H. D. VERTELLINGEN. DE WEG TOT HET HART STADSNIEUWS 1arr's IVÏ OUTBIROOD HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 10 APRIL 1930 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden). door HASSE Ik heb In een krant gelezen, dat de pijp weer in eere zal komen; het rooken van si garen en cigaretten is vrij kostbaar. Mijn ervaringen met pijpen zijn de volgen de: De eerste heb ik eens ln het voorjaar ge kocht, toen ik naar het platteland toog. De pijp was een echte briar met het teeken B.B.B., dat Ik nooit heb kunnen ontraadse len. De man, die mij deze pijp heeft verkocht, zeide. dat zij de beste pijp ter wereld was. Dan kun je niet anders, dan haar voor 3.75 koopen. De man gaf mij ook een boek, dat be schreef, hoe de pijp behandeld moest wor den. Daar heb ik in gelezen, dat een brlar- pijp de eerste maal ln een gesloten vertrek moet worden gerookt, zonder anderen trek dan dien in de pijp. Zij mag maar half ge- stont worden. Dat was de eerste maal. dat ik een pijp rookte en zij smaakte slecht. Ik dacht: ..Je moet je oefenen! Tal van menschen rooken pijpen en het ziet er gezellig uit! Dat moet je ook leeren!" Ik verbrandde mijn tone, maar ik rookte verder. Ik leed de hevigste pijnen, wanneer ik iets zouts of iets zuurs at of water met koolzuur dronk. Toen kwam er een vriend, die had ver stand van pijpen. Hij zeide: ..Jouw nijp heeft een fout. Je moet een mondstuk hebben met het gat naar boven, dan verbrand je je tong niet'. Ik ging naar den man, die mij de pijn had verkocht en kocht er een met een e-at naar boven in 't mondstuk. Dat was de beste pijp ter wereld, met het gat naar boven in het mondstuk. Ik rookte opnieuw. En ik verbrandde mijn tong niet meer. Maar ik verbrandde mijn verhemelte, en dat was ook afschuwelijk. „Dat is de tabak, die bijt", zeide mijn vriend, die verstand heeft van pijpen. „Je moet tabak koopen, die fijn gesneden is. Met zulke tabak verbrand je je niet". Ik kocht tabak, die fijn was gesneden. Zij was in plakken geperst, die waren zoo groot als twee-kronen-stukken, maar donkerder van kleur. Ik wreef zoo'n plakje stuk. De ta bak viel door mijn vingers, behalve het ge deelte. dat tusschen mijn naeels bleef zitten. En ik zeide tot mijn vriend: „Ik geloof, dat het aangenamer ls, zulke tabak te verkoopen, dan ze te rooken". „Het beste is", zeide mijn vriend, „tabak ln capsules. Daar krijg je een toestel bij. waar je de pijp mede stopt. Dan wordt zij ge stopt. zooals het moet en dan brandt zij licht en gelijkmatig". Ik kocht tabak in capsules, benevens een stopapparaat. Het ging uitstekend, tot een andere vriend van mij. die ook wat verstand heeft van pijpen, het geval zag. „Een gedistingeerd man stopt zijn pijp zelf", zeide hij. „Zonder toestel en zonder capsule. Dat Ls bijna even afschuwelijk als manchetten en dassen, die ln elkaar zijn genaaid". Zoo iets verschrikkelijks mocht Ik toch ln mijn huis niet dulden. Ik deed mijn oogen dicht en wierp alles het raam uit. Toen ik dat gedaan had, zeide mijn vriend: „Je moest een calabaspijp rooken. Dan krijg je een goede koele rook en bovendien ls een calabaspijp mooi". Ik kocht een calabaspijp. Zij was uiterst mooi en zag er uit als een bloem van rose ivoor. Ik was zeer zorgzaam, dat ik haar niet zou verliezen, voor ik thuis kwam. Toen trok ik mij terug, om de calabaspijp te rooken. Het ging hee! goed. maar zij bracht wat averij aan mijn gezicht teweeg, doordat zij mijn eenen mondhoek op mijn rechter schouder trok. Toen ik een oogenblik gerookt had. werd de deur zacht geopend en mijn vijfjarige dochter kwam binnen. ZIJ bleef in de ope ning van de deur staan en keek mij lang en peinzend aan. Toen zeide zij: „Waarom heb je den theepot in je mond?" Toen hield ik op. pijpen te rooken. De beste pijp heb ik In een pokerclub ge zien. Daar ging ik op een avond heen en wij speelden met ons vieren aan een tafel. Te genover mij zat een oude heer. ITij was een ernstig man en'hij won. Nu en dan hing zijn pijp tusschen zijn tanden. Maar hij rookte FEUILLETON Naar het Engelsch. door J. VAN DER SLUYS. 13) „Vooruit dan gaan wij maar, juffrouw Donaldson!" zei Jo opgewe-kt en tegen Tony vervolgde hij„En u maakt me een schilderij van mijn vrouw in haar boudoir alsof zij een koningin is." HU en Hilary liepen daarop dc hall door eh traden uit de voordeur in de warmte van den zomerdag. „Als het schilderij er uit ziet zooals ik het wensch, is zijn fortuin gemaakt; daarop kunt u aan." „Ik geloof niet dat dat meneer Dunbar s eerste zorg ls; het is voor hem de hoofd zaak of hij zelf tevreden is over zijn werk", antwoordde Hilary. „Och ja daar kunt u wel eens gelijk aan hebben", gaf Redburn toe. „Ik heb dat ook eigenlijk al den eersten keer dat ik ui zijn atelier was gemerkt. Kunstenaars zijn alle maal eender; maar hij kan moeilijk een schitterender sujet voor een schilderij vin den dan mijn vrouw dat staat vast." Hilary was dat volkomen met hem eens en toen zij en Tony ln een van de auto's van de Prlory naar huis terugkeerden, ver telde bij hem hoe trotsch de mlUionair op de schoonheid van zijn vrouw was. Ik kan ook maar één woord voor naar vinden", zei het meisje eenvoudig. „Hot klinkt misschien een beetje theatraal, maar ik vind haar lieflijk, JU ook niet?" Dat weet ik nog zoo net niet.Tony keek piet een glimlach op haar neer. „Lieflijk is De Pijp ZETTERSTRóM. koud en zonder tabak en dikwijls legde hy de pyp op de tafel neer. Het was een mooie pijp. Rond en dik en donkerbruin en goed doorgerookt. De be jaarde heer streek vrU groote winsten op. Toen ik 600 kronen had verloren, stond ik van myn stoel op. rekte mij over de tafel en greep de mooie, bruine pijp weg. De bejaarde heer stond ook op en zeide op een toon, die niet bepaald vriendelijk was: „Waarom neemt u myn pyp weg?" „Ik wilde haar graag eens bekyken", zeide ik. „Het is een mooie pyp". Ik keek in de pyp. zy was leeg. Maar in plaats van tabak was er een kleine spiegel in de pijp. Wan neer de pyp op de tafel lag zag de bejaar de heer alle kaarten, die hy gaf in den spie gel. „Wilt u my die pyp leenen?" vroeg lk. De bejaarde heer gaf geen antwoord, maar zyn hoofd was tamehjk rood. Ik legde de pijp voor my op tafel, wy zetten'het spel voort maar van dat oogenblik af won ik! HAARLEMSCHE KUNSTKRING. VOORDRACHT VAN DEN HEER A. VAN DER BOOM. Voor zeer weinig leden van den Haarlem- schen Kunstkring hield Woensdagavond de heer A. van der Boom in de Aula van Tey- ler's Stichting een voordracht met lichtbeel den over het onderwerp: „Belangrijke mo menten uit de ontwikkeling der Glasschilder kunst", Spr. deelde eerst enkele dingen mede be treffende de techniek en gaf eenige kykjes in glasateliers en begon daarna aan een historisch overzicht der glasschilderkunst. De oude Benedictijnen kenden die kunst; zy werkten met 7 a 8 kleuren. De kunst van het glasraam krijgt voor het eerst beteekenis omstreeks het Jaar 1000, samenvallend dus met het begin der Miadeleeuwsche cultuur. De kleine glaasjes deden een mystiek licht vloeien In de oude kerkgebouwen. Uit dien tyd zyn de kleine boogramen in Zuid- Frankryk. In de Gothische Kathedraal krijgt het raam zijn enorme beteekenis. De bloeit'jd van de glasschilderkunst ligt in de 13e eeuw. In de 14e eeuw komt er een uitbreiding van het kleurenpalet. De ramen worden lichter, want de afmetingen worden grooter; alles wordt opener en zwieriger. In de 15e eeuw begon het snyden van de glasschyven metden diamant. In de 16e eeuw komen de renaissance-motieven meer op den voorgrond. De groote schilders maak ten toen ontwerpen. Beroemde namen uit dien tyd zijn: Leonardo Da Vinei, Lucas van Leyaen, Alb. Dürer. Hans Holbein. Misschien heeft Ant. van Dijk wel Goudsche ramen gemaakt. In Gouda kwam de glasschilder kunst tot groote ontwikkeling; daar ont stond nog een late bloei onder invloed der Crabets. Dezen maakten elgenhjk schilde ryen op glas. In de 17e eeuw ontstond de kabinetsglasschilderkunst, met veel wapens enz. Men schilderde toen ook met email-verf. Langzamerhand werd zoo de glasschilder kunst tot een surrogaat van de olieverfschil derkunst. In de 19e eeuw werd weer veel glas in lood gemaakt. Walter Crane streeft naar verwezenlijking van de ritueele kunst. Ook in ons land waren enthou siaste jonge werkers. Meer dan 40 jaar ge leden begon in Delft Schouten met zyn glas-atelier. Dit beteekende nog geen reno vatie. Die kwam pas tusschen 1895 en 1900. De glasschilders schaarden zich toen om de architectuur. Men denke aan Jan Toorop, die niet genoeg kansen kreeg, eerst door ge brek aan opdrachten, later door zyn physie- ken toestand. Thorn Prikker kreeg opdrach ten in Duitschland in plaats van in het eigen land; hy maakte groote vamen en mozaïeken. Uit den laatsten tyd moeten vooral genoemd worden Der Kinderen en gelooi" ik niet het juiste woord voor haar." „Niet? Hoe kan je dat nu zeggen." „Voor my beteekent llefhjk iets dat waard is om lief te hebben en tegelijk ook waardig is om lief te hebben en mevrouw Redburn", hy haalde zyn schouders op, „zij is natuurlijk heel mooi zooals een porcelelnen beeld mooi is maar liefiyk? geen sprake van! Als een vrouw inderdaad liefiyk is ben ik tevreden met minder schoonheid." Zijn oogen bleven rusten op het ernstige meisjesgezicht naast hem en zyn peinzende blik bracht een blos op haar wangen en haar oogen werden even onrustig. „Meneer Redburn aanbidt haar", ging Hilary haastig voort, in een plotseling ver langen om te praten, waarover deed er niet toe. „Hy heeft zich achter het mooie gezicht van zyn vrouw een denkbeeldig wezen gefan taseerd", beweerde Tony grimmig. „Hy zal langzamerhand wel toe dc ontdekking ko men, dat de werkelijke Hilda heel anders is dan de gefantaseerde." Ik hoop dat dat nooit gebeuren zal", riep Hilary impulsief uit, terwyi ze mot sym pathie aan den eenvoudig-vriendeiyken mil- lionnair dacht. „Ik geloof niet dat er iets ergers bestaat dan het geloof te verliezen ln iemand van wie men houdt." „Wat zou jy doen als jou zooiets overkwam vroeg Tony, terwyi hy haar strak aankeek. „Zou jy Je liefde voor zoo iemand verlie zen?" „Ik geloof niet dat het myn liefde zou doo- den", antwoordde zij langzaam. „Tenmin ste als ik écht van dien persoon hield; ik geloof dat er heel wat voor noodlg is om wer kelijke liefde te dooden. En ik weet dat moe derZy zweeg plotseling en een scha duw trok over haar gezicht. „Wat wilde je over je moeder zeggen?" moedigde Tony geïnteresseerd aan. Prof. Roland Holst. En dan van de jongeren Jaap Weyand en Joep Nicolas. Er is werklust en werkijver onder de jon geren; er zyn stroomingen en opvattingen. Er is dus ontwikkeling en waar ontwikkeling Ls. is continuïteit en derhalve hoop voor de toekomst. Na de pauze lichtte de heer van der Boom met een serie mooie lichtbeelden het gespro kene toe. De waarnemende voorzitter, de heer G. D. Gratama, dankte den inleider voor zyn interessante voordracht. TENTOONSTELLING VAN GLASSCHILDER KUNST. In de kunstzalen der firma Boskamp te Overveen wordt Zaterdag 12 April een om vangrijke tentoonstelling geopend van ont werpen en ramen in gebrand en geschilderd glas-in-lood. Er zyn vele fraaie ramen en fragmenten, die van verschillende zijden in bruikleen werden afgestaan. Verder wordt de gelegen heid geboden aan belangstellenden om zich door vele vóórschetsen, studie en werk» teekeningen. een beeld te vormen van de fazen die aan het voltooide in de architectuur opgenomen glas In-lood raam voorafgaan. Van oudere zoowel als jongere kunstenaars zal er werk aanwezig zijn, zoo van Jan Toorop os. het geweigerde Driekoningenraam voor de Jacobskerk in Den Haag; van prof. Roland Holst en Thorn Prikker, zoowel uitgevoerde werken als werk-teekeningen, benevens vele foto's van ramen in openbare en kerkge bouwen. Dan zullen er belangryke proeven van werk, door Jaap Weyand gemaakt te zien zyn, evenals dat van onzen Haarlem- schen glasbrander W. Bogtonan. Ook tal van jongere kunstenaars zonden stalen van hun arbeid in hetcaj in uitge» voerden staat of in teekening, n.l. Joep Ni colas, Kamerlingh Onnes, Berg, Schillings, By voet. Broos. Hagemans, Asperslagh, Alons, Gerbrands e.a. De opening vindt plaats Zaterdag as. met een korte inleidende beschouwing door den heer A. van der Boom. DE CONCERTEN DER H. O. V. WIJZIGINGEN IN DE DATA. Door werkzaamheden buiten de gemeente is er in de Indeeling der concerten van de H. O. V. eenige verandering gekomen; de Volks concerten, welke inplaats van in den Hout worden gegeven in de Gemeentelijke Con certzaal zullen plaats hebben: Inplaats van Donderdag 10 April, op Woensdag 23 April. Inplaats van Donderdag 24 April op Vrijdag 2 Mei. Vervolgens eiken Donderdag behoudens onvoorziene omstan digheden. Deze concerten beginnen te 815 uur. De ledenconcerten zijn op Woensdag 16 April: soliste: Annie Woud (zang). Het laatste ledenconcert van dit seizoen zal plaats hebben op Dinsdag 29 April met Alex. Schmuller als solist. Het laatste concert te Baarn was een vol maakt succes: aan het orkest en den diri gent werd met een hartelyke"toespraak een prachtige krans aangeboden en een tot weerziens toegeroepen. Het orkest concerteert deze maand vervol gens nog te Purinerend en Aalsmeer. Ook is aan de H. O. V. de begeleiding opgedragen van de vereeniging De Stem des Volks en van „Zanglust" te Amsterdam in het Con certgebouw. (directeuren resp. Willem Hespe en Krelage). Verder nog de begeleiding van de Chr. Oratorium Vereeniging te Hilversum onder leiding van Joh. Wagenaar Jr. en van de R. K. Orator ium-vereeniging onder leiding van Theo van der Byl te Amsterdam. CHRISTELIJK-HISTORÏSCHE KIESVEREENIGING. PROPAGANDA-KUNSTAVOND. De af deeling Haarlem der Christeiyk- Historische Unie organiseerde Dinsdagavond in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw een propaganda-kunstavond, die als uitste kend geslaagd mag beschouwd worden. Het muzikale gedeelte van het programma werd verzorgd door het ensemble Hogenbirk, dat reeds verschillende malen zijn gewaar deerde medewerking aan de Unie verleende en zich ook nu weer op verdienstelyke wyze van zyn taak kweet. Bovendien trad voor do loden op een gezelschap Duitsche zangeres jes, dat het vermaarde „An der schönen blauen Donau" ten gehoore bracht en hier voor een ware ovatie in ontvangst had te nemen. De spreker van dezen avond, het Tweede Kamerlid de heer J. R. Snoeck Henkemans wees in zyn opwekkingsrede op het verschyn sel, dat zich in vele landen, oa. Italic tegen woordig voordoet, n.l. de wensch onder het „Ik weet elgenhjk niet of ik het zeggen moet of niet", antwoordde ze. „maar jy bent zoo'n goede vriend, dat ik het maar doen zal". „Ga gerust je gang maar hoor", zei hy hartelyk en zyn hart sprong op by de ge dachte, dat zy hem een goeden vriend ge noemd had: „je kunt my vertrouwen. Wat je my vertelt bhjft alleen by my." „Ik wilde dit zeggen", ging ze voort en het leek Tony toe dat het haar een opluch ting was om te praten. „Ik wilde zeggen dat moeder altyd van vader is biyven hou den, niettegenstaande het feit. dat hy niet altyd vriendeiyk voor haar is geweest, zy vertelde haast nooit wat van haar eigen ver leden. maar ik heb toch genoeg gehoord om- te weten, dat ze een ongelukkig leven heeft gehad. En toch is zy altyd van hem bUJven houden." „Dan is je moeder een hoogstaande vrouw geweest", antwoordde Tony met ontroering in zyn stem. „Moeder gaf zooveel liefde! Ze heeft me eens gezegd, wat ik nooit vergeten zal al word ik honderd jaar. „Liefde is de sleutel die alle deuren opent!" „Een gouden sleutel", stemde Tony in en Hilary lachte weemoedig. „Ja, een gouden sleutel", beaamde ze.. „En hoewel moeder veel verdriet in haar leven heeft gehad, bleef ze altyd overtuigd dat liefde de sterkste macht ter wereld is, juist zooals jy het noemde een gouden sleu tel." „Zy heeft haar liefhebbende natuur aan haar dochter overgedragen", zei Tony zacht, „jy draagt een atmosfeer van liefde cn geluk met je mee." Een vurige blos kwam op Hilary's gezicht, maar het was niet noodig dat zij op Tony's laatste opmerking antwoord gaf, omdat dc auto juist op dat moment voor de deur van volk om te worden geregeerd en zelf geen aandeel in de regeering hebben. Spreker noemde dit een ongunstig teeken. Ieder staatsburger moet belangstelling toonen voor zyn regeering, voor zijn wetgeving, voor zijn eigen toekomst. Spreker behandelde het we zen van het parlementaire stelsel, dat vol gens hem de eenige juiste regeeringsvorm is: vastheid van het regeeringsgezag cn daar naast de verantwoordelykeid van de minis ters tegenover het vertegenwoordigend lichaam des volks. De volksvertegenwoordi ging moet de mate van haar gezag echter goed weten en alleen in hoogst ernstige ge vallen van haar groote mach: gebruik maken. Eenige leden der Christelyk Historische Jongeren Organisatie voerden na de pauze een amusant tooneelstukje „Op audiëntie" op. Deze één-acter bleek voortreffeiyk inge speeld te zyn. Een hartehjk applaus en bloe men voor de dames-speelsters toonden de in genomenheid der aanwezigen met het ge- bodene. In het byzonder komt een woord van hulde toe aan den voortvarenden voorzitter der propagandacommissie, den heer G. A. van der Beek, die de leiding geheel op zich ge nomen had. 1 MEI-VIERING. HET VOORLOOPIG PROGRAMMA. Voor de viering van den 1 Mei-dag door de moderne arbeidersbeweging is het vol gend voorloopig programma vastgesteld: 's Morgens te half negen verzamelen voor het gebouw „De Centrale", waarvan om 9 uur vertrokken zal worden voor de wande ling naar Groenendaal met muziek van de A.J.C. In het park Groenendaal zal de heer M. A. Reinalda een kort woord spreken. De A.J.C. zal hare medewerking verleenen met een spreekkoor en het uitvoeren van dansen, enz. In overleg met de directie der tram zal getracht worden voldoende wagens aanwezig te doen zyn om de deelnemers die dit wen- schen spoedig naar Haarlem te kunnen ver voeren. Om half twee vindt in de Gemeentelijke Concertzaal het kinderfeest plaats onder leiding van de S. D. Vrouwenelub. Om 2 uur zal op het R.C.H.-terrein een voctbalwedstrUd gespeeld worden tusschen een veteranenelftal van bestuurders der by den Haarl. Bestuurders Bond aangesloten organisaties en een elftal van den Arbeiders Sport Bond. Te zes uur opstelling op de Groote Markt voor den demonstratie-optocht, die te half zeven vertrekt. De stoet gaat door het Leid- sche kwartier en de binnenstad naar de Gem. Concertzaal, waar de feestavond te acht uur zal aanvangen. Hier verleenen medewerking de „Stem des Volks" en de muziekvereeni- gine „Excelsior", mej. Suze Groeneweg rtl de Mei-reae uitspreken. Verder is er decla matie van den heer Sternheim. KOOPLIEDENVEREENIGING D. E. S. CABARETAVOND. Gisterenavond gaf de Haarlemsche Straat- en Marktkoopliedenvereenigfng „Door Een dracht Sterk" een cabaret-avond in het ge bouw van den Haarl. Kegelbond. Tal van der vereeniging welgezinden hadden hun best ge daan, om dezen avond zoo goed mogelyk te doen slagen Vooral diegenen die prijzen had den beschikbaar gesteld voor het „Rad van Avontuur" verdienden de dankbaarheid van D. E. S. De heer L. J. van Horde, opende met een enthousiaste redevoering de byeenkomst. Hy zette in korte en duidelijke trekken uiteen, waarom het zyns inziens noodzakelyk is. zich by D. E. S. aan te sluiten. Daarna werd met de afwerking van een aardig programma be gonnen. De voordrachten van de heeren Ter Wal en Van Norde Jr. werden door het pu bliek buitengewoon gewaardeerd, evenals het optreden van de dames G. Verbom en L. ae Vries, die eenige aardige liederen zongen. De zeer begaafde en bekende harmonika- virtuoos, de heer Cornelis van Zwanenburg, bespeelde op voortreffehjke wyze zyn fraai instrument. Na de pauze traden vele medewerkenden nog een keer op. Daarna begon het bal, waar voor uit den aard van de zaak, veel animo bestond. Het orkest stou^ ^nder leiding van den heer L. J. v. Norde Jr. SCHOUWBURG JANSWEG. Om aan veler verzoek te voldoen en in verband met het groote succes behaald by de vorige voorstellingen, zal het Ned. Ope rette Gezelschap Meermans en de Vos Zon dag 13 April nog een voorstelling geven van de bekende Strauss Operette „Aan den mooi en blauwen Donau". him huis stil hield en tóen ze uitgestapt was, rende het meisje in eenen door naar haar kamer, met wildkloppend hart en verwarde gedachten. Tony's stem, de woorden die hy gesproken had, de uitdrukking in zyn oogen, toen hy haar aangekeken had, dat alles vervulde haar met een vreugde, die zy niet poogde te ontleden. Ze stond een heelen tijd droomerig uit het raam te kyken en juffrouw Dunbar die driemaal tevergeefs geklopt had, opende tenslotte de deur en riep haar by haar naam. Zelfs toen was het meisje nog zoo in haar wonderiyke gedachten verdiept, dat zy zelfs niet hoorde dat, zy geroepen werd. „Hilary slaap je? Wat is er met je. kind?" Juffrouw Dunbar, die om het hoekje van dc deur gekeken had, kwam de kamer binnen en legde een hand op Hilary's schou der. „Het ïykt wel alsof je aan het droomen bent", zei het dametje, terwijl zy het meisje nieuwsgierig in het blozende gezicht keek. „Ik geloof, dat ik aan t slapen was", ant woordde Hilary. „Wat schandelyk, dat ik u niet gehoord heb. Hebt u dikwyls moeten roepen?" „Nogal", zei juffrouw Dunbar op drogen toon .Br is een boodschap gekomen van „Heidezicht", toen Je uit was. Juffrouw He len kwam zelf en ze was nogal opgewonden toen ik zei dat Je niet thuis was." „Ik?" riep Hilary verbaasd. „Wat wil Juf frouw Helen van my?" .Luister. Mevrouw Gardener heeft den ge- heelen nacht en den heelen dag niets anders gedaan dan naar jou gevraagd, ze dachten eerst dat het maar zoo'n idee van haar was en dat zy het wel weer vergeten zou. maar ze wond zich zoo op dat juffrouw Drivers het toch maar het beste vond om jou te laten vragen of je even wilde komen." „Natuurlijk zal ik direct gaan, maar wat INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per rcgeL SIOFZU1GERHUIS MAERTENS BART ELJORISSI BAAT 16 TELEFUON 10756 HOBBY VLOERWRIJVERS F 125.- DE GEMEENTE EN HET KOOPEN OP VEILINGEN. EEN ANDERE REGELING MOGELIJK? In een vorig nummer hebben wy reeds medegedeeld, dat op de Maandagavond ge houden veiling voor rekening van de ge meente aangekocht zyn 54.940 M2. in den Waarderpoh'er. Het heeft onder de aanwezigen by deze veiling verwondering gewekt, dat de make laar die voor de gemeente kocht de terreinen die voor 47.900 in bod stonden, op niet minder dan 18.000 afmynde, zoodat de ge meente er nu 65.900 voor moet betalen. Ons werd verzekerd, dat onder de bezoekers van de velling algemeen verondersteld werd, dat de gemeente gegadigde was, omdat de ter reinen in de onmiddeliyke nabyheid van de lichtfabrieken liggen. Het was in die ver wachting, dat er nog al willig geboden werd, biykbaar waren velen belust om de plok (1 pet. van het hoogste bod als er af genui nd wordt) te verdienen. Het bod van 47.900 was, als de grond slechts voor gewone efcoloi- tatie in aanmerking zou komen, al redelyk hoog, naar onze zegsman mededeelde. Van daar dus de groote verwondering toen op 18.000 al „myn" geroepen werd. Wy kunnen in verband daarmede nog me- dedeelen, dat de makelaar van het gemeen tebestuur opdracht ontvangen had om den grond te koopen wanneer de prijs niet hoo- ger zou paan dan(zooveel). B. en W. hadden tevoren daarover de mee ning van den raad gevraagd. Het is name ly k van groot belang voor de gemeente, dat zy deze terreinen in eigendom krijgt, omdat zy naby het Vullrak liggen en noodig zyn voor de uitvoering van de havenplannen. Daarom is het begrijpelyk zoo wérd ons opgemerkt dat de makelaar geen énkel risico aanvaard heeft. Als liy het by voorbeeld gewaagd had om met mynen te wachten tot de afslager tot 5000 gedaald zou zyn, had de kans bestaan, dat een anger, uit specula tie-zucht, wetende, dat de gemeente de ter reinen begeert, op 6000 „myn" geroepen had. Dan zou de makelaar die nu opdracht van het gemeentebestuur had vermoedelyk ter verantwoording geroepen zyn. omdat hy zich niet behoorlijk van zijn taak gekweten had. Het is mogeiyk. dat de gemeente, als de betrokken makelaar het er op gewaagd had, de terreinen voor 10.000 of zelfs 17.900 minder had kunnen koopen, maar dit is nu eenmaal een gevolg van het systeem dat de gemeente by veilingen toepast. Een make laar (herhaaldelijk een andere, om zooveel mogelijk gissingen tegen te gaan!) krijgt opdracht om voor zooveel een pand of een terrein te koopen. Die man is nu wel ver plicht om toe te happen als de som, die de gemeente beschikbaar gesteld heeft, vol doende biykt. Maar daartegenover staat, dat daardoor wel eens meer betaald wordt dan misschien noodig Ls. Een particulier die voor zich zelf op een veiling koopt, kan naar om standigheden handelen, maar een la'étheb- ber voor de gemeente niet. De gemeente kan de kans. af en toe te veel te betalen, alleen ontgaan door vry mandaat aan een ma kelaar te geven, maar dan loopt zij de kans. dat haar. doordat de makelaar te lang wacht met „mynen", een koop ontgaat. Van twee kwaden moet dan gekozen wor den! DS. L. D. POOT. IN SEPTEMBER NAAR AMSTERDAM. Het Herv. Classicaal bestuur van Amster dam heeft, naar „Der Vaderen Erve" meldt, ds. L. D. Poot te Haarlem, op zyn verzoek, wegens huischjke omstandigheden dispensa tie verleend van de bepaling, dat een be roepen predikant binnen drie maanden nu de approbatie van het beroep tot zyn nieuwe gemeente moet overkomen. Ds. Poot zal nu in de eerste week van September zyn in trede doen. BADHUIZEN „WITTE KRUIS". Het aantal genomen baden in de afgeloo- pen maand Maart was: Badhuis Koudenhorn; mannen 1404, vrou wen 661, totaal 2065. Badhuis Leidscheplein: mannen 2533, vrou wen 1369, schoolbaden 950, totaal 4825. Badhuis Schotersingelmannen 2386, vrou wen 1310. schoolbaden 653, totaal 4349. Badhuis Hofdykplein: mannen 2080, vrou wen 913, schoolbaden 1167, totaal 4160- Badhuis Haarlem-Noord: mannen 1961, vrouwen 1435, totaal 3396. eigenaardig, dat ze naar mij vraagt. Ik ben toch een vreemde voor haar, maar in ieder geval zal ik voor haar doen wat ik kan." Hoe het meisje ook protesteerde, Tony stond er op om haar te vergezellen, doch Hilary's verlegenheid verdween toen Tony over koetjes en kalfjes praatte en geen per- sooniyke onderwerpen aanroerde. „Juffrouw Drivers heeft gezegd, dat ik u direct by mevrouw Gardener moest brengen zei de pokdalige vrouw tegen Hilary, toen zy gebeld hadden. Nadat zy Tony in de som bere ontvangkamer gelaten had, verzocht zy Hilary haar naar boven te volgen. Mevrouw Gardener zat niet by het venster zooals bij het eerste bezoek van het meisje; zy liep nu met groote stappen de kamer op en neer en toen Hilary binnenkwam, kwam zy haastig naar haar toe, pakte haar arm en riep: „Ik ben bly dat u gekomen bent. Ik ben erg blij. Ik zei u toch dat uw gezicht my zoo be kend voorkwam. Dat heb ik u toch gezegd?" De patiënte was erg opgewonden en de vriendelyke verpleegster, die weer aan tafel zat te naaien stond op en ging bij ha3r staan. „Jufrrouw Donaldson komt nu met u pra ten", zei ze op kalmeerenden toon. „Ze zal misschien wel een verklaring weten voor alles." „Den heelen tyd nadat u weg bent ge?aan, moest ik over u denken denken, denken," vervolgde mevrouw Gardener. ..Nu weet. ik waarom uw gezicht my zoo bekend voor kwam en toch kan ik er geen verklaring voor vinden. Daarom heb ik gevraagd of u hier wilde komen." (Wordt vervolgd). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. p«r reycl. GE KUNT NIET ZONDER VITAMINEN in de juUte verhoudingen. Eet

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 10