BUITENLAND GANDHI'S GROOTE STRIJD. INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 19 APRIL 1930 TWEEDE BLAD Verspreid nieuws uit de heele wereld. Het strijdtooneel In China. Ruzie om den onderzeeërSurcoaf Polen protesteert bij den Volkenbond. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Gandhi's groote strijd. Gandhi. Mevrouw Ganöhl en een dozijn vrouwen van het seminarie van Gandhl zijn, bijge staan door vijftig hier wonende vrouwen, be gonnen met he: posten van drankwinkels in Soerat en omgeving, met inbegrip van Jalal poer. Jam Nadas Mehta, een bekend oud-lid der wetgevende vergadering, die zich aangeslo ten heeft bij de beweging voor burgerlijke ongehoprzaamheid, is hedenmiddag te Kalyan. een voorstad van Bombay, aangehouden. Briand en de V. S. van Europa. Officieus wordt medegedeeld, dat Briand dezer dagen aan 26 Europeesche staten een vragenlijst zal zenden inzake de mogelijkheid een Europeeschen statenbond op te richten, aldus de Tel. Toen het denkbeeld van de Ver. Staten van Europa in September jl. te Genève te berde werd gebracht, is besloten, dat Briand het initiatief zou nemen. Gemeld wordt, dat een volledig memorandum door den Qual d'Orsay is opgesteld, dat een aantal definitieve vra gen bevat en dat aan Briand ter onderteeke- ning is voorgelegd. Briand motet er op ge staan hebben, dat de tekst aan het Fransche kabinet zou worden voorgelegd, vóór de lijst aan de betreffende regeering wordt gezon den. Polen en de Duitsche tarief ver hooging. «GEZONDEN MEDEDEEI.INGFN a 60 Cis. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJOR SSIRAAT 16 TELEF. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Slofzuigers f 175. zelfs eenlge dezer reusachtige onderzeeërs tot moederschip voor kleine watervliegtuigen willen bestemmen. Boess' verdediger aan het woord. De verdediger van den Berlijnschen eer sten burgemeester Boess, heeft bij de dis trictscommissie een memorie ingediend, waarin hij in overweging geeft het onder zoek tegen zijn cliënt te staken en hem vrij te spreken. Inzake de bontmantel-affaire zegt de memorie dat dit wel een onhandig heid %'an den burgemeester genoemd zou kunnen worden maar geen vergrijp, dat disciplinair behandeld kan worden. Aan gaande de andere beschuldiging van plichts verzaking betoogt de verdediger dat Boess voor misslagen van anderen niet verant woordelijk kan worden gesteld, want in een zoo groot bestuursapparaat als dat van Ber lijn is het niet mogelijk zich met alle din gen persoonlijk te bemoeien, aldus de NJl.Ct. Aan dit document heeft Boess nog een eigen memorie toegevoegd, waarin hij vooral wijst op de diensten, die hij aan staat en ge meente heeft bewezen. Hij verzoekt bij de beoordeeling der kwestie met zijn arbeid re kening te houden. Een oordeel over Hollywood. De bisschop van Aberdeen, die in Amerika is geweest en ook Hollywood heeft bezocht, heeft als zijn meening verkondigd „dat er meer noodig is dan een gezichtje voor esn bonbon-doos, om succes bij de film te heb ben". Een protestantsch geestelijke te Hollywood had hem gezegd, dat het tragisch was om de massa's ongelukkige meisjes te zien die, na in Engeland en allerlei andere landen schoonheidsprijzen te hebben gewonnen, naar Hollywood zijn toegestroomd in den waan dat zij daar haar fortuin kunnen ma ken. In vrijwel alle gevallen worden het mis lukkelingen die te Hollywood zonder geld zit ten en door hun familie op de een of andere manier weer naar haar land geholpen moe ten worden. De boven genoemde geestelijke besteedt een groot deel van zijn tijd aan de zorg voor deze dwaze en ongelukkige meis jes. aldus de N. R. Ct. Tenslotte zeide de bisschop dat de gang bare meening als zou Hollywood een poel van ongerechtigheid zijn, waar het krioelt van bandelooze en nietswaardige menschcn onjuist is. Over het algemeen zijn het hard werkende, goedhartige menschen, die zich behoorlijk gedragen. Weer een spoor inzake de Dusseldorpsche moorden? In verband met de moorden in Dusseldorp heei't de kioskhouder Schwarze uit Bochum medegedeeld, dat hij verleden jaar zomer in kiosk kranten heeft verkocht aan een goed- gekleed heer, die zich Baumgart noemde. Deze persoon verzocht Schwarze dames en heeren te zoeken voor den verkoop van het tijdschrift „Kinopost" Als woonplaats gaf hij op hotel „Europaischer Hof" te Dusseldorp. doch aldaar bleek hij niet te bereiken te zijn. De beschrijving van den persoon komt overeen met het signalement van den man, die zich eveneens onder den naam van Baumgart op 25 Augustus j.l. te Dusseldorp aan Gertrud Schulte voorstelde waarna hij haar met een dolk in het hoofd, den hals en den rug zwaar verwondde. Baumgart schreef Latijnsche letters met veel krullen, die aan gedrukt schrift herinnerden, aldus de Tel. De politie gelooft hier een zeer belangrijk spoor te hebben ontdekt. De strijd tegen Tsjang Kai Sjek Generaal Feng Joesjiang en generaal Jen Sji-sjan hebben zich voor den verderen strijd tegen de Chineesche centrale regeering te Nanking aaneengesloten. Bij hen heeft zich voorts de leider van den radicalen vleugel der Chineesche nationalistische partij ge voegd. De drie leiders hebben een gemeenschap pelijke verklaring gepubliceerd, waarin zij te kennen geven, niet voornemens te zijn, in China een revolutie te doen uitbreken, doch dat hun doel slechts is. Tsjang Kai-sjek, den president der Nanking-regeering, te verdrij ven en de regeering te zuiveren van onge- wenschte elementen. Tevens wordt te kennen gegeven, dat ge neraal Feng Joe-sjiang opperbevelhebber over de Noord-Chineesche troepen op zich neemt. Vlaamsche godsvrede op politiek gebied. Door de Vlaamsche nationalisten werd dezer dagen een congres gehouden, waarin opeekomen werd voor den godsvrede op politiek gebied. Delegaties uit de provincies Antwerpen, Brabant en Oost-Vlaanderen waren aanwezig, terwijl andere districten schriftelijk van hun instemming hadden blijk gegeven. Bij acclamatie werd het volgende besluit aangenomen, aldus het Hbld.: „Het congres ter bevordering van Gods vrede; overwegende dat geen enkel Vlaamsclr-na tionalist welke zijn godsdienstige of wijs- geerige levensbeschouwing, of staatkundige, of staathuishoudige, of maatschappelijke zienswijze ook zij het minste gewetensbe zwaar kan gevoelen tegen de samenwerking met andersdenkenden, ter verovering der ontvoogding van het Vlaamsche volk en der zelfstandigheid van Vlaanderen; dat het partijstatuut van het „Vlaajnsche Front" en de ondervinding door eendrach tig strijden van tien jaar. daarvan een be wijs en daarvoor een waarborg zijn; overwegende dat eendracht meer dan ooit noodig is. nu de vijanden van Vlaanderen aanstalten maken om de zoogenaamde ver- nederlandschlng der universiteit te Gent te gen te werken door het gebruik maken van de servitudes, die op deze drukken en tevens zich voorbereiden om door de verfransching van het Lager Onderwijs, de meest gezond gebleven bestanddeelen van onze Vlaamsche gemeenschap te denationaliseeren; verzoekt alle Vlaamsche nationalisten, zonder onderscheid, zich te onthouden van alle handeling en van alle uitlating in schrift en woord, die de, inzonderheid op dit oogen- bük zoo broodnoodige eensgezindheid en een dracht zouden storen; maar integendeel met alle middelen te propageeren voor de ster kende Godsvrede-gedachte'V' Tijdelijke handelsovereen komst Engeland-SovjetRusland LONDEN, 18 April (VB.) In een der vertrekken van het ministerie van Buiten- landsche Zaken, hebben hedenmiddag Hen derson, de minister van Buitenlandsche Zaken, en Sokolnikoff, de Russische ambas sadeur te Londen de tijdelijke handelsover eenkomst tusschen Engeland en Sovjet Rusland onderteekend. Het verdrag is bedoeld als modus vlvendl hangende de afsluiting van een definitief verdrag. Gedurende het verdrag zijn de belde hooge contracteerende partijen wederzijds meest-begunstigde natie ten aanzien van onderdanen .rechtspersonen, nationale pro ducten en fabrikaten. Hierop zijn eenige uitzonderingen. De hondenvriend. De Engelsche bladen prijzen het gedrag van kapitein Turton. den gezagvoerder van het passagiersschip Clan Macnab. dat een aantal kostbare honden voor de vossenjacht van Liverpool naar Bombay overbracht, al dus de N. R. Ct. De honden werden eiken dag op het dek gelucht en toen dit in de Golf van Biskaje gebeurd was. miste men er een. die na de wandeling op het achterdek vastgebonden was. Men begreep dat hij in zee gevallen ^as. Toen dit een half uur lier aan den kapi tein werd gemeld, liet hij zijn schip omkee- ren en stoomde terug naar de plaats waar het dier, naar schatting, overboord moest gevallen zijn en nog een extra mijl verder. Maar men zag niets van de hond en het schip hervatte zijn reis. Daarna ontdekte men den hond op eenigen afstand voor het schip uit. Er werd een boot uitgebracht, die den drenkeling in geheel uitgeputten toestand ophaalde en aan boord bracht. Daar kwam het dier na een paar uur van goede verzor ging bij. HET „FALKE"-PROCES. HAMBURG. 17 April (VD Bij de voort gezette behandeling van de „Fa!ke"-affalre verklaarde de getuige Baumgartel, dat hij aan de kust feitelijk op den dood wachtte. Toen hij plotseling de „Falke" zag weg- stoomen, is hij er met inspanning van zijn laatste krachten nog in geslaagd aan boord te komen. Kapitein Zlppiitt heeft zich daar na niet meer om de leiding van het schip bekommerd. Getuige Dollnetzel heeft zich na hetgeen hij tijdens den tocht te weten is gekomen, steeds gevoeld alsof hij doorloopend be waakt werd. De kapitein verzekerde hem evenwel, dat er niets te vreezen viel. De steward Busch deelde mede, dat hij de „passagiers" als onschuldige reizigers be schouwd had, totdat op 24 Juli echter de „vlootparade" plaats had. Van de gebeurte nissen voor Cumana heeft hij echter niet veel gezien. Hij weet alleen nog, dat hij zich te drie uur in den morgen voor de officieren van Del Gado moest gereed houden. De kok Büchner is voor Cumana eerst te 7 uur opgestaan en. heeft doordat, hij sliep de geheele vertooning „misgeloopen". De bakker en koksmaat van de „Ftalke", Wessels verklaarde, dat de kapitein zich ter gelegenheid van de „vlootparade" met eere- teekenen had getooid en zich zeer feestelijk gedroeg. ONWEERGEVAAR. De tijd der onweersbuien begint nu weer te naderen. Men wordt buiten gemakkelijker door den bliksem getroffen dan binnenshuis. De vei ligste plaats gedurende een onweersbui is dus in een woning. Maar wanneer men in het open veld door een onweer wordt over vallen, zijn er toch wel eenige maatregelen te nemen om de kans, getroffen te worden te verkleinen. Vermijdt heuvels of helllngén, die liggen in de richting waaruit het onweer nadert. Tracht een kuil in den grond te vin den en blijf daar tot de bui overgedreven is. Vermijd boomen. vooral heel hooge, maar toch kan het veiliger zijn in de buurt van een boom dan in het open veld, want de boom doet dienst als bliksemafleider en werkt beschermend binnen een cirkel met een middellijn, driemaal zoo groot als de hoogte van den boom. Zoo kan men gedu rende een onweer in een bosch betrekkelijk veilig zijn, mits men zorgt, niet in de on middellijke nabijheid van de stammen der boomen te gaan staan. Water trekt den bliksem altijd aan. Houdt u daarom bij een onweer ver van vochtigen of moerasachtigen grond en van rivier oevers. Er zijn huizen, die telkens en tel kens weer door den bliksem worden getrof fen. soms eenige malen in denzelfden zo mer. Dikwijls blijkt, dat dit wordt veroor zaakt. doordat zich diep in den grond, on der het huis. water bevindt. MEERDERE OPBRENGST DER GELDMIDDELEN. DIVIDEND-BELASTING GING ACHTERUIT. De Rijksmiddelen hebben in Maart. 1930 ongeveer f 2.4 millioen meer opgebracht dan in Maart 1929. n.l. f 40 783.451.17 tegen f 38.352.742.24 in het vorig jaar. In het eerste kwartaal van dit jaar is de meerdere opbrengst vier millioen gulden. De meerdere opbrengst in Maart vindt haar ontstaan oa. in de meerdere opbrengst van de grond-, personeel-, inkomsten, en vermo gensbelasting, die te zamen 2.2 millioen meer opleverden. De dividend- en tantieme-bclas- tlng heeft een teruggang van 8 ton, waar tegenover de rechten op den invoer met een half millioen stegen. r De indirecte belastingen, de accijnzen toonen het volgende beeld: op zout een halve ton meer, op geslacht een halve ton meer, op gedistilleerd 2 ton minder, op suiker 4 ton minder, op tabak 3 ton meer. Rech ten en boeten van registratie toonen een achteruitgang van 5 ton, waartegenover rech ten en boeten van successie, van overgang bij overlijden en van schenken 14 ton meer Opbrachten, De aviatrice Antonie Strassmann heeft eert Duitsche tentoonstelling van vliegtuig enmo- dellen in Amerika geopend. Antonie Strass mann is eveneens toon eel speelster. De be kende lange afstandvlieger von Warthauser is kaar medewerkster in Amerika. HET „CREMERNIEUWS". HET GOUDEN JUBILEUM VAN „CREMER". Het „Cremernicuws", orgaan van de Kori. Letterl. Vereen. „J. J. Cremcr", alhier, kon digt voor Dinsdag 22 April de slotvoorstelling aan. Opgevoerd wordt: „Gideon en de Waar heid", blijspel in drie bedrijven door A. H. van der Feen. en Na afloop is er gezellig samenzijn en ge legenheid tot dansen in Cabaret „Modern". Omtrent een eventueel zomerfeest op Kraan, tje Lek" te Overveen zullen nadere medc- deelingen worden gedaan. Op een bijeenkomst van bestuur en ge- noodigden zijn onlangs de plannen bespro ken voor het gouden jubileum van „Cremer". De fees en zullen worden ingezet met een boottocht voor bestuur en leden van „Cremer" in den zomer van 1931. In het jubileumjaar zal ..Cremer" drie voorstellingen geven. Verder zal een wedstrijd van uitnemend heid worden gehouden, waarvoor de vijf beste vereeniglngen 'in den lande zullen worden uitgenoodigd. Tot slot wordt een openluchtvoorstellirug overwogen op „Duin en Kruldberg". Op 2 April 1932. den uag waarop de ver een receptie worden gehouden, verder een een 1 ging vóór 50 jaar werd opgericht, zal feestdiner voor bestuur en werkende leden en de dames en heeren commissieleden. Een algemcene fees: commissie, een pro pa» gandateommissle en een financieele commissie werden benoemd. Voor den inhoud drrcr rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk- Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug» gegeven. Haarlem, 16 April 1930. TELEFOON. Ik woon ongeveer 3 minuten van een post kantoor. Ik wilde dezer dagen mijn gesprek ken der telefoon ann dit kantoor betalen, doch kreeg ten antwoord dat dit op het hoofdkantoor moest geschieden. Waarom niet even als vroeger over het bedrag per half jaar, zoo noodig drie maanden gedispo neerd. Nu moet. men als men ver af woont, tweemaal de tram nemen. Niet iedere za kenman of hulsvrouw heeft dikwijls tijd ge noeg dit te voet te doen. daarbij zijn nog vele bejaarde menschen die de telefoon ne men, omdat zij niet goed ter been zijn. Vroe ger rekende men er op dat de kwitantie Jan. of Juli kwam. Niet ieder heeft een postreke ning noodig. Waarom 't het publiek lastiger te maken, dan noodig is. Waarom niet den kwitantlelooper van elke wijk deze mede te geven, het publiek betaalt de inning Immers zelf! Waarom al die nieuwigheden, waarvan je meer verdriet dan plezier hebt? Het is zeker niet ten voordeele van het Rijk wan neer men eiken keer naar de hoofdpost moet loopen, voor elke kleinigheid die net zoo goed op een hulppostkantoor kan afge daan worden? Waarom doet de Staat zoo heel anders dan zakenmenschen? Mag ik u tevens wijzen op een groot ongemak nl.: waarom worden oproepingen voor de belas ting altijd per aangeteekenden brief gezon den, welke men alleen op het hoofdkantoor kan halen. Waarom zijn deze niet per gewone briefpost, zoonoodig In het dichtstbijzijnde postkantoor te krijgen. Zoo gewichtig zijn die toch niet. Het Rijk laat heusch wel eens belangrijker stukken per gewone post be zorgen Laat ons honen dat wij gauw wedef van die misère af ztjn. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, ABONNé. AGENDA Heden: ZATERDAG 19 APRIL. Cinema Palace: „Broederliefde". Tooneel: Fred. Brauns, 2.30 en 8.15 uur. Luxor-Theater; „Het opkomend geslacht" en „De Juffrouw uit de Tearoom". Tooneel: Volendammer Harmonica-kwartet. 2.30 en 8.15 uur. Rcmbrandt-Theater: .liebeswalzer". Too neel: Rolf Hansen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Standaard-Theater: ..Maar een danseres" en „Onder Eedsbedwang". Tooneel: Les Es- pagnoles, 2.30 en 8.15 uur. MAANDAG 21 APRIL. Stadsschouwburg: ..De familie Stastok". Gem. Concertzaal: Cabaret- en SpeciaU- teitenvoorstelling. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. DINSDAG 22 APRIL. Schouwburg Jansweg: Faust, 8 uur. De Nijverheid, Jansstraat 85, Hollandsche Hypotheek- en Credletbank, aandeelhouders vergadering, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen Teyler's Museum, Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. Gandhi heeft, volgens een telegram uit Navsari, met zijn vrijwilligers geconfereerd. Hij zal Zaterdag naar Bardoli vertrekken. Naar uit New Delhi wordt gemeld, is zijn zoon Devidas, die op 9 April j.l. gearresteerd werd, veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf. In een artikel in het blad „Young India" verklaart Gandhi: „Mijn afkeurend oordeel gaat niet uit tegen de Engelsohen als men schen, doch als regeerende kaste. Als zoo danig hebben zij ons geen goed gedaan; zij hebben onze ondeugden in de hand gewerk. en geaccentueerd en het contact met hen demoraliseert ons". In hetzelfde artikel schrijft Gandhi, dat de massabetooging in Gujerat alle verwachtim gen heeft overtroffen, terwijl die te Bombay en omstreken daarbij niet is achter geble ven. Hij betoogt, dat een algemeene ont= houding van geweld zeer goed mogelijk is hetgeen acht dagen lang voldoende duidelijk is aangetoond. Tot zijn aanhangers zegt hij voorts, dat zij moeten leeren, standvastig te blijven tegenover cavalerie-charges en aan vallen met knuppels. Met betrekking tot de onlusten te Calcutta en Karatsji verklaarde Gandhi, dat deze zijn strijd bemoeilijken, maar dat zij door de regeering zijn uitge lokt. „De strijd moet onverpoosd worden voort, gezet". Het aantal dooden ten 'gevolge van de troebelen te Karatsji is inmiddels tot twee ge stegen, aldus de Tel, daar een der gewonden een jongen van achttien jaar, overleden is. Zijn lijk is in optocht door Karatsji gedra gen; de deelnemers aan de betoogingen voer den met bloed bevlekte vlaggen met zich. Het totale aantal bij de ziekenhuizen ingeschre ven gewonden bedraagt 57, van wie er 46 ■buiten en elf in het ziekenhuis worden ver pleegd. Tot de buitenshuis verpleegden be- hooren zeventien politiebeambten. enHet geneeskundig laboratorium der re geering is geheel vernield; apparaten ter waarde van duizend pond sterling zijn stuk' geslagen. Ook eenige stedelijke bureaux zijn ernstig beschadigd. Het verhoor der zes gearresteerde congres-leiders heeft binnen de gevangenis plaats. Uit Madoera in het gouvernement Madras wordt gemeld', dat aldaar botsingen tus schen Hindoes en Mohammedanen hebben plaats gehad naar aanleiding van een reli gieuzen feestdag. Aan beide zijden vielen gewonden. Een der gekwetste Mohammedanen overleed in het ziekenhuis. Na een toespraak van Gandhi tot duizend vrouwen uit Ahmedabad en Bombay hebben zich slechts 25 bereid verklaard bij de drank winkels te posten, maar alle aanwezigen be tuigden haar sympathie met Gandhi's cam pagne en waren bereid hem op andere wijze te helpen. Gandhi verklaarde, dat men dronk aards geen vrijheid kan geven. Gij zult late: den nooiigen moed krijgen om te posten Wij hebben thans hiermede grootere resul tatsn bereikt dan met een campagne van twee jaar. Vrijdag zal mevr. Gandhi beginnen den drankwinkel te Jalalpoer te posten. JALAPOER, 18 April (Reuter). Een der Leiders van de beweging heeft verklaard dat sedert men begonnen is met het posten van drankwinkels 20.000 personen de ge lofte hebben afgelegd, geen drank meer te gebruiken. GENèVE, 18 April (VD.) Sokal, de vaste vertegenwoordiger der Poolsche regeering bij den Volkenbond, heeft in aansluiting op der. door de Poolsohe regeering te Berlijn gedanen stap, thans ook aan den secertaris-generaal van den Volkenbond een nota doen toekomen waarin de Poolsche regeering verklaart, da' de Duitsche agrarische tarief verhooging een geheel nieuwen toestaaid geschapen heeft ten opzichte van de onlangs te Genève onder- teekende overeenkomst van de conferentie voor een tarief bestand. Polen kan daarom die overeenkomst niet ratificeeren gelijk het zich voorbehouden had, indien een andere staat tusschen 1 April en 1 November nieuwe iaat voerrechten instelt, die afbreuk zouden doen aan den Poolschen uitvoer. De Engelsche onderhande lingen met Egypte. LONDEN, 17 ApriJ (VB.) De minister van buitenlandsche zaken Henderson deelde hedenmorgen in het Lagerhuis mede, dat de verklaring, die hij gehoopt had te kun nen afleggen voor het Paaschreces met be trekking tot de onderhandelingen met Egypte, moet worden uitgesteld. Hij zeide, dat ge hoopt werd, dat volledige overeenstemming zou worden bereikt, voordat het Huis werd verdaagd, doch zekere belangrijke punten veroorzaken nog moeilijkheden en daarom is overeengekomen, dat de onderhandelingen worden verdaagd tot na -het parlementair recces. Een Frahsche onderzeeër die buiten de maat valt? De marinedeskundigen van de .Daily Telegraph" deelt mede, na inlichtingen bij verschillende betrouwbare autoriteiten te hebben ingewonnen, in staat te zijn, het be richt te bevestigen, dat de nieuwe Fransche onderzeeër „Surcouf" niet, zooals volgens de overeenkomst van de Londensche Vloot- conf eren tie het geval zou moeten zijn, is uitgerust met 14 cM. geschut maar met ge schut van 20 cM. Volgens den marine-des= kundige ligt de beteekenis van deze sterke bewapening hierin, dat daardoor alle zorg- vuldig uitgewerkte plannen tot bestrijding van het duikbootwap>en weer omver worden geworpen. Het is een zeer interessant toeval, dat de belangrijkste constructiedeelen van de „Sur couf" overeenstemmen met het type onder zeeboot, dat de bekende Duitsche scheeps- constructeur prof. Flamm sedert 1920 het beste duikbootwapen voor het Oceaan ver.- keer heeft genoemd. Het is geen geheim, dat- de ontwerpen van prof. Flamm ter kennis zijn gebracht van verschillende buitenland sche ministers van marine, hoewel de schrij ver daarmede niet wil zeggen, dat de plan nen van de „Surcouf" door de ontwerpen van Flamm beïnvloed zijn. Het oorspronke lijke Fransche bouwprogramma bevatte ver scheidene duikbooten van het typ>e van de .Surcouf". Eenige ervan zouden met 20 cM geschut als gevechtskruiser kunnen worden gebruikt, terwijl andere met duikboot-afweer geschut zouden worden uitgerust. Men zou De Amerikaan Hawks heeft zich in een klein vliegtuig, de ,£aglet" door een ander vlieg tuig dwars over het Amerikaansche continent laten slepen. De „Eaglet" legde zoo 4576 F m\ af. De stalen kabel waar de JEaglet" aan bevestigd was, was 18 M. lang

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5