Het woord is aan... Stilte in het Visscherijbedrijf. 47e Jaargang No. 14333 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 14 Maart 1933 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR» ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week f 0.2754, met Geïllustreerd Zondagsblad /0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57)4. Franco per post door Nederland f 3.87)4. Losse nummers ƒ0.06. GeilL Zondagsblad per 3 maanden 0-57)4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 33 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN1—5 regels 175. elke regel meer 0.35 Reclames 0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aar.bcd 1I regels 1 0.60, elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 1—4 reg. ƒ025. elke regel meer 0.10. aitsL contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD DE JOHAN VAN OLDENBARNE VELT TE IJMUIDEN. HET GROOTSTE SCHIP VAN AMSTER DAM DOOR DE GROOTSTE SLUIS DER WERELD. Reeds vöór elf uur Donderdagmorgen zag anen velen zich naar de Noordersluis begeven en toen eindelijk omstreeks half twaalf het groote motorschip in de geopende Velser spoorbrug zichtbaar werd, stonden tallooze kijklustigen op de sluis, die zich allen de lange wandeling van IJmuiden af hadden getroost, om van deze belangrijke gebeurte nis getuige te zijn. Mei, een flinke vaart naderde de kolos; twee sleepbooten van de N. V. Reederij vdi. Gebr. Goedkoop, krachtige trekkers, maar notedoppen, bij dit machtige modern ge bouwde zeekasteel vergeleken, één vóór en éen achter hielp hem in z'n manoeuvres. Bij na zonder vaart te verminderen gleed eenige minuten later de Johan van Oldenbarne- velt de sluis in. Geen opgestuwd water, geen geschreeuw van commando's, doch kalm en waardig deed het grootste schip van Amster dam's vloot, het tot nu toe grootste product van Amsterdam's scheepsbouw, z'n intrede in de grootste sluis ter wereld. En nauwelijks waren de trossen uitge bracht en vastgemaakt aan de zware bolders, of de groote deur sloot zich achter den kolos, ongemerkt.. Het ging alles zoo kalm en zoo zonder omhaal, dat men zou denken, dat hetgeen hier geschiedde een doodgewone ge beurtenis was. Het schutten van een puf- schuitje door de oude (Zuider-) sluis veroor zaakt meer drukte, eischt meer krachtsin spanning dan tot schutten van dit zeekasteel in deze sluis. De Johan van Oldenbarnevelt lag gevan gen. ,,L' histoire se répète". Maar deze ge vangenschap was slechts van korten duur, want reeds spoedig werd de buitendeur ge opend en was de weg vrij- Alhoewel alles vlot van stapel liep, hadden de menschen aan den wal. die nu nog aan den sluiskant werden toegelaten, volop ge legenheid het. vaartuig te bewonderen. Op de promenadedekken bewogen zich de genoo- digdèn, die den tocht zouden meemaken. En op de tusschendekken wemelde het van Javaantjes, die van hun hoogen standplaats lna Boudier-Bakker De eenzaamheid van niet gekend te wor den heeft ieder mensch, die moet iedereen aandurven en aanvaarden. af evenveel belangstelling toonden voor de drukte aan den wal, als waarmede de men schen aan den wal de drukte aan boord ga desloegen. Een sleepboot van Bureau Wijsmuller wordt aan het groote vaartuig vastgemaakt. De machtige schroeven zetten zich in bewe ging ên spoedig glijdt het 19.000 ton groote schip de sluis uit. Ronkent cirkelt een vliegmachine onop houdelijk om de boot, heel laag, zelfs niet veel hocger dan de masten. Veertig minuten nadat het vaartuig de sluis invoer, laat het 't buitensluishoofd ach ter zich. Juist als het uit de sluis is komt de Stuyvesant van West-Indië binnen. „Ook een mailboot" zegt een IJmuidenaar. Beide vaartuigen brengen elkaar een vlaggegroet. Spoedig is de Johan van Oldenbarnevelt buiten. De reis zal slechts van korten duur zijn De ijzig koude wind van de Noordzee zal nog eenige dagen gieren door de touwen, zal de Javaantjes doen rillen en doen verlangen naar tropisch Nederland, waar de zon hun lijven roostert. Maar spoedig zal dit sieraad van onze vloot z'n vlag vertoonen op de reede van Batavia. En daar ongetwijfeld evenveel be langstelling oogsten als hier. Opvallend was het, dat het groote vaartuig zoo afstak bij de afmetingen der sluis. De Johan van Oldenbarnevelt zou de Midden- sluis bijna geheel vullen. Maar de Noorder sluis biedt nog plaats aan één vaartuig van dezelfde grootte met daarenboven nog twee schepen van drie a vierduizend ton. Twee van deze zeekasteelen kunnen naast elkaar in de sluis liggen. PRINSES JULIANA NIET NAAR INDIë. Het Haag.sr.he Oorr.-bureau meldt ons: Wij vernemen uit de beste bron, dat alle geruchten als zou prinses Juliana eerlang een reis naar en door Nederlandsch-Oost- Indië ondernemen, volkomen uit de lucht ge grepen zijn. De „Johan van Oldenbarnevelt" in de „Noordersluis ï3i i Een dubbele triomf van HoUandsclie techniek. Het nieuwe motorschip van de ,fNederland" dc Johan van Oldenbarnevelt" passeert de eerste deur van de nieuwe sluis te IJmuiden. Een proef zoowel voor de sluis als voor het schip. In aansluiting op de onheilspellende berichten uit Britsch-Indie genen wij hier nog een foto van een protestdemonstratieGandhi (links) is inmiddels begonneti met den grooten ..op tocht der Martelaren"die de ongehoorzaam heidscampagne ïnlui&dc. Reahts Balabbrai Patel. Gandhi's rechterhand', door zijn arrestatie heeft de Eftgelsche regeering be wezen, dat zij de Britsch-Indische actie met kracht zal tegengaan^. Een gedeelte van de stil gelegde traxclervloot van de V. E. M. in de Vissc her shaven te ymuiden. Als dc schepen thuis blijven zijn velen werkloon,. DE BESCHERMING DER DUITSCHE REPUBLIEK. Severing bepleit de wet dienaangaande ERGERLIJKE COMEDIE IN DEN RIJKSDAG. BERLIJN, 15 Maart (V.D De Rijksdag behandelde heden in tweede lezing de wet tot bescherming der republiek- De Rijksmi nister van Binnen.iandsche Zaken Severing leidde de discussies ir. en herinnerde aan de gebeurtenissen die zich juist tien jaar gelsden op 13 Maa: 1920 bij de Kapp-Putsch, hebben afgespeeld te. Berlijn en in het Rijk. Door de algemeene staking der arbeiders en de plichtsgetrouwheid der Duitsche ambtenaren was de regeering Kapp-Luetwifcz een spoedig einde beschoren. Slechts daardoor mislukte de aanval op den Staat. Andere betrouw bare machtsmiddelen had de staat niet. Thans heeft men een Rijksweer, waarin een voortreffelijke discipline heerscht en een weerpoHtie. de Schuppo, waarvan hetzelfde geldt (tumult bij de nationaal-socialisten. Hun afgevaardigde Strasser wordt tot de orde geroepen). Zonder de KappPutsch was de Roeropstand niet gekomen, met alle ge volgen van vernieling van economische waar den en een verdere verslechtering van de Duitsche valuta. Tegen een herhaling van iets dergelijks hebben wij een wet tot be scherming der republiek noodig. aldus Seve ring. Het komt niet slechts er op aan, der gelijke aanslagen in den kiem te smoren, doch den kringen, die neiging ertoe mochten gevoelen den lust tot dergelijke avonturen te ontnemen. Thans willen de Duitsch-Nationalen dan Staat de bescherming ontzeggen, die zij hem in 1927 wilden toestaan (rumoer rechts). In den tijd, toen er nog geen wet tot bescher ming der republiek was, is het recht van vergaderen door het drijven der extremisten van rechts en links tot een vergaderings- onrecht geworden (rumoer bij nationaal- socialisten en communisteen). Wij Kunnen onrecht geworden. De persvrijheid ik ben me de draagwijdte van deze uitdrukking zeer goed bewust is menigmaal pers-brutaliteit geworden (rumoer bij de national-socia listen en communisten. Wij kunnen het niet langer dulden, dat demagogen straat in en straat uit trekken om de massa op te hitsen. Alleen in Pruisen zijn in het af- geloopen jaar bij botsingen drie honderd Schouo's gewond en veertien gedood gewor den. Hevig rumoer. Inmiddels is het rumoer in de Rijksdagzaal steeds toegenomen. President Loebe dreigt den communist Thaelmann en den natio- naal-socialistischen afgevaardigde dr. Goeb- bels, die reeds twee maal tot de orde geroe pen zijn, scherpere maatregelen tegen hen te nemen. Minister Severing vervolgt zijn speech en leest voor uit de nieuwjaarsbood- schap van de ..Rote Fahne", van 1 Januari 1930. de passage, dat de botsingen die tot nog toe hebben plaatsgevonden, slechts voor proefjes zijn van den grooten beslissenden slag. dien de communisten tegen den Staat zullen leveren. Wij moesten toch al heel slappe kerels zijn riep Severing uit wanneer wij geen afweermaatregelen tegen dezen tegen den Staat gerichten slag zouden nemen. Wan neer het experiment van den overval op de Opelfabriekt-n school maakt, dan zou het met de orde in Duitschland gedaan zijn, aan zou er geen geregelde productie meer zijn en zou men geen uitweg meer kunnen vinden voor het steeds grooter wordende leger van werk- loozen. Wij stellen deze wet toto bescherming der republiek voor omdat wij niet willen dat arbeiders voor de karabijnen der Schupo's komen, noch dat de Schupo-agenten door opgehltsten worden neergeschoten. De minister weg. Na minister Severing verkreeg de Duifesch- Nationale afgevaardigde dr, Everling het woord, die verklaarde dat de door den mi nister geschilderde gevaren niets uitstaande hadden met het thans aan de orde zijnde wetsont/werpen. Dit ontwerp bevat geen maat regelen tegen gewelddaden Inmiddels riep een der afgevaardigden, dat minister Severing de zaal verlaten had,, waarop groot rumoer ter rechterzijde ontstond. Dr. Everling brak zijn rede af en verklaarde, deze te willen voortzetten wanneer de minister werd terug geroepen, wat begroet werd met levendigen bijval rechts en gelach van de meerderheid. Het voorstel om den minister terug te roepen werd echter met 213 tegen 133 stemmen ver worpen, waarop de rechter zijde en de com munisten een geweldig lawiai aanhieven. Een voorstel van de Duitsch-Nationalen om de zitting een uur te schorsen en inmiddels den minister te halen werd onder groot protest van de oppositie eveneens verwor pen. President Loebe constateerde dat de vol gende sprekers, de communistische afge vaardigde Muenzenberg en de nationaal- socialist dr. Goebbels van het woord had den afgezien, opdat dr. Everling zijn rede zou kunnen voortzetten. Deze verklaarde echter, niet eerder te zullen spreken, voordat de minlsler weer in de zaal verschenen was. Wederom ontstond lawaai en de voorzitter gaf net woord aan Muenzenberg. die hevig geprotesteerd had tegen de mededeeling. dat hij van het woord zou hebben afgezien. Het antwoord van Loebe werd met luid schreeuw der communisten begroet en de voorzitter verzocht den comniunistlscnen afgevaardigde Remmele de zaal te willen verlaten. Toen de uitgewezen afgevaardigde bleef schelden sloot de voorzitter hem voor acht dagen van de zitting uit. Toen Remmele daarna de zaal had verlaten, constateerde voorzitter Loebe, dat het incident met Muenzenberg op een misverstand berust re en dat het hier slechts ging om zijn plaats op de sprekerslijst. Toen Loebe de zitting wilde voortzetten, liep de oppositie wederom in koor om Severing. Ook de communist Thaelmann moest even later wegens be schimping de zaal verlaten. Op dat oogenbllk verscheen onder geweldig tumult minister Severing weer in de zaal HET ROKIN. Donderdag zou er beslist zijn Over 't lot van het Rokin, Maar men is na al die weken. Net zoo ver als aan 't begin. In een half gedempte stemming, Door de andre helft gewraakt, Hebben pro- en anti-dempers Ongewild per slot gestaakt; Spaar het stadschoon. zegt de anti. Van ons dierbaar oud Rokin. Schoon, het mocht wat, smaalt pro-demper Er zit- louter stadsvuil in; Weg die stanksloot, zegt. pro-demper Waar de ziektekiem in loert. Stank, zegt anti, 't is geen wonder. Had er niet zoo in geroerd; Het verkeer kan zich niet keeren. Heeft pro-demper steeds beweerd, t Kan verkeeren. antwoordt anti, Het verkeer is hier verkeerd; En daar ligt het slootriviertje. Stil van water, diep van grond, Enkel af en toe bewogen. Door zijn kinderlijke pont, Over. bij en zonder 't offer, Zwelt, de vloedgolf van het woord. Dempen, blijven, blijven, dempen, Slechts 't. Rokin is onverstoord; Strakjes wordt de heele kwestie. Weer met frlsschen moed hervat, Dempers zitten op een droogje, Anti's voelen het weer nat. P. GASUS. INC BLONDEN MFDEDKFlfNGEN Café-Restaurant „DU COMMERCE' Plein 12 HEDENAVOND vervolg, n, IEDEREN VRIJDAG. AVOND geeft Simky loilci een HoDfurtchtn avond afgewisseld mat S*rauss*wals«iw Het Belangrijkste Prinses Juliana niet naar In dié. (Ie blad. Ie pag.) Groote Plannen voor Haarlem Zuid-OosL (le blad, 2e pag.) De diefstal in het Frans Halsmuseum. Het schilderijtje van Dirk Hals terecht. (le blad, 2e pag.) Het Rokin-vraagstuk in den Amsterdam scheii Raad. Dc stemmen staken. (le blad, pag. 2) Dc uJohan van Oldenbarnevelt" tc IJmuiden, (le blad, le pag.) Intimus: Tioeede KamerDe winkelsluitings wet. Eerste Kamer. Onderwijs. (2e blad. le pagj Baldwin's motie tegen de iMbourregeering verworpen. (4e blad. pag. 1), Ergerlijke comedie in den Dultschen Rijks dag. (le blad, le pag.) ARTIKELEN R. P.: Winterslaap. (le blad. le pag.) J. C. P.: Om Ons Heen: De Raadskeldcr te Utrecht. (2e blad le pag.) Mr. B. de Jona van Beek en Donk. Voor da uitbanning van den oorloc/. De zitting der Gcneefsche juristen-commissie. (3e blad. 2e pag.) (Vöor de laatste berichten zie men de 2e pagina van het Eerste Blad.) HAARLEM, 14 Maart Winterslaap De afwisselingen en toevalligheden des le vens ziin vele. Waarom zou Je dus niet op een killen Maartschen dag. een dag van sneeuwbuien en koude, por auto door d» Betuwe riiden, en een paar kilometers uit je koers dwalen, omdat honger zich doet gelden, en er maar éen dom is met een nogal-aan trek kei ijk restaurant? We rommelen er oo af over een lange, smalle houten ophaalbrug. Later zien we ulfc de ramen van het restaurant, dat het brug dek omlaag wordt gehouden door twee met,- zand-gevulde pakkisten, die er aan touwtjes onder bunge'en. Deze brug ligt in een der hoofd-verbindineswegen met hc( Zuiden. Het beroemde vraagstuk der rivieren-overbrug ging wordt inderdaad steeds urventer, maar het nrimitieve is bekoorlijk. Dit lijkt nóg be koorlijker dan de genoegelijke gierpontjes over de groote rivieren, iete verderoo in de zelfde route, waarheen ge om'aag sukkelt en waar vandaan ge omhoog kruipt langs hobbo lig-steile „kluften", terwijl de man-die-chauf feert mompelt, dat je het er op leeren kunt, en dat ze hier die rijbewijs-examens maar moesten afnemen. Natuurlijk heeft hij het zijne al gedaan. We stoppen op het Dleintje voor het restau rant. De sneeuw jaagt tegen de ruiten plokt in klonten teven de voorruit. Wij slaopen uit, en de auto blijkt zich. oo de hobbelige land wegen, in een grijs-gestreept gewaad van Bet-uwsche klei te hebben gedost. Binnen in het restaurant is het tenminste warm. En in lente- en zomerdagen blijkbaar druk ook, want anders zou er niet zooveel aan gemoderniseerd zijn. van buiten en van bin nen. Maar nu belandt ge in een onafzienbare held van tafeltjes en stoelen en er heerscht een olechtige stilte. Ge praat hardoo. en het wordt een benaa'd afkeurende stilte. In den hoek bij het raam zit de oude, zwijgende heer en leest. Ik zog „de", omdat je in dergelijke zomerhotels-in-wintertijd hem onveranderlijk vindt. Soms is hij de eigenaar, soms de geoens'oneerde kolonel, ook wel eens een gemeentelijk autoriteit. Hij leest, altijd, de Rotterdammer of het plaat selijke blaadje-van-driemaal-per-week. met zijn bril on de punt van zijn neus. Over dien bril kijkt hij u af en toe afkeurend aan. Do onverwachte komst van vreemde b"zomers, zoo maar bulten het seizoen, stoort zijn plech tige stilte, herinnert er hem pilnlijk aan dat er een veel drukker leven daarbuiten is, ver over de rivier, waar ze voortdurend een soort seizoen hebb°n. De oude heer beseft on dit moment dat hij zich verveelt, en dat krantje zit uit te spellen om den tijd te dooden. Een onaangenaam besef. Wij dérangeeren hem erg. Na lang en hoopvol wachten'herschijnt, op de teenen loopend, een jonge man die met gedempte stem vraagt, wat wij wenschen. Do gedempte stem is eigenlijk zoo ma! niet. want de acoustlek is hier zoo goed. en bij alles wat je zegt schrikken de oude heer in den hoek, de daglooner In het taplokaal er naast, de verre Juffrouw in het buffet en de eenzame biljarter, die op vijftien meter afstands in loome actie is, heelemaal op. Wij doen onze bestellingen. Daarna ge beurt er. zeer langen tijd, niets WU worden er ook stil van. De stilte rufscht Alleen hot zachte geklots van de biljartballen verstoort haar. Het is een eenzame Jongeling, die daar met hardnekkigheid speelt. Vermoede'iJk de volontair ter gemeentesecretarie. Het lijkt mij wel erg voor hem dat hij geen tegenstan der kan vinden. Buiten het seizoen slaapt blijkbaar alle strijdlust in het dorp in. Maar hij traint, zich. Misschien leeft in hem de eerzucht om een Dommering of zelfs een Ho-

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1