UehkachA Oukxm OiackeU Financieel© Kroniek* H. D. VERTELLINGEN. STADSNIEUWS DE WEG TOT HET HART KINADRUPPELS HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 31 MAART 1930 (Nadruk verboden; auteursreeht voorbehouden). De Roman van Harvey Maxwell Businessman. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTEL lORISS TH A A I" 16 It LEF. No- 10756 5 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175. „HERMAN HEYERMANS". Het eerste lustrum. De verlaging der disconti te Ber lijn en Amsterdam. De betere stemming te Nev/-York. Een vas tere grondtoon te Amsterdam. Enkele meevallers. Exportcijfers van kunstzijde en gloeilampen in Februari. De vrachtenmarkt. Grootc bc'angstelling voor 4 1/2 en 4 pet. obligaties. Over het onbewogen gezicht van Pitcher, Oudste en vertrouwdste klerk op het kantoor vara Harvey Maxwell, makelaar in effecten, vloog een uitdrukking van milde verbazing en verrassing, toen om half tien zijn patroon geblnnen kwam, samen mep zijn stenotypiste. Opgewekt wenschte hij zijn ondergeschikte goeden morgen, sioof naar zijn lessenaar toe of hij van plan was er over heen w* springen en dook meteen onder in de stapel telegrammen en brieven, die op hem lag te wachten. Het meisje was een jaar als stenotypiste by hem geweest. Ze was mooi, en van een schoonheid, die gewoonlijk allesbehalve aan stenotypistes eigen is. Ze droeg geen ket tingen, armbanden of andcfe sieraden. Ze zag er heelemaal niet uit, of ze vol vreugde elke invitatie om eens mee uit te gaan zou aannemen. Ze droeg een eenvoudige grijze jurk, die alleen bijzon dor goed zat. Ze droeg een klein zwart hoedje met een bescheiden goudgroene veer erop. En dien morgen lag cr om zachte, bijna verlegen vreugde op haar gezicht. Haar oogen stonden heel helder, haar wangen bloosden en de uitdrukking van haar gezicht was ais die van iemand, cie aan iets heel prettigs terug denkt. En Pitcher, wiens nieuwsgierigheid opge. wekt was, merkte ook op, dat ze dien ochtend anders deed dan anders. In plaats van regel, recht naar de aangrenzende kamer te gaan. waar haar lessenaar stond, bleef ze wat onzeker in het kan'oor staan. En één koer liep ze naar "Maxwell toe, en bleef zoo dicht bij hem staan, dat hij we] niet anders kon dan har tegenwoordigheid opmerkten. Maar de machine, die daar aan zijn lessenaar zat, had al lang oqgehouden een miensch te zijn; het was een makelaar, die ovorkropt zat met werk en van wiens hersens een heel Ingewikkeld netwerk van handels, zaken afhing. „Wel wat is er?" vroeg Maxwell scherp. Als een opgewaaide stapel sneeuw, lagen de geopende brieven voor hem op zijn les senaar. Zijn grijze, koele oogen keken haar een beetje ongeduldig aan. „Niets", zei ze, en liep wog met een glim lach. „Mr. Pitcher", zei ze toen tefceh den oudsten klerk, „heeft Mr. Maxwell gisteren niets gezegd over een andere stenotypiste?" „Ja zeker", zei Pitcher. „Hij heeft me ge zegd, dat ik voor een andere moest zorgen. Ik heb er vanochend een stuk of wat laten komen van don bureau. En nou is het al kwart voor tienen en ik heb er nog geen een gezien". „Dan zal ik maar net als anders aan het werk gaan", zei het meisje, „tob er iemand komt". En ze ging dadelijk naar haar les senaar, en hing haar zwarte hoed mot zijn kleine goudgroene veertje op de gewone plaats. Wie nog nooit een New Yorkschen effecten makelaar aan het wdrk heeft gezien in den drukken tijd, heeft wat gemist. Er is eens een dichter geweest, die „de overvolle uren van dit leven" heeft bezongen. Nu, de ove:< volle uren van den makelaar zijn veel erger dan overvol; en de minuten en seconden hangen er in de meest wonderlijke houdiu. gen aan de lussen, en puilen aan alle kan. ten van de voor. en achterbalkons. En Harvey Maxwell zat midden hi den drukken tijd. De tdlefoon rinkelde aan één stuk door, bet kantoor was voortdurend vol met hollende menschen, die orders uitvoor- den en ontvingen en mededeelingcn kwamen doen en gingen overbrengen. De brieven en telegrammen bleven maar binnen stroomen Do jongste bediendes holden heen en weer sis zeelui in een storm. Zelfs Pitcher's ge zicht begon teekencn van opwinding te ver- toonen. Op de beurs vonden aan één stuk door lawines, orkanen, aardbevingen en vulka> nische uitbarstingen plaats, en al die ver. schijnselen herhaalden zich in het klein op Harvey Maxwell's kantoor. Maxwell schoof zijn stoel tegen den muur en deed zaken of hij 'n koorddanser was. Hij vloog van de telefoon naar de deur, van dc. deur naar zijn kfcsenaar met de geoefende bewegingen van een harlekijn. En te midden van dien steeds maar aan: zwellenden stroom van zich opstapelende moeilijkbeden, kreeg de makelaar plotseling een paar dikke dot.en hoog blond haar on der een hoed als een troonhemel in de gaten waarvan de bijbehoorende gestalte gehuld was in een namaak bonten jasje, waarover om ketting van kralen, zoo groot als okker noten afhing, met aan het eind een reus. FEUILLETON Naar het Engelsch, door J. VAN DER SLUYS. 4) „Een masker? Wat bedoel je daarmee?" ..De man heeft heel behoorlijke oogen. Blauwe onder zware wenkbrauwen on met pikzwarte oogharen, maar de uitdrukking m zijn oogen wel, zo hebban eigenlijk geen uitdrukking. Het lijken wel blauwe knikkers. En roch zou ik zeggen, dat er wel leven in kou komen." „Leven!", zei mevrouw Marston spottend. Als Jouw dokter Harding dezelfde Ls als die ik ken, dan hoef Je je daarover geen illu sies te maken. Heb je nooit die geschiedenis gehoord van hem en van Hilde Bland? Of was jij weg tben dat geval het algemeene onderwerp van conversatie was?" „Hilde Bland? Hilde Biand?" Anstloc's wenkbrauwen trokken zich peinzend samen. „Is ze met dien akeligen ouden man f ge trouwd die knoopen of zooiets maakt?" „Zij is met een mllllonalr getrouwd, lieve kind. Maar hoe hij. de millioenen bij el kaar kreeg komt er minder op aan." Freda Marston liet een schel lachje hoeren. „Maar zoo vreeselljk als jij hem afschildert is hij heusch niet-, alleen praat hij een beetje plat." ..En wat heeft dat nu met dokter Harding te maken?" „Dat zal ik je vertellen. Hilde was met hem verloofd en heeft hem de bons gogeven, om- fiat idj liever dc geldbuidels van Jonathan achtlg zilveren hart. Te midden van dat al les bevond zich een hoogst zelfbewuste jonge, dame; en Pitcher stovende op haar af. ..Hier is een dame voor de vacante be- zijn eene hand drie brieven en in de ando.e trekking", zei Pitcher. Maxwell draaide zich half om, met in de telefoon. „Welke betrekking?", vroeg hij een beetje geërgerd. ,De betrekking van stenotypiste", zei Pitcher. ,.U hebt gis.eren zelf order gegeven er een paar te laten komen". „Je begint oud to worden, Pitcher", zei Maxwell. „Geen haar op mijn hoofd heeft er aan gedacht een andere stenotypiste te nemen. Miss Leslie heeft niet de mins:e aanleiding tot ontovredenne.a te geven. Ze kan blijven zoo .ang ze wU Het 3pijt me, juffrouw, maar er moet hier sen vergissing in het spel zijn. Laat er m godsnaam niet nog meer komen. Pitcher en laat ze in allen gevalle niet ma» bij mij". En het zilveren hart verdween weer uit. het kantoor, met veel verontwaardigd ge. bengel en gerinkel tegen de xliverse meube len. Pitcher maakte van het overstelpende lawaai, dat volgde, gebruik om tegen den boekhouder de opmerking te maken, dat de „ouwe" iedere dag afweziger scheen te wor. den. En do zaken stapelden zich maar steeds op. Steeds meer orders om te koopen en te verkoopen kwamen binnen en werden uitge voerd. En de man aan de lessenaar zat te werken aLs een machine, een sterke, uiterst fijn ingerichte machine, onder hoogspan. ning. Zijn wereld was een wereld van louter financien en effecten en hypotheken, en leeningen en verzekeringen geworden, en buiten dat bestond er geen menschen- wereld. Toen het tegen twaalf uur liep, begon het een beetje kalmer te worden. Maxwell stond bij zijn lessenaar met zijn handen vol telegrammen, met een vulpen achter zijn rechteroor en zijn haar in een wanordelijke bos recht overeind op zijn hoofd. Zijn raam stond open, want het was bulten voorjaar en dat is een tooverfee, die zich door geen honderd effectenmakelaars '.aat miskennen. En door het raam kwam een vage gaur binnen een zachte, zoete seringengeur, die den makelaar even mensch deed worden. Want die geur was Miss Leslie's geur; haar eigen, eenige gour. En opeens zag hij haar voor zich, zoo bijna werkelijk, dat de heele wereld van geldzaken plotseling in het niet wegzonk. En ze zat lm de kamer naast de zijne geen twintig stappen weg. „Va draaid, ik doe het", zei Maxwell, half hardop- „Ik ga haar vragen. Ik snap niet, dat lk het niet al veel eerder gedaan heb". En meteen spurtte hij de kamer naast de zijne in, en stormde naar de lessenaar van zijn stenotypiste too. Zc keek naar hem op met een glimlach. Een zachte blos kwam op haar wangen on haar oogen keken hem eerlijk en halder aan. Maxwell plantte zijn eene elleboog op haar lessenaar. Hij had zijn handen nog vol met papleren en zijn vulpen stak hoog boven zijn oor uit. „Miss Leslie", begon hij haastig. ..Ik heb maar oen seconde. Maar ik moet u iets zeg gen. Wilt u mijn vrouw worden? Ik heb geen tijd om u op de gewone manier het hof te maken, maar ik hou waarachtig van u. Gauw als.ublloft daar gaat de telefoon alweer". „Wat bedoelt u nu in 's hemelsnaam?" riep het meisje uit. Ze was opgestaan cn keek hem verbluft aan. „Begrijpt u dat niet?" zei Maxwell ver baasd. „Ik wil, dat u met me trouwt. Ik hou van u, Miss Leslie. Ik had het u al lang willen zeggen, en nu had ik net een minuutje den tijd. Daar gaat die telefoon weer. Zeg, dat ze even moeten wachten, Pitcher. Wilt u niet, Miss Losiie?" Toen deed de stenotypiste iets heel vreemds. Er kwamen opeens tranen in haar 'oogen: toen lachte ze door die tranen heen, en legde één van haar armen om Maxwell's hals. „Nu begrijp ik het", zet ze zachtjes. „Je zaken hebben gemaakt, dat je al het andere vergeten bent. Ik was eerst eigenlijk een beetje bang. Weet Je het niet meer Harvey? Wo zijn gisterenavond om acht uur in de kleine kerk op het hoekje getrouwd". Redburn had". ,,'t Was zeker een oppervlakkig schepsel- tier- „Ze had gezond verstand" >merkte Freda droog op. „Zij zou voor doktersvrouw hee'.e- maal niet geschikt zijn, zeker niet op een dorp; zij houdt van een vroolijk leven en is door Jonathan behangen met diamanten". „Dan heeft dokter Harding niet veel aan haar verloren", meende Anstice, „had hij ér erg onder te doen? „O. kind! Niet alleen zyn hart, maar sijn heele leven was gebroken. Hij hoort tot het soort mannen dat er bespottelijke antieke ideeën over vrouwen op na houdt. Zusters heeft hy nooit gehad. Hij beschouwt vrou wen als engelen! En een engel was Hilda niet bepaald en toen ze niets meer van hem heb ben moest, liet hij alles in de steek. Hij ver kocht zijn Londensche praktijk en ver dween voor een poos ik geloof, dat hu in de rimboe gereten heeft. Toen hij terug kwam. herkenden de menschen hem haast niet: ik heb gehoord, dat hij zoo koud is als ijs en zoo hard als staal." „Hij ziet er* tenminste ongenaakbaar en streng uit", gaf Anstice toe. „Waarom zou hij eigenlijk naar Grantley gekomen zijn?" „Waarschijnlijk om zich er te begraven. Van zijn oude kennissen zal niemand hem daar zoeken; heb Je hem nu pas voor het eerst ontmoet?" „Ja, ik kom niet vaak in Grantley; een dood enkelen keer. Luke is dikwijls op reis en Roger hield heelemaal niet van het buiten leven." „Maar hij is toch in Grantley gestorven?" „Ja. Toen hij zoo erg ziek was wilde de dokter hem daar hebben. Luke heeft vreose- lyk onder zijn dood geleden, ook omdao hij geen opvolger Ucelt. Ik zal niet zeggen, dat In de aardig versierde zaal van „Bloem* hof" vierde Zaterdagavond de tooneèlver- eeniging ..Herman Heijemians" haar eerste lustrum. Er was flinke belangstelling en de zaal was dan ook goed gevuld, toen de voor zitter de heer E. Schilfer naar voren trad om een korte herden kin gsre de uit te spre» ken. Hij herdacht enkele feiten uit de nu afgesloten periode van 5 jaren en hoopte dat de vereeniging steeds In bloei mag toe nemen. In welgekozen woorden huldigde hij de oprichters der vereeniging. De heer J. Jansen, de eerste voorzitter bracht het tegenwoordige bestuur hulde voor zijn werk. De heer Rensen sprak in gelijke geest, de heer Bon bood een lauwertak voor het vaandel aan. Lang is er echter niet gespeecht, want er stenden twee tooneelstukken op het program ma van dezen feestavond, namelijk: „Levens dwang", een drama in een bedrijf van Ed. Lageman en „De gevolgen van een dwang, bevel" een één acter van mr. L. H. J. Hurrel- brinck. De heer A. de Groot die de regie voerde had eer van zijn werk, er is vlot gespeeld, het werk was tot in de pun>tjcs verzorgd en het laatste stuk, dat verschil lende orogineele elementen bevatte deed het publiek vaak schateren van het lachen. De dan ook wel van hun taak gekweten, spelers zonder uitzondering, hebben zich Verder werd het programma gevuld door „The Haarlemsche Accordeon Band" die zeer verdienstelijk vele nummers speelde, waarvan natuurlijk vooral de populaire deuntjes zeer in den smaak van 't publiek vielen Na 't middel-nachtelijk uur werd er be. gonnen met dansen. Wij zijn daar niet bij gebleven .maar te oordeelen naar de gezel lige stemming die er den heeüen avond heerschte, moet dit bal-na wel zeer goed ge. slaagd zijn. WAARSCHUWING. Dè Commissaris van Politie te Apeldoorn waarschuwt tegen de handelingen van een persoon vermoedelijk genaamd Antoine Jean Emile Houbaer, geb. te Bergen op Zoom 2 Juli 1876 zonder bekende woon of verblijf plaats, laatst bekende correspondentieadres Koninginnegracht la te 's-Gra^enhage, die ln den laatsten tijd uit Ermelo bankinstellin gen te dezer plaatse schriftelijk opdrach ten gaf tot aankoop van dividend-bewijzen om deze tegen nieuwe aandeelen in te wis selen. Het bedrag der nota zal naar het heet per remise volgen. Te verwachten ls echter, dat hij niet eerder van zich zal laten hooren dan bij rijzing der stukken. Reeds in 1926 werd door den Commissaris van Politie te Wagenlngen en te Nijmegen tegen bovengenoemden Houbaer, gehuwd met Marie Geertrujda Henriëtte van Bijster- veld, voor dergelijke .practijken gewaar schuwd, omdat Houbaer er toen ook zijn ge woonte van maakte onder vaLsche goedklin kende namen bij bankinstellingen telegra fische en schriftelijke opodrachten te geven tot aankoop van effecten, om slechts bij rijzing van zich te latén hooren. O an. bezigde hij de namen: Gratema, Hallenberg. Hollen - berg, Galjenfels, Blekers, Van Loon, Noot hoven van Goor, Didam van Hulst, Dorro- stein, Tellingen, van Renkum, Mastboom. Brouwer. Peters, Keij en Moulaert. Bovendien maakten deze echtelieden, blij kens deze waarschuwing er ook hun werk van gemeubileerde kamers te betrekken, om die na eenigen tijd zonder betaling te verla ten en goederen op credlet te koopen. Blijkbaar ls te Haarlem ook reeds een der gelijke poging gedaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL Dr H.NANNING'S 1 EETLU5T-QPWEKKEND 1.30 p. ft mijn broer een engel is ik ben zelfs bang dat hij het heelemaal niet. is maar hij heeft ook veel verdriet en teleurstelling ge had." Freda Marston had geen gelegenheid om verder te praten, want haar bezoekster stond op zonder een antwoord af te wach ten. .Jk moet nu gaan", zei ze. „Ik houd er niet van om mijn vrienden 's morgens te komen lastig vallen, maar ik moest je toch even ko men vertellen wat er gebeurd is. En nu zal ik maar eens gaan probeeren of ik het meisje vinden kan." Het duurde een heeien tijd voor de chauf feur van de taxi, die zij genomen had stopte. Het huis waarheen de auto Anstice gebracht had, onderscheidde zich ln niets van de an dere huizen in de straat en mevrouw Derfield liep de stoep op met een gevoel als of zij in een wildernis van grauwe somberheid was terecht gekomen. De straatdeur, waarvan de verf nagenoeg verdwenen was bleef dicht niettegenstaande haar herhaald bellen, maar eindelijk ver scheen er toch een ma ge vrouw met kwaad aardige oogen, die de deur met een ruk ooen- trok; maar de woordenvloed, die zij blijkbaar van plan was uit te storten, werd binnenge houden, toen zij de goedgekleede bezoek ster op de stoep zag staan. „Woont Juffrouw Hilary Donaldson hier?" vroeg Anstice en juffrouw Ryless de kamer ve iiuurster die haastig haar blouse van boven met de eene hand had dichtgetrokken en met de andere een lok haar uit het gezicht streek, antwoordde onderdanig: „Ja mevrouw. Zij woont hier met haar moeder." „En meneer Donaldson? Is er ook een me neer Donaldson?" „Lieve hemel nee, mevrouw. Mevrouw Do- Onze vorige beschouwing hebben we gr co- ten deels gewijd aan de dalende geldkoersen en den invloed daarvan op den koers der be leggingswaarden. Die Invloed is nog altijd merkbaar, omdat het laagste punt der geld koersen klaarblijkelijk nog niet is bereikt, in de afgeloopen week heeft Berlijn het discon to tot 5 pet. verlaagd, nadat het in April 1929 nog van 7 tot 7 12 pet. was verhoogd. Men moet tot 1927 teruggaan om een disconto van 5 pet., voor Dultschland te vinden, sedert de Duitsche Rijksma:k is gestabiliseerd (ein de 1923 j. Voor Duitschland is deze verlaging der officieele bankrënte, die trouwens dcor een daling der rentekoersen op de open markt is voorafgegaan, van de allergroot ste beteekenls. ZU wijst er op dat het bui- tenlandsch kapitaal in steeds grooteren om vang naar Duitschland vloeit en is daarom een aanwijzing van een toenemend ver trouwen in het Duitsche crediet. De Duit sche bankbiljettencirculatie is thans voor meer dan 70 pet. door goud en voor bijna 90 pet. door metaal gedekt-, zoodat uit dien hooide een verdere disconto-verlaging bin nen de grenzen van het waarschijnlijke ligt. Natuurlijk staat, de Duitsche disconto-verla ging niet op zich zelf. Zij houdt verband en Ls ten deele gevolg van de ruime geld markt op de andere Europeesche geldmark ten, gevolg ook van. de malaise in handel en bedrijf, de daling der goederen- en grond- prijzen, waardoor veel minder groote kapita len noodig zijn dan een jaar en een half jaar geleden. Toch is de daling van den rentestand en het feit dat Duitschland zich aaarbij kan aansluiten mede een vrucht van het internationaal overleg tussehen de voor naamste circulatiebanken en de oprichting der Internationale Herste'.bank en de aanne ming van het Nieuwe Plan, dat voor het Youngplan in de plaats kwam. Alles is thans gericht op de voorbereiding van de nieuwe groote Herstelleen ing, welke aan Duitsch land zal worden toegestaan en waarvan de eerste tranche vermoedelijk eind April zal worden uitgegeven. In zooverre is de finan- cleele positie van Duitschland aanmerkelijk opgeklaard en heeft de koersstijging van Duitsche waarden een wezenlijke basis. Ook in de afgeloopen week zijn de meeste Duit sche obligaties opnieuw in koers gestegen. De Nederlandsche Bank heeft haar dis conto tot 3 pet. verlaagd, een percentage dat ook sinds vele jaren niet is voorgekomen. Londen en New-York staan nog op 3 12 pet., maar zullen, als de voórteekenen niet bedrie gen, nog verder omlaag gaan. Ongetwijfeld zijn deze lage geldkoersen gevolg van de ma laise, doch naarmate de daling voortschrijdt, vormen ze toch ook een prikkel tot nieuwe zaken. Voor bedrijven welke met vreemd geld moeten worden gefinancierd, speelt het een groote rol of 4 a 5 pet., dan wel 7 a 8 pet. rente moet worden betaald. Ook de specu latie komt bij lage geldkoersen allengs weer uit den hoek. Rseds de vorige week was dat te New-York duideiyk merkbaar en deze week hebben aan de New-Yorksche effecten beurs de omzetten weer zulke afmetingen aangenomen (3 a 5 millioen shares per dag), dat de „ticker" die het koersverloop aangeeft, den handel niet meer kon bijhouden. Steel- shares zijn deze maand van 179 tot 192 opge- loopen. Cities Service van 33 tot 39. de laat ste in verband met een aanmerkelijke in komstenvermeerdering gedurende de eerste twee maanden des jaaro iruim 4 millioen) en ook Spoorwegshares konden zich be'ang- rijk verbeteren. Een bewijs dat de hausse agitatoren weer druk bezig zijn en het pu bliek weer in het geloof krijgen vindt men in de koersstijging van nonvaleurs als Cam- co-shares, die van 1/2 tot 112 monteerden. Vertrouwen doen we de Amerikaansche markt echter nog niet. De prijsstijging op de goederenmarkt is nog van weinig be tee kenis en langzamerhand komen er in ver schillende bedrijven dividend verlagingen voor den dag. Zoo heeft de American Smelting, die over 1929 beduidend grootere winsten boekte naldson ls een weduwe, ik heb haar hooit an ders gekend, die arme stakker is vreeselijk arm achtergebleven." „Kan ik juffrouw Donaldson spreken?" Anstice liep de nauwe gang in, in de hoop de spraakzame juffrouw te doen zwijgen.. Maar Juffrouw Ryless was niet gauw uitge praat. „Arm kind, zij heeft zich zoo ongerust ge maakt. want haaf moeder is gisteren niet te ruggekomen. Het is een zegen, dat er een dame als u bij haar komt. Ze kunnen de huur ook niet heelemaal betalen. Niet dat ik het hen lastig maak. maar ik ben zelf ook maar een arme vrouw die met moeite een zuur stuk brood verdient." „Ik zou nu graag juffrouw Donaldson spreken", drong Anstice aan, toen juffrouw Ryless oven zweeg om op adem te komen. „Wilt u mij bij haar brengen?" Daarop opende Juffrouw Ryless een deur en liet Anstice een kamer binnen, zooals Anstice van haar leven nog nooit gezien had. Een versleten paardenharen sofa stond bij het venster en vlak daarbij een leuning stoel en een tafeltje, bezaaid met boeken: een grootere tafel die vol naaigoed lag, stond in het midden van de kamer; een oude piano stond tegen den eenen wand en een laden- kast tegen den anderen, het karpet was op den draad versleten en aan de muren hin gen een paar goedkoope gekleurde prenten Anstice was nog verdiept in de verbaas de beschouwing van deze grijnzende ar moede, toen plotseling de deur open ging en een jong meisje onstuimig de kamer binnen kwam. „Neemt u mij niet kwalijk, maar dit is ze ker een misverstand?" begon het meisje. „U komt mij toch zeker niet opzoeken? Ik ben Hilary Donaldson." „Zeker kom ik je opzoeken. Ik ben expies het. kwartaalsdividecd vaji r 1 tot 087 1.2 verlaagd. Maar men meent" dat de depressie haar diepste punt bereikt heeft en het Ame rikaansche bedrijfsleven zich thans langza merhand weer zal herstellen. Op de Amsterdamsc'ne Beurs kon de vaste stemming, welke de vorige week bestond, in het begin van deze week niet behouden blij ven. Wel is ook hier de grondtoon beter en worden geen nieuwe koersverlag'ngen van grooten omvang meer verwacht Voor zoover de verslagen over 1929 uitkomen, vallen ze niet tegen. De Intern. Gewapend Beton be haalde een winst van bijna I 700.000, d.i. ca. l 300.000 grdoler dan het vorig jaar, de Ro:- terdamsche Droogdok keert 15 pet- uit t^gen 12 pet. over 1928. de „Oostzee" en de ..Hi"e- gersberg" maakten grootere winsten en kee- ren dividend uit, een kleine suikermpij. als de „Kaliredjo" komt nog met 5 pet. dividend. Voor dergelijke verrassingen is de beurs uiterst gevoelig en wanneer de goederenprij- zen slechts tot staan komen en de ko'onla'e producten iets kunnen monteeron, schijnt men ook op de aandee'.enmarkt te Amsterdam betere dagen te mogen verwachten- Gewoon lijk gaat de komst van de lente ook op de beurzen met vernieuwde levendigheid ge paard. Het feit dat de groote leidende aan deelen als Margarine-Unie, Aku en Philips sterkeren weerstand toonen. wijst, er ook op dat de hausse haar werkzaamheid heeft her vat. Dekking van baisse-transacties werkt daarbij de koersstijgingen in de hand. De onderhandelingen der Margarine-Unie met de Sunlight Ges. te Mannheim en een an dere groote Europeesche grondstoffengrosp wordt op de beurs uitgelegd als een aanwij zing voor de komst van een nieuwe hausse in deze aandeelen, waarvan niemand de eigenlijke waarde kan bepalen en die daar om bij uitstek geschikt zijn om door kapitaal krachtige groepen te worden gemanipuleerd. In de Kunstzijde wereld blijven de perspec tieven nog somber. Volgens de Nederland sche exportcijfers ging de gemiddelde ver koopprijs in Februari opnieuw terug, n.l. van f 2 95 in Jan. tot f 2.86. In Febr 1929 was het gemiddelde nog f 3.28. De exportcijfers van radio-artikelen en gloeilampen oVcr Fe bruari duiden op een gevoelige depressie in het Eindhovensche bedrijf. De export van metaaldraadgloeilampen beliep- slechts f 1.369.000, zijnde f 400.000 minder dan de vo rige maand en f 900 000 minder dan in Fe bruari 1929, Van de Cultuurwaarden valt nog weinig goeds te zeggen, zoolang de prijzen van rub ber, koffie, suiker en tabak zoo laag blijven. Voor aandeelhouders is het gelukkig dat de koffieoogst in Brazilië beperkt wordt en. dat ook de oogstopbrengst in Indië kleiner zal zijn. Tenslotte kan alleen vermindering der productie de grondstoffenmarkten uit de im passe helpen. Olieaandeelen profiteerden ook van nieuwe berichten over productief es tric- tie in Californië en tevens van de prachtige winstcijfers, door de Amerikaansche mpijen in 1929 behaald. De strijd tussehen de Ko ninklijke en de Standard Oü trekt nog wei nig belangstelling. Ettelijke millioenen wor den hiermede vermorst, maar men zal moe ten afwachten of de groote heeren zich daar door straks niet op een of andere wijze zullen schadeloosstellen. Groote honden bijten el kaar niet. Zelfs Scheepvaartwaarden zijn meerendesls iets hooger verhandeld, hoewel de vracht- markt' geen redres toont. Voor Februari is het indexcijfer verder van 944 tot 89 ge daald. Alleen te Rotterdam is thans ca. 100-000 ton scheepsruimte opgelegd. Het di vidend der Koninklijke Stoomboot van 5 pel- was een meevaller. Daarentegen wordt de ophanden zijnde fusie tussehen de twee groo te Duitsche reederijen (Hapag en Nord Lloyd) als een verzwaring van de concurrentie be schouwd voor de Holland Amerika Lijn. Op de Beleggingsmarkt was men door het groote succes der nieuwe Indische leening niet verrast. De 4 pet. obligaties der Konink lijke a 90 pet. geëmitteerd, met de attractie om tot 1 April 1933 f 500 aandeelen te mo gen koopen voor ca. 500 pet., Ls er ingegaan „als koek". Wat we de vorige week over be leggingswaarden schreven, deed zulks ver wachten. Geld op prolongatie 2 pet. LETTTNGA. naar de stad gekomen voor jou." „Voor mij?" Onbeschrijfelijke verbazing klonk in Hilary's stem. „Maar wat eigen aardig is dat! Moeder en ik kennen haast niemand u bent zeker een oude vriendin van moeder?" „Neen, dat ben ik niet, maar", Anstice zweeg even, want ze deinsde terug voor de moeilijke taak die haar wachtte. „Ik moet je Zij ging naar het meisje toe en legde een hand óp haar arm. ,Ik vind het vreese- lijk naar, maar ik ben hier gekomen omdat ik je slecht nieuws te vertellen heb." ..Slecht nieuws?" Hilary hield haar adem in en frommelde met haar handen aan dc schort die ze voor had, maar op hetzelfde moment scheen ze bereid den slag te ont vangen die haar wachtte. „Karakter en moed" was Antice's gedachte toen zij voortging: „Kindlief, het spijt mij, het spijt mij zoo vreeselljk en ik vind het afschuwelijk om je verdriet te doen, maar ik moet je slecht nieuws brengen van je moeder." „Van moeder? Maar u zei dat u haar niet kende. Waar is zij? Waarom heeft ze u hier heen gestuurd en waarom heeft ze mij zelf niet geschreven als ze niet komen kan." „Zij heeft een ongeluk gehad." Anstice's stem klonk nu heel zacht. „Zij ls gisteren weggegaan, niet waar?" „Een ongeluk?" Hilary's oogen staarden ontzet ln de sympathieke oogen van de be zoekster en het meisje vervolgde: „Ja. zij is weggegaan; de stad uit. Ik ver wachtte haar gisteravond terug. Ze zei dot het wel laat kon worden, maar ze zou gister avond in elk geval weer thuis komen. Wat voor ongeluk is er gebeurd? Vertelt u het me gauw dan ga ik dadelijk naar haar toe." .(Wordt vervolgd-A INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regel.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6