Het woord Is aan... EEN 60-JARIGE. 47e Jaargang No. 14343 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 26 Maart 1930 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27)4, met Geïllustreerd Zondagsblad Z0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57)4. Franco per post door Nederland f 387)4. Losse nummers ƒ0.06. Geill. Zondagsblad per 3 maanden 0-5734, Iranco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 53 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN 15 regels 1.75. elke regel meer 0.35 Reclames /0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 0.60, elke regel meer f0.!5. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdagl 1—4 reg. f025. elke regel meer /0.10. nitsl. s contant» Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Litkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden i 600.-, Verlies van Hand, Voet oi Oog I 400.-, Puim I 250.-. Wijsvinger I 150.-. Elke andere vinger I 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD GEMEENTELIJKE VOORSCHOT-BANKEN. HOE DE TOESTAND IS TE ARNHEM EN TE 's_GRAVENHAGE. In ons vorig nummer is de mogelijkheid ter sprake gebracht, om de verstrekking van voorschotten aan Overheidspersoneel (Inge. volge de bepalingen van de Ambtenaarswet te doen plaats hebben door tusschenkomst van den Incasso.-dienstStortings* en Op haaldienst. In de toekomst zou ditzelfde in stituut dan ook aangewend kunnen worden voor het instellen van een Gemeentelijke voorschotbank tot bestrijding van den woe ker. Nader vernemen wij, dat te Arnhem zoo'n gemeentelijke voorschotbank bij den Stor* tings* en Ophaaldienst onder gebracht is. De ervaringen daarmede opgedaan zijn uit stekend! Er worden voorschotten gegeven tot een maximum van f 500 op pensioenak:en en schuldbekentenissen. Voor het laatste is ook een borg noodig. De rente bedraagt 8 pet., terwijl de aflossing binnen 24 maanden moet plaats hebben. In 1927 werden op pensioenen 1904 leenin gen gesloten tot een b.'irag van I 255000, 31 leeningen op effecten voor f 21.000 en 705 leeningen op schuldbekentenissen voor i 92.000. Totaal dus f 378.000. Arnhem heeft 80.000 inwoners, in gelijke verhouding zou Haarlem met zijn 120.000 inwoners dus een voorschotbank krijgen met een omzet van ongevJar f 600.000. Het voorschotbedrijf te Arnhem heeft een Sluitende rekening. Den Haag leent onder dezelfde voorwaar-- den geld uit via de GAn. Voorschotbank. In 10 jaar zijn 27135 leeningen verstrekt tot een bedrag van meer dan 4 millioen gul* den. In al dien tijd behoefde slechts f 3.097 als oninbaar afgeschreven te worden, waar» uit blijkt, dat het risico niet groot is. Den Haag berekent 7 pet rente voor voor» schotten en 6 pet.voor leeningen op pen» sioenen. Ons werd verzekerd, dat voor een Baar» lemsche Gemeentelijke Voorschot/bank als onderaf deeling van den Stortings- en Op haaldienst. de rente niet hooger dan 6 a 7 pet. zou behocv/en te zijn om de rekening Sluitend te kunnen maken. DE WERKLOOSHEID. SLECHTS VOOR ENKELE GROEPEN VERDWENEN. De werkloosheid wil voor enkele groepen arbeiders nog maar steeds niet verminderen, althans niet zooals anders in dit jaargetijde het geval is. Wel is werkloosheid zoo goed als geheel verdwenen voor de groepen stuca- doors, schilders en heiers doch voor de bouw arbeiders en transportarbeiders is geen ver ruiming der werkgelegenheid tot op dit mo ment gekomen. Voor de bouwarbeiders zal er aanstonds wel wat werkgelegenheid komen doordat er verschillende aanbestedingen van diverse bouwwerken op komst zijn .waaronder ook van groote complexen arbeiderswoningen. Voor de transportarbeiders ziet het er min der rooskleurig uit daar de malaise in de havens zich vanzelf ook doet gevoelen op het transport te land. Jerome K. Jerome: Er is maar éen type van den gentleman. Er zijn vijfhonderd typen van mannen en vrouwen. Daarom zoek ik altijd bij voorkeur de oorden op waar de laatsten samenkomen. Zij zijn veel interessanter. Dames lijken al len zoo op elkaar, en heeren ook. Zij praten, denken, handelen allen op dezelfde manier, zij zijn op dezelfde wijze gekleed en Hebben zelfs dezelfde gezichten. Er is zoo weinig individualiteit onder de „betere standen". Wij spelen alleen maar leventje. Wij hebben te veel spelregels, waarop geen inbreuk mag worden gemaakt. Ik moet dit voortdurend uitleggen aan al mijn vrienden, om mij te verantwoorden voor mijn belangstelling. DE ZAAK „BEIDER BELANG". Omtrent de affaire der N.V. Mij. „tot ex ploitatie van onroerende goederen „Beider Belang" wordt gemeld dat Donderdag een spoedvergadering van aandeelhouders wier aantal slechts enkele personen omvat zal worden gehouden, teneinde te beslissen over de vraag of in de gegeven omstandig heden de maandelijksche trekking, die op 28 dezer zou moeten plaats hebben, kan door gaan. Het hoofdkantoor van „Beider Belang" aan de Waldeck Pyrmontkade in Den Haag heeft getracht, ook na de arrestatie o.a. van zijn directeur O. en zijn gedelegeerden com missaris K., die zich te Leeuwarden in voor- loopige hechtenis bevonden, de zaken gaan de te houden, doch deze taak was vrijwel on doenlijk aangezien de kas is uitgeput, de meeste obligatiehouders niet meer storten en de agenten hun gelden niet afdragen, in afwachting wat er zal gebeuren met de onderneming en haar leiders. Van de zijde der justitie was de vrijheid gegeven tot het doen van betalingen aan cre diteuren en obligatiehouders op wier num mers prijzen waren gevallen, doch bij gebrek aan contanten kon het hoofdkantoor van deze vrijheid geen gebruik maken. Mocht lntusschen de verplichte maande lijksche trekking a.s. Vrijdag niet worden gehouden, dan zou de onderneming automa tisch hebben opgehouden fce bestaan. Dit echter willen de overgebleven aandeelhou ders trachten te voorkomen en om die reden is de vergadering op a.s. Donderdag bijeen geroepen. ENGELAND EN DE INDIë- VLUCHTEN. Reuter meldde Dinsdag uit Londen: Bij het debat over de begrooting van lucht vaart in het Lagerhuis heeft Kenworthy de internationale vrijheid in de lucht verdedigd, evenals dat met de vrijheid ter zee het geval is. Hij stelde de vraag, of het verstandig was zonder erg duidelijke redenen de Neder- landsche vliegtochten naar Indië over In disch gebied te verhinderen of te vertragen, Wanneer de luchtvaart met Australië ge opend wordt, zei Kenworthy, moeten wij den Nederlanders het gebruik van hun vliegter rein in het Oosten vragen. De minister van luchtvaart zei in zijn ant woord, dat er over deze kwestie veel misver stand heerscht. Het bezwaar tegen een ontijdig gebruik van de vliegvelden in Britsch-Indië gold evenzeer de Engelschen als de Nederlanders. De Nederlanders konden wel*zeggen dat zij het risico op zich namen, maar de Engelsche regeering zou de verantwoordelijkheid be houden als er iets gebeurde. Er was geen kwestie van willekeur tegenover Nederland en de betrekkingen waren volkomen goed. De tijd zou de bestaande moeilijkheden oplos sen. Bet was b\j dezelfde menschen 60 jaren keukenmeid. Zestig jaren, waarde lezers, Heeft dit bouwwerk al bestaan, Zestig Jaren heeft het willig Als station zijn plicht gedaan; Zestig jaren lang, gerekend, Van het einde van April, Gingen daarvandaan de treinen. Hielden andere treinen stil; Zestig jaren, onafgebroken, Gingen menschen in en uit, Klonken uit zijn ingewanden Rauw geknars en schel gefluit, Zestig jaren steeds geduldig Aan een enkel doel gewijd Nuchter wellicht, maar ook nuttig Het Staatsspoorstation te den Haag zal 25 April ak. 60 jaar hebben be staan. Is een heele lange tijd, Zullen wij het nu gaan eeren In de nieuwe frissche lent' Als een altijd jonge grijsaard Of een kostbaar monument? Zullen wij den datum vieren Als een fees.elijk jubilé, Dacht u dat ik daar op aan wou? Alsjeblieft niet vrienden Nee! Zestig jaren heeft d'.c onding Nu al onverlet bestaan, Mag het nu te langen leste Niet eens naar den siooper gaan? P. GAfiUS. DE ROOFOVERVAL WOUDENBERG. TE UITSPRAAK DER UTRECHTSCHE RECHTBANK. De Utrechtsche Rechtbank heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 19- jarigen G. J. V. en den 17-jar'gen P. E-, beiden uit Austerlitz, verdacht van den be kenden overval met roof, gepleegd in den nacht van 5 op 6 Februari bij den landbouwer van E. te Woudenberg. De Rechtbank veroordeelde C. J. V. wegens afpersing tot één jaar en drie maanden ge vangenisstraf. met aftrek van preventieve hechtenis. De tweede verdachte. P- E. werd tot negen maanden gevangenisstraf veroor deeld. Na het ondergaan der straf zal ver dachte ter beschikking van de regeering worden gesteld. De eisch luidde resp. één Jaar en zes maan den en negen maanden met opzending naar het Rijks Opvoedingsgesticht. DE REGENMAKER. DE PROEVEN GINGEN WEER NIET DOOR. Aangezien de verwachte bewoning gister middag uitbleef, kon de aangekondigde proef van den heer Veraart tot het kunstmatig verwekken van regen door het uitstrooien van onderkoeld Ijs op het wolkendek niet doorgaan. De weerberichten wettigden echter de ver wachting, dat de weersgesteldheid heden gunstiger zou zijn, of. dat er althans bewol king aanwezig zou zijn. De proef zou in dit geval heden tusschen drie en vijf uur plaats vinden, misschien ook reeds eerder in den middag. DE GROOTE BRAND TE DEIL. ECHTPAAR VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. Te Utrecht zijn op verzoek van den bur gemeester van Deil aangehouden een 37-ja- rige koopman en zijn echtgenoote, beiden verdacht van opzettelijke brandstichting te Deil in de Betuwe, waardoor aldaar tien huizen In de asch zijn gelegd, aldus de N. R. Ct. TRAMPERSONEEL. DE DRTFMAANDFLTJKSCHE CONFERENTIE. Van de Direct'e der NZHT-M. ontvingen wij het volgend communiqué: Oo Dinsdagmiddag jl. had de gebruike'iike driemaandelilksche samenkomst met de Vak organisaties in het kantoorgebouw aan den Jansw-a-T te Haalem plaats. Het hoofdpunt der besprekingen vormde de herziening van de loonregelingen voor de ambtenaren en de beambten. De D'recteur verklaarde zich bereid, voor namelijk uit overweging dat allen werkzaam zijn in en voor één en hetzelfde bedrijf, het verschil in bezoldiging tusschen de stand- nlaats te Haarlem en te Leiden, onder voor behoud van de vereischte goedkeuring van den Minister, metineane van 1. resp. 6 April e.k. op te heffen'met dien verstande, dat hieraan terugwerkende kracht van 1 Januari 1930 af verleend wordt. Bovendien werd ten behoeve van de la gere looneroenen van het beambtennersoneel vastgesteld, dat voor den gehuwde het loon nimmer lager zal zijn dan 28.30 per week. met dien verstande, dat met den gehuwde de weduwnaar met een of meer kinderen wordt gelijk gesteld. Voorshands zal over het vorenbedoeld ni- velleerend gedeelte van het loon geen pen sioenkorting plaats hebben omdat eerst de consequenties van het tegenovergestelde voor het pensioenfonds onder de oogen moet wor den gezien Bovendien werden nog eenige onderwerpen betreffende de dienstkleeding alsmede van technischen en anderen, doch minder belang rijken aard besproken terwijl de behandeling van enkele onderwerpen naar de betrokken Dienstcommissies werd verwezen. EEN ACTRICE VERDWENEN. IN CE, 25 Maart (VU) De Loadensche actrice Betty Fairfax, die de vorige week in het casino te Monte Carlo 48000 gulden won. is spoorloos verdwenen. Haar echtge noot heeft de politie ervan in kennis ge. steld, dat zij gisteravond met medesneming van het gewonnen geld is uitgegaan en dat zij sindsdien niet weer is opgedaagd. HAARLEM, 26 Maart. Oorlogskinderen. Van de 72.268 recruten die zich in 1929 aan meldden voor den dienst in het Britsche le ger een vrtjwilllgers-leger, want het con scriptie-stelsel heeft alleen als noodmaat regel gedurende enkele oorlogsjaren gewerkt zijn er maar 28131 aangenomen. Dat is 39 pet. De overige eenenzestig procent, dus bijna twee derden, bleken ongeschikt. Van die overigen werden 91 pet. afgekeurd op medische gronden. De Britsche minister van Oorlog, die in het Lagerhuis mededeeling deed van deze cijfers, voegde er aan toe dat deze phvsieke minderwaardigheid van de groote meerderheid werd toegeschreven aan het feit, dat zij „oorlogskinderen" waren. Hij vond de zaak zeer ernstig, en een vorder on derzoek zou door het legerbestuur worden in gesteld. Als men in Engeland de gansche gruwelijke waarheid wil weten, zal men dit onderzoen dan wel uitbreiden tot andere organische deelen der maatschappelijke samenleving. Het schijnt belangrijk om te weten, of er b.v. ook in de industrie een meerderheid van physiek minderwaardigen is. De sportbonden zouden wellicht ook belangrijke gegevens kunnen verstrekken. En er is natuurlijk nog veel iheer. Misschien zullen de cijfers over de geheele linie gunstiger zijn dan die bij het leger, maar groot kan het verschil niet zijn. Er komt nog bij dat de keuring voor het leger minder streng is dan in de vooroor'ogsche Jaren de voorschriften zijn veranderd en dat men nu nog niet eens toe is aan de kinderen die tijdens den oor'og geboren zijn. Waaruit af te leiden valt. dat de afkeu- rlnes-cijfers voor het Britsche leger in de eerstvo'genöe jaren nog wel stijgen zullen. Hier hebt u dan weer eens een hard, mee- doogenloos resultaat van .der frlsche. fröh- Uche Krleg". MUlloenen zijn er ln gesneuveld, millloenen door verminking en kwalen voor hun verder leven rampzalig gemaakt, enorme materieele verliezen zijn geleden, een alge- meene demoralisatie od allerlei gebied Is on den oorlog gevolgd. En bovendien is het grootste deel van een geheele nieuwe gene ratie ln Engeland dus ongetwijfeld ook in de andere ex-belligerente landen minderwaardig! Dat beteekent.: die men schen hebben, over het geheel beschouwd, minder energie en levenslust, zijn vatbaar der voor ziekten en zullen (in vele gevallen) weer kinderen krijgen met phvs'eke en psy chische tekortkomingen Zoodat hun ellende nog door verscheidene generaties kan door werken. En de winst van den oorlog? Engeland is er slechter aan toe dan voor 1914 zoowel materieel ais wat zijn moreel gezag ln de we reld betreft, tobt met een hopeloos, onop losbaar werkloosheidsvraagstuk, raakt achter op met zijn koloniale nolitiek en verkeert ln Indië in critieke moeilijkheden, en kan geen staat meer maken op zoo groote energie van jonge generaties als vroeger De Franschen hebben geen werkloosheids-vraagstuk, maar dat komt door een toestand dien zij niet min der rampzalig vinden: de ontvolking van hun land. Overigens zijn ook zij er slechter aan toe dan vóór 1914. Zoo is het bij de ovewinnaars. Weinig baat het hen, dat de verslaeen naties er over het geheel nog wel iets slechter afgekomen zijn. Allen hebben zij den oorlog verloren. lntusschen groeit op dit moment de vol gende oorlog. Er is weer een vïootconferentie aan het mislukken. Dat hoeven we nog niet als een ramp te beschouwen, maar het kan er een worden. Het zal er een worden, als de gansche beschaafde Menschheid niet stelling neemt tegen den oorlogswaanzin, die tot niets dan ellende en vernietiging leidt als niet voortdurende daadwerkelijke activiteit wordt toegepast, en steeds hooger opgevoerd. Dezer dagen heb ik geschreven: waarom komen de anti-oorlogsorganLsaties nu niet in touw, nu er internationale onderhandelin gen vastloopen? Is dit niet een psycholo gisch moment om de massa door adresbewe gingen en meetings tot besef van den toe stand te brengen en haar te doen getuigeu van haar wil: geen oorlog meer? zoodat de regeerders die willen, die oprecht streven naar vooruitgang, de macht van den volks wil achter zich voelen, en gesterkt worden door een groote strooming voor een groot ideaal? Waar blijft dan toch die actie? U zult zeggen: ons land is klein. Natuurlijk, maar wat doet dat er toe in een st_ijd als deze? Waarom vergaderen onze vredesorganisaties niet en wenden zich tot die van andere lan den met een voorstel tot gemeenschappelijk, gelijktijdig betoogen op een basis, waarmee allen zich vereenigen kunnen? Het is toch waarachtig niet moeilijk om die basis te vin den! Het is toch waarachtig evenmin moeilijk ln een tijd als de onze, waarin het reclame wezen tot zulke hoogten is opgevoerd, de groote trom te roeren! Te minder omdat pas werken van groote anti-oorlogsschrijvers zooals Remarque en Sherrlff den weg bereid hebben, de massa der volken diep hebben ontroerd. Hoopvol blijf ik afwachten wat de vre desorganisaties zullen doen. Als men niet tot grooter propaganda, tot systematischer werkwijze, tot krachtiger daden komt za! men verder de helling afglijden, naar het volgende cataclysme, naar een nog massaler moordpartij en vernietiging, naar den to talen ondergang van de Europeesche be schaving. Sovjet-Rusland, met zijn voortreffelijk ge organiseerde Roode Leger, waarvan we al tijd zooveel hooren, zal de wereld niet be paald van den oorlog en de massa-vernieti ging redden De anderen dus? Of moet zelfvernietiging soms als onvermijdelijk uiteinde erkend wor den? R. P. Het Belangrijkste Poolsche politieke Romantiek. (2e blad, le pag.) De Europa" verovert den Blauwen Wimpel. (2e blad. le pag. en le blad, 2e pag.) De binnenlandsche verhoudingen tn Roeme nië gespannen. (2e blad, le pag.) Intimus: Staten-Gcneraal. Verslagen der zittingen van Eerste en Tweede Kcr.ier. (3e blad, 2e pag.) ARTIKELEN. R. P.: Oorlogskinderen. (le blad, le pag.) In- en Uitvallen; Haarlem's Geschenk aan het Prov. Bestuur, (2e '."'"ld, le pag.) Henry A. Th. Lesturgeon: Dc ontvluchting van Marlhe Hanau. (2e blad, 2e pag.) De groote Bloemententoonstelling in Aals meer: Het nieuwe gebouw van Rlcemen- lust". (Se blad, 2e pag.) Voor de laatste berichten zie men de 2e pagina van het Eerste Blad). KANTONGERECHT. De woesteling op den Rijks straatweg. De Kantonrechter te Haarlem heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak van den expediteur G. V. uit Beverwijk, die In den avond van 6 Februari de drievoudige aanrijding op den Rijksstraatweg tusschen Haarlem en Velsen heeft veroorzaakt, door dat hij in beschonken toestand een auto be stuurde. Wegens het aanrijden van een meisje onder Oud-Schoten was tegen hem geëischt 14 dagen hechtenis met intrekking van rijbewijs voor den tijd van 9 maan den. De verdediger mr. dr. A. F. H. Schreurs had de aanrijding niet bewezen achtend, vrij spraak gevraagd. De uitspraak luidde 14 dagen hechtenis en 1 jaar ontzegging van dc bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen. Trein-muzikant. Het leven van den trelnmuzlkant ls avon tuurlijk. Het beweegt zich tusschen den controleur en de gelegenheid om den con troleur te ontloopen En daardoor zit ct een sportieve spanning in. Wanneer die span ning n'et ontijdig gebroken wordt kan het bedrijf van den trelnmuzlkant zelfs lucra tief zijn. Dat moet ook, want het onderno- mingsrisico is groot in deze branche. Het wordt uitgedrukt ln guldens boete of daven hechtenis. Daar staat tegenover, dat de ondernemerswinst wordt u t geteld in cen ten. Aangenomen dót zij uitgeteld wordt. Het is dus in het vak vau den trelnmuzl kant heel moeilijk om de Juiste verhouding tusschen de tering en de nering te vinden. En nu stond er voor het kantongerecht een spoormusicus, d'en het ln dit opzicht was t"gengeloopen. De kosten dekten dc In komsten'niet moer. er moest geld bij. en steeds meer. omdat de verhooging van de boeten evenredig was aan de toeneming van het aantal herhalingen. Wanneer de ondernemer n'et met verlies wil werken kan hij de zaken er bij laten en een andere branche kiezen Maar ook hierin liep het den dienaar der muze tegen. Daar om bleef hij in de muziek en vond een op lossing ln het. subsidiaire gedeelte van de opgelegde straffen. Dit nu werd een nood lottige kringloop, want van het doorbrengen van een zekeren termijn in het Huis van Be waring was het gevolg, dat deze tijd aan den arbeidstijd onttrokken werd. waardoor het zoo de musicus al werk gevonden had. on mogelijk werd om dit naar behooren waar te nemen. Zoo Toreerde noch de eene, noch de an dere afdceüng van 's mans zaken. Bij verstek was de reizende muzikant ver oordeeld tot 25 boete of 25 dagen hechte nis. Nu kwam hij in venset. En nu was hij jurid'ach spitsvondig. Er stond in zijn dagvaarding dat hij de overtreding gepleegd had in Haarlemraer- liede. Zijn argument was. dat het onder Amsterdam gebeurde De kantonrechter vroeg of hij precies wist waar de grens was, maar van deze technische bijzonderheid was de musicus niet voldoende on de hoogte, hij wist alleen, dat het vóór Halfweg was.' Omdat, de verbalisant ondcT eede zei. dat het na Halfweg was. en zich voorts beklaag de over het brutale optreden van den kun stenaar werd het verstek-vonnis bevestigd. Hetgeen voor de carrière van den trein- artist allerminst bevorderlijk is. EEN SCHADEPOST. Aan het Zuider Bu'ten Snaarne, ter hoogte van de Bakkerstraat, wilde eon looier een hond uit het Snaarne laten drinken, waar voor de man zich voorover moest bukken Bij deze beweging ging echter zijn tasch open, waarin het wisselgeld was. welk geld met een plons Li het wator verdween. Hoewel de man geholpen door omstanders trachtte door te baggeren zooveel mogelijk weder te voor schijn te halen, mocht het toch niet geluk ken het geld weer op te visschen, zoodat de man groote schade heeft.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 1