BUITENLAND HET DUITSCHE KABINET EN DE AGRARISCHE QUAESTIE. Gandhi's lijdelijk verzet. IN- EN UITVALLEN. MUZIEK SCHILDERWERK LANGS DE STRAAT. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 8 APRIL 1930 TWEEDE BLAD Overeenstemming bereikt. Onnaspeurlijke religieuze motieven. Omstandigheden die 't vraagstuk gecompliceerd maken. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld: Het Rijkskabinet heeft zich in de zitting van gisteren onder voorzitterschap van Rijkskan selier Dr. Brüning, beziggehouden met de agrarische problemen op grond van een voor stel van den Rijksminister voor voedselvoor ziening en Landbouw inzake een „wet tot be scherming van den landbouw". Na debatten, die eenige uren duurden, is men erin ge slaagd principieel tot overeenstemming te komen. Onze belangstelling blijft meer dan ooit uitgaan naar het Indische mysterie, be lichaamd in den persoon van Gandhi, en interessanter nog gemaakt door de vraag welke houding Engeland ten opzichte van deze subtiele quaestie moet aannemen. Bij de voortgezette schending van het zout monopolie door Gandhi is het te Aat-Guja- rat tot ernstige botsingen met de politie ge komen. Toen deze trachtte besiag te leggen op het clandestien gefabriceerde zout, ont stond er een vechtpartij, waarbij twee poli tiebeambten gewond werden. Twee belha mels werden gearresteerd. Aan de kust van Bombay 'en ook in andere plaatsen hebben kleine groepen de zoutwinning uit de zee voortgezet. De tactiek der regeering is erop gericht zoo veel mogelijk de leiding der be weging te treffen. Drie der voornaamste me dewerkers van Gandhi zijn wegens schen ding van het zoutmonopolie tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Bij de uitspraak van het vonnis verklaarde Gandhi, dat hij niets anders van de regeering verwacht had. Hij is bereid zich aan den Onder-Koning te onderwerpen indien deze het zoutmonopolie afschaft. Dit bericht maakt den toestand voor ons nog onbegrijpelijker. De Engelsche regeering kan toch niet voortgaan, met de arrestaties van leiders, terwijl zij Gandhi blijft sparen! Voor het spoorwegstation te Bombay had den samenscholingen plaats van stakende spoarwegamployés. De uit verscheidene dui zenden personen bestaande menigte nam weldra een dreigende houding aan, waarop de politie van de wapens gebruik maakte. Een persoon werd gedood. Hoeveel facetten het schier ondoorgrondelij ke Britsch-Indische vraagstuk heeft moge nog blijken uit het onderstaande: Gisteren deelden wij al mede, dat het handje zout dat Gandhi des morgens te half zeven vergaarde, voor 425 roepijen (384 gul den) geveild werd; kooper was een million - nair uit Ahmedabad, die hem op zijn moei lijken hongevmarsch heeft vergezeld. Dit geeft ons weer een idee van de wezen lijke strekking van Gandhi's leiderschap! Men moge over hem oordeelen hoe men wil, een feit is het, dat deze Britsch-Indler, een suggestieven en grooten invloed heeft op zijn volgeüngen, die hem blindelings in de armoe de volgen. Gisteren hebben wij ook medege deeld, dat de dorpelingen op het voorbeeld van Gandhi zout gingen vergaren in een kreek. Hun voorraad werd door de politie in beslag genomen, doch het ging daarbij heel gemoedelijk toe. De dorpelingen boden name lijk lijdelijk verzet door op het zout te gaan zitten, zoodat de politie genoopt was hen er zacht kens af te tillen. De vrijwilligers van Gandhi waren inmiddels bezig met zeewater aan te voeren en dit te koken om het zout er uit te bereiden. De oorspronkelijke bedoeling van Gandhi was de wet te overtreden door de zoutafzettingen te bewerken die door den vloed op de modderbakken worden achterge laten. Doch de politie was hem voor, sedert 10 Maart waren er te Dandi 70 man politie gestationneerd, door de afzettingen met de modder te vermengen. Terwijl elders geweld met geweld vergolden wordt (men leze de berichten uit Bombay) handhaven de aanhangers van Gandhi het parool der geweldloosheid, wat hun makkelijk moet vallen, omdat hun godsdienst geweld loosheid oplegt. En juist deze en dergelijke finesses, maken deze zaak zoo buitengemeen gecompliceerd en moeilijk. L. A. Het overlijden van de Koningin van Zweden. ROME. 7 April (VT.) De acte van over lijden van Koningin Victoria van Zweden werd hedenochtend namens den Zweedschen Minister-President door den Kanselier der Legatie onderteekend. Het stoffelijk overschot, dat dcor den lijfarts Munthe gebalsemd is. rust thans in de V.'.la .Bvecia". onder de Nationale Zweed- sche kleuren in een met witte zijde gedra peerde kist. Koning Gustaaf heeft op den deksel van de kist een eenvoudige tijd tafel laten aanbrengen met het opschrift: „Drottning Viktoria 1362 tot 1930". Alvorens de kist gesloten werd vertoefden Koning Gustaaf. zijn zoon Wilhelm en zijn klein dochter Ingrid nog gerurmen tijd in stille overpeinzing bij het stoffelijk overschot der vorstin. Naar thans is komen vast te staan zal de overbrenging van de kist naar het station op Woensdag te 12 uur 's middags plaats hebben. Aan den rouwdienst in de Duitsche Kerk zullen behalve de leden van het Zweed- sche Koningshuis, ook de Koning en Konin gin van Italië, Prinses Johanna, de Prins en Prinses van Hessen en Mussolini deelnemen. Naar gemeld wordt heeft de Koning van Spanje evenals Koning Victor Emanuel met zijn geheelë hofhouding den rouw aangeno men. Generaal Unt overleden BERLIJN, 7 April (VD.) Naar Ber- lijnsche bladen uit Reval melden, is de gar nizoenschef, generaal Unt, heden aan de gevolgen van een Donderdag j.L door een onbekenden dader gepleegden aanslag waar bij hij door een revolverschot gewond werd, overleden. Henderson en de Egyptische onderhandelingen. In antwoord op een vraag over de Engelsch- Egyptische onderhandelingen zeide minis- ter Henderson in het Lagerhuis, dat men goeden voortgang maakte met de besprekin gen. De afgevaardigde Sanithers vroeg, of er bij de Egyp:ische delegatie ook een lid was, dat betrokken was geweest bij den moord op Sir Lee Stack, den Engelschen opperbevel^ hebber in Egypte. Henderson antwoordde: Die vraag vloeit niet uit de voorgaande vraag voort. Ik heb de namen van de ge delegeerden in het Huis openbaar gemaakt en er is geen verandering aangebracht in de afvaardiging van Egypte. Dit is het eenige antwoord, dat ik geven zal. (Hbld). MacDonald over artikel 16 van het Statuut. LONDEN, 7 April (VD.) Bij de voort gezette vergadering van het Lagerhuis deelde Mac Donald hedenavond mede aangaande de interpretatie van artikel 16 van het Volken bondsstatuut, dat wanneer dit artikel gere- interpreteerd zou worden hij andere leden van den Volkenbondsraad zou raadplegen en het Huis de gelegenheid geven de zaak te beschouwen, alvorens tot een dergelijke re- interpretatie zou worden overgegaan. Hij deelde mede, dat het voor de regeering om mogelijk is, trouwens voor iedere regeering van gedachte te wisselen om haar gedachten te kennen te geven omtrent een artikel dat zoo vaag vervat is als het onderhavige. In Locarno verlangde Duitschland garanties voor de verplichtingen welke het zou aan gaan, wanneer het tot den Volkenbond toe zou treden. Bij die gelegenheid werd het artikel geïnterpreteerd door de landen die daar behalve Duitschland waren vertegen woordigd, waarbij de interpretatie werd ge geven in een taal, die niet bij het Volken bondsstatuut was gebezigd. Dit antwoord werd Duitschland overhandigd en goedge» keurd als zijnde een annex van het ver drag. Niemand weet beter dan locker Lamp- son zelf dat geen enkele premier of mi» nister van Buitenlandsche Zaken een ver klaring kan geven van hetgeen door hem gevraagd wordt. Macdonald voegde hieraan- toe dat wanneer de partijleiders hem zouden raadplegen, hij hun volledig van den stand dezer aangelegenheid zou op de hoogte stellen. Dit zou voor hen niet mede brengen dat zij hem zouden moeten steunen, doch hun de moeilijkheden waarmede hij te kam pen heeft doen begrijpen. Sir Samuel Hoare, conservatief, deelde mede, dat hij de door den premier gegeven wenk ter kennis zou brengen van Baldwin, die heden verhinderd was. Lloyd George, de liberale leider nam even» eens het. voorstel aan, aangezien het wensche- lijk was, dat de buitenlandsche politiek niet het voorwerp zij van een oneenigheid tus- schen de partijen. Locker Lamps trok vervolgens zijn voor- stel in. Fransche belastingverlaging. In het Fransche ministerie van binnen- landsche zaken is een bijeenkomst gehouden onder voorzitterschap van Tardieu om de groote lijnen vast te stellen van de nieuwe plannen tot belastingverlaging, welke de reeeering het parlement zal verzoeken vóór het Paaschreces te ratificeeren. De nieuwe belastingvermindering zou een bedrag van 1 1/2 milliard omvatten. De Vlootconferentie. PARIJS. 7 April (B. T. A.) Tardieu heeft hedenochtend een langdurig onderhoud ge had met Briand, die hem oo de hoogte bracht van den stand der onderhandelingen ter Vlootconferentie. Na afloop van het onderhoud spraken Tardieu en Briand het gerucht tegen dat de laatste naar Parijs was gekomen om nieuwe voorstellen der Britsche regeering inzake de veiligheid over te brengen Tsjang Kai Sjek's verdediging. Volvens e*n N.T A.-bericht wordt gemeld, dat Tsjang Kal Sjek onlangs met- succes on derhandeld heeft met vertegenwoordigers der aan de Noordkust gestationneerde vloot en met vertegenwoordigers van Mantsjoerije. De vloot zou zich bereid hebben verklaard Tsingtau voor de centrale regeering bezet te j houden om te verhinderen, dat er wapens en ammunitie geleverd worden aan de troe- I oen van generaal Jen. De regeering van Mantsjoerije moet zich verbonden hebben de Noord-Chineeschc troepen te bedreigen. TOONEELJUBILEA. De mislukking van het plan tot stichting van een monument voor Louis Bouwmeester behoeft niemand te verwonderen, die de toestanden in de tooneelwereld kent. Tijdens Bouwmeesters leven is het publiek zoodanig laat ons maar zeggen bezig gehouden mei gedenkdagen van zijn persoon, dat het na zijn overlijden daarvoor niet meer warm te krijgen was. Deze opmerking is waarlijk niet cynisch bedoeld. Ofschoon de tooneelspeler half van geld (als een gewoon mensch» en half van roem leven moet, zou hij of zij niet zoo vaak jabi.eeren, wanneer de gespannen toes.an- den in Nederland het niet noodlg maakten, telkens bijzonder reclame te maken. Daar voor dient dan een jubileum van een van de sterren. Heijermans, die eens een tournée met zijn gezelschap maakte met „Op Hoop van Zegen", heeft zich in dien geest onver holen uitgelaten en wie wel eens behoord hebben tot een huldigingscommissie ter ge legenheid van zoo'n tooneeljubileum, ken nen de waarde daarvan, in geld uitgedrukt, maar al te goed. Bij een van de laatste ju bilea van Bouwmeester te Haarlem was er zoo weinig bijgedragen, dat alleen de kosten betaald konden worden en er voor een ca deau niets overschoot. Hij had graag een jachthond gewild, maar daaraan viel natuur lijk niet te denken. Het comité moest zien er mee vergenoegen, hem een afbeelding van een jachthond in lijst te vereeren, die hij in boosheid achter de coulissen liet staan. 't Was niet omdat er voor Bouwmeester geen belangstelling bestond. Toen eenlgen tijd vroeger Orelio, destijds op het toppunt van zijn zangersgiorie, een jubileum vierde, waren de bijdragen van de zoogenaamde tooneel- en muzlekvrienden even poover. Met moeite kon wat er omheen hing betaald worden, maar voor een huldeblijk schoot er geen cent over. De bekende schilder de Bock leefde toen nog. Hij was een vereerder en een vriend van Orelio en schonk graag voor zijn feest een mooi schilderij. Zonder deze gelukkige omstandigheid zou de huldigingscommissie met leege handen als bij Bouwmeester op het tooneel gestaan hebben Wie is hier de schuldige? Het publiek, dat maar niet eindeloos voor jubilea van too- neelkunstenaars opgedraaid worden kan, of de artisten zelf, die zich vaak meer slacht offer van de kas, dan feesteling van zich zelf voelen? De toestand in Roemenië. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Roeme nië: Op gezag van de Roemeensche bladen Facla en Adeverul waarvan met name het laatste voor een goed Ingelicht orgaan door gaat, hebben wij eenigen tijd geleden mel ding gemaakt van een blijkbaar ernstig con flict, dat tusschen den minister-president Manlu en den Roemeenschen regentschaps- raad zou gerezen zijn. Manlu zou zelfs zijn ontslag hebben aangeboden. De meeste cor respondenten van buitenlandsche bladen te Boekarest hebben dit bericht weergegeven, dat overigens ook ln een groot deel van de Roemeensche pers is verschenen. Kort daar op gaf het offlcietise nieuwsagentschap Ra- dor een tegenspraak, die echter uitsluitend voor het buitenland was bestemd, en de Roemeensche pers niet ter beschikking werd gesteld. Daaruit meent men nu de gevolg trekking te kunnen maken, dat er toch wel wat van waar geweest moet zijn. Inderdaad wordt in politieke kringen toe gegeven, dat de betrekkingen tusschen re geering en regentschapsraad niet van de beste zijn. De regeering heeft met groote be slistheid verklaard, dat er in Bessarabië geen communistisch gevaar bestaat. Toch is er een onderzoek Ingesteld, waaraan de Inspec teur-generaal van het leger, generaal Peta- la, de majoor van den generalen staf Stefley, en de adjudant van het lid van den regent schapsraad patriarch Miron Christea, ma joor Dimitrescu, deelnamen. De laatste werd overal min of meer ontvangen als vertegen woordiger van den regentschapsraad. Merk waardig is nu. dat het rapport van generaal Petala over zijn bevindingen ter plaatse ge heel andere dingen vermeldt, dan men na de verklaringen der regeering had meenen te kunnen verwachten. Kort geleden hield Prins Nlkolaas op een banket van officieren een rede. waarin hij verklaarde, dat in Roemenië het leger de eenige fatsoenlijke organisatie was. Maniu bleef het antwoord niet schuldig; prins Nl kolaas wilde opperbevelhebber van het leger worden. De regeering stelde zich op het standpunt, dat deze titel uitsluitend aan den koning toekomt. Toen werd het bericht gelanceerd, dat er een generalissimus zou worden benoemd. Hierop reageerde de regeering met de me- dedeeling, dat daarvan slechts sprake kon zijn in geval van oorlog. Zoolang Maniu over een sterke parlemen taire meerderheid beschikt, mag de betee- kenis van dergelijke wij vingen natuurlijk niet worden overschat. Een grooter gevaar schijnt voor Maniu en de zijnen daarin te liggen, dat zij blijkens de resultaten van de jongste gemeenteraadsverkiezingen, waarin zij een minder gunstig figuur maakten dan in December 1928. iets in populariteit begin nen te verliezen, terwijl ook in den boezem der partij zelf tusschen de nationalisten van Maniu en zaranlsten van Mihalachi een ze kere afgunst merkbaar schijnt te worden. De Amerikaansche olie boringen in Saksen. NEW YORK. 5 April IÏBJ De heer Pet'igrew, president van de Petroleum Research Corporation, de grootste onafhan kelijke onderneming voor de exploratie van oliebronnen ter wereld, heeft, naar aan» leiding van de berichten, die in de laatste dagen in de pers verschijnen over Ameri kaansche boringen naar olie in Beneden- Saksen een aantal Duitsche persvertegen woordigers in een onderhoud uitvoerige mede, deelingen gedaan over de North European Oil Corporation. Pettigrew verklaarde, dat deze onderneming geen enkele relatie met de bestaande olieconcerns heeft doch geheel met onafhankelijke belanghebbenden werkt. De optie op 51 procent van de aandeelen is dan ook gegeven aan de Cities Service Cor poration. de Doherty-groep dus. die 200.000 dollar betaald heeft. Prettigrew bleek zeer op timistisch te zijn ten aanzien van de mo gelijkheden om in Duitschland op grooten schaal olie te winnen, doch wees tegelijker» tijd op de moeilijkheden bij het noodzakelijke en uiterst kostbare voorbereidende werk. Meer dan een kwart millioen dollar is in de afgeloopen tien maanden reeds besteed aan onderzoekings-doeleinden en in de komende anderhalf jaar zullen nog wel een tien mil lioen dollar noodig zijn. Daarvan zal men alleen reeds voor seismografische onderzoe kingen in Oldenburg in den komenden zo - 1.25 millioen noodig hebben. Elke bc t kost 100.000 dollar en slechts met twee op oe honderd boringen heeft men gemiddeld succes. De eerste bron. die werkelijk rijkelijk olie geeft-, zal men misschien pas na drie jaar vinden. Daarom is voor de exploratie van een oliegebied een reusachtig kapitaal noodig, dat alleen Amerika kan opbrengen. De ervaring in de Vereeni?de Staten leert, aldus vertelde Pettigrew erbij, dat drie kwart tot zeven achtste van de totale waarde der geproduceerde olie anderen dan den produ centen toevloeit in den vorm van belas in gen schadevergoedingen, pachlrenten en arbeids loon. De North European OU Corporation heeft tot nog toe 650.000 hectaren gepacht. ZIJ kan echter nog beschikken over andere weide gronden. Tweehonderdduizend aandeelen der Maatschappij circuleeren op de beurs. De rest is in vreemde handen. Daarvan werden 500.000 aandeelen gecontroleerd door de Petroleum Research Corporation, DAJOS BELA. Voordat ons het voorrecht gegund werd onder de betoovering van Dajos Beia's Amati-viool te komen heeft hij of heeft zijn impresario een ander instrument: de gran cassa of groote trom met virtuositeit be speeld. We kregen autobiografische bijzon derheden van Dajos. vernamen van zijn studie, zijn gages (de hoogste!), zijn wereld reizen; en de sterren die hij hier en daar oppikte van de millioenen gramofoonplaten. die zijn roem verkondigden, zoodat we in 't vervolg op ae wijze van het slotkoor van het eerste deel van Haydn's „Schöpfung" zou den kunnen zingen: Die Platten erzahlen die Ehre Dajos' Ein „Band" von lauter Sternen 1st sein Instrument". Maandagavond hebben we nu den gewel dige in al zijn heerlijkheid kunnen zien en hooren fel verlicht door een van de cabine uit geprojecteerden stralenbundel, die de schaduw van de Sousaphon als een zwart hemellichaam afteekende op de speeltafel van het orgel, die ongelukkigerwijze juist dik in de plamuur zat. Over 't algemeen is 't nog al mee geval len. Dajos speelt misschien onvergelijkelijk mooi viool, maar we hebben daarvan Maan dagavond nog niet de verpletterende be wijzen gekregen. Wèl, dat hij speelt als een echte „Stehgeiger" met temperament en routine. En zijn orkest is voorzeker goed in het genre. Het genre, dat is jazz, en jazz is nu eenmaal geen muziek als andere. Jazz is wel een verschijnsel van onze haastige, vermechaniseerde eeuw, waarin men voor de kleinkunst der oude meesters geen geduld heeft en voor de sentimenteele ontboezemin gen der rococo-periode te nuchter is. Stel u een Rhijnvis Feith, ee nBakker Korff in de zen tijd voor! De Jazz is een afspiegeling van onze da gelij ksche gewaarwordingen en genietingen: zij stampt en loeit en gilt en brult en onder dat alles gaat het rythme onverstoorbaar als de groote machine eener fabriek en tik ken de syncopen als de kleppen der cylin ders. Onder de verschillende instrumenten be kleedt de verstopte trompet een zeer belang rijke plaats: zij is zooveel als de prima don na. Het resultaat van de verstoptheid is een geluid dat zweemt naar de stem van Passy- cat in Maart en geeft dus lente-impressies. Even belangrijk zijn de Saxophones en het slagwerk. Zoo'n jazz-slagwerklst is een virtuoos, die minstens vier handen en drie beenen moet hebben. Die van Dajos' orkest had nog twee handen extra waarmee hij de vibraphoon bespeelde! Trouwens al de leden van zoo'n orkest zijn in zekeren zin virtuozen op hun instrumenten, waarvan zij er ge woonlijk elk meer dan één meesterlijk han- teeren. Saxophoon en clarinet is een gewone, verwante combinatie, saxofoon en bandoneon (een groote harmonica) een minder verwante. Verschillende solisten hebben we Maandag avond gehoord. Vooreerst den leider zelf. ^ok zijn concertmeester Arno Lewitsch; dan den trombonist Kai Michelsen, den zanger Alfonso Beltran, die ook gitaar, castagnetten en tam- bourijn bewerkte en bij 't slotnummer .Madrid op het podium zich zóó levendig bewoog, dat ik vreesde dat hij met Dajos Bela in bot sing zou komen. Zijn zang was niet mooi, en zijn composite was zeer triviaal, maar zijn succes was enorm. Mooi was de solo van de basclarinet, en zeer voortreffelijk het pianospel van Franz Grothe en Rex Allan. De eerste had boven dien een aanmerkelijk deel der arrangemen ten bezorgd. Er was eigenlijke jazz muziek, er waren ook bewerkingen van bekende melo dieën van vroeger. Van de eerste was no. 7, de Gigolo- fantasie wel een der beste num mers, een stuk waarin van moderne harmo niseering een gelukkig gebruik gemaakt is; van de andere had de potpourri uit Offen» bach's „Orpheus in der Unterwelt" een reus achtig succes. Het programma begon ook met een potpourri, daarna kwam een wals. dan een gezwinde marsch, vervolgens zang (tango) dan een stuk welks titel ik niet beereep en dan Offenbach. Na de pauze een zeer virtuoos: „Ich hab' kein Auto (wat moet dat worden als-ie er wèl een heeft!), en een trombone-solo die „Rauf und Runter" heette, maar waarbij de solist zijn beugel integendeel slechts Vorn und Hinten bewoog en nog veel meer. In vergelijking met Whiteman's orkest was de virtuositeit der leden van Dajos' orkest niet zóó sterk sprekend of Individueel op den voorgrond tredend, maar er was rythme en zuiverheid van stemming en een entrain als of ze 't allen louter voor hun plezier deden. Dat entrain en dat rhythme werkten aan stekelijk: er was een uitbundig succes na elk nummer in de volle zaal, en een deel der jeunesse dorée, die tegenwoordig zelve veel jazz beoefent, was opgewonden als bij een voetbalwedstrijd en zou, geloof ik. de hoe den in de lucht gegooid hebben, als ze die by zich had gehad. En Dajos dirigeerde, pre cies andersom dan een ander, maa- de zaak liep perfect. Met een bisnummer werd aan de gewel dige ovaties tegemoet gekomen. K. DE JONG. INGEZONDEN MEDEDEELIN'GEN a 60 Cts- per regeL VRAAGT VOOR UW BINNEN- EN BUITEN FIRMA J. HEYDANUS Zn KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60 rd Tal. 11361 tm 812 «a 1^-5. Zatard. 8— 1 T Serenade. Daarboven, voor het raam van een over bekende lunchroom in de Amsterdamsche Ka'.verstraat zaten twee van de aardigste Amsterdamsche meisjes die men zich maar denken kan; de een was blond, de an '.er bruin van haar. Met vrooiyke en belang stellende blikken keken zij neer op de avonc-- ïyke voorbijgangers in de interessantste straat van de hoofdstad. En in een café tegenover de lunchrxun schepten een stuk of zeven jongelui den bcei 'n héél klein beetje op. O. 't bleef nétjes, hoor. Want ovcr-dc-schreef-gaan zou in dat café (óók al van ouds bekend) zeker niet '.yn geduld. Maar de Jongelui van wie eenigen rare mutsen op hadden, die deden denken aan de baretten der Schotschc Hoogland :s hadden een pdar passen gedaan over de grens die de nuchterheid scheldt van 'iet terrein dier luchthartige onnadenkendheid, welke het gevolg Is van het stevig r*brui< van opwekkende dranken. Eindeiyk schuifelden zy. met eenlgszins on zekere bewegingen, het café uit, luidruchtig pratend en lachend. U herinnert u de blonde en de bruine? Wie Amsterdam kent begreep dat hier contact zou volgen. Weldra wuifden zeven handen een hartsiy- ken groet toe aan de jonge dames van c!e lunchroom, die vrooiyk en aanmoedigend te rug knikten. Twee jongelui maakten zich daarna los van de wuivende groep en amu seerden zichzelf en de voorbybangers terst eenigen tyd door zich door dc draaide ir;n van de luchroom die inrichting in en uit te laten gooien, zooals dat in Amerikaa"~che filmkluchten te doen gebrulkeiyk is. Toen verdwenen zy in de lunchroom om kort daar na op de eerste verdieping achter de ram»n te verschynen. waar hun door de blondine en de bruine blykbaar een niet onvriendelij ke ontvangst bereid werd. Nu wilden de vijf achtergeblevenen zich ook niet onbetuigd laten. In zulke oogen- blikken treedt by een groep altyd vanzelf een leider naar voren. Zoo ook hier. De grootste van het vyrtal rukte zich het baret achtige hoofddeksel van het hoofd, nam zyn wandelstok schulns-dwars vóór zich. aLs was het een guitaar en begon op denkbeeldige snaren te tokkelen. Het werd een serenade in optima forma, tot groot vermaak van de aanminnige luisteraars daarboven en ook van de wandelaars in de Kalversïraat, die zich natuuriyk dit pretje niet lieten ont gaan. De jongelui brachten „vyfstemmig" op niet onverdiensteiyke wyze (hun toestand in aanmerking genomen) eerst een fragment van het Bruidslied uit ..Lohengrin" ten gc- hoore en daarna „Ich hab' mein Herz in Heidelberg verloren". Het aantal luisteraars groeide steeds aan Maar toen naderde een spelbreker in den vorm van een Amsterdamschen agent. Met één blik overzag hy de situatie. Vastbera den stapte hy op den Leider af. maakte nam met een paar korte woorden duideiyk dat serenades, waarvoor vooraf geen verlof is gevraagd, niet kunnen worden toegelaten, pakte hem, toen hy lulde protesteerde, *U den arm en leidde hom een zystraat in. De vier anderen volgden. Plotseling draaiden de deuren van de lunchroom snel rond en wierpen de twee galante jongelingen die boven geweest wa ren, uit. zy holden hun vrienden achterna. Met veel tact en kalmeerende woorden lood ste de agent het geheele stel het Rokin op. De Kalverstraat had weer haar gewoon aanzien. Boven ln de lunchroom zaten nog de twee meisjes. Alleen. J. C. E. DE BESSADOWSKI VAN STOCKHOLM? Te Stockholm doet zich een geval voor. hetwelk herinnert aan de zaak-Bessadowski te ParUs, aldus het Hbld. De Sovjctregeerlng heeft nl. den eersten gezantschapsraad van het Russische gezantschap. Dimltriewskl te ruggeroepen om zich te Moskou te komen verantwoorden. Dimltriewskl denkt er ech ter niet over en heeft daarom zyn ontslag gekregen. Toen hy zich naar het gezantschap begaf om enkele papieren te halen werd hij daar in door eenige Sovjetambtenaren, gewapend met revolvers, verhinderd. Dimitriewski heeft aan een medewerker van „Stockholms Tidningen" verklaart dat het geval geen comedie Is om zyn naam be kend te maken want dat hy geenszins voor nemens Is sensationeele onthullingen over de Sovjetpolltiek tc publlceeren. AGENDA DINSDAG 8 APRIL. Schouwburg Jansweg: Sonaten-avond. Thomas Canlvez. Marie Jann-Walen, H. Andriessen. 8 uur. Stadsschouwburg: ..Esmorelt" en „Die cluyte van Pateiyn", 8 uur Gcm. Concertzaal: Weldadigheidsconcert. Centr. Vacantie-Kolonies. 8 uur. Nederl. ProtestantenbondPronaganda- avond. Loge „Plaats vqor Allen". 8.15 uur. Kerk der Broedergemeente: Maranatha- Conferentie. 3 en 8 uur. Nederlandschc Roode Kruis: Jaariyksche algem. verg. Kenaustraat 9. 8.30 uur. Palace. „Rio Rita", 8.15 uur. Tooneel: Al- red Goltz-kwartet. Luxor-Thoater: „Misstappen der Jeugd en .De Verrader". Tooneel: Duo Popty Winter. 8.15 uur. Rembrandt-Theater: „Mahamoelia". Too neel: Rudi Grasl, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 9 APRIL. Stadsschouwburg: De Comedie der Paar- len. 8 uur N V Houthandel: „Het nieuwe Fortuin. Buitengewone alg. verg. ten kantore der ven nootschap. 2 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Teyier's Museum. Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vry. Gem. Concertgebouw, 2 en 8 uur; Ftlmver- toonlng van het Instituut voor Arbeidersont- ydkkeling en H. B. B.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5