H. D. VERTELLINGEN. STADSNIEUWS EMSER-WATER SCHILDERWERK DE MOEILIJKE REIS HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 'l MAART 1930 (Nndruk verboden; auteursrecht voorbehouden). door ADOLF. Strijd. Toen van Bucht het bankbiljet als een verbluffend wonder zoo op de kale straat zag liggen en kwasie kalm erheen stapte zijn wandelstok liet vallen en hem gelijk met het papier weer opraapte en toen langzaam door drentelde, was zijn eerste opwelling om naar een hotel te gaan. te eten tot hij niet meer kon. en zijn knagende maag het zwijgen op te leggen. Voor een schilderijenwinkel pro beerde hij, geïnteresseerd kijkende naar de prullen die hem niets konden schelen, zijn angst en geweten te overwinnen. „Eten moet ik", besloot hy kort er. nam een stap in de richting van Hotel Holt. Maar hij stond dadelijk weer stlL Als hij naar zijn kamer ging waar Riek wachtte kon hij voor vijftig centen voldoen de eten en de rest beter gebruiken voor an dere dingen. Een oude juffrouw gluurde door een spionnetje door de straat. Haar bleeke gezicht zag Bucht in het spiegeltje. Was hij ontdekt? Hoe kon hij zoo stom staan dralen, Niets voor hem, die voor gesle pen doorging. Zijn houding moest zoo wel op vallen. Met groote veerkrachtige passen liep hij In eens door naar Holt. „Dag Bucht". „Ah, Sommer, hoe gaat het." „Slecht, zei Sommer. Heb hard geld noo- dlg. Denk eens aan die tien gulden zeg." Bucht greep woest naar het lneengefrom- melde papier. Sommer had hem nooit zien kleuren, maar nu steeg een blos naar Bucht's gezicht. Met argusblikken volgde Sommer diens be weging. Zou Bucht eindelijk over de brug komen? Maar neen. In een secondedeel had de schul denaar een heftigen lnnerlijken strijd gestre den. Met een wanhopig gebaar, zijn vingers wijd uiteen en zijn armen zijwaarts verae- -kerde hij: „Waarachtig Sommer, als ik het had. Je kreeg het dadelijk." Sommer kreeg nu achterdocht „Bucht is niet arm. maar bedriegt me". Heel kort nam hij afscheid. Correct groet te hij en verdween, terwijl de heele wereld om Bucht scheen te draalen. „Wat sta Je daar ouwe Jongen? Hoe ls het met Riek?" Het was een Bucht die het zei, maar een jongere, meer welvarende en luchthartigere. „Zoo broertje," groette de oudste vaderlijk, „gaan de zaken goed?" De Jongere blufte, toonde brieven die van goede relaties getuigden, de oudste werd steeds stroever en stiller. „Hoe ls het met Riek?" zei hij plotseling ln zichzelf. „Nou rondweg: slecht. Ze kan niet tegen de zorgen. Is ze niet gewend. We wonen allang niet meer ln Woerdesteyn. het huls werd ons te duur. Zitten nu ln een klein kamertje. Een tikje medelijden en veel aanmatiging klonk in de stem van den andere: „Moeilijk eerlijk te blijven, met al die tegenslagen, maar denk aan Vader. Toen die hoorde van al je leeningen heeft hij het erg te kwaad gehad". En toen er vlak bovenop: „Hzb Je heelemaal geen vooruitzichten?" De oudste frommelde met wellust zijn be idt van honderd gulden ln zijn vulsU Dat was meer dan vooruitzicht. „Riek heeft wel geld te verwachten van familie, maar het schijnt dat ze mij niet mogen daar". Bucht keek bitter over zijn veel kleineren broer heen. „Een reden te meer om niet meer te lee- nen" schetterde de broer, en de oudste voelde zich flauw en zwak worden van honger en wanhoop. „Bonjour", zei hij opeens. Vader de groe ten." De Jonge Bucht keek een poosje ,4e lange" na, die zoo vreemd deed. Eerlijkheid, Vader, Riek, Sommer, duizelde hot de oudste door het hoofd. Als lk Riek de honderd gulden geef voor kamerhuur, eten, kleine schulden enz. dan ben ik gered en er kraalt geen haan naar. Daar zag hij weer spionnetjes en in zijn verbeelding het glu rende vrouwengezicht. Angstzweet brak hem uit. Slap tegen een boom geleund bedacht hij, dat een arme berooide kerel het papier ver loren kon hebben. En wat te doen als de honderd pop op waren. Zou hij voor een week uitstel van executie een dief zijn? Soms had hij lust het papier weg te smijten, dan weer hield Bucht het krampachtig in zijn vuist. Lusteloos naderde hU de kamer, waar Riek alleen zat. natuurlijk te schreien. Hij vervloekte zijn gebrek aan ondernemings durf en vindingrijkheid. Doodmoe na drie hoog opgeklommen te zijn, stapte hij zijn kamer binnen. Riek schreide niet. Ze trad dadelijk op hem toe en vleide zich tegen hem aan. Da delijk voelde hij zich sterker worden en streelde heur haar. Wat nu? Moest hij Riek weer teleurstellen en weer zeggen: „niets ge vonden. weer niets," of moet hij haar triom- phantelijk zijn vondst toonen. Maar hoe neemt zij het op? Ze trok hem zachtjes op een stoel. „Nieuws?" vroeg ze met een geheimzinnig lachje. Haar lachen maakte hem wrevelig. „Nee", zei hij bijna ruw en greep plots naar de zijzak van zijn Jas. Maar daar bleef zijn hand besluiteloos rusten. „Ik wel" lachte Riek vriendelijk, „en goed nieuws ook. „Wat?" „Ja, tante is geweest. Ze schrok van onzen toestand. Ze heeft geïnformeerd naar jou en ze vindt dat het absoluut jouw schuld niet is. Je kan oom komen helpen en we krijgen Wild sprong hij op. „Kijk eens, dat breng ik naar de politie, dat vond ik op straat, maar ik breng het terug, absoluut." „Dat?" vroeg Riek gestoord, „heeft dat waarde?" Bucht keek eens naar zijn vondst en het leek of hij neer zou vallen van zijn stoel. Rookt Dokter Kips, de beste 6-cents sigaar, magazijn de Kroon. Koningstraat 10. las hij. Verslagen keerde hij het blad om en las weer: „betaalt aan toonder honderd gulden." Riek begreep niet alles, maar wel dat ze troosten moest. „Morgen gaan we samen naar Oom", zei ze zijn hand grijpend. Alles zal weer goed komen". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BART ELJOR'SSl RAAI 16 TELEF. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Sfofzu»ger« f 175. MIDDELBAAR- EN VOORBEREI DEND HOOGER ONDERWIJS. BIJNA 120.000 SCHOOLGELD. B. en W. van Haarlem hebben aan den ge meenteraad ter vaststelling aangeboden het kohier der schoolgelden voor Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs, cursus 1929- '30, met een opbrengst van f 116.061.41. Meest al komt er nog een suppletoir kohier, zoodat het totaal wel f 120.000 zal worden. ARROND. RECHTBANK. UITSPRAKEN. C. H. J. G., chauffeur, wonende te Amsterdam, vrijgesproken. J. S., chauffeur, wonende te Wijk aan Zee en Duin, Vrijgesproken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». p«r rafel. Het sedert eeuwen bekende en onovertroffen middel tegen hoest en verkoudheid, en alle aandoeningen der slijmvliezen. Prijs per kruik of fleich 65 ct. Restitutie ledige flesck 5 ct. HAARLEMSCHE BESTUURDERS- BOND. JAARVERGADERING. Door den Haarlemschen Bestuurders Bond werd Donderdagavond in het gebouw De Centrale een druk bezochte jaarvergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer A. Mars. Na zijn openingswoord deelde de voorzitter mede. dat door het bestuur van de vereent ging van het Nijverheidsonderwijs een af wijzend antwoord was gezonden op het ver zoek om een vertegenwoordiger der vakbe weging ln dat bestuur te doen opnemen. Het bestuur zal deze aangelegenheid nader onder het oog zien, daar de argumenten van het bestuur onjuist zijn. Verder dat ook hier ter stede een Plaatse lijke Commissie zal worden samengesteld voor de uitvoering van de Ziektewet, welke commissie zal bestaan uit vertegenwoordigers der .werkgevers en werknemers. Voor der. H.B.B. werden hiervoor aangewezen de heeren G. Flameling, A. Mars en C. v. d. Winden. Verschillende besprekingen zijn gevoerd over het stichten van een Districtbureau voor Arbeidsrecht, welke er tenslotte toe zullen leiden, dat tot de vorming binnen eenige weken zal kunnen worden overge gaan. Zondag werd te Amsterdam een vergade ring gehouden van de Bestuurdersbonden uit Noord-Holland teneinde een Federatie van Bestuurdersbonden te stichten. Op deze vergadering ls besloten dat ook den Haarl. Bestuurders Bond een vertegenwoordiger in dat bestuur zal aanwijzen. Voor de viering van het 1 Mei-feest zijn de voorzitters van de aangesloten organi saties opgeroepen tot een vergadering, op dat de dagverdeellng kan worden vastge steld en verder het geheete programma. Na deze mededeelingen kwamen de versla gen in behandeling welke alle met alge- meene stemmen werden goedgekeurd., n.l. het verslag van den secretaris den heer Eizema, penningmeester den heer Flameling en het Bureau voor Arbeidsrecht van den adviseur F. C. Gies. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende bestuursleden A. Eizema, G. Flame ling, G. Blokdijk en F. C. Gies bij accla matie herkozen. DE SPAARNEBANK. 6Vz pCt DIVIDEND. In de Vrijdagmiddag gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders van de N. V. De Spaarnebank te Haarlem, werden de balans en verlies- en winstrekening over het Jaar 1929 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 6 1/2 pet (vorig jaar 6 pet.), na een overboeking van f 50.000. op de reser ves. De aftredende leden van den Raad van Commissarissen, de heeren dr. E. A. M. Droog, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en B. J. V. van Hees, werden herkozen. In het jaarverslag wordt opgemerkt dat de bank getroffen ls door het overlijden van den heer Ir. J. J. Beijnes, die van de oprich ting der bank af-deel uitmaakte "van het college van corttmlBkarissen en geruimen tijd van den raad van toezicht. Verder wordt gezegd: Het afgesloten boekjaar is er een geweest van opvallende tegenstellingen. Na een pe riode van duur geld en groote levendigheid ter beurze twee factoren, welke de uit komsten van het bankbedrijf gunstig ple gen te beïnvloeden veroorzaakte de einae- October tamelijk onverwacht ingezette crisis, welke zich aan alle internationale beurscen- tra voltrok, een algeheelen ommekeer. He: wisseldisconto der Nederlandsche Bank, het welk sedert 25 Maart 1929 was vastgesteld op 5 12 pet. werd door twee kort opeenvolgende tariefsverlagingen in het afgeloopen Doek- jaar. in sympathie met Me toonaangevende geldmarkten te Londen en New-York tot 4 1/2 pet. teruggebracht. Inmiddels heeft een nieuwe herziening op 16 Januari 1930 de dis conto-tarieven onzer circulatiebank ander maal met een half procent verlaagd. De prolongatierente, welke de eerste drie kwartalen een gemiddelde aangaf van res pectievelijk 4.776 pet., 5.665 pet. en 4.947 pet., bedroeg over het laatste kwartaal gemid deld slechts 4.209 pet. Als natuurlijk gevolg van de crisis verviel de fondsenhandel, na eenige scherpe koersdalingen te hebben door gemaakt, welke op sommige oogenbllkken voor een paniek deden vreezen, in een luste- looze stemming, welke zich vooral de laatste maanden kenmerkte door een uiterst be perkten handel. Ofschoon deze omstandighe den ln de naaste toekomst onze winstcijfers vermoedelijk zullen blijven drukken, mogen wij toch allerminst voorbijzien, dat de ge schetste gang van zaken het beschikbare cre- diet uit de handen van een al te zeer opge voerde fondsenspeculatie wederom ter be schikking heeft gebracht van het bedrijfs leven, hetwelk slechts bij een matigen rente- standaard baat kan vinden. In hoeverre de op effectenbezit geleden verliezen een terugslag op het economische leven zullen doen gevoelen is nog moeilijk to overzien. Voor zoover ons eigen bedrijf ons eenig inzicht veroorlooft, schijnt er geen aanleiding te bestaan voor overdreven vrees. Waren de uitkomsten van den landbouw over het algemeen niet gunstig, een voor onze streek belangrijke uitzondering vormde het bloembollenbedrijf. De handel in het pro duct leverde weliswaar ln het afgeloopen jaar onbevredigende resultaten op, doch de kweekers zagen hun arbeid, ondanks vorst- misère, wederom ruim beloond. Vooral ook het Bijkantoor van onze Instelling te Bever wijk ondervond hiervan de voordeelen. In het algemeen trouwens mogen wij over de in 1929 behaalde resultaten tevreden zijn Voor verliezen van eenige beteekenis op ver strekte handelscredieten bleven wij gespaard. Evenmin bracht de beurscrisis ons ln de noodzakelijkheid onze cliënten tot afwikke ling van ongewenschte fondsenposities te dwingen, zoodat risico's, welke tot eenige speciale reserve nopen, niet zijn aan te wij zen. Uit de winst- en verliesrekening blijkt, dat de winst f 214.992.64 heeft bedragen. DE DIRECTEUR VAN OPENBARE WERKEN. GEEN AFZONDERLIJK HOOFD VOOR HET GRONDBEDRIJF. Het gemeentebestuur heeft thans gegadig den opgeroepen voor de betrekking van di recteur van Onenbare Werken In de onroe- nlng wordt gezegd, dat tot het bedrijf van Onenbare Werken mede behoort de ..stads uitbreiding" en het „gemeentelijk grondbe drijf De jaarwedde Is f 7000 tot f 10.000. te be reiken door-vijf twee-Jaarlijksche verhoogin- een van f 600: dienstjaren in gelijke betrek king elders doorgebracht tellen mede; ook om andere redenen is benoeming op eene wedde boven het minimum moeellik. Sollicitatiën moeten vóór 24 Maart e.k. in gezonden worden. Uit deze oproeping blijkt, dat geen uitvoe ring is gegeven aan het voornemen om een afzonderlijk hoofd te benoemen voor het Grondbedrijf. In de oproeping is niet vastgelegd, dat een ingenieur gevraagd wordt, blijkbaar hebben B. en W. den kring der gegadigden niet tot de ingenieurs willen beperken. ST. RAPHAEL. Donderdagavond hield de afdeeling Haar lem I (Spoor) van den R.-K. Bond van spoor- en tramwegpersoneel „St. Raphael" een druk bezochte vergadering ln het gebouw „St. Bo- vo". onder leiding van voorzitter den heer de Rooy. Eenfge nieuwe leden werden geïnstalleerd. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Alleman, bleek dat dit jaar het ledental steeg van 357 tot 371. Hulde werd gebracht aan de gebroeders de Bruin voor het vele propagandawerk door hen verricht en aan de heeren Gieze en Westbroek voor hun werk in de reciteerclub. Het fonds voor het Mgr Musearsoord telt in ons land reeds 8500 le den. Verwacht wordt dat dit weldra tot 10.000 zal zijn gestegen. Haarlem heeft voor dit herstellingsoord f 1500 afgedragen als saldo van een bazar. Tenslotte werden in het verslag de verdiensten in het licht gesteld voor den geestelijk adviseur kapelaan de Lugt. Het verslag van den penningmeester den Veltman werd, onder dankbetuiging voor het zuinige beheer, goedgekeurd. Hierop volgde de verkiezing van een voor zitter. Als candidaat werd gesteld de heer van Emmenk. Uil de vergadering werd be vreemding uitgesproken, dat er een tegen- candidaat gesteld* was. hoewel er in de ver gadering toch weinig te bemerken was van crltiek op de leiding van den tegenwoordigen voorzitter. De aftredende voorzitter werd daarop met groote meerderheid van stemmen herkozen. De andere aftredende bestuursleden, de heeren Remmé en Ferron, werden bij enkele candidaatstelling herkozen. In de vacature v. Dam zal nader worden voorzien. Als afgevaardigden ln den Raad van Af gevaardigden werden benoemd de heeren De Rooy en Alleman. In de Commissie voor Her wonnen Levenskracht werden benoemd de heeren Reinierse, Hendriks, Leeflang, Drost en Westbroek INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a CO Cts. per regel. 50 JAAR IN GEMEENTEDIENST. De heer P. Kalbfleisch, referendaris van de afdeeling onderwijs en verkiezingen ten stadhuize, zal 1 Mei 50 jaar ln gemeente dienst zijn. VKAAGT VUÜK UW BIIXMLN- tIM BUlit.I FIRMA J. HEYDANUS Zn KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60tJ Tel, H361 van 8-12 en H*— 5. ZaterA 8-1 VOOR DEN POLITIERECHTER. Nog één kans gegeven. Een 22-jarige man uit den Haag, die eerst een leventje van vroolijken Frans geleid heeft, stond nu voor den rechter. De politierechter maakte voor hem de balans op. Daaruit bleek, dat. hij'als reik. ger in dienst geweest was van een handelaar, fcje te Aalsmeer, die nu zit met een collectie onbetaalde rekeningen, omdat de jonge Hagenaar onrechtmatig het geld In zijn zai gestoken had. In de dagvaarding werd een bedrag van f 75 genoemd, maar de patroon schatte het nadeel op f 500 a f 600. De reclasseeringsvereeniging te 's Gravenhage wilde den verdachte bij een voorwaarde. Ujke veroordeling onder haar hoede nemen, mi's strenge voorwaarden worden opgelegd. De officier van Justitie stelde 4 maanden voorwaardelijk voor, met een proeftijd van 3 jaar. De politierechter constateerde, dat het verdachte gemakkelijk gemaakt is om zich het geld toe te eigenen, want de administratie van den patrpon was heel primitief. Verder zei de politierechter tot verdachte: ik wil het nog éénmaal met je probeeren qm je uit de gevangenis te houden, maar denk er om, dat het je laa'ste kans is. De verdediger Mr. Dr. A. F. H. Schreurs, had zich met het requisitoir vereenigd. De rekening van den tandarts. Een IJmuidenaar was kwaad, omdat hem op een ongelegen oogenblik een wissel werd gepresenteerd. De wissellooper trad wat on tactisch op en het gevolg was, dat. een mi- nuut later twee echte en twee kunsttanden van den wissellooper op straat lagen. De rekening van de tandarts was f 00 als de winkelier het moet betalen en f 50 ais <ie wissellooper er voor aansprakelijk is. Het Openbaar Ministerie eischte 10 gulden boete. De politierechter wees dien eisch toe gelastte ook de?ï betaling van de rekening van den tandarts tot een bedrag van f 50. Vader en dochter. Man en vrouw te IJmuiden, waren geschei den. Een getrouwde dochter heeft blijkbaar de partij van haar moeder gekozen. Het ge volg was een heftig kibbelpartijtje tusschen vader en dochter, alsook een kastijding der dochter. Ter zitting, waar de vader terecht stond wegens mishandeling, werd de ruzie voort gezet. Belde partijen waren met hun partijen opgekomen. Het O. M. wilde den vader straffen rat io gulden boete om hem te lereen, dat hij zijn handen moet thuis houden. De politierechter maakte er 7 grilden van. MATTHaUS PASSION. Op Vrijdag 28 Maart zal door de Chr. Ora- toriumvereeniging in de Gemeentelijke Con certzaal worden uitgevoerd de Matthaus Passion van Joh. Seb. Bach. Als solisten zul len medewerken de dames Jo Vincent, so praan; Theodora Versteegh, alt en de heeren Jac. v. Kempen, tenor; Willem Ravelli, bas; Jac. Ph. Caro, bas; Ant. v. d. Horst, orgel en Piet Halsema, clavecimbel. De begeleiding is in handen van het Utrechtsc'n Stedelijk Or kest, terwijl het geheel onder leiding zal staan van den directeur der C.O.V. de heer George Robert. VERGOEDING. B. en W. stellen den raad voor aan de „Ver- eenlglng Christelijke school tot opleiding voor Gymnasiaal en Middelbaar onderwijs en In richting voor M.U.L O. te Haarlem", Dreef 20, overeenkomstig artikel 205bis der l.o.-wet 1920, over het jaar 1929 te vergoeden de huur- som van het gymnastieklokaal, waar het on derwijs in de lichamelijke oefening werd ge geven en wel tot een bedrag van f 250. B. en W. stellen verder voor aan de Ver- eenlging „Groen van Prinsterer" f 1800 te schenken als kosten van de omzetting der school van een school voor gewoon lager on derwijs in een z.g. „Opleidingsschool". AANBESTEDING RIJKSWATERSTAAT. De Rijkswaterstaat te Haarlem heeft aanbe steed de voorziening van de boorden van het Noord-Ho'iandsch Kanaal, raming voor per ceel I f 5850, perceel II f 2000; perceel III f 4000. Laagste inschrijver voor perceel I en II te zamen J. de Groot Purm^end voor f 7175, voor perceel III W. Veenscra, Den Helder f 3799. FEUILLETON 18) Roman van QULBERT FOOT N ER. JO) Garth was verstoord. Hij vroeg zich af: Hoe moet lk haar vannacht warm en droog houden? Natalie echter hield zich goed en was opge- wekt. Is het niet vreemd. Garth, riep zij in eens. Van kind af aan heb ik altijd verlangd in den reven te spelen. En nu kan lk het vol op. Heerlijk om de regen zoo op Je neer te laten plassen! Wat zijn vrouwen eigenlijk kLnderen. Nooit van m'n leven wil lk nog een paraplule! Niettemin was Garth bezorgd, hoe hij een drove plaats zou kunnen vinden om de tent op te slaan. HIJ had geleerd nooit meer de afstanden te vertrouwen in een onbekend land. Aan het eind van een dier cindelooze bochten voelden zij omstreeks vijf uur een frissche ren wind. De rivier liep nu rechtuit als een kanaal en daarginds zagen zij de hooge gol ven van het Caribou-meer. Natalie riep: Hoera voor de bemanning van de Flat- lron! Ket. is volbracht. ZU stak haar hand uit. Mijn hand. kameraad. Aan het eind van de rivier, te midden van de zandvlakte op den oever van het moer stond een kleine logge hut. half ln de duinen begraven. Rook steeg op uit den schoorsteen. Prachtig! riep Garth uit. Hier kun Je Je kleercn tenmin^e drogen. Hij keek de vlakte over, maar zag nergens kano's of de uitrusting van een expeditie. Wij hebben hem weer gemist, zei Garth grimmig. Zij gingen aan land en zwoegden door het zand naar de deur van de hut. Het uitzicht was uiterst triestig; er was nergens eenig teeken van leven, behalve de ijle rook uit den schoorsteen. Aan hun linkerhand strek te het meer zich glanzend uit naar den ho rizont. Onder den westenwind sloegen de golven hoog op. Dat. had de Flat-iron nooit gehaald, merkte Garth op. Hij klopte op de kleine deur. Binnen! riep een stem onmiddellijk. Zij keken elkaar verbaasd aan. Engelsch! fluisterde zij. Een blanke man. Gelukkig! zei hij. HOOFDSTUK IX. Het hart van een Jongen. Het was een jongeman,- die hen aankeek, uit den achtergrond van de hut, een zeven tienjarige jongen met blozende wangen en een paar rijen witte tanden. Zijn blauwe oogen fonkelden van louter geestdrift ter ver welkoming. Kom binnen, zei hij, en droog uw klee- ren. Ik ben blij u te zien. De jongen stond daar als de vertegenwoor diger van het Noorden ln een nieuwen vorm Vooral op Natalie maakte hij een goeden in druk; hij was een echte Jongen naar haar hart. Toen hU naar Natalie keek, bloosde de knaap en hy zei: Mijn hut is niet veei bijzonders en zeker niet geschikt om een dame te ontvangen, lk ben niet lang genoeg thuis ~ew«*8t om allee benoorlijk in orde te hebben. Het was een echt jongensachtig interieur. De huisraad bepaalde zich tot een kachel, die midden in het vertrek stond, een eigen gemaakte tafel en een bank. Het bed stond schuin in een hoek. Toen zij binnen kwa men. kromde een geel-witte kat in den don- kersten hoek van de hut haar rug en siste dreigend. Dat is mijn kameraad. Misq'oosis, ver klaarde de jongen. Hij zal spoedig goede vrienden worden. Hij speelt altijd met me en je lacht je ziek als je zijn gekke manie ren ziet. HU ls een prachtig gezelschap ais je alleen bent! Natalie vond den jongen steeds aardiger- Weet u, ik heb deze dagen een buiten gewoon gezelschap gehad, ging hij voort met opgewekte stem. De expeditie wa den bis schop is gisteren den geheelen dag hier ge weest. Vanmorgen vroeg zijn zU vertrokken. Zijn vrouw gaf mij een brood voor zij weg ging, een echt brood, met een korstje gebak ken, o! en met bruine suiker. We zullen er een paar sneedjes van eten bij het avond maal. Natalie was op de bank gaan zitten en stak haar beenen uit naar de kachel. Garth zat op een kist en hun gastheer hurkte neer op den grond tusschen hen in. A propos, zei de Jongen, lk heet Charley Landrum. Garth stelde zichzelf en Natalie voor. Ik hoop, dat u een paar dagen zult bUJ- ven, zei Char'ey met eenige angst, of nog langer. Er ls een groote eendenvlucht op het meer en we kunnen gemakkelijk een paar vogels neerleggen. Het zou een aangename verandering van spUs zijn voor een dame. Charley richtte al deze opmerkingen tot Garth, zonder Natalie aan te kijken, maar hU bloosde telkens als zij sprak. Voor Garth en Natalie was het een heerhjk gevoel, dat Charley de eenige was in het hoogo Noorden die hun gezelschap voor lief nam, en dat hy zonder verbazing vernomen had, dat zy was miss Bland en hy mr. Pevensey. WU zün genoodzaakt zoo spoedig mo gelijk verder te trekken. Van de Landing af hebben wy den bisschop nagejaagd. Hoe bent u de kleine rivier opgekomen? vroeg Charley. Ik heb een boot gekocht van Pierre Torna Ik ken die boot. zei hy met een schou derschokken. Zoo wrak als een waschtobbe. U zou er het meer niet mee op kunnen! Zeker niet als het zoo hard waait als nu, zei Garth. Men heeft my verteld, dat een zekere Walleye Macgregor een sterke boot heeft, zei Garth. De kans is verkeken! antwoordde de jongen. HU heeft de boot naar de noordkust van het meer gebracht. Dan zal ik de badkuip moeten nemen en trachten langs de kust naar den overkant te varen, zei Garth. Ik zal u helpen! zei Charley. Hoelang bent, u al in de streek, mr. Landrum? vroeg Natalie zacht. De jongen bloosde van geno°gen en zyn stem klonk dieper, toen hy antwoordde: Het wordt met Maart twee jaar. Ik ben over het Us naar hier gekomen. Ik liep weg van school, kon het daar niet volhouden. Ik had toen nog een boel dwaze voorstellingen over het Noorden, maar die waren sooedlg stuk geslagen. Alle jongens, die weg'.oopen komen spoedig snikkend terug en dat wilde ik niet. En zoo hield ik het uit. In het begin ik moet het erkennen wist lk geen raad van heimwee, maar nu bPn ik g°hard. Het eerste jaar werkte ik voor een handelaar aar. de Ostachegankreek en deze lente heb ik deze hut op'crediet gekocht Den volgenden win ter ga ik een aanlegplaats inrichten en als ik genoeg verdiend heb, ga ik handel dry ze ven. Net als Nick Grylls! riep hy uit met glanzende oogen. Ik hoop niet. dat u zult worden als Nick Grylls, zei Natalie lief. Bevalt hij u niet? vroeg Charley. Ik heb altijd gedacht, dat hij een knappe kerel was. Nee, voegde hy er plotseling aan toe. Ik mag hem ook niet. Hil is gemeen! Het avondmaal was een kwestie van ruil- handeL Garth's jam tegen Charley's brood. Het werd een gemoedelijke maaltyd. De geest van de jeugd zat mee aan. Charley dreef zijn overmoed zoo ver, dat hU nu en dan Natalie aan durfde kyken. Maar zyn eetlust was er niet minder om en met genoegen zagen Garth en Natalie zijn boterhammen met jam in zijn mond verdwijnen. Na afloop werd de hut ingericht voor het gebruik van Natalie en Garth en Char'ey sloegen de kleine tent buiten op. Toen zij ein delijk gingen liggen om te slapen, scheen Charley enkele jaren jonger te worden. Hij vleide zyn hoofd warm tegen Garth's schou der aan. Hebt u slaan? vroeg hy. Ik niet, zei Garth. Waarom? Ik geloof, dat ik nog wat ga rocken. Ook een vuurtje? Zeg, het ls prettig om een jongen kerel te hebben om mee te praten, zei Charley. Iemand, die je begrUpt en wien je zeggen kunt. wat in Je op komt. Zeg, ik heb nooit zulk een goed ooeenb'lk gehad als vanavond. Al de lui die h'er zUn er z'Jn ook goede onder zyn zoo ruw en zoo blufferig. En ik houd er Juist van om vrooüjk te zijn en gek te doen. En dan moet lk me inhouden! Daar houd Ik ook van, zei Garth aan moedigend. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6