TWEEDE KAMER UIT DE OMSTREKEN RAADSVERGADERING Bezoekt onze DEMONSTRATIES Fa. VOS ROUWENS EERSTE KAMER HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 12 MAART 1930 VELSEN. Openbare vergadering van den gemeente raad van Velsen op Dinsdag 11 Maart, des avonds zeven uur. Onmlddelijk na de opening gaat de raad in geheime zitting. Te 7.40 uur wordt de openbare vergadering heropend. Ingekomen stukken Naar aanleiding van een verzoek van de oudercommissie van School L te IJmuiden. om het plein bij deze school zoo spoedig mo gelijk te doen bestraten, stelt de heer De Nobel voor, het verzoek in te willigen en dit ook bij School F te doen. Wordt zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Hamerstukken. De volgende agendapunten worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd: Machtiging tot onderhandsche verpachting van de standplaats voor rij- en voertuigen er. rijwielen nabij het zeestrand. Verleenen van machtiging en toestaan van het noodige crediet voor het aanleggen van rioleering, bestrating en een plantsoen in en op een terrein, liggende ten Westen van het station Velsen-IJmuiden (Oost) en ten Oosten van de Briniostraat. Verkoop van grond. Toestaan van een crediet voor afscheiding van een terrein van het gasbedrijf en voor uitbreiding van de kantoor- en archief ruimte voor de bedrijven voor gas en water. Vaststelling van de le suppletoire begroo ting der gemeente, dienst 1930 en van de le suppletoire begrootingen van het gasbedrijf en de waterleiding, dienst 1939. Verhuur van de woning Kanaalstraat no. 238 te IJmuiden. Verleenen van bijdragen uit de gemeente kas aan besturen van bijzondere niet gesub sidieerde bewaarscholen. Aanvragen van besturen van bijzondere bewaarscholen om subsidie over 1930. Vaststelling van de over 1930 aan de bestu ren der bijzondere scholen te verleenen voor schotten op de vergoeding, bedoeld bij arti kel 101 der Lager-onderwijswet, zoomede van de regelen, volgens welke de uitbetaling zal plaats hebben. Vaststelling van de vergoeding, bedoeld in art. 101, le lid der Lagex-onderwijswet 1920, uit te keeren aan eenige besturen van bij zondere scholen, over de jaren 1926 en 1927. Aankoop van grond voor wegverbreeding. Verleenen van crediet voor verbetering van het sportterrein bij de Rijks Hoogere Bur gerschool. Benoeming van een lid van de Commissie van toezicht op den Dienst der Arbeidsbe middeling en Werkloosheidsverzekering. De klachten tegen den directeur van Openbare Werken. B. en W. stellen thans voor, het bekende adres van het bestuur der Vereeniging tot behartiging van Bouwbelangen in de ge meente Velsen, houdende klachten inzake Openbare Werken en waarbij verzocht werd een commissie van onderzoek te willen be noemen, ter zijde te leggen. De afdeeling Kennemerland van den Ned. R.-K. Bond van Bouwpatroons en de afdee ling IJmuiden en Omstreken van den Ned. Aannemersbond betuigden aan dit adres haar adhaesie. Hierover ontstaat een langdurige gedach- tenwisseling. De heer Bosman meent, dat het in het belang van het px-estige van B. en W. en van den Raad is, als de grieven toch onder zocht worden. Hij kan dus het voorstel van B. en W. niet steunen. Het zou onverantwoor delijk zijn om dit adres zoo maar zonder meer ter zijde te leggen, waardoor aan de mildste fantasieën de vrije loop gelaten zou worden. Met het ter zijde leggen zou deze zaak toch de wereld niet uit zijn. In ieder geval zal het wantrouwen in dezen dienst blijven bestaan. De Voorzitter merkt op, dat het beneden de waardigheid van den raaa zou zijn, als aan het verzoek van adressanten wordt voldaan. Het is ook overbodig, want B. en W. en de bestaande raadscommissie heb ben reeds lang geleden zelf een onderzoek ingesteld en vele verbeteringen tot stand ge bracht. De heer B a a r d a zou het tegenover den directeur onbillijk vinden als de raad het voorstel van B. en W. aanneemt, want dan wordt hem de gelegenheid ontnomen, zich in het openbaar te verdedigen. De heer Vermeulen is het eens met den heer Bosman. Ook spreker keurt het af, dat de adressanten zulk een toon hebben aangeslagen dat de zaken veel te scherp ge steld zijn. Toch meent ook spreker, dat men er niet mee af is met deze zaak ter zijde te leggen. Er moet een oplossing gezocht wor den. Er wordt den directeur te veel verwe ten, waarmee hij niets te maken heeft, maar waarvoor B. en W. en de raad verantwoorde lijk zijn. De adressanten moeten op hun beurt ook niet het gevoel krijgen, dat zij niet tot hun recht kunnen komen. Het is in het waarachtig belang van de gemeente, om de zaak finaal en tot in de kleinste finesses te onderzoeken. De Voorzitter merkt op, dat de bouwexploitanten niet in hun recht geschokt zullen worden, als de raad het voorstel van B. en W. aanneemt, want zij zullen er mee geleerd hebben, dat zij niet een adres in zulk een toon moeten inzenden. De heer Vermeulen maakt uit deze woorden op, dat een eventueel nieuw adres van de belanghebbenden meer succes zal hebben, ais het scherpe persoonlijk karakter er aan ontnomen wordt. De Voorzitter: „Natuurlijk! Het zou onbillijk zijn, om een behoorlijk adres zoo maar ter zijde te legger.. Maar zulk een adres wensch ik niet te ontvangen!" Geroep: „Juist!" De heer Visser acht het in het be lang van den directeur, als zijn verweer schrift gepubliceerd wordt. Er worden hem dingen verweten, die bewezen dienen te wor den. De Voorzitter herhaalt nog eens, dat de bouwexploitanten wel met een nieuw adres zullen komen, als dit adres ter zijde wordt gelegd. Spreker is er van overtuigd, dat er dan heel wat minder grieven in ge noemd zullen worden. Wethouder Schilling verdedigt het standpunt van B. en W. Hij zal rustig het rapport van de commissie van Openbare Werken afwachten. De heer Groeneveld zegt met na druk. dat de directeur gerehabiliteerd moet worden. Hij is ai te zeer belasterd. De Voorzittei heeft er niets op tegen, dat de directeur het aan B. en W. ge richt rapport publiceert, als de raad dit wenscht. De heer Sluiters adviseert den raad, het voorstel van B. en W. aan te nemen. Men moet rustig het rapport van de raads commissie afwachten; dan zal men wel con- stateeren, dat er nog veel terecht komt. De heer Vermeulen acht het ook het best, als de directeur van B. en W. ver gunning krijgt om zijn verweerschrift te pu- bliceeren. Dat zal het publiek gerust stellen. ZONDER HOOFDELIJKE STEMMING WORDT BESLOTEN, HET ADRES TER ZIJ DE TE LEGGEN. Verbreeding spoorwegovergang B. en W. vragen een crediet van 5360 te vergoeding aan de Nederlandsche Spoorwe gen voor de kosten van het verbreeden en voor meerdere kosten voor onderhoud van den spoorwegovergang in den Groote Hout- of Koningsweg. Wordt goedgekeurd. Overdracht van woningen. B. en W. stellen voor, hun een crediet te verleenen van 50.000 voor verbetering van de 90 woningen der Woningstichting „Patri monium" en de exploitatie dezer woningen op te adregen aan de Woningbouwvereeniging „Velsen", welke vereeniging haar medewer king heeft toegezegd. Wordt goedgekeurd. Uitbreiding prise d'eau. Aan de orde komt het bekende voorstel van B. en W. tot uitbreiding van de prise d'eau der Waterleiding, waarvoor B. en W. een cre diet van 80.000 vragen. Het wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Nazorg voor volwassenen. Behandeld wordt het rapport van de com missie belast met het instellen van een on derzoek, op welke wijze voor de gemeente Velsen het best de nazorg voor volwassenen ter hand zou kunnen worden genomen. De commissie stelt voor, met het bestuur van „Do Lichthoeve" een overeenkomst aan te gaan voor het opnemen a f 1.25 per dag van ouden van dagen of rusibehoevenden en a f 5 per week voor plaatsing van kinde ren, enz- De meerderheid van B. en W. stelt voor. dit vorostel niet aan te nemen, omdat zij deze overeenkomst als een verkapt subsidie beschouwt. De heeren De Nobel, Homburg en Maas kunnen zich met de zienswijze van B. en W. vereenigen. De heer Maas zou er wel voor zijn om te onderzoeken of „De Licht hoeve" voor een gemeentelijk subsidie in aanmerking kan komen. Mevrouw Van Veen verdedigt het rap port der commissie. Hier kan volgens haar niet gesproken worden van een verkapte sub sidie. Integendeel, het is een openlijke sub sidie. Spreekster meent, dat het niet meer dan billijk is, dat de gemeente, die de kin deren, waar ze geen raad mee weet, naar „De Lichthoeve" stuurt, deze inrichting fllr.k financieel steunt, want zij heeft altijd met financieele moeilijkheden te kampen gehad. In Velsen bestaat geen wees- en rusthuis; men wendt zich dus maar, als men geen raad meer weet, tot „De Lichthoeve". De gemeente heeft die inrichting geëxploiteerd. Wethouder Tusenius betreurt het, dat mevrouw Van Veen de door haar genoemde cijfers niet in haar rapport heeft meege deeld. Als die cijfers juist zijn en als het waar is, dat de gemeente tot dusver bij „De Licht hoeve" heeft klapgeloopen, dan is spreker vóór het verleenen van een subsidie, maar eerst moet hij van de juistheid der door Me vrouw Van Veen genoemde cijfers overtuigd worden. Wethouder Schilling merkt op, dat van de zestig kinderen, die gemiddeld in „De Lichthoeve" verpleegd worden, inderdaad het grootste gedeelte uit Velsen afkomstig is. Nu Ls het wel waar dat deze stichting van de f 3000 subsidie voordeel zal genieten, maar daar staat tegenover, dat de gemeente er wat voor terug krijgt. De verpleging is daar goed en daar komen dikwijls kinderen, die niet gemakkelijk in een weeshuis opgenomen kunnen worden, omdat het geen weeskin deren zijn. De raad moet „De Lichthoeve" financieel steunen. Spreker wekt de raads leden op, er eens een bezoek te brengen. Hij is er van overtuigd, dat ze dan wel een proef voor een jaar willen nemen. De heeren Ten Broeke c.s. stellen voor, B. en W. uit te noodigen, met- het bestuur van „De Lichthoeve" in onderhandeling te treden om te komen tot de indiening van een ander en aannemelijker voorstel en een subsidie, zoo noodig, te verleenen. De heer Sluiters is van meening, dat „De Lichthoeve" een subsidie moet hebben en niet voor één jaar. Ze 'heeft daar recht op. De heer Roel se zegt ook, dat de in richting aan een proefneming voor één jaar niet veel heeft. Het voorstel Ten Broeke wordt aange nomen met 14 tegen 10 stemmen. Tot lid van de commissie van toezicht op den dienst der Arbeidsbemiddeling en werk loosheidsverzekering wordt benoemd de heer E. Luikman. Vragen van den heer Roclse. Tenslotte komen aan de orde eenige vra gen van den heer Roelse. betreffende te kortkomingen in de regeling der school- voeding en kleeding. Hij vraagt of het met voorkennis van B. en W. is geschied, dat er door of namens de vereeniging. welke B. en W. als proef in de verstrekking van schoolkleeding van overheidswege hebben be trokken, oude gedragen kleeding verstrekt is aan schoolgaande kinderen, voor welke door hoofden van scholen of onderwijzers schoolkleeding bij het gemeentebestuur was aangevraagd. „Naar welken maatstaf hebben B. en W. zoovele aanvragen voor schoolvoeding van kinderen uit gezinnen met een zeer be scheiden inkomen geweigerd?", vraagt spre ker. Spreker concludeert, dat in Velsen de schoolvoeding en -kleeoing onder de eischen zijn gebleven. Wethouder Tusenius antwoordt, dat het aan B. en W. niet bekend is, dat de betrok ken vereeniging oude kl eed in gs tukken ver strekt heeft. De gemeente heeft daar nimmer geld voor verstrekt en zij acht dit ook be neden haar waardigheid. Mocht het toch gebeurd zijn, dan hoopt spreker, dat men dit met bewijzen kan staven. Dit zouden B. en W. ook zeer zeker afkeuren. Spreker betreurt het, dat men politieke propaganda maakt met de ellende van anderen. Als er fouten gebeurd zijn, dan is dat buiten medeweten van B. en W. gebeurd. De heer Roelse handhaait zijn bezwa ren. Het is volgens hem komen vast te staan dat de Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen", oude kleeren verstrekt heeft. De Voorzitter geeft den heer Roelse in overweging, eerst met bewijsstukken te komen. Dan kan er overleg plaats hebben. Wat de één als vaststaande aanneemt, worclt door den ander ontkend. Zonder bewijsstuk- kan men geen oordeel vellen. De heer Roelse zegt toe, aan den wet houder de betrokken adressen te doen toe komen. De fout zit volgens hem in de rege ling. Er is een vereeniging tusschen gehaald, die er niets mee te maken heeft. De heer Vermeulen stelt een motie van orde voor, om de discussies te sluiten. Dan kan de heer Roelse eerst met bewijzen ko men. Deze motie wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Daarna wordt de vergadering gesloten. SANTPOORT. Ds. J. L. JASPERS. Men schrijft ons: Op 12 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat onze vroegere plaatsgenoot Ds. J. L. Jaspers, na in 1904 aan de Vrije Universiteit te Amsterdam candidaat te zijn geworden, te Uselstein het predikambt aanvaardde. Na onderscheidene gemeenten te hebben gediend is hij thans sinds 1924 emeritus-predikant van de Geref. Kerk van Lunteren. Hij woont te Zeist. Het was zijn voornemen ter gelegenheid van dit jubileum, inplaats van de gebruike- lenke gedachtenisrede een eenigszins uit voerig geschriftje te doen verschijnen over de kerkelijke toestanden in verband met zijn bekende brochures tegen de beslissingen der Asser Synode (zaak-Geelkerken), maar door ongesteldheid is hij daarin verhinderd. Thans wenscht hij dat deze gedenkdag in alle stilte zal voorbijgaan. HILLEGOM EEN HERHALING. De opvoering van „Eva Bonheur", door Hito is zoo'n succes geweest, dat door het be stuur vele verzoeken zijn ontvangen om dit stuk nogmaals op te voeren. De hieraan ver bonden onkosten zijn echter zeer groot en daarom is besloten indien van de zijde van het publiek tijdig werkelijk zooveel belang stelling blijkt, op 23 April as- een herhaling van dit spel te geven. Het stuk gaat dan in dezelfde bezetting als de eerste maal. WERK BIJ DE GEMEENTE. De walbeschoeiïng van de Haven zal nabij de vuilnisbelt een paar honderd meter ver lengd worden. Het wordt een houten be schoeiing, die gemakkelijk te veranderen is in een van beton. De gemeente, die onlangs de onbewoon baar verklaarde woningen aan de Hofstraat heeft gekocht, zal weldra overgaan tot het afbreken dezer perceelen en wel de nummers Hofstraat 3, 5, 7 tot een met 31 en de num mers Middenstraat 7—15. Op een gedeelte van 't vrijkomende terrein zullen 15 arbeiders woningen gebouwd worden. De aanbesteding van het beschoeiïngswerk en de bouw der 15 arbeiderswoningen za! plaats hebben op 21 Maart a.s. door B. en W. in het Gemeentehuis. HAARLEMMERMEER GYMNASTIEKVEREEN. „HOOFDDORP" Bovengenoemde Vereeniging geeft op 14 Maart a.s. een gymnastiekuitvoering in hotel „De Beurs". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. op 13 en 14 Maart in het GEMEENTELIJK CONCERTGEBOUW met de SAVAGE WASCH EN STRIIKMACHINE en met de GENERAL ELECTRIC STOFZUIGERS GROOTE HOUTSTRAAT 15 NU DE WIERINGERMEER DROOG KOMT. De Sport neemt er bezit van. Men schrijft uit Aartswoud aan de Te!.; Het drooggejeomen deel van den Wierin- germeerpolder is hier met de plaatsing van een stel goalpalen door de jeugd in gebruik genomen. Terwijl Zondag het halve dorp zich op het droogkomende meer vermaakte, vond er een geanimeerde voetbalwedstrijd plaats. DE BADHUIZEN VAN HET „WITTE KRUIS" Het aantal genomen baden in de maand Februari was: Badhuis Koudenhorn: mannen 1173, vrou wen 505, totaal 1678. Badhuis Leldscheplein; mannen 2063. vrou wen 1074, schoolbaden 875, totaal 4012. Badhuis Schotersingel: mannen 2419. vrouwen 1173. schoolbaden 628, totaal 4220. Badhuis Hofdijkplein: mannen 1714. vrou wen 739, schoolbaden 1126, totaal 3579. Eadhuis Haarlem-Noord (22 Febr. voor *t publiek open gesteld): mannen 3C2, vrouwen 180. totaal 532. Als Haarlem's Dagblad niet in Haarlem en Omstreken de algemeene Huisvriend was, zou dit dagblad niet meer dan 18.500 abonnés hebben. Hieruit volgt, dat wie nog niet op Haarlem's Dagblad geabon neerd was, zichzelf te kort doet. 11 Maart 1930. De Winkelsluitingswet. Verkoop van sigaren in hotels en restaurants. Dag- en weekbladen, De dominees over den Zondag. Vandaag is de Kamer begonnen met de amendemontsbehandeiing van de wirrkels.ui- tfcngswet. Om te beginnen werd oogenblikkelljk bij den aanvang der vergadeiing art. 2 met 73-9 stemmen aangenomen. Die 9 stemmen waren de stemmen der liberalen en die van com munist Wijnkoop. Men weet, dat de liberale fractie de eenige was, die principieeie bezwa ren had tegen een wet, welke de winkets ge dwongen zou doen sluiten op Zondag en des avoncis na 8 uur. En nu was art. 2 het arti kel, dat deze mogelijkheid in principe heeft vastgelegd. De op art. 2 volgende artikelen der wet moesten „de uitzonderingen" vastleggen; art. 3 de algemeene uitzonderingen, art 4 de uitzonderingen voor den Zondag en die op de avondsmiting. De Kamer is gisteren niet verder gekomen dan de aanvaarding van art. 3. Daarover is zoolang gediscussieerd, niet om de amende menten van de heeren van Rappard en van Hellenberg Hubar, maar om het amendement, ran den heer van Dis, dat wilde doorvoeren, om het in enkele woorden te zeggen, den En- gelachen, zeer puriteinschen Zondag. En aaarover hebben vrijwel alle dominees in de Kamer het hunne moeten zeggen. En dat. duurde met ahe eerbied voor de predikan ten ietwat lang! Het amendement-van Rappard had de be doeling op Zondag en in de week den ver koop van sigaren, sigaretten en tabak mo gelijk te maken in café's en restaurants. Dit amendement vond aanhang bij de vrijzin nig- en sociaal-democraten. Niet bij dooi heer Schokking. De heer van Rappard en zijn medestanders waren ervoor bevreesd, dat er allerlei soort van fraude en ontduiking zou worden ge constateerd bij aanvaarding van het wetsar tikel, hetwelk den verkoop van tabaksartike- len in de café's en restaurants aan dezelfde voorschriften onderwierp, als de verkoop in winkels. De heer Schokking had plattelands- bezwaren. Hij was bevreesd, dat-, zou het amendement aangenomen worden, het café ten plattelamde eenvoudig in een tabakswin kel zou ontaarden. Ook de minister bestreed het amendement dat naar zijn overtuiging volkomen in strijd komt met het karakter van de wet. Tegen geen bepaling zoo deelde hij mede heb ben de sigarenwinkeliers zóó geopponeerd als tegen een mogelijk maken van den verkoop van tabaksartikclen in sluitingstijd door ca fé's en restaurants. Het amendement-Rappard is verworpen met 4436 stemmen. Eén amendement-von Hellenberg Hubar is aangenomen. Met 4635 stemmen. Dit amendement had de bedoeling om den ver koop van drukwerken in stations te bin den aan de bepalingen der wet, zoodat op tijden, dat boekwinkels volgens de wet moe ten gesloten zijn, ook in stations geen druk werken kunnen worden verkocht. Dit was na tuurlijk om den winkeliers in boekwerken geen concurrentie aan te doen. Veel oppo sitie tegen dit amendement werd er niet ge voerd: de minister liet de beslissing gaarne aan de Kamer over. Volgens het ontwerp was de verkoop van dag- en weekbladen tijdens den wettel ij ken sluitingstijd te binden zijn bedoeling was, door dezen verkoop uit art. 3 te halen, en een nieuw amendement op art. 4 voor te stel len, den verkoop op Zondag van dag- en weekbladen onmogelijk te maken. De Kamer wilde zoover niet gaan. Het amendement- Prof. Visscher is verworpen met 63—17 stom men. De minister van Arbeid wilde er ook niets van weten. Een tweede amendement-Hellenberg Hubar vond niet zooveel genade in de oogen van de Kamer. Het is gevallen met 5127 stemmen. Meerdere leden van des heeren Hellenberg Hubar's fractie stemden tegen. Wat het amendement irüileld, waartegen zich de heeren van Rappard, Kortenhorst, v. d. Bergh, Schokking en vooral sterk do mi nister verklaarden? Het tweede amendement-von Hellenberg Hubar wilde het namelijk ook verbieden om door middel van automaten sigaren, sigaret ten en tabak te verkrijgen. Dit zag men al gemeen in ais te vérgaand. En wel. omdat het winkelsluitlngsontwerp er gekomen ls om den winkelier, niet om den consument te helpen. Men moest zoo werd geredeneerd nu niet den consument aan banden gaan leggen wanneer 't niet noodig is. En wan neer deze nu door middel van een automaat zijn tabakje zou kunnen krijgen, dan moest dat niet verboden worden. Een andere over weging van den minister was, ook van Mr. Kortenhorst, dat men op het oogenblik niet weet, welke ontwikkeling het automaten-ge bruik zal gaan nemen. Er was dan ook nog het amendement-Van Dis, waarover wij boven reeds enkele opmer kingen maakten. Het amendement-Van Dis bedoelde, door een duidelijke regeling van alle uitzonde ringsbepalingen van art. 3, dus van de alge meene bepalingen, elke verkoop op Zondag uit te sluiten van alles, wat niet behoorde tot genees- en verbandmiddelen en tot de le veringen aan logeergasten in hotels. En over dl.t amendement hebben de pre dikanten Kersten en Zandt (van de heeren van Dis' partij: de Staatkundig Gereformeer de), Prof. Hugo Visscher en Ds. Severijn (van de a.r. fractie), Ds. Schokking (van de C.H. groep) en Ds. v. d. Heide (van ae S. D. groep) zeer langdurig gedebatteerd. Gedebatteerd in ean dispuut, dat heel veel weg had van een theologische debatingclub. Het ging uitvoe rig over wat men wel en wat men niet geoor loofd achtte. Er werden historische beschou wingen gehouden over de Zondagsbeschou wing van Calvijn en Luther, Voetius en Tee- lingh. Zelfs Pllnius bracht Ds Zandt er bij te pas. En de socinianen en derzelver dwa lingen deed Ds. Kersten de revue passeeren. Het was duidelijk te bespeuren, dat heel dit debat de Kamer verveelde en toch, er was zoo weinig aan te doen. Men kan een onder werp breed en beknopt behandelen. Hoe ook de voorzitter op beknoptheid aandrong, de heeren waren heel uitvoerig. En het woord ontnemen ging ook niet: zij bleven bij den Zondag, al werd het verband met het wets ontwerp wel eens wat los. Wij zullen alle verschillen over wat op Zon dag mag en wat niet mag, niet uitstippe len, niet uitputten. Het is nu eenmaal een feit, dat er buitengewoon veel verschilien zijn over de wijze, waarop men den Zondag vieren moet. Maar dit is wel vast komen te staan, dat de Kamer van de buitengewoon strenge opvat ting van de Staatk. Geref. groep niets moet hebben: het amendement-van Dis viel met niet meer dan twee stemmen vóór. Het was we! wonderlijk. maar bij de stemming was Ds. Kersten alweer verdwenen. De linkerzijde van de Kamer wilde natuur lijk niet. van de strenge Zondagsopvatting van de St. Geref. weten. Het ontwerp staat voor hen volledig in de sociale sfeer. En de rechterzijde van de Kamer (behalve de groep Kersten) werd het eens over het standpunt, dat men bij aanwezigheid van de vele zienswijzen over de persoonlijke Zondagsviering, het nog wel mogelijk was bij een wetsontwerp tot overeenstemming te komen. Een wetsontwerp, dat beteekent im mers dat men rekening moest houden met de realiteit, en dat men geen dingen in de wet moet gaan brengen, waarvan men van te vo ren zegt. dat ze niet zijn uit te voeren. Zoo spraken de heeren Visscher, Schokking en Severijn. En minister Verschuur wees er nog eens op. dat het wetsontwerp, wijl sociaal bedoeld zeer moet worden onderscheiden van een Zondagswet. Hij wees er op, dat men de Zondagsrust, neergelegd in een wetsontwerp, niet in het belachelijke moest gaan trekken, omdat daardoor menigeen van den gods dienst wordt afgeschrikt. Hij wilde het goede midden houden tusschen regel en uitzonde ring. tusschen verbod en vergunning. Hot was te voorzien, dat het amendement- van Dis kelderen zou. Waterstaat. De Eerste Kamer heeft den geheclen mid dag aan de Waterstaatsbegrootlng besteed zonder er door heen te komen. Er gaat zoo langzamerhand in de Eerste Kamer de overtuiging groeien, dat de oude Waterstaatsregei: „wien water deert, die wa ter keert", de grondslag eigenlijk van onze geheele waterstaatswetgeving, moet gewijzigd worden. De heeren v. d. Lande, van Sasse van IJsselt en dc Gijselaar willen dezen ouden stelregel loslaten en overgaan tot het crite rium van het algemeen belang, m. a .w. dan worden de kosten van het behouden der dij ken in welstand voor een deel op den Slaat gebracht. De heer v. d. Lande heeft een betoog ge houden, dat- velen in den lande za! doen „uit het vel springenHU zeide n.l. dat het ka naal van Amsterdam naar den Rijn niet noo dig is: de economische noodzakelijkheid ont breekt z. i. Voordat hij tot den bouw wilde overgaan, moest z. 1. de economische nood zakelijkheid zijn aangetoond. Men begrijpt, dat de heer Polak (die alleen had willen vra gen bij het aanleggen van kanalen wat voor zichtig te zfjn met het natuurschoon) als Amsterdammer daartegen ln het geweer kwam. Hij meende, dat de economische nood zakelijkheid voor ieder vaststond. Het gaat zei hij om de bestaansmogelijkheid van Amsterdam tot zijn volle recht tc doen ko men. Evenals hU de maatregelen van onze re geering vergeleek met die in het buitenland (België's zorgen voor Lurk) zoo vergeleek de heer de Zeeuw wat ons land doet met spoor wegtarieven enz. voor Rotterdam, het het geen Duitschland doet voor Hamburg en België voor Antwerpen. Hij moest consta- teeren, dat het stukgoederenverkeer in Rot ierdag terugliep en dat vervulde hem met groote zorg. Voorts zijn vele stationsproble men ter sprake gebracht. De slotrede van den middag hield de heer Moltmaker. Waarvoor de Eerste Kamer steeds moet oppassen, dat is voor Twecdo-Kamcr- tje-spelen. De Waterstaatsbegrootlng brengt hier vele verleidingen de heer Moltmaker bezwijkt er wel eens voor. Talloos zijn de personeelsvragen, die hij gedetailleerd ter sprake bracht wij zien deze in het ant woord van den minister terug. INTIMUS. DE SPAARNE-STICHTING. WU ontvingen het jaarverslag der Spaarne- Stichting over het jaar 1929 (afdeeling Haar lem van de Centrale Vereeniging tot be hartiging van de maatschappelijke belan gen van Zenuw- en Zielszieken) waaraan het volgende is ontleend. Er is sterke vooruitgang te eonstateeren en uitbreiding van de bemoeiingen der Spaarne- Stichtlng werd mogelijk. Het aantal nieuwe gevallen waarin raad en hulp werd gevraagd steeg tot 90 perso nen (50 mannen en 40 vrouwen), tegen 51 personen in 1928. Met het Provinciaal Ziekenhuis werd de band nauwer, doordat van alle patiënten, die genoemd Ziekenhuis verlieten, opgave werd gedaan aan den leider van het Con sultatiebureau. voorzoover de patiënten woon den in het gebied, dat door de Spaarne- Stichtlng als haar werkterrein wordt be schouwd. De Zuster van Maatschappelijk Werk zorgt dan vbor verder contact. Van vele zijden wordt steun en medewer king verleend. In April 1929 werd besloten tot opening van een Consultatiebureau voor het moeilijk kind. Als leidster werd aangewezen mevr. G. S. E. MeesSchucklnk Kool, arts: mevr. E. J. MeerlooKalf trad als maatschappelijk werkster op. Met het houden van een vast wekelijksch spreekuur werd een begin ge maakt, op 25 September 1929. Op 1 Januari 1930 strekten de werkzaam heden van dit bureau zich ujt over 10 ge vallen. Hiervan zijn twee gevallen gesloten; de andere zijn nog slechts in het eerste stadium van onderzoek. Met verschillende vereenigingen en lichamen werd contact ge zocht. Ieder geval vergt veel aandacht en tijd. Het éérste onderzoek geschiedt in een der lokalen van den Geneeskundigen Dienst, alhier. Oom: „Wel bedankt vor de twee ritjes in je nieuwe auto". Neef: „Twee, oom?" Oom: „Ja, m'n eerste en laatste". .(Passing Show),

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11