vf 'W RAADSELS RUILRUBRIEK BRIEVENBUS EEN ARM JONGETJE wat prijzen beschikbaar gesteld. Ru- briekers, toont je kunnen en komt ailen met één op meer werkstukken naar de Tijdingzaal. Ook ouderen, die een of ander model hebben ge maakt, zijn welkom. Wanneer de tentoonstelling ge houden wordt, zal nader worden be kend gemaakt. S. Rustenburgerlaan 23. Postzegelrubriek jAn 'f Af* 't óji /ajri 'V S Jn Jf ■"/f *'/f POLEN n. In hetzelfde jaar als de vorige se rie voor de lokaalpost werd ook voor Warschau een serie gedrukt, doch de Duit-schers, die inmiddels Warschau hadden bezet, gaven geen toestem ming deze zegels uit te geven. Het zijn zegels in verschillende teeke- ning, alle voorzien van 't woord „Warszawa". In November 1918, toen de revolutie in Duitschland uitbrak en Polen een zelfstandige staat werd. werden ze wel uitgegeven, doch overdrukt met een nieuwe waarde en het woord „Poczta Polska", zoodat we krijgen: 5 fenni op 2 groszy (bruin en lichtbruin), 10 fen. op 6 groszy (groen op geelbruin), 25 fen. op 10 groszy (rood op geel) en 50 fen. op 20 groszy (blauw en licht- lichtgeel). Grootte van de vakjes 3-2 bij 2.7 c.M. De Duitschers hadden voor 't door hen bezette gebied zelf zegels uitge geven en gebruikten daarvoor de be kende zegels met de Germaniakop voorzien van den opdruk „Gen. Gouv. Warschau". Ook deze zegels werden door den nieuwen staat gebruikt, doch van den opdruk Poczta Polska" voorzien. We krijgen dus voor 1918 nog: 3 pfennig (bruin) 5 op 21/2 pfennig (grijs) 5 op 3 pfennig (bruin), 5 pfennig (groen) 10 pfen nig (karmijn), 15 pfennig (donker violet), 20 pfennig (ultramarijn), 25 op 71/2 pfennig (oranje). 30 pfen nig (rood en zwart op lichtgeel). 40 pfennig (rood en zwart) en 60 pfen nig (lila). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.4 c-M. Zie voor de indeeling 't schetsje. Nieuwe deelnemers: 158. Watze de Vries, Kloppersin gel 81. 159. Ate de Vries, idem. 160. F. M. de Lange, Tetterodestr. 9 163. R. Bes, Kleverparkweg 12. De portefeuille in Groep ni (KI. Houtweg-Heemstede) is nog steeds onderweg. Komt deelnemers uit die groep, doet je best eens haar op te sporen. P, zelf uitzagen. In de onderplankjes brengen we een gaatje aan, waar door een touwtje om 't geheel voort te kunnen trekken. Het model staat In de Tijdingzaal ter bezichtiging. Evenals 't vorig jaar wordt ln de Paaschvacantie wederom een ten toonstelling gehouden van 't in den afgeloopen winter gemaakte werk. Voor de beste inzendingen, zijn dooi de Directie van Haarl. Dagblad weer Onze Bibliotheek. Maart-aanvulling der catalogus: Vijf weken in een luchtballon. De kinderen van kapitein Grant (beiden van Jules Verne). De lotgevallen van een voetbal schoen, G. v Aalst. Jolig Strandleven. Hein Stavast. Wiliem's verjaarsgescjhenk. allen van Chr. v. Abcoude. Sprookjes, H. C. Andersen. Vrienden en vijandep, Ch. M. H. Bauer. Sara Crewe, F. H. Burnett., (voor de „geleerden" in de Engelsche taal) De wonderbare avonturen van Tom Duim, N. v. Hichtum. Camera Obscura, Hlldebrand. De Spion op school, A. Home. Peerke en zijn kameraden, W. G. v. d. Hulst. Frits Wardland, C. Joh. Kieviet. Een Hollandsche jongen. De jolige duinpan, beiden van Ch. Kremer. Kaboutertje Eigenwijs, E. Kuypers. De kinlieren van Sonnehoeck, A. N.—S. Het loterijbriefje, J. Verne. Deze aanvulling is a 2 ets. te ver krijgen bij het ruilen der boeken. Wekt broertjes en zusjes, vrienden en vriendinnetjes op, deelnemer van O. B. te worden. INSCHRIJVINGSBILJET. Naam: Adres: wenscht lever van „O. B." te worden en verzoekt zoo spoedig mogelijk toe zending van alle inlichtingen. LIJST VAN DEELNEMERS 36. Th. Reckman. 37. J. Reckman, beiden Gr. Heilig land 48. Opgaven en inschrijvingsbiljet stu ren aan: W. LASSCHUIT, Gr. Houtstr. 155zw. VERRASSINGEN IN EEN STRUIS VOGELMAAG In een struisvogelmaag werden ge vonden: 2 pond ki ezelsteen en, 3 st:e- nen pijpen, een zakmes. 25 knoopen, een geldstuk, 32 kleine voorwerpjes, 6 noten, 1 stuk ijzerdraad van 1/2 M lengte. Onlangs werden in Zuid-Afrika twee struisvogels neergeschoten. Bij onderzoek bleek, dat in de magen 70 diamanten waren. Wat een ijdel- heló om daar je maag mee op te sieren. Ofschoon de winter reeds weer roo-bij is, zullen we een paard en arreslee, die we hier zoo zelden zien, vervaardigen. We zagen de teekening uit, behalve de leidsels cn het touw, waaraan 't paard de slede voorttrekt Als 't geheel klaar is, worden deze touwtjes aangebracht. Vóór we de twee stukken uitzagen, worden eerst do openingen en de gaatjes uitge zaagd. De teekening wordt ook aan de achterzijde aangebracht cn belde zijden geverfd. We zetten <le twee stukken in een plankje, waaruit gaatjes zijn gezaagd, waarin de on derstukjes passen. Bij 't paard moe ten we oppassen, dat het hierbij zijn pooten niet breekt, 't Geheel tim meren we op een evengroot plankje, waaronder kleine ba'kjes, waaraan de wieltjes worden bevestigd. Voor deze laatste kunnen we damschij ven gebruiken van een goedkoop damspel. Je kunt ze natuurlijk ook MIJN HERBARIUM. Nu de lente weer in 't land komt en boomen en planten weer teeke nen van leven gaan geven, is 't ge- wenscht, wil je Je plan ten verzame ling zoo volledig mogelijk maken, dat Je nu je plantenpers reeds weer voor den dag haalt, 't Is nu de tijd een bloeiend takje van els, hazelaar, wilg iep, enz. te drogen; van den zomer maken we eike plant volledig door ook een takje met bladeren er bij te drogen. We zullen enkele van deze boomen behandelen. Els (Alnus giuünósa) Zie fig. 1 Jam. Napjesdragenden (Cupulifc- ren). Gewassen, die tot deze familie behooren, hebben geen bloemen, waarin zoowel meeldraden als stam pers voorkomen. Aan één takje vin den we twee soorten bloemen. De mannelijke- of moeld. aadbloemen zijn in hangende katjes (Zie a fig. 1) de vrouwelijke- of stampei-bloemen in kleine katjes (Zie b fig 1). De laatste vallen heel weinig op. Ko men de twee soorten bloemen op één plant voor, dan wordt die eenhuizlg genoemd. De mannelijke katjes be staan uit een groot aantal bloempjes waarvan de b.oemkroon bestaat uit schubben. De rechtopstaande vrou welijke katjes zijn kleverig, zoodat wanneer de wind 't stuifmeel ver spreidt. deze dit gemakkelijk kun nen opnemen. De boom is zeer a'ge- «neen op moerassige plaatsen cn aan waterkanten. Bloeitijd Maart-April. Fig lc is een takje met blad in den Bomer. Hazelaar (Corlus Avell&na (zie fig. 2) fam. Napjesdragenden (Cupulife- rcn). Deze komt veel overeen met de els. doch de helmknoppen der meel draden zijn lichtgeel, zoodat de man nelijke katjes tijdens de bloei geler zijn (Zie fig. 2a). De vrouwelijke kat jes zijn niet zoo talrijk en donker rood (zie fig. 2b). Dc hgester komt voor in bosschen en bloeit. Februari- Maart. Fig. 2c stelt voor takje in den zomer met bladeren en vruch ten. Wilg (Salix vimindlis) Zie flg. 3, fam Wllgachtigen (Salicaceeën) In ons land komen verscheidene soor ten wilgen voor; de hier afgebeelde 's de blntlwilg, die aan waterkanten en plassen algemeen voorkomt. De planten zijn tweehuizig, dwz aan eén plant komen óf alleen manne lijke óf alleen vrouwelijke b.oemen /oor. De helmknopjes van de meel draden worden na het stuiven geel. De stijl van de vrouwelijke bloemen Is verlengd. Bloeitijd Maart-April. Flg. 3 a zijn de mannelijke katjes, b de vrouwelijke. s. (Deze raadsels zijn Ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken werloot. AFDEELING I (Leeftijd 10 Jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Sneeuwklokje.) Strikvragen. a. Welke sul bekleedt een hooge betrekking? b. Waarop blijft men even oud? c. Wie hebben altijd den grootsten mond? 2. (Ingez. door Vergeet mij nietje.) Verborgen beroepen. a. Wat doet Mia Draal? b. Wat doet Dora Ostuc? c. Wat doet Mina Ohist? «L Wat doet Peter Schoenso? e. Wat doet Teo Misbl? f. Wat doet Lies Fmtr? g. Wat doet Leen Tospeler? h. Wat doet Lea Metsar? 3. (Ingez. door Kruimeltje.) Ik ben een kort rijmpje van 20 letters. 3 9 2 20 10 18 vindt men in vele huizen. 1 5 4 15 doen we eenige keeren per dag. 17 6 7 is geld. Alles op de wereld heeft zijn 10 12 18 14 7. 13 is de laatste letter van het *11 *19* 15 is niet grof. 8 10 12 is een lidwoord. 5 6 7 is geld, zegt een spreekwoord 13 14 15 is een bezittelijk voor naamwoord. 16 17 18 19 20 is een ander woord voor oorlog. 4. (Ingez. door Hagenaar.) Neem uit onderstaande namen tel kens één letter, zoodat ge een nieu wen schuilnaam krijgt. Ede Laren Franeker Venlo 's Gra- venhage Abcoude Alfen Ovorveen Rotterdam Amsterdam Appingadam Jutfaas Leeuwarden. 5. (Ingez. door Koning Winter.) Mijn 1ste is een kleur, mijn 2de is een vrucht, mijn 3de is een verklein woord. Mijn geheel is een bloemen naam en een schuilnaam. 6. (Ingez. door Tilburgertje.) Ver borgen steden in Nederland. a. Deze ring is van goud, Ada. b. Daar is Hector, die rent maar langs den weg. c. Rol de vaten maar naar 't pak huis. d. Wij zagen in Artis een bever, wij konden hem zien voeren. AFDEELING II (Leeftijd 6 Jaar en Jonger.) 1. (Ingez. door Zeeuwsch Boerin netje.) Wie kan van dit potjeslatijn een spreekwoord maken? reteb nee legov ni ed dn ah, nad neit ni ed thcul. 2. (Ingez. door Graaf Lodewijk). Neem uit onderstaande schuilna men telkens één letter, zoodat ge een nieuwen schuilnaam krijgt. Roodkapje, Roe^kopje, Klein Duim pje, Damiaatje, Droomkoninkje. Karei I, Frans Hals, Violetta, Jan Steen, Graaf Lodewijk. 3. (Ingez. door Goudsbloem.) 4 maal a en 1 maal P.. 2 maal s en 1 maal c, 2 maal h en 1 maal e, dan ten slotte nog een j en dat Rubrie- kertje doet ook mee. 4. (Ingez. door Marietje Wijminga). Mijn geheel bestaat uit 13 letters en is een onderdeel van Haarlem's Dagblad. I 2 13 is een gewicht. 5 6 7 10 vindt men in bergstreken. II 12 10 is een verkorte meisjes naam. 9 8 13 10 maken de vogels. 3' 1 4 10 is niet zuur. 5. (Ingez. door Kiaproosje.) Welke is de sterkste drank? 6. (Ingez. door Rika v. d. Stad.) Verborgen jongensnamen. a. Wij liepen in Artis den bever telkens voorbij. b. Wij hadden graag ijs gehad in Januari. c. Zij liepen over de hei naar Apel doorn. d. Ik heb ramen gezien, die prach tig beschilderd waren. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorig» week zijn: AFDEELING I. 1. a. draad en naald. b. Schrikkel jaar. 2. Kruimeltje. 3. Babbelkous. 4. Boot, goot, moot, noot, poot. 5. Beter bioode Jan dan doode Jan 6. Brengt gij de zon in naasten leven, zij zal op u haar weerschijn geven. AFDEELING EL 1. Vergeet mij nietje. 2. Deventer, Venlo, Naarden, Schiphol, Tolen, Uden. 3. Buis, huis, muls. 4. Wie niet hooren wil moet voe len. 5. Zaandam. 6. Zooals het klokje thuis tikt tikt het nergens. Goede oplossingen ontvangen van: Ballenbreistertjo 6 Juffertje Wildzang 6 De kleine Chauffeur 4, De kleine Koopman 5 Roekje 6 Ls- mene 6 Sant.poorbertje 6 Vice-Admi- raal 6. Briliantster 6 Korstjesknager 4 Roodsterretje 5 Kerstroosje 6 Ro zenknopje 5 De kleine Voetballer 6 De Woudlooper 6 Kleine Ulbo 6 Wenda 6 Papavertje 4 Moeders Kleinste 6 Wipneusje 6 Trambe stuurder 6 Paaschhaasje 6 Blauwoog- Je 6 De kleine Bouwer 6 Poppenver- pleegstertje 6 Prikkebeen 6 Klein Duimpje 6 Karei I 6 Graaf Lodewijk 6 Katuil 4 Babbelkousje 4 Gouden Regen 5 Bloze Kriekske 6 Zeeuwsch Boerinnetje 4 Zomerbloempje 5 Mosroos 6 Het Rietvoorntje 5 Appel tje 6 Appel mootje 4 Het Veluwsche Meisje 4 Blauwdrulfje 5 Nievala 5 Uitlooper 6 Annie Habiecht 5 Rietje Habiecht 5 Alba 6 De kieine Vogel vriend 6 De kleine Violist 6 Gouds bloem 6 Rekel 6 Goudelsje 6 Timo- reesje 6 Palle 6 Pierre la peu 0 Pink sterbloemetje 0 Francis Vere 5 De kieine Kapitein 0 Damiaatje 0 Peli kaan 5 Dwingeland 5 Vergeet mij nietje 0 Blondine 0 Herfstkindje 0 Hardloopcr 0 Ridderspoor 3 Draaitol 5 Primula 0 Jan Steen 0 Doornroosje 0 Vioolbloempje 5 Het Sprinkhaan tje 0 Violetta 0 Schotenaartje 5 Aralco 0 zangvogeltje 0 Frans Hals 0 J. Wijnstra 5. JUFFERTJE Wildzang, Franken- straat 47 heeft Haas-azijnpl., 4 WiJ- bert-bonnen, 2 Amstetpenningen, Wennex-bleekpoeder omsl. en lettere, 1 Busslnk-Albumpl. 1 Quick-bon, 8 Turmac-punten. Deze wil ze ruilen voor: Sunlightbonnen, Vimcarton nen, Sickesz-bonnen, van Nellesbon- ncn en H. O. bonnen. Ruiltijd van 1 tot half 3. of 's avonds na 8 uur. MEIBLOEMPJE, Gasthuissingel 40 heeft veel dubbele postzegels, 14 kleine en 0 groote kamerplanten, 8 kleine en 2 groote Texeipl. 3 Pad denstoelenbons. 4 pl. Tieieman en Dros, 6 Francken bonnen. 17 pl. Hoe heet die vogel? 15 Meco-bons, 45 Sickesz-punten en eenige Kwatta sterretjes. Dit alles wil ze ruilen tegen Droste bons of plaatjes, geldig voor het album Indië. HET RIETVOORNTJE. Breestraat 2 rood heeft 89 pl. Rood band Album I van zeeppoeder en 46 Caramelpl. van menschen en afbeeldingen. Dit alles wil ze rullen voor Delft Vogelpl. en Karnemelk Vogelpl. MAART-WEDSTRIJD Ziezoo, we gaan maar weer aan 't werk. Ik heb zooveel verzoeken ge kregen om toch maar een nieuwen wedstrijd uit te schrijven, dat ik maar gauw aan 't verzoek zal vol doen. We beginnen maar aan 't werk voor Afdeeling I, waaraan jongens en meisjes van 10 jaar en ouder mo gen deelnemen, 't Wordt een Op stellen wedstrijd en ik geeft jullie 3 onderwerpen naar keuze. No. 1. Een wandeling langs den Zeeweg. No. 2. Een wandeling langs de Bolwerken. No. 3. Een fietstocht. 't Is mijn bedoeling, dat jullie vooral eens vertellen, wat je nu bui en kunt waarnemen. Alle Lentever schijnselen moet je eens goed gade slaan. zoowel in het Dierenrijk als n het Plantenrijk. Het opstel be hoeft niet grooter te zijn dan een -.chriftvelletje. 15 April moet 't we k binnen ziln, onderteekend met naam of schuilnaam en je leeftijd. Het beste opstel hoop ik in Onze Jeugd te plaatsen. De drie beste opstellen worden met een boek in prachtband bekroond. Afdeeling II, leeftijd 9 jaar en jonger. Jullie mogen een ketting maken van woorden. Het eerste woord is Lentemaand. Dan moet een plant of een dier volgen met een d beginnend b.v. dahlia, Dan weer een woord met a, aster. Dan weer r, ree, enz. Dus iederen keer de laatste letter gebrui ken om een nieuw woord mee te be ginnen. Alleen Hollandsche woorden gebruiken. De langste ketting wordt met den lsten prijs beloond. En dan zoo vervolgens. De 3 prljswinners ontvangen een boek in prachtband. II. En niemand was er, die hem zocht, Want niemand op de wereld wist dat hij nog leefde. Men had n.l. een paar dagen na het ongeluk liet gezonken schip gevonden en natuurlijk dacht men algemeen, dat Karei ook ver dronken was, al bleef het vreemd, dat men hem niet dadelijk vond En zoo zwierf Karei nu al een maand langs de wegen. De eerste da gen had hij ln het geheel niets ge geten, maar daarna had hij bij de boeren telkens wat gevraagd en ge lukkig ook dikwijls wat gekregen. Soms ook kreeg hij wel eens een bo terham uit het trommeltje der schoolkinderen, die hij tegenkwam. Hij vroeg er gewoon om. Soms ook werd hij nagescholden. Dan sloeg hij weer op de vlucht en dan bleef hij een paar dagen schuw tegenover de vreemde schoolkinderen Zwervende was het arme jongetje door de provincie Noord Brabant ge trokken. De mooie steden daar had hij gezien, maar hij had er niet op gelet. En nu was hij zelfs al in Zee land en ofschoon hij de namen der steden welke hij zag. wel onthouden liad van school, gaf hij er zich toch geen rekenschap van.... Het was zomer, dat was zijn ge luk. En nog gelukkiger was het, dat het zulk een heete en droge zomer was. HIJ had er geen hinder van dat hij 's nachts buiten moest blijven en in het gras moest slapen. Bang was hij ook niet, heelemaal niet zelfs, want niemand lette op hem. Hij was alleen maar bang voor water. Zoo bang was hij, dat hij zelfs al dien tijd niet getracht had wat water te scheppen om zich te wasschen. Hij durfde het eenvoudig niet en nu zag hij er dan ook vreeselijk vies uit. Ais een echte zwerver! Maar hij was moe, Ontzettend moe. Hij kon niet meer loopen den goheelen dag door. Telkens ging hij ergens zitten, want zijn voeten deden geweldig veel pijn. En ook werd hij vreeselijk mager en hoe langer hoe suffer, Hij was bezig ernstig ziek te worden Maar dat wist Kareltje zelf niet. Hij wist alleen, omdat hij het voelde, dat hij erg moe was en dat hij nie". langer meer wilde loopen. Uren en dagen achtereen. Daarom bleef hij ergens in een klein Zeeuwsch stadje maar wat rondslenteren. Hij bekeek de winkels en soms ging hU een poos je voor het schoolgebouw op het hek zitten. Maar telkens moest hij het stadje weer uit om buiten, bij de boeten, wat eten te gaan vragen. Ais hij wat gekregen had kwam hij ech ter weer terug. Als de school uitging probeerde hij met de kinderen uit het stadje wat te spelen, maar zij vonden hem te vies.... Dan zwierf hij maar verder rond, tot hij honger kreeg en naar de boe ren moest om een paar sneden brood te vragen. En zoo werd hij hoe lan ger hoe zieker, tot tenslotte de da is April moet lk alle inzendingen hebben onder teekend met naam en leeftijd. Wanneer twee kinderen evenveel woorden hebben, zal 't netste werk den doorslag geven. Zie zoo, nu maar allemaal met lust aau den arbeid. Rubraekertjes-Hjst. 825. Cornells Jonker, oud 10 jaa», Voorzorgstraat 6. 826. Guus Jonker, oud 9 j. idem. 827. Freddy Kuipers, oud 8 jaar. Halfweg. 826. Truida van Zomeren, Tugela- straat 40. BRIEF VAN ZUSTER SCHOUTEN Lieve Rubriekertjes, Wat heb ik veel pakjes van jullie gekregen. Hartelijk dank ervoor, ook jullie moeders. Er werden juist zoo veel kindertjes geboren en er was zoo heel veel noodig. Ik was zoo ge lukkig, dat ik met jullie hulp hel pen kon, waar geholpen moest wor den. Allen vriendelijk gegroet, door ZUSTER SCHOUTEN, St. Elisabeth's Gasthuis. gelijksche wandelingetjes naar de boeren hem ook te veel werden. En toen nam hij zijn toevlucht, tot datgene wat zoovele arme menschen al gedaan hebben, hij begon te be delen. Eerst een beetje xerlegen. maar tenslotte hoe langer hoe brutaler. Hij kreeg niet veel, maar hij ontving toch genoeg om eiken dag een brood- Je te koopen. Dat at hij droog op, alleen omdat hij honger had, want lekker vond hij het niet Ais het Jonge bedelaartje, was h*J nu in het stadje snel beken:!. Alleen de politie, die had hem nog niet ont dekt, want dan zou zij hem zeker wel hebben meegenomen en dan was er wellicht een betere tijd voor het arme ventje aangebroken. Maar de weinige politie-agenten die er m het stadje waren merkten niet dat Ka- rel bedelde, want hij deed het maar een enkel uurtje per dag, tot hij ge noeg had voor een broodje Maar op een dag kwam er plotse ling een politie-agent door de straat waar Karei stond te bedelen. De man kwam langzaam aangedrenteld, links en rechts groette hij de win keliers, toen hij opeens den kleinen bedelaar zag. Maar omdat het een zachtaardig man was, die agent, wil de hij het kleine kereltje niet da delijk meenemen, doch eerst eens flink waarschuwen. Daarom riep hij hem toe: „Zeg eens, kwajongen, je weet toch zeker wel dat bedelen verboden is. Pas op dat ik het geen tweele keer zie, want dan ga je mee, hoor!" Karei schrok. Even keek hij op, maar zoodra hij 't dreigende gezicht van den politieman zag. die het zooals wij weten hee.emaal zoo kwaad niet meende, zette hij het op een loopen (Slot volgt.) Brieven aan de Redactie van d» Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG ZEEMAN, Marnixstraat 20. DE KLEINE KOOPMAN. Ik denk, dat jfj den atlas ook wel eens te leen moogt hebben van aen K.ei- nen Chauffeur. Gezellig, dat Je Zon dag met vader en moeder nebt ge wandeld. Hoe is het met de match afgeloopen? JUFFERTJE WILDZANG. Jij boft maar met je ruil-aanvragen. Heb Je nog wat van een meisje ge hoord? Ik vrees wet, dat deze aan vraag niet zoo gemakkelijk is opge lost. BALLENBREISTERTJE. Je raadsels zijn goed. Wat heb je een bovenst-besten verjaardag. Ben jc dadeiijk aan het punniken gegaan^

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 24