VAN OUDE TIJDEN. VOSSEN MUZIEK STADSNIEUWS Fietsen PUKOL HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 19 APRIL 1930 ZEVENDE BLAD Van den strijd om de Oude en Kraaienhorster Grachten. Een reproductie uit het gemeentelijk archief. Het dempen van de Oude Gracht. Het opge broken Verwulft. Vijf-en-zeventig jaar geleden, 4 October 1855, verblijdde het raadslid Mr. P. Elias een groot deel der Haarlemsche burgerij met zijn voorstel tot demping van de Oude en Kraaienhorster Grachten. En in zijn verga dering van 8 April 1859 nam de Raad dit voorstel, dat inmiddels door Burgemeester en Wethouders in gewijzigden vorm was overgenomen, met 17 tegen 3 stemmen aan. In den loop dezer vier jaren hadden de 5ngezetenen gelegenheid hun gevoelen om trent de zaak te uiten. Ze hebben er ruim schoots gebruik van gemaakt, getuigen de gehouden bijeenkomsten, enkele verschenen vlugschriften benevens een bundeltje re- questen. In een dezer requesten zeggen de onder teekenaars niet te kunnen nalaten „aan het geachte Hoofd van het stedelijk bestuur en de Wethouderen hunne hulde en erkente lijkheid te betoonen voor den kloeken moed, waarmede die geachte Regenten de diepte gepeild en de genezing beraamd hebben van eene wond die velen ongeneeselijk scheen". Uit deze en andere dergelijke ontboezemin gen blijkt wel, dat de Haarlemmers hier, evenals de Amsterdammers wat betreft het Rokin, voor een ernstig vraagstuk stonden en dat zij het ook als zoodanig beschouwden. Hoe zij over de voorgestelde oplossing dach ten, wil ik mijn lezers met een enkel woerd vertellen. Met de ongeneeslijk geachte wonde wordt bedoeld de weinig welriekende geur die de grachten verspreidden. Die wond is nog niet heelemaal gesloten, zoodat u zich zonder veel moeite een denkbeeld zult kunnen vor men van hetgeen waarop de stilstaande wa teren de reukorganen onthaalden. Zij die willen dempen verzuimen niet hierop den nadruk te leggen. Voor Mr. Elias zijn de twee grachten slechts .modderpoelen". De redac tie van „Haarlem's Weekblad" stelt vast dat deze modderpoelen „walgelijk rieken". Er zijn adressanten die klagen over den „ondrage- lijken en schadelijken stank die uit de Oude Gracht opstijgt". Anderen noemen haar zelfs „een der grootste en onoverdekte riolen dezer stad". Het moet dus wel héél erg ge weest zijn wat die Oude Gracht deed. Niet minder levendig is hun beschrijving van den toekomstigen toestand der te dem pen grachten. In een blij verschiet zien ze „gezegde modderpoelen in ruime en gezonde straten herschapen". Ze voorspellen, dat daarlangs „het verkeer van Bloemendaal naar den Hout gemakkelijker zal zijn dan door het vemaauwde uiteinde van de Groote Houtstraat. En een aantal grachtbewoners, het verschil scherp teekenend, geven met verschuldigden eerbied te kennen, dat „het herscheppen van eene sombere en nuttelooze Gracht, in eene ruime vrolijke wandelplaats, eene aanzienlijke verfraaying zal opleveren, die veel zal kunnen bijdragen om Haarlem, niet alleen wegens zijne bevallige omstreken, maar ook wegens zijn behagelijk innerlijk, tot woon- en verblijfplaats aantrekkelijk te maken". Een sombere gracht? Omdat boomen haar belommerden? 't Is waar, ook het groen stond niet langer in een goed blaadje. Juist in deze dagen stelde de Rotterdamsche ge zondheidscommissie vast, dat „het planten van boomen in steden op de verbetering der dampkringslucht geen nawijsbaren invloed oefent". Integendeel, ze zouden „het. water gehalte der lucht vermeerderen en den heil- zamen invloed van licht, warmte en versche lucht op de gezondheid van de inwoners be perken". Met dit al konden ze „doelmatig aangelegd tot verfraaying bijdragen en op den openbaren weg voor de arbeidende klasse een hoogst welkom toevlugtsoord daarstellen". Doelmatig aangelegd, dat wil zeggen: ge plant op een bepaalden afstand der huizen. En nu ging men meten met de Rotterdam sche maat. de Botermarkt bleek slechts één rij boomen waard te zJJn, en de Oude Groen markt. die zich in twee rijen groen verlus tigde, had er twee teveeL Rooien dus in alle straten met een breedte van minder dan 25 Nederlandsche ellen 1) en geen nieuwe boo men op de gedempte Oude Gracht. Wel mocht de burgemeester in een der raadszittingen verklaren, dat het voorstel- Elias „ook buiten den Raad groote belang stelling wekte". Men bezag het van alle kan ten. Enkele der vurigste bewonderaars van den vader van het plan. hadden voor de toe komstige straat reeds een naam bedacht. Onder het opschrift „eere, wien eere toe komt", schreven ze een brief aan het Ge meentebestuur waarin ze de vo'gende op lossing aan de hand deden: de nieuwe straat zou heeten „Meesterstraat" van het Spaarne tot de Kleine Houtstraat. .Rieterstraat" van daar tot de Groote Houtstraat. „Eliasstraat" to: de Zijlstraat en ..Laurens Kosterstraat" van de Zijlstraat tot de Nieuwe Gracht. Een orlgineele, drieledige hulde aan den man. die do "Haarlemsche atmosfeer gezuiverd had. posters naam was reeds genoemd door den Leidschen hoogleeraar Matthijs de Vries. Ook deze geboren Haarlemmer had een blijk van belangstelling gegeven door aan het Ge meentebestuur voor te stellen de toekomstige straat vernoemen naar den beroemden uit vinder en het Verwulft te herdoopen in „Cos- terplein". De tegenstanders lieten zich evenmin on betuigd. Zij achtten het dempen der grach ten „eene der onwenschelijkste ondernemin gen". Voor hen is de „stinksloot" der weder partij een „waterweg, die een zeer belangrijk gedeelte der stad doorloopt en aan hetzelve een groot vertier bijzet door de beurtsche pen en schuiten die daar aankomen". En wat den onderwerpelijken stank betreft, och, dat is „een ongemak dat alleen in de doorgaans niet vele drooge warme zomerweken be staat". Maar die stank is schadelijk en on dragelijk, riepen de dempers. Omdat er maar eens in het jaar gebaggerd wordt, kalmeer den de anti's. En die kaden, wat zegt ge wel van zoo'n bouwvalhgen toestand? Dat ze niet op zijn tijd vernieuwd worden! De lezer zal zich herinneren ook bij den strijd om het Rokin soortgelijke verwijten gehoord te heb ben. Opmerkelijk is, dat de anti's grif toegeven dat de demping zal bijdragen tot verfraaiing van het betrokken stadsgedeelte. Dat er on der hen geen enkele stem opgaat voor het behoud der schoonheid die aan deze grach ten eigen was. Van die zeer bijzondere schoonheid die oude teekeningen 2) ons la ten zien. Daarvoor had men destijds geen oog. Wel wordt hun „bekrompen gehechtheid aan het oude" verweten een zeer gebrui kelijk compliment waar het om deze dingen gaat maar niets wijst er op. dat ze streden voor een kostbaar bezit. Daarom stond hun zaak van den aanvang af zwak. De dempers zeiden te hopen, dat „geen persoonlijk eigen belang de verbetering van de inwendige ge steltenis der stad zou belemmeren", waar mee ze bedoelden, dat hun tegenstanders oppositie voerden uit eigen belang. Inder daad waren er belanghebbenden die klaag den „in de uitoefening hunner bedrijven en handel alleraanmerkelijkst te zullen worden benadeeld, belemmerd of ten eenen male ge stremd". Anderen verwachtten, dat „de per- ceelen tot hiertoe voor hunnen handel ge bezigd, die zij eenmaal tot eenen hoogen prijs hebben aangekocht, en waaraan de meesten hunner belangrijke sommen ten koste hebben gelegd, voor hun geen waarde meer zullen hebbejj, daar het algemeen be kend is, dat vooral affaires als de hunne aan het water moeten gelegen zijn". Dergelijke overwegingen leidden er toe den Raad te ver zoeken „liever middelen tot waterverver- sching aan te wenden die den nijveren han delaar niet bemoeijelijken of schade toebren gen, daar het toch een zekere en algemeen erkende waarheid is, dat handel en nijver heid de hechtste steunsels der maatschappij mogen genoemd worden". Zoo ging het pro en contra, meer of min der welsprekend. De algemeene indruk, dien de burgemeester in een raadsvergadering vertolkte, was, dat het voorstel „bij de bur gerij gunstig is opgenomen en een algemee- nen wensch heeft opgewekt dat het tot stand zou mogen komen". Het was dus nu zaak te onderzoeken welke bezwaren van techni- schen en financieelen aard aan de uitvoe ring van het plan verbonden waren. Die bezwaren hier meedeelen. kan ik niet. Het was trouwens alleen mijn bedoeling u te laten zien, hoe voor driekwart eeuw een voorstel tot demping van een stadsgracht ontvangen werd. Mij dunkt, weinig anders dan tegenwoordig. Het vraagstuk is in 1859 niet opgelost. Het blijft bestaan, hier en el ders; misschien totdat alle grachten gedempt zullen zijn^ H. E. K. 1) 25 Meter. 2) De hierbij afgedrukte teekening van Dr. C. Ekama stelt voor de Oude Gracht bij het Verwulft tijdens de demping. SCHOOLKLASSEN ONDER GELEIDE. De afdeeling Haarlem van het Neder- landsch Onderwijzersgenootschap heeft ad haesie betuigd aan het verzoek der afd. Haarlem van Leeraren in de Lichamelijke Opvoeding om art. 104 der Haarlemsche Politieverordening in dier voege aan te vullen, dat het den besturuder van een voer tuig ok verboden is door te rijden, (vóórdat hem daarvoor de gelegenheid gegeven is) wanneer de openbare weg geheel of ge deeltelijk is Ingenomen door schoolklassen onder leiding van leeraren of onderwijzers. CHR. FANFARECORPS „ARTI ET RELIGIONE." Bovengenoemd fanfarecorps geeft zijn eerste uitvoering op 24 April a.s. in de groote zaal van het Blauwe Kruis, INGEZONDEN IMEDEDEELINGEN a 60 Cts- t»t regel. Tegen zeer voordeelige prijzen verkoopen wij eenige bijzonder mooie exemplaren in: ROOD MONGOOLSCHE KRUIS VOSSEN ISABELLA ZILVER F. WISBRUN LIFFMANN A. Funke Zoon DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Vijftig jaren geleden, in 1880. componeer de Brahms zijn „Nanie" (klaagzang) op de disticha (tweeregelige verzen) van Schiller. Grieksch waren vorm en geest der poëzie, die het vergankelijke van het schoone. zelfs van het volmaakte bezingt en beklaagt, Grieksch is ook in zekeren zin de geest der muziek. Niet dat Brahms getracht zou heb ben de uiterlijke vormen der Helleensche muziek, waarvan trouwens betrekkelijk wei nig bekend is gebleven, na te volgen: de mu zikale techniek is negentiende-eeuwsch, is Duitsch, is Brahms, door en door. Maar de loutering van den geeSt die uit de Grieksche kunstwerken spreekt, de loutering, die ook het tragische, het verschrikkelijke weergeeft in een voor de eischen van het schoonheids gevoel bevredigende gedaante, is ook in Brahms' werk te bespeuren. Brahms droeg het werk op aan Frau Hen- riette Eeuerbach, de stiefmoeder van den kunstschilder Ansehn Feuerbacli, een kort te voren op betrekkelijk jeugdigen leeftijd overleden vriend van den componist, om daarmee de nagedachtenis van den ontsla pene te eeren. De brief, die de opdracht be vat is een voorbeeld van bescheidenheid en eerbied. Dit werk, het 82ste in de rij van *s meesters composities, was het hoofdnummer van het programma van het Doopsgezind Zangkoor. De keuze was zeker niet slecht en in de uit voering was veel dat bevredigde, al hadden de tegenstellingen rijker genuanceerd kun nen zijn. Maar wat men miste was de be langrijke orkestpartij en zelfs de allervoor treffelijkste vertolking van het klavierarran gement door den pianist, wiens naam in het programma niet genoemd was, maar in wien we allen onzen stadgenoot den heer Lürsen hebben herkend, kon ons dit gemis niet ver goeden. In de koralen, waarmede begonnen werd was eenige onzekerheid van stemming waar te nemen; met name in het eerste, uit do Matthëus passie bekend, hadden de sopranen neiging om te laag te zingen. Beter op toon bleef men in de koornummers na de pauze. ,J/e Rossignol" van Grétry, dat men vaak door mannenkoren hoort voordragen bleek ook .in bewerking van den dirigent Jac. Zwaan een mooi-kllnkend hoornummer te vormen Jac. Zwaan deed zich als bekwaam orga nist kennen in de Toccata van Hendrik An- driessen en de „Final" van César Franck hoewel in het laatste nummer de pedaalsolo in den aanvang niet geheel slaagde. Van het „Doopsgezind Kinderkoor" kon men, in aanmerking genomen dat het pas een half jaar geleden is opgericht, nog geen hooge verwachtingen koesteren; toch heboen de kleintjes wel aardig gezongen. Aan de toonvorming en de nuanceering zal de leider de heer J. ten Wolde. nog bijzondere aan dacht moeten wijden. Bij het a^capella-zingen in no- 5a zakte het koor tweemaal aanmerke lijk, telkens meer dan een halve toon; de nummers 5b en 5c sloegen daarentegen zóó in. dat belde herhaald moesten worden. De wijze van dirigeeren van den heer Ten Wolde schijnt me echter noch krachtig noch sug gestief en ook niet geheel volgens de rege len der kunst; wellicht zal het dienstig zijn. indien de heer Zwaan hem in deze den weg wijst. Me. belangstelling zullen we dan de vorderingen van het koortje volgen. K. DE JONG. (Zie ook elders in dit nummer). GEM. AVONDSCHOOL VOOR NIJVER HEIDSONDERWIJS. Uitslag der examens van den cursus 1929/30. Bevorderd werden van klasse I naar II: H. la Duk, W. Z. v. Dijk, E. Dijkstra. P. J. van den Ham, J. v. Haren, J. Th. Hommer- sen, H. Mulder, L. Prins, C. Provoost, J. v. d. Putten, J. H. Steenklst, J. C. v. Weeren, C. A. v. Wilsum, A. v. Wijngaarden, M. Kammlnga, H. Baars, J. Baartze. A. Bontjema (voorw), W. Bouwens, J. A. v. Breukelen, J. M. Chris- tiaans, J. L. A. Croes, A. de Droog, H. Droo- gendijk, D. Elzinga. J. Eykhout, J. H. Gaart- man, J. v Gooi, A. Z. v. Honkoop, W. F. v. Honschooten, H. A. Jansen, H. van der Kaay. D. Kastercum. D. Koers. J. A. Kooymans. H. E. Lohman, M. P. Meyers, Th. S. Micglelse, J. Mollema. J. Ie Noble. H. v Rooden, G. Smidt (voorw.), P. Steyl, W. J. F. Suurland. P. v. Velsen, M. Vcllinga, J. W. de Winter, W. L. Witkamp, D. Zuidam. Van klasse II naar III: W. M. van den Berg. C. Bogaert, J. P. Cornet, W. Does, A. Driessen. J J v. Eeden. D. Griet, J. A. van der Horst, J. Kloet, C. H. O. Meyer. A. J. v. Paradijs, C. F. Prins. P. Prins. J. Struyf, J. Vader, G. C. Verhagen, C. J. v. Wij land. B. J. v. Andel, F. Ph. Bos, W. Bosch, J. v. Gooien, N. L. Heugens. H. Huls bergen, W. C -A. Kienhuis, J Kluit, W. Koene, F. Kuperus, W. J. van der Linden, J. J. van der Munnik, C. F. Oudolf (voorw.). H. Poor ter. J. van der Schaar, J. Trap, C. v. Vierzen, J. de Vos. M. Wesseling. Van klasse III naar IV: H. v. Beijeren, A. J. Bink, C. Boekei, C. J. v. d. Broeke, E. de Bruin, W. J. Dieben, P. J. A. R. v. Gaale, H. v. Gelder, A. G. Hazelaar, B. J. v. Hei-werden, W. J. Honing, R. v. d. Leek, B. Lust, A. J. Mulder, Polman, J. Schijf, J. J. v .d. Sluisdam, P. v. d. Wilden, A. H. Doornebas. H. L. M. Fabel. J. J. Handgraaf, B. J. Hoogendoorn, J. ten Hove, C. Klinkha mer. H. W. Last; H. J. J. v. d. Meer, K. H. Micgielse, J. P. Moen, J. C. Poelgeest, J. Roe de, J. Saaf, C. Sala, J. W. Schouten, J. J. Steen, J. Zeepvat. Van Jdasse IV naar V: D. D. Alink, G. Bak ker. J. W. Boks. voorw., H P A. J Captijn, H. A. de Graaff. F. Groeneveld. J W. Heu perman, H. de Jong. voorw.. H. J G. Klein Schiphorst. A. Meyers, J. H. Prins. S. R. Schrama, W. J. Serno, B J. A. Suurland, R. v. Wetter, P J. v. Wunnik, voorw.. B. II. van Zanten, D. W. Bakker. P. Bas. voorw., N. v. Beelen, G. de Bruin, A. C. de Bruyn, J. Bijl, J. C. Dorsman, voorw.. P. Eikel, J. D. v. Eyke- len, J. v Hui.s, J. H. Lasschuit. C J. Luitjes. J. van der Meulen, J. J. Petterson, J. W. Rusbach, W. Schipper, voorw.. J. P. J. Sens. J. J. Verzijlen berg, voorw., C. E. Vogel, F. J. de Wilde, voorw. Einddiploma werd uitgereikt aan: G. van Andel, J. J. Bestenbreur, J. de Bruin, N. W. Cramer, W Dorsman. J. Eelman. J v. Honschooten, R. de Jong. G. J. Jorritsma H. C. Kaper. C. Karman. W. Langerels. C. Leeners, T. Meerman. S. A. Moens. C. Mole naars, R. Y. Nieuws:adt, F van der Plasse, J Schuitemaker, W. Stringer, P J. Tel, P. Toese: P. Vennik,. N. de Vries, H. Boerrigter, F. Broersma, j. v. d. Bijl. J. A. Dernison. J. E. T. B- Driessen, P. J. H. Dijkman, W. H Eken H- Handgraaf. P. G. Kee. N. v. Kelken, W. Moolenaars, H. P. de Nijs. ALG. NED. VROUWENVREDEBOXD. Onder leiding van mej. H. de Kruijff. ver gaderde dezer dagen in „Hotel Excelsior" de afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Vrou wenvredebond. Uit het verslag der pennlngmeesteresse bleek dat de financieele toestand van de afdeeling gunstig is. Uit het jaarverslag der secretaresse bleek dat in het afgeloopen jaar met groote le vendigheid in de Haarlemsche afdeeling ge arbeid werd; waaraan een sterkere groei van het leden-aantal te danken is. Vervolgens bracht de voorzitster de aan wezigen in kennis met een ingezonden stuk in Haarlem's Dagblad, geschreven door den heer A. Kuin „Schuld en Taak der Vre- desvrlenden". Het ligt in hare bedoeling op de algemeene vergadering te Woerden een voorstel te doen tot deelneming aan deze ac tie. Bij de bespreking van het propaganda- vraagstuk bleek, dat verschillende leden de overtuiging hebben dat het werk van den bond meer naar buiten bekend gemaakt moet worden. Zoo werd bijvoorbeeld aange drongen op meetings en vooral ook de aandacht gevestigd op het tooneel. De voor zitster antwoordde, dat dit ook in de bedoe ling ligt. Zoo is bij verschillende vereenigin- gen die zich op vredesgebied bewegen in voorbereiding de opvoering van het pak kende anti-oorlogsstuk .Br staat geschre ven", door het Schouwtooneel. Zaterdag 3 Mei a.s. zal deze opvoering plaats hebben. Tenslotte werd een nieuw insigne getoond dat door de afdeeling Haarlem aanvaard werd. VERGADERING VAN CHAUFFEURS. Door de afdeeling Haarlem van de Ned. Unie aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders wordt Dinsdag as. in het gebouw de Centrale een belangrijke vergadering gehouden ter bespreking van den beschrijvingsbrief voor het 26 en 27 April te houden Congres. Op dezen beschrijvingsbrief komen eenige voorstellen voor inzake de opleiding voor chauffeurs. Het wordt wenschelijk geacht dat de overheid deze opleiding in handen neemt. Verder wordt verzocht een strenger examen voor het rijvaardigheidsbewijs daar het examen thans van geen beteekenls is. Ook ten opzichte van den arbeidstijd wor den verschillende voorstellen gedaan. Het ligt in de bedoeling een krachtige actie te beginnen met de andere organisaties, opdat de chauffeurs ook onder de arbeidswet ko men te vallen waardoor h«t euvel van thans, dat de chauffeurs 90 en meer uur maken verdwijnt. Zelfs in bedrijven die onder de gemeentelijke concessievoorwaarden vallen, komt dit nog voor, doordat de werkgevers- chauffeurs verplichten, behalve den arbeid in het bedrijf waarvoor de concessie geldt, ook arbeid te verrichten in het luxe huurbc- drijf of ander rijwerk. ALG. NED. BOUW ARBEIDERSBOND. De afd. Haarlem van den Alg. Ned. Bouw- arbeidersbond hield Donderdagavond in de Centrale een buitengewoon druk bezochte vergadering. Het drie-maandelijksch verslag van den penningmeester werd goedgekeurd. Het voorstel van het bestuur om voorloo- plg voor den tijd van één jaar één der be stuurders vrij te maken werd aanvaard. Het bestuur zal een voordracht opmaken welke dan op een spoedig te houden vervolg-ver- gadering zal worden besproken. Op die ver gadering zal dan tot de benoeming worden 'overgegaan. PERSONALIA. De heer Weyert van Zanen. kunstfotograaf alhier, is uitgenoodigd zitting te nemen in de jury voor de in Mei a.s. te Amsterdam te houden ten'oonstelling en een fotografischen prijswedstrijd op Mimosa platen en papieren. VERSCHE BROODJES BIJ HET ONTBIJT. ZONDER NACHTARBEID. Te Amsterdam Is. een Landelijk Comité van Actie opgericht, om 'n versch broodje aan het ontbij: te krijgen. Tot het nemen van zitting in dit comité zullen, naar de Hotel houder bericht, worden uitgenoodigdde Al» gemeene Ned er 1. Ver. voor Vreemdelingen verkeer, de Nederlandsche Bakkersbond, de R K Bakkersbond. de Nederl. Ver. van Werk» gevers in het Bakkersbedrijf, de Christelijke Bakkerbond, de Vereenigiag van Werkgevers in Israëlitische Bakkersbedrijven, de Ned. Gist- en Spiritusfabriek, de Nederl Bond van Koffiehuishouders en Slijters, de Nederl. Ver. van Meelfabrikanten, de Ned. Ver. van Meel- agenten .do Ned. Ver. van Meelimporteurs, de Ned. Ver. van Handelaren in Zuidvruch ten. de Ned. Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant- en Cafébedrijven en de heer Fred. C. Stahld. te Wassenaar. Men schijnt een soort referendum onder het Nederlandsche volk te willen houden over deze vraag: Wie is er tegen verkoop van versche brood» jes vóór het ontbijt, indien die tot geen enkele wijziging in de arbeids- en rusttijden in bakkerijen behoeft te leiden? Op deze vraag vermoedt men heel weinig weigeringen te zullen ontvangen, te meer, omdat van de actio o.i. terecht ook vermeer dering van het gebruik van brood verwacht wordt. Zooals men weet, gaat het brood- verbruik steeds achteruit. Versch brood aan het ontbijt is oa. in het belang van het Vreemdelingenverkeer. VERKEERSONGEVALLEN. Tc Vogelenzang. Donderdagavond omstreeks half zeven reed een vrachtauto met schapen bestuurd door P. E. v. d. V. op den Vogelenzangsbhen- weg. De bestuurder moest uithalen voor epn luxe auto; hij haalde te veel uit en kwam met. zijn auto tegen de ijzeren afrastering van de buitenplaats van den heer Lande- weer terecht waardoor dit hekwerk werd be schadigd. De schapen kregen geen letsel. De schade.zal onderling worden geregeld. Te Bloemendaal. De heer W. J. W. uit Haarlem reed met zijn auto op de Hartelustlaan. Doordat hij afgeleid word door zijn collega die naast hem zat trapte hij op de gaspedaal en raak te het stuur kwijt; hij reed tegen een lan taarnpaal die geheel afknapte. BOUWOPDRACHTEN. Door den architect, den hoor Bern. Ooma. is opgedragen het verbouwen van perceel Bar tel jorisst raat 30 te Haarlem, aan den heer Boerrigter aannemer te Haarlem voor de som van f 12500 en het bouwen van een dubbel woonhuis aan de Burgemeester Sand- bevgstraat (na onderhandsrhe aanbeste ding) aan de Gebr. Sanders, aannemers te Haarlem. SOCIAAL DEMOCRATISCHE VROUWEN CLUB. De afdeeling Haarlem van de Soclaal- Democ.ratische Vrouwenclub hield Donder dagavond in het gebouw de Centrale een druk bezochte vergadering, waar mevrouw Maarschall-Komin een inlei 'mg heeft ge houden over de opleiding en de toekomst van het jonge meisje. De vergadering heeft mot groote belangstelling de uiteenzetting van mevrouw Maarschall gevolgd. Met verschil lende voorbeelden toonde spr. aan dat meer en meer het vrouwelijk element een rol in de maatschappij krljgi te vervullen. Na de inleiding werden eenige vragen ge steld welke door de spreekster werden be» antwoord. BEVERWIJK Ondertrouwd: H. Stam en M. Th. Altmep- pen; J. C. Klcijn en Gerritsen. Bevallen: G P Honig—Boot, z.; A. J. van den Brandode Block, d.; M. KonijnCee- üe. d.; S M. Schelvis—de Boer, z. Overleden: J. J. de Goede. 39 j.. geh. met E. Jongejans; B. L. II Leclercq, 61 j., geh. m. T. M. G Deurvorst; M. Donker, 66 j.. geh. m. A. M. Welle: G Klok, 72 j geh. met H Met selaar; J. C. Geerts, 65 J., gah. met E. J. Knipper. INGEZONDEN MEDEDEFLINGEN a 60 Cts. per regel. Doorzitten hij w*elriiden verzoent en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. Voor het eerst na 20 jaren werd in de groote feestzaal van het Vaticaan weer eens een concert gegeven, dat door_ den Paus en de kardinalen werd bijgewoond.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 23