H. D. VERTELLINGEN. FLITSEN STADSNIEUWS OUTBfiOÖO GEMASKERDE BALS. DE MOEILIJKE REIS HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 4 MAART 1930 DERDE BLAD. ^Nadruk Ter boden; auteur «recht voorbehouden). Schilderij enhandel. door HAS SE ZETTERSTRöM. Een van mijn vrienden, die schilder is, kwam onlangs bij mij en zeide: „Ik zou graag een paar schilderijen ver- koopen. Maar ik heb geen zaal, waar ik ze kan tentoonstellen. Jij hebt een groote, lichte kamer. Laat mij de schilderijen hier heen sturen, dan kunnen mijn klanten ze hier zien en misschien koopen." „Natuurlijk, amice wil ik je dit genoegen doen. Mijn voorwaarden zijn: 50 procent pro visie en het voorrrecht, de schilderijen niet langer dan drie dagen te hoeven zien. Goed?" „Accoord", zeide de schilder. Even later kwamen er drie kruiers met Schilderijen. Zij droegen schilderstukken naar boven, tot mijn kamer er uitzag als een kleine zaal van het museum. Ik ging zit ten. om ze allemaal te bekijken. Er waren schilderijen met dennen en zon der dennen, schilderijen met elzen en zonder elzen, schilderijen met zon, sneeuw en mist, schilderijen met weinig verf en met veel verf, schilderijen van allerlei aard. Iemand, die van schilderijen hield, kon hier zijn hart op halen. Den volgenden dag kwamen de klanten van den schilder. De eerste al om 11 uur. Het was een bejaard heer. Hij zag er welgesteld uit en zeide: „De schilder Strömberg heeft mij verzocht, zijn schilderijen te gaan zien. Ik zou er misschien een koopen." „Tja", zeide ik, „wat u hier ziet is de rest. Gisteren heb ik er vijftien gekocht. Ström- berg's schilderijen zijn zeer gewild." De bejaarde heer keek om zich heen, zeer lang. Toen zeide hij verontschuldigend: „Ik wilde een eetkamerschilderij hebben™" „Waarom niet," zeide ik. „Een schilderij in een eetkamer is iets heel moois; het is zeer nuttig, dat ook de ziel gelaafd wordt, wanneer men eet „Ik kan ook een schilderij voor de S vap- fcamer gebruiken", zeide de bejaarde heer. „Natuurlijk", zeide ik". 8 childerijen in de slaapkamer zijn zeer modern. Hier is een uit stekend schilderij voor een slaapkamer. Het werkt kalmeerend en maakt slaperig. Wan neer men het tien minuten ziet, slaapt men in". „Maar ik kan het niet zien, wanneer ik het boven mijn bed hang", zeide de be- ja.de heer. „Dan moet n uw hoofd omdraaien. Of. wacht, ik heb een ideeU moet het bed andersom zetten". „Dat kan niet, er sftaat een waschkast aan den anderen wand". „Maar wanneer u het bed zoo laat maken, dat u het hoofd aan het voeteinde heeft, dan zou he ttoch gaan". De oude heer dacht vijf minuten ingespan nen na, toen zeide hij: „Ik geloof niet, dat een van deze schil derijen voor mij geschikt is. Adieu!" De volgende kl ant was weer een bejaard heer. Hij bekeek de schilderijen, toen zeide hij: „Wat stellen die schilderstukken wel voor?" „Een beetje van alles", zeide ik. „In ieder igeval wordt bij ieder schilderij een gedrukte beschrijving gevoegd, die in zooveel exem plaren wordt geleverd, dat zij bij eventueele diners onder eventueele gasten kan worden verdeeld". v,Ik zou graag een schilderij hebben, waar aan :k dadelijk kan zien, wat het voorstelt", zeide de klant. „Is dat soms interessant?" zerde ik. „Dat verlangt men toch ook niet van een mensch, •waarom zal men het dan van een schilderij vergen? Wanneer men weet. wat een schil derij vo. stelt, dan is het toch niet meer in teressant? Al deze schilderijen kunnen met den bovenkant of den zijkant naar beneden worden opgehangen, zonder dat men ziet wat zij voorstelenPas wanneer men ze met de achterijde na. voren har'ri.. weet men, wat zij beteekenen. De beschrijving is name lijk op den achterkant geplakt. Adieu!" zei de heer. „Dank u beleefd", zeide ik. Even later hoorde ik lawaai op de trap. Geluid van stemmen en van schoenen. De deur werd geopend en ongeveer twintig per sonen, dames en heeren, drongen binnen. In een groep gingen zij voor mij staan en een heer met ernstige gelaatstrekken zeide: „Wij zijn leden van de vereeniging „De hoop des levens", en wij zijn hier gekomen, om een geschikt schilderij als geschenk voor den penningmeester van onze vereeniging uit te zoeken, die de volgende week vijftig jaar wordt". „Zoo'n geschenk is bij zoo'n gelegenheid bijzonder geschikt", zeide ik. „Ik kan mij geen geschikter voorstellen". Een oude dame zeide daarop: „Er zijn toch geen ongekleede vrouwen op de schilderijen?" „Neen", zeide ik, „maar de schilder kan er een paar op schilderen, wanneer dat ge vraagd wordt". De leden van de vereeniging „De hoop des levens" wendden zich vervolgens om en staarden de schilderijen aan. Het werd stil in de kamer en ik nam de gelegenheid waar, er tusschen uit te knij pen. Ik maakte een wandeling van een half uur en toen ik terugkwam, was de vereeniging „De hoop des levens" verdwenen. In plaats daarvan zat er een jongedame en wachtte. „Wien zoekt u?" vroeg ik. „O, ik wilde alleen Axel Strömberg's schil derijen bekijken. Hij heeft mij gevraagd, hier heen te gaan". Zij was alleraardigst. Absoluut het liefste meisje, dat ik deze week had gezien. „Mooie schilderijen!" zeide ze. „Wat schil dert hij goed! Wanneer ik rijk was. zou ik ze allemaal koopen. Nietwaar, vindt u ook niet, dat Strömberg onze beste schilder is?" „Ongetwijfeld", zeide ik. „Torn en Liljefors moesten les bij hem nemen. Maar wanneer ik schilder was, zou ik geen landschappen schilderen, ik zou menschen schilderen. Ik zou u schilderen Zij had blauwe oogen en goudblond haar De deur ging open en Ströijiberg kwam binnen. De jongedame keek op, onmiddellijk ging zij naar hem toe en kuste hem. „Mag ik je mijn meisje voorstellen?" vroeg Strömberg. Toen ging ik heen, bedroefd. De schilderijen zijn nog steeds niet ver kocht. Een man met zooveel geluk moet een straf hebben l JUBILEUM VAN DEN HEER P. J. PIMMELAAR De heer P. J. Pimmelaar, vierde gisfceen zijn 25-jarig jubileum in dienst van de N. Z. H. T. M., thans is hij controleur. In zijn woning kwamen mr. D. A. E. Im- mink, chef van Exploitatie en de heer P. M. Gieske, chef van den Uitvoerenden Dienst den jubilaris gelukwenschen namens de maatschappij. Het gebruikelijke geschenk in een enveloppe werd hem overhandigd. Verschillende collega's en bekenden kwa men den heer Pimmelaar nog feliciteeren. ook ontving hij verschillende bloemstukken. UITBREIDING VAN „RUSTOORD". Het bestuur van „Rustoord", het Oudelie- denhuis der Evangelisch Luthersche Ge meente heeft ter uitbreiding van het Rust oordaangekocht een perceel aan den Wa genweg, dat gelegen is tegenover Rustoord. Meer en meer doet zich de behoefte ge voelen aan zulke tehuizen, en het aange kochte perceel is voor zijn doel wel zeer ge schikt. KINDERVOEDING. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoetestraat: Maandag 184 porties, Dinsdag 177 porties, Woensdag 158 porties, Donderdag 160 porties, Vrijdag 17 porties, Zaterdag 151 porties. Gen Cronjéstraat: Maandag 90 porties, Dins dag 100 porties, Woensdag 99 porties, Don derdag 90 porties, Vrijdag 102 porties, Zater dag 96 porties. DE NATUURVRIENDEN. De Toeristengroep „De Natuurvrienden" onderafdeeling van het Instituut voor Ar beiders-ontwikkeling, houdt Vrijdag 7 Maart een bijeenkomst in gebouw Caecilia. waarin een lezing met lichtbeelden over Zwitserland gehouden zal worden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. p«r re*ei. BLIJFT JONG, VIEF, STERK door goede voeding: Eet ARR'S MICGIELSE EN VAN AKE. Het Brongebouw was bijna te klein toen er Zaterdagavond het bal-masqué van het dans-instltuut Micgielse en Van Ake werd gehouden. Een netwerk van vlaggetjes hing boven de zaal, de muziek speelde er lustig cjp los en uren lang is daar gedanst en gesprongen en gehost, heeft men zich er uitstekend ver maakt en daardoor is dit festijn zeker heel goed geslaagd. Er waren nu gelukkig eens niet al te veel pierrots en pierrettes, die worden op den duur wel wat afgezaagd. Actueel waren de dokter en de verpleegster met gasmaskers benevens een papagaai; aardig was de groep ontsnapte gevangenen, hoeveel er in het Brongebouw hun toevlucht hadden gezocht weten we heusch niet, want je zag ze nu hier, dan weer daar en ze leken allemaal t zelfde. Chauffeurs van de Brockway begeleidde stadsautobuslijnen en verlieten hun post geen oogenblik. En dan waren er senorita's, dames uit den ouden tijd en alle mogelijke andere verschijningen die ge zoo vrij geregeld op de bal-masqués aantreft. Er was heusch werk van de costumes gemaakt, er wend gedanst daar mankeert het op zoo'n gemaskerd bal wel eens aan en het was een avond van uitbundige pret. Het bezorgde de Jury de noodige moeite uit die veelheid van costuums de mooiste, de origineelste, de meest komische pakjes te kiezen. Maar zij kweet zich goed van haar taak en kende prijzen toe aan: het Poolsche paar; de lila Pierrot en Pierrette; het Spaan- sche paar; een ander Spaansch paar; de Salon poppen; „Sonny Boy"; aan het Bieder- maijer paar; het Lapjes-paar; den dokter, de verpleegster en de zieke papegaai: aan een Sheik met Harem-dames: aan de Brockway- aurobussen; aan de Amerikaansdhe jazzband, de Revue-girls; de Toovergodin; aan Carmen de Wijnrank; een ouden Gilde-smid en een den boom-der-kennis. HAARLEM'S TOONEEL ENSEMBLE. Er was vrij veel belangstelling voor het bal-masqué dat Zaterdagavond door Haar lem's Tooneel Ensemble in gebouw Bloemhof georganiseerd was. Over den dansvloer bewogen zich allerlei types: clowns, schooljongens mét meester, schoolmeisjes met bolle wangen, gesteven schorten en springtouw, dames met crinolines Amerikaansche meisjes, bonte personages, kortom een kleurige schare van feestende lieden. Angstvallig bij een pilaar stond een Moulin-Rouge, soiled gemaakt maar niet ge schikt om mee te dansen. Er. een pauw wan delde heen en weer, maar kon niet dansen, omdat het „diertje" geen armen had en al dans je voornamelijk met je beenen, je armen heb je toch noodig om je partner in de druk te niet te verliezen. Dit bal is zeer goed geslaagd, de stemming onder de vele aanwezigen was uitstekend, de muziek van een strijkje en van enkele har monicaspelers was te prijzen. En het verveel de niet, aan den kant te kijken naar al die vreemd uitgedoste personage*, die als maar voortschoven, draaiden en keerden over den dansvloer. Der traditie getrouw was de taak van de* jury een moeilijke. Zij toen moest uit die warreling van gewaden en pakjes de aardig ste en de mooiste costuums en verklee dingen uitzoeken. Maar vele prijzen waren ter beschikking gesteld en zoo kon de jury tooh velen beloonen voor hun zorg en moeite. Na lang beraad kregen de volgenden een prijs: De Vraagteekens, het paar uit den tijd van het Directoire; Clowns met fiets; groep Pier rots en Pierrettes: Clowns met wagentje; een Sultan: een Champagnedame; de Moulin Rouge; Bedelaar met harmonica; Mosselen dame; twee oud-Hollandsche dames; twee Russische dames; Rolschaatsenrijdsters; Zonnebloem; Sultan met drie dames; Kaart spel; Piccolo H.T.E.; het Spook van de Opera: groep schoolkinderen; Amerikanen; Pauw en De Nacht. „NIEUW LEVEN." De geheel-onthouders-tooneelvereeniging .Nieuw Leven" had JJ. Zaterdagavond een bal-masqué georganiseerd in de Gemeente lijke Concertzaal. De zaal was op kunstzin nige wijze versierd en verlicht; vooral de electrische illuminatie van „Raweeta" ver leende aan het feest een bijzonder cachet. Het groote aantal gemaskerde bals van den laatsten tijd maakt het ons niet makkelijk; het is bijna niet meer mogelijk om nog eens iets nieuws te vertellen van zoo een feest. Doch, dit bal-masqué onderscheidde zich toch van tal van anderen, door de groote zorg die over het algemeen aan de costumes was besteed. Menig bal-masqué is een demonstra tie van smakeloosheid en het is een verheu gend verschijnsel als er bij een dergelijk festijn ook eens blijken worden gegeven van goeden smaak en artisticiteit. Ook in de „af gezaagde genres", de pierrettes, pierrots, de apachen, harlekijnen en wat dies meer zij. was hier Iets zeer behoorlijks bereikt. Het VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1557 HET ZAKMES Vader zoekt naar zijn mes om een punt aan zijn potlood te slijpen informeert of iemand weet waar zijn mes is, htf aat te cijleren en de punt van zjn potlood ls gebroken moeder herinnert zioh dat zij het ge leend heeft om een touwtje door te snij den. het zal op het gangtafeltje zijn vindt het niet Jan merkt op dat het Zondag is gebruikt om de radio te repa- reeren. het zal nog in de zitkamer liggen Ml entje deelt mede. dat zij het slndsiien gebruikt heeft en dat het nu in de keuken moet zijn moeder meldt dat zU zich vaag herinnert, het gebruikt te heb ben om een flesoh open te maken vader roept dat het nergens te vinden ls en waarom heeft de heele familie zUn mes noodig maakt zijn werk af met reu vulpenhou der. (Nadruk verboden.) bestuur had gezorgd voor een uitnemende muzikale illustratie. Stoeken's orkest, de „Happy Band", een loop-orkest verleenden hun medewerking.-! doch men had bovendien gezorgd voor een gramofoon met versterker op het podium en een luidspreker op hot bal- con. Dit bal-masqué slaagde dus alleszins. De jury bestond uit de heeren Kees Koe man, van Heuven en Rees, drie experts op het gebied van „schoonheid" aan wie de beoordeeling terecht toevertrouwd was. Zij sprak zich als volgt uit: le prijs: propagandlsche groep: beroepen. „Drank verbannen uit de beroepen, doet plicht in den arbeid roepen"; le prijs: mooiste groep: 6 revue-girls. 2e prijs, mooiste groep; Bel Harlequinettes. le prijs, fraaiste dame; Pierrette, groen met zwart. Actueele heer: Vader Nauta met 750ste baby; Humoristisch paar: „Nieuw-Leven-clowns". le prijs: mooist bij elkaar passend paar: Pierrot en Pierrette. 2e prijs, idem. kat en kater. le prijs, fraaiste paar, mascottenpaar. Meest bewerkelijk damescostuum, costuum met sigarenbandjes. Apachengroep; Mahonysisters; Broadway- melody. Troost prijzen: Regenboog, Colombine. Trommeldames, Piccolo, Propagandist, Blauwe Vaan, Rattenvanger van Hameien, Al Jolson. Publieksprijs: 6 revueglrls. PROPAGANDA VOOR DEN VOLKSDANS. Een geslaagde demonstratie. De Limburgers mogen in zomersche dagen hun joyeusen Cramingnon nog dansen en in het Zutphensche moge de Driekesman nog jolijt en vreugde bilzetten aan het kermis feest, hier en daar in het achterland danst men nog wel eens een ouden zwierigen wals, van een voortbestaan van Neder land sche volksdansen kan men echter niet spreken. Men danst import, vaak slecht; het oude, karakteristieke is echter onherroepe lijk verloren gegaan. Als reactie op den leegen, nietszeggenden import-dans, die alleen het rhythme In zijn voordeel heeft, kwam het streven volksdan sen weer in eere te herstellen, dansen die vaak heel schoon zijn door de passen, de be wegingen der dansers, die gedanst worden INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BAKTELJORISSTRA AT 16 TELEFOON 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f98.— door een groep niet door een aantal paren die je niet dansen kunt zonder je er blij bij te voelen. „Kinderverzorging en Opvoeding", de ver eeniging die al zoo veel heeft gedaan om meer kleur te brengen in het leven van het volk, organiseert reeds enkele Jaren cursus sen voor hen die volksdansen willen leeren en Zaterdagmiddag werd een demonstratie van dit werk gegeven in het gebouw voor lichamelijke opvoeding aan den Kleinen Houtweg. Daar stond een plano voor de begeleiding, maar die is haast niet gebruikt. Want er was een harmonicaspeler. En welk instrument hoort nu meer bij volksdansen dan zoo'n ge zellige, leutige trekharmonlca? Jongens en meisjes dansen er onder lei ding van den heer H. van de Watere in den wijden kring van belangstellenden. Met vreugde in het hart deden ze er die heerlijke Deense he en Zweed sche dansen, de aardige „Driekesman" werd er gedanst dat het een lust was om te zien, en daar waren „Jan Pie rewiet", het „Afkloppertje" van Terschelling en allerlei andere dansen waarbij je je lenig en vlug bewegen moest, waarbij je danst en zingt terwijl de harmonica zijn wijsjes speelt. En je vergat bijna het zakelijke gym nastieklokaal. je zag dat dansen al buiten op een speelweide onder den hoogen hemel in den gullen zonneschijn van een Meidag. En hoe aardig en vlot was niet dat dans spel. „Gisteren was neef Sijmon hier", van een jongen en een meisje en kletsende oude wijfjes. De kijkers, ze mochten meedansen als het kon en als ze er lust in hadden, en dan werden de mantels en Jassen uitgegooid en werd meegedanst door velen. Vooral bij den Zevensprong, die later op veler verzoek nog eens gedanst werd. waaraan haast leder meedeed, waarbij drie groote kringen van dansers vrooiyk in het ronde trokken, de kleine pukkies, dapper meedoend in 't mid den, en die een vroolijk slot was van dezen zoo bijzonder geslaagden middag. Het was een prachtige propaganda voor den volksdans en de vereeniging Kinderver zorging en Opvoeding denkt er dan ook over binnenkort een nieuwen cursus voor begin nelingen te organiseeren. Dat zij daarmee goed werk doet is zeker. FEUILLETON Roman van IIULBERT FOOTNER. 15) Charley vertaalde en Hooliam antwoordde onverschillig in zijn taal; De brutaliteit van het antwoord deed Garth koken. Maar tenslotte zou Hooliam toch wel meer verstand hebben van varen clan hij en hij bezat zijn ziel in lijdzaam heid zoolang het mogelijk was. Er was nog altijd geen wind en het werd smoorheet in de zon. Garth speelde zijn troef uit, Zeg hem. dat ik hem nog een kwartier geef. zei hij rustig. Als we dan nog niet op schieten, zal het er spannen! Hooliam ontving de boodschap onverschil lig Garth hield zijn horloge in de hand. Drie minuten voor het verstrijken van den tijd liet hij Charley den kleurling nog een laat ste waarschuwing geven. Toen begon Hoo liam plotseling uitvoerige verklaringen te geven. Hij zegt, dat de mannen niet willen werken als er wind op komst is, vertolkte Charley. Zeg jU hem dan, dat ik het commando zal overnemen Op het Laatste oogenblik werden haastig de orders gegeven, de zeilen werden gereefd en de tocht voortgezet. Na een paar uur va ren. teen drie mijl was afgelegd, sprong een van ce kleurlingen van het achterdek op en het hijschen van de groote mast begon weer. Een koele wind stak op en de Loseis Echoot vooruit door het water. Verlicht haal den de drie passagiers adem. Maar zij had- c'en nauwelijks twee mijl gevaren, of de wan hopige Garth zag dat Hooliam trachtte naar een inham van de kust koers te zetten. Waarvoor dient dat? vroeg Garth. Zij gaan aan land om te koken en te eten, legde Charley uit. Hooliam zegt dat er geen andere landingsplaats is de eerste vijf tien mijl. Garth moest zich hiermee wel tevreden stellen. Met de bekende overdaad van de in boorlingen werd een geweldig vuur aange legd, waarop zij thee kookten in een groote ijzeren keteL Op een "kleinen afstand maak ten de drie passagiers eveneens hun toebe reidselen voor den maaltijd. Natalie, die geheel op Garth vertrouwde, zette alle angst op zij en was opgewekt en vroolijk. Groote genade! riep zij uit, ze gullen allemaal sterven door vergiftiging. Kijk eens wat zij eten! Spek, zoo groen als arsenicum! Onder deze en dergelijke uitroepen tracht te zij de stemming onder den maaltijd er in te houden. Het leek Garth, of zij een eeuwigheid had den noodig gehad voor de toebereidselen en den maaltijd zelf. Maar hij verloor zijn ge duld, toen hij zag, hoe Hooliam een spel kaarten voor den dag haalde en begon te deelen. Hij trad op de spelers toe en beval kortaf Neem op die kaarten! De jongens lachten en keken naar Hooliam. Ga onmiddellijk aan boord, liet Garth gebieden. Hoollam's oogen rolden in zijn kop. maar hij maakte geen beweging. Hij gaf te kennen, dat er geen wind was en dat zij dus niet kon den varen. Garth werd woedend. Daar zit méér achter dien onzin! riep hij uit. Dat moet uit zijn. Zeg hem dat, als hij mij nog een keer dwars zit, ik elf patro nen op dit geweer heb! Terzelfder tijd kwam een wilde zwaan over het water scheren. Garth legde aan en vuur de en de groote vogel viel dwarrelend naar beneden. Luide uitroepen van bewondering, weer klonken. Drie van de jongens sprongen te water om het dier te gaan halen. Maar het troepje had blijkbaar de bedoeling van dit schot begrepen en de kerels begonnen de pakken aan boord te dragen en tenslotte was Hooliam wel genoodzaakt hen te volgen, of achter te blijven. Toen zij weer onderweg waren, zag Garth, hoe Hooliam met het zeil bezig was. Het bleek toen, dat hij het zeil een weinig ge reefd had. Haal op! gebood Garth. Hooliam protesteerde. Hij zegt. dat de mast niet sterk is, ver taalde Charley. De hevige wind zal hem weg rukken. En daar juist zei hij, dat er geen wind was, riep Garth. Doorvaren en als er iets breekt, dan zullen we verder zien. Hooliam begon breedsprakig uit te wel den en vroeg of Garth voor de schade wilde opkomen. Als eenig antwoord nam Garth zijn geweer en het zeil bolde toen uit tn. min der dan een oogenblik. In dit alles vond Garth meer dan het ge wone luie verzet van een wilde. Het was dui delijk. dat Hooliam een bijzondere reden had om den tocht te doen mislukken. Hij ging dus bij den stuurman zitten met zijn geweer op de knieën en Hooliam was wel gedwongen om de Loseis in den goeden koers te houden. Omstreeks vier uur hadden zij ongeveer dertig mijl van hun tocht afgelegd. Op dat oogenblik werd boven den rand van een kreek de mast van een andere boot zichtbaar en de voorsteven van de Losets wendde zich naar den oever. Garth vroeg uitleg. Hooliam zei. dat daar de boot van Philippe uit den koers lag en dat hij order had haar vlot te maken. De Loseis zocht de slechtst denkbare plaats op om te landen en bleef op vrij grooten af stand van den oever. De reizigers namen plaats in de Flat-iron, die zeer tegen den zin van Hooliam was meegesleept. Na het avondeten, toen de bemanning, die aan land gegaan was, zich liet wachten, zond Garth Charley uit om Hooliam te gaan zoeken. Hooliam kwam terug met zijn muts in de handen en een totaal veranderde uit drukking op zijn gezicht. Hij toonde een be reidwilligheid om onmiddellijk te vertrek ken, maar gaf te kennen dat een storm op komst was. Inderdaad begonnen zware wol ken zich op te stapelen en Garth zag in zijn verbeelding Natalie in den storm op de on beschutte Loseis. Toen gaf hij den wensch te kennen om dien nacht daar te blijven, ZU gingen aan land en sloegen hun tent op. Charley, die 's middags geslapen had, zou de wacht houden tot twee uur en Garth leg de zich vermoeid neer bij de opening van de tent. Het leek hem of hij nauwelijks was Inge slapen, toen Charley hem bij den schouder schudde om hem wakker te maken. Het ls één uur, zei de jongen. Ik geloof. dat er in het andere kamp iets aan de hand ls. Zij zijn weg geweest en weer terug ge komen en hebben hun vuren weer aange legd. Het komt my voor, dat er iemand ls aangekomen. Ik meende goed te doen Je te wekken, terwyi ik even een kykje ga nemen. Charley bleef langer dan een uur weg. Toen hy terugkwam en binnen den kring van het vuur trad, zag Garth aan zyn gezicht, dat er iets byzonders gebeurd was. Het is zoo, zei de Jongen. Nick Grylls is gekomen ln een kano met een kleurling, die hy terug gestuurd heeft. Nick en Hooüam gingen het kamp uit en spraken met elkaar. Ik luisterde achter een boschje. Nick Grylls kent veel beter Indlaansch dan ik en zoo kon ik niet alles verstaan. Maar lk heb toch wel begrepen. Nick heeft Hooliam eerst de les gelezen omdat hy hem den heelen dag heeft laten doorvaren, want zy waren overeenge komen dat zy elkaar zouden ontmoeten waar Hooliam vanmorgen wilde biyven: en vervol gens kreeg de Indiaan een standje omdat hy my meegebracht had. Want Nick weet, dat lk Indlaansch versta. Hy zei, dat al zyn plan nen nu ln de war gestuurd waren. Gelukkig voor Natalie en mij, dat we Jou hadden, Charley, zei Garth De Jongen bloosde van voldoening. Ga verder. Ik ontdekte, dat alleer Hooliam de plan nen van Nick kent. Eén ding is my duideiyk: hy hoert het op Jou gemunt, zyn bedoeling is geweest, dat JU op de een of andere manier zou uitgesloten worden van den verderen tocht. Dan zou hy als bij toeval gekomen zyn om Natalie verder behulpzaam te zyn. Ik ben er van overtuigd, dat zy nooit haar doel bereikt zou hebben. Het schijnt, dat Nick over Natalie is ingelicht, want hij weet waar zy heen gaat en wat zy gaat doen. HU deed nog belangstellend ook ZUn eerste vraag was. hoe het met Natalie ging. Toen de jongen geëindigd had. zuchtte Garth eens en nam zijn oude troosteres, zUn PUP. Hallo! zei hU ten slotte, ik ben biy dat Nick Ls teruggekeerd. Dit Ls tenminste een openiyke strijd en dank zU Jouw hulp, ben lk voldoende gewaarschuwd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 9