BUITENLAND DE ZORGEN VAN DE ENGELSCHE REGEERING Churchill's critiek. Pijnlijke belangstelling in het Lagerhuis. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL EMSER-PASTILLES MUZIEK AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 18 MAART 1930 TWEEDE BI.AD Alexander bespreekt de begrooting van marine. De Vlootconferentie. Maar de Premier zwijgt. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Bij het indienen van de marinebetrrooting in het Lagerhuis heeft Alexander, de Eerste Lord der Admiraliteit, verklaard, dat deze 51.739.000 pd.st. bedraagt tegen 55856.000 pd.st. het vorig jaar. d.i. een vermindering van 4.126.000 pd.st. De cijfers zijn 100.000 pd.st. lager dan die van 1914 de laatste voor oorlogsche begrooting. doch om een juiste vergelijking met 1914 te krijgen moeten de hooeere kosten en prijzen van thans in aan merking worden genomen. Berekend naar vooroorlogsche maat zou de begrooting van thans niet meer dan 31 millioen of een ver mindering van 39 pet. bedragen. De posten dezer begrooting echter bestrij ken een veel grootere verhouding aan niet- effectieve kosten dan in 1914. Thans beloopen deze 8 1/2 millioen, vergeleken met 3 mil lioen in 1914. Reduceert men de huidige be grooting tot de vooroorlogsche waarden dan komt men tot een vermindering van 46 pet. Alexander verzocht het Huis te bedenken, dat geen enkele andere maritieme mogend heid ter wereld vrijwillig tot een verminde ring in vergelijking met vóór den oorlog is overgegaan. Met betrekking tot de vermindering van het aantal te bouwen schepen zeide Alexan der: „Met groote voldoening heeft de regee ring in den algemeenen loop der wereld aangelegenheden en in de algemeene vredes- vooruitzichten de rechtvaardiging gevonden om verder voort te gaan op den weg, welke reeds tot op zekere hoogte door de vorige regeering was afgebakend, tot het vertragen van het tempo van onzen vlootbouw en het geven van een bewijs van onze oprechtheid in de zaak der algemeene bewapen 1 ngsver- mindering. De verminderingen, welke wij hebben aangebracht in de laatste tweejaar- Ujksche program van het vijfjaarsprogram der vorige regeering, zijn geschied in dezelf den geest als die, welke de vorige regeering bezielde bij de verminderingen, die zij zelf aanbracht in eenige harer eigen jaarlij ksche programs, doch ik zou willen zeggen, dat zij met grooter moed zijn geschied en met meer beslistheid ten opzichte van het beoogde doel, en daarom veel drastischer". Daama besprak Alexander het gevoel van pessimisme ten opzichte der vlootconferentie. Volgens het Hbld. zeide Churchill in zijn critische beschouwing, dat zijn partij niet haar goedkeuring kon hechten aan de voor stellen omtrent de begrooting. Hij stelde de vraag, waarom een vermin dering der vlootsterkte aan kruisers was aangekondigd vóór de conferentie begon, in plaats van deze een deel te doen zijn van de algemeene ontwapening. „Terwijl elke andere mogendheid haar maximumbehoeften aan gaf. begon Engeland met de aankondiging eener geweldige beperking, en de conferen tie ging vervolgens uit van de vraag, hoe veel meer er nog kon worden geschrapt. Er bestaat een groot gevaar, dat de conferentie niet zal leiden tot een algemeene ontwape ning ter zee, maar tot de ontwapening '/an Brittannië, terwijl de andere landen sterker worden". Churchill zeide dat Engeland vóór den oorlog 146.000 matrozen en marinesol daten had, na den oorlog 99.000 en thans op weg was naar een vermindering tot 94.000. Gedurende hetzelfde tijdperk hadden de Ver- Staten, op één na de sterkste maritieme mo gendheid. het vlootpersoneel uitgebreid van 67.000 in 1914 tot 114.000 thans. „Wat komt er met zulke cijfers voor oogen, van de pariteit terecht?" vroeg Churchill, Het wordt de Labourregeering niet makke lijk gemaakt. De oppositie neemt iedere ge legenheid te baat, om het werk van Mac- Donald en de zijnen te ondermijnen. In het Lagerhuis verzocht de schout-bij- nacht Beamish den premier een verklaring te willen afleggen omtrent de Vlootconfe rentie. MacDonald weigerde evenwel iets toe te voegen aan wat hij vroeger reeds had ver klaard" Beamish vroeg hierop: ..Moeten wij daaruit opmaken, dat er gisteren niets tot stand is gebracht?" (Kreten van: „Antwoor den, antwoorden!" van de conservatieve ban ken). De Premier bleef echter zitten en wei gerde antwoord te geven.... Aan de baar van Primo, PARIJS, 17 Maart (V. D.) Den geheelen Zondag na het bekend worden van het over lijden van den Spaanschen dictator en Maan dag in de morgenuren hebben vele bekende Fransche en Spaansche personen een bezoek gebracht ln het kleine hotel In het centrum der stad, waar Primo de Rivera is overle den. Maandagmorgen vond tevens in de sterfkamer een korte rouwdienst plaats, waaraan slechts de familieleden van den generaal en eenige jonge vrienden deelna men. Het stoffelijk overschot wordt nog he den per trein naar Spanje vervoerd, Een moeilijke fase in de douaneconferentie. De commissie voor de verlenging der han» delsverdragen ter douaneconferentie heeft, niettegenstaande er nog verschillende moei lijkheden bestaan, die den toestand precair hoewel niet hopeloos maken, onder voorzit terschap van den heer Colijn twee lange zit tingen gehouden, waarbij een aantal amen» dementen op het herziene Fransche ontwerp werden behandeld, aldus het Hbld. De conferentie heeft voorshands niet toe» gegeven aan een poging van Italiaansche zijde om de algemeene strekking der confe» rentie nog meer te verzwakken, zoodat nog hoop bestaat dat de Nederlandsche delegatie onvoorziene omstandigheden voorbehouden, het ontwerp tenminste ad referendum kan teekenen. Het zwaartepunt der besprekingen is echter geheel verplaatst naar de particuliere onder» handelingen, die onder leiding van den heer Colijn plaats hebben over de moeilijkheden, welke eerst met Oostenrijk en vervolgens met Tsjecho Slowakije zijn gerezen. Tusschen Oostenrijk en Zwitserland kwam een schik» king tot stand. Oos.enrijk wenscht nu nog het recht te behouden, de douanerechten op Hongaarsche Landbouwproducten, die in een handelsverdrag zijn geconsolideerd, te verhoogen, waartegenover Hongarije de Oos- tenrijksche industrie-producten hooger wil belasten. Soortgelijke moeilijkheden doen zich voor tusschen Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije en Tsjecho»Slowakije en Hongarije. Worden door deze staten eenige concessies gedaan, dan kan dit via de meest begunsti gingsclausule een nadeeligen invloed hebben op den export van andere landen, met name Polen, en, hoewel in veel mindere mate, op die van Nederland. Deze besprekingen duren nog voori, en men acht de kans op een aannemelijk resultaat niet uitgesloten. Welken invloed heeft Gandhi? Vernomen wordt dat in verschillende pro vincies de burgerlijke ongehoorzaamheid zal beginnen zoodra Gandhi daartoe order geeft, of wanneer hij wordt gearresteerd. Te New-Delhi vond een bespreking plaats tusschen de voornaamste organisaties der Indische Mohamedanen, waaraan ook ver schillende radicale leiders, die Gandlii 'vroe ger gesteund hebben, deelnamen. Zijn te genwoordige houding werd afgekeurd. Men verlangt van hem, dat hij zijn actel uitstelt tot dat de Engelsch-Indische conferentie te Londen heeft plaats gehad. De Mohamedaan- sche beweging zou zelfs bereid zijn, de streng ste maatregelen der regeering tegen Gandhi's actie te steunen. De correspondent van de „Manchester Guardian" te New-Delhi meldt, dat thans uit alle deelen van Indië berichten binnen zijn omtrent den weerklank, die de begin nende actie van Gandhi heeft gevonden. Men verwachtte niet dat op den 12en Maart een sympathiebeweging der massa zou beginnen, doch ook werd niet verwacht, dat geen geest drift aan den dag zou treden buiten de on middellijke nabijheid van Ahmedabad. De volstrekte onaandoenlijkheid van geheel het Noorden van Indië, zelfs in het huis van den Nehrus te Allahabad en Lahore het tooneel van het jongste congres, is, zegt de corres pondent, wellicht het treffendst van alles. Een soortgelijke ervaring wordt opgeteekend in andere deelen des lands, zoodat het dage lijks zekerder wordt, dat de oude en meer- verantwoordelijke burgers van alle overtui gingen beslist, tegen Gandhi zijn. Algemeen is men in politieke kringen in de hoofdstad van meening dat de regeering haar positie aanzienlijk versterkt heeft door dat zij heeft nagelaten Gandhi te arresteeren, die klaar blijkelijk zijn arrestatie verwachtte, terwijl men algemeen meent dat, indien de regee ring het mogelijk acht hem in de toekomst niet te arresteeren, zijn persoonlijk gedrag hem belachelijk zal maken. GEWONNEN PRIJZEN NIET UITBETAALD. VIJF ARRESTATIES WEGENS OPLICHTING Nf.ar het Hbld. verneemt, zijn den laatsten tijd bij de Haagsche politie herhaaldelijk klachten ingekomen over de gestie van de Mij. tot ExpL van onroerende goederen „Beider Belang" aan de Waldeck Pyrmont- kade in Den. Haag. Deze maatschappij geeft premieobligaties uit, de meeste ten bedrage van honderd gulden, welke men bij gedeelten kan vol storten. De houder van de obligatie heeft het recht op een twintigste van den prijs, die valt op het correspodeerende nummer, uitge geven door de Staatsloterij. Legio waren de klachten over het niet-uit- betalen van gewonnen prijzen den laatsten tijd; vandaar, dat op een gelegenheid ge wacht werd om in te grijpen. Deze gelegen heid heeft zich voorgedaan in het laatst van de vorige week te Drachten. Een daar wonen de boer was in het bezit van zulk een premie- obligatie en betaalde steeds jaarlijks zijn premie. Dezer dagen kreeg hij bezoek van een agent van .Heider Belang" te Drachten, die vergezeld was door den hoofdinspecteur dier maatschappij, te Wassenaar woonach tig. Belden wisten den boer te overreden, zijn premie-obligatie van ..Beider Belang" in te wisselen voor een dito in de dochtermaat schappij „Walda". Naar zij zeiden, was de maatschappij bezig, deze obligaties over te hevelen naar ..Walda". Dit laatste bleek echter vooral het geval te zijn met de num mers, waarop prijzen waren gevallen. De obügatie Walda gaf gen recht meer op prij zen, die gevallen waren op die van Beider Belang. Deze Drachtensche boer is erin geloopen. Toen de verwisseling was geschiedt, bleek hem, dat reeds in 1927 op zijn nummer de 100.000 was gevallen. Thans heeft de Justitie te Leeuwarden last gegeven tot arrestatie van den agent te Drachten, welke arrestatie Zaterdag is ge schied. Samenwerking met de Haagsche po litie hee/t ertoe geleid, dat Maandagmiddag te 's-Gravenhage nog gearresteerd zijn be doelde hoofdinspecteur te Wassenaar, de directeur van „Beider Belang", de directeur van „Walda" en de commissaris van deze maatschappijen, een zaakwaarnemer. Allen worden verdacht van opllchtmg. De agent uit Drachten is naar Leeuwarden overge bracht: de overigen bevinden zich thans in politiebewaring in Den Haag. HET ROTTERDAMSCH-HOFSTAD TOONEEL. HIER WAS EEN MAN NOODIG. Fientje de la Mar is de opvolgster van me vrouw Mann»Bouwmeester Gisterenavond in de opvoering van „Hier was een man noodig", heeft zij ons hiervan weer een over» tuigend bewijs gegeven. O, het was maar een heel kort tooneeltje. aan sommigen van he: publiek zal het misschien niet eens zoo zijn opgevallen, maar voor mij werd dat ééne kleine tooneeltje, dank zij het geniale spel van* Fientje de la Mar tot een der hoogte punten van het seizoen. In die scène speelde Fientje de la Mar, zooals alleen maar de uit verkorenen het kunnen, gaf zij ons spel, dat lk niet beter kan noemen dan „Bouwmeester- spel". Guillaume Lornois is een Jonge rijke niets» nut! Hij wordt enkel omringd door menschcn, die van zijn enormen rijkdom profiteeren en die hem op alle wijzen trachten te plukken. Daar is in de eerste plaats prins Vladimir, een naar Parijs overgewaaide Russische Hoogheid, die in zijn dienst is als „adviseur moral" en hem op alle manieren het geld uit den zak weet te kloppen! Daar is verder Myriam, zijn vriendinnetje, de bondgenoote van Prins Vladimir, Joseph, zijn bediende, ja zelfs Paulette Souplie. het jonge meisje, dat een „wettige verbintenis" wenscht, maar in haar praktijken niets verschilt van de ln haar middelen zoo weinig scrupuleuze Myriam. Er is er maar één, die dat niet kan aanzien; het is Olga, de dochter van Prins Vladimir en om den Augiasstal gron dig te reinigen, treedt zij in dienst van het jonge mensch onder de vermomming van chauffeur. Zij begint met het „vriendin netje" te ontmaskeren, dat op haar beurt papa Vladimir in haar va! meesleept! Olga Nicolas maakt schoon schip. Op een vrijen avond" gaat zij naar het Russisch restaurant, waar het personeel en kel uit de vertegenwoordigers van den Rus- sischen adel bestaat. Daar heeft ook prins Vladimir zijn toevlucht eezocht. nadat Guil laume Lornois hem ontslagen heeft ,en hij zal er in kozakken-uniform ontreden als lei der van een Balalaika-orkest! Het is een mooi stemm'nesvol tafereeltje, wanneer deze uitgeweken Russen in hun melancholische zangen één oogenblik in het verleden terug leven en dat tafereel was zoowel in spel als in zang prachtig van uitvoe^ne. Maar het hoosr^te punt van dit o. volstrekt niet belangrijke stuk. kwam eerst daarna wan neer Olga en Guillaume Lornois elkander in het restaurant ontmoeten. Lornois heeft een lichte „Schwips", maar hij is toch nog niet zoo ver heen, dat hij niet de gelijkenis ziet tusschen zijn chauffeur en de mooie Olga. Zij zitten samen aan een tafeltje en drinken champagne met kummel! Lorrois is lanezamerhana heelemaal weg en dan komt het tooneeltje. waaron ik in het begin van deze kritiek doelde. Bij Olea groeit de liefde voor dezen jongen man bij de muziek, maar het is *n liefde, die gemengd is met medelijden. Men moet dit tooneeltje door Fientje de la Mar zien snelen' Zij zegt- niets, spreekt zelfs geen woord, legt heel haar innerlijk gevoelen enkel in 'n paar simoele gebaren. Maar, o, dat sublieme gebaar! Zoo als zij zijn haren streelt, haar armen als beschermend om zijn schouder vleit, hem zacht beroert en dan eindelijk zich aan hem overgeeft, het was ontroerend mooi. het was geniaal! Zoo. in één enkel gebaar, heel het innerlijk gevoelen tot uitdrukking brengen, dat kunnen alleen maar de zéér grooten! Mevrouw Mann-Bouwmeester was een der weinigen, die het vermocht en nu weer Fien tje de la Mar! Ja, wel had Willem Royaards eelijk, toen hij voorspelde, dat Fientje de la Mar als zij eens aan het „groote tooneel" zou gaan, onze meest geniale actrice zou zijn. „Hier was een man noodig" is een heel amu sant luchtig, blijspel dat enkel geschreven is om ons een avond op de aangenaamste wijze bezig te houden en dat ook doet! Het slot van de geschiedenis is na de inleiding gemakkelijk te raden; wij weten 't wel, wan neer wij Olga in I al chauffeur zien binnen stappen! Guillaume Lornois valt in de ga rage bij zijn auto. na een hoogst vermake lijke acte. zijn chauffeur in de armen en Olga roept nog eens triomfantelijk uit, dat hier „een man noodig was", om hem aan zich zelf te ontdekken! Maar het is toch de vrouw die de vesting verovert! De leden van de abonnementserie, die dit Fransche blijspel gisteren voor zich opge voerd kregen, zullen zich zeker allerminst over de keuze hebben beklaagd! Wij hadden met dit stuk 'n prettigen, vroolijken avond en wij genoten van superieur spel! Want niet alleen Fientje de la Mar. die ook de travestt met 'n kostelijken humor speelde, gaf glans aan deze opvoering; heel de bezetting was voortreffelijk. Daar was naast Fien de la Mar wel In de eerste plaats Louis Glm- berg! Met welk een fantasie heeft hij die Russische Hoogheid, die met prinselijke grandezza zijn schurkenstreken doet, ge speeld! Het was een genot dit aldoor leven dig, geestig spel te volgen Men twijfelde geen oogenblik aan het blauwe bloed van dezen Vladimir! Zijn spel was van een aris tocratische allure als alleen ook Royaards aan wien Gimberg mij met zijn geraffineerd spel gisteren herhaaldelijk deed denken kon geven. En zijn spel was van een speel- sche. charmeerende lichtheid, die heel de zaal veroverde! Hoe mooi ook even dat wee moedige tooneeltje, als hij zijn melancholi sche Russische liederen zingt! Over welk een prachtige zangstem bleek Gimberg te bc- INGEZONDEN MEDE DEELINGEN 60 Cu per re»et Het afdoende middel tegen hoest en verkoudheid en alle .i aid e n ineen der si m vliezen. Prijs per aluminlumkokertje 60 cent. schikken! En wat deed de donker-getim- breerde gevoelige steun van Fientje de la Mar daar niet mooi bij! Russen zouden het onze Hollandsche artlsten niet hebben ver beterd! Jan van Ees was de rijke nlets-nut en hij speelde hem met de verelschte lichtheid en distinctie. Vooral ln zijn „Schwips" was hij uitstekend. Hij gaf het enkel aan zonder één oogenblik triviaal te worden. Mirmy Erfmann was het vriendinnetje zonder hart en speel de het met levendige gedurfdheid. En Carla de Raet gaf licht en aardig ais Paulette een andere nuance van een op geld jagende vrouw. Veterman had in de tweede acte het Russisch restaurant voor een modern bont decor gezorgd, dat het uitstekend deed en in ÜI kregen wij een garage op het tooneel met zoo waar een spiksplinternieuwe auto, die meer was dan „requislet" alleen. Het mo ment, toen prins Vladimir onverwachts uit de auto stapte, gaf aanleiding tot een explo sie van vroolijkheid in de zaal. Een amusante, prettige avond en een groot succes voor de Hagenaars! Vooral na het tweede bedrijf scheen er geen einde aan het applaus te zullen komen! Het Hofstad- Tooneel kan gerust nog eens met dit blij spel van Felix Gandera ln onze stad terug komen; het zou er vele Haarlemmers een genoegen mee doen. J. B. SCHUIL. LEERLINGENUITVOERING E. A. CATS. Zooals we bij dezen Haarlemschen viool", paedagoog bij herhaling konden waarnemen op de voordrachtavonden zijner leerlingen, gold ook weer deze avond als bewijs hoe bij den heer Cats de stokvoering zijn hoofd aandacht heeft. Voor den hoorder die in de geheimen van het vioolspel niet geheel is ingewijd, doch die bij de oudere leerlingen ge legenheid had, de resultaten van het viool- onderwijs geurende meerdere jaren te volgen, kan het terecht een verrassing zijn, hoe juist diegene onder de jonge leerlingen, bij wien al heel vroeg een goede stokvoering viel op te merken, zich ontpopt als een violist, die de technische problemen van het viool spel al spelend overwint. Wie later een Sici. üenne et rigaudon" van Francoeur ln Kreis- lerbewerking zóó ongerept viollstisch weer geeft, dat al wat de stokvoering inhoudt aan technische moeilijkheden (ik denk hier aan het spiccato en het prachtig uitgevoerde af- staccato) zich ln dienst kan stellen van den inhoud der muziek, kan in den waren zin van het woord zeggen, dat hij „viool speelt". Jan Bouvy moge (bij zijn arbeid buiten de muziek om) bedenken dat elk oogenblik, aan de studie van het schoonste der Instrumen ten besteed, een vergrooting is van 't nem geschonken kapitaal. Ik meen gerechtigd te zijn tot deze opmerking, waar ik verneem hoe zijn liefde voor de muziek zich op 't heden verdeelt over meerdere instrumenten Waar nu bleek, hoe hij later in Mozart's kwartet in g-moll nog lang niet stond boven de partij die hem ter uitvoering was opge dragen, en dus de rijke vloolliteratuur een terrein is dat hij slechts kan verkennen met al de hem ten dienste staande middelen (al zijn vrijen t-ljd), mag lk bij hem aandringen op een ernstig voortgezette studie van het vioolspel. Voor den hoorder die méér is Ingewijd, en die bijgevolg niet zoo langen tijd behoeft om de resultaten van het onderwijs te volgen, was er bij de jongere leerlingen gelegenheid genoeg, de waarde van dit vioolonderrlcht te toetsen aan den uitslag. Zeer mooi van stokvoering waren Cavatlne van Mendels sohn en Canzonetta van Schmidt, dit laatste evenals Jugendlust van Seybold ongerept zuiver. Het is opmerkelijk, hoe de heer Cats zich bij 't aanvangen van het voor te dra gen stuk volstrekt niet ongerust maakt, zoo er niet dadelijk bij den jongen leerling die beheersching is, zonder welke een zuivere intonatie vrijwel uitgesloten is. De leermees ter weet dat de leerling 't kan; dit is nem genoeg. Zoo werd ook de fantasie van Dan- cla. weifelend ln den aanvang, èen voorbeeld van mooi vioolspel: zuiver, en met energiek gevoerden stok. En zoo bleef het heel den avond, zoodat wij den heer Cats van gan- scher harte geluk kunnen wenschen, nu zoovelen getuige waren van wat hij met zijn leerlingen bereikt. In het aan 't slot gespeelde klavierkwar tet van Mozart mogen we nog ln 't bijzon i^r hulde brengen aan Mej. Solange Cats, die door haar zeer delicaat pianospel den geest der Mozartmuziek in 't juiste licht plaatste. En al stelde ons hier, zooals gezegd, de pri marius ietwat teleur, het was toch een pret tig aan te hooren besluit van een leerzamen en aangenamen avond. De heeren Henk Dy- serinck en Joh. de Nobel, resp. als altist en cellist, sloten zich mooi aan bij het gevoelig Mozartspel der pianiste. G. J. KALT. NIEUWE GEDEELTEN IN TILLEMA'S BORNEO-FILM. VERTOONING VOOR HET ONDERWIJS Het is een zeer prijzenswaardige onderne ming geweest van den heer H F. Tillema. den bekenden Indiëkenner, die thans te Bloe- mendaal woont om allen, die bij het onder wijs betrokken zijn ln de gelegenheid te stel len om eens iets meer van Indië te weten te komen. De heer Tillema heeft namelijk Zaterdag avond een vertooning gegeven van zijn film „Mijn Reis door Borneo", waartoe het ge meentebestuur hem op zijn verzoek de Ge meentelijke Concertzaal ter beschikking had gesteld Door bemiddeling van den heer P. Kalbflelsch, referendaris der afdeeling On derwijs ten Stadhuize waren behalve leer krachten aan Middelbare Scholen ook de leer lingen uitgenoodlgd en zoo vulden met een groot aantal leeraren, ook talrijke jongelui uit de vierde en vijfde klasse der HB5„ van de vierde, vijfde en zesde klassen van het gymnasium en van de openbare en byzon- dere Lycea te Haarlem de Gemeentelijke Concertzaal voor een groot gedeelte. Tevens waren eenige raadsleden aanwezig, de heer P. Voogd, voorzitter van de Commis sie van Toezicht op het Lager Onderwijs, de heer Kalbfleisch, terwijl ook de wethouder van Onderwijs, de heer W. Roodenburg door zijn tegenwoordigheid van zijn belangstel ling blijk gaf. De heer H M. van Haften oud-Oost-IndLsch ambtenaar gaf een Inleiding tot de film. De heer Van Haften legde er den na druk op, dat de heer Tillema de film geheel door eigen arbeid en op eigen kosten ver vaardigd heeft, uit liefde voor het schoone Indië. HU eindigde met dank te brengen aan B en W. en alle anderen, die medegewerkt hebben om dezen avond mogelUk te maken. De gedeelten van de film ,MUa Reis door Borneo", die voor de pauze gedraaid werden, het derde, vier en vUfde deel, zUn in ons blad reeds eerder besproken. ZU zijn de natuurgetrouwe weergeving van het leven der Dajaks in het Oosten en Zui den van Borneo. Belangryk voor de kennis van de culturee- le ontwikkeling van Borneo zUn het nog niet eerder vertoonde 13e, 14e, en 17e gedeelte, die voor een groot deel gewUd zyn aan het werk van zending en missie. Zoo trof het ons te zien en te lezen. ho« gebrekkig de watervoorziening is te Pon- tianak, „elke rudimentaire hygiënische or ganisatie ontbreekt op Borneo." In een ge bied zoo groot als drie Nederlandsche pro vincies werkt één arts. Het. medisch-sanitair werk, meent de heer Tillema. wordt door het gouvernement niet gesteund. Prachtig is daarentegen het werk van zending en missie, wij zagen een missie leprozerie te Lingkawang, de behandeling van tropische ziekten, waarvan de afschu- welijke gevolgen ons duideiyk getoond wer den. Het goede werk dat de zending en mis sie ook in dit opzicht doen is ten onzent aldus de heer Tillema nog veel te weinig bekend. Een missie-internaat voor jongens en meis jes. een ziekenhuis, met polikliniek ook voor zuigelingen, een rubbertuin der missie, heeft de heer Tillema gefilmd. HU heeft voorts prachtig fotografisch werk gegeven ln een vaart de Kapoeas op. met belangwekkende kykjes op rubberondernemingen, recht spraak door den Landraad. Er is ln heel West-Borneo maar één rechter! „Er zou om meer recht gevraagd worden, wanneer er meer recht te vinden was." Zie, in zulke volzinnen, geschreven tus schen zUn filmbeelden, heeft de heer Tillema kernachtig en raak misstanden telkens weer fel belicht. HU heeft filmverslag gegeven van de verrichtingen van militairen op patrouille en in byzonder geslaagde opnemingen, ook tegenlichtopnemlngen de schoonheid van de Borneosche meren getoond. De film be sluit met beelden uit het leven van de Kaja's, kunstzinnige lieden, waarvan de film dansen en tatoueeren laat zien. Aardig is, dat de heer Tillema het opperhoofd Tlgang ont moette en filmde, een Kaja, die zich het bezoek van professor Nieuwenhuls 30 Jaar geleden nog met genoegen herinnerde, een brief voor Toewan Nieuwenhuis meegaf en door dezen op de film onmiddelHJk herkend werd als een oud vriend. Zoo zUn ook de nieuwe deelen van de film uiterst belangwekkend geworden en cfaarom mogen allen, die ln staat waren gesteld er van kennis te nemen den heer Tillema zeer dankbaar zUn hetgeen dan ook in applaus tot uiting kwam. Een be.zwaar kan slechts zijn, dat sommige beelden ln de film te kort zyn vastgehouden, waardoor de toeschouwer niet ln staat is zich een volledigen indruk te vor men. De heer Tillema deelde ons nog mede, dat hy uit groote sympathie voor het werk van zending en missie het negatief van zUn film heeft afgestaan tot 't maken van afdrukken aan de Bazeler Zending, de Paters CapucU- nen, de Zending ln Holland en die in Ame rika. De film Is vervaardigd in 1928 en 1929 en tot groote tevredenheid van den vervaardi ger ontwikkeld en afgedrukt door de N.V.Mul- tlfllm te Haarlem Het was zeer onhebbel Uk van een aantal jongelui om tydens de vertooning van de film zeer luidruchtig op te treden. Na op het onbeschaafde hiervan gewezen te zUn heb ben zU dit na de pauze nagelaten ln hun voordeel en ln dat van de ernstige toe schouwers. OM2E GROEMTüES DlM5DAG DOMDE.RD/^5 ZATERDAG 1 Heden: DINSDAG 18 MAART Gem. Concertzaal. Gem. Orgelconcert. George Robert. To v. d. Sluys, zang. 8 uur. Palace. „Een Vrouw van Eer" (A woman affairs). Tooneel: The great Hirston Co. 8-15 uur. Luxor Theater. „Slachtoffers der Samen leving". Tooneel: Duo Saphlr en Boesnach. 8.15 uur. Rembrandt Theater. „Rassenhaat" (Reds kin). Tooneel: Sorosoto. 7 en 9.15 uur. Standaard Theater. ..De Indianen-over val". Tooneel: Johnny Toerlng. 8.15 uur. Gebouw Ged. Oude Gracht 79: 3e (uitge stelde) lezing van de serie tot ontwikkeling en verdieping: Ds. Waardenburg over „Be keering". 8.15 uur. WOENSDAG 19 MAART Stadsschouwburg. Ve-eenigd Tooneel (Ver kade en Verbeek) „Egoïsten". 8 uur. Gem. Concertzaal. Ledenconcert H. O V o. 1. v. Ed. v. Beinum. Cor de Wilde cello 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en 's avonds. Statenzaal Prinsenhof. Gemeenteraad 130 en zoo noodig 8 uur. Teylers Museum. Spaarne 18. Geopend op werkdagen van 11-3 uur, behalve 's Maan. oags. toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5