uaker EERSTE BIJEENKOMST VAN DE NED. VER. VOOR PSYCHISCHE HYGIENE. BINNENLAND HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 11 APRIL 1930 VIERDE BLAD door T. NAGTEGAAL, Arts. Zaterdag 5 April werd in Amsterdam de eerste bijeenkomst gehouden van de „Neder- landsche Vereeniging voor Psychische Hy giëne". Het initiatief tot deze vergadering ging uit van Prof. Bouman, in wiens kliniek de genoodigden samenkwamen, Dr. Cox, Prof. Dr. van der Scheer, Dr. Meyers, allen psy chiaters en Dr. van Voorthuysen, inspecteur van het Buitengewoon Onderwijs. De bedoeling van dezen dag was zoowel psychiaters als psychologen, paedagogen en sociologen, allen menschen uit kringen, die in ruimen zin met de geestelijke volksge zondheid te maken hebben, met elkander in contact te brengen. Door zeer velen, die op dit terrein werken, wordt de behoefte gevoeld aan centralisatie; zooals Prof Bouman het in zijn openings woord uitdrukte: het werk zelf is er al, maar het moet nog komen tot een synthese; wat de practische medicus ervaart tegenover het Individu, wat de maatschappelijke werker bereikt op zijn arbeidsveld en wat de we tenschappelijke arbeider onderzoekt in zijn laboratorium, zij moeten een centrale gele genheid hebben om him resultaten te kun nen uitwisselen. De rij van sprekers werd geopend door Dr. C. T. Kortenhorst (geneesheer aan het krankzinnigengesticht te Vught), die een kort overzicht gaf van wat men in den laat- sten tijd aan Katholieke zijde in samen werking bereikt heeft; voor kort is de orga nisatie der charitatieve vereeniging voor Geestelijke Hygiëne in Zuid-Nederland tot stand gekomen, welke zich voorstelt middel punt te zijn voor de verschillende takken van maatschappelijk werk; oa. werkt hier aan de Vincentiusvereeniging mee. Na hem sprak de directeur van het Jood- sche krankzinnigengesticht „het Apeldoorn- sche Bosch", Dr. J. Kat, over de beteekenis der krankzinnigenwet voor de Geestelijke Hygiëne. Hij gaf een zeer heldere en van bij zonder persoonlijk inzicht getuigende uiteen zetting over deze materie. Het begrip „krankzinnig" is in de wet van 1884 niet na der omschreven en dr. Kat wees er op, hoe verstandig dit gezien was. Men zou krank zinnigen kunnen definieeren als ziek of zwak van geest, in dien vorm en in die ma te, dat het individu in botsing geraakt met de levensomstandigheden, waarin hij ver keert. Deze levensomstandigheden wijzigen zich steeds door en daarom zal het krankzin nig van 50 jaar geleden niet gelijk zijn aan dat van nu en steeds een levend, voor ver andering vatbaar begrip blijven. De indica tie, waarop de lijders in het gesticht worden opgenomen, is ruimer geworden: terwijl vroeger alleen de gevallen van zeer zware geestesstoring als het ware werden opgebor gen voor hun geheele leven en daardoor het naar verhouding groote aantal kleine ge stichten werd tot evenzoovele verzamelplaat sen van de grootste ellende, is het streven nu veel meer ernaar gericht over een relatief kleiner getal groote inrichtingen te be schikken, ziekenhuizen, waar de patiënten ter verpleging, ter genezing zoo mogelijk of ter opvoeding komen. Daarnaast resten de sanatoria, open inrichtingen waar de krank zinnigenverklaring, die door de massa nog altijd als een kwaad stempel wordt be schouwd, geheel vermeden kan worden. Te weinig bedenkt men hoe zegenrijk de krank zinnigenwet kan werken, waar zij toch de gelegenheid openstelt een geestesziek mensch die door zijn aanwezigheid als een zware last- kan drukken op een gezin, op een heele familie, aan zijn milieu te onttrekken, ook tegen zijn wil. Voor een doelmatige nazorg van ontslagen patiënten zullen veranderin gen in de armenwetten noodzakelijk zijn. Op deze zakelijke uiteenzetting volgde een theoretisch-wetenschappelij ke beschouwing over: het zieleleven van jonge menschen en de geestelijke hygiëne, uitgesproken door Dr. A. Groeneveld, zenuwarts en tevens psy chiater aan het consultatiebureau voor moeilijke kinderen te Amsterdam. Het ziele leven van het kind is nog weinig ontplooid, alle vermogens liggen nog als het ware,, in gewikkeld", zij liggen nog dicht bij elkan der, waardoor er een neiging tot generali seeren bestaat. Tegenover de buitenwereld heeft het jonge kind nog geen bewustzijn van zijn ik. Het is zeer gevoelig voor indrukken die licht een absolute waarde voor hem hebben: waar het schuldgevoel ook vaak sterk ontwikkeld is, kan hier voor den opvoe der een gevaar schuilen: een bij een klein vergrijp onachtzaam uitgesproken „je liegt" kan maken, dat een kind zich niet alleen een leugenaar voelt, maar door het gemakkelijk uitstralen over zijn heele ziel, een algemeen onwaardige, wat verstrekkende gevolgen in het later leven met zich zou kunnen bren gen. Men late zich ook niet misleiden door een onbewogen uiterlijk; achter een effen masker kan wel degelijk een intens leven verborgen zijn; tegenover den oudere blijft het kind vaak gesloten. Vooral moet de oudere zich niet verbeelden door een poging tot kameraadschap de kloof, die een leeftijds verschil van een 25 jaar noodwendig doet ontstaan, te kunnen overbruggen; het kind verlangt dat ook niet; hij verwacht steun en begrip, maar zijn vertrouwen schenkt hij slechts bij hooge uitzondering geheel; veeleer zal hij de neiging hebben bij kinderen van gelijken of iets ouderen leeftijd zijn hart uit te storten. Als in den primitieven mensch leven in het kind hevige afbrekende tendenzen, die een maal beroerd, zich ongebreideld trachten baan te breken en die de heele persoonlijk heid „en bloc" doen reageeren. Hiermee kan vergeleken worden de massa, die, in haar oerinstincten getroffen, ook als één reageert. Merkwaardigerwijze worden aan een groep gansch andere normen gesteld dan aan het individu; een motief, dat voor den enke ling afkeurenswaardige wordt geacht en dat leidt tot een laakbare daad, kan, door de massa tot een leus verheven, voeren tot ge beurtenissen. die. in gemeenschap bedreven, volkomen toelaatbaar worden geoordeeld, (moorden daartegenover doodslag op groo te schaal, oorlog.) Dr. G. zou de geestelijke hygiëne dan ook niet beperkt willen zien tot het individu, maar tot groepen, tot de gemeenschap willen uitbreiden. Prof. Gunning knoopte vast aan het klas sieke spreekwoord: mens sa na in corpore sano. Al degenen, die niet „sanus", gezond zijn van geest hebben iets gemeen: hun evenwicht is verstoord! De school van Plato beschouwde reeds de „eurythmia", de goede rythmus, het zuivere evenwicht van den geest, als de hoogste levenskunst. Zelfbe- heersching is daarvoor noodig en zelfbeheer- sching aankweeken is de eerste taak van de opvoeding. Het lichaam ls vruchteloos, als het niet innerlijk gekroond en bevestigd wordt door innerlijke gebondenheid. Na deze bespiegelende voordrachten keer den we weer tot de praktijk terug. Dr. Delhez legde den nadruk op de beteekenis van de drankbestrijding voor de geestelijke hy giëne; daar deze uiteenzetting echter weinig nieuwe gezichtspunten opleverde, zal ik hier op niet verder ingaan. De directeur van de School voor Maatsch. Werk te Amsterdam, Mr. Moltzer, lichtte ons in omtrent de eischen, die gesteld worden aan degenen, die als leerling wenschen te worden ingeschreven en omtrent het leer programma. Middelbaar onderwijs of een daaraan gelijkwaardige opleiding behooren de candidaat-ieerllngen genoten te hebben, om met vrucht het onderwijs te kunnen vol gen, dat opleidt tot een maatsch. wer ker (ster, meest zijn het vrouwen) op een bureau van beroepskeuze, een consultatie bureau voor moeilijke kinderen, tot een ambtenaar bij de kinderwetten of de kin derpolitie. Het veelomvattende programma bracht hij samen tot een zestal punten: de school stelt zich ten doel den leerling bij te brengen een algemeene cultureele bescha ving, kennis van de maatschappelijke ver houdingen, van de psyche en haar reacties, van het kind, wat betreft zijn ontwikkeling, zijn behandeling en het z.g. derde milieu, voorts ervaring in wat. het kind kan interesseeren en dan last not least, een hoo ge mate van levenswijsheid. Het spreekt van zelf, dat het volgen van de cursussen alleen dit alles niet geven kan. Daarnaast moeten de leerlingen practische ervaring opdoen door b.v. als volontair te werken op een bureau van beroepskeuze, bij een kinder rechter, op een bureau voor moeilijke kinde ren of iets dergelijks. Dit belangrijke onderwerp zal ook ter sprake gebracht worden op het van 510 Mei as. te Washington te houden eerste in- ternatinale congres over „Mental Hygiene". Ten slotte merkte Mr. Moltzer nog op. dat de school op den duur rekening zou kunnen houden met eventueele verlangens in ver band met de „geestelijke Hygiëne" maar al leen dan, wanneer dengenen, die aan de school hun studie voltooid hebben, een pas sende werkkring met een behoorlijke bezol diging gewaarborgd kan worden. Tot besluit werd nog het woord gevoerd door Dr. Lubsen, den psychotechnicus van het Bureau van Beroepskeuze van den G.GD. van Amsterdam. De meer of minder goede aanpassing V3n het individu aan het beroep kan een factor, nooit alleen ooi-zaak zijn in het ontstaan van een ziekelijke afwijking: ze is iets bij komstigs bij den aard en aanleg, dien we niet kunnen corrigeeren. Aan de hand van eenige treffende voorbeelden lichtte de spreker toe, hoe belangrijk een fijn analytisch onder zoek van het intellect, de practische' vaar digheid, het uithoudingsvermogen, den weer stand tevenover onaangename prikkels voor den betrokken persoon kunnen zijn, hoe soms blijkt dat hij ongeschikt is voor een bepaald werk door één eigenschap, terwijl hij op grond van zijn verstand b.v. daartoe volkomen in staat is. Het spreekt vanzelf dat, al is de rechte man op de rechte plaats gebracht, niet alle moeilijkheden uit den weg zijn geruimd; buitendien kunnen b.v. onge lukkige huiselijke omstandigheden belemme rend blijven werken. Behalve een ruime gelegenheid tot onder ling contact en gedachtenwisseling te ge ven heeft deze dag ook nog op andere wijze vrucht gedragen: de Nederlandsch Psychi sche vereeniging voor Hygiëne is in beginsel tot stand gekomen met een voorloopig leden tal van eenige honderden menschen, die al len in eigen kring en op hun manier trachten bij te dragen tot de bevordering van de prophylaxe op het gebied van de geeste lijke volksgezondheid. Dat in vele landen belangstelling in deze richting bestaat en dat men overal naar betere organisatie streeft, wordt wel bewezen door de mogelijk heid van het feit, dat de Amerikanen erin geslaagd zijn de volgende maand een groot internationaal congres, geheel gewijd aan dit onderwerp, bijeen te brengen. Hierover later meer. MENGELBERG'S TERUGKEER. CONCERTEN IN ENGELAND. Het Hbld. verneemt, dat, ongeveer zes we ken geleden, dr. Willem Mengelberg is aan gezocht om een deel van de concerten van de tournée, die Toscanini met het Philhar- monisch Orkest door Europa maakt te diri- geeren. De heer Mengelberg heeft telegra fisch voor de uitnoodiging bedankt. Zooals men weet, ligt het vooralsnog niet in dr. Mengelbergs bedoeling om een even tueele uitnoodiging naar Amerika voor het seizoen 193031 te aanvaarden. De dirigent zal in de maanden November, December, Januari en Februari twee-en-twintig a zes- en-twintig concerten leiden in Londen en eenige andere steden van het Brit-sche Rijk, met een ensemble, dat te Londen is geves tigd. Ook zal dr. Mengelberg in het aanstaan de seizoen drie concerten in Rome leiden. 23 April zal Mengelberg zich te Parijs insche pen. Het eerste concert wordt gegeven te Parijs. H. J. E. VAN HEEK OVERLEDEN. Te Boekelo is, 65 jaren oud, overleden de bekende Twentsche groot-industrieel de heer H. J. E. van Heek, oud-directeur der N.V. Boe kelosche Stoombleekerij. DE RHEDERMARK AAN DE GEMEENTE. De gerechtigden in de Rhedermark hebben naar het Hbld. bericht in een zeer druk be- j zochte vergadering met groote meerderheid van stemmen besloten om de markgronden I aan de gemeente toe te wijzen. De gerech- 4 tigden in de Worth-Rhedermark zullen Vrij dagavond bijeen komen. KRIJGT ROTTERDAM IN ELK GEVAL „KALI"? Wensch van de kali-maatschappij. UITZICHT OP EEN COMPROMIS. De zaak van de kali ls thans wel op een dood punt gekomen, maar nog geenszins be slist. Voor Rotterdam is blijkens de laatste berichten de hoop allerminst verloren. Het wachten is thans op den hoofddirecteur den heer Le Cornec, die het contract met onze handelsstad heeft afgesloten en die de uit eindelijke beslissing in handen heeft. Vol gens een bericht in de N.R.C. zou deze heer Donderdag uit Amerika scheep gaan naar Frankrijk, zoodat het niet zoo heel lang meer zal duren of er komt klaarheid in deze aan gelegenheid. Voor dien tijd zullen zich wel geen nieuwe gezichtpunten openbaren. Beide partijen blijven op haar standpunt staan. De Parijsche correspondent van de Tele graaf heeft den directeur te Mulhouse, den heer Douffiares gesproken. Deze zeide o.a.: „Wij blijven ons juridisch baseeren op den begeleidenden brief van den heer Le Cornec, welke zijn handteekening voor drie maan den verbindend verklaarde. Intusschen zeide heer Douffiares verder, lijkt, het ons een minder correcte oplossing om in deze zaak. waarin wij, zoo niet juri disch, dan toch moreel gebonden zijn, defi nitief met Rotterdam te breken. Ik moet na melijk nogmaals erkennen, dat wij Rotter dam broodnoodig hebben. Op den duur kan Antwerpen nooit alle kali verwerken, waar van de uitvoer sterk stijgende is. Als de Belgische en Fransche scheepvaart-maat schappijen op den Rijn niet meer kali kun nen vervoeren, moeten wij ons wenden tot de Nederlandsche en Duitsche maatschap pijen en deze verschepen natuurlijk naar Rotterdam. Het economische standpunt ls thans echter geheel verlaten voor het poli tieke terrein. De Fransche regeering schijnt thans een compromis te zoeken, dat ons eigen natio nale belang verzoent met het verlangen, ds Belgen tot bedaren te brengen en onze Hol- landsche vrienden niet voor het hoofd te stooten. Wij komen dan waarschijnlijk tot een verdeeling der tonnage tusschen de beide havens, waarbij er voor gezorgd wordt, dat de Belgen hun huidig aandeel niet verlie zen. In elk geval Is zulk een overeenkomst de eenige weg tot een oplossing". Verder verneemt de Tel. nog uit Berlijn, dat naar uit Straatsburg gemeld wordt, men in kringen van de Société Commerciale des Potasses ook thans nog van meening is. dat het veel beter zou zijn geweest nieuwe kali opslagplaatsen in Rotterdam te vestigen dan in Antwerpen. Overigens gelooft men hier, dat Rotterdam de annuleering der overeen komst niet zal accepteeren. BEPERKING DER INDISCHE TIÏEE- PRODUCTIE. Naar aanleiding van telegrafische uit Hol- nd ontvangen berichten, waarin gemeld wordt dat Ceylon en Britsch-Indië geen mo gelijkheid zien om hun belofte betreffende de beperking van de theeproductie na te ko men, wanneer de Ned.-Indische ondernemin gen geen beperking van de productie met 10 pet. kunnen garandeeren en met het oog op het feit dat de door de Ned.-Ind. onder nemingen afgelegde gelofte slechts een hoe veelheid betreft van 7.500.000 ponden, doet deVer. van Eigenaars van Thee-onderne mingen in Ned.-Indië weer haar uiterste best om haar leden te bewegen, de productie van thee nog verder terug te brengen, en wel met in totaal 10 millioen ponden, meldt Aneta. REEDS 15.000 IN HET VAN EEDENFONDS. Naar uit Bussum gemeld wordt is voor het z.g. Van Eedenfonds bijna 15.000 bijeen gebracht. Den dichter zal maandelijks een toelage worden verstrekt. DE FUSIE DER R.-K. PARTIJEN. STEMMEN ER TEGEN. In een vergadering van de afdeeling Den Haag van de R.K. Volkspartij, ter bespreking van de fusie der beide partijen, is als con clusie met algemeene stemmen vastgesteld dat, al is de afdeeling principieel niet onge neigd om tot fusie te komen, de gedane voorstellen als onvoldoende dienen te worden afgewezen, hoofdzakelijk omdat een landelijk verband der Democratische Club, door de Staatspartij als ontoelaatbaar wordt afgewe» zen, meldt het Hbld. De afdeeling zal voorstellen de onderhan delingen voort te zetten, met het doel, al thans eenig verband toegelaten te krijgen. Naar de Utr. Cour. meldt, adviseert 't bestuur der afdeeling Utrecht van de R.K. Volkspartij afwijzend op de voorwaarden tot samen smelting. DE EXPLOITATIE VAN DEN WIERINGERMEERPOLDER. EEN DIENST WORDT OPGERICHT. Woensdag kon men in ons Persoverzicht lezen dat er op gewezen is, dat meer spoed betracht moet worden met de regeling van het in cultuur brengen van den nu spoedig droog va 1 le nden Wieringermeerpolder. Naar het Correspondentiebureau thans ver neemt. is de minister van Waterstaat met de heeren ir. S. Smeding. Rijkslandbouw- consu'.ent te Schagen, ir. P. Mesu. Rijksland. bouwconsulent te Zwolle en ir. Alph. Roe broek, rentmeester der domeinen te Klun- dert, tot overeenstemming gekomen, betref fende dc oprichting van een dienst voor de voorbereiding en uitvoering van de werk zaamheden „et het in cultuur brengen van deze gronden. Met deze werkzaamheden wordt onmiddel. lük een aanvang gemaakt. Het Hbld. teekent hierbij aan: „Waarin bestaat die overeenstemming?" Het blad vraagt zich af of zij het bijleggen van de ruzie beteekent, die ontstaan was tus schen het departement van Waterstaat c-n dat van Financiën, over de vraag wie het beheer zou voeren. JEUGDHERBERG BIJ ARNHEM. Zaterdag zal dc offïcleele opening plaats vinden van de groote Arnhemsche Jeugd herberg „Heyenoord", INGEZONDEN MEDFDEELINCEN 60 Cu. p«r re«cf. ASttn echt met dit kündtltmcrk jaren tij '3 verwierf Quaker Havermout zich wereldvermaardheid Havermout is d« voedzaamste spijt ter wereld, en Vlug kokend Quaker Havermout is het beste havermout» In duizenden gezinnen is het een dagelijksch gerecht. Het is te herkennen aan den Quakerman op het pak. Verstandige huismoeders weigeren ieder ander merk. Vlu(jkokend is hel beste Havermout WINKELDIEVEGGE IN HET GROOT. DE RECHTSZAAL LEEK EEN WARENHUIS. De Tel. doet het verhaal van een winkel- dievegge in het groot, die Donderdag voor de Haagsche Rechtbank verscheen. Zij had zich gedurende anderhalf Jaar aan een serie winkeldiefstallen schuldig gemaakt. Al de groote magazijnen te Den Haag en Amster dam waren door haar bezocht, waarbij zij er op geraffineerde wijze in slaagde, tal van voorwerpen weg te kapen. Toen zij eindelijk in Januari tegen de lamp liep en de politie in haar woning een onderzoek instelde, vond men er een compleet warenhuis van gestolen goederen. Verdachte dreef weer handel met deze voorwerpen, die deels voor haar op de markt v rden verkocht en waarvan zij zich anderdeels op eigen gelegenheid ontdeed. Zelfs is gebleken, dat zij „klanten" had, die goederen op afbetaling bij haar kochten Eenige karrevrachten gestolen stoffen en luxe voorwerpen heeft de politie uit de woning weggehaald. Uit dat alles had de officier een hand wagen vol uitgezocht, om er zijn dagvaarding op te baseeren. Deze voorwerpen waren ter terechtzitting aanwezig en vormden een ware verschansing van doozen en pakken vóór de tafel der rechters. De deurwaarder, bode, advocaat, rechters en griffier, allen waren eenigen tijd druk met het uitpakken en uitzoeken der tien tallen japonnen, kleedjes dames-ondergoe deren, lampekappen. hoedjes en snuisterijen van allerlei aard. Alleen uit ,De Bijenkorf" was voor een paar duizend gulden gestolen. Verdachte bekende de diefstallen wel. maar toont in het geheel geen berouw. Door den nood der tijden zou zij hiertoe gekomen zijn omdat haar man. die kellner is, werkloos en la'er ziek was geworden. De Officier van Justitie, mr. Polman, eischte, wegens diefstal meermalen gepleegd, twee jaar gevangenisstraf. Verdachte's raadsman mr B F. J. Simon uit Utrecht, deelde oa. mede. dat een vrouw uit Voorburg voor vier duizend gulden bij ver dachte gekocht heeft. Hij vroeg wegens moeilijke levensomstandig heden van verdachte, clementie. EEN MISDRIJF VAN TIEN JAAR GELEDEN. AMSTERDAM, 10 April (V. D.) Het Hof deed heden uitspraak in de zaak tegen den thans 34-jarigen incasseerder, die op 25 Juli 1919 veroordeeld werd tot 3 maanden gevan genisstraf. wegens leerdiefstal. Bij verstek veroordeelde het Hof hem in hooger beroep tot een gevangenisstraf van 3 maanden. Eerst kort geleden Verd hij door de rijksveldwacht opgehaald en' hij teeken- de verzet aan tegen het verstekvonnis. De advocaat-generaal vroeg vernietiging van het verstekarrest en veroordeeling tot tien gulden boete. Het Hof wees dienover eenkomstig arrest. ROTTERDAM'S VELE RUZIES. TWAALF JAAR GEëlSCHT WEGENS DOODSLAG. In den nacht van 17 op 18 December van het vorig jaar is de 55-jarige vischhandelaar W. D. Timmerman uit dc Wester Wagen straat te Rotterdam door een koopman met een mes gestoken, tengevolge waarvan Tim merman is overleden. Donderdagmorgen heeft de koopman voor de Rotterdamsche rechtbank terechtgestaan, aldus het Hbld., en bij het verhoor zeide hij zich niets meer van het gebeurde te kunnen herinneren. De officier van Justitie requlreerde een ge vangenisstraf voor den tijd van twaalf jaar. DRUKTE BIJ DE K. L. M. DE EERSTE KAS-AARDBEIEN NAAR LONDEN. Dc eerste dag van de nieuwe dienstrege ling van de KLM., 7 April, heeft zich vol gens dc Tel. door een intensief luchtverkeer gekenmerkt. Op de verschillende lijnen wer den ruim 50 passagiers en ruim 4 ton goede ren vervoerd. Ook werd de eerste Bending ge stookte aardbeien uit Roelofarendsveen van Schiphol naar Londen verscheept. SIGARENMAKERSSTAKING TE MAASSTRICHT? Volgens het Volk dreigt aan dc sigaren- en sigaretten fabriek Philips te Maastricht een staking uit te breken, wijl de directie de bepalingen van het collectief contract niet zou wenschen na te leven. Indien voor 19 April geen overeenstem ming wordt bereikt, zal op dien datum de staking ingaan. Een honderdtal leden van het personeel is modern georganiseerd. BURGEMEESTERLIJKE BEZOEKEN. Een der burgemeesters van Kopenhagen, dr. Kaper brengt een bezoek aan Amster dam. De burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt zal een bezoek brengen aan Londen» GASMASKERS VOOR DE BRANDWEER. PROEVEN IN DEN HAAG UITSTEKEND GESLAAGD. Voor de Haagsche brandweer ls een de monstratie gegeven met het ..universal gas mask canister een uitvinding van dr. Do Liefde. Er werden proeven genomen met ge wonen rook, ammoniak, rook van tetra- brandbiuschmiddelen en traangas. Alle proe ven slaagden uitstekend. SCHERPE PATRONEN OP DE RAILS. BALDADIGHEID OF EEN AANSLAG? Woensdagmiddag ls men ln het Westelijke stadigedeelte van Rotterdam eenige keeren opgeschrikt door lulde knallen Gebleken is. dat op enkele plaatsen scherpe patronen op de tramrails waren gelegd. De politio stelt een onderzoek in. DOODSLAG IN EEN CAFé. HAVENARBEIDER KRIJGT 8 JAAR. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan ln de zaak van een 58-Jarigen havenarbeider die terecht heft gestaan terzake, dat hij op 29 December den 21-jari gen Aart Buit in een café aan de Brielsche- laan, van het leven heeft beroofd, door hem met een mes een steek ln den hals toe te brengen, waardoor de halsslagader werd doorgesneden. Het O.M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, had terzake van doodslag 10 jaren gevangenisstraf geëlscht. De rechtbank veroordeelde v. d. B. weeens doodslag tot 8 jaar trevangenisstraf (door te brengen in de bijzondere strafgevangenis te Schevenlngen). PAASCHCONGRES S.DJLP. Gedurende de Paaschdagen. op 19, 20 en 21 April a.s. houdt de S D A p. te Groningen haar Jaarlijksch Paaschcongres. NIEUWS UIT INDIë. DE ONGELUKKEN BIJ DE „BATAAFSCHE". EEN ONDERZOEK GEVRAAGD. Naar Aneta uit Batavia meldt heeft het lid van den Volksraad Soeroso een schrifte lijke vraag tot de Regeering gericht naar aanleiding van de jongste ongevallen met doodelijken afloop, die hebben plaats gehad op de boorterreinen ln het B'orasche en in het Palembangsche. De heer Soeroso verzoekt om een ernstig onderzoek, in het bijzonder of de Bataafsche Petroleum Maatschappij de be staande veiligheidsvoorschriften volledig in acht heeft genomen. WEER EEN AANVAL VAN EEN KOELIE. OM EEN DAG VERLOF. Aneta seint uit Medan, d.d. 10 April: Een koelie, werkzaam op de onderneming „Tim pang Amat", deed een poging om met een mes den assistent der onderneming, den h-er Knauff, aan te vallen. De heer Knauff wist echter den koelie te ontwapenen, daarbij ge holpen door den mandoer. De aanleiding hiertoe moet worden gezocht in het feit, dat aan den koelie een dag verlaf was geweigerd. POKKEN OP JAVA. EPIDEMIE IN DE NABIJHEID VAN BATAVIA. In een Aneta telegram wordt gemeld, dat het gevaar voor een pokken-epidemie ln het Kebajoransche. gelegen in de afd. Mr. Cor nells der residentie Batavia, zóó groot wordt geacht, dat het noodig werd geoo-dceld art. 13 van de Epidemie-ordonnantie toe te pas sen. Gisteren werden twintig patiënten naar de C. B Z. overgebracht, terwijl vandaag weer vijftig patiënten daarheen werden ver voerd. Strenge maaWgelen ter bestrijding van de ziekte werden genomen. (Aneta). DE SMEROE LAAT ZICH HOOREN. De regent van Loemadjang meldt volgens een Aneta-telegram, dat op 26 Maart J.L in het district Kandangan des middags drie maal gerommel werd gehoord, dat afkomstig moest zijn van den Smeroe. Er bestaat echter geen reden tot ongerustheid.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 11