dige Oostenrijker, die landgenoot en stam broeder in de luren weet te leggen. Ik wil een anderen naam noemen, die ook al wereld roem dreigt te veroveren. Het is die van den wonderdokter Zeileis, die juist in deze dagen de algemeene aandacht trekt en wiens pom- peuse sanatoria in het Oostenrijksche dorpje Gallspach een week of twee geleden ook in Berlijn, en wel op drie verschillende plaat sen, filialen gekregen hebben. Ik wil als leek op het zuiver medisch ge deelte van den z^er heftigen strijd voor en tegen Zeüeis, die langzamerhand zelfs poli tieke vormen gaat aannemen, niet ingaan Wonderdokters hebben we gehad zoolang de menschheid bestaat. Ze leven van het botte geloof der menschen in hun bovenaardsche krachten. Vaak hebben ze hypnotische krach ten, meestal echter zijn ze alleen maar kwak zalvers en hebben ze hun „genezingen" te danken aan de suggestie, die van hun per soon en hun methode uitgaat en die den zieke de kracht geeft zich tegen zijn lijden te verzetten en daardoor zijn organisme in den strijd tegen ziekteverwekkers te sterken. Iets dergelijks zal vermoedelijk ook wel het geheim van de enorme propaganda zijn, die van de „Zeileis-Instituten" uitgaat. Vermoedelijk! Ik wil zeer voorzichtig zijn bi mijn uitdrukkingen, omdat, de heeren rondom Zeileis natuurlijk beschikt hij over een staf heusche geneesheeren. die zijn methode door dik en dun verdedigen en die ook niet bang zijn "voor processen tegen hen, die in het openbaar de nieuwe geneesmetho de in twijfel trekken den laatsten tijd een woes.e campagne begonnen zijn omêen stroom der miliioenen, welke uit cie zakken der z.eken naar geneesheeren, hotels, pen sions en andere winsttrekkenden overloopt, niet plotseling als gevolg van de aanvallen der serieuse medici en teleurgestelde lijders, die thans zelfs door hun regeeringen onder steund worden, voorgoed te doen opdrogen! Vermoedelijk hebben we ook ditmaai uit sluitend te doen met zelfmggestle. Zeileis is geen arts En slechts dank zij de omstandigheid, dat Duitschland en Oosten rijk geen wettelijk verbod tegen het uitoefe nen der geneeskundige door leeken kennen, kon hij zrch in Gallspach met zf)n instituut vestigen n langzamerhand zooveel patiënten trekken, dat nu ditzelfde Gallspach zeker evenveel zieken tot zich trekt als bijvoor beeld Lourdes (in 1S29 kwamen o.a. ook 158 Nederlanders naar Gallspach om zich te laten genezen en 't zou belangwekkend zijn te hooren, welke resultaten de wonderdokter met hen bereikt heeft), zoodat in het afge loopen jaar niet minder dan 140.000 zieken in dit dorji alleen ondergebracht moesten worden. De eigenlijke felle strijd tegen Zellels is echter pas ontbrand, sinds de bekende Ber- Hjnsche professor Lazarus er ln geslaagd was, in verschillende Zeileis-Instituten on bekend en als zoogenaamde zieke ln te drin gen, waarbij hU gelegenheid had vast te stel len, dat men hem de zotste diagnosen van zichzelf voorzette en hem „behandelde" met lampen, die een volkomen onschuldig en ze ker niet geneeskrachtig licht uitstralen, zoo dat de geleerde en tevens practlsche arts tot de ontdekking kwam. dat men hier met een niet ongevaariljken kwakzalver te doen heeft, gevaarlijk vooral, omdat gebleken Is, dat vele zieken, die wellicht nog te red den geweest waren, door deze onzinnige be handeling en het daardoor voorwoekeren van hun werkelijke kwalen ten slotte red deloos verloren waren. Zeileis, die een uiterst ongemakkelijk heerschap schijnt te zijn, heeft zich nu tegen al deze aanvallen der serieuse artsen, der teleurgestelde zieken en der regeeringen van Oostenrijk en van Pruisen (deze laatste heeft gisteren een officieele waarschuwing laten publiceeren) te verdedigen. Fotografen slui pen met hun toestellen als „zieken" binnen, worden dan ontdekt en door den kwakzal ver persoonlijk vervolgd en uit het instituut gejaagd, artsen wc-ten zich toegang te ver schaffen en trachten hun collega's, die bij Zellels werkzaam zijn, uit te hooren.... kort om, er hebben zich twee groote groepen gevormd, die een strijd begonnen zijn, waar van het einde voorloopig nog niet te overzien is. En natuurlijk is de groep-Zelleis "iet. de zwakkere van beide. Wie door hem „gene zen" werd, behoort tot dien aanhang. Artsen die door hem verdienen, willen geen kwaad van hem hooren en zijn natuurlijk te goe der trouw, wat hun geloof Ln zijn methode betreft. Maar ook de hoteliers, de pension houders, de verhuurders van kamers voor do tienduizenden zieken, de kranten, die groote advertenties van Zeileis krijgen, de restau rants in de plaatsen, waar nieuwe instituten gebouwd worden, de landelijke autoriteiten, die een geweldig vreemdelingenverkeer waarnemen, waarvan ze gaarne nog lango jaren de vruchten zouden willen plukken, vertoonen niet de minste neiging, met de protesten der wetenschap tegen de methode- Zeileis in te stemmen. En waar ook Berlijn al drie Zeileis-Institu ten heeft en binnenkort de rechter zal moe ten uitmaken, of Zellels een kwakzalver dan wel een redder der menschheid is en ln het laatste geval prof. Lazarus voor de gevol gen van zijn aanval zal moeten opkomen, kunt u zich voorstellen, dat we ln dit geval heel wat meer belang stellen dan in de sluw#» plannen van dien anderen Oostenrijker, die ons zooeven glimlachend en tevreden verla ten heeft. H. v. 3. DE STAD VAN DE BROEDERS EN ZUSTERS. Herrnhut, de stad van de broeders en zus ters is, kort ge'eden, tot stad verheven. Wie kent haar niet, althans van naam, d.ze eigenaardigste aller steden. Een stad, waar geen bioscoop, geen schouwburg, geen dans zaal en waar het middelpunt de kerk is. En deze kerk is een plaats, welke het meest wordt bezocht en het middelpunt is van de belangstelling van de bewoners. Van de 1501) Inwoners zijn er toch minstens 13(0, die ge regeld de kerk bezoeken. Maar aan een kerk herinnert dit bedehuis niet. Er zijn geen kerkramen en geen kerktorens en het in wendige Is hier slechts een lessenaar, waar aan de predikant, niet in tabbaard, doch in een gewoon jasje, een redevoering houdt. Zoo eigenaardig als de kerk is ook het kerkhof. Hier ontbreekt alles, wat anders aan een kerkhof doet denken. Er zijn geen graf heuvels, noch grafzerken, de graven zijn ge lijk gemaakt, de een zoowel als de andere. De deur staat dag en nacht open en ieder een kan het kerkhof bezoeken wanneer hij wil. Zij, die hier een rustplaa's hebben ge vonden, komen uit alle were'ckleelen, want allen behooren tot de „groote broederschap". En deze broedergemeente heeft haar ze ion en gebruiken, haar eigenaardige kleedil be houden, zooals ze wa~en sinds haar stlchtl"g In het Jaar 1722. Onder elkaar noemen zij zich de Hernhtitter broeders en zurters. Kl-e- 'dnc en /tin bu«tr>n"-wi->n eenvoudig. Onderscheid van rang bestaat niet Bier cn wUn worden niet gedronken. Kaart spel is verboden. De vrouwen dragen linr.en mutsjes met zijden bandjes, waarvan de kleur verschillend is, in verband met de persoon, welke de muts draagt. Meisjes, jonge vrou wen, getrouwde vrouwen of weduwen dragen resp. donkerroode, licht roode, blauwe of wit te zijden bandjes om de muts,

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5