FEMINA MIDDAGJAPON ps VOORJAARSJAPON Het laatste modesnufje. Het woord is aan.. Laten we groenten eten. Hulp in noodAmmonia VEREENIGINGSLEVEN. VOOR ONZE PEUTERS. Echt Engelsch Theegebak. HAARLEM'S DAGBLAD DONDFRDAG 3 APRIL 1930 Zwart crêpe satin is een uitstekende stof voor dit model, dat zeer geprononceerd als middagkleeding ontworpen is. De rok is in de linkerzijde verwijd met een waaiervormig paneel, van boven gegarneerd met een strik. Op de borst een jabot van dezelfde stof, maar gevoerd met witte crêpe de chine. Het ceintuurtje heeft van voren twee zilveren knoopjes. Hier nog een japon voor de eerste mooie dagen van het voorjaar. Men kan als stof een amandel-groene crêpe marocain nemen of anders zomerkasha in dezelfde kleur. De rok heeft in beide zijden ingevoegde paneelen, die een aardige klokkende drapeering vor men. De heup is samengesteld uit drie smal le strooken, gegarneerd met twee strikken. Dergelijke strikken ziet men aan de mouwen en bij de halsopening. Deze laatste is zeer élégant afgezet met eenige rijen strass en stiksels. Een aardige garneering met lint, om zelf te maken. y* Een eenvoudig "en toch aardig gameerink- je, dat is iets, waar menigeen zich wel eens het hoofd mee breekt, zelfs al heeft zij een goed modelletje voor een kinderjurk of babymanteltje of iets van dien aard. Daarom leek het ons aardig, dit ideetje voor een lintgarneering hier weer te geven, temeer daar het maken ervan weinig moeite en tijd hoeft te kosten. Met kleine stukjes lint van crêpe de chine, die men aan één kant ir.- rimpelt (zooals onderaan op het plaatje aangegeven, en met een paar groote steken vastzet, kan men heel aardige rosetjes ma ken. die een grappige garneering vormen voor een kinderjurk, zooals de teekening er eenige voorbeelden van Iaat zien. Men kan de rosetjes ook van twee kleuren maken, waartoe men twee heel smalle stukjes' lint van verschillende kleur eerst even aan el kaar zet, voordat men het aldus verkregen aubbelkleurlge lintje aan één kant gaat in- rimpelen. Met deze garneering kan men aan een japon een heel aardig cachet geven, door kraagje en manchetjes met deze rosetjes van een helle kleur te garneeren. Ook dit laat het plaatje onderaan zien- De meisjesjurken waren als volgt gedacht. De jurk links, van het groote meisje, is van róse crêpe. De rok is in schulpen aan het lijfje gezet en klokt. De garneering bestaat uit pastelblauwe roset jes. Voor een meisje van ongeveer 12 jaar heeft men 2 meter stof van 1 meter breedte noodig. Het kleine meisje heeft een pracht van een jurk van ivoorkleurige crêpe. Het klokrokje cn het lijfje (langs den hals) zijn gegarneerd met heldergroene rosetjes. Aan 1.25 M. stof van 1 meter breed heeft men voor een jongedame van 6 lentes wel vol doende. En dit eenmaal volbracht zijnde, kan ook deze „dame-in-den-öop" met ver trouwen het nieuwe voorjaar tegemoet gaan. Gebraden kip, Rhabarbercompöte, Aardappelen, Beschuittaart, De kip wordt eerst op de gewone wijze in boter gaar gebakken, wat ongeveer vijf kwar tier duurt- Bak dan wat gesnipperde ui en peterselie mooi lichtbruin in de boter waar in gebraden is. roer er een lepel bloem dooi en maak de saus op de bekende wijze met bouillon af. Voeg er daarna naar smaak bij wat bruin van jus, een scheutje witte wijn, een half blikje champignons met wat nat, wat citroensap, zout en peper- Trancheer de kip, stoof ze op in de saus en dien ze voor op een verwarmden schotel. Neem voor de beschuittaart: 10 beschuiten, 4 goudreinetten, 40 gr. suiker, een paar lepels abrikozenjam, 40 gr. boter. En voor een saus eroverheen: 3 d X- melk, 40 gr. suiker, 10 zoete amandelen, 1 heel ei, 1 eidooier. Stamp de beschuiten fijn, schil en snipper de appelen en leg dan in een beboterden springvorm eerst een laagje beschuit, daar op een laag appels met suiker en wat jam hierover enzoovoorts, totdat de laatste laag uit beschuit bestaat. Bak deze taart in een matig warmen oven gedurende een half uur ongeveer. Roer de eidooiers met de suiker, voeg hier bij de verwarmde melk onder voortdurend roeren. Iaat de saus binden, hetzij in water bad of anders heel voorzichtig op het vuur en voeg er van het fornuis af het stijf gesla gen eiwit en de gemalen amandelen bij. Strijk dit over de taart als zij uit den oven komt, en laat haar zoo nog gedurende éen kwartier zacht bakken. Een van de allerlaatste modesnufjes is het jasje, het welk gedragen wordt bij het avond toilet. de zoogenaamde ..Brldge-coat". Het wordt gedragen gedurende het- diner en bij alle feestelijke gelegenheden, doch bij het dansen wordt het uitgelaten. Zoo'n jasje maakt het „ongekleede" avondtoüetje ge kleed. zoodat men altijd comfortabel voor den dag kan komen. Al is de stof maar heel dun en soms zelfs doorzichtig, het geeft een meer correct aanzien door de lange mouwen en do donkere kleur der stof. Meest zijn deze jasjes van zwarte tulle, geheel bewerkt met min of meer kleurige motieven, altijd in den toon van het toilet gehouden. Soms is het een met goud bewerkte lamé- stof, die de voorkeur geniet en zeer goed stemt bij een Japon van effen kleurige zijde of fluweeL Fluweel is zeer „en vogue", daarnaast zien we crêpe georgette en velours chiffon, bel de zeer chique stoffen, welke bijna voor elk figuur geschikt zijn. Ter completeeririg van het avondtoilet, wordt in co plaats van de „Bridge-coat" ook wel de shawl gedragen van dunne, zwarte kant, die rijkelijk bewerkt is met figuren van goud- of zilverdraad. De Kinderen: Het moderne driejarige kind is in een leunstoel gaan zitten en merkt op: T- Pappie, ik zit in den trein. Zoo. en waar ga je naar toe. Naar den -Haag. maar ik heb den motor nog niet aangezet. Driejaar en vijfjaar oud aan voder's hand voor een klokkenwinkel. Vijfjaar: Hoe laat is het op die klokken? VaderO. allemaal verschillend, die klokken loopen niet. zie je. Vijfjaar: V? aar om loopen ze niet? Driejaar, voor vader kans tot antivoorden krijgt: Omdat, ze geen beentjes hebben natuurlijk. Driejaar hanteert aan het eten een zoo genaamd schuwertje. Op een dag komt zij op de badkamer, terwijl vader zich met een veil-igheidssckeermes staat te scheren. Ze kijkt hem peinzend aan en zegt dan plotse ling: Zeg, wat heb jij een mooie schuivert. Het wachten is op het oogenblik dat zij zich tijdens het eten met haar instrument en b.v. witte pudding zal gaan scheren. Niet ten onrechte beschouwt men den aardappel in Frankrijk als groente, dat wil zeggen, een spijs die groote waarde als voe dingsmiddel heeft en die niet alleen maar een goedkoop middel voor den kleinen man ls om „de maag vol te krijgen". De aardappel is hier te lande lang bekend, maar ook lang miskend. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat de aardappel als min derwaardig werd beschouwd, een „volks- voedsel", nu ja, maar van den derden rang. Men sprak misprijzend van ..aardappelbuik" en bazuinde allerlei kwasie-geleerde fratsen uit, als „aardappelen maken klierig" enz. Maar in de laatste tientallen jaren is men toch tot. het inzicht gekomen, dat de aard appel een uitnemend voedsel is, rijk aan zetmeel, dat het lichaam uitstekend gebrui ken kan. Peulvruchten bevatten veel stikstof, pot- asch, enz., terwijl de gewone kool en raap stelen eveneens zeer nuttige bestanddeelen bevatten. Bladgroenten en wortelen zijn rijk aan de z.g. vitaminen A, terwijl alle rauwe groenten vitamine C bevatten. Spinazie be vat veel ijzer, en radijs veel kalk, hetgeen men beschouwt als bouwstof voor het been- derengestel. Snijboonen hebben het hoogste fosforgehalte van alle groenten. Erwten en boonen bevatten dat ook. En men zou op het oog niet zeggen, dat gewone biet zoo'n hoog suikergeha'te heeft.. Er gaat het minst van de nuttige kracht van;groenten als voedsel verloren, als men ze rauw nuttigt. De beste manier van koken is s toornen of stoven. Huishoudarmnonia, dat wil zeggen, ver dunde ammonia, vindt in de huishouding velerlei nuttige toepassing. Men maakt er vruchtenvlekken mee uit, uit alle mogelijke stoffen, door de vlek te wrijven met een lapje, dat men in water heeft uitgewrongen, waarin een weinig ammonia ls gedaan. Daar na opstrijken, met een heet ijzer over een vochtige doek. Een paar druppels ammonia in het water, waarin teer ondergoed ge- wasschen wordt, verwijdert het vuil, zonder dat men hoeft te wrijven of boenen. Op elke 5 liter waschv/ater néémt men 1 eetlepel am monia. Ammonia in het water, waarmee men ruiten spiegels, en alle mogelijke glaswerk wascht, verleent een mooie glans aan het glas. En reinigt natuurlijk tevens. Heeft men kousen, die een ietsje te groot zijn, en wat moeten krimpen? Laat die eenige uren in lauw water weeken, waarin een paar drup pels ammonia zijn gedaan. Een vettig ge worden haarborstel kan men reinigen, door ze eenige keeren in lauwwarm water te dom pelen, waarin een flinke scheut ammonia is gegoten. Eenige practische wetenswaar digheden: Terpentijn en nog wat. In tijden als deze, wanneer schoonmaak- plarmen vele huisvrouwen bezighouden, is het wel goed, even onze aandacht te beste den aan enkele van de reinigingsmiddelen, die ons zulk een groote hulp bij ons werk kunnen zijn. Zooals bijvoorbeeld terpentijn. En dan kunnen wij niet nalaten, nogmaals te waarschuwen tegen het werkelijke gevaar, dat aan dit anders zoo nuttige hulpmiddel verbonden is: de groote brandbaarheid. Wan neer dus alle huisvrouwen mij, met de hand op het hart beloven, nooit ende nimmer was op het vuur te verwarmen, of terpentijn op het vuur warm te willen maken, om bij de was te voegen, dan is mijn hart gerust- Want men moet niet vergeten, dat terpentijn bij In brand vliegen een kolossale vlam geeft, wat zóó n angst en schrik meestal teweeg brengt, dat niemand op krachtdadige hulp bedacht, is. en er een massa narigheid ont staat Brandende terpentijn kan men ver stikken. door bijvoorbeeld een deksel op de pan te drukken (indien daarin brand ont stond) en de lucht dus af te sluiten. Ook is terpentijn te dooven door met ammonia te overgieten. Maar wie denkt daaraan in den eersten schrik? En men moet maar toevallig huishoud ammonia bij de hand hebben, en dan nog in voldoende hoeveelheid. Kortom, voorzichtigheid komt in de allereerste plaats. En wil men terpentijn verwarmen, dan doet men dat, door een pan water heet te maken, het vuur uit te doen, de pan van het kook- toestel af tê nemen en dan het fleschie ter pentijn in het heete water te houden. Hoe wel witte terpentijn een uitstekend vlekken- middel is voor het verwijderen van diverse vet-, vernis- en verfvlekken, moet men toch ook weer oppassen, de goede terpentijn daar voor te gebruiken. Want wie in onwetend heid roode terpentijn gebruikt, zal misschien de eerste vlek wel wegkrijgen, maar houdt daarvan weer een roode vlek over van de kleurstof van de terpentijn. Dat is dezelfde kleurstof, die men in roode was aantreft. Dit wasrood (dus ook vlekken door roode was, bij het wrijven veroorzaakt kan men met ongekleurde spiritus verwijderen, wanneer ai thans het wasrood een anilinekleurstof is. Het komt echter voor. dat de roode kleurstof afkomstig is van den zoogenaamden alcanet- wortel en deze plantaardige kleurstof is erg moeilijk te verwijderen. EN HET GEZIN. Van hoeveel vereenigingen bent u lid? Of van hoevee! misschien donateur of kunst lievend lid. En hoeveel zijn er. onder al die vereenigingen. op welker bijeenkomsten, ver gaderingen of feestvieringen U nooit komt, waarvan u nauwelijks meer weet-, dat u er lid van bent: waarvan u eens in het Jaar eenig besef krijgt omdat het lidmaatschaps geld of wat het dan ook is, geïnd wordt. Soms neemt u zich dan voor, er toch eens heen te gaan, het is toch-eigenlijk housch wel de moeite waard om er eens iets meer van te weten te komen en heel vaak blijft het bij dien eenen keer of zelfs die wordt nooit, ten uitvoer gebracht- Het komt ook meermalen voor, dat men eens radicaal schoon schip wil maken, een lijstje opmaakt en zich eens wil gaan be zinnen voor welke bedankt zal kunnen wor den. Maar bij nader inzien streven zij allen zoo'n goed doel na. waarvoor men toch ook wel weer de grootste sympathie koestert, dat het jammer zou zijn. om zoo'n vereeniglng met dergelijke uitstekende bedoelingen niet te steunen, al is het dan ook enkel finan cieel en niet met de eigen persoonlijkheid. Al die vereenigingen waarvan wij lid zijn streven een goed doe! na. Wat al die bedoe lingen zijn, is veel te veel om hier allemaal op te noemen, maar dat zij het met de menschheid en de maatschappij best meo- nen. daarvan zijn wij allen overtuigd. Dat maakt het ook juist zoo moeilijk om te be danken. want de argumenten van een be stuurslid bijvoorbeeld die pogingen in het werk stelt om u als lid te behouden, zijn onweerlegbaar, omdat wij er in ons hart zooveel mee ophebben; en daar eventueele bezwaren ontzenuwd worden, bezwijken we opnieuw voor de overredingskracht van de andere partij, en laten ons overhalen om lid te blijven. Aan de kwaliteit der vereenigingen ligt het dus allerminst, en het zou allemaal zoo prachtig in orde zijn, wanneer hun kwanti teit niet zoo'n enorm hoog cijfer aanwees. Voor een enkel doel in een bepaalde richting, waarvoor dus maar een enkele rechte weg bestaat, welke elk dier vereenigingen zich voorstelt te bewandelen, bestaan tientallen van vereenigingen, die elkander verdringen op dien weg, elkaar heel vaak onder der» voet loopen, en met booze wantrouwende ooger. eikaar bekijken, omdat de bestaans mogelijkheid natuurlijk kleiner wordt, naar mate het gedrang op den weg toeneemt. Wij Hollanders zijn teveel op onze vrije persoonlijkheid gesteld, om al deze vereeni gingen met een en hetzelfde doel onder te kunnen brengen in een enkele groote. die uit den aard der zaak veel meer kracht zou kunnen ontwikkelen. Stel u maar eens voor: iemand loopt warm voor een of ander goed doel en probeert an dere menschen bij elkaar te krijgen, die daarvoor eveneens voelen. Nu is er onder hen een zeer bezadigde, die de opmerking maakt, dat die en die vereeniging precies hetzelfde doel nastreeft. Tien tegen een zal de promotor van de op te richten vereeni ging eenige kleine verschillen aanwijzen, die weinig om het lijf hebben, maar die voor hem voldoende zijn, om.zich bij de bestaan de niet te willen aansluiten en een nieuwe vereeniging op te richten, ook weer met een heel goed doel, dat is waar, maar in wezen eigenlijk onnoodig- Degene die haar stichten wil, is er zoo enthousiast voor, dat hij wel weer menschen kan vinden, die zich laten opwarmen en daarmee ls de nieuwe veree niging opgericht. Waarmee echter nog niet gezegd is, dat zij aan een behoefte voldoet: Ja toch. misschien wel aah een behoefte, namelijk die van den oprichter, welke zijn persoonlijke denkbeelden ingang wilde doen vinden, en die niet inzag, dat de bestaande vereeniging behoudens een paar onbelang rijke verschillen even goed was- en de goede zaak meer er mee gediend zou zijn, wanneer hij zijn krachten daaraan had gegeven. Natuurlijk speelt de ijdclheid hierbij ook weieens een rol: zelf de gevierde oprichter of oprichtster te kunnen worden van een ver eeniging. dat lacht sommigen buitengewoon toe: erg veel hooger dan Bun eigen laag-biJ- de-grondsche ikje gaat hun bedoeling dan evenwol niet, zooals trouwens vanzelf spreekt. Aar. dit vereeniglngsleven ls echter nog een ander gevaar verbonden dan alleen ver brokkeling, en wel een gevaar voor het ge zinsleven. Hoe vaak hooren wij niet deze er. geeno zich beklagen: lk ben deze week geen avond thuis waarna een opsomming volgt van de verschillende vereenigingen en instellin gen, die hun hulp en bestand in die week noodig hebben. Dat is nu allemaal heel best en aardig, doch wanneer niet alleen vader een dergelijke drukke week voor den boeg hoeft, maar ook moeder voor haar vereenl- gingsbelangen de deur uit moet, en straks wanneer zij volwassen zijn, de kinderen evenzoo de voordeur eiken avond achter zich In het slot laten vallen, om hem niet vóór een uur of elf weer te ontsluiten, wat blijft er dan over van het familieleven, dat toch voor den band in het gezin een onmisbaar iets is. Evengoed als sommige menschen er een gewoonte van maken teveel in huis te zitten, ook al is het niet bepaald noodig. hebben anderen er een handje van, om eeuwig en altijd uit te vliegen: de eersten vinden het vreeselijk on: de deur uit t'e moeten 's avonds, de laats ten kunnen zich geen dag indenken, dat zij niet buitenshuis zijn geweest, zij ver velen zich doodelljk thuis. Daaruit blijkt, dat men niet de eenzijdigheid moet. begaan, om öe meenen. dat alle uithuizigheid op rekening v:. het vereeniglngsleven moet worden gescnoven: de oohulselijken zouden toch wel uitgaan, ook al was er geen tiende van het aantal vereenigingen, dat er nu is. Maar een feit is het, dat menschen die vroeger huiselijk aangelegd waren en die een groote geschiktheid voor het vereeni glngsleven blijken te hebben in den winter avond aan avond de deur uit zijn, en als het eenmaal zoover is, tot hun ontsteltenis be merken, dat zij zich veel te veel op den hals hebben gehaald. Tenslotte bestaat er nog een ander gevaar, en dat is, dat men zijn werk verwaarloost on: zijn vereenigingen. evenzoo als er men schen zijn die hun zaken achter laten staan bij hun liefhebberijen. Wie belangstelt in vereeniglngsleven en er daadwerkelijk aan mee wü doen behoort zich van tevoren af te vragen: heb ik er tijd voor komt mijn gezin er niet door tekort, en lijdt mijn werk er niet onder. Is een van deze drie wel het geval, dan is het leven op den duur toch onbevredigend en leeg, omdat een mcnsch nu eenmaal geen vervulling kan vinden bij zijn liefhebberijen alleen, maar ook wel degelijk den spoorslag yan zijn werk noodig heeft. E. J.—P. Voor onze kinderen wordt het hoog tijd nieuwe voorjaarskleertjes te maken te meer. daar de kleintjes in een jaar te hard gegroeid zijn om nog iets van het vorige jaar te kun nen dragen. No. 460. is een lichtblauw jumpert.je. dat gemakke lijk zelf gebreid kan worden en versierd is met vroolijk afstekende kleuren. Het broekje is van lichtgrijs peau de peche en heel kort- Xo. 461. Zoo nu en dan moeten we onze kleine meisjes wel eens naar een kinderpartijtje zenden en weten dan soms niet, wat we haar zullen aandoen. Dit jurkje is heel snoe zig en gemakkelijk in elkaar te zetten. Het is van lichtroze ta'tzijde. Het rokje wordt als drie geplooide strooken aan het lijfje ge zet. De mouwtjes hebben een geplooid tusschenzetsel. Het halsje is gegarneerd door een roze lintje, dat voor eindigt in een strik je, terwijl er van hetzelfde lint een strik ln het haar kan worden gedragen. No. 462. Is oen heel eenvoudig recht nmnteltje van blauwe stof, versierd met gouden knoopen. Ook op de mouwen zijn twee, maar dan klei nere knoopen aangebracht, terwijl op den linkermouw een ankertje is geborduurd. No. 463. is een blouse voor een kleinen Jongen en no. 464 hetzelfde idee voor een meisje. De zak- verslerlng is vcor beiden verschillend aange bracht. No. 465. Is een vlug jurkje van gebloemde crêpe, af gezet met oen klefn wit kraagje en voor stukje, terwijl dc mouwtjes een dito man chetje hebben. Echt een spceljurkje voor onze peuters en van een zeer gemakkelijk modelletje. Denkt u er aan deze crêpe kleur echt te koopen. daar al die dagcltjksche Jurkjes door het vaak wasschen veel te lijden hebben. De Engelsche huisvrouw noemt dit gebak (een lokker eigengebakken koekje bij dc thee) Tea-kisses", wat zooveel wil zeggen, als ..thee-kusjes". Het moet dus wel erg lekker zijn. En het kost niet zooveel tijd. Men neemt 1 kopje suiker 1.2 kopje boter, 2 kop jes meer, 2 eieren, 2 eetlepels melk en 2 thee- Ie pelt jee bakpoeder. Men mengt hot deeg aan ais voor cake. cn schept dan the lepeltje: vol van dit beslag op een beboterd bakblik- Men krijgt dus een massa kleine klontjes deeg. die men ten slotte met suiker bestrooit 'cn vijf tot tien' minuten 'bakt.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11