TWEEDE KAMER OM ONS HEEN BURGERLIJKE STAND EERSTE KAMER 13 Maart 1930. De Winkelsluitingswet. De bepalingen op het venten., De gemeentelijke bevoegdheid op Art. 9. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 14 MAART 1930 TWEEDE BLAD No. 3846 DE RAADSKELDER TE UTRECHT. Het is nu al de twee en twintigste keer, dat in Utrecht de Jaarbeurs gehouden wordt en voor de eerste maal is het nieuwe gebouw (het tweede) in gebruik genomen en meteen is het weer vol ook. Waar zijn de pessimisten gebleven, die voorspelden, dat de Nederland- sche Jaarbeurs een fiasco zou zijn? Ook hier hebben de optimisten weer gelijk gehad en Utrecht ziet er weer even feestelijk uit als altijd; veel menschen, veel drukte in en bui ten het Jaarbeursgebouw, veel reclame, veel vlaggen en wimpels, kortom men kan zich Utrecht zonder de jaarbeurs haast niet meer voorstellen en zelfs Amsterdam, dat bij de eerste jaarbeurs nog al mopperde, omdat de Instelling den Amstel was voorbijgegaan, be rust er in en levert goedmoedig het leeuwen deel van het jaarbeursbezoek. Het was met een ellenlangen trein, dat Dinsdagochtend de bezoekers van de jaarbeurs uit het Cen traalstation naar Utrecht werden vervoerd. Overigens is er voor iemand, die vluchtig kwam kijken, in de jaarbeurs natuurlijk niet veel nieuws te zien. Dat vind je niet bij een vluchtig bezoek en zeker niet op den eersten dag, wanneer alles nog wat koortsachtig en renuwachtig is en het werk in de jaarbeurs om zoo te zeggen nog niet bezonken. Toch is er buiten de jaarbeurs iets nieuws ontstaan, dat er zelfs wel verband mee houdt, namelijk de raadskelder onder het oude stadhuis. In Duitschland had men die raadskelders al lang; zij zijn overblijfselen uit vorige eeuwen en men kan ze vinden in steden ais Bremen, Hamburg, Lübeck en waarschijnlijk nog vele anderen. Zij dateeren uit den tijd toen de wijnhandel door het gemeentebe stuur werd uitgeoefend en het in verband daarmede logisch was, dat je de waar in de kelders van het stadhuis kon komen proeven. Zoo werd het er een soort van réunie en had men er veel moeite en ook wel veel geld voor over om de raadskelders genoeglijk en ge zellig te maken. In steden als Hamburg en Bremen zijn het dan ook uitgestrekte locali- teiten, die een vreemdeling niet verzuimt te gaan kijken. Wij in ons land kennen dat zoo niet en men vraagt zich eigenlijk af, hoe er een Nederlander op het idee is gekomen om het verjaarde denkbeeld raadskelder ook in ons land te gaan toepassen. De eerste is ge sticht in den Bosch en het schijnt, dat onze vroolijke Brabantsche broeders er wel ge bruik van maken om een glaasje bier te gaan drinken en een sigaar of een pijp te gaan rooken, want laat ik er dit bij zeggen: de pijp en zelfs de lange Goudsche pijp behoort meer eigenaardig bij den raadskelder dan de sigaar en de cigaret. In den laatsten tijd is de burgemeester van Utrecht. Mr. Fockema Andreae, afgebeeld met de Goudsche pijp in den mond in den raadskelder evenals burge meester van Lanschot. Ook deze heeft den raadskelder in zijn stad zeer gesteund en zonder dat wij in de kas van den exploitant gegluurd hebben, mogen wij aannemen dat het zaakje goed gaat, omdat hij de vorige week een tweeden raadskelder in Utrecht heeft geopend. Natuurlijk laat je niet na om als je eenmaal in Utrecht bent, er een kijkje ie nemen. Het stroomde er menschen en be neden in den kelder zelf was het vol. Men moet zich zoo'n kelder niet voorstellen als één groote zaal, maar als een reeks van kleine en groote vertrekken onder de gewel ven, die zoo oud mogelijk zijn aangekleed en juist door hun verschil van afmeting iets ge zelligs en iets genoeglijks hebben. De elec- trische verlichting is verborgen in lantarens van antiek model; soms zijn de lampen ook bij wijze van kroon gestoken op wielen van oud hout. die gesloopt zijn van afgedankte brandspuiten. Öp de wanden zijn allerlei schilderingen gemaakt, quasi antiek, overal staan oude potjes en pannetjes om toch maar den indruk van vervlogen tijd te ge ven, hoewel je hier en daar de versche kalk of de nog nauwelijks opgedroogde verf wel ruiken kan. Met een paar vrienden uit Utrecht heb ik er een plaatsje gezocht. Ze valt je een beetje vreemd, die ongewone omge ving onder den grond met haar kunstlicht en het is moeilijk je voor te stellen, dat hier evengoed als boven den grond te krijgen is. wat des restaurants is. Ik had althans het gevoel, dat hier biefstuk of een varkenscar- bonade minder goed paste en was dus te vin den voor het voorstel, dat wij een Brabant sche boterham zouden bestellen. Dat bleek te zijn een heele verzameling belegde boterhammen met vleesch. worst of koek, plus een snee roggebrood met kaas en een krentenbroodje, samen een half dozijn minstens en vergezeld van een kom koffie, neen niet van een kopje met een oor, maar van een ouderwetsche kom, die je in twee handen nemen en zoo naar den mond moet brengen om er op zijn plattelandsch uit te drinken Het smaakte best en de prijs van dat heele koffiemaal was bescheiden, niet meer dan 75 cent. Met een paar appelen als toespijs was dat een meer dan voldoende twaalfuurtje. Het aantrekkelijke is natuurlijk, dat je onder den grond bent en dat brengt meteen een bezwaar mee. namelijk van de ventilatie. In een van de groote zalen, waar flink ge rookt werd, was het inderdaad te warm en te benauwd. In het hoekje, waar wij ons ver stoken hadden, scheen de ventilatie vol doende te zijn en in een derde van de groote zalen waren op een vernuftige manier laat ik zeggen sluisdeuren aangebracht om ie gebruikte lucht door frissche te vervangen en wel op alle windstreken, zoodat men van den wind af kon spuien en het bezwaar van tocht ontgaan. De pachter heeft natuurlijk de kelders van de gemeente gehuurd, voor een stevige som, die ik het evenwel niet waag te noemen, omdat mij die. zelfs voor een ge meentebestuur als huisheer, nog al hoog lijkt. Het kan een vergissing zijn. Of de nieuwigheid op den duur zal blijven trekken ook in de bijna 50 weken, dat er geen jaarbeurs is. zal nader moeten blijken. Dit schijnt al zeker, dat andere cafés en restaurants zich bitter beklagen over den steun, dien de nieuwe instelling geniet van de autoriteiten, o.a. van hooggenlaatste per sonen, die een vereeniging hebben gesticht om den raadskelder populair te maken bij de ingezetenen. Zij zien daar een ongeoorloofde concurrentie in. Wij in Haarlem behoeven ons daarover niet te bekommeren, maar één ding mag ik er toch van zeggen en dat is, dat ik boven komende de longen met graagte weer vol zoog met frissche lucht en dat ik naar beneden afdalende den burgemeester van Haarlem, den heer Maarschalk, had op gemerkt, die er dus blijkbaar evenzeer een bezoek heeft gebracht Moeten wij daaruit afleiden, dat er straks bij de verbouwing van het raadhuis ook aan een Haarlem schen raadskelder zal worden gedacht? Er zijn er onder het „nieuwe" gedeelte van het Stadhuis, dus aan de zijde van de Zijlstraat, waar vroeger de Burgerlijke Stand en daarna tijdelijk het politiebureau gevestigd was. Een gedeelte van die kelders werd toen gebruikt voor ar restantenlokaal. De kelders zijn vrij groot en diep, doch betwijfeld mag worden of ze ge schikt te maken zouden zijn voor Raads kelder, aangezien er in het geheel geen dag licht kan binnen komen en de ingang is op een binnenplaats. J. C. P. KON. NED. MOTORWIEL- RIJDERS-VEREENIGING. DE K. N. M. V.-FILM. Donderdagavond is in het gebouw van den Haarl. Kegelbond de K.N M.V.-film ver toond. De belangstelling hiervoor was zeer groot; de zaal was geheel bezet. Onder de aanwezigen waren vele inspecteurs van poli tie en officieren der militaire motorwielrij ders. De secretaris-penningmeester der Kon. Ned. MotorwielrijdersVereeniging, de heer P. J. Nortier, opende de bijeenkomst met een korte rede. waarin hij Haarlem de bakermat van 't motorwielrijden noemde, niet alleen omdat hier de militaire motorbrigade geves tigd is, maar ook de Motorclub „Haarlem", die altijd een zeer groote activiteit ontwik kelt. Spreker deelde mede, dat de bedoeling van de vertooning dezer film is het propagee- ren van de motorsport. Deze film zou laten zien. wat er in 1929 op het gebied van het motorrijden is gebeurd. „En wie dat ziet", zei de heer Nortier, „krijgt lust om motor te rij den. In de laatste zes jaren is er kentering gekomen in den bouw van het motorrijwiel. Het is nu niet meer een gewone fiets met een motor, zooals we die twintig jaar geleden op den weg zagen. Wat betrouwbaarheid en ligging op den weg betreft, doet het mo torrijwiel niet voor auto's onder. De betrouw baarheid is bewezen in tal van gecombi neerde ritten, waarbij soms afstanden van 15.000 K.M. zonder stoppen werd gereden". De heer Nortier eindigde zijn rede met een woord van dank aan de militaire- en politie autoriteiten voor him tegenwoordigheid. Daarna werd met de vertooning van de film begonnen. Het begint met de vertooning van een trouwpartij per motor, waarbij de bruidegom aan het stuur en zijn aanstaande vrouw in de zijspan zit. Achtereenvolgens zien we dan alle gebeurtenissen op motorge- bied in ons land, o.a. de komst van de 300 Duitschers, die hier met Paschen een dric- daagschen toer maakten; de voorjaarsreunie in April te Arnhem; den zwaren elfsteden tocht; de grasbaanwedstrijden te Alkmaar en Dordrecht; A.D.A.C.-zomertoer in Juni: de jubileumraces op 26 Juni; het beroemde Circuit in Drente, enz. De aanwezigen leefden geheel mee met wat ze op het witte doek zagen. Telkens weerklonk een dankbaar aoplaus. Ongetwijfeld heeft de Kon. Ned. Motor wielrijders Vereeniging met het vertoonen van deze film een mooie propaganda voor het motorwielrijden gemaakt. UIT DE STAATSCOURANT. Aan D. W. van Niekerk, notaris te Haar lem, is verlof verleend tot het aannemen der onderscheiding van ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote van den H. Stoel. Bij kon. besluit is tot notaris te Aalsmeer H. Bax, notaris te Genemuiden. A.s. Maandag geen audiëntie door den minister van Financiën. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Geboren: Pieter, zoon van J. J. Anspach en P. van Laer; Cornells Gerardus. zoon van J. Zandvliet en A. K. M. van Opzeeland. Overleden: Jacob Smit, oud 84 jaar. Vader hardop tot zijn zoontje lezend) „En na een poosje onticaakte hij, en bemerk te dat hij een rijk man was". Moeder Jk zou den jongen geen sprook jes vertellen, lieve". Vader: „Sprookjes? Dat is geen sprookje! Dat is een verslag van de .laatstgehouden zwaargewicht-boksmatch". (Passing Show). VEREENIGING „HAARLEM NOORD". SPEELTUINEN. Donderdagavond heeft de Vereeniging „Haarlem-Noord" een vergadering gehouden, wegens ontstentenis van den vooratter, den heer C. H. S. Heilkër, geleid door den waar- nemenden voorzitter den heer M. M. Dekker. Het is wederom enkele maanden geleden zoo sprak hij, dat gij wat gehoord hebt van „Haarlem-Noord". Velen zullen gedacht heb ben: Is het kindje nu al dood? Maar laat ik het u zeggen het leeft nog en is kerngezond, doch zooals het met alle jonggeborenen gaat, heeft het te kampen gehad met kinderziek ten, die als de vereeniging deze eenmaal te boven is, haar met meer lust zal doen groeien en bloeien. In de eerste plaats bracht spreker een woord van hulde aan de mannen, die de ver eeniging hebben opgericht. Zij begrepen dat deze vereeniging noodzakelijk is. Ieder weet hoe moeilijk het is bestuurslid te zijn. Het kost geldelijke offers maar somtijds nog veel meer offers aan tijd. Spreker bracht dank aan allen die de ver eeniging het eerste jaar gesteund hebben. Hij vervolgde: Onze vereeniging Iaat geen hooge contributie betalen, slechts 5 cent per week voor man en vrouw maar dat is niet voldoende: Wij moeten uw medewerking. En welke perspectieven openen zich niet bij flink aanpakken, maar niet alleen voor zitter en bestuur, alle leden moeten hard werken. Gaat met zelfbewustheid %rerder. weet wat gij wilt, maar laat uw doelbewustheid nim mer verflauwen, dan zal het bestuur ten al len tijde achter en naast u staan. En dan hebt gij succes. Het ligt in de bedoeling van het bestuur zoo dikwijls mogelijk een vergadering uit te schrijven, zoo mogelijk minstens eenmaal per maand. Het bestuur belooft deze avondjes zoo ge zellig mogelijk te maken, desnoods met een stukje muziek, met een dansje, enz. Maar toch is de vereeniging geen amuse ments vereeniging. Het is een zuivere belan gen vereeniging. opgericht met het doel de belangen te behartigen en te verdedigen van de bewoners van Haarlem-Noord. En er is zoo ontzaglijk veel te doen. Denkt maar eens aan het chapiter speel tuinen en nog zooveel andere onderwerpen, verkeersregelingen, groote zalen, openbare muziekuitvoeringen, enz. En dan vele per soonlijke belangen, teveel om op te noemen. Dat alles kan het, bestuur niet alleen doen; het heeft de hulp der leden noodig. Waar gij ook komt, spreekt, over en ver dedigt „Haarlem-Noord". Overtuigt den twijfelmoedige en den laksche, maakt leden Ziet naar andere steden wat is b.v. niet in Amsterdam bereikt, terwijl daar de omstan digheden zooveel moeilijker waren. Hebben wij niet ongeveer 40.000 inwoners in Haar lem-Noord. ruim het grootste derde gedeelte van Groot-Haarlem? Aangehouden werd de verkiezing van een voorzitter en wegens periodieke aftreding van twee bestuursleden, evenals de verkie zing van een propaeanda-commissie. De heer M. M. Dekker, die directeur is van een Rechtskundig bureau deelde mede, dat te beginnen op een nader te bepalen datum in de maand April zijn medewerker Mr. Drs. Casse Zegel met hem zelf eenmaal per week waarschijnlijk Maandagsavonds, zitting voor de leden zullen houden. De leden van Haar lem-Noord hebben recht op kosteloos advies op het gebied van rechtskunde, belastingza ken en andere vraagstukken. De heer Dekker gaf een korte uiteenzet ting van de voordeelen van adviezen. Uit den boezem der vergadering werd het bestuur en den heer Dekker in het bijzonder, hulde gebracht voor deze daadwerkelijke ac tiviteit. Bij de rondvraag kwamen ter sprake de afwijzende beslissing op het adres van „Haar lem-Noord" aan den gemeenteraad om con cert-en door de H.O-V. te doen geven op het terrein van het Huls te Zaanen. de mislukte pogingen bij den Raad om het Huis te Zaa nen te doen inrichten voor volkskoffiehuis met speeltuin voor kinderen, pogingen, die met kracht zullen worden ondernomen om ook in Haarlem-Noord kinderspeeltuinen te verkrijgen'. Tenslotte werd besloten over 14 dagen een feestavond te organiseeren, voorafgaande aan de spoedig daarna te beleggen algemee- ne vergadering, waarin verkiezingen moe ten geschieden en de jaarverslagen van se cretaris en penningmeester worden uitge bracht. Een heel aardig ..strijkje" zorgde voor mu zikale afwisseling en voor verlokking tot een dansje. FELLE FABRIEKSBRAND TE OOSTVOORNE. SCHADE VAN ƒ150.000. Woensdagnacht heeft te Oostvoorne een felle fabrieksbrand gewoed. Omstreeks één uur in den nacht werd brand ontdekt in de stoomtimmerfabriek van Gebrs. Toledo. Het vuur, dat gretig voedsel vond in de groote voorraden hout, greep snel om rich heen. Het gedeeltelijk uit steen en hout opgetrok ken fabrieksgebouw en de houten bijgebou wen zijn totaal afgebrand. De brandweer van Oostvoorne kon weinig tegen het vuur uit richten en moest zich voornamelijk beper ken tot het beschermen der om'igeende per- ceelen. De brand woedde den gehee'en nacht voort en eerst tegen den morgen was ge vaar voor verdere uitbreiding geweken. De schade is zeer groot; behalve de gebouwen en de voorraden hout zijn ook eenige machi nes verloren gegaan. De schade wordt op on geveer f 150.000 geraamd. Zij wordt door ver zekering gedekt, aidus het Hbid. Ook vandaag zullen we ons beperken tot de hoofdzaken. Tot- het- reëels. En niet al te diep ingaan op vragen b.v. als die welke heden middag voor een belangrijk deel op de dis cussies beslag legden, of n.l. wat de minister voorstelde t. a. v. de bepalingen op het ven ten in strijd kwam met, de Zondagswet of niet. De heer v. d. Bergh., s. d. afgevaardigde, die een deskundige is wat betreft winkel sluitingsbepalingen, wijl hij als lid van den Amsterdamschen raad in een daa_to? spe ciaal Ingestelde commissie zitting heeft, heeft op zijn Instigatie een aaiual practische ver beteringen aangebracht gezien. Van art. 7 luidde het eerste lid: Het is ver boden gedurende den tijd, dat een winkel voor het publiek gesloten most zijn, in of van dien winkel of het daarbij behoorende winkelhuis uit iemand te bedienen". De mi nister heeft een amendement-v .d. Bergh overgenomen, waardoor dit eerste lid thans zegt, dat het verboden is iemand te bedienen gedurende den verbodstij d „in, vóór, in d: onmiddellijke nabijheid, of van dien winkel of het daarbij behoorend winkelhuis uit". Een amendement-Dr. Vos op het zelfde ar tikel is verworpen geworden met 68—17 stem men. Dit amendement bedoelde (bij plaatse lijke verordening) de mogelijkheid te schep pen om op Zondag van winkel en winkelhui zen uit melk en melkproducten uit te zenden, op tijden dat- de winkels en de winkelhulzen gesloten moeten zijn. De minister en de heeren Smeenk en van Hellenberg Hubar voerden tegen deze po ging aan, dat er op Zondag genoeg moge lijkheid is voor ieder, om melk en melkpro ducten te koopen. Practisch heeft zei de bewindsman het amendement alleen be- teekenls voor iemand, die plotseling ziek wor dend na 12 uur melk noodig heeft. Maar, voegde hij er aan toe, geen strafrechter, die een melkleverancier zou veroordeelen, omdat hij in dat geval melk had afgelevei-d. Bij ae bepalingen op het venten, voorzoo ver dit den Zondag raakte, hebben de win kelsluitingswet en de Zondagswet elkaar ge raakt. De minister heeft in de Winkelslui tingswet de bepalingen voor het venten over genomen, die de Zondagswet kent. Maar zal het voor bepaalde gemeenten wanneer de gemeenteraad dat vraagt en deze vraag wordt aan de goedkeuring der Kroon onder worpen toelaten, wanneer daarvan in ge ringe mate of voor bepaalde dagen wordt afgeweken. De bepaling op het venten luidt thans aldus: Het venten, het verkoopen en het te koop aanbieden op of aan voor het openbaar ver keer openstaande land- en waterwegen is verboden: a. op Zondag, b. op de eerste vijf werkdagen der week met uitzondering van de werkdagen, welke vallen in de tijdvakken genoemd in ar. 4. lid 2. onder c (dat zijn 10 dagen vóór Sin terklaas en 8 dagen voor Kerstmis) vóór 5 uur des voormiddags en na 8 uur des na middags, c. op Zaterdag en op de andere werkdagen, welke vallen in de tijdvakken, genoemd in art. 4, lid 2, onder c. vóór 5 uur des voormid dags en na 10 uur des namiddags. Deze verbodsbepalingen zullen op Zondag, den Nieuwjaarsdag, den tweeden Paaschdag. den Hemelvaartsdag, den tweeden Pinkster dag en de beide Kerstdagen na 5 uur des v.m. niet gelden t. a. v. geringe eetwaren. Deze goedloopende redactie verwekte een drietal amendementen van Mr. v. d. Bergh. door den minister overgenomen, die even zoovele verbeteringen, zich grondend op de practijk, bleken te zijn. De minister heeft uiteengezet, dat de Win- kelwet regelt wat in den winkel gebeurt, d- Zondagswet wat op de openb^.ve straat ge beurt.. Er is echter een bepaald onderwerp dat door beide wetten moet worden aange raakt: het venten .Ook volgens de Zondags wet wordt het. venten met geringe eetwaren vrilgelaten, gelijk thans het ontwerp doet. De minister houdt, zooals gezegd, de mo gelijkheid voor een gemeentelijke regeling open. De Hooge Raad heeft uitgemaakt, dat voor gemeentelijke ve-ordeningen op dit ge- bi°d weg is vrijgelaten. Nu zijn er verschillende gemeentelijke ver ordeningen. die t. o. v. het venten ruimere bepalingen toelaten, dan de Zondagswet eigenlijk ban. Hier tegen nu heeft de heer Schokking stelling genomen. Hij wilde, dat de minister met de Zondagswet niet de hand lichtte, niet de hand met deze honderd ja ren oude wet. En. wanneer de gemeentelijke verordeningen in strijd zijn met. die wet, dan hooote hij. dat de bewindsman deze zou ver nietigen. De minister schijnt daartoe niet be reid ook hij gevoelt, dat de oude wet niet meer in alle strengheid kan worden toege past. En hoont op een spoedice verandering van de Zondagswet naar de eischen van de zen tijd. De heer Oud heeft natuurliik critiek op de opmerkingen van Mr Schokking geoefend. Een aantal amendementen werd door de voorstellers, wegens duidelijk aangetoonde groote gebreken niet lang na de geboorte gesmoord. Wij zullen ze niet alle opsommen. Een amendement-van Raopard viel met 4634 stemmen, een amendement, dat niet alleen eet- doch ook drinkwaren wilde vrij laten op Zondag voor de venters. Een amendement-van Dis. hetwelk heel geen venten op Zondag wilde toelaten, viel met 6113 stemmen. En een amendement-v. d. Bersrh. dat het venten od Zondag van ballonnetjes en kin derspeelgoed wilde vrijlaten, werd met 4834 stemmen verworpen. In art. 9 zullen morgen, bij de stemming wel geen wijzigingen komen. De Kamer zal niet meegaan met ae pogingen van Prof. Vis- scher om gemeentelijke verordeningen toe te laten, die verscherpende bepalingen voor den Zondagsrust kunnen stellen, zonder dat de Kroon er iets in te zeggen had. Zeer terecht merkte de minister op, dat met de aanvaar ding van zulk een amendement heel de grondslag aan een centrale regeling der win kelsluiting ontvalt. Hij verklaarde 't voor on aannemelijk. Morgen beleven wij t einde van de behan deling. Onderwijs. De geheele dag ls nog heen gegaan met de onderwijsbegrootfng. Maar zij is dan ook aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming. Dinsdag zet de Senaat zich aan de Defen- siebegrooting morgen komt dit hooge li chaam niet ln het openbaar samen, dan wordt de Indische begrooting in de afdeelin- gen onderzocht. Vandaag dus de onderwijs-begrooting. Wat al wenschen. die niet vervuld zullen worden, niet. vervuld kunnen worden vol gens den minister Terpstra. De hoeren Ossendorp en Sllngenberg had den den minister opgewekt nu goed te maken aan 't onderwijs, wat de scherpe bezuinigin gen van minister ColUn hadden afgebroken. En daarbij niet alleen te blijven staan, maar die maatregelen te nemen, die noodig zijn voor een noodzakelijken uitbouw van ons on derwijs. Zij vroegen den nieuwen minister kracht te toonen tegen Mr. de Geer. Een aandringen, dat de zuinige Mr. de Gijselaar 'maar zeer matig bevredigde. De minister zette voorop ln zijn antwoord, dat hij als bewindsman rekening heeft te houden met 's lands financiën. En bU somde op! Herstel leerlingenschool-1920 kost minsten# 9 millloen, verhooging der onderwijzerssala rissen met gem. f 100 vraagt 3 millioen, de verbetering der opleiding eischt 2 1 2 mil lioen, de regeling van het bewaarschoolon- derwijs 4 millioen. Wanneer de minister de salarlswenschen der onderwijzersorganisa ties alle zou inwilligen, dan zou 37 millioen ln totaal noodig zijn. Tevreden waren de heeren Ossendorp en Slingenberg met de afwijzing door den mi nister uiteraard niet de hoer Ossendorp zeide: „Het is niets en het wordt niets met dezen bewindsman Arme Mr. Terpstra. die toch al zoo klein tjes verloren zit ln de hooge, ruime zaal ach ter de ministerstafel. Er werd lang en breed gediscussieerd een discussie, waaraan de bewindsman. Prof. Steger en Mr. Slingenberg deelnam over het vertoonen van films in rijksgebouwen, speciaal voor de studenten-vereenlging „Vrije Studie" in de bibliotheek der T. H. De minis ter zei, dat door de centrale filmkeuring niet goedgekeurde films ln rijksgebouwen niet meer mogen „gedraaid" worden. Prof Steger was 't daarmee eens. Mr. Slingenberg ver dedigde de opvatting, dat hier de verant woordelijkheid by de vereeniging „Vrije Studie" had moeten bhjven. Lang en breed Is door onderscheidene af gevaardigden vooral door den heer De Zeeuw aangedrongen op uitbreiding op ruimere subsidieering van het Nyverheids- onderwys. Hoevele aanvragen ligger er niet te wachten? De minister antwoordde, dat hij de ontwikkeling van het N. O. zooveel moge lijk wil bevorderen, maar dat het toch niet gaan zou, zonder eenigen rem. Bevordering van dat onderwijs in practischen zin, ligt in zyn voornemen. Waar de heer Smeenge klaagde over den weinigen voortgang die het leerlingwezen maakte, daar wilde de minis ter den heer Smeenge er op doen letten dat toch het schoolonderwijs de voorkeur moet hebben: het leerlingwezen bedoelt alleen aanvullend te werken. De heer De Jong. de R K Onderwijsspecia- litelt ln den Senaat, heeft een warm plei dooi gevoerd voor het Esperanto op de L.S. De minister volgt deze taal met „belangstel ling", maar voorloopig aarzelde hy invoering te bevorderen, wyi het programma toch roeds overladen is. Mevr. Pothuis-Smit had warm gepleit voor ruimen steun aan de Tooneelschool te Am sterdam. Steun die school zei zU en gy bevordert goede tooneelkunst. wat de beste tegenwichten biedt tegen de schade- ïyke invloeden van de bioscoop van het oogcnblik. De heer Polak pleitte voor meerdere aan koop van kunstschatten van moderne mees ters en minder aankoop van oude kunst. De minister zei, dat het by moderne meesters zoo moeilijk ls te oordeelen over de bhjvende waarde. De minister beloofde groote voorzichtig heid met de kunstschatten des RUks. Waar de heer Polak dankbaar vermeld had. dat de Haagsche politie regelmatig geoefend wordt in het redden by ev. brand van groote en belangrijke stukken, en zulk oefenen aanbe val ook voor andere steden, daar beloofde de bewindsman deze mogeiykheid ook voor rijksmusea te zullen onderzoeken. De heeren De Geselaar en De Zeeuw, bei den klagende over de slechte resultaten van het onderwys (de minister vond die resulta ten. in verband met publicaties over de re sultaten in andere landen, nu niet zoo heel slecht) vroegen spoedige oplossing van het spellingvraagstuk. Laat de minister nu toch een daad doen b.v. zich aan De Vries en Te Winkel houden en Kollcwyn toelaten. Minis ter Terpstra zeide. dat ons land voor de ver eenvoudigde spelling nog niet rUp is. Het beste was z.i. dat afwyklng van de spelling De Vries en Te Winkel werd toegelaten. Welke afwyklng! Elke afwyking! Regel blijft voorloopig dus nog uit- Een monumenten-wet is by het departe ment in onderzoek. INTIMUS. MISHANDELING VAN EEN SCHOOLKIND Onlangs is melding gemaakt, van de ern stige mishandeling, die de hoofdzuster Cecila een 10-jarige leerlinge der St. Agnes-school te Bussum deed ondergaan op het vermoe den van ongeoorloofd schoolverzuim. ZU diende het kind twintig stokslagen toe en wel zoodanig, dat het tal van blauwe en rauwe plekken kreeg en op dokters voorschrift met waterver banden behandeld moest wor den. Het O.M. bij de vyfde Kamer der Amster- damsche Rechtbank eischte veertien dageu gevangenisstraf, maar meende dat met een geldboete zou volstaan kunnen worden, in dien alsnog bericht binnenkwam van een deugdeiyke disciplinaire straf, op de zuster toegepast. De Rechtbank, vonnis wyzende, legde daar om Donderdag verdachte f 100 boete of 25 dagen hechtenis op, aldus het Hbld. OnZE GROEMTüE^ DiM5DAG |S, DON DERDAj ZATERDAG Eka?

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5