V icns Wrij f Verkoudheid weg J. Lottgering RADIO-PROGRAMMA De Wereldreis van Dicky en Dirk jeDurf HAARLEM'S DAGBLAD /RIJDAG 11 APRIL 1930 UIT DE OMSTREKEN BEVERWIJK. Raadsvergadering Voorstel Inzake filiaal der Lichtbedrijven te Uitgeest aan gehouden. Voorloopig nog geen gemeentelijke radio-distri butie. Ook het voorstel tot uitbreiding van het Burgerlijk Armbestuur aangehouden. Donderdagavond vergaderde de Raad de zer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester. Aanwezig waren alle leden. Tot onderwijzeres aan de school voor bui tengewoon lager onderwijs wordt benoemd mej. J. M. A. Zurlohe, thans tijdelijk aan genoemde school werkzaam. Aangenomen worden de voorstellen tot verkoop van grond aan de Vondellaan en in de omgeving der C. H. Moensstraat. B. en W. stellen voor aan Wed. ter Burg in erfoacht uit te geven voor een tijdvak van 20 jaar een strook grond aan het Sta tionsplein, ter lengte van 14.20 M. en ter breedte van 3 50 M. tegen een Jaarlijkschen Eeanon van 150. De heer E y k i n g heeft bezwaren in ver band met het verkeer. Het ls daar het „brandpunt" van Beverwijk en vooral in het seizoen ls het verkeer zoodanig, dat er „geen muis aan zijn staart doorgetrokken kan worden". Spreker meent, dat ln het belang der gemeente dit voorstel niet mag worden aangenomen. De Voorzitter zegt. dat B. en W. hun volle aandacht aan het verkeer daar ter plaatse gewijd hebben. Zoo erg als de heer Eyking zegt, iS het niet. Wel als er stoeltjes en tafeltjes bulten de veranda geplaatst worden, hetceen zal worden tegengegaan. De heer Groot is het ten deele met den heer Eyking eens. Er komen tijden, dat het daar wel eens erg druk is, maar het gaat niet aan de betrokkenen te benadeelen. De Voorzitter zegt noe. dat B. en W. overwegen, een anderen vluchtheuvel in het Stationsplein te maken, waardoor de toe stand veel zal verbeteren. Het voorstel wordt aangenomen met al leen de stem van den heer Eyking tegen. Filiaal der Lichtbedrijven te Uitgeest. B. en W. stellen voor. aan t.e koooen van Elbert Twuljver Pzn. te Uitgeest een perceel grond aldaar, groot ongeveer 262 M2. voor een prijs van 0.50 per M2. en zulks onder voorwaarde, dat de verkooper voorkeur zal genieten bij de gunning van het op gemeld terrein te bouwen woonhuis, toonkamer en werkplaats voor een prijs van 8297. Een en ander ten behoeve van een filiaal der LIchtbedrilven. De heer Groot vindt den prijs dien Bever wijk voor den grond zal moeten betalen veel te hoog. De grondprijs te Uitgeest is 2.50 a 3. Ook verwacht hij van het filiaal wei nig succes. Hij verzoekt aanhouding van het voorstel. De Voorzitter zegt, dat indien het Juist is. wat den grondprijs betreft, hij het voorstel gaarne zal aanhouden. De heer Zwager, wethouder zegt. dat Beverwijk te Uitgeest een woning noodig heeft voor den fitter. Het is niet de bedoe ling toestellen enz. aldaar te verkoopen. Aan gaande den grondprijs is hij niet georiën teerd. Hij heeft echter vernomen, dat het terrein aan een goede straat gelegen is. De Voorzitter stelt namens het Col lege voor, het voorstel%aan te houden. De heer Eyking zegt. dat hij velomen heeft, dat de grondprijs aan den Middel weg hoogstens 7 gld. is. De andere terreinen zijn hoogstens f 3.50 per M2. waard. Het voorstel tot aanhouding wordt aange nomen. Het voorstel inzake het verleenen van een subsidie aan de zweminrichting wordt aan genomen evenals het. voorstel tot het ver leenen van een subsidie aan de Aardappel commissie te Castrlcum. Radio-distributie. Na eenigc hamerstukken komt aan de orde het voorstel tot aanleg en exploitatie van een gemeentelijke radiodistributie met ge combineerde brandalarm en brandmeldln- rlchtlng. Alvorens over te gaan tot de behandeling spreekt de Voorzitter waardeerende woorden tot den heer de Groot, directeur der Lichtbedrijven voor zijn uitvoerig en dui delijk rapport. De heer Maters verwondert zich over deze woorden. Het is toch niet de gewoonte geweest bij andere, ook zeer gewaardeerde rapporten. HU zal gaarne van den voorz'tter vernemen, wat hem aanleiding tot deze woorden heeft gegeven. Spreker, voortgaande wijst er op. dat geen enkele commissie uit den Raad is geraad pleegd. Spreker kan zUn stem aan het voor stel niet geven. HU meent, dat het rapport van deskundige zUdc aan ernstige critiek is onderworpen. Verder moet dc vraag onder de oogen worden gezien, of dc gemeentefi- nanciën het toelaten, een bedrijf in te stel len, waarvan de rentabiliteit niet vaststaat. Is het particulier initiatief tekort geschoten? vraagt spreker. Integendeel. Sedert 1926 zyn 37 aanvra gen voor het stichten van een radio-centrale ingekomen. Spreker is voorstander van een particuliere centrale, onder contróle van het gemeentebestuur. De heer Maters stelt tenslotte een motie voor. waarin wordt voorgesteld te besluiten, niet over te gaan tot eigen exploitatie, maar de in de gemeente gevestigde gegadigden alsnog in dc gelegenheid te stellen hunne planner» in te dienen. De heer Visser merkt op. dat de radio handelaars tyd genoeg hebben gehad, de zaak voor te bereiden. Nu de gemeente met een voorstel komt. komen de bezwaren. Spre ker wUst er op, dat bedrUven als gasfabriek enz. die vroeger in handen van particulie ren waren, thans bUna alle overheidsbedrij ven zijn geworden. Met de radio-distributie gaat het evenzoo. Men heeft concessies gegeven aan menschen die er geen verstand van hebben. Wil men de x-adiodistributie goed verzorgen, dan dient ze in handen van de de gemeente to komen. Allo bedrUven, die ecu monopolistisch karakter dragen, behoo- ren in handen der gemeenschap te zijn. De heer Aar den burg zegt, dat 1»U te gen het voorstel is. Dc heer Tromp verklaart een enthou siast voorstander van radio-distributie te zUn. Nadat de zaak langen tyd is bhjven lig gen. komt dit belangrijke voorstel. HU heeft geen bezwaren tegen de motie-Maters, ten einde het particulier initiatief alsnog een kans te geven. Als deze motie echter geen meerderheid mocht kunnen verwerven, zal hy voor het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Groot verdedigt het voorstel. Spreker zegt, dat het onder de ingezetenen groote vreugde heeft gebracht en van on- xaist, zooaLs de heer Maters zegt. is geen sprake. Het is echter van belang, spoedig een beslissing te nemen. De heer de Groot zegt, dat hij niet met het voorstel van den heer Maters mee kan gaan. Hy zou echter een eventueel voorstel, de zaak over te geven in handen van de N.V. Asto willen steunen. De heer Zwager wyst op de voordeelen van een gemeenteiyke distributie. De heer Steijn, wethouder, zegt, dat op het rapport geen critiek is uitgeoefend. Het vorige college is zoo voorzichtig mogelijk ge weest. De particuliere aanvragers hebben ernstig bezwaar tegen een ondergrondsch net De Maatschappij „Asto" heeft bewezen, dat er wel iets in zit. Spreker ziet in de wijze, waarop de zaak in het rapport is voorge- stelt, de beste manier om het vraagstuk der radlo-distrlbutie op te lossen. De voorzitter brengt dan in stemming de motie van den heer Maters. Deze wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. De heer de Groot vraagt, of uit te ma ken ls, hoe lang het duurt voor de Raad weer iets over deze zaak zal hooren. De Voorzitter zegt, dat dit zoo spoe dig mogeUjk zal geschieden. Aangenomen wordt het voorstel tot het toestaan van een crediet voor de vertooning van leerfilms aan schoolkinderen. Eveneens worden aangenomen de voorstel len tot het toestaan van een jaarlyksch cre diet voor het toezicht op en de leiding van het oud-archief en tot vaststelling van een verordening op ht grondbedryf. BU het prae-advles van B. en W. op het voorstel-Eyking inzake de jaarwedde van den hulpbode opperen vele leden bezwaren tegen dit prae-advies. De heer de Groot stelt aanhouding voor. Aldus wordt besloten. Burgerlijk Armbestuur. B. en W. adviseeren afwijzend op het voor stel der heeren Visser en Groot tot uitbrei ding van het Burgerlijk Armbestuur met 2 leden. De heer Visser herinnert aan het eer der gedane voorstel tot stichten van een in stelling voor maatschappeiyk hulpbetoon. Voorts verdedigt hij het voorstel, het B. A. met 2 leden uit te breiden. Na langdurige besprekingen stelt de voor zitter aanhouding voor. met de toezegging, binnenkort met een nieuw voorstel te zullen komen. Aldus wordt besloten. Stank van fabrieken. De Voorzitter deelt mede, dat ondanks dat B. en W. alles hebben gedaan, om de stank- verspreiding der fabrieken tegen te gaan, er geen verbetering ls gekomen. Om die reden heeft de burgemeester zich met een ernstige klacht gewend tot den In specteur der Volksgezondheid en aangedron gen op het opeggen van nieuwe voorwaar den, teneinde deze stankverspreiding tegen te gaan. (Applaus). Na een korte rondvraag sluit de voorzit ter te 11 1/4 uur de openbare vergadering. IJMUIDEN. OPENBARE VERGADERING „VOLKSONDERWIJS." De plaatseiyke afdeeling van „Volks- onderwUs" belegde Woensdagavond in sa menwerking met verschillende andere orga nisaties een openbare vergadering. Als spre kers traden op de heeren W. Bymolt en W. v. Diessen. Er was weinig belangstelling. De heer Faber heette de aanwezigen na mens de verschillende organisaties wel kom. Spreker herinnerde aan de totstandko ming van de L.O.-wet 1920, die een versnip pering bracht. In dorpen waar vroeger een flinke opeixbare school was, zijn thans 3 of 4 kleine Christelijke scholen. Ook in IJmuiden is het zoo gegaan, zoowel met het lager als met het uitgebreid l.o. Het eerst sprak de heer Bymolt. Na een inleiding zeide spreker, dat hy aan den schoolstryd van nu 25 Jaar geleden de aan genaamste herinneringen had. We hebben nu de pacificatie gekregen. Waar staan we xxu met onze openbare school? vraagt spreker. In korte trekken schetste spreker de geschiede nis van den schoolstryd, den 80-jarigen oorlog, die omstreeks 1840 was ingezet en eindigde met den feilen stembusstryd in 1913, die in hoofdzaak ging om de school. Het extra-parlementair kabinet gaf het begin van deix schoolvrede in den vorm van een staatscommissie. Deze commissie verkreeg de volledige gelijkstelling tusschen open baar en bijzonder onderwys. De 80-jarlgo oorlog eindigde met een volledige overwin ning der reclitsche partyen. Met verschillende voorbeelden schetste spreker het resultaat der pacificatie: overal kleine, slecht geouttilleerde schooltjes, enorme vermeerdering der- kosten. De heer Van Diessen zeide, dat het ant woord op de vraag, of de pacificatie vrede gebracht heeft voor weinigen na de woorden van den heer Bymolt moeilijk zal zyn. Er zyn veel scholen en schooltjes gebouwd, maar het peil van het onderwys is niet verhoogd. Spreker herinnerde aan de bezuinigingen op onderwysgebied. Spreker heeft eerbied voor Ter bespoediging en voor het gemak van belanghebbenden verzoeken wij voor de verschillende afdeelingen van ons dagblad de volgende nummers op te bellen: Voor berichten en andere mededee- lingexi of vragen voor dc Redactie: 10600 Voor de Hoofdredactie: 15054; Voor advertenties, abonnementen en bezorging: 10721: Voor aangelegenheden van de direc tie: 13082. den veiliggestelden gulden, maar spreke! heeft meer eerbied voor goed volksonderwys. wy staan nog midden in den schoolstryd; het is echter geen stryd ten bate van het kind. Spreker meent, dat het byzonder on derwys zichzelf uit elkaar scheui-t. Men schijnt thans ook by de voorstanders van bijzonder onderwijs in te zien, dat het zoo niet langer gaat. Dr. de Visser heeft gezegd, dat de eenheid van ons volk gehandhaafd moet worden, maar er zyn 28 soorten van scholen. Ieder die ons volk in de hoogte wil brengen, moet tegen den bestaanden toe stand opkomen. Spreker wekte ten slotte de aanwezigen op, mede te strijden in de ryen van „Volks- onderwys" in het belang van het Nederland- sche volk. De heer Faber dankte de sprekers voor hun rede. DE WERKLOOSHEID IN HET VIPSCHERIJ BEDRIJF. Door het Fonds voor Sociale Voorzieningen werd over de week van 22 tot en met 28 Maart aan 216 opvarenden f 2197,50 uitbe taald als uitkeering wegens werkloosheid. De week daarna bedroegen deze cyfers 183 f1593. VELSEN. DE GASHOUDERS EN HET ONTPLOF FINGSGEVAAR. Het lid van den Gemeenteraad de heer P. Bosman bad zich tot B. en W. gewend met het verzoek hem te doen weten of zy in verband met de onmiddeliyke nabijheid van de automatische stookinrichting voor het verkrygen van den noodigen stoom by de gashouders maatregelen tegen eventueels ontploffingen noodig achten. Genoemd raadslid stelde deze vraag ln verband met de ontploffing van een gashouder in BerUjn en mst het gebeurde met den gashouder in Deventer waar 8000 kub. meter gas de lucht invloog. B. en W. antwoorden hierop, dat omtrent de gestelde vragen advies ingewonnen is van den directeur voor Gas en Water. By brief van 4 Maart 1929 berichtte ge noemde directeur het volgende: ,.By de stichting van het Gasbedryf in 1911 werd door den adviseur den heer Adriaanse by den eersten gashouder gepro jecteerd een gebouwtje, waarin geplaatst een met cokes gestookte calorifère vooi^ verwar ming van den gashouder by vorst. Later werd de calorifère vervangen door een staan- den stoomketel gestookt met steenkolen, welke thans vervangen is door een stoomke tel gestookt met gas. Aan de meeste gasfabrieken in ons land, waar geen centraal ketelhuis aanwezig is, vindt men in de onmiddeliyke nabijheid van den gashouder een stookinrichting om des winters het water te verwarmen. Men plaatst de warmtebronnen in het algemeen zoo dicht mogeiyk bU de plaats waar de stoom of het warme water gebruikt moet worden, om dat alle transport van warmte over afstan den zeer oneconomisch is. Het is niet te ont kennen dat by uitstrooming van gas gevaar voor ontbranding aanwezig is; ontbranding beteekent echter nog geen exploisie, zooals te Berlijn is voorgekomen. Dit kan alleen ge schieden indien in den gashouder knalgas, een mengsel van gas en lucht aanwezig is. Dat men het exploisiegevaar zeer klein acht, biykt zeker wel hier uit, dat in alle plaatsen de gashouders geplaatst zyn op het terrein waar zich de stokeryen voor de fabricage van het gas bevinden en dus steeds vuur voor ontbranding aanwezig is." En by schryven van 19 Maart 1930: „Explosie van een gashouder kan alleen dan plaats hebben, indien zich daarin be vindt knalgas, een mengsel van gas en lucht in een bepaalde verhouding. Toetreding van lucht in een gashouder kan alleen geschie den, indien er lekkage ontstaat en tevens onderdruk in de klok, Dit laatste is in Velsen tamely k wel uitgesloten doordat de gashou ders in serie zyin geschakeld, waardoor, wan neer in een der gashouders lekkage mocht ontstaan, in dien houder steeds overdruk biyft heerschen, totdat op één na alle gas houders totaal leeg zyn, zoodat voortdu rend gas uitstroomt en geen lucht kan toe treden. Het eenige wat gebeuren kan is, dat het uitstroom-en de gas wordt ontstoken. Het gevaar van ontsteken door de vlammen van den stoomketel is al zeer gering, doordat het uitstroomende gas dat soortelijk veel lichter is dan de lucht, niet naar beneden zal gaan, doch direct- opstygen en door den wind wor den weggedreven, waardoor veel meer moge- lykheid ontstaat, dat ontsteking van dc gaswolk op eenigen afstand geschiedt. Ver plaatsing van den stoomketel kan dus eer der het gevaar vergrooten dan verminderen. Waar bovendien de stoomketel in normale winters alleen by vorst brandt en met één handbeweging de vlammen zyn te dooven, bestaat er m.i. geen enkele reden om tot ver plaatsing over te gaan. Wil men echter toch de installatie wille keurig verplaatsen, b.v. op een 50 M. af stand van de gashouders, dan zullen de kos ten hiervan bedragen: f 3700". B. en W. kunnen zich met de meening van den directeur, dat verplaatsing van de ver warming onnoodig ls, vereenigen. HAARLEMMERMEER GRAANMARKT Donderdag was de aanvoer op de graan- beurs te Hoofddorp als volgt.: tarwe (wit) f 10,50 a f 11,—; tarwe (rood) f 10,50 a f 11,—; rogge f 7,50 a f 8,gerst chevalier f 7,50 a f8.—: haver f7 a f7,50; dutveboonen f 14,— a f 15,—paardeboonen f9 a f9,50; groene erwten f 0.50 a f 10.50: schokkers f 13,a f 15,—karwy f38,— a f40.—; geel mosterd f 22.a f 24,blauwmaanzaad f 35. a f 37,—; kanariezaad f 20, a f 2,—. Alles per 100 K.G. BAZAR. Het bestuur van de zangvereeniging „Door zang Vriendschap" te Vyfhuizen alhier heeft besloten ten bate van haar kas een bazar te organiseeren, welke aldaar zal worden ge houden in de lokalen van de openbare lagere school en wel op Vrijdag 25 April en Zater dag 26 April a-s. BRUGGENBOUW. Naar wy vernemen zal, ln verband met den bouw van een brug over de Kruisvaa-t naby den Spierlng-erweg, deze weg ter plaatse van Maandag 14 April af tot en met Zater dag 19 April a.s. voor het openbaar verkeer (behalve voor wielrijders en voetgangers) worden afgesloten. BLOEMENDAAL. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: C. van der Maas, Dompvloedslaan 43 Overveen, een hamer; W. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Wrijf keel en borst met Viclts VapoRub, de moderne verdampende zalf. Zij werkt als een onderwetsch papmiddel zoowel als inhaleertoestel en verhelpt de meeste verkoud heden 'n één nacht. W VapoP.ub Voerman, Kinheimweg 65 Bloemendaal, een vlocrschrobber; Hofstede, Zuidcr Stationsweg 17 Bloemendaal. een duimstok; W. Schoo, Dennenweg 10 Bloemendaal, een vermoedelijk gouden armband; L. Hoffstede, Zuider Sta tionsweg 17 Bloemendaal, een broche met steentje; van Gulick, Alb. Thymlaan 31 Bloe mendaal, een gaffelsleutel; Schroder, Dahlia- laan 14, Aerdenhout, een haarkammet je »n borsteltje, verm. zilver; Phllippo, Plataanstr. 44 Haarlem, een paar rolschaatsen; ThJjsse, Parallelweg Bloemendaal, eenige postzegels; C. Groenendyk, Rollandspad 68 Overveen. een portemonnale met inhoud; aan den politie post te Aerdenhout, een yzeren gewicht; aan het bureau van politie te Overveen, een unster, een rywielbelastingmerk, een huis sleutel, ene garantiebewys voor Philips ra dio, een zakje met brood, een damestaschje met inhoud, drie witte boorden. AANBESTEDING De architecten Mulder en Van Asdonk te Bloemendaal hebben namens hun princi paal aan den aannemer W. v. Ryn te Half weg gegund na onderhandsche aanbesteding het bouwen van een villa aan de Dr. D. Bak kerlaan, Kinheimpark te Bloemendaal. LIBERALE STAATSPARTIJ. De'afd. Bloemendaal van den Vrijheids bond houdt op Dinsdag 15 April een leden vergadering in Vreeburg. De agenda bevat o-a. een voorstel tot deelname aan de op te richten kiesvereeniging „Gemeentebelangen". DE OVERHEID EN DE EMMABLOEM- COLLECTE. B. en W. hebben aan de hoofden der O. L. scholen een schryven gericht, waarin wordt medegedeeld, dat voortaan geen verlof meer wordt verleend aan leerlingen der O. L. scho len, die mede willen werken aan de Emma- bloem-collecte. INBRAAK. Thans is ontdekt, dat verxnoedeiyk de vo rige week, door het verbreken van een ruit. inbrekers zich toegang verschaft hebben tot een onbewoonde villa aan den Potgieterweg. Daar zdjn ontvreemd 2 stel eenigszins ver schoten gordynen, benevens 3 kleine gordy- nen. Alle gordynen zyn in de zelfde kleur. Personen die over de inbraak of de gesto len voorwerpen eenige inlichtingen kunnen geven, worden verzocht zich aan te melden by den commissaris van politie te Overveen. DIEFSTAL VAN ROOSTERS. Van een villa aan de Donkerelaan te Bloe mendaal werden 4 yzeren roosters ont vreemd. Door de politie werd de dader, D., voddenkoopman te Haarlem, aangehouden. By zyn arrestatie vervoerde hy de roosters in stukken geslagen op een handwagen. Na pro ces-verbaal is D. ter beschikking gesteld van den officier van Justitie. Scheepvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Aldabi 10 te Kilindini, Beira n. R'dam. Alkmaar 8 v. Huarwey n. Manta. Alwaki 9 v. Buenos Ayres n. R'dam. Alland p. 10 Vlissingen, Antwerpen n. Amsterdam. Alcyone 9 v. Las Palmas, Buenos Aires n. Rotterdam. Arendskerk 10 te Antwerpen, Australië n. Rotterdam. Breda 8 v. Tocopilla n. Antofagasta. Buitenzorg p. 9 13 u. Gibraltar. New-York n. Java. Breedijk 9 v. Singapore, Japan n. New York. Bali 9 v. Calcutta n. Soerabaja. Blommersdyk 9 n.m. v. Suez, New York n. Java. Ceres 9 te Curacao v. A'dam. Djember p. 9 22 u. Flnisterre, Batavia n. Rotterdam. Glamorganshire 9 te Hamburg, Pacific ist n. Rotterdam. Gemma 10 v. Chefoo, Japan n. R'dam. Gaasterland 9 v. Hamburg n. A'dam. Haarlem 9 12 u. 10 m. 260 myl Z.W. van St. Michaels, A'dam n. Chili. Hoogkerk 10 te Rotterdam v. Karachi. Japara p. 10 Perim, Rotterdam n. Batavia. J. P. Coen 9 v. Leith, A'dam n. Batavia. Kertosono p. 9 18 u. Finisterre, Batavia n. Rotterdam. Koningin der Nederlanden 9 v. Belawan Dell, A'dam n. Batavia. Kangean p. 8 Perim, New York n. Java. Lochkatrine 9 te Liverpool, Pacificist n. Rotterdam. Maris p. 9 kaap Guardafui, R'dam v. Ba tavia. Mapia 9 middagbestek 4 gr. 11' N. en 115 gr. 15' O. Rotterdam n. Batavia. Moesi p. 9 Oporto, Rotterdam n. Batavia. Medan 9 te Calcutta v. Soerabaja. Nias 9 te Hamburg v. R'dam. Narenta 7 n.m. v. San Francisco, Antwer pen n. dc Pacificist. Nykerk 9 v. Beira n. R'dam. Patria 10 v.m. te Rotterdam v. Batavia. Salland 10 te A'dam v. Buenos Aires. SoekaboemI 8 tc Hampton Roads v. New- York. Streefkerk 9 n.m. v. Hamburg n. Antwer pen en Rotterdam. Sumatra 9 v. Oran, Batavia n. New York. Soestdyk 9 te Port Sudan, R'dam n. Calcutta. Tapanoeli 9 24 u. v. Padang, Batavia n. Rotterdam. Tomorl 9 middagbestek 16 gr. 40' N. en 40 gr. 55' O., Rotterdam n. Batavia. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Stoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a Veendam 9 v.m. v. New York n. W.-Indië. Zaanland p. 9 St. Vincent, Amsterdam n. Buenos-Aires. Zeelandia p. 10 Portsmouth, Amsterdam Buenos-Aires.* Abbekerk 9 April van Antwerpen, Rotter dam naar Australië. Gorontalo 9 April 11 uur van Port Said, Batavia naar Rotterdam. Tabanan 9 April van Batavia naar Rot terdam. ZATERDAG 12 APRIL. HILVERSUM 298 M. Na 1 uur: 1071 M. 10.00 Morgenwijding. 12.00 Concert AVRO- Kwintet. 2.00 Concert. AVRO-Kwintet. 2.00 VARA. Uitz. van de offic. Opening van het vacantie-oord der Vereen, ,,'s Zomers Buiten" te Zandvoort. Orkestmuziek en toespraken. 3.00 VARA. Concert. VARA-Orkest. Henri Marchand (Cabaretier). 4.45 VARA. Sluiting. 5.00 AVRO. Gezondheidshalfuurtje. L. Th. Schleurholts Boerma (tandarts): „Mond hygiëne". 5.30 Duitsch: Gevorderden en con versatie. 6.01 Concert door het Omroep orkest. Henk Viskil (tenor), R. Komst (trom pet). In de rustpoos: Sportpraatje door H. Hollander. 8.00 Sluiting. 8.00 VARA. Uitz. voor de „Intern. Orde van Goede Tempelie ren". Het VARA-Orkest, Jac. v. Elsacker (declamatie), Mevr. H. WalhoutTimmer mans (zang), T. Vleeming (spreker). 11.00 VARA. Persber. VARA-Varia, GramofoonpL HUIZEN. 1875 M. Uitsl KRO-Uitz. 8.15 Gramofoonpl. 11.30 Godsdienstig half uurtje. 12.15 Concert door KRO-Trio. 1.15 GramofoonpL 2.00 Kinderuurtje. 4.00 Cursus Esperanto. 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Concert. Mej. Rie Vermeulen (piano), Mevr. Maria Hovingvan Driel (scpraan). 6.01 S. P. J. Borsten: De stayer. 6.15 Journalistiek week overzicht door Paul de Waart. 6.40 Gramo foonpl. 7.15 Lezing door Sapiens over- „Kruis en Halve Maan in Noord-Afrika, Europa Irredenta. 8.01 Gramofoonmuziek. 8.30 Con cert. Het KRO-Orkest, Lou Bandy (humo rist en conférencier). 9.30 Nleuwsber. 11.30 Gramofoonmuziek. DAVENTRY. 1554.4 M. 10.35 Morgenwyding. 11.05 Lezing. 12.40 Verslag van de Oxford en Cambridge boat- race. 1.20 Orkestconcert. 3 50 Concert. The „Duds" Concert Party. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 7.00 Sportber. 7.05 Cello-soli door M. Frank. 7.20 Lezing. 7.40 Lezing. 7.50 Con cert. Orkest, M. Thomas (sopraan). 9.20 Nieuwsber. 9.35 Koorconcert. Solisten. 10.20 Marktber. 10.30 Great Hoaxes IV. Lezing. 10.45 Dansmuziek. PARIJS ..RADIO PARTS" 1725 M. 12.50 Gramofoonpl. 4.50 Dansmuziek. 5.20 Orkestconcert. 9.05 Tooneeluitz. 10.20 Gra mofoonpl. LANOFNBERO 473 M. 6.20 Gramofoonpl. 9.35 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.25 Concert. Orkest en vo cale solisten. 4.50 Kamermuziek. Viool, so praan en piano. 7.20 Vroolijke avond. Daar na tot 12.20: Dansmuziek. KALUNDBORG 1153 M. 12.05 Gramofoonpl. 2.50 Orkestconcert en declamatie. 7.35 Orkestconcert. 8.35 Decla matie en zang. 9.35 Orkestconcert en decla matie 10.30 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Trio-concert. 8-35 GramofoonpL 8.50 Concert. Orkest, koor cn solisten. ZEESFN 1635 M. 6.15 Lezingen. 11.20 Kool-concert en de clamatie voor scholen. 12.10 Lezingen. 1.20 Gramofoonpl. 1.50 Lezingen. 3.50 Concert. 4.50 Lezingen. 7.20 Vroolyke avond uit Keu len (Langenberg). Daarna: Berichten en tot 11.50: Dansmuziek. Een dagelijksche Kindervertelling. Burgemeester Balzani brengt de drie helden tot aan den rand van het dorp. De Mottaneezen heb* beu gehoord, welke helden die drie vreemdelingen eigenlijk zijn. En dus worden Gcrrit. Dicky en Dirkje nu uitbundig toegejuicht. Bij het afscheid zegt dc Burgemeester met diepe ontroering. Deze dag, mijn jeugdige vrienden, zal ik nimmer ver geten. Hij staat voor altijd in mijn hart gegrift. Vervolgt, edele knapen en lieftallige jongedochtcr. uw reis door onze schoone wereld cn blijft even rechtschapen als ge u in deze moeilijke uren hebt getoond. Zoo zij het.... Tot weerziens.... Ea goede reis- Leve Balzani, roept Gerrit, die achterste voren op het sigarenkistje is gaan zitten. En Dicky en iriïiES«ilï^«:

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 6