UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 19 APRIL 1939 ZESDE BLAD BLOEMENDAAL. Raadsvergadering Openbare vergadering van den gemeen teraad van Bloemendaal van Donderdag 17 April, des namiddags twee uur. Voorzitter: Jhr. A. Bas Backer, Burge meester. De heer H. D o u w m a. die met ingang van 1 Juni 1930 op zijn verzoek eervol ontslag heeft verkregen als deurwaarder van de plaatselijke belastingen en als bediende bij den gemeente-ontvanger, heeft een verzoek ingediend om hem een toeslag op zijn pen sioen te verleenen. De heer Bor nwater stelt voor, hem een toeslag te geven in den vorm van het vrij laten wonen in zijn tegenwoordig huis. De heer C a s s vraagt waarom de heer Douwma indertijd verzuimd heeft zich te Haarlem voor zijn pensioen te laten inkoo- pen. De heer Hogenbirkis het met den heer Bornwater eens. Wethouder Laan vindt het niet goed, dat de gemeente maar telkens met toesla gen gereed moet staan. Spreker begrijpt wel, dat hij wel weer „de kwade pier" zal zijn, maar hij meent toch te moeten zeggen, dat de raad voorachtiger moet zijn met het geld van de belastingbetalers. Bovendien werkt het verleenen van een toeslag de zor geloosheid in de hand. Men moet niet al te veel zijn goede hart laten spreken. De heer Bornwater begrijpt wel, dat de belanghebbenden zooveel mogelijk voor zich zelf moeten zorgen. Spreker hoopt ech ter, dat de raadsleden de hand over het hart zullen strijken. Hij handhaaft zijn voorstel. De heer Noorman bepleit aanneming. Hij vestigt er de aandacht op, dat adressant al 66 jaar is. Het voorstel-Bornwater wordt aange nomen met 9 tegen 3 stemmen. Aan den R. K. Volksbond wordt op verzoek een verguld zilveren medaille voor een ten toonstelling van huisvlijt toegekend. Een onteigeningskwestie. Er ontstaat een discussie tusschen den Iheer Prinsenberg en wethouder Laan over het voorstel van B. en W., na een in gekomen advies van de Gezondheidscommis sie, om voorloopig goedkeuring te verlee nen aan het plan tot onteigening van een gedeelte sloot, walkant, berm en wegstrook bij de Juliaanalaan, toebehoorende aan A. J. P. Jansen te Overveen, teneinde de beide deelen van de Oranje-Nassaulaan met el kander in verbinding te brengen. Nadat de heer Prinsenberg ge noegen heeft genomen met de hem verstrek te inlichtingen, wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. De Voorzitter dankt den heer Prin senberg voor de moeite, die hij zich in dezen getroost heeft. Pecentage Plaatselijke In komstenbelasting. Het percentage voor de plaatselijke inkom stenbelasting 1930-1931 wordt vastgesteld op 3. Salarisverhoogïng Wethouders. De raad vereenigt zich zonder hoofde lijke stemming met het voorstel van Ged. Staten, om het honorarium voor de wethou ders tot f 2000 te verhoogen. Eenige ontheffingen van de bepalingen In art. 7 der Bouwverordening worden ver leend, behalve aan C. A. Mees, voor den ver bouw van het perceel Vinkenbaan no. 1. Dit wordt op verzoek van den heer C a s s e e aangehouden, omdat het nog niet in de com missie van bijstand voor Publieke Werken is geweest. De rijwielpaden aan de Zandvoort- schelaan. Wederom komen de rijwielpaden aan de Zandvoortschelaan ter sprake, waarover in één der vorige zittingen reeds breedvoerig ge discussieerd is. De heer Noorman stelt voor, het Zuide lij k rijwielpad, op de Zandvoortschelaan op te heffen en daar een breed voetpad te ma ken. Vervolgens om het Noordelijk rijwiel pad te verbreeden. De heer C a ss e e vestigt ook nog eens de aandacht op den gevaarlijken toestand al daar, speciaal voor de voetgangers. Hij Steunt het voorstel van den heer Noorman. De heer Dorhout Mees vindt het beter om den toestand te laten zooals die is, we gens het gevaar van de kruisingen. Wethouder Van Nederhasselt is het daarmee eens, vooral omdat zij, die nog verder naar het Zuiden moeten, dan nog eens den weg moeten oversteken. Hij vindt dat veel gevaarlijker. Wethouder Laan zegt, dat de menschen. die aan den Zuidkant van de Zandvoort- sche laan wonen, op drukke dagen niet zon der gevaar uit hun tuin kunnen komen, want die grenst onmiddellijk aan het te smalle rijwielpad, waar een onafzienbare file van fietsers rijdt. Men kan beter één breed rijwielpad hebben, dan twee smalle. De heer Prinsenberg vindt één rij wielpad ook gevaarlijk wegens het ver keer dat daarop van den tegenovergestelden kant komt. Wethouder Laan vestigt er de aandacht op, dat tegenwoordig alle rijkswegen worden gemaakt met aan één kant een breed rijwielpad. De heer De Waal Ma 1 e f ij t vraagt of de rijweg niet een weinig naar het Noorden verlegd kan worden. Wethouder Laan antwoordt, dat. dan alle boomen aan den Noordkant verwijderd zouden moeten worden. Wethouder Van Nederhasselt vindt het gevaar grooter voor wielrijders, die door een file van auto's moeten gaan, dan voor wandelaars, die een file van fietsers moeten kruisen. De heer Lu d e n meent, dat men zich eerst van de medewerking van Zandvoort moet verzekeren, opdat ook die gemeente de wiel rijders naar het Noorden verwijst. Wethouder Laan antwoordt, dat hij al naar Zandvoort is geweest, maar dat hij nog geen besprekingen kon voeren, omdat hij geen bevoegd persoon thuis kon vinden. "De Voorzitter waarschuwt, dat er dan bij de kruising aan den Bentveldweg een le vensgevaarlijke toestand ontstaat. u De heer Noorman handhaaft zijn voor stel. Hij wil het Zuidelijk rijwielpad zelfs nog dezen zomer opheffen. Wethouder Van Nederhasselt meent, dat men het gevaar van tienduizen den wielrijders, die van elders komen en met den plaatselijken toestand niet bekend zijn, niet grooter mag maken ter wille van ongeveer dertig bewoners aan de Zuidzijde van de Zandvoortsche laan, die eerst even rustig kunnen uitkijken, alvorens zij hun tuin verlaten. De heer De Waal Malefijt vraagt, of men deze bewoners niet zou kunnen bewe gen een meter van hun tuin af te staan, dan kan daar een voetpad gemaakt worden. De heeren Noorman en Cassée: „Dat krijgt u nooit gedaan!" Wethouder Van Nederhasselt zegt, dat de bewoners nu een mooie gelegenheid hebben om hun goeden wil te toonen, door een stuk van hun grond af te staan in het belang van hun eigen veiligheid. Tenslotte wordt het voorstel-No o r m a n in stemming gebracht De stemmen staken met zes tegen zes. De heer Bornwater vraagt, of men nu van deze gelegenheid niet eens gebruik kan maken om eerst de medewerking van de ge meente Zandvoort te verzoeken. De heer L u d e n vindt dit zelfs nood zakelijk. Want als Zandvoort wil meewerken, dan zal geen enkel Bloemendaalsch raadslid er tegen zijn. Dan krijgt men immers een ideaal toestand zonder kruising. Hij maakt er dus een voorstel van. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Tot een volgende vergadering wordt aan gehouden de vaststelling van de salarisveror dening voor het gemeentepersoneel, omdat eenige leden nog een en ander ter sprake willen brengen. Hamerstukken. De volgende agenda-punten worden zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd: Aanvaarding voorwaarden voor het heb ben van een gasbuis onder de trambaan Haarlem—Zandvoort. Overneming van grond van Ir. A. Stoop. Ruiling van grond met de schoolvereeni- ging „Aerdenhout-Bentveld" en uitgifte van terrein in erfpacht aan het P.E.N. Herziening vergoedingsbesluit L. O. over 1926 en 1927. Ontheffing bepalingen der Bouwveror dening. Aanvulling der gasverordening. Aanvulling der Algemeene Politieverorde ning. Rondvraag. De heer Born water vraagt de verwij dering van een stuk rijwielpad aan de Zuid zijde van den Ter Hofstedeweg, grenzende aan den Militairenweg, teneinde den rijweg aldaar te verbreeden en omdat er toch maar weinig wielrijders gebruik van maken. Hij maakt er een voorstel van. Wethouder Laan verklaart zich hiertegen. De wielrijders moeten - juist zooveel mo gelijk van den rijweg verwijderd wor den. Het voorstel wordt verworpen met 7 tegen 5 stemmen. De heer Cassée vraagt naar het ant woord op het verzoek, om Bloemendaal in de eerste klasse van de Rijkssalarisregeling te krijgen. De Voorzitter zegt, dat dit antwoord nog niet is binnengekomen. De heer Cassée vraagt hoe het nu staat met den bouw van het nieuwe raad huis. De heer Bornwater antwoordt, dat de teekeningen nog altijd bij de Commissie van advies zijn. De heer Cassée vraagt, of het advies dan in ieder geval spoedig verwacht kan worden. De heer Bornwater antwoordt, dat dit vermoedelijk in Mei het geval zijn wezen. De heer Cassée bepleit ook verbetering van het Noordelijk voetpad bij den spoor- overgang aan de Kleverlaan. Het kampeeren aan het strand. De heer Noorman vraagt, of B. en W. hun besluit willen herzien ten aanzien van hun verbod aan niet-Bloemendalers tot kampeeren aan het strand. Hij stelt voor te besluiten, dat ook aan personen van elders gelegenheid moet worden gegeven om te kampeeren. Teneinde te voorkomen dat ook ongewenschte elementen hiervan gebruik zullen maken, wil hij er de voorwaarde aan verbinden, dat die belanghebbenden hun aanvragen zes dagen van te voren bij B. en W. of bij den Commissaris van Politie moeten indienen. De Voorzitter merkt op, dat in alle badplaatsen het kampeeren des nachts ver boden is. De menschen kunnen veel beter naar Zandvoort gaan, want daar is men er geheel op ingericht. In dat kamp heeft men water, licht, W.C.'s, politietoezicht en daar kan men ook veel gemakkelijker levensmid delen inslaan. Dit alles mist men aan het Bloemendaalsche strand, dat veel te ver van de kom der gemeente verwijderd is. Hier is 's nachts totaal geen toezicht en dat kan wel eens fataal worden als er brand uitbreekt, of als een plotseling een gevaar van besmette lijke ziekte ontstaat. Het gemeentebestuur kan daar de verantwoordelijkheid niet voor aanvaarden. „Wij willen den menschen het kampeeren niet onmogelijk maken", zegt spreker, „maar dat kunnen ze veel beter in Zandvoort doen. En als we hier niet bijtijds ingrijpen, dan zal het steeds moeilijker wor den. Ook gooien de menschen het gebroken glas zoo maar weg, tot ongerief van ande ren.' De heer Cassée wil dit vrije kampeeren eveneens tegengaan. Het lijkt daar soms wel een communistische broeiplaats. Hij geeft B. en W. in overweging, aan nette personen dispensatie te geven. Wethouder Laan:: „Het Ls moeilijk om uit te maken, wie men wel en wie men niet moet toelaten. De Bloemendalers moe ten rustig van hun eigen strand kunnen ge nieten en mogen niet. door Amsterdammers en Haarlemmers verdrongen worden. Als daar een ernstig ongeluk gebeurt, dan is het gemeentebestuur er verantwoordelijk voor." De Voorzitter deelt mede, dat een groot gedeelte van de kampeerders Am sterdammers waren. De heer Noorman merkt op. dat voor de Bloemendalers toch ook politietoezicht noodig-. is. Wethouder Van Ne derhassclt ver klaart, in het kampeerkamp nooit iets ver keerds gezien te hebben.-, De heer Lu den: .Maar je moet er 's nachts kijken!" Wethouder Van Nederhasselt zegt dat hij dan niet zien kan. Hij wil het kam peeren aan iedereen toestaan. Het zijn men schen die geen geld hebben om ergens en pension te gaan, maar toch willen ze hun kinderen frissche lucht laten happen. Daar voor getroosten ze zich veel moeite om met zwaar beladen fietsen hier te komen. In Zandvoort moeten ze betalen en dat behoeft hier niet. Het eventueel planten van hinder lijke vlaggen kan men toch verbieden. De heer Prinsenberg wil het Bloe mendaalsche strand zooveel mogelijk „op peil houden". Daarom juicht hij het besluit van B. en W. toe. De Voorzitter vindt het kampeeren, zooals hij het hier gezien heeft, ongewenseht. Het beddegoed, dat te luchten gehangen wordt, vindt hij een onooglijk gezicht. De heer Noorman begrijpt niet, waarom Bloemendaal nu weer een uitzonderings positie moet innemen. In Zandvoort. IJmui- den en Castricum is het kampeeren toege staan. Men moet het den menschen die geen geld hebben om uit te gaan, ook in Bloe mendaal niet onmogelijk maken. De heer Cassée: „We moeten de gemeen te, ook in het belang van haar toekomst, niet te veel isoleeren. We moeten er geen heilig huisje van maken." Wethouder Van Nederhasselt vindt het niet goed om vergelijkingen met andere gemeenten te maken. Want de toestanden zijn niet overal gelijk. De Vo o r z i 11 e r merkt op, dat niet aan den raad, maar aan B. en W. de regeling van net strandleven is overgelaten. En de meerderheid van B. en W. wil haar stand punt niet wijzigen. De heer Noorman dient dan een motie in, waarin de raad aan B. en W. als zijn wensch uitspreekt, dat in ieder geval ook aan Haarlemmers de gelegenheid tot kam peeren moet worden geboden, als ze dit on geveer zes dagen van te voren aanvragen. Wethouder Van Nederhasselt ver klaart zich hiertegen. Hij wil niet alleen Haarlemmers, maar ook Amsterdammers toelaten. De heer Noorman wil alleen nette men schen laten kampeeren...- De heer Lu den: :„Maar dat is toch on mogelijk! Hoe kan men in zulk een korten termijn van duizend Amsterdammers on derzoeken of het nette menschen zijn of niet?" De motie-N o o r m a n wordt verworpen met 10 tegen 2 stemmen. Na een gedachtenwisseling over de tarie ven der autobussen en over het werkloos heidsvraagstuk, welke zaken hier al meer ter sprake zijn gekomen, wordt de vergade ring te vijf uur gesloten. BEVERWIJK. DE BLOEMENVEILING ,,'T CENTRUM". HET 121/2-JARIG JUBILEUM. Men schrijft ons: Het is in het algemeen gesproken niet de gewoonte om veel aandacht te schenken aan een 12 1/2-jarig jubileum, doch als wij dat wel doen ten aanzien van het aanstaand koperen feest van de Bloemenveiling ,,'t Cen trum" dan gelden daarvoor verschillende re denen. In de eerste plaats is de veiling ge worden van economische beteekenis voor de plaats onzer inwoning en ligt in haar gelei delijken groei een bewijs van de zich gaan deweg voltrekkende cultuurwijziging in onze streek. Ook mag het jubileum niet uit het oog worden verloren, dat bij de oprichting belangrijk pionierswerk is verricht, een werk dat wel zeer vruchtdragend geweest is. Reeds voor en tijdens den wereldoorlog werden er kweekers gevonden die zich toe legden op den broei van tulpen, doch groot was hun aantal niet. De grootste moeilijk heid was wel een afzetgebied te vinden. In den regel worden de flora-kinderen dan ook door den kweeker zelf in Amsterdam of Haarlem van de hand gedaan. Het waren de heeren Chr. J. de Goede, A. v, d. Wel en J. Schoehuys, die inzagen dat de bloemencultuur hier ter plaatse zeker een goede toekomst had en dan ook besloten tot de oprichting van de bloemenveiling 't Cen trum. Dat was op 25 October 1917. Door tal van omstandigheden, o.a. door het gebrek aan een geschikt veilinglokaal, werd de eer ste veiling onder haar auspiciën eerst gehou den op 12 December 1918 in de zoogenaamde moskee van het voormalige hotel ,De Zon" aan de Breestraat. 't Begin was al heel wei nig bemoedigend, want de aanvoer van bloe men op deze eerste veiling bleef verre be neden de toch lang niet hoog gestelde ver wachting. Er waren dan ook slechts vijf in brengers nl.: de heeren C. Gertenbach, A. Nijssen, P. Heere Jz.. N. v. d. Wel en W. Kluft en J. Schoehuys. De ter markt gezon den bloemen werden gekocht door de hee ren W. Brakenhof, Gebr. de Vries, N. Mooy en Zn. en D. Twisk. De veiling was er alzoo, maar in de eerste jaren was nog van weinig groei sprake. Men had met groote moeilijkheden te kampen om de bloemenveiling in het leven te houden en het is danken aan de oprichters, die ondanks de tegenslagen toch iets in de veiling bleven „zien", dat dit ook Inderdaad gelukte. In het eerste seizoen was de omzet slechts 19.751,13, in 1919 25.873,22 en in 1920 33.981,62. 1921 was voor de veiling een belangrijk jaar, want tengevolge van den gaandeweg toenemenden aanvoer en de toetreding van enkele kweekers van chrysanthemums, moest worden besloten om driemaal per week te veilen, het geen in die dagen een stap van beteekenis was. In dat jaar beliep de omzet een bedrag van 41.000,terwijl in 1922 een cijfer van 48.640 werd bereikt. Het volgend jaar bracht weer een bewijs van den langzamen maar zekeren groei; men moest nl. uitzien naar een grooter veiling lokaal. Er werd beslag gelegd op het K5.A.- gebouw in de Peperstraat, alwaar in bedoeld jaar een eindcijfer van 68.960 werd be haald. 1923 bracht een omzet van 72.380. Een feit van beteekenis bracht 1924, want in dat jaar werd de beschikking verkregen over het veilinggebouw aan de Koningstraat alwaar de bloemenveiling thans nog uitste kend gehuisvest is. De omzet steeg dat jaar tot 89.100. In het daarop volgende j'aar was de heer Chr. J. de Goede genoodzaakt zich terug te trekken en werd de veiling voortgezet door de heeren A. v. d. Wel en J. Schoehuys. De teelt van bloemen werd gaandeweg grooter en de directie werd dan ook gedwon gen over te gaan tot den aankoop van een electrisch mijn toestel. Dat jaar was de om zet 113.481. De omzetten van de volgende jaren geven een beeld van de steeds in omvang toene- INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN a 60 Cts. per regel. Fa. VOS ROUWENS GR. HOUTSTRAAT 15 TEL. 15497 GENERAL ELECTRIC STOFZUIGERS F 40. -F 70. F 90.-. FLO.—. mende aanvoeren: 1926 151.321; 1927 181.311, 1928 211.203.12 en 1929 275.000. Alzoo is t Centrum gegroeid tot een flinke veiling, die zeker in hooge mate het hare heeft bijgedragen om de bloemencultuur in onze streek meer Ingang te doen vinden en de tuinders minder afhankelijk te doen zijn van de uitkomsten van slechts enkele pro ducten. Met veel voldoening kunnen de op richters zeker op hun werk terugzien, een werk dat voor onze streek van veel beteeke nis geweest is. Jammer is het zeker dat juist dezer dagen de bestaanszekerheid der veiling wordt be schaduwd en wel door het voornemen om hier ter plaatse een tweede veiling te stich ten. Hoe dit ook zij, 't Centrum zal nochtans haar koperen feest in voile luister vieren en wel door medewerking aan de feestweek 1930 en meer in het bijzonder aan het als dan te houden Bioemencorso. TERAARDEBESTELLING NOTARIS M. DONKER. Onder groote belangstelling vond Donder dagmiddag op Westerveld de teraardebe stelling plaats van wijlen Notaris P. Donker. De plechtigheid werd a.a. bijgewoond door Jhr. J. C. W. Strick van Lirucnoten, burge meester van Beverwijk, J. L. Zuur en C. Gorter namens de Vereeniging van Vrijzin nig Hervormden, I>s. J. D. van Calcar en J. Teer namens de Commissie van Volksvoor drachten van „Het Nut", F. Bruin en B. M. Sernee namens den Kring Haarlem van de Broederschap van Notarissen, enz. Ds. C. J. A. Bosch, em. predikant te Lim- men sprak een herdenkingsrede. Mr. P. Donker, zoon van den overledene dankte de aanwezigen voor hunne belang stelling. DE FEESTWEEK 1930. OVER DE LICHTFEESTEN. Wij zijn thans in de gelegenheid volledige mededeellngen te doen omtrent de licht feesten, welke een voornaam onderdeel zul len vormen van de aanstaande feestweek van 3 tot en met 11 Mei. E>e plannen hiervoor zijn van een dusdanigen omvang, dat zeker mag worden verwacht, dat de llchtweek wel het culminatiepunt van het Beverwijksche feest zal zijn. Komende van het station af zal het oog allereerst geboeid worden door een zes meter hooge lichtzuil op het Stationsplein. Deze zuil zal den vorm van een conservenblik heb ben, dit ter aanduiding van Beverwijk's be teekenis op het gebied van tulnbouwcultuur en conservenindustrie. De Breestraat zal een even voornaam als feeëriek aanzien bieden. De verlichting zal daar bestaan uit lampjes, in den vorm van oranje-kleurige appels, welke tusschen de jonge bladercnpracht der boomen zijn opgehangen. In lederen boom komen 15 van die oranje-vruchtcn. De verlichting van het Raadhuis zal zich volkomen bij de Breestraat-illumlnatie aan sluiten. Op orlglneele wijze zal daarbij de voorgevel van 'net Gemeentehuis Beverwijk's beteekenis op het gebied van bloemen-, glas- en fruitcultuur worden tot uitdrukking ge bracht. Het tentoonstellingsgebouw het veiling gebouw „Kenncmerland" zal met groote lichtletters den naam BE-T-E dragen, ter wijl verder het torentje van het gebouw in het licht zal worden gezet. Het gedeelte van de Breestraat tusschen de R.-K. kerk en de Schans zal worden ver licht door middel van geïmiteerde conserven blikken, waarvan er 25 tegen de gevels wor den geplaatst. Het comité dat zich, in sa menwerking met de Gemeente-lichtbedrij- ven, belast met de uitwerking der plannen, heeft omtrent deze verlichting, die iets ge heel nieuws zal brengen, groote verwachtin gen. Als van zelfsprekend wordt de aloude Wij- kertoren niet vergeten. Evenals bij de her denkingsfeesten, zal het zich ln yie hoogten verheffende bouwwerk ook nu weer in een zee van licht baden en alzoo tot ver in den omtrek mededeellng doen van Beverwijk's feest. Dezen keer zal de toren verlicht wor den door middel van flood-light, waartoe 8 schijnwerpers zullen worden opgesteld. Ook bestaat het voornemen om de koepel van de St. Agatha-kerk op dezelfde wijze te doen verlichten. In het villapark waarschijnlijk aan de Akerendamlaan zullen drie lichtfonteinen worden opgesteld, teiwijl het bij gelegenheid van de feesten speciaal aan te leggen bloem perk rondom de Dr. Schuitfontein door mid del van schijnwerpers in het licht zal wor den gezet. Behalve de verlichting die vanwege het comité zal geschieden, stellen vele partlculie- ren zich voor om door illuminatie hunner villa's de lichtfeesten nog meer luster bij te zetten. 0.a. zullen ook de gashouders der gemeente-llchtbedrljven in flood-light prij ken. VELSEN. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Woensdag 23 April 1930, des namiddags 7 uur. Agenda: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededeellngen. 3. Intrekking rijwielvergoeding voor enkele ambtenaren. 4. Vaststelling van het vermenigvuldigings- ctjfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting dienst 1930—1931.. 5. Wijziging en aanvulling van de verorde ning op de heffing van leges ten behoeve der gemeente Velsen. 6. Verkoop van grond. 7. Prae-advles omtrent het verzoek van het bestuur van de Vereeniging voor Christe lijk Volksonderwijs te LJmuiden. om de be- noodigde gelden uit de gemeentekas te ver strekken voor de stichting van een bijzon dere school voor gewoon lager onderwijs te LJmuiden, op een terrein nabij den Zeeweg en de Beukenstraat. 8. Prae-advies omtrent wijziging van het Raadsbesluit van 16 April 1929, no. 4, waarbij aan W. van Heijsfc te Driehuis, vergunning is verleend tto het aanleggen van wegen aldaar. 9. Wijziging der verordening regelende het openbaar lager onderwijs, uitgebreid Jager onderwijs en buitengewoon lager onderwijs in de gemeente Velsen. 10. Wijziging der overeenkomst met het Bestuur van het R.-K. Lyceum te Haarlem, omtrent de toelating van leerlingen uit deze gemeente tot die inrichting van onderwijs en wijziging der verordeningen op de hef fing en invordering van retributlegeld. 11. Wijziging en aanvulling van artikel 4 der bouw- en woningverordening. 12. VerleerAn van machtiging en toestaan van het noodige credie: voor het maken van een stortplaats voor vuilnis aan de zuidzijde van het binnentoeleldlngskanaa! te IJmui- den en verleenen van machtiging tot het aanvaarden van een vergunning tot het ge bruik van Rijksgrond te dezer zake. 13. Verleenen van machtiging tot het on dershands opdragen van den bouw van een nieuwe brug over de spoorbaan te IJmulden, toestaan van het noodige crediet hiervoor en overdracht en ruiling van grond te dier zake. 14. Stichting van woningen voor ouden van dagen. 15. Benoeming van twee tijdelijke leeraren aan de Visscherijschool. VERKOOP VAN GEMEENTEGROND. B. en W. stellen den Raad voor, te verkoo- pen aan: A M. J. Sevenhuysen te Haarlem, een perceel bouwterrein ter grootte van onge veer 725 M2liggende op den hoek van den Van Tuylweg en de Ver Loren van Themaat- laan te Velsen tegen den prijs van f 0,5.1 per M2.; aan G. J. van Wijngaarden te IJmuiden, een perceel bouwtererin ter grootte van onge veer 183 M2„ liggende aan den Zeeweg te IJmuiden, tegen den prijs van f9 per M2. HEEMSTEDE. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN. Woensdagavond waren dc leden van de Heemsteedsche Reddingsbrigade bijeen om afscheid te nemen van den zwemmeester B. J. Mulder, die door zijn benoeming tot badmeester op het stoomschip „Johan van Oldenbarneveld" van de Maatschappij Ne derland niet meer aan den Heemsteedschen Zwemvijver verbonden ls. Het bestuur wilde hem een blijk van er kentelijkheid geven voor wat de scheldende leermeester en bestuurslid der brigade voor de vereeniging heeft gedaan. De .voorzitter, de heer L. Kooyman, sprak vriendelijke woorden van afscheid. De heer Mulder dankte voor de hulde, hem gebracht, en sprak den wensch uit dat de brigade in bloei zou toenemen. In de plaats van den heer Mulder werd als penningmeesteres gekozen mej. Bckker. CHR. HIST. KIESVEREENIGING Deze vereeniging hield dezer dagen haar jaarvergadering. Ditmaal in de keurige bovenzaal van het nieuwe Bosohhuis van Meer en Bosch. In zijn openingswoord wierp de voorzitter de heer L. J. van Wijk, een terugblik op het verloopen Jaar, herinnerde aan den afloop der verkiezingen, dien hij bevredigend noem de en gaf als zijn meening tc kennen, dat onze Kamerleden terecht in den tijd vóór de kabinetsformatie, het beginsel van persoon lijke vrijheid en verantwoordelijkheid had» den hoog gehouden. Het jaarverslag van den secretaris, Dr. Joh. van der Spek, herinnerde aan de po gingen van het bestuur om bij de leden ken nis van, en liefde voor, onze beginselen aan te kweeken. aan de voordrachten van de heeren Tilanus, Crommelln en Schokking e.n ook aan de kadervergadering in het begin van dit jaar. Hieromtrent werd nog medegedeeld, dat de Statenkrlng Velsen deze laatste ge dachte had overgenomen. Het ledental vertoont een kleine stijging. Uit de mededeellngen van den penning meester, den heer Van der Heijden, bleek dat de financiën bevredigend zijn. Daarna kwam aan de orde de Beschrij vingsbrief voor de Algemeene Vergadering, waarbij al de gedane vorostellen besproken werden. Nadat nog gerapporteerd was over de ver gaderingen van den Statenkrlng Velsen en den Kamerkring Haarlem, werd de vergade ring gesloten. HAARLEMMERMEER DS. B. A. BOS NAAR ASSEN. Ds. B. A. Bos te HaarlemmermeerOost zijde heeft bedankt voor een beroep te Loens en het beroep bij de Gereformeerde kerk te Assen aangenomen. Hij kwam tevens voor op een tweetal te Amersfoort. EEN HUISNUMMERING IN HAARLEMMER MEER OP GROOTE SCHAAL. De oudere ingezetenen weten zich nog te herinneren dat de groote ringdijk over zijn groote lengte alleen werd benoemd als kanaaldijk; dat de wegen in dc dorpen geen bijzondere benaming hadden en de ligging van vele woningen werd aangeduid met het sectienummer of het kabelnummer. In dien tijd was het voor dc ambtenaren van de posterijen en de belastingen wel erg moeilijk soms om bepaalde personen te vin den; dit alles is veel verbeterd toen in 1913 door den gemeenteraad een nieuwe verorde ning werd vastgesteld op de straatnamen, huisnummering en het bevolkingsregister en alle woningen van een nieuw nummer wer den voorzien. Sedert Ls door aanbouw en uitbreiding weer zooveel veranderd dat het noodig ls ge bleken om bijna alle hulzen te vernumme ren en nu de volkstelling in het gezicht is kan dit niet langer worden uitgesteld. Nu door de van rijkswege voorgeschreven volkstelling een algeheele vernummering noodig Ls, worden van gemeentewege de nieuwe huisnummers op flinke zinken plaat jes kosteloos aangebracht ter vervanging van de oude nummers. De eigenaar is ver plicht zulks toe te laten. GRONDAANKOOP DOOR DE GEMEENTE VOOR LANDARBEIDERSHUISJES. Het gemeentebestuur moet voornemens zijn om enkele perceelen bouwland aan te koopen. welke gelegen zijn langs den Kruis weg vlak bij Hoofddorp tusschen den Sloter- weg en den Kagertocht met de bedoeling om het ook hier mogelijk te maken dat arbei ders met toepassing van de gunstige bepa lingen van de Landarbeiderswet in eigen dom te verkrijgen een flink perceel tuin grond om daarop een eigen woning te doen bouwen en een eigen bedrijf te stichten. De gemeente kocht enkele jaren geleden meer dan 30 hectaren grond te Nieuw- yennep en kreeg zooveel aanvragen van de zijde der arbeiders dat zich daarop reeds een kleine kolonie gevestigd heeft. De lust om op deze wijze wat te bereiken

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 19