BUITENLAND STAGNATIE IN GANDHI'S TOCHT. ÜL ,vï v M m&' IN- EN UITVALLEN. Fa. VOS ROUWENS HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 11 APRIL 1930 TWEEDE BLAD De leider ziek door overspanning. De Britsche regeering reeds lang op haar hoede. Na Londen Genève Een driemogendhedenoverenkomst. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Als gevolg van de koortsachtige inspanning van de afgeloopen week is Gandhi ziek ge worden, wordt aan de Tel. gemeld. Het pro gram voor Donderdag vastgesteld, wordt niet uitgevoerd. In zijn blad „Young India" heeft Gandhi een artikel gepubliceerd, waarin hij aan de vrouwen verzoekt bij de winkels te posten, waar sterke drank en kleeren van buiten- landsch fabrikaat worden verkocht. Het be roep der vrouwen op kooplieden en klanten zal hun harten, zoo schrijft hij, doen smel ten en vrouwen zullen er nooit van verdacht worden geweld te willen plegen. Uit Bombay wordt gemeld, dat 200 vrij willigers, o.w. 6 Mohammedanen en 3 vrou wen, water uit zee hebben geschept, waar mede zij zich naar het. congrespaleis hebben begeven, om zout te fabrlceeren. Er zijn 32 potten geïnstalleerd voor het vervaardigen van zout, Volgens berichten uit Outtack in Orissa is aldaar eveneens met de zoutwinning begon nen. De studenten hebben de universiteiten verlaten en loopen opgewonden door de straten. Veertien personen werden gearres teerd. Gedurende het verhoor van den zoon van Gandhi te Soerat werden pakjes, gevuld met contrabande-zout, openlijk op het plein voor het gerechtshof verkocht en een der aanhan gers van Gandhi bood zelfs den rechter zulk een pakje aan, toen deze de zaal binnen kwam, terwijl de joelende menigte nationa listische liederen zong. De Mahatma heeft zijn werk goed gedaan. De eenlge wolk aan zijn horizon is het dringende verzoek van Kharak Singh, den leider der Sikhs in den Punjab, om een verklaring, waarom Gandhi zijn belofte gedaan gedurende het congres te Lahore, niet heeft nagekomen om de rood-groen-witte driekleur van de congres- vlag te veranderen in een vierkleur, door daaraan een verticale baan geel toe te voe gen, ten einde de eigenliefde der Sikhs te bevredigen. Over de algemeene lijnen, die het Britsche bestuur in Indië bij bet voortduren van de nationalistische beweging zal volgen, wordt in een telegram uit Simla aan de „Times" gemeld, dat sinds lang in alle stilte voorbe reidingen zijn getroffen voor eventueele grootere gebeurtenissen. De regeering streeft er evenwel naar in elk stadium van de ont wikkeling der gebeurtenissen een zoo groot mogelijk deel van de openbare meening ach ter zich te hebben. In de eerste plaats wor den dus maatregelen genomen om ernstige gebeurtenissen te voorkomen. De tegenstan ders begrijpen ten volle, dat de regeering tot nu toe in staat is gebleken de nationalisti sche beweging in de door haar gewenschte richting te beheerschen. De tijd kan evenwel aanbreken dat het voortduren van de vrij heid van Ghandi de autoriteiten meer zorg kan baren dan zijn gevangenneming. Op het oogenblik heeft de toestand zich evenwel nog niet zoover ontwikkeld. Voor zoover de aanhangers van Ghandi hun energ:e ver bruiken voor het maken van zout, kunnen zij geen groóte schade aanrichten. Van alle mogelijke vormen van civiele ongehoorzaam heid hebben de leiders van het Nationalis tisch Congres voorloopiz "'leen die gekozen, waarvan de regeering slechts weinig hinder kan hebben, die slechts weinig propagan distische waarde hebben en door de ver standige elementen aan beide zijden niet als ernstig beschouwd worden. In het Lagerhuis legde MaeDonald Don derdagavond de volgende verklaring af over de Vlootconferentie: „Tot mijn blijdschap kan ik verklaren, dat hedenmorgen defini tief een overeenkomst is bereikt tusschen de Vereenigde Staten, Japan en Engeland over een Vlootprogram, dat alle categorieën van schepen omvat. De bepalingen van deze overeenkomst worden thans opgesteld. Zij zullen van zeer nabij de getallen volgen welke in September en Octobe rl929 gedu rende :1e onderhandelingen met de Vereenig- de Si.gten werden aangekondigd, en die een "MH-e vermindering geven. Een Wit- l zal worden voorbe-eid Sinds de ope- r - van de Conferentie zijn van tijd tot t verschillende geschilnunten die de voort- p~"g van de Conferen+ie vertraagden, op- '-ven. Aldus is men gekomen tot een ver- ge'ijk dat door de vijf mogendheden zal worden on^erteekend. De verschillende in maritieme behoeften van Frankrijk en Italië ziln zeer ingewikkeld geb'eken en tot dusverre is men er nog niet in mogen slaeen deze tot een oplossing te brengen. Op de hileenkomst. d'e hedenavond gehouden werd tusschen de Fransche. Ita- liaansche en Britsche delegaties is besloten, dat daar men reeds tot een zoo belangrijke overeenkomst wa6 gekomen, het onnoodig en onwenschelijk was. dat alle volledige dele gaties in Londen b'even hangende de op lossing van die moelijkheden. welke in de eerste plaats de-re drie deWaties betroffen, weshalve wil zullen voorsteden om in het begin van de vo'gende week een plenaire zitting te houden. t°ne^nde de overeenkomst welke thans ts bereikt te ondertekenen en de conferentie te verderen, met dien ver stan de. dat Frankrijk, Italië en Groot Brit- tannië hun pogineen zullen voortzetten om tot een overeenstemming te geraken, welke een eenheid zal vormen met die, welke reeds is bereikt tusschen de V.S., Japan en Enge land". Nader wordt gemeld: Maandag of Dinsdag a.s. zal een plenaire zitting worden gehouden, welke de laatste yjeenkomst zal zijn der VlootconferenUe. Voorgesteld wordt Donderdag te onderteeke nen een Vijfmogendhedenovereenkomst in houdende een z.g. „naval-holyday" voor slagschepen, humaniseering van den duik bootoorlog en een technische overeenkomst met inbegrip van een methode tot het be perken van de maritieme tonnage. Dit ver drag zal omvatten het Driemogendheden- verdrag tusschen Engeland, Japan en Amerika, Nieuwe nersoectieven te Genève? De „Matin" zegt dat zich gelukkig na Lon den nieuwe perspectieven zullen openen te Genève. Over enkele dagen zal Briand aan alle Europeesche regeeringen vragenlijsten zen den nopens de mogelijkheid eener politieke en economische federatie. Het blad hoopt dat op de Meivergadering te Genève een Fransch-Itaüaansche over eenstemming te verwezenlijken zal zijn bin nen het kader der groote materieele belan gen van Europa. De Berlijnsche wethouder Busch. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Ct.: De commissie van onderzoek van den Prui- sischen landdag houdt zich sedert enkele dagen bezig met de knoeierijen, waarvan de Berlijnsche wethouder, Busch wordt beschul digd. Busch. die het toezicht uitoefende op alle zich in het bezit van de stad bevindende panden en terreinen, zou zich aan ernstige onregelmatigheden hebben schuldig ge maakt. Hij was reeds enkelen tijd geleden beschuldigd door zekeren Giïnther, zijn ge wezen secretaris. Donderdag werd nu in de zitting der commissie medegedeeld, dat deze sinds enkele dagen spoorloos verdwenen is. Een paar getuigen, die daarna werden ge hoord, leggen verklaringen af die zeer be zwarend voor Busch waren. Teruggeroepen handels gedelegeerden. Met betrekking tot de terugroeping van Sovjet-Russische handelsgedelegeerden uit Londen naar Moskou, zijn Donderdag in het Engelsche parlement aan den minister van Binnenlandsche Zaken, Clynes eenige vra gen gesteld. Den minister werd eveneens ge vraagd, wat hij zich voorstelt te doen ten aanzien van een voortduren van hun verblijf in Engeland. Clynes deelde mede, dat hij slechts berichten in de nieuwsbladen had gelezen. Bij hem waren door niemand stap pen terzake gedaan. Thans had hij een on derzoek ingesteld naar de gedragingen van zekere voormalige employés der Sovjet organisaties. Clynes was van meening, dat ongetwijfeld bij dit onderzoek alle in aan merking komende beschouwingen een goed licht op de zaak zouden werpen. Het stoffelijk overschot van Zweden's koningin. Donderdagnacht om 12 uur werd in de haven van Swinemuncie een plechtige rouw- demonstratie gegeven. Het Zweedsche eska der, dat het stoffelijk overschot van koningin Victoria naar Zweden zal vervoeren ligt aan de kade gemeerd. Reeds tegen den avond had de kranslegging plaats aan boord van het slagschip „Drottnine Viktoria". Ver scheidene kransen en bloemstukken werden bij den bevelvoerder gebracht. Reeds lang voor middernacht hadden zich duizenden en duizenden in de omgeving van het bolwerk verzameld, dat echter op een behoorlijken afstand was afgezet. Om 12 uur 20 rolde langzaam de extratrein, die uit 4 wagons bestond het station binnen. Het de partement van buitenlandsche zaken was vertegenwoordigd door graaf Tattenbach. De generaalsuperintendant hield' een korte toe spraak, waarop de koning bij de baar neer knielde. Vervolgens dankte hij. Hierop zette de stoet zich in beweging. De baar werd gedragen door Zweedsche kapi teins. Een treurmarsch werd gespeeld door de scheepskapel. Achter de baar volgde eerst de koning. Zweedsche matrozen droegen daar achter de kransen en bloemen. Te 2 uur staken de Zweedsche schepen In zee. HET PROCES OVER DE „FALKE". Donderdagmorgen is te Hamburg het pro ces voortgezet tegen den koopman Prcnzlau en zijn medebekiaagden, die beschuldigd worden van verboden vervoer van ammuni tie, en voorbereiding tot het plegen van een aanslag op een bevriender. staat. Prenzlau beweerde dat hij na den inflatietijd finan- cieele moeilijkheden had gehad en zich toe gelegd had op het zenden van wapenen en munitie naar China. Hij kocht de wapenen van de firma Bing en Co.. die altijd met het rljksmarine-amt in betrekking stond. Toen hy begin 1929 te Parijs vertoefde maakte hij kennis met den Venezolaanschen generaal Delgado en den oud-gezant Domenlci, die op bekl. den indruk maakten ernstige en bemiddelde menschen te zijn. Later bleek evenwel dat de heeren slechts weinig con tanten hadden, maar toen waren de onder handelingen nopens de wapenleveringen reeds begonnen. Bij het verdere verloop van het „Falke". proces verklaard Kraoiarski, dat Del Gado verklaard had, dat zijn financiers m Vene zuela vast bereid waren het geld te geven wanneer een grootere wapenleverantie daar arriveerde. Hij bood daarop een 25 duizend dollar groote hypotheek aan. Prenzlau heeft DE BRUSSELSCHE JAARBEURS. Dit jaar heb ik gelegenheid gehad de Brusselsche jaarbeurs te zien. Niet dat die ■gelegenheid er niet vroeger is geweest-, want het is de elfde van haar 'teoort, maar men kan niet alles gaan zien wat merkwaardig is in de wereld. Wat een vreemdeling in de eerste plaats moet treffen is de prachtige omgeving, waarin de Brusselsche jaarbeurs wordt gehouden, het park „du Cinquante- naire", dat ter gelegenheid wan de viering der Belgische onafhankelijkheid in 1880 is aangelegd en de kolossale gebouwen, waarin deze jaarbeurs verder is ondergebracht. Het geheel is werkelijk grootsch en getuigt van den vooruitzienden blik, dien de bestuurders van België vijftig jaar geleden hebben ge had; men moet hen toen wel voor zot heb ben uitgekreten, dat zij een terrein, destijds zoo ver van Brussel gelegen, hebben durven koopen voor de toekomst. Zij hebben er zich niet aan gestoord en de toekomst heeft hen in het gelijk gesteld, want dit is wel zeker, dat de waarde van dit enorme terrein met zijn breed aangelegde wegen honderd, ja duizend, misschien wel tienduizend maal is toegenomen, daar Brussel's groei het nu al bereikt heeft. Zooiets aan te durven kan tot voorbeeld strekken aan andere bestuurders. Ook in Nederland. Maar men moet door zicht hebben en vooral durf om zich niet te bekommeren over wat Piet Lut en Jan Salie zeggen. Overigens kan een Nederlander niet anders dan bij het zien van de jaarbeurs te Brus sel vergelijkingen maken met de jaarbeurs te Utrecht en dan is er een duidelijk verschil. Die te Utrecht bestaat grootendeels uit kan toren en monsterkamers. die te Brussel grootendeels uit uitstallingen. De eene ls een beurs, de andere een tentoonstelling. Derge lijke verschillen vinden we overal. Het schijnt dat die te Lyon en die te Bazel onze Utrecht sche jaarbeurs het meest nabijkomen en dat de anderen al naar inzicht en geaard heid van land en volk min of meer naar de tentoonstelling neigen; daarom kan men niet zeggen dit is beter of cat is beter, want dat hangt af van wat leder, volk op zich zelf er wenscht of verwacht- In dit verband is het misschien geen won der, dafc er zoo weinig Nederlandsche deel nemers op de Brusselsche jaarbeurs te vin den zijn, hoogstens een veertig en evenmin behoeft het ons te verbazen, dat de Brussel sche jaarbeurs dit jaar honderd en vijftig Belgische deelnemers minder heeft dan an dere jaren. Dat komt natuurlijk omdat er zijn die hun krachten bewaren voor de feestten toonstellingen van dit Jaar in Luik en Ant werpen. Dat Philips, met zijn afzonderlijke Belgische fabriek van drieduizend arbeiders, een van de inzenders is, spreekt wel vanzelf. Hij is een tentoonstellen zooals hij ook is in Utrecht en hij heeft niet verzuimd, op het terrein zijn geweldige luidsprekers neer te zetten, die voor deze gelegenheid „la voix du géant" (de stem van den reus) zijn genoemd, maar die toch dit kolossale terrein niet geheel konden overschallen. Men stelt er in de Brusselsche jaabbeurs prijs op een aangename verhouding met Nederland. Dinsdag en Woensdag is er een Nederlandsohe dag gehouden, waarbij tal van Nederlandsche autoriteiten aan een eere- lunch zijn genoodigd, daarna tot een bezoek aan het prachtige stadhuis, vervolgens aan een thee bij den Nederlandschen gezant en tenslotte een bezoek hebben gebracht aan het Holland:Huis. De volgende morgen was ge wijd aan een officieelen rondgang op de jaarbeurs. Hartelijke woorden zijn daarbij van weerskanten gesproken de „Falke" gecharterd. Te Warschau werden twee duizend oude geweren en twee millioen patronen gekocht voor 25.000 dollar Daarbij was ook verouderd materiaal, dat door het Poolsche ministerie van Oorlog was afgekeurd, waar men althans van af wilde. De patronen waren aanvanke lijk bestemd geweest voor de Afghaansche regeering, doch deze had ze na den ral van Aman Oellah niet geaccepteerd. Kapitein en bemanning hadden de verlangde dubbele gage gekregen.terwijl den vrouwen der bemanning een maandgage was toegezonden. Kramarski bestreed', dat hij een strafbaar feit zou hebben gepleegd-, omdat de wapenhandel, die hij met het buitenland dreef, wettig was- Vervolgens werd de derde beklaagde, kapl tein Zipplitt, die vroeger o.a als tweede of ficier van de „Imperator" bij de Hamburg— Amerika-Lijn werkzaam was, gehoord. Hij verklaarde eerst Later op de hoogte te zijn gesteld van het doel van de reis. In het verdere verloop van zijn verhoor beschreef kapitein Zipplitt den tocht van de „Falke". Volgens hem heeft Del Gado onder weg ter gelegenheid van den verjaardag van den bevrijder van Venezuela Simon Bolivar aan de manschappen een feest aangeboden. Voorts heeft hij den officieren en de be manning resp. bedragen van 150 dollar en 100 dollar ten geschenke gegeven. De kapitein heeft hem onder eede verklaard, dat hij wanneer Del Gado eenmaal President van Venezuela zou zijn, hem als admiraal trouw zou dienen. Aan de Zuhd-Amerikaansche kust gekomen, werden ongeveer 500 man, die de „Falke" kwamen begroeten, met uitrus.ing- stukken en wapens voorzien. Te Cumna wer den 150 man, ciie te BLanquilla aan boord gekomen waren, aan land gezet. In de eene boot hadden de rebellen zelf plaats genomen en in de beide andere de bemanning. De kapitein heeft de gebeurtenissen, die zich aan land afspeelden, van boord af gade ge slagen. Het „gesprek", dat aan wal heeft plaats gehad, had een zeer snel verloop. Zusal en twee andere mannen kwamen gewond aan boord terug. De kapitein dorst het onder die omstandigheden niet aan met een dergelijke gevaarlijke lading een haven binnen te loopen. Kapitein Zipplitz ontkende beslist onder bevel van Generaal Del Gado gestaan te hebben. Ook ontkent hij tot Admiraal van Venezuela te zijn benoemd. Het opstellen van mitrailleurs aan boord heeft hij nimmer goedgekeurd. Schijfschieten aan boord tij dens de vaart is niet voorgekomen, even min als het af en toe varen met gedoolde lichten. Op de vraag wanneer en van wien hij te weten was gekomen, dat in Venezuela revolutie zou worden gemaakt, antwoordde bekl.: Wat ik geweten heb en wat ik ge dacht heb, zijn twee!" Geweten heeft hü niets, maar gedacht alles. Na Zipplitz werd als eerste getuige kapi tein Greyer gehoord, voorzitter van het Ver bond van Duitsche kapiteins en -Officieren der Handelsmarine, die den beklaagde reeds gedurende twintig jaren kent. Hij beschouwt' i Zipplitz als een bekwaam cn betrouwbaar gezagvoerder. INTERNATIONALE ZAKKEN ROLLERS GEARRESTEERD. Twee internationale zakkenrollers, die jen laatsten tijd op de stations te Berlijn ..werkzaam" ware nzyn thans in de val ge- loopen. Een ambtenaar van de recherche- afdeeling van de spoorwegen kreeg de twee dieven op het station Potsdam in het oog, toen zy zich op verdachte wijze bij een rei ziger ophielden. Toen de ambtenaar hen wilde arresteeren slaagde één er in in het gedrang te ontkomen. Donderdagmorgen zag de ambtenaar op het station Anhalt den ontsnapte, zonder dat- deze hem zag. Hij werd gearresteerd juist toen hy een dame haar beurs ontrolde. De gearresteerde beken de. dat hij reeds dergelijke diefstallen heeft gepleegd. Beide dieven zijn Polen. In den laatsten tijd schijnen zij hoofdzakelijk de groote ste den in Oost-Dultschland en in Polen te heb ben bezocht. ONTPLOFFING IN EEN GLOEIOVEN. In de aluminium- en metaalgieterij van Rudolf Rautenbach te Mangelbsrg bij So- llngen Is Donderdagmorgen in het gebouw van de mengafdeeling een zware ontploffing van een electrlsche gloeioven ontstaan. Het dak van de groote loods is in de lucht ge vlogen en de wanden zijn uit elkaar genikt. In de gebouwen van een firma aan den overkant van de straat zijn alle ruiten ver nield en ook de muren beschadigd. De lucht druk was zoo sterk, dat ook verderop vele ruiten gesprongen zijn. Gelukkig is het on geluk gebeurd vóórdat het personeel ver schenen was. Slechts vier man bevonden zich in de mengafdeeling Twee hunner hebben lichte kwetsuren opgeloopen. De oor zaak is nog onbekend, doch men denkt dat de automatische regulator van den gloei oven niet gewerkt heeft. VERVALSCHING VAN CECHISCHE PLAKZEGELS. De bankbiljettenvervalscher Mattausch die te Bilin gearresteerd werd. heeft bekend, sedert eenige jaren vervalsching van plak- zegels te hebben gepleegd. De schade, die de staat hierdoor heeft geleden, loopt wel licht in de mililoenen. Aangezien de vele ver- valschte plakzegels in deze kleine stad geen afzet konden vinden is het waarschijnlijk, dat Mattausch medeplichtigen had. Te Praag werd de uit Bilin afkomstige bankbe- ambte Josef Weber gearresteerd, in wiens woning eveneens valsche plakzegels werden gevonden. HU gaf toe. dat hij medeplichtig was aan de vervalschingen die door Mat tausch waren gepleegd. BU Mattausch zelf werden plakzegels ter waarde van 270.000 Cechische kronen in beslag genomen. UIT DE PERS NEDERLAND TE LAAT MET DEN ZOMERTIJD. „De Residentiebode" klaagt, dat ook dit jaar Nederiand weer een maand later zal zijn met den zomertyd dan België, Frankrijk, Portugal en Spanje. „We weten dat zulks een concessie Is te genover de plattelandsbevolking, schrijft het Haagsche blad, met name de veeboeren, die eenigen overlast ondervinden van het voor- uitzetten der klok. Maar nu handel en nijvetfieid meer en meer een internationaal karakter krygen en Nederland toch allerminst een geïsoleerd eiland is, mag de vraag wel eens ernstig overwogen worden, of wij met deze afwUkin gen door moeten gaan." Het blad vestigt de aandacht op de klach ten van de Kamers van Koophandel, van de Nederlandsche Spoorwegen en ook van de K. L. M. De Spoorwegen en de Kon. Luchtv. Mij moeten nu b.v. drie verschillende dienstrege lingen maken. Wie Zondagmiddag er niet aan denkt dat in België de Zomertyd is ingevoerd en om 13,15 u. komt voor den trein naar Parijs, komt tot de ontdekking, dat deze reeds een uur gele den vertrokken is. Volgens de spoorwegmaatschappUen Is het aantal gedupeerde reizigers legio en het aan tal te laat afgezonden yigoed voor het bui tenland ook geweldig g-oot. Daarom mag wel eens ernstig overwogen worden of de Regeering ook in de toekoms' niet verstandig zal doen. om den zomertyd gelijk met het buitenland in te voeren. Zoo goed als de boeren In Frankryk, Enge land en België er zich by aangepast hebben zullen het de boeren in ons land ook wel kunnen. DE ZENDTIJD OP DAGEN". „HOOGTIJ- 19 APRIL GEEN HOOGTIJDAG VOOR DE A. V. R. O.? Biykens een in het Volk gepubliceerde mededeeling van den heer Vogt aan dat blad heeft de A.VR.O. volstrekt geen „Hoog- tydag" bemerkt op 19 April, en heeft de A.V.R.O. nooit aanspraak gemaakt op dien dag. Volgens het blad zal de V.A.R.A. „gezien de belangrykheid van de door de A.V.R.O. georganiseerde uitzending op Zon dagmiddag 13 April, zich niet beroepen op de regeering. die haar recht om op de z.g. .Jioogty-dagen" der arbeidersbeweging over den zender te mogen beschikken, garandeert en „den zender derhalve weer ter beschik king stellen op het tUdstip. dat met de uit zending van de Matthaus-Passion uit het Concertgebouw een aanvang moet worden gemaakt." „Wy wenschen er echter den nadruk op te leggen, dat uw simpele mededeeling volko men in stryd is met de bedoeling, die zoo wel bU onze als by uw vertegenwoordigers heeft voorgezeten, toen dezen, thans 3 jaar geleden, de regeling omtrent „hoogtij-dagen" maakten", bericht de. VA.RA. aan de A.V.R.O. DE FRANSCHE REGEERING EN DE KALL Ook de Maasbode wydt een beschouwing aan de kali-aangelegenheid. Zij bespreekt de houding der Fransche regeering. die zU ,,'t meest bedenkelijke in de kali-kwestie" acht. zy constateert een gevoel van pUnUJke ver. rasslng en teleurstelling over de rol, door de Fransche regeering blijkbaar In deze ge speeld. „Tot eventueele opzegging kan de S. C. P. A. alleen komen onder druk van hooger hand. En men heeft ons geen oogenblik In twij fel gelaten vanwaar die druk kwam. Burgemeester van Cauweiaert trok niet naar Mulhouse, maar naar Parijs en naar den Franschen gezant te Brussel. En dit alles zoo openlijk, dat men geen grein behoefte scheen te gevoelen, dit te verbergen. Men achtte het blijkbaar geheel natuurlijk dat België ln dit geval een beroep deed op Frankryk en dat de Fransche regeering België ter wille was. Men had klaar blijkelijk volstrekt geen oog voor het beden kelijke, zeer ongebruikelijke en voor Neder land toch by zonder pynlijke van het feit* dat een regeering alleen ten bate eener be paalde na :1e. tegen het belang van de betrok ken Maatschappij, op deze laatste druk uit oefent ten nadeele van de belangen van een volk. waarmede men officieel toch e»ven vriendelijke betrekkingen onderhoudt als met het land dat men eenzydig en kunstmatig wenscht te bevoordeelen". De beeldhouwer La Spina heeft een kolossaal standbeeld van drn Italiaanschen vr\)hcids- held Garibaldi, voltooid. CUMULATIE VAN FUNCTIES IN DE S. D. A. P. HET RAPPORT VERSCHENEN. De op het Nijmeegsche congres van do S.D AT. daartoe Ingestelde commissie heeft thans rapport uitgebracht inzake de cumu latie van functies en inkomsten in de 8 D. A. P. Het rapport dat op het as. Paasch- oongres zal worden behandeld, komt volgen? het verslag ln Het Volk. tot de volgende conclusies, waarmee de commissie adviseert het congres besluit van 1921 aan te vullen: le. Het congres verklaart onvereenigbaar: a. het lidmaatschap van de Tweede Kamer met het burgemeesterschap; b. Hc-t lidmaatschap van de Tweede Kamer met het wethouderschap van een gemeente met meer dan 30.000 Inwoners en van kleinere gemeenten, die op grooten afstand van Den Haag gelegen zyn; c. Het lidmaatschap van de Tweede Kamer met het lidmaatschap van Gedeputeerde Sta* ten. 2. Het congres verklaart den partijraad be voegd van de ln punt 1 genoemde verbods bepalingen tydelijke hfwyking toe te staan, byv. voor den duur van een loopende zittings periode. 3. Het congres verklaart den partijraad be voegd om maatregelen te nemen tegen iedere andere combinatie van functies, die naar zUn meening kan leiden tot schade ln de vervuiling van een der ambten. 4. Het congres spreke de wcnschelljkheld uit van het maken van regelingen ln de pu bliekrechtelijke lichamen, waarby pensioenen of salarissen uit openbare ambten een be paalde grens overschrijden. Omtrent de bepaling van een loeftjjds» grens komt de commissie tot de volgende conclusie: ,Jn de par'U-organisaties zelf dient by de candidaatstelllng voor de verkiezing van leden van openbare lichamen ernstig te worden na gegaan, of er aanleiding bestaat .om party- genooten, die reeds een hoogen léeftyd heb» ben bereikt, te vervangen door Jongere party- genooten". INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cts. per regel. QROOTE HOUTSTRAAT 15 TEL. 15497 Bee-Vac klopveeg zuiger f 138.- AGE?S DA VRIJDAG 11 APRIL. Stadsschouwburg: „Esmoreit" en „Die cluyte van Pateiyn", 8 uur Schouwburg Jansweg: Leerlingen-avond Mevr. A. M. SchuU-Hol, 7.30 uur. De Kroon: Alliance Frangaise, Causerie M. Gasquet, 8.30 uur. Haarlcmsche Bankvereeniglng, Alg. Verg. van Aandeelhouders. Zyistraat 76. 3.30 uur. Palace: .Als New-York slaapt". Tooneel: Rigo Amati and Sylvia. 8.15 uur. Luxor-Theater: .De Piraten van de Hud son" en „Circusschandalen". Tooneel: El- wino. 8.15 uur. Rembrandt-Theater: „Dubbelsteenen van t Noodlot". Tooneel: 3 Worcesters. 7 en 9,15 u. ZATERDAG 12 APRIL. Stadsschouwburg: Weldadigheidsavond ten bate van „de Lichthoeve", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyier's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan- cags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5