BUITENLAND De geheele wereld Aspirin Baldwin's motie van wantrouwen verworpen De zieltogende conferentie. LETTEREN EN KUNST MUZIEK AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 14 MAART 1930 VIERDE BLAD Eindelijk een succes voor de Labourregeering. rijkspresident, heb ik bij de oprichting van het Dultsche rijk de vreugde beleefd, welke het Dultsche volk toen over zijn eindelijk verkregen hereeniging bezielde; ik kan mij niet indenken, dat die geest thans verdwe nen zou zijn en plaats zou hebben gemaakt voor eeuwige binnenlandsche tweedracht. Wij moeten in weerwil van den moeilijken tijd en tevens juist daarom, tot inkeer ko men en opnieuw één worden in de gedachte: Deutschland über alles!" Een belangrijk Italiaansch voorstel. Het wachten op Frankrijk. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Door Baldwin werd gisteren in het Lager huis een motie van afkeuring ingediend, van den volgenden inhoud: Het Lagerhuis betreurt de depressie in den handel en de toeneming van de werk loosheid, die het resultaat zijn van de poli tiek van de regeering. Het betreurt de weige ring van de fegeering, niet alleen om de be veiliging of de preferenties binnen het rijk uit te breilden. maar ook om haar plannen te verklaren ten aanzien van de handhaving van. de bestaande beveiliging en de Mc. Kennarec'nten en de rechten op suiker en zijde en de z.g. sleutel-industrieën, waardoor de onzekerheid en verwarring verminderd .wordt. Naar aanleiding van deze motie werden belangrijke verklaringen aigelegd. Baldwin zeide, dat hij den toestand zeer ernstig vond. Hij hoopte, dat de kanselier van de schatkist zou mededeelen, of laij van plan was ter bestrijding van de werkloos heid een speciaal of algemeen recht te gaan heffen. Over de heele wereld bestaat een tendenz tot hooge tarieven. Dit is niet ge- wenscht, maar het remedie is voor Engeland niet om zijn eigen tarieven te verlagen. De Europeesche staten hebben de neiging om de meesbbegunst-igingsclausule af te schaffen en speciale tariefovereenkomsten te sluiten. Engeland blijft daar buiten staan. Baldwin zei verder, dat tenzij iets tot stand gebracht werd, in den zin van eco nomische samenwerking, er een gevaar be stond, dat na verloop van tijd de banden, die met de koionieën bestonden, zouden bre ken. Snowden, de kanselier van de schatkist, zei in antwoord op Balwin's opmerkingen, dat bepaalde kringen van belangen pogingen doen om de regeering in discrediet. te bren gen. Volgens de N.R.C.. zei hij verder: De toeneming van de werkloosheid werd aan de regeering verweten, speciaal ten aan zien van de industrieën waarvoor de re geering verantwoordelijkheid heeft, de be veiligde industrieën. Maar Snowden wees er op, dat slechts 3 pet. van de arbeiders :n beveiligde industrieën werken, zoodat die in vloed nooit groot kan zijn. Snowden bracht voorts in herinnering', dat de regeering reeds den eersten dag, toen zij voor het parlement verscheen, verklaard had, dat zij niet verder tot beveiliging zou over gaan en dat de bestaande wetten op het aangewezen tijdstip zouden afloopen. Ten aanzien van de uitbreiding van de beveiliging stelde Snowden t/wee vragen. Ie. als beveiliging der werkloosheid kan ver lagen, waarom is hij dan nog zoo groot in landen met hooge beschermende tarieven? En 2e. waarom zijn de loonen in die landen slechts half zoo hoog als in Engeland? Snowden was van meening dat de voor naamste reden voor de motie van afkeuring zijn zwijgzaamheid over de rechten was, maar toen wenschte hij geen nadere verklaring af te leggen. Sir" Herbert Samuel verklaarde, dat zijn partij de regeering zonder aarzeling steunde bij de afwijzing van de motie- Het zou een gang van zaken zonder precedent zijn, wan neer de regeering van te voren ging ver klaren, welke rechten zij wilde m stellen. De liberale partij is voor vrijhandel. Zy acht dit in de tegenwoordige omstandigheden de beste politiek voor het land. De motie van afkeuring van hetbeieiü van de regeering werd tenslotte met 303 tegen 235 stemmen verworpen. Dit is inderdaad in de gegeven moeilijke omstandigheden, waarin de Labourregeering verkeert, een zeer behoorlijk succes. De vlootconferentie ligt, volgens de laats'e berichten te zieltogen. Doch het zou niet de eerste keer zijn, dat het verlossende woord op het latsfce nippertje uitgesproken werd. De hoop wordt weer levendig door een bericht van Reuter, volgens hetwelk de .Daily Herald", het orgaan der arbeiderspartij, meldt, dat als gevolg van Mac Donalds po gingen, Grandi te kennen heeft gegeven bereid te zijn een zeer belangrijke concessie te doen als het daardoor de conferentie kan redden. De Italianen zijn blijkbaar geneigd om onmiddellijk een verdrag van arbitrage en verzoening met Frankrijk te teekenen en waarschijnlijk hun eisch inzake pariteit te wijzigen of prijs te geven. Het wachten is dus nu weer op het Fran- sche antwoord. De codificatie van het Int. Recht. Donderdagmiddag behandelde de confe rentie tot Codificatie van het Internationaal Recht, ondere leiding van mr. Th. Heems kerk het ontwerp-reglement. De meeste artikelen worden goedgekeurd- De vergadering werd te half zes geslo ten. De Fransche begrooting door de Kamer goedgekeurd. PARIJS, 13 Maart (VJ5.I Na bijna 22 uur onafgebroken te hebben vergaderd heeft de Fransche Kamer hedenmorgen het uitge^ stelde artikel 1. van de Wet op de Financiën en daarmede de geheele begrooting goedge keurd. Bij de eindstemming werd de be grooting met 176 tegen 112 stemmen goed gekeurd. Zij zal nog hedenmiddag aan den Senaat worden voorgelegd. De begrooting voor 1930 is volgens het aangenomen ontwerp op de volgende wijze in evenwicht: inkomsten 50.409 milliQen franc, uitgeven 50. 201 millioen franc, overschot 208 millioen franc. Staking der kerkvervolgingen in Rusland? De correspondent van de ..Daily Herald" te Moskou meldt dat de wijziging van de Sov- jetpolitiek in de dorpen, welke gevolgd is op het manifest van Stalin, vergezeld is gegaan van een wijziging in de houding der commu nisten ten aanzien van de kerk. Direct na het uitvaardigen van dit manifest meldt de correspondent, zijn de plaatselijke autoritei ten begonnen met 't aan banden leggen van de militante atheïsten. Te Kolomna, een kleine industriestad op honderd mijl afstand van Moskou, die de correspondent pas heeft bezocht, heeft de actie der autoriteiten zicht baar resultaat gehad. Een der directe resul taten is geweest, dat de communisten het verwijderen van de kerkklokken die waren weggevoerd om het metaal voor industrieele doeleinden te gebruiken, hebben gestaakt. (Hbld.) De „Antifa" geknipt. Het persbureau van het hoofdbureau van politie mel'dt: Aan de politieke afdeeling van het hoofd bureau was bekend, dat de communistische Antifa (anti-fascistische werkloozen), een z.g. roode loge, blijkbaar een geheime organi satie, had opgericht. De taak der leden van deze roode loge, die voor de eerste maal bij de gebeurtenissen op 6 Maart is opgetreden, en die ook morgen ter gelegenheid van den communistischen hongeroptocht naar Dres den weer in actie zou treden, bestaat oa. in het vormen bij optochten enz. van z.g. rol- commando's welke de politie speciale moei lijkheden in den weg moeten leggen, afzon derlijke agenten moeten wegdringen, over vallen en mishandelen. De politie is er thans in geslaagd dezen geheimen bond bij een bespreking in een klein café in het centrum der stad te ver rassen en de deelnemers aan deze vergade ring, 33 in getal, die het program voor den hongeroptocht- bespraken, te arresteeren en naar het hoofdbureau van politie over te brengen. Hindenburg verheft nog eens zijn stem. Rijkspresident von Hindenburg heeft de wet betreffende het Youngplan en de daar mede samenhangende wetten onderteekend en de afkondiging in het officieel orgaan gelast. Het ontwerp betreffende het Duitsch- Poolsche liquidatieverdrag is nog niet door den rijkspresident onderteekend, doch krachtens den hem door art. 70 der grond wet opgelegden plicht om het constitutio neel tot stand komen dezer wet na te gaan, voorloopig aangehouden. De rijks-president heeft zich voor het grondig onderzoeken van de vraag, of deze wet een wijzigenden in vloed op de grondwet heeft, in verbinding gesteld met den rijkskanselier en de betref fende ministers, aldus de Tel. Hindenburg heeft voorts een communiqué gepubliceerd, waarin hij verklaart, dat hem tijdens den strijd om aanvaarding of verwer ping van het Young-plan van vele bonden, vereenigingen en particulieren, brieven zijn toegekomen, waarin er op werd aangedron gen, dat hij door zijn handteekening te wei geren het tot stand komen van het plan zou verhinderen. In antwoord daarop verklaart de rijkspresident thans, dat hij niet zonder bedenkingen, doch na rijkelijke, consciën tieuze overweging en „festen Herzens" de Young-wetten heeft onderteekend. Hij is tot de overtuiging gekomen, dat. in weerwil van de zware lasten, welke door het Young-plan op Duitschland's schouders worden geladen en In weerwil van de ernstige bezwaren, welke tegen sommige bepalingen kunnen worden geopperd, het Youngplan in poli tiek en economisch opzicht een verbetering beteekent, vergeleken met het Dawes-plan. Een weigering, aldus Hindenburg, zou onaf zienbare crises ten gevolge hebben gehad. „Vele mij gezonden brieven", gaat Hinden burg voort, ..hebben met goede bedoelingen het verzoek tot mij gericht, mijn naam, dien van den voormaligen opperbevelhebber, niet in de geschiedenis te bezoedelen, door daar mede deze wetten te dekken. Hierop ant woord ik: Ik heb mijn leven in de groote school der plichtsvervulling, het oude leger, doorgebracht en daar geleerd, steeds, zonder te letten op persoonlijke belangen, mijn plicht jegens het vaderland te doen. Daarom heb ik bij mijn besluit elke gedachte aan mijzelf volkomen ter zijde gesteld." De parlementaire strijd om het Young plan, zoo gaat de rijkspresident voort, is thans ten einde. Hij doet daarom een beroep op alle Duische mannen en vrouwen, zich rekenschap te geven van hun plichten je gens het vaderland en gemeenschappelijk te werken voor de Duitsche toekomst-. „Bijna zestig jaar geleden aoo zegt de DERDE KAMERMUZIEKAVOND VAN „TOONKUNST". Gregor Piatigorsky, ons van het trio met Flesch en Friedberg bekend en den vorigen Dinsdagavond solist van het Bachconcert heeft Donderdag in een concert met Theo van der Pas ons van zijn groot talent als violoncellist opnieuw overtuigd. Als solist en kamermuziekspcler deed hij zich hoeren, dit laatste in de Variaties van Beethoven op het bekende thema uit Handels „Judas Macca beus" en in de Sonate van Debussy, die in de plaats van de Rhapsodia Italiana van Mainardi gespeeld werd. Wel moet ik zeggen dat Piatigorsky uiterlijk althans deze bei de ensemblewerken behandelde als solo stukken met begeleiding, hij speelde name lijk de cellopartij ook daar uit het hoofd, wat ongebruikelijk is, indien niet alle partners het doen en Van der Pas bleef in de Variaties een weinig meer op den achtergrond dan hij had behoeven te doen, te meer wijl over het geheel de piano in dit werk een belangrijker partij heeft dan de cello. En in de Sonate van Debussy scheen Piatigorsky toonaange- ver, maar de pianist sloot zich zóó uitmun tend aan dat het grillige, zeer moeilijke stuk goed tot zijn recht kwam. Boccherini's Sonate in A liet in soortgelijke passages en figuren als te voren Haydn'; Concert de techniek, den fluweelen toon, de stok- en intonatie-zekerheid van den speler glanzend uitkomen; in de Suite in c van Bach presenteerde zich de ernstige kunste naar. Piatigorsky gaf het werk in groo:en stijl, iiets minder eenvoudig en bezonken wellicht dan Pablo Casals, van wie ik het vóór eenige maanden hoorde, maar met overtuiging en jeugdige stuwkracht. Prach tige toonontwikkeling en juist g;*voel troffen in het .Lamento" van Fauré, en na dit alles gaven het Larghetto van Weber, het Alle gretto grazioso van Schubert en de Toccata van Frescobaldi geen nieuwe indrukken van 's spelers muzikale en virtuoze eigenschappen maar werden wegens de schoone voordracht niet minder genoten dan het voorafge gane. Toch moet ik zeggen dat Piatigorsky's programma min of meer in een kring rond draaide en tot zijn uitgangspunt, waarvan hij zich met Debussy's Sonate het verst ver wijderd had, terugkeerde: Weber en Schubert konden tegenover Beethoven. Frescobaldi naast Boccherini geplaatst worden. Een uit stapje naar het gebied der volbloed virtuosi teit, zooals Gaspar Cassado deed, heeft hij niet ondernomen, hoewel dat bij een cello recital niet onwenschelijk mag heeten. Toch hebben zijn groot geheugen, zijn prachtige toon en techniek onverdeelde» bewondering afgedwongen en heeft de bijval hem ge noopt de bekende Menuet van Valentin als toegift te spelen. Theo van de Pas was als steeds een voor treffelijk partner: volgzaam, correct, als 't zijn moest pianistisch brillant, af en toe alleen un poco troppo modesto. De Toonkunst-kamermuziekavonden mo gen, gelukkig in dezen tijd van concertmalaise nog steeds in groote belangstelling bogen. Het moge zoo blijven! K. DE JONG. HAARLEMSCH SYMP1IONIE-ORKEST „EUTERPE". Ditmaal had het orkest van den heer J. A. Meng een zaalruimte gekozen waar over een teveel aan resonans niet te klagen viel. het Gebouw van den Protestantenbond. Daar was ook het orgel, dat voor de bescheiden diensten, die de heer Meng daarvan vroeg, ter begeleiding der zangsoliste, ruimschoots voldoende was. Fisch en in goed volgehouden tempo zette Mendelssohn's marsch uit Athalia den avond in. Van de gelegenheid om kleur aan te bren gen maakte de directeur een passend ge bruik, zoodat de eind-indruk alleszins be vredigend was te noemen. Mendelssohn's ouverture „Heimkehr aus der Fremde" bleek voor „Euterpe" een nog te groote opgaaf te zijn. Het feit dat er in de partij der eerste violen wel attaques waren, doch dat deze niet op de plaat-s zaten die zij rechtens mochten bezetten, moge de heer Meng nog eens degelijk onder de oogen zien. waar hij een voor liefhebbers tamelijk veeleischende muziek wil uitvoeren. Ook de altviolen zijn voor dit doel niet voldoende bezet. Met eenige zeer mooi uitgevoerde trekjes voor de houtblazers is deze ouverture niet te redden: het strijkers-ensemble moet hier aan redelijke eischen voldoen. Hetzelf de geldt m niet mindere mate voor Haydns tweede symphonie in D. Wil de uitvoering niet al te zeer beneden de verwachtingen blijven, dan moet er dit geldt voor een heel belangrijk deel voor de finale een grootere eenheid zijn, die alweer grooteiijks moet uitgaan van den primarius der vkhen. Het gezonde, markante rythme misten we al te zeer. Daarom waren de langzame aeelen, waai' ook de intonatie meer bevredigde, het meest loonend. Men moge tenslotte beden ken, dat in de laatste jaren aan de uitvoe ring van Mozarts en Haydns symphonische werken, om van hun kwartetten niet te spre ken. de beste zorgen werden gewijd, zoodat de hoorder in tailooze schoone uitvoeringen zich van deze muziek een voorstelling heeft gevormd, die hij bij een volgende uit voering wil zien verlevendigd. Dit is alleen mogelijk bij een weergave, waar niets is overgelaten aan het toeval. Naast een strak ke, rustige, alleszins beheerschte directie (de eenige mogelijkheid voor het welslagen eener dilettanten-uitvoering) is een nauw gezette s.udle der partij en van het samen spel gebiedende eisch. Verder moge ik bemerken, evenals bij een vorige gelegenheid, dat de koperbezetting moet zijn volgens de aanwijzingen in de partituur. Plaatsvervangende instrumenten geven van die partituur een beeld dat geen voldoening kan schenken. Mejuffrouw Christien Stork zong met frischklinkend sopraangeluid, waarin opmer kelijk was een goed geplaatste resonans, een vijftal liederen en aria's. Van de zeer groote opgaaf by Handel kweet zij zich alleszins prijzenswaardig, terwijl ook het lied van Cath. van Rennes zeer voldeed. De heer Meng assisteerde haar daarbij aan het orgel, en waar het hem lukte, den scerkte- graad van het register te brengen in over eenstemming met den zang. kon men ook met genoegen naar hem luisteren. G. J. KALT. HAARLEM'S TOONEEL. Het Mi-Carème. Zooals wij reeds mededeelden, zal H. T.'s Mi-Carème hetwelk gehouden zal worden op Zaterdag 29 Maart in alle zalen van het Ge meentelijk Concertgebouw, ook dit. jaar weer worden verfilmd. Deze film zal gedurende de daaropvolgende week worden vertoond in Cinema Palace Het bestuur heeft van Kunstzaal Berger te Arnhem een smaakvolle zaalversiering aan gekocht. Deze versiering zal worden gecom bineerd met de verschillende attributen, ont worpen door den tooneeldecorateur P. Mos- sinkhoff, welke het vorig jaar zulk een fees telijk cachet aan de zaal wisten te geven. Bovendien zal de serie groote Carnaval schilderijen van den bekenden illustrator Herman Moerkerk, die eveneens door H. T. zijn aangekocht, in de versiering worden op genomen. En tenslotte heef: Haarlem's Too- neel zich in het bezit, gesteld van een spe ciale verlichtingsinstallatie, zoodat naast de gewone verlichting, de kleurige schijnwer pers. de flikkerende Jupiter-lampen der film apparaten, duizenden electrïsche gloeilamp jes zullen worden aangebracht. Voor het vervaardigen van de film zal een speciale brug worden gebouwd onder leiding van den versierings-specialist Jan Smit. De gecostumeerdeu kunnen dan onder deze brug door defileeren en worden tegelijkertijd door de operateurs der N.V. Filmfabriek Po lygoon gefilmd. XJit alles blijkt, hoe ook ditmaal weer moeite noch kosten worden gespaard, om dit ml-carème te maken tot een glorieus feest. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a f>0 Cts. per regel. DE GELOOFSVERVOLGING IN RUSLAND. EEN GETUIGENISSAMENKOMST IN DE GROOTE KERK. Van het comité, dat hier ter stede is ge vormd inzake de geloofsvervolging in Rus land ontvingen wij het volgend communi qué: Woensdagavond a.s. te 8 uur zal er ook hier in de Groote Kerk een getuigenis-sa menkomst gehouden worden naar aanlei ding van de huidige geloofsvervolging in Rusiand. Zij wordt belegd door een comité samengesteld uit vertegenwoordigers van de verschillende Protestantsche kerken uit Haarlem en omgeving, de Roomsch-Katho- lieko, de Oud Roomsche en Israëlietisc-he Ge meente. Zij zal een zuiver godsdienstig ka rakter dragen zonder de minste politieke bijbedoeling. Als er dan ook een getuigenis in zal vernomen worden en van zal uitgaan tegen wat in Rusland geschiedt, zal dit geen getuigenis zijn tegen eenig politiek beginsel dat daar wordt aangehangen, maar alleen tegen de verdrukking en vervolging van elk geloof en voor de vrijheid van geweten De samenkomst zal staan onder leiding van Ds. J. A. van Leeuwen, Em.-pred. van Bloemendaal te Heemstede, terwijl als spre kers hopen op te treden Ds. C. J, van Paas- sen. Deken L. A. A .M. Westerwoudt en Rab bijn S. Ph. de Vries, respectievelijk de Pro testanten, Roomsch-Katholieken en Israë lieten vertegenwoordigende. In deze samenkomst zal voor de vervolg den worden gecollecteerd Dit laatste in de verwachting dat er voor hen, die om der geloofs wille zooveel te lijden hebben flink zal worden geofferd en hun daardoor ook eenige hu'.p in hun kommer en druk zal kunnen geboden worden. De Kerk wordt om 7 uur geopend en om 8 uur gesloten God geve rijkelijk zijn zegen op deze sa menkomst. Worde ö:e zegen niet alleen in Rusland maar ook hier ervaren. Tot zoover dit communiqué. De secretaris van het Comité. Ds. F. Ch. Krafft, legde er in een onderhoud dat wij met hem hadden, nog eens den nadruk op. dat de bedoeling van de samenkomst alleen is: te getuigen. Het is niet de bedoeling, een motie te doen aannemen waarin dc Regeering tot optreden in de een of andere richting wordt aangespoord. Voorts stelde Ds. Krafft ons nog eenig: brochures ter hand en perscommuniqués van de „Entente Internationale", die tegen het bolsjewisme optreedt, waaruit wij hier nog het een en ander laten volgen. Op de bijeenkomst, die te Londen werd gehouden om tegen de geloofsvervolgingen te protesteeren. noemde Lora Brentford deze: „de wreedste, de bitterste vervolging, waaraan de Christenen hebben blootge staan sedert de Christenvervolgingen in het Romeinsche RijkV Een Russische Volkscommissaris liet zich als volgt uit: „De scholen moeten tegen den godsdienst vechten. Wij moeten een oorlog zonder genade tegen den godsdienst voeren, niet alleen in de school, maar ook in de ge zinnen. Wij moeten groote groepen van atheïstische kinderen vormen". Met Kerstmis werden in 1928 in Pet-rograd 7ë0 anti-godsdienstige demonstraties gehou den. De Radio wordt in Rusland gebruikt voor het uitzenden van anti-godsdienstige le zingen en redevoeringen. EEN KINDERMUSEUM. (Van onzen Londenschen correspondent). Eenige bekende vrouwen in Londen maken planden voor het stichten van een jeugd- of kindermuseum in Londen. Minister Lans- bury. die in het geschiedenisboek der toe komst misschien zal worden geprezen als de grootste kindervriend dien Londen ooit heeft gehad, heeft natuurlijk met geestdrift het plan toegejuicht en zijn steun toegezegd. In de bestaande musea bevinden zich verschei dene zaken, die betrekking hebben op de Jeugd en haar bestaan. Hoe de kinderen der Romeinen speelden is te zien op oude wand borden in het Britsch Museum. En zoo is er meer. Maar een speciaal k'ndermuseum is toch wat anders en zeker een aantrekkelijk idee. De bedoeling is het museum een beeld te doen verschaffer, van klnderbestaan In alle deelen der wereld, vroeger en nu. De ver zameling zou o.a. moeten omvatten een his torische afdeeling speelgoed. Men heeft al bij voorbaat het gevaar on derkend van de museumatmosfeer, die er altijd en overal in slaagt zelfs de volwasse nen te doen twijfelen aan den verheffenden invloed van museumbezoek. omdat die at mosfeer immers zoo neerdrukkend kan wer ken. In het kindermuseum zal die museum- stemming zeker moeten worden vermeden. kent Asplrln-Tabletten en hun Uitstekende werking bij all» verkoudheldeziektonen rhei> matiache pijnen. Maar van even veel belang I. hat ta waten, dat ar maar één echte bestaat. Het onmisbare ken- teeken is het Bayerkruis op iedere verpakking en opeike tablet. Is dit niet het geval, dan hebt ge niet ds echte Aspirin. Bovendien komt op Iedere verpakking de U be kende oranje band voor. Let In Uw eigen belang op x,Jeze onbedriegelljke ken* teekenen. Prijs 75 cta. Vandaar waarschijnlijk het idee het museum een kern te maken van een gansche stich ting. waar ook plaats is voor een bioscoop voor kinderfilms, een balzaal voor kinderbal en een restaurant voor kinderlijke smaken. En verder zou er ook een zaal moeten zijn, waar teekenlngen en schilderstukken, door de Jeugd vervaardigd, zouden kunnen worden tentoongesteld. GROOT LONDEN EN DE CHAOTISCHE BOUWWIJZE. (Van onzen Londenschen correspondent). Tennaastenbij 9.000.000 menschcn. die in Londen wonen, loopen gevaar te worden in- gemuurd. „Grooter Londenis eer. gebied, grooter dan Zuid-Holland, in beslag geno men door Londen en dc voorsteden en de halfslachtige woonoorden en bouwaangroel- sels die er in een steeds ruimer wordenden kring omheen komen te liggen. In alle rich tingen bouwt men sr.el voort, niet snel ge noeg om de behoefte aan woningen geheel te bevredigen, maar wel snel genoeg om schoone plekjes onherstelbaar te verwoesten en de natuurlijke aantrekkelijkheden van het open land verloren doen gaan. In Lon den zelf wordt, naar men heeft vernomen, hevig tekeer gegaan tegen het gevaar, waar mede Hyde Park en andere parken worden bedreigd door er groote stukken voor open bare speelvelden aan te onttrekken. Maar in. middels is men mijlen van Hyde Park ver wijderd bezig alles vol te bouwen, zoodat er geen ruimte voor frlssche lucht, voor sport en spel, voor een kalme wandeling overblijft. Al deze narigheid blijkt uit het eerste rap port van een commissie, die twee jaar ge leden is benoemd om advies te geven over do wijze waarop aar.leg en uitbreiding van „Grooter Londen" moeten worden aangepakt. Het rapport is een ernstige aanklacht tegen den wilden en onoordeelkimdigen aanleg van voorsteden en wegen. De zaak is dat de we genaanleg het karakter van dc woongebieden schijnt te bepalen. Men bouwt „lintvormig", langs de nieuwe „aderwegen", die voor snei vervoer zijn bestemd- Een leelijkcr en on- practischer vorm van stadsuitbreiding is niet denkbaar. Men moet kruiswegen maken voor de verbinding van de wonlngrijen aan weerskanten van den aderweg. De wegen voor de snelheid zijn dientengevolge be strooid met kinderen, huisdieren en plaatse lijk verkeer. Snel verkeer op dien weg wordt dus onmogelijk. Het rapport, vraagt om ori- middellijken terugkeer van deze dwaalpaden der chaotlche bouwerij. Men zou wllle.n dat de gansche uitbreiding van „Grooter Londen" zou worden gecontroleerd door een centraal lichaam, dat de verschillende uitbreidings plannen der vele plaatselijke besturen in bet gebied zou co-ordineeren en voor het te laat is den huizenbouw in de cenlg juiste banen zou lelden. Die eenig juiste banen zijn: De vorming van geheel op zichzelf staande voor- of tuinsteden rond Londen, ruim uit elkaar liggend, met overvloed van ongerept land er tusschen en onderling en met het centrum Londen verbonden. Do aderwegen moeten vrij blijven. Indien men van Grooter Londen een aangenaam woon gebied wil maken dan zal men met de toe pasing van de adviezen van dit rapport haast moeten maken. Wanneer men met lokale treinen van Londen naar „bulten" gaat en het droevig .verval van de natuur aanziet in de slordige rijen minimum-woningen, te hooi en te gras neergezet, zonder zorg. zonder overleg en zonder zin voor schoonheid of voor kwaliteit van de nieuwe woonbuurt, dan begint men te vreezen dat dit rapport te laat is gekomen. Vele plekken ln „Grooter Londen" leeren ai- schrikwekkend hoe grondig het vrije „parti culiere initiatief" schoonheid van vernie tigen. Heden: Schouwburg Jansweg. 5e Abonnemente- voo;ste,ling. Oost-Nederïanrisch Toonecl. „Volpone". 815 uur. Palace. .Den Vrouw van Eer" (A woman affairs). Tooneel: The great Hirston Co. 815 uur. Luxor Theater. „Slachtoffers der Samen leving". Tooneel: Duo Saphir en Boesnach. 8.15 uur. Rembrandt Theater. „Rassenhaat" 'Reds kin). Tooneel: Sororoto. 7 en 9.15 uur Standaard Theater. „De Indianen-over val". Tooneel: Johnny Toering. 8.15 uur. ZATERDAG 15 MAART Stadsschouwburg. Het Schouwtooneel A. v. d. Horst en Jan Musch. „Woutertje Pie- terse". 8 uur. Gem. Concertgebouw. Benedenzaal. Uit voering leerlingen E. A. Cats. 8 uur Bioscoopvoorstellingen, 's middags en s avonds. Teyler's Museum, Spoarne 16. Geopend oo werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13