DE MOORD TE BENNEKOM. Het woord is aan... 47e Jaargang No. 14324 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 4 Maart 1930 HAARLEM S DAGBLAD PIRECTEUREN: J. C PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR» ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week ƒ0.2734. met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) ƒ3.5734. Franco per post door Nederland ƒ38734. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-5734, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 33 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.75. elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels f O.bO, elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. 0.25. elke regel meer f 0-10. aitsl. k contant* Gratis On gevallen verzekering voor Weekabonoés. litkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden i 600.-, Verlies van Hand, Voet ol Oog I 400.-. Doim I 250.-. Wij,vinger I 150.-. Elke andere vinger I 50.-, Arm- ol Beenbreak 1100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD 19 DU1TSCHE SCHIPBREUKE LINGEN TE IJMUIDEN AANGEKOMEN. EEN AANVARING OP ZEE... Men schrijft ons uit IJmuiden: Maandagavond kwam vóór de haven van IJmuiden het Zweedsche stoomschip Gudur met aan boord de uit 19 personen bestaande bemanning van het Duitsche stoomschip Kohlenimport, welk stoomschip na een aan varing met de Gudur was gezonken. De Duit sche schipbreukelingen werden overgegeven aan den loodsafhaler en ondergebracht in het Koning Willemshuis. Aldaar hadden we een onderhoud met één der officieren. Van hem vernamen wij, dat de Kohlenimport, een boot van 1800 ton, met 39 man equipage, met 1400 ton cokes op weg was van Londen naar Elseneur. Maandag morgen omstreeks 9 uur, tijdens dikken mist werd de Kohlenimport door de Gudur aan gevaren en wel in het voorschip ter hoogte van het stokerslogies. De aanvaring was zeer hevig. De voorsteven van de Gudur boorde zich diep in den romp van de Konlenimport, tengevolge waarvan laatstgenoemd vaartuig letterlijk uiteen werd gereten. Het Zweedsche stoomschip bekwam een gat boven de water lijn. De Kohlenimport maakte veel water en de kapitein zag spoedig in. dat z'n schip ver loren was. Daar de zee rustig was konden alle opvarenden zonder veel moeite op de Gudur overgaan. De Kohlenimport vertoonde echter spoedig neiging te gaan zinken, zoo dat geen der opvarenden iets van have en goed heeft kunnen redden. Twee stokers, die tijdens de aanvaring te kooi lagen, moesten in hun onderkleeren hun schip verlaten. Zij werden door de bemanning van het Zweed sche stoomschip van de benoodigde kleeding- tukken voorzien. De Kohlenimport bleef na de aanvaring nog geruimen tijd drijven. De Gudur bleef in de nabijheid, teneinde andere stoomschepen, die herhaaldelijk signalen gaven, voor het zinkende vaartuig te waarschuwen. Toen ein delijk het Duitsche stoomschip in de diepte was verdwenen, zette de Gudur koers naar JJmuiden, waar het omstreeks 12 uur na de ramp arriveerde. Voor de zooveelste maal vindt dus weer een aantal schipbreukelingen gastvrij on derdak in het Koning Willemshuis, dat in den loop van z'n bestaan een internationale vermaardheid heeft gekregen. We hebben nog met verschillende leden der bemanning ge sproken. Een van hen, een jongen van om streeks 18 jaar was pas ziek geweest. Steu nende op den schouder van een even jon gen lotgenoot, strompelde hij van den steiger naar het Koning Willemshuis. De stemming onder de schipbreukelingen was vrij opge wekt. Zij waren blij, dat de geheele beman ning gered kon worden. STAGNATIE IN HET SPOORWEG VERKEER. DE SPOORBRUG TE VELSEN 2V2 UUR STROOMLOOS- Men schrijft ons uit Velsen: Maandagavond 6 uur geraakte, juist toen men de spoorbrug te Velsen wilde dicht draaien, een der kabels der electrische krachtinstallatie defect, zoodat de brug niet in beweging gebracht kon worden. Dit onge val veroorzaakte op de stations Beverwijk en Velsen groote consternatie, vooral op eerst genoemd station, waar juist een trein voor Velsen was gearriveerd, waarin zich vele fa brieksarbeiders en arbeidsters bevonden, op weg naar huis. Aangezien niemand wist, hoe lang de sto ring zou duren, gingen vele reizigers, die ver der moesten, te voet of per autobus van Be verwijk naar Velsen. Ook aan laatstgenoemd station bevonden zich reeds vele reizigers voor de richting Alkmaar, die door dit onge val gedupeerd werden. Toen na verloop van ongeveer drie kwar tier de zaak nog niet in orde was, heeft men de brug met behulp van een 16-tal arbeiders met de handbeweging dichtgedraaid, waarna cenige treinen konden passeeren. Op deze manier heeft men een ernstige stagnatie zoowel in het treinverkeer als op het Noordzeekanaal kunnen voorkomen. Om half negen was de schade hersteld. Een dergelijk ongeval heeft zich bij de Velserspoorbrug nog nooit voorgedaan. DE UITVAART VAN KARDINAAL MERRY DEL VAL. ROME. 3 Maart (V D.) In de St. Pieters- keik heeft heden de plechtige uitvaart plaats gehad van wijlen Kardinaal Merry del Val. 1> H. Mis die gecelebreerd werd door den vicaris-generaal van de Vaticaansche Stad, werd behalve door de naaste familie mede bijgewoond door een 19-tal kardinalen, hel geheele corps diplomatique, een vertegen woordiger van den Koning van Spanje, vele leden der hooge geestelijkheid en talrijke persoonlijkheden der Romeinsche aristo cratie- Kardinaal Merry del Val werd. in overeen stemming met zijn laatsten wensch, bijgezet Jegenover de tombe van Paus Pius X. Sherlock Holmes: „U noemde zooeven uw naam. op een toon alsof ik hem dadelijk herkennen zou, maar behalve de duidelijk zichtbare leiten dat u vrijgezel, advocaat, vrijmetselaar en een asthmalijder bent weet ik heelemaal niets van u af". NEDERLANDSCHE OPERA, t (De Nederlandsche Opera, vroe ger de Co-operatie, wordt opge heven hoofdzakelijk omdat de gemeente Rotterdam het subsi die heeft ingetrokken). De Nederlandsche opeTa daalt wederom ten grave, Dit droevige bericht is nieuw maar het is tevens oud, De kunst kan zich nu eenmaal niet aan louter tonen laven, Men houdt geen opera in stand 'met niets dan klatergoud; Ach *t zelfde is helaas al reeds Zoo vaak gebeurd voor deze, Zoo vaak verstierf de hooge noot in zulken hoogen nood, En altijd is zij weer vol moed tot nieuw bestaan herrezen, Gelijk een Phoenix uit de asch herboren uit den dood; Aan bloedarmoede moest als steeds de opera bezwijken Staan wij nu aan het graf en spreider diepe smart ten toon? Welnee, we hebben opera genoeg laat naar je kijken, De pianola, radio en dan de grammofoon; Zooals het nu weer is geschied ging het al vele malen, Wat ons betreft mag d' opera. zoolang ze kan, bestaan, Maar wordt het operatie waar men wat voor moet betalen, Dan doen we niets en laten haar weer kalm te gronde gaan. P. GASUS. HAAGSCH BANKIER GEARRESTEERD. VERDACHT VAN VERDUISTERING. Het Haagsch Corr. bureau seint ons: Naar wij vernemen is Maandag te Haarlem waar hij den laatsten tijd woonde, door de Haagsche politie gearresteerd de bankier Kloppenburg, verdacht van verduistering van gelden en elfecten en onttrekking van gel den aan de kas der gefailleerde Provinciale Bankvereeniging te 's Gravenhage, waarvan hij Directeur was. Kloppenburg bevindt zich thans in politie bewaking te 's Gravenhage, Te kort van f 800.000 De Tel. meldt nog, dat na de faillietver klaring van de Provinciale Bankvereeniging te 's Gravenhage een tekort werd geconsta teerd van f 800.000. De Justitie heeft toen aan een accountant een onderzoek opgedra gen. Het rapport is dezer dagen bij de Jus titie ingediend. Hieruit zou gebleken zijn. dat de heer Kloppenburg zich heeft schul dig gemaakt, èn als directeur, èn als parti culier.. Zeer bezwarende feiten zijn aan het licht gekomen, o.a. verduistering ten nadeeïe van verschillende cliënëten der bank. Ook be langrijke geldsommen zijn verdwenen. De Haagsche politie meende op grond hiervan tot arrestatie te moeten overgaan. EEN SERIE-INBREKER GEARRESTEERD. HIJ WERKTE OOK TE HAARLEM EN BLOEMENDAAL. De politie te 's-Gravenhage heeft een goe de vangst gedaan door een serie-inbreker te arresteeren, die „gewerkt" had te Warmond, Oegstgeest, Wassenaar, Voorburg en ook te Haarlem en Bloemendaal. Hij wordt er van verdacht in onze stad een inbraak gepleegd te hebben aan de Emmakade, waar eenige lepeltjes zijn buit gemaakt. Te Bloemendaal zou hij dezer dagen een huis binnengeslopen zijn en gouden en zil veren voorwerpen en een bedrag van f 20 ontvreemd hebben. Hoewel hij deze diefstallen niet bekent zijn er aanwijzingen tegen hem. Hij is door de mand gevallen toen een in woner van Oegstgeest een bij hem gesto»en koffer in het bezit van den als heer ge- kleeden inbreker zag. De ander beweerde dat de koffer van hem was, doch wilde hem wel deponeeren in het bagage-depót van het station Den Haag. Intusschen werd de politie gewaarschuwd en deze kreeg van den eige naar het onomstootelijk bewijs van diens rechten op den koffer. In den koffer bevon den zich van diefstal afkomstige voorwer pen. De dief bleek een pas ontslagen gevangene te zijn, die ook verpleegd was in her Psycho- pathen-asyl te Lenden en tot de uitbrekers uit deze inrichting behoorde. Alle verklaringen van H. blijken onjuist te zijn. Hij wordt spoedig ter beschikking gesteld. Omtrent het ondeizoek naar den moord, gepleegd op mei. T. K., vernemen wij nader, dat de verklaringen van den gearresteerden J. H. op allerlei wijzen worden gelogenstraft. Zoo verklaarde hij oa. op den moorddag te half vier 's middags te zijn thuisgekomen. Een buurman deelde echter mede, dat hij om vijf uur nog niet thuis was. Voorts beweerde verdachte, dat zijn vrouw dien middag nie mand heeft ontvangen. Zijn vrouw verklaar de daarentegen bezoek van een buurvrouw te hebben gehad. Verschillende personen hebben min of meer vage aanwijzingen gegeven. Een twee tal dames verklaard in, dat zij op den dag van den moord een verdacht persoon in de nabijheid van de plaats van het misdrijf had den gezien. Het was een half uur, nadat de moord was gepleegd. Toen de man de dames zag aankomen, heeft hij zich snel uit de voe ten gemaakt. Maandagmiddag hebben de beide dames hem bij de confrontatie herkend. Bij deze confrontatie gaf de verdachte, die tot nu toe zeer cynisch was, blijken van zenuwach- heid. Geen bloedvlekken. Zooals men weet heeft men op de jas en het vest van den verdachte J. H„ die in ver band met den moord, te Bennekom op me juffrouw K. gepleegd is gearresteerd, vlek ken gevonden welke men voor bloedvlekken nield. Een deskundig onderzoek, dat Maan dagmorgen plaats vond, heeft echter uitge maakt dat bedoelde vlekken niet door bloed zijn veroorzaakt. De inspecteur van politie te Ede deelt het volgende mede: Zooals reeds bekend, heeft getuige Boer winkel verdachte ii. pertinent herkend als dengene, die zich aan het misdrijf zou heb ben schuldig gemaakt. Thans hebben ook meer personen H. herkend als den persoon dien zij omstreeks den tijd, dat 't misdrijf is gepleegd, in de onmiddellijke omgeving heb ben gezien. Zoodra mogelijk zal hij ter beschikking van de justitie worden gesteld. Een stille getuige. Een belangrijke „stille getuige" schijnt de Edesche politie te hebben gevonden in een fietsband-ventiel, toebehoorende aan den ge arresteerde J. H. Men heeft hem nl. gevraagd, waar hij op den tijd dat de moord plaats vond, zich bevond. Hij neeft hierop geant woord, dat hij er met zijn fiets op uit was en met een lekken band te kampen had ge had. Dit zou veroorzaakt zijn door het slech te ventiel, waaraan hij een nieuw slangetje had. Dr. Hesselink heeft het ventiel onderzocht en daarbij is komen vast te staan, dat het slangetje minstens drie maanden geleden over het ventiel moet zijn geschoven. Hoe men Hoek op het spoor kwam. Het Utr. Dagblad meldt over de wijze waar op men J. H. op het spoor kwam. dat een Wageningsche politie-agent Vrijdag werd aangesproken door den chauffeur K Rob- bertsen, uit Wageningen, die hem mededeel de, dat hij een tweetal personen kende, wier signalement vrijwel geheel overeenkwam met dat van den gezochten moordenaar. Deze personen waren een zekere Jan Hoek uit Ede en een halve broeder van dezen. Jan Hoek was reeds eerder voor een zedenmisdrijf ver oordeeld en volgens hem tot de misdaad In staat. De politiebeambte verwees hem daar op naar zijn chef, den commissaris van po litie te Wageningen, die hem hoorde en daar deze mededeelingen hem van veel belang toe schenen, werd terstond van deze verklarin gen proces-verbaal opgemaakt. Pertinent verklaarde Robbertsen dat hij den aangeduide tot het gepleegde misdrijf volkomen in staat achtte, er bij voegende, te weten dat Jan Hoek in het bezit is van een dolkmes. Door deze aanwijzingen is de aan dacht van de Edesche politie op Jan Hoek gevestigd en naar aanleiding hiervan is eerst toen tot zijn arrestatie overgegaan. LAFFE AANRANDING IN AMSTERDAM. OUDE MAN NEERGESLAGEN EN BEROOFD. Een 77-jarige man, die een kleine ver dienste heeft, door in verschillende Amster- damsche café's loterij-briefjes te verkoopen, werd Zondagavond omstreeks tien uur nabij zijn woning in de Gerard Doustraat aange sproken door een onbekend persoon. Deze vroeg hem of hij nog een lootje overhad en toen de oude man hierop bevestigend ant woordde. verzocht de onbekende of hij van een gulden kon teruggeven. De grijsaard kon dit met, evenmin kon hij, zooals de onbeken de hem daarna verzocht, van tien gulden te ruggeven. Terwijl hij zulks kenbaar maakte gaf de onbekendè hem plotseling een slag op het hoofd, met het gevolg dat de grijsaard versuft op straat viel. De onbekende man heeft hem toen aldus heeft de oude man aan de politie verklaard, van twintig gulden, welke hij in zijn zak had, beroofd. De grijs aard is ter observatie in een ziekenhuis op genomen. De politie zoekt op het oogenblik ijverig naar den dader, van wien een vrij nauwkeurig signalement bestaat. WERKLOOSHEID. VRAGEN VAN DE COMMUNISTEN. De heeren Peper en Oversteegen hebben voor de raadszitting van Woensdag 5 Maart de volgende vragen ingezonden: .Hebben Burgemeester en Wethouders, ge zien de toenemende werkloosheid en het, zeer waarschijnlijke, langdurige karakter ervan, bijzondere plannen om de gevolgen dier werkloosheid, voor de getroffen arbeiders, te verlichten? Indien wel, willen B en W. dan deze voor nemens aan den Raad mededeelen? MOORDAANSLAG VLISSINGEN. TE Op een caféhouder. Twee te Vlissingen bij de politie zeer on gunstig bekend staande broers hebben Zon dagnacht een caféhouder, die geweigerd had hen toegang tot zijn zaak to verleenen, in de Hellebard ierstraat opgewacht en hem met een mes een een hamer zoo ernstig verwond, dat het slachtoffer in ernstigen toestand in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De politie, die de zaak in onderzoek heeft, heeft mes en hamer in beslag genomen. Ieder jaar vieren dc in San Francisco verblijf houdende Chineezen het feest van den „Chi- neeschen Leeuw", Tijdens den optocht zamelen de Chineezen gela in voor dc in standhouding der Chineezenstad, Het Belangrijkste De moord te Bennekom. Verklaringen van den verdachte, die niet kloppen. (Ie blad, le pag.) Een aanvaring op zee. De 19 opvarenden van het gezonken Duitsche stoomschip zijn te IJmuiden aangekomen. (le blad, le pag.) Door een defect aan de spoorbrug te Velsen ondervond het treinverkeer veel vertraging (le blad, le pag.) De dader van eenige inbraken te Haarlem, Bloemendaal en andere plaatsen gearres teerd. (le blad, le pag.) Te Haarlem is een Haagsch bankier gearres teerd, verdacht van verduistering. (le blad, le rag) Groote overstroomingen in Frankrijk. Er zijn vermoedelijk 20 dooden. (le blad, pag. 2). Wat de minister van Justitie in zijn merjiorle van antwoord over dc zaak Giessen- Nieuw kerk zegt. (le blad, 3e pag.) Ernstige crisisstemming in Spanje. Alphonso contra Berenguer, (2e blad, le pag.) De toestand in Duitschland. (2e blad lc pagj ARTIKELEN. R. P.: De Dichter. (lc blad, lë pag.) J. GreshoffGent. Vlaamsch. Geen oplossing van het taal- en volksvraagstuk in België. (2e blad, le pag.) (Voor de laatste berichten zie men de 2e pag. van het Eerste Blad). HAARLEM, 4 Maart. De Dichter. Martlen Beversluis heeft Maandagavond voor den Heemsteedschen Kunstkring ge sproken over het genieten van poëzie, cn daarbij getracht een verklaring te vinden voor het feit, dat nog maar zoo'n heel klein deel van het publiek belang stelt in dicht kunst. De meeste menschen weten er niet veel meer van dan de namen van enkele dichters van vroeger; de namen der tegen woordige dichters kent men nauwelijks. Nu erkent Beversluis, dat de schuld zoo wel bij de dichters zelf als bij „het publiek" ligt. Het publiek leeft te gejaagd en heeft geen tijd voor het diepe denken, dat do dichtkunst vraagt. De dichters, vooral sinds de periode 187»;1900, bezingen alleen hun eigen leven, hun eigen liefde en hoop. Als zij de belangstelling van het publiek willen hebben moeten zij weer terug naar dc breede gemeenschap. Dc dichter moet het gansche leven willen geven. Zoo spreekt Beversluis, en wie zijn woorden gehoord hebben en ze vandaag lezen, zullen beamen, dat de dichtkunst een machtigen opbloei zal beleven en een veel grooter en nobeler Invloed uitoefenen, als het besef der werkelijkheid dat hij tot uiting brengt tot een algemeene strooming onder de Jongo dichters van dezen tijd wordt. Hetgeen een moeilijk proces ls, dat zich niet zonder schok ken zal kunnen ontwikkelen, en dat onge twijfeld velen hun dichterschap zal ontroo- ven, omdat zij zich. in den maalstroom des modernen levens, op het getij van het goed- koope succes zullen laten meevoeren. Ande ren zullen evenwel zichzelf blijven, en zich zelf daarbij opvoeren tot grooter schepping en breeder visie. Naar mijn niecning wordt „het publiek" waarmee ik bedoel dat groote gedeelte, dat de dichter Martien Beversluis zou willen be reiken als hij zich soms afvraagt „waarvoor hij werkt", en zich „een balling" voelt wel het meest afgeschrikt van vele dichters door dat het hen niet begrijpt. Zelfs als het zich tot het diepe doordenken dwingt, dat Bever sluis eischl, begrijpt het deze dichters nog niet. Het staat te ver van hun gedachten- sfeer, van hun intellectueele coterie. Dit blijkt onherroepelijk als de eenvoudige mensch, die geen bijzonderen letterkundigen aanleg heeft cn wiens levenstaak hem slechts weinig tijd overlaat om het schoone in dicht kunst en proza te zoeken en te genieten, zijn tekortkomingen tracht te niet te doen door de critische beschouwingen der dichtersbent te lezen. Hij werpt zich met moed op hun tijdschriften die tijdschriften die slechts weinige honderden vaste lezers tellen, en die overigens een ondefinieerbaar nomadenbe staan in leesportefeuilles leiden. Hij concen treert zijn wil en zijn gedachten op een arti kel van een dichter over een anderen dichter, en weldra duizelt het hem. Hij geeft het op, beproeft het opnieuw met een algemeene be schouwing over Nederlandsche litteratuur, en leest een zin zooals bijvoorbeeld deze: „Kleine volken met een grooten expansic-drang, waarvan kolonisatie-talent een der banaal ste uitingen is, benarde volken, zonder rulm- te-bewustzijn, zooals Frobenius het teeke nend zegt. vinden nooit tijd tot stille ze'f- besplegeling waaruit een lltte-atuur geboren wordt, die hetzij poëtisch hetzij filosofisch georiënteerd, een lange pauze maakt bi) de idealen, alvorens zich uitsluitend met feite lijkheden te occupeeren". Dit is een zin uit een artikel van Lou Lichtveld. Er zouden nog veel erger voorbeel den van anderen aan te halen rijn. Kan het Beversluis verwonderen, dat den eenvoudigen lezer deze beschouwings-trant te machtig is? Kan het hem verbazen, dat zij hem irriteert

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1