LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. MUZIEK Fa. VOS ROUWENS Na de Wasch UIT DE PERS DOOR DE INTERNATIONALE .VOETBALWERELD. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 7 APRIL 1930 VIERDE BLAD VOORUITGANG. DE RECRUUT. DE MEID. A. Fenner Brockway mag een overtuigd anti-militalrist zijn, een tooneelschrijver is hij niet. Zijn een-acter ,JDe Recruut", die blijk baar tendentieuse bedoelingen heeft, maakt slechts een heel zwakken indruk. Het stukje is te verward en te rommelig. De Recruut speelt tijdens den oorlog in Engeland in een provoost, waar eenige soldaten, burgers en een dienstweigeraar te zamen zijn gebracht. Wat daar in die provoost gebeurt, is drama tisch al heel erg onbelangrijk en gaat ons voorbij, zonder dat het ons ook maar één oogenblik aangrijpt. Wij hooren een dienst weigeraar een redevoering, die hij den vol genden dag voor den krijgsraad zal houden, voor zichzelf repeteeren en in dat fragment moeten wij dan blijkbaar een deel van de propagandistische waarde van het stuk zoe ken. Maar een drama-schrijver heeft toch werkelijk wel andere middelen om zijn publiek te overtuigen dan redevoeringen. Zulk een redevoering en vrij wat sterker en fana tieker hadden wij trouwens vóór de op voering van ..De Recruut" reeds van den heer P. J. Schmidt uit Amsterdam gehoord. Wat merken wij daar in die provoost nu feitelijk van den oorlog? Zoo'n provoost scène had zich behalve het slot. 't verhaal van den van het front teruggekeerden soldaat feitelijk evengoed in vollen vrede kunnen afspelen. Wij hooren twee soldaten schelden en vloeken tegen een bulderbassenden ser geant. wij worden getracteerd op een erg kinderachtig tooneeltjs tusschen 2 soldaten, die een brief aan een meisje schrijven, wij zijn getuige van een bakkeleipartijtje tus schen enkele soldaten, dat totaal niets mat den oorlog uitstaande heeft, wij zien stroozakken en dekens binnenslepen, met het gevolg, dat het publiek uitbundig pleizier in het geval krijgt. Van opstandigheid, van een opkomend verzet tegen den oorlog het doel toch waarschijnlijk van den schrijver was geen sprake. De toeschouwers vonden die provoostscène uitermate grappig en de zaal reageerde, alsof „De Big van het 168ste" werd opgevoerd inplaats van een anti-militairis- tisch stuk. Lag dit aan het publiek? Vol strekt niet. Het lag aan den schrijver, die veel te veel afdwaalde en van zijn gegeven niets weet te maken. Den oorlog bestrijd je niet met wat ruwe, platte straattaal, zooals wij hier te hooren kregen! Eerst tegen het slot kwam er iets van 'stemming, toen de van het front terugge keerde soldaat het verhaal deed van zijn on dervindingen in den slag bij Yperen, maar he bleef ook enkel bij 'n episodisch verhaal. Daarvoor hebben wij het tooneel niet noodig. Dan kunnen wij even goed een fragment voorlezen uit „lm Westen nichts Neues!" en de indruk zal zeker veel grooter zijn. Ik weet niet, of Sheriff zijn tooneelstuk „Journey's End" De Groote Reis met anti-mihtairistische bedoelingen geschreven heeft! Zeker is het, dat men van vooropge zette bedoelingen geen oogenblik iets merkt. Maar hoeveel dieper is de impressie, hoeveel grooter het verzet tegen den oorlog bij het zien van dit tooneelspel dan bij het als „anti-militairistfsch" aangekondigde stuk van A. Fenner Brockway. Nu erken ik, dat de opvoering niet mee hielp om dezen een-acter tot zijn recht te brengen. Vooruitgang had Zaterdag aller minst een gelukkigen avond en het speet mij dit te moeten constateeren na de zooveel hoop gevende voorstellingen van De Koe koek, Ora et Labora en Uitkomst van deze vereeniging onder leiding van mevrouw San ders Herzberg. De opvoering van „De Re cruut" was rammelend evenals het stuk. Het In Frankrijk is men op het oogenblik weer bezig met pogingen om bcroepsvoetbal in te voeren. He:, blad Sporting wist reeds te vertellen, dat er een bond voor was opge richt. Zoover is het nog niet, doch wel staat vast, dat er tusschen een aantal bekende clubs besprekingen hebben plaats gevonden en dat In beginsel men er wel mede accoora gaat om ecu bond te vormen. Gaat men echter in die richting verder d.w.z. trachten de clubs het bcroepsvoetbal zelf in handen te nemen, dan mag men wel aannemen, dat het een doodgeboren kindje wordt. Immers de Fransche Voetbal Bond heeft, volgens de bepalingen van de F.I.F-A. de controle over het beroepsspel. Een bond van beroepsvoet- ballers buiten den Franschen V. B. staande, zal dus nooit door de F I F.A. erkend mogen worden. Wat dit beteekent he'oben eenigen tijd geleden de Belgische hoeren, die beroeps voetbal bij onze Zuidelijke buren wilde in voeren, ondervonden. Men is geheel op zich zelf aangewezen, internationaal contact is uitgesloten. En daar juist- voor beroep3voet-- bal internationale wedstrijden van groot be lang zijn, is een zelfstandige organisatie wel tot mislukking gedoemd. Het is echter de vraag of de Fransche Voetbal Bond zelf deze zaak niet in handen zal nemen. Het is bekend dat verschillende leidende Fransche clubs geneigd en bereid zijn een elftal beroepsvoetballers in het veld te brengen. Hieronder behooren os. de volgende clubs: de F. C. Sète. die een goede kans heeft dit Jaar het Fransche kampioen schap te winnen, de Olympique van Mar seille. de Club Francais, de Red Star Olympique. de F. C. Mulhouse en de Amiens A. C. Bovendien heeft de Fransche Voetbal Bond reeds van eenige spelers o.a. van den wel bekenden oud-International Chariguès het verzoek gekregen om een licencle als beroeps voetballer tc mogen ontvangen. Men was duidelijk te merken, dat mevrouw San dersHerzberg hier voor een taak had ge staan, die haar te zwaar viel. Zij stond als vrouw tegenover iets, dat haar blijkbaar vreemd was. Wij mogen na de zeer goede opvoeringen, die wij van Vooruitgang hebben gezien, eischen stellen en aan die eischen voldeed deze voorstelling wel. Het individueele spel was behalve van den soldaat, die het frontverhaal deed al even zwak als het ensemble-spel! Wat bijvoorbeeld te zeggen van den dienstweigeraar, die zijn propagan distische redevoering hakkelend en stot terend, zich telkens ve-gissend en zonder eenig vuur uitsprak? Wij hooren deze solda ten wel in platte straattaal schelden en vloeken ,maar er gloeide niets in hun bin nenste! Alleen in het verhaal van het front klonk iets anders door en toen kwam er ook even stemming op het tooneel in die groep van luisteraars. Maar voor een stuk. dat een zoo sterk uitgesproken bedoeling heet te hebben, was dat toch wel bitter wei nig. Met „De Meid" kwam een werkelijk dra maturg aan het woord, maar ook in dit stuk stelde Vooruitgang mij te leur. De opvoe ring was niet te vergelijken zelfs met die van Ora et Labora en Uitkomst van den zelfden schrijver voor deze vereeniging. De oorzaak ligt hierin, dat de spelers in een mileu geplaatst werden, waarin zij zich veel minder thuis gevoelden. Annemle kreeg haar behoorlijk deel en in de vertolking dezer lang niet gemakkelijke rol was zeer veel goeds. Zij zei haar drastischen tekst dikwijls raak en scherp en qua typeering was deze „meid" ook heel verdienstelijk, al bleef het spel dan ook wat te veel op eenzelfde niveau. Maar in den heer en mevrouw de Pauw cn tante Bettina kwamen wij bepaald te kort. Zoowel in milieu-uitbeelding als in dra matisch spel. Hier lag de zwakke zijde van deze opvoering! En ook het tooneeltje met Dirk, den kruier, Carlien, zijn vrouw en Mina, het dochtertje, kreeg niet de volle maat! Dat had veel sappiger, levendiger cn reëeler gekund! Ik zou onbillijk zijn, wanneer ik niet er kende, dat „De Meid" bü het publiek de opvoering werd gegeven voor de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel een groot succes had, al was het dan ook voor namelijk het komische deel, dat insloeg. Maar Vooruitgang mag met dit uiterlijk succes niet tevreden zijn. Deze vereeniging, die verleden jaar een eersten prijs behaalde op den wedstrijd van arbeid er s-tooneelver- eenigingen, heeft getoond veel beter' te kun nen! Wij hopen Vooruitgang spoedig in be ter conditie te zien. J. B. SCHUIL. KON. LIEDERTAFEL „ZANG EN VRIENDSCHAP". Jubileum-Matinéc. Zondagmiddag was het Utrechtsch Man nenkoor Euterpe" de gast van onze jubilee- rende Liedertafel. „Euterpe" is relatief nog wel een heel jong zusje van onze krasse honderdjarige: het telt pas 33 lentes; maar het heeft toch reeds een eer vollen staat van dienst, al kan het natuurlijk nog niet op zulk een reeks schitterende onderscheidin gen bogen als Z. en V. De meeste zijner eereteekenen heeft „Euterpe" behaald onder de leiding van L. C. Keereweer, van 1896— 1910. Na dezen was Alphons Vrauken direc teur tot 1921; in 1922 volgde Lieven Duvosel hém op. De Stichtsche gasten werden door hun gastheeren in de vestibule van het Haar- lemsche station begroet met Poppels toast „Hoera, hoera, hoera; het Politie-muziek- korps, op het Kennemerplein opgesteld speelde het Euterpe-lied en zoo trok men vandaar in optocht via Wester-viaduct, Kruisweg. Kruisstraat, Barteljorisstraat en Groote Markt naar de Gemeentelijke Con certzaal. Een drietal rijtuigen waren voor besturen, feestcommissie en vaandels be stemd. Even na twee uur ving het gemeen schappelijk concert aan. „Euterpe" betrad heeft destijds die verzoeken afgewezen, wat eigenlijk niet geheel in den haak was. Im> mers waar de F.IF.A. aan de bonden de verplichting oplegt om ook het beroepsvoet bal te controleeren, kan een bond zich daar. aan niet onttrekken door te weigeren be roepsvoetballers te erkennen. De Fransche Voetbal Bond zou derhalve, nu blijkt dat er bij de clubs voldoende belangstelling bestaat voor beroepsspel. zich zelf en de clubs veel onaangenaamheden kunnen besparen, door zelf stappen te nemen om te komen tot een behoorlijke organisatie van het beroeps spel. Alleen indien de Fransche V. B. ze'.f de leiding in handen heeft, kan men zorgen. d-Jt beroepsvoetbal ten slotte toch een sport blijft en in dienst gesteld kan worden van het amateurisme. Het is nog steeds niet definitief zeker, dat Europa bij de wedstrijden om het wereld, kampioenschap niet zal worden vertegen woordigd. Hier en daar voelt men inderdaad wel, dat het toch eigenlijk onbehoorlijk is om eerst met vrijwel algemeene stemmen te besluiten de wedstrijden te Montevideo te doen houden en daarna zich en bloc van deelneming te onthouden. De stemming in Zuid Amerika is op het oogenblik niet be paald vriendelijk tegenover de F.IFA. en de Europeesche bonden en het zou best mo gelijk zijn. dat men de bedreiging om zich van de F.IFA.. af te scheiden, tot uitvoering bracht. Iedereen, die begrijpt, ■welk een mach tig wapen een wereldbond als de FIFA- op het oogenblik voor de bonden is om in eigen huis de macht in handen te houden, zal ook inzien, dat een verbrokkeling van de F.IF.A. ook een vermindering van de macht der landelijke bonden beteekent. In dien b.v. de Fransche clubs een zelfstandigen het eerst het podium en zong drie deelen uit de .Deutsche Messe" van Schubert. In deze muziek zit, zooals altijd bij Schubert veel vloelende melodie en wellluidendheid; maar zij bevat weinig tegenstellingen en beweegt zich steeds in nagenoeg dezelfde sfeer. In- tusschen was het goed gezien met een niet te moeilijk werk te „acclimateeren"; het toonpeil zakte toch nog wat, naarmate de temperatuur in de zaal steeg, en wel van D In „Zum Gloria" via Des in ..Zum Sancties" tot C Sn „Schlussgesang". Ook in het daar opvolgende werk van Suter „der Wachter" was het Utrechtsche koor nog niet geheel op dreef: in de tweede strofe maakten de bari tons een fout, die wel is waar niet tot ern stige verwarring leidde, maar voor den di rigent toch aanleiding was om de eerste beide strofen te doen herhalen, nadat het werk ten einde gezongen was. En die tweede maal ging het beter. Maar het is een compo sitie. die de uitvoerenden voor zeer groote moeilijkheden stelt, en daarom was het ver klaarbaar dat Euterpe vooral nu zij vóór het aangezicht van haar zoo veel oudere be roemde zuster moest optreden, de situatie niet geheel beheerschte. Niemand zal haar daarover een verwijt maken In elk geval is het „Magnificat" van Riga dat na de pauze kwam, door de Utrechters veel en veel beter gezongen. Riga's muziek ligt den zangers ook beter en de klank was hierin zeer goed. ook bij den regel „Et misericordla" etc., waar een tweetal solostemmen in verdubbelde be zetting naar voren kwam, waartegen de rest van het koor een mooien achtergrond vorm den. Van „Euterpe" waren het de H.H. Schil derman en Theo Smit, van Z. en Vr. de H.H. Hensen en Valent, die de solo-tenor- en bas-partijen zongen. Onze Liedertafel vertolkte vóór de pauze als noviteit den „Psalm VUT' van Peter Gielen. ook al een werk vol moeilijkheden, op meer dan bevredigende wijze en liet daar het ,Xied des Storms" van Dresden op vol gen; maar de muziek van Dresden heeft me nog niet duidelijk gemaakt welke inspiratie de componist uit de woorden van Jacques Perk eigenlijk ontvangen heeft. Na de pauze werd door den voorzitter van Z. en Vr. aan den voorzitter van „Euterpe" een herinneringsmedaille aangeboden; dat aanbieding en aanvaarding van gepaste woorden vergezeld waren, spreekt van zelf. Tot slot van dit concert vereenigden beide zangkoren zich op het podium, teneinde ge zamenlijk een viertal bewerkingen van Oud- Nederlandsche liederen uitValerius'Geder.ck- clanck, in bewerkingen van Lieven Duvosel, te zingen. Duvosel heeft in deze bewerkin gen een ruim gebruik gemaakt van de cano- nische imitatie, en daardoor soms interes sante contrapuntische verwikkelingen bereikt. In meer dan één heeft hij het middelste van drie coupletten naar de dominant-toonsoort getransponeerd, om dan het laatste weer in de hoofdtoonsoort-, doch ln andere combi neering of harmoniseering dan het eerste, te brengen. Deze bewerkingen zijn op zich zelve genomen zeer interessant, doch men moet ze natuurlijk niet beschouwen als voor -'gemeen gebruik bestemde zettingen der oude beroemde liederen. Daarvoor zijn ze te moeilijk en te gecompliceerd; ook raakt door de contrapuntische stemmen voering het harmonisch effect hier en daar op den achtergrond. Het zijn dus meer fantasieën op de oude melodieën, zooals Bach in zijn koraal-fantasieën en -voorspelen ons werken heeft nagelaten, die hij ook geenszins be doelde als vervanging van den eigenlijken koraalzang. De verschillende zangnummers werden luide toegejuicht; Duvosel ontving een bloemstuk en een lauwerkrans. Ook dit j'ubileumconcert was druk bezocht. K. DE JONG. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. GROOTE HOUTSTRAAT 15 TEL. 15497 SAVAGE WASCH- EN DROOGMACHINE f 300. heeft men vaak last van schrijnende handen Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol bond voor beroepsvottbal zouden oprichten, zou zoo'n bond steun kunnen vinden bij de Zuid-Amerikanen. Wederzijdschc toeren zou» den mogelijk worden en in ieder geval de Fransche beroepsvoethallers dan het zoo noodige internationale contact kunnen krij gen. Er trekken nog al eens Hongaarsóhe voet ballers naar Amerika, het 5s dan ook eenigszins te begrijpen, dat Hongarije er be> lang bij heeft met de Amerikanen op goeden voet te staan. Men wil zoo veel mogelijk trachten een breuk te voorkomen, daarom overweegt men nog of het niet mogelijk is een versterkt club-elftal naar Montevideo te zenden. Hierover worden op het oogenblik ernstige onderhandelingen gevoerd. Joego Slavic heeft zich officieel bereid verklaard, eveneens een elftal naar Montevideo tc zenden, indien een der andere Europeesche landen dat voorbeeld volgt. Mocht dus Hon garije te elfder ure besluiten alsnog een clubelftal te sturen, dan zal ook Joego Slavië van de partij zijn. De be&ende Weensche club Vienna heef: voorgesteld Oostenrijk te Montevideo te ver tegenwoordigen, wat nog zoo dwaas niet is. daar de Vienna voor dra laatsten interna tionalen wedstrijd van Oostenrijk niet min» der dan 6 spelers heeft geleverd. BUikhaar onder pressie van de andere groote Weensche clubs heeft het bestuur dat voorstel afge wezen. Nu w;l echur dc Vienna op eigen kosten naar Montevideo gaan en buiten mededinging aan het tournool deelnemen. Het elftal zal dan verder nog eenige wed strijden in ZuidAmerika spelen. Of dat plan werkelijkheid kan worden, zal moeten worden afgewacht. De voetballers in Joego Slavic beleven op het oogenblik merkwaardige dingen. Er zijn daar twee stroomingen. die trachten de leiding van den bond in handen te krijgen. De eene partij wil den hoofdzetel van der. bond in Zagreb houden, de andere wil dien overbrengen naar Beograd. Op een in No vember gehouden algemeene vergadering geraakten de gemoederen zoo opgewonden, dat de politie de zaal liet ontruimen. Verle den week is nu oen nieuwe vergadering bijeen geroepen. Teneinde de macht in handen te krijgen, hadden de heeren. die Zagreb als hoofdzetel wcnschten. in enkele dagen 150 nieuwe vcrecnigingen gevormd en die of ficieel als lid opgegeven. Deze vereeniglngen kregen stemrecht cn zonden dan ook een IVENS UIT RUSLAND TERUG. ZEER VERSCHILLEND ONTVANGEN. De Hollandsche cineast Jornes ïvens is van zijn reis naar Rusland teruggekeerd. Een correspondent van de N. R. Ct. heeft hem ge - interviewd. Het is ee,n heele tournée geweest zei Ivens en met zware bagage. Eigen werk: Zui derzee, De Brug, Heien. Branding en Regen (beiden van Franken en mij) en Nieuwe Architectuur. Dan ook afzonderlijk werk van Franken: Le Jardin du Luxembourg. Bon's Stad. Mai's Kristallen. En heel wat lichter teruggekomen Na de eerste vertooning ln Moskou kocht de Sowkino het meeste Nederlandsche werk Het oordeel was zeer verschillend, soms enuthousiast. maar gelukki? steeds zéér streng. Over het algemeen vindt men R^en b.v. veel te aesfhètisch en het succes van de Zuidereze is ook wel beïnfluenceerd door het feit, dat emn er graag een sociaal elament ln wil zien. Moskou Is daarbij veel steiler in de leer dan het Zuiden, b.v. Armenië, waar Mol's Kristallen een enorm succes hadden en waar het publiek veel argeloozer Is. De Oekraïn- sche regisseur Dolfsjenko toonde daarente gen een onverwachte liefde voor Branding. Frankcn's Jardin ging en in Petersburg prachtig In, terwijl men elders ..maar 'n tuin" als onderwerp nist gemotiveerd genoeg vond. In Petersburg werd Heien met buitegewoon applaus ontvangen. Maar je moet niet verge ten. dat Petersburg eigenlijk een half-Wes- tersche stad is. waar ze sinds P.ter den Groo- ten nog steeds op z'n Hollandsch bouwen. Aan het einde van dit jaar hoopt Ivens andermaal naar Ruslanud te gaan. Doch eerst wil hü een nieuw deel van de Zui derzeewerken maken, thans de „droogleg ging". JOHAN MESSCHAERT-MONUMENT. Zaterdag 24 Mei zaly te Hoorn een monu ment onthuld worden voor den zanger Johan Messchaert. ROTTERDAM EN HET KALI-CONTRACT. DE POLITIEKE ZIJDE. Enkele Nederlandsche bladen hebben be schouwingen gegeven naar aanleiding van de „Kali-puzzle". Nederland wil weten waar liet aan toe is. Het positieve bericht, schrijft het Alg. Handelsblad dat het besluit van den Rotterdamschen gemeenteraad niets meer aan den toestand kan veranderen en dat het contract vervallen is, zal bij velen en niet in het minst bij de Rotterdamsche ge meenteraadsleden de vraag doen rijzen, waarom B. en W. te Rotterdam niet duide lijk en openlijk verklaren hoe de zaken m haar werk gegaan zijn en hoe hot er op dit oogenblik precies mee staat. Waarom werd de behandeling van de over eenkomst met. dc S. C. P. A„ die contractueel vóór 15 Maart had behooren te geschieden, uitgesteld tot 3 April? Met welke motieven is de overeenkomst door de S. C. P. A opgezegd, en door welke directie, die van Mulhouse of die van Parijs? Wat zijn B. en W. voornemens om nu ver der te doen? Heeft de Rotterdamsche Raad voor niets vergaderd en iets gefiatteerd dat niet bestaat? De zaak heeft, dank zij den politleken aard der Belgische oppositie, voor Nederland na tionaal belang gekregen. De positie van Rot terdam moet onder die omstandigheden dui delijk worden gemarkeerd. Nederland moet weten, vervolgt het blad, wat de echte motieven waren. Die zullen voor ons waarschijnlijk niet pleizierlg zijn. Maar het is boter, dat wij precies weten waar vertegenwoordiger naar de vergadering. De Zagreb-partij had daardoor zoo'n groote meer derheid, dat men er van overtuigd was. dat zij de overwinning zou behalen. Toen echter de vergadering door den voorzitter was ge opend, trad een vertegenwoordiger van de politie naar voren om tc verklaren, dat deze vergadering ais een voortzetting van de eer ste beschouwd moest worden. De nieuwe vereenlgingen hadden dan ook niet alleen geen stemrecht, doch zelfs geen recht van toegang op de vergadering. De vertegen woordigers van de Zagreb-partij waren hier over zoo verontwaardigd, dat ze en bloc de vergadering verlieten. De aanhangers van de andere partij bleven, op bevel van de politie werd daarna de vergadering voort gezet. waarbij onmiddellijk besloten werd den zetel van den bond naar Beograd over te brengen. Het gekke van het geval is. dat de Zagreb* partij dat besluit niet wenscht te erkennen, waardoor de bond op het oogenblik eigen lijk in tweeën gesplitst is, zeer tot nadeel van den goeden gang van zaken. Binnen enkele weken moet de wedstrijd Joego-Slavië Bulgarije worden gespeeld. Nu hebben dc heeren te Zagreb aan de Bulgaren mede gedeeld, dat de wedstrijd te Zagreb zal worden gespeeld, de leiding te Beograd heeft daarentegen aan de Bulgaren bericht, dat de wedstrijd te Beograd is vastgesteld. Er moeten zelfs voor dien wedstrijd twee ver schillende vertegenwoordigende elftallen zijn opgesteld. Teneinde zich niet in moeilijk heden ie brengen, overweegt Bulgarij op het oogenblik om maar heelemaal niet naar Joego Slavië te gaan. Inderdaad prettige toestem den. Op het oogenblik is een vertegenwoordiger van de Amerikaansche Fall River Football Club in Engeland voor het organise eren van een toer van die Amerikaansche club door Europa. Men wilde een drietal wedstrijden spelen in Engeland en een achttal op he vasteland. Hij is er evenwel niet in ge slaagd de toer tot stand te brengen, daar de Amerikaansche eischen te hoog geacht werden. In het volgend seiioen zal men echter een nieuwe poging doen. Deze vertegenwoordi ger deelde het een en ander mede over voet bal bij kunstlicht in Amerika. De belangstel ling daarvoor neemt geregeld toe. Men heef: in den laatsten tijd nog verbeteringen in de verlichting aangebracht, zoodat het pu- wlj aan toe 2ijn. en waarom. Verwaarloost de rcgcerlng Rotterdam? Het Utrechts Dagblad behandelt vooral dc politieke zijde van de kwestie. Deze openbaart op ongezochte wijze wederom dc werkelijkheid ln de Nederlandsch-Belgtsche betrekkingen, schrijft het blad. Uit de mededeelingen van de Fransche Kalimaatschappij zelf blijkt ten duidelijk ste dat Rotterdam èn door zijn ligging ca door de bewerktuiging zijner havens en in richtingen. de aangewezen uitvoerhaven is voor de kali-producten. Wat zien wij echter geschieden? WU zien Antwerpen aanspraak maken op vestiging van den stapel, uit hoofde van politlek-Bel- gische overwegingen. Ja. de openhartigheid waarmede sommige regoeringsgezinde Vlaamsche bladen in België met monopolie voor Antwerpen eischen als belooning voor den door België aan Frankrijk verleenden politleken steun is verbijsterend. Openlijk wordt het in België u'.tgesprok.-n dat. wanneer Frankrijk voor zijn kali de uit voer haven zou kiezen die het meest oecono- m!rch Ls, België bij een volgende gelegen heid zal hebben tc overwegen, welke hou ding het in politiek en militair opzicht zal aannemen. „Geen Fransche kali. geen Vlaamseh bloed", schijnt het devies te zi. t. Rotterdam zal den strijd niet kunnen vol houden zonder den steun der rijksregeerlng, schrijft het blad verder. Antwerpen geniet den cordialen steun der Belgische regeering en der Belgische diplomatie. En terecht Ls er op gewezen, dat dc Rotterdamsche haven dien steun volkomen mist. Het blad concludeert naar aanleiding van de afzijdigheid der regeering: de vraag rijst opnieuw: of niet de behartiging der handels- aangelegenheden elders beter gehuisvest ls dan bij buitenlandsche zaken. SPORT EN SPEL. Kano-sport te Haarlem. Hoe staat het met dezen tak van sport ln Haarlem? Het praktisch resultaat van het winter werk zal daar over een gosd maandje het antwoord wel op geven. Er is getracht de hier en daar rondzwer vende kanoisten met tal van typen kano's te vereenigen. Het initiatief der Haarlemsche Zeilvereeniglng heeft voorlooplg. zooals we reeds in 't vorig najaar konden meedeelen, een vrij flink succes gehad. De toen opge richte Haarlemsche Kanoverecnlglng is voor spoedig gaan groeien, zij telt reeds veertig leden. Een groot deel daarvan Is onder deskundi ge leiding aan het bouwen gegaan en met schitterend resultaat. Nu volgt straks (weer onder serleuse lei ding) de praktische oefening op het water. Verscheidene leden, die reeds de kano-sport beoefenden, zullen zich in hun nieuwe kano, gebouwd volgens beproefd systeem, direct op hun gemak voelen. De nieuwelingen waar onder ook vrouwelijke enthousiasten zul len op oen warmen dag den vuurdoop on dergaan. In een twee persoons toerkano. die voor een beginneling zeer zeker de aangewe zen kano is zal dat betrekkelijk meevallen. Een eerste vereischte is en blijft natuurlijk, dat men het zwemmen machtig is. Enkele kanoisten hebben zich gedurende den winter daartoe nog eens extra geoefend. „Maar ls de kanosport dan niet verschrik kelijk gevaarlijk? Het zijn zulke kleine kist jes!". wordt vaak gezegd, Als de adsplrant- kanoïsten zich oefonen onder goede leiding (en daarvoor zorgt dc Haarlemsche Kano- vereeniging) dan is het gevaar echter al zeer miniem. Op de fiets langs de overdrukke wegen ls het. heel wat gevaarlijker, dan op het rustige waterzonder stol' zich te laten drijven cn te genieten van waterpartijen, enz. Ouders, die nog twijfelen, die hun kinde ren .welke kunnen zwemmen, dc kanosport nog niet willen laten beoefenen, moeten eens komen kijken, zoodra er weer een de monstratie gegeven word. Öndertuschen is het bestuur der H. K. V. te allen tijde bereid om de meest mogelijke inlichtingen te geven, het adres is Rcitz- straat 90, Haarlem Noord. Ook in Haarlem, evenals in de Zaanstreek, Amsterdam en ander centra, kan en moet de kanosport ingang vinden! Het woord is aan de Jongelui! bliek de wedstrijden thans uitstekend kan volgen. Hij vertelde, dat plassen op het veld het eenige beletsel waren voor het doorgan van den wedstrijd daar dc plassen te veel het licht weerkaatsten. Overigens was de verlichting zoo krachtig, dat ze ook door vrij hevigen regen heen drong. Het spelen van de nationale Amerikaan sche sport, baseball, is bij kunstlicht niet mogelijk. De eigenaren van dc groote base. ball-ploegen voelen echter heel veel voor voetbalwedstrijden bij electrische verlich ting. daar zc hierdoor in staat zijn hun ter» rclncn ook des avonds rendabel tc maken. Verwacht wordt dan ook dat zij spoedig maatregelen zullen nemen om naast hun baseballploegen ook voetbalelftallen te vor men. om zoodoende hun terreinen winstge vender te kunnen exploltceren. Natuurlijk zullen dat uitsluitend wedstrijden voor be« roepsvoethallers worden. Men verwacht in de toekomst dus groote vraag naar beroeps- voctballers. een mededecling, die men ;n Engeland niet zoo aangenaam vond. daar men de goede spelers liefst zelf houdt. In Athletic News vind ik eenige be langwekkende opmerk.ngen over het spel van de Arsenal, het elftal, dat tegen Hudders- flc'.d Town in den eindstrijd voor de Cup zal spelen. De Arsenal heeft de gewoonte om, zoodra men een voorsprong heeft verkregen, zich hoofdzakelijk tot verdedigen te bepalen. In het grootste gedeelte van den laatst>;n Cupwedstrijd, speelde de Arsenal met drie voorwaarts en trad de spil op als back, soms was hij zelfs achter de backs. Athletic News wijst er op. dat journalisten uit alle deelen der wereld den eindwedstrijd zullen bij wonen, welke heeren een clgcnaardlgen in druk van het Engeische spel zullen krijgen Indien dc- Arsenal ook dan deze takttek volgt. Het blad ls van meening dat. indien toevallig de Arsenal ln het begin van den wedstrijd een doelpunt mocht maken, de strijd verder als kijkspel niets meer waard zal zijn. Het zou het zeer betreuren indien de Arsenal ook ln dozen wedstrijd de W for matie in toepassing zou brengen en daar mede aan liet buitenland een geheel ver keerden indruk van het Engeische voetbal zou geven. O.nwillekeur.g zullen de vreem delingen den Indruk «krijgen, dat het Engei sche voetbal 200 diep gezonken is ais e«n elftal als de Arsenal, da: duizenden ponden hoeft gekost, zulk minderwaardig voetbal laat zien- C. J. GROOTHOFF. Krijgt Frankrijk beroepsvoetbal Een aantal Fransche clubs beeft over bet oprichten van een bond voor berocpsvoetbal beraadslaagd- De Fransche V. B- het aangewezen lichaam voor de organisatie. Nieuwe plannen voor Europeesche deelneming aan de wereldkampioenschappen. Merkwaardige toestanden in JoegosSlavia. De politie mengt zich in de organisatie. Voetbal bij kunstlicht in Amerika- -Groote belang stelling Van de baseballmagnaten. Men verwacht groote uitbreiding van Het Amerikaansche beroepsspel. Het spel van de Arsenal-

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 13