NEDERLAND-ITALIE 1-1 Kon» Ned. Voetbalbond. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. DE UITSLAGEN. RANGLIJSTJES. Buiten de Competitie. VOETBALNIEUWS. Samenspel tegen opportunisme. Een Verdiend Nederlandsch succes. Schitterend doelpunt van v. d. Broek. Denis in zijn ouden vorm. Buitengewone Italiaansche verdedigers. „Na" beschouwing. P. En de vraag blijft nog steeds bestaan (waarom zou ik niet aan het eind beginnen, als ik weet, dat u toch het eerst naar den uitslag kijkt, die trouwens als opschrift be doeld is, uw aandacht het eerst te trekken) ik zeg: de vraag blijft bestaan of het in den haak is, dat elf stevige, enthousiaste, maar ietwat slordige opportunisten een wed strijd uit het vuur sleepen tegen een tech nisch aanmerkelijk beter spelende homo gene ploeg. Er zijn er, niet eens zoo gering In aantal, die gedecideerd vinden, dat het niet most maggc, maar ik ben het nooit erg met hen eens geweest. En ik ben het nog steeds niet met hen eens na Nederland— Italië, zooals het gisteren opgevoerd is. Zooals reeds zoo menigmaal eerder gecon stateerd is, speelde oranje's tegenpartij ook Zondag ongetwijfeld mooier, technischer, tactischer, wetenschappelijker, kortom beter voetbal. En toch won ze niet, zooals ook al zoo vaak tevoren gebeurd is. En afgeschei den van eenige nationale vreugde die me dit bezorgde, kan ik onmogelijk van mee ning zijn, dat Nederland meer kreeg dan het verdiende. Onze mannen hebben geen oogenblik geboft, de Italianen hebben geen moment van pech gehad, evenmin vice versa. De doelpunten waren beide zuiver en bei- -c fraai, hoewel onderling zeer verschil lend. En nu ben ik van meening. dat als de Italianen niettegenstaande hun fraaier spel toch niet wonnen, dit zijn oorzaak vindt in hun eigen tekortkomingen. Het kan ook werkelijk niet anders. En nu mag de aesthe- tlcus zeggen, dat hU den eerepalm zou wil len toekennen aan de ploeg, die de grootste kennis van het spel toonde, die de beste balcontröle had en die het mooiste samen spel demonstreerde, eerepalmen worden nu eenmaal verworven door het behalen van punten. De Nederlandsche methode, of mis schien zou je het beter het Nederlandsche spelkarakter kunnen noemen, is nu eenmaal heel anders dan dat van de Italianen en van de Engelschen bijv. Newcastle United speelde een paar jaar geleden ook fraaier voetbal, maar het kreeg een nederlaag te slikken waartegen niets in te brengen was. Ja, ik kom dadelijk aan den wedstrijd zelf maar laat ik nog even mogen vertellen, dat dit Italiaansche spel mij zeer sterk deed denken aan het Engelsche beroepsvoetbal. Het onderscheidde zich daarvan zelfs niet door het traditioneelc zuidelijk enthousias me. want daarvan was (en daarover ben ik wel wat verwonderd geweest) Zondag niet veel te bekennen. Het Voorspel. De Italianen kwamen natuurlijk het eerst onder de eeretribune uit. Toen zij naar hun volkslied stonden te luisteren en ons den fascisten groet brachten, zagen wij dat Bar- blcrl uit de ploeg gelaten was en vervan gen door Colombari waardoor de opstelling als volgt werd: Combi. Kosctta, Caligari.s. Colombari, Ferraris, PU to, Constantino, Balonclcri, Meazza, IMagnozzi, Orsl. Na hun groet aan de eeretribune draafden zij naar de overzijde, om voor de Marathon- tribune de beleefdheid te herhalen. Een ware ovatie was hun loon. Onze elf dapperen kwamen daarna als volgt te voorschijn: Van der Meulen. Denis, Van Kol. Kools, v. d Wildt, Breltner, Landaal, Tap, de Kreek, v. d. Broek, v. d. Heyden. De lucht was vol grauw dreigement, de wind was flauw, de tribunes waren b'Jna ge heel bezet en de opgooi was als vanouds voor Denis. Zoo begon het. En het begon met een gering Nederlandsch overwicht. Het duurde zoowaar eenige mi nuten voor de bal zelfs op de Nederlandsche speelhelft kwam, maar dit wil niet zeggen, dat de onzen dadelijk dreigend ten aanval togen. Het was, zooals het begin van eiken wedstrijd nog een motor die een beetje moei lijk aanslaat door de kou. Nog wat ongeor dend getrap. waarbij dadelijk bleek, dat de gladheid van bal en terrein, als gevolg van den Zondagmorgenregen den spelers parten speelden. De Italianen begonnen zeer kalm, maar zij haddon nogal even noodig voor zij hun spel konden ontplooien. Vandaar het aanvankelijk Nederlandsche overwicht, dat echter geen vruchten droeg. Op te merken valt dat er aan onze zijde bij voorkeur met verre trappen naar de vleugels gespeeld wordt, terwijl in de voorhoede elke speler den bal onmiddellijk doorgeeft. Dit heeft zijn voordeden, maar het wordt weieens over dreven ten koste van de zuiverheid van aan geven. Als de Italianen er water beter inkomen, forceeren zij dep eersten hoekschop na han dig werk van onzen ouden Argentljnschen vriend Orsi. Meazza trapt hieruit hoog over het doel. Het Italiaansche spel is nu reeds beheerschter en doelbewuster dan dat van oranje. Men ziet duidelijk dat de spelers weten, wat zij van en waar zij elkander moeten verwachten. Het schijnt of zij met de helft aan arbeidsverspllllng evenveel en vaak meer bereiken dan onze spelers, terwijl dezen, paradoxaal genoeg toch den indruk maken dat zij telkens wat te traag zijn. Het Italiaansche trappen is merkwaardig vast. Als van der Meulen een voorzet van Con stantino wetgsompt vangt Meazza den bal ineens op en schiet, maar onze keeper vangt solide. In de Nederlandsche voorhoede is vooral Tap druk in actie. Hij schiet een vrijen schop keihard tegen Caligaris en -is even later net iets te langzaam om een moeilijke kans uit een corner te benutten, maar overigens zijn hij en v. d. Heyden dc menschen in de voor hoede. Dc Kreek voelt zich in dit nieuw mi lieu blijkbaar nog wat onwennig en v. d. Broek is telkens te Langzaam. Het publiek gaat zich te buiten aan een fluitdemonstratie als Caligaris ongeoorloofd optreedt tegen v. d. Broek. Bijna neemt onze linksbinnen vlak daarna bloedig wraak, maar zijn kopbal gaat net over. Aan de andere zijde lost Balonclcri een vervaarlijk schot dat net over de lat scheert. Do Italiaansche aanvallen zien er altijd ge vaarlijker uit dan de Nederlandsche. hoofd zakelijk omdat Breitner niet voldoende bij Constantino blijft, die telkens gevaarlijke voorzetten geeft. Het feit dat van Kol tel kens naar den buitenman rent, geelt den in druk dat liet afgesproken werk is. maar dan lukt dit toch niet te best. Overigens doet Breitner veel goed werk op zijn bekende ma nier. De geheele Nederlandsche halfback- linie is trouwens goed in vorm. Van der Wildt doet zeer goede dingen in het midden hij smoort telkens Italiaansche aanvallen in dc kiem en de beste van het drietal is Kools, die Orsi geen oogenblik vrij laat. Deze Argen tijn-Italiaan laat zich voortdurend doorKools en DenLs voor den gek houden, door in de buitenspelval te loopen. Italië scoort. Plotseling komt het Italiaansche doelpunt. Breitner verzuimt Constantino aan te val len die van de achterlijn keurig zuiver den bal naar Baloncieri mikt. Deze, voor v. d. Meulen op de doellijn gesprongen, heeft slechts een klein tikje met zijn hoofd te ge ven, om den bal in het touw te zenden. Onze keeper kon hiertegen niets beginnen en het was ongetwijfeld een keurig doelpunt. De eerste oogenblikken na een goal zijn voor de benadeelde partij altijd wat hache lijk en het is volkomen in de lijn als Con stantino dadelijk nadat weer afgetrapt is, een enorm hard schot lost. dat v. d, Meulen nog net uit den bovenhoek kan tippen. De Italianen gaan nu steeds beter spelen en het Nederlandsche tempo zakt. Offside belet de tegenpartij telkens om gevaarlijker dingen te doen. Het publiek wordt ongeduldig en vraagt om meer actie van de favorieten. Het helpt werkelijk en de wedstrijd wordt nu zeer in teressant. Vermeldenswaard van deze periode vooral is het keurige spel der backs aan beide zijden. In beide ploegen is het aohter- trio rotsvast. Combi, de Italiaansche doel- verdediger bewijst, dat hij een geboren ta lent is met buitengewoon oog op den baL Het ziet er niet naar uit, dat oranje den voorsprong teniet zal doen Meazza lost een schot over zijn hoofd heen, maar voor zulk een gat is van der Meulen natuurlijk niet te vangen. Landaal geeft eens zuiver aan Tap, die buiten bereik van Combi rakelings naast schuivert. Even later redt Combi prachtig en op schoten van Kools en Tap naar den bovenhoek kan hij nog tweemaal achtereen zijn talenten toonen. Nederland speelt nu zeer fel, maar spoedig komt de rust. De tweede helft. Een enthousiast begin der onzen. Tap en Kools laten zich dadelijk weer gelden in eenige flinke aanvallen die echter op de on vermurwbare Italiaansche backs en den uit stekend spelenden Pitto stranden. Er volgt nu een periode, waarin weinig fraai spel te zien valt. De voorhoeden kunnen niet tegen de verdedigingen op en ook bij de Italianen is nu vaak het verband zoek. Het valt op, 1 dat de Italaansche achterhoede zich altijd geheel voor haar doel kan terugtrekken als oranje aanvalt. Dit is een gevolg van de traagheid van spelers als Tap, v. d. Broek en Landaal. Dc gelijkmaker. Maar toch komt dan plotseling, geheel on verwacht, het beste middel om het vuur weer op te stoken. De Kreek geeft een tac tische through pass aan v. d. Broek en deze kogelt den bal van flinken afstand volkomen onhoudbaar in den boven hoek. Een buitengewoon schot. Het publiek is dol van opwinding en de geheele Nederland sche ploeg komt den vervaardiger van den gelijkmaker gelukwenschen. Het bovenver melde verschijnsel van de eerste oogenblik ken na een doelpunt herhaalt zich, want na den aftrap volgt een nieuwe felle aanval der onzen, die tot resultaat heeft dat v. d. Broek vlak naast schiet. Zoo weinig scheelde het. dat het publiek reeds weer juichend overeind stond. Het vuur is er nu weer in. steeds feller wordt het spel en af en toe wordt het ont sierd door onvriendelijkheden van weerszij den. Van den Broek vooral gaat nu beter spelen, hij heeft blijkbaar in zijn succes lust naar meer gevonden. De Italianen wor den van hun kant ook weer veel gevaar lijker en vooral sneller. Wij krijgen nu nog wat zuidelijke furore. Een fout is dat zij vaak nog afgeven, als zij zelf een behoorlijke schietkans hebben. Er is niet veel krachts verschil in dit laatste half uur van den wed strijd, maar v. d. Meulen krijgt aanmerkelijk meer te doen dan zijn collega. Met name moet hij felle schoten van Constantino en Orsi verwerken, maar hij is zeer vast met den verraderlijk gladden bal. Beide ploegen werken nu voor wat zij waard zijn en de verdedigingen zijn daarbij ongetwijfeld meer waard dan de voorhoeden. En tot scoren kunnen geen van beiden het meer brengen. Als Dr. Bauwens voor de laatste maal fluit is de eer gedeeld en terwijl de oranje spe lers verheugd maar kalm de kleedkamer op zoeken, brengen de Italianen nog eens voor beide tribunes achtereenvolgens hun fascis- tengroet, die met donderend applaus aan vaard wordt. Denis redivivus. En nu heb ik in dit heele verslag den Ne- derlandschen aanvoerder nog niet genoemd. Opzettelijk, moet ik bekennen, om hem af zonderlijk en aan het slot te vermelden. Want wij hebben Denis Zondag aan het werk gezien, zooals in zijn beste dagen. Hij speelde geloof ik zijn 52sten internationalen wedstrijd en hij is. als voetballer, zoo jong niet meer. Een tijdlang is hij er, o.a. door ziekte, wat uit geweest, maar zooals hij Zondag speelde, is hij weer de onovertroffen back. De speler die niet opvalt, omdat hij altijd op de goede plaats staat en dus geen energie noodeloos verspilt. Een weergaloos tacticus en Zondag zoowaar weer, wat hij vroeger zoo vaak geweest is, de beste speler van de oranjeploeg. Een verwonderlijke te rugkomst. Over de anderen heb ik het meest reeds gehad. Na Denis zou ik speciaal Kools. v. d. Heyden, Tap en v. d. Meulen willen vermel den. Bij de Italianen was het achtertrio een voudig schitterend en de rechtshalf Pitto deed weinig voor het drietal onder. In ce voorhoede was Constantino de gevaarlijke man. Orsl deed wel vaak handige dingen, maar Kools en de buitenspelregel waren hem nog vakor de baas. Het was, alles bij elkaar genomen een in teressante wedstrijd, waaruit Nederland ge heel verdiend met een versterkte internatio nale reputatie te voorschijn moet komen. Oranje heeft weer een goede middenlinie en. als wij ens niet vergissen ook weer een verdienstelijk middenvoor voor de toekomst. Die voldoening heeft de wedstrijd van Zon dag ook gebracht. Velocitas en Willem II spelen 11 gelijk om het Kampioenschap van Nederland. Het Vlaardingsche Fortuna begint haar promotie wedstrijd met een 21-overwinning op D. H. C. Schoten speelt om den Ned. Voetbalbeker 44 gelijk tegen D. E. C. en K. F. C. verliest van H. R. C. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Velocitas—Willem H 1—1 AFDEELING L Derde klasse B. Z. R. C.—Hortus 6—3 AFDEELING IL Promotiecompetitie tweede klasse. D. H. C.Fortuna 12 AFDEELING IH Promotiecompetitie 2e klasse. P. E. C.—A. Z. C. 0—0 AFDEELING IV Eerste klasse: L.O.NGAROERMOND 5—0 EindhovenWilhelmina 21 OM DEN NED. VOETBALBEKER. SchotenD. E. C. 44 K. F. C.—H. R. C.— 3—4 KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND: gesp. gew. gel. verl. pt. v.-t. gem. Go ahead 2 2 0 0 4 6-2 2. Ajax 2 10 12 8-3 1.— Willem n 3 1113 5-4 1.— Velocitas 3 1113 5-10 1.— Blauw Wit 2 0 0 2 0 2-7 0.— AFDEELING IL Promotiecompetitie tweede klasse: Fortuna V. U. C. D. H. C. 1 1 0 0 2 2-1 2.— 10 1 0 1 1-1—1 2 0 1 1 1 2-3 0.50 AFDEELING III. Promotiecompetitie tweede klasse: P. E. C. Ensch. Boys A. Z. C. 3 2 1 0 5 8-1 167 2 1 0 12 0-4 1, 3 0 1 2 1 0-9 033 VeIocitas~Willem II (1-1) Voor het eerst in de kampioenscompetitie brengt Velocitas een zoo volledig mogelijk team in het veld, d.w.z. weliswaar nog zon der den linksbuiten Rozeboom, doch toch met Fransen weer in de gelederen. Hoewel tot dusverre kanthalf is de laat ste als rechtsbinnen opgesteld, zonder twij fel om de succesvolle middenlinie De Wolf, Zuidema en Knol in tact te houden. Het Groningsche team ziet er thans dus als volgt uit: Rozema, De Wolf Sr.. Witlox, De Wolf Jr., Zuidema, Knol, Meulema, Bonsema, Van der Velde. Fransen, Nuininga. De Zuidelijken komen met hun gewone volledig opstelling in het veld: Van der Aa, Klaassen, Van Loon. De Leeuw, Van Ierland, Wunner, Spijkers, Van der Wouw, Mr. Buddemeyer, Maas, De Kanter. Onder een stevige regenbui trekt Velocitas het eerst ten aanval. Met een' inworp bij den cornerhoek krijgt Van der Velde direct een aardige kans om te schieten, maar Klaassen weet dit te verhinderen, waardoor de bal naast doel belandt. Weer krijgt dan Velocitas een goede gelegenheid. Met een hard schot vliegt het leer juist langs den valjenden Van der Aa en langs den paal. Een goed opgezette tegenaanval der Zuide lijken stelt Van der Wouw in staat om hard op doel te schieten. Ook hier echter man keert nog juist iets aan de richting. Een eigenaardige beslissing van den scheidsrech ter van Bisselick onthoudt daarop aan Ve locitas een strafschop. Voor een free-kick van Klaassen in het penalty-gebied laat hij de Groningers op de lijn een vrijen trap nemen, waarna Van der Velde via de hand van den doelman overschiet. Van Loon blijft in goede conditie; hij keert heel wat van de als regel iets te langzaam afgewerkte Velo- citas-aanvallen. Willem II krijgt hierna de gelegenheid van eenige fouten van De Wolf Sr. te profiteeren. Na kranig ingrijpen van Witlox Jr. wordt ook dit gevaar voorkomen. Bij de Zuidelijken is de rechterwing het meest actief. Van der Wouw knalt er eenige keeren stevig op los; Velocitas ontkomt ter nauwernood aan een goal als Knol het leer nog juist voor den leegen doelmond kan wegkoppen. Op erg hoog peil stond het spel toen nog niet. Over het geheel genomen zijn de beide doelverdedigers nog het best. Uit een corner op het Zuidelij k doel ontstaat een eerimmage voor Van der Aa's doel. maar hoewel drie Velocitas-hoofden naar den boogbal van Meulema koppen, wil het toch niet lukken. Het spel der gasten wordt thans meer en meer opengehouden. Met een paar vrije scherpe throughpasses op het Zuidelijk doel eindigen de veelbelovende aanvallen, waarna de Groningers maar een matig spel te zien geven. Hierna komt het einde der eerste helft, zonder dat er wordt gedoelpunt. De tweede helft. Velocitas opent met een scherp genomen vrije schop, waarop Van der Velde juist iets te laat toeloopt om succes te hebben. Gevaarlijk uitloopen van Van der Aa leverde den Groningers een verloren kans om te schieten en een corner op, maar thans is de Willem II-keeper op zijn post. Evenals in de eerste helft is de Groningsche nloeg ook nu aanvankelijk iets sterker, maar ook nu blijven de trapvaste Zuidelijke verdedi gers de baas. De Noordelijken hebben reeds verschillende hoekschoppen tevergeefs ge nomen. Van der Velde schept nu eindelijk een kans en hoewel Klaassen het onheil nog tracht te voorkomen, gelukt het Velocitas toch om de score te openen (10). Deze goal zet Willem II aan tot verhoogde activiteit. Van der Wouw veroorlooft zich de weelde, om voor open doel over te schieten. Rozema treedt direct daaxop reddend op door uitloopend een rush van Buddemeyer te onderbreken. Maar als dit alles zich binnen drie minuten heeft afgespeeld, is het de Willem n-middenvoor, die uit een algemeen opbrengen den gelijkmaker scoort (1—1). Deze opleving der Zuidelijken is echter spoedig daarna weer verdwenen. De Gro ningsche aanvallen zijn weer het talrijkst maar het afwerken der attaques laat veel te wenschen over. Wegens een handgeval van Bonsema neemt Van Loon een vrijen schop op het Noordelijk doel Het leder wordt rakelings over de lat geplaatst. Voor het andere doel wordt nog een corner genomen, maar de Zuidelijken verdedigen met man en macht. Met Willem n in den aanval komt het einde van dezen in ieder geval spannenden wedstrijd met gelijk spel (1—1). waarmede beide partijen tevreden kunnen zijn. OM DEN NED. VOETBAL BEKER. SchotenD. E. C. (44) Na een zeer spannenden en interessanten wedstrijd heeft D.E.C. het niet verder kun- brengen dan een gelijk spel. Niettemin verdiende zij de volgende ronde volkomen, door haar trechnisch hooger staande spel. D.E.C.die met twee invallers kwam en een anderen keeper probeerde, had haar handen vol; het gelijke spel is van Schoten een keurige prestatie te noemen. Boeser in het Schoten-doel heeft zich keurig van zijn taak gekweten; aan dë vier doelpunten kon hij niets doen. Als scheidsrechter Buis beginnen blaast, stelt Schoten zich als volgt op; Boeser, Dlkmans. Maas, Pieters. Koeleman, Steenbergen, Cyon, Van Gasteren, De Goede, Pliillippo, He tem. Direct ontplooit zich een vlug spel; om beurten worden goede aanvallen opgezet.. Voorlooplg stranden deze op de backs. We zien D.E.C. beter plaatsen; zij ls dan ook gevaarlijker. Het spel verplaatst zich vlug. D.E.C. heeft het eerst succes door Barber (0—1). Schoten pakt flink aan, en geeft zich tegen de kampioenen geenszins gowonnen. Het is Phillippo die na keurig doorzetten on houdbaar gelijk maakt (11). Steeds komt Schoten terug; D.E.C. moet alle zeilen bijzetten. Toch geeft Tctem met een ver en hoog schot aan zijn club de leidhffc (2—1). Dan maakt D.EC. na een weifelen in de Schoten-achterhoede gelijk door Scheeres (2—2). Met dezen stand breekt rust aan. Na de thee neemt D.E.C. het spel in han den; de achterhoede van Schoten kan den druk niet weerstaan. Spoedig neemt zij de leiding door Barber (23). Schoten is even de kluts kwijt; hiervan profiteert Scheeres om no. 4 te scoren. (2—4). Dat ziet er dus slecht voor Schoten uit, maar spoedig horstellen de geelzwarten zich; zij zetten weer eemgc goede aanvallen op. Na mooi werk van Phillippo scoort hij No. 3 voor Schoten (34), Het gaat nu spannen; de spelers werken hard. Uit een snellen, aanval maakt Cyon gelijk (44). Weer een snelle Schoten-aanval; Hetem kopt juist over. Spoedig is het nu tijd. D.E.C. plaatst zich in de volgende ron de. Oud-InternationalsNed. Studenten (3—2) In dezen wedstrijd speelden vele be kende voetballers mede, doch als geheel heeft deze ontmoeting niet voldaan. Het was een matte wedstrijd met af en toe een ople ving na ccnig goed spel. Wij kennen de sterkte van het Belgische studenten-elftal niet, maar het is zeker dat er in dien wed strijd door de Nederlanders veel beter aan gepakt moet worden om succes te hebben. Van het Studenten-elf tal lijkt ons de ach terhoede sterk, maar in de middenlinie zit niet voldoende stuwkracht, uitgezonderd Roelfsema, die enkele malen fraai naar den linksbuiten plaatste. Van de voorhoede was alléén Pasteur goed; de binnenspelers waren onvoldoende en van de vleugelspelers was al leen Snouck Hurgronje goed. De oud-Internationals toonden meer be grip van samenspel en tactiek. Mac Nell ver dedigde zijn doel heel goed en de achter hoede vertoonde wel eenige gapingen, maar dit had geen noodlottig gevolg. In de mid denlinie speelde Bosschart nog met veel élan, eerst als ï-echts-half, later als mid-half om Van der Lee, die wegens spierscheuring moest uitvallen, op die plaats te vervangen. In de voorhoede moest vrijwel alles van Dr. Thomee en Van der Griendt komen, hoewel de rechtsbuiten Mr. Welcher, wel vele goede pogingen tot voorzetten deed, maar wat he laas niet dikwijls lukte. De elftallen waren als volgt onder leiding van Dr. Vuylsteke opgesteld: Ned. Studenten elftal: Doel: Van der Meer (V.U.C.). Achter: Bonnema (G.V.C.), Lebret ID. F. C.) Midden: Colthof (H.V.V.),. Roelfsema (H.V.V.), Schorel (H.B.S.» Vóór: Snouck Hurgronje (H.V.V.)W. v. d. Bosch (H.V.V.), Pasteur, (H.V.V.', Tiehl Goedhard (A.S.C.), Prakke (H.V.V.). Oud-Internationals Doel: Mac Neill. Achter: Neuerburg, H. Tetzner. Midden: Jongeneel, Van der Lee, Bos schart. Vó r: Mr. Welckcr, P. Hofstee, Dr. Tho mee, v. d. Griendt, H. ten Have. De oud-internationals waren het eerst in den aanval, maar ze speelden allen te zelf zuchtig om succes te hebben; het samen spel ontbrak. Wel kregen wij mooie centeis naar den linksbuiten te zien, doch deze zette niet zuivergenoeg voor. zoodat geen on middellijk gevaar dreigde. Na een kwartier spelen kreeg Pasteur een kans, toen Tetzner veel te zacht terugspeelde en hij eerder bij den bal was dan Mac Neill waarop hij den bal kalm in doel plaatste. Daarna deden de oud-internationals eeni ge goede aanvallen, waarbij Van der Griendt eenmaal leelijk miste, toen een voorzet van Welcker zacht voor doel rolde. Toen Van der Griendt eens den bal mooi toegespeeld kreeg, wist hij met een hard schot gelijk te maken. Het spel bleef verdeeld; beide partijen misten enkele kansen, éénmaal schoot Tho mee heel hard tegen de lat en enkele ma len wist Mac Neill nog te redden. Van der Meer in het doel der studenten kreeg niet veel te doen, maar was toch betrouwbaar. Snouck Hurgronje was als rechts-buiten nog wel gevaarlijk, doch zijn goede voorzetten werden door de binnenspelers alle ver knoeid. De rust brak met gelijken stand aan. Na rust speelde de voorhoede der oud-in- internationals meer samen, vooral Thomee en Van der Griendt begrepen elkaar best. Pasteur brak door en scoorde onhoudbaar, dich lang hielden zij niet le leiding; toen Thomee 'n bal mooi aangegeven kreeg, liep hij nog even door en schoot toen hard en laag in deh hoek. Even voor tijd wist Thomee nogmaals te doelpunten met een schot, dat via Lebret in het doel belandde. Het Ned.-Studenten-elftal deed nog wel moeite, maar het lukte haar niet om een je- ter resultaat te behalen. Met een 32-overwinning voor de oud-In ternationals kwam het einde. Deze wedstrijd werd door zeer weinig pu bliek bij gewoond; de thuisblijvers hebben dan ook niets gemist. Huldiging van den heer J. van den Berg. Zondagmorgen had in het ..AmerlcalnN hotel te Amsterdam de huldiging plaats van den heer J. van den Berg, die tien jaar ge leden zijn taak als directeur van het Stadion aanvaardde. Vele vooraanstaande personen uit sport kringen waren aanwezig, o-a. de heeren Mut ters van de Nederlandsche scheidsrechters- commissie en Scheltema, presidentacommis- saris van den Raad van Beheer van net Nederlandsch Sportpark. Als eerste spreker voerde dr. R. J. Th. Meurer het woord, als vertegenwoordiger van een groot aantal bonden en vereemgingen van de A. B. L. O. Hij sprak de hoop uit, dat Haarlem, de vereeniging waaraan de heer Van den Berg vele jaren zijn krachten heeft gewijd, in de eerste klasse blijft. Vervolgens sparken nog de reehen Schel tema, Meerman Terwogt. en Twisterling. Met een kort woord dankte de jubilaria voor de gebrachte hulde. Jaarfeest van „Damiaten". In het gebouw „Olympia" gaf de voetbalclub ..Damiaten" Zaterdagavond haar jaarfeest. Voor een overvolle zaal opende de heer O. de Vries dezen avond, waarna Coos Speenhoff Jr. het programma begon met zijn vroolijke liedjes, waarmee hij vele succes had. De har monica-virtuoos Bakker gaf eenige mooie nummers ten gehoore wat hem een verdiend applaus opleverde. Na de pauze kwamen bei de heeren nogmaals voor het voetlicht. Be grijpelijkerwijs was er een vroolijke stem ming ingekomen, welke gedurende het dansen haar hoogtepunt bereikte.. Damiaten kan met genoegen op haar feest terugzien. EEN TRAININGSMETHODE /OOR VOETBALLERS. De heeren K. J. J. Lotsy en J. Hoven heb ben in opdracht van ,.De Zwaluwen" een brochure samengesteld, welke handelt over een trainingsmethode voor voetballers en wel de methode die met succes in de laatste jaren in toepassing is gebracht door de Bel gische eerste klasse club de Antwerp F. C. De methode is ontworpen door den bekenden eider van die club, den heer A. Verdijck, die meende, dat iets gevonden moest worden om de vele clubs te helpen, die niet over voldoende geldmiddelen beschikken om een trainer aan te stellen. Het systeem is er ver der op gebaseerd, dat niet uitsluitend op de practijk van het spel wordt gelet, maar ook op de theorie en de moreele opvoeding der spelers. Het zou ons te ver voeren, hier een volledige uiteenzetting van de methode Verdijck te geven, wij moeten volstaan met de opmerking dat zij tracht het nuttige met het aangename te vereenigen, dat allerlei eenvoudige gymnastische oefeningen, touw tjespringen. hardloopen gecombineerd en af gewisseld worden met oefeningen in baltech niek op speciaal daarvoor ingerichte gedeel ten van de terreinen der club. De samen voeging en rangschikking van de onderdee- len geeft deze methode haar oorspronkelijk karakter, de onderdeelen zelf zijn op enkelen na niet nieuw. Een grondige trainingswtjze zooals deze er een is. is op zichzelf niet voldoende om kam- pioensihappen te behalen, de ontwerper legt zelf hierop den nadruk. Dat zij goede vruch ten moet afwerpen is nochtans duidelijk, mits de geschikte leider gevonden kan wor den. want het programma is veelomvattend en training wordt over het algemeen door onze voetballers als een, niet eens zoo nood zakelijk, kwaad beschouwd. Als leider Ls iemand noodig met een grootc ruimte van tijd. veel energie, geduld en een groot na tuurlijk lelderstaier.t. Dezulken zijn nu niet zoo heel gemakkelijk te vinden. Bovendien, als wij het boekje lezen en de foto's bekij ken, twijfelen wij er wel eon beetje aan of het zooveel goedkooper is dan een trainer» want het elscht een flink terreinoppervlak, dat er voor gereserveerd moet blijven, tal ven toestellen op gymnastisch en athletisch gebied, terwijl gezellige bijeenkomsten ter aankweeking van clubliefde heel nuttig zijn, maar ook niet kosteloos. Overigens, men begrijpe ons goed. zou het prachtig zijn ais onze clubs het voorbeeld van de Antwerpsche zouden kunnen volgen, want deze Belgen zijn er ongetwijfeld zeer wel bij gevaren.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10