BUITENLAND DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE NOG STEEDS CRITIEK. Geweldloosheid niet meer mogelijk? IN- EN UITVALLEN. AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 24 APRIL 1930 TWEEDE BLAD Onlusten met bloedig verloop. Een Rede can Macdonald. Het voorbeeld van Londen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Hieronder laten wij de laatste berichteI volgen uit Britsch-Indië, die bewijzen dat de toestand nog steeds critiek is en de on lusten steeds meer een bloedig verloop ne men: De nationalistische vice-president van de universiteit te Howrah en 29 anderen werden gearresteerd toen zij bezig waren, met pasten bij winkels te Howrah, waar buibenlandsche stoffen verkocht worden en die voor het meerendeel toe behoor en aan Mahomedan en Verscheidene personen werden in het hand gemeen gewond, o.a. een Engelsch inspecteur van politie: Een talrijke menigte deed een aanval op een celwagen, doch werd uiteen* gejaagd. Te Noakhali werden een Indisch politie-officier en twee politie-agenten, die vier mannen fouilleerden, door schoten ge troffen. De schuldigen ontkwamen. De correspondent van de British United Press te Calcutta deelt mede, dat bericht is ontvangen, dat in de'nabijheid van Chittagong weer een gevecht tusschen politie en inlanders heeft plaats gehad, waarbij zeven personen zijn gedood. Twaalf opstandelingen werden gedood en twee ernstig gewond tijdens den strijd in de nabijheid van Chittagong gisteravond. De troepen leden geen verliezen. Daar het gerucht liep dat Sen Goepta de burgemeester van Calcutta, die in de gevan genis voedsel weigert, overleden was, verza* melde zich een groote menigte op het gevan genisplein. Zij werd uiteengedreven door de politie, die later het gerucht tegensprak. Bovendien werd officieel verklaard dat het bericht, volgens hetwelk de politieke gedeti- i neerden in de gevangenis van Alipore voedsel weigeren, onjuist is. Tijdens ongeregeldheden, die ontstonden ten gevolge van de arrestatie van verscheidene voorstanders der burgerlijke ongehoorzaam heid werd een Britsche soldaat gedood. t 1 werkten in volledige harmonie van begin tot eind. Tot zoover Macdonald. De publieke opinie heeft zich niet tevre den kunnen toonen, met de in Londen be reikte resultaten. Veeral bood het Londen* sche, vruchtelooze debat, een zielig en klein zielig schouwspel, waarop de couranten dik wijls op bittere wijze reageerden. Een succes kan men de Londensche con ferentie moeilijk noemen. Wij zijn echter ver plicht, geloof te slaan, in de ernst van be doelingen, van mannen als Macdonald en Briand. Het is deze ernst, die ons verplicht, te blijven gelooven en te blijven aandringen op het voortzetten van de in Londen begon* nen pogingen. L. A. Het Falke-proces. De zitting van Woensdag. HAMBURG, 23 April (V. D.) De behande ling van de zaak „Falke" welke men in ver band met de gisteren plaats gehad hebben de incidenten met groote spanning had te gemoet gezien, begon met groote vertraging. De procureur-generaal Lang was persoon lijk verschenen. Hij verklaarde, dat Dr. Alsberg hun ge sprek zonder zijn medeweten en ten deele onjuist had gepubliceerd. De houding tegen den inspecteur der Justitie billijkte spr. evenmin. Het O. M. heeft pas terzelfder tijd als de verdediging van de feiten kennis genomen. Dr. Alsberg had op geen enkele wijze gepro beerd het gebeuren op te helderen, maar had direct de zwaarste verwijten tegen in func tie zijnde ambtenaren van het Openbaar Mi nisterie. Hij sprak zijn misnoegen uit over de wijze, waarop Dr. Alsberg, de verklaring had gepubliceerd. Tegen zijn bedoeling In, was Dr. Alsberg toch verschenen. Hij richtte zich tegen de mededeelingen van den procureur-generaal en legde er den nadruk op, dat de pers een volkomen correcte voorstelling der feiten van hem heeft ontvangen. De procureur-ge neraal Lang heeft de situatie van gisteren onjuist weergegeven. De zitting van den Raad van Beheer der Herstelbank. DE KANS VERKEKEN? Wanneer een van de slachtoffers van de onredelijke en onrechtvaardige zakelijke be lasting op het bedrijf te Haarlem gedacht mocht hebben, dat aie nu bij de nieuwe regeling van de gemeentefinanciën eindelijk wel verdwijnen zou, dan heeft hij zich helaas vergist. Althans, wanneer B. en W. hun zin krijgen, die aan deze heffing even sterk ge hecht blijken te zijn als ouders aan htm mis maakt kind alleen niet om zulke nobelp motieven. Het motief van B. en W. namelijk ls een voudig onbegrijpelijk: zij meenen, „dat nu de forensenbelasting vervallen is, er geen reden meer is om de zakelijke belasting op het be drijf af te schaffen." Dit is even logisch, als wanneer men zou zeggen: „nu de Zuiderzee droog gemaakt wordt, lust ik geen karne melk meer". Wat er op volgt ls duidelijker: „afschaf fing zou tot gevolg hebben een verhooging „van het getal opcenten, te heffen van de .hoofdsom der Gemeentefondsbelasting. Uit „deze heffing zou een hooger bedrag moeten „worden verkregen, gelijk aan 6 evenredige „opcenten. Ook in verband met het lage „heffingstarief der Zakelijke belasting op „het bedrijf voor bedrijven met 15 en minder „arbeiders kan de druk der belasting voor „de belastingplichtige ingezetenen der ge- „m een te niet bezwaarlijk worden geacht." Die laatste volzin, dat de druk der belas ting niet bezwaarlijk zou zijn is weer een staaltje van averechtsche redeneerkunst. Iedere gulden, besteed aan een onbillijke en onlogische belasting is een ergernis, die zoo spoedig mogelijk moet worden weggenomen. Bovendien geeft het feit dat zij nog be staat een ongunstige reputatie aan Haarlem naar buiten en belet of belemmert de vesti ging van nieuwe industrie te Haarlem. En ten slotte: als zij de belastingplichtigen zoo weinig bezwaart, brengt zij ook weinig op. Het eene sluit het andere in. En dan moet er een middel tot afschaffing te vinden zijn. Wij rekenen er dan ook op, dat de Raad daar nu eindelijk toe komen zal en daarmee een heffing doen verdwijnen, die niemand meer verdedigt. wil toehalen. Daar er onder die ontevre denen mannen moefen zijn, die niet alleen dicht bij den troon staan maax die de koning ook gaarne in het kabinet zou zien, wordt een nieuwe crisis niet geheel onmogelijk ge acht. In dit verband verdient wellicht een reis de aandacht, die generaal Berenguer naar Sevilla heeft gemaakt waar de koning thans vertoeft. Bedrog met een collier afkom stig van Napoleon? NEW-YORK, 23 April (V.D.) In ver- band met het verkoopen van een van Na poleon afkomstig collier is een bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd tegen Leo pold voormalig aartshertog van Oostenrijk, tegen den voormaligen overste van den Britschen geheimen dienst Charles Towns- end en tegen diens vrouw Gernex Baranti. Het collier, dat een waarde zou hebben van ongeveer 400.000 dollar en het laatst in het bezit was van aartshertogin Maria Theresia, werd door Townsend voor 55 of 60 duizend dollar verkocht, waarvan hij echter slechts 4000 dollar aan aartshertogin Maria There sia afdroeg. Ex-aartshertogin Leopold zou bij den verkoop tegenwoordig zijn geweest. DE LONDENSCHE WELBESPRAAKTHEID. Een Reutertelegram meldt, dat Mac-Do- nald een overzicht heeft gegeven van de re sultaten der conferentie. Hij zeide verder: Wij scheiden thans in een geest van actieve welwillendheid. In vergelijking met Wash ington en Genève hebben wij groote vorde ringen gemaakt. Wij hebben aangetoond dat de bedreiging van de bewapening door een verdrag terzijde gesteld kan worden. Het driemogendheden verdrag was volgens Mac- Donald een zeer groot succes. De Fransche gedelegeerden hadden het hoofd moeten bieden aan verscheidene politieke afleidin gen. MacDonald betreurde het, dat Grandi afwezig was en voegde hieraan toe, dat de Italianen een moeilijke taak te vervullen hadden, doch dat zij op alle manleren hun hulp hadden verleend, ofschoon zij niet in een bespreking hunner cijfers konden tre den. Stimson nam vervolgens het woord. Hij zei o.a.: Het verdrag plaatst onze betrekkin gen met het Britsche Gemeenebesfc op een behoorlijken, duurzamen grondslag en roept goede vlootbetrekkingen in het leven met onze Japansche naburen. Zij verzekeren den groei van dit groote volk, welks stabiliteit wij gewend zijn te beschouwen als een voor waarde voor den vooruitgang van het Verre Heden: DONDERDAG 24 APRIL. Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. De Nijverheid. N.V. „Ripperda". Aandeel houdersvergadering, 3 uur n.m. N.V. Chem. Kunstinr. „Polygraph", alge- meene vergadering ten kantore der vennoot schap, 8 uur. Cinema Palace: .Rroederlief^e", Tooneel: Fred. Brauns, 2.30 en 8.15 uur. Luxor-Theater: „Het opkomend geslacht" en „De juffrouw uit de Tearoom". Tooneel: Volendammer Harmonica-kwartet. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt-Theater: „Liebeswalzer". Too neel: Rolf Hansen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Standaard-Theater: .Maar een danseres" en „Onder Eedsbedwang". Tooneel: Les Es- pa gnoles, 8.15 uur. Heemstede: Gemeenteraadsvergade- vergadering, 8 uur. VRIJDAG 25 APRIL. Bioscoopvoorstellingen *8 middags en des avonds. Restaurant Brinkmann: N.V. Hypothecaire beleggingsbank, aandeelhoudersvergadering, 3 uur n.m. Haarlemmermeer: Gemeenteraads vergadering 10 voorm. Teyeler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 7s Maan dags, toegang vrij. Oosten. Het verheugt mij te weten, dat Frankrijk en Italië hun discussies voortzet ten in de hoop een overeenkomst tot bewa peningsbeperking te bereiken tusschen de vijf maritieme mogendheden. Amerika ge looft, dat de beperking van de bewapening bij wederzijdsche overeenkomst de meest doeltreffende methode is om het vertrouwen der volken in hun wederkeerige vredelie vende bedoelingen te vergrooten, terwijl de beperking van de vlootbewapeningen aan de wereld het groote vertrouwen geeft in de mogelijkheid tot regeling van internationale quaesties met vredelievende middelen. Briand herinnerde aan het Fransche me morandum dat erop aandrong, dat een overeenkomst inzake bewapening wordt voorafgegaan door een politieke overeen komst- Frankrijk. aldus Briand, wordt niet gedre ven door egoïstische motieven, maar door het belang van de gemeenschap der volken. Frankrijk vroeg nooit om en dacht nooit aan waarborgen voor Frankrijk alleen. Niettegenstaande de tijdelijke stilstand In de rationeele organisatie van de veiligheid te Genève had Frankrijk nlat geaarzeld zijn be wapening te verminderen zooveel als moge lijk was in verband met zijn veiligheid. Vervolgens sprak Briand zijn groot leedwe zen er over uit dat het verdrag tusschen de drie mogendheden niet algemeener was; maar de Fransche regeering zal al het moge lijke blijven doen om de laatste moeilijkhe den uit den weg te ruimen. De Fransche regeering kan niet gelooven, dat groote en bevriende naties niet in staat zouden blijken een vriendschapsverdrag te sluiten. De Italiaansche gedelegeerde Siriani ver klaarde. dat de fascistische opvatting van het probleem altijd geijverd heeft voor ver mindering van de bewapening tot het laagst mogelijke niveau: Italië wenscht slechts zui ver defensieve bewapening. Men zag met belangstelling uit naar het oogenblik, waarop de onderhandelingen met de groote en bevriende nabuur zullen worden hervat met den beslisten wil om te komen tot een volledige overeenkomst als aanvulling van het driemogendhedenpact. Het verdrag werd om 12,40 geteekend. 50 j'aar in gemeente-dienst. P. KALBFLEISCn, Referendaris der gemeente Haarlem. Zooals wij reeds mededeelden zal de heer P. Kalbfleisch, referendaris, chef van de af dee ling Onderwijs en Verkiezingen op de Haar- lemsche gemeente-secretarie op 3 Mei as. zijn gouden feest vieren als gemeente-ambte naar. Het leven van dezen verdienstelijken amb tenaar is zeker waard nader belicht te worden. De heer Kalbfleisch werd 3 Mei 1867 te Veere in Zeeland geboren. Op 6-jarigen leef tijd stond hij ouderloos op de wereld, zoodat hij werd opgenomen in het „Godshuis" (een burger-weeshuis) waarin hij tot 1887 bleef. Hij genoot gewoon lager onderwijs tot 1880. De toestanden op onderwijsgebied waren toen nog heel eigenaardig. Ongeveer 90 leerlingen kregen les in één lokaal. In zijn zware taak om de kinderen onder die omstandigheden de noodige kennis bij te brengen, werd het hoofd bijgestaan door één onderwijzer en één kweekeling. 3 Mei 1880 was het voor Pieter, die toen Juist 13 jaar geworden was, een gewichtige dag. Hij trad als klerkje het stadhuis van Veere binnen op een jaarwedde van50 gulden! 1/3 van dit salaris mocht hij als zak geld hebben (33 cent, over welk „geld" nog rekenschap gegeven moest worden aan den weesvader)Het weeshuls zette ook 13 op een spaarbankboekje voor ultkeerlng bij mee-- derjarigheid en 13 was voor het weeshuis zelf. Pieter bleef tot 15 Augustus 1887, dus ruim 7 Jaar, als klerk in Veere. In al dien tijd had men het niet noodlg gevonden om het salaris te verhoogen. Toch kon zijn arbeidsprestatie zoo moeilijk gemist worden, dat hij slechts twee maal vacantie kreeg, eenmaal 3 en een maal 4 dagen! In de avonduren moest de jongeling stu- deeren voor het verkrijgen van meer theore tische kennis De burgemeester (voor 188 Mr. Jac. Snijder, na 1880 G. P. Wijnmalen) gaf hem onderwijs in het Fransch- Verder kreeg hij belangeloos les van het hoofd der school en een gepensionneerde directrice eener Meisjesschool. Om ook les in het boek houden te genieten, moest hij tweemaal per week 's avonds naar Middelburg Iconen enterug (een afstand van 2x5 12 KM.) De boekhouder rekende 50 cent per les, niet veel dus, maardat moest betaald wor den van het zakgeld van 33 cent per week! Met werken en studeeren maakte onze jongeman op die manier dagen van 's mor gens 6 tot 's avonds 11 uur! Toen in 1884 het examen voor candidaat- gemeente-secretaris werd ingesteld, trachtte INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Sftolzuigerhuis MAERTENS BAR TELJOR IS STRAAT 16 - TEL. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN hU zich door zelf-studle daarvoor te bekwa men. Hij kreeg daarvoor, bij wijze van uit zondering. van het weeshutsbestuur een be drag van 5 gulden om boeken te koopen. In 1886, dus 2 jaar later, ging hi] naar het examen. Dat was een waagstuk, want het examengeld ad f5 en dc reis- en verblijf kosten voor het examen dat te Utrecht ge houden werd, moesten van het zakgeld van 33 cent betaald worden! Het resultaat was evenwel schitterend, de heer Kalbfleisch wa« nummer 1 van alle candldaten; Op lateren leeftijd nam de heer Kalbfleisch nog les in Dultsch en Engelsch. Hij heeft zich ook nog voorbereid voor het examen akte Middelbaar Onderwijs in Staatsin richting. In 1887 werd hij benoemd tot amb tenaar ter gemeente-secretarie te Slo ten (N.H.) op een Jaarwedde van f 500. Toen verliet hU ook het weeshuls te Veere om in het vervolg op eigen wieken te gaan drijven. In 1892 werd de administratie ge reorganiseerd, hij werd toen chef ter secre tarie. Hij had toen de geheele administratie voor een gemeente van 8000 zielen voor zijn rekening. Daarbij werd hij bijgestaan door 5 a 6 volontairs van den burgemeester, die de practijk van hem leerden; de theoretische lessen gaf de burgemeester-secretaris. 1 Maart 1894 kwam de heer Kalbfleisch naar Haarlem als adjunct-commies op de maximum jaarwedde. Hij werd toen chef van de 5de afdeelTng (Onderwijs en Ver kiezingen». 1 Jan. 1897 werd hij bevorderd tot commies-chef. 1 Jan. 19D7 tot hoofdcom mies-chef en 1 Jan. 1914 tot referendaris, chef der 5de afdeeling. Op 1 Maart 1930 was hij dus al 36 jaar chef van de afdeeling Onderwijs en Verkie zingen. Van 1 Jan. 19 tot en met 1918 was hij bovendien nog chef van de le afdeeling (Algemeene Zaken). De groei van de afdeeling Onderwijs en Verkiezingen blijkt uit de volgende gegevens: Stemdlstrlcten in 1894: 3 in 1930... 73! Kiezers in 1894 2800 ln 1930 bijna.... 65.000! In 1894 waren er 13 openbare scholen. De gemeente bemoeide zich toen nog niet met het bijzonder onderwijs. Nu zijn er 37 open bare en 34 bijzondere scholen, waarbij de ge meente vele bemoeienis heeft, tezamen dus 71. De 50-jarige diensttijd werd slechts 2 maal onderbroken wegens ietwat langdurige onge steldheid: 1 keer 10 weken wegens bronchi tis en 1 keer 3 maanden wegens overspan ning. Buiten zijn ambtelijken werkkring was de heer Kalbfleisch secretaris van twee Kamers van Arbeid gedurende 20 Jaar, 30 jaar secre taris van een commissie tot wering van schoolverzuim en 13 jaar mede-redacteur van het Jaarboekje voor Haarlem. Op het terrein van Verkiezingen en Onder wijs gold de heer Kalbfleisch als een autori teit. In 1896 gaf hij zijn studie uft over de Kieswet van Houten, een handboek voor ge meentebesturen, onder toezicht van Mr. Goe man Borgesius bewerkt. Dit boek is de vraag baak voor gemeentebesturen geworden. Een maal heeft zelfs Prof. van Hamel zich er in een zitting van de Prov. Staten van Noord- Holland op beroepen. In 1900 verscheen van dit boek een omgewerkte en uitgebreide tweede druk, waaraan de Minister van Bin- nenlandsche Zaken zijn naam leende. In 1918 schreef de heer Kalbfleisch een po pulair werkje als leiddraad voor stembureaux met een studie over Vrouwenkiesrecht, waar van zelfs het 9e duizendtal geplaatst werd. Bovendien schreef hij in de „Gemeentestem" en was medewerker van het Weekblad voor Burgerlijke administratie. Ook hield de heer Kalbfleisch enkele le zingen op het gebied van Onderwijs en Ver kiezingen. Voorts leidde hij cursussen voor de opleiding tot burgemeester en het examen gemeente-secretaris. Ook was hij mede-oprichter van de afdee ling Noord Holland van de Vereenlging van gemeente-ambtenaren in Nederland. Ook in de Gereformeerde Kerk nam de heer Kalbfleisch een eervolle positie in. Hij was diaken, ouderling, penningmeester, scriba, lid der commissie van beheer en ook redacteur van „Ons Kerkblad". In zijn Jonge jaren was hU voorzitter van de Gereformeer de Jongelingsvereenlglng en bestuurslid van de afd. Noord Holland van den Gereformeer den Jongellngsbond. Ook was hij oprichter en bestuurslid van de Anti-Revolutionnalre Propagandaclub. De heer Kalbfleisch staat bij ons gemeen tebestuur zeer hoog aangeschreven. Dit bleek ons toen hy in 1927 zijn 60sten verjaardag vierde. De toenmalige wethouder van onderwijs Mr. A. Bruch hield een zeer waar- deerende toespraak, waarin hij mededeelde, dat, hoewel B. en W. ln dezen tijd verschil lende ambtenaren die de 60 naderden of overschreden hadden, op wachtgeld gestold hadden uit bezuinigingsoverwegingen, het college voornemens was van de werkkracht en bekwaamheid van den heer Kalbfleisch te blijven proflteeren, tot het tijdstip zou aan breken waarop bij gedwongen was rust te nemen. Ook op Zaterdag 3 Mei wacht den heer Kalbfleisch en feestdag, 's Morgens wordt hij in de oude raadzaal door het gemeente bestuur en de amb'enaren gehuldigd: 's mid dags houdt de jubilaris van 3 tot 4 1 2 uur receptie in Hotel Lion d'Or, Kruisweg. VOORDRACHTEN PROF. DR. A. D. FOKKER In Februari 1929 hield Prof, Dr. A. D. Fokker curator van het Natuurkundig Labo ratorium van Teyler's Stichting, in de aula van laatstgenoemde stichting alhier eenige voordrachten over de aooustlek van zalen, van muziekinstrumenten en van de men schel Ij ke stem. Deze voordrachten zijn nu ln druk ver schenen bij De Erven Loosjes te Haarlem. Achtereenvolgens worden behand acoustiek in de open lucht, nagalm ln zalen, focus en echo. gerichte geluidkaatslng, klankanalyse en de menschelljke stem. Uit bovenstaande bercihten blijkt, dat de door Gandhi gepredikte geweldloosheid in de practijk onuitvoerbaar is. Gandhi trekt zich daar overigens niets van aan en schuift de verantwoordelijkheid van zich af, op den Engelschman. De eerste minister Mac Donald heeft gis teravond voor de radio gesproken over het werk van de vlootconferentie. Hij zeide, dat gedurende generaties de volken hebben ge loofd, dat zij zich door hooge bedragen te besteden aan de bewapening, konden beveili gen tegen den oorlog en elke generatie op haar beurt werd in dit vertrouwen verkeerd voorgelicht. De eene oorlog volgde op den anderen en indien de aotieve vredesgedachte niet alleen als geloof, doch ook als practisch doel thans niet tusschen beide komt., dan zal een nieuwe oorlog zoo zeker zijn als morgen het schijnen van de zon. Een jaar geleden zagen wij een treurig en ■weinig aanlokkelijk vooruitzicht van bouwen en tegen-bouwen. Wij hebben getracht dit vooruitzicht te veranderen. Wij kwamen spoe dig tot de ontdekking, ofschoon wij bijeen kwamen voor een vijfmogendhedencon- ferentie, dat wij in werkelijkheid vorm den twee groepen van elk drie mogendheden Groot Brittannië behoorde thuis in beide groepen. Er was een groep oer groote zeeën, bes.aande uit de Vereenigde Staten, Japan en Groot Brittannië en een Europeesche groep, bestaande uit Frankrijk, Italië en Groot Brittannië. Er waren zeer veel momen ten bij deze onderhandelingen, dat het ijs, waarop wij schaatsten, op zijn dunst was, doch wij hebben thans allen een omvangrijk verdrag geteekend, waarvan slechts één hoofd stuk alleen de onderteekening draagt van de Britsche Commonwealth, de Vereenigde Staten en Japan. De rest, bevattende waar devolle voorzieningen, vormt een vijfmogend- hedenverdrag. Ik heb geen waanvoorstelling van hetgeen wij hebben bereikt. Wij hebben slechts een begin gemaakt. Mijn ervaring van de laatste drie maanden is geweest, dat de vredesactie alles heeft om ziel te geven pj.n haar werk, doch dat dit werk steeds meer wordt een bestudeering van bijzonder heden en van middelen om de moeilijk heden op te lossen. De vlootconferentie te Londen zal een der groote mijlpalen zijn voor de pogingen der menschheid den vrede te verkrijgen. Niets is belangrijker naar mijn meening, dan de goede wil, die als regel heeft overheerscht. De betrekkingen tusschen Amerika en ons zijn nog nooit zoo goed geweest sinds Amerika een onafhankelijke groep staten werd. De Japansche delegatie keert naar huis terug met de wetenschap vrienden te hebben ont' moet, wier vriendschap hun land veiligheid biedt. De Franschen en Italianen, hoewel zij ons niet genoeg konden naderen om tot over eenstemming te komen, vertrekken met het gevoel, dat een overeenkomst bi) verdere on derhandelingen moet worden bereikt, en de betrekkingen tusschen ons en alle anderen Pijn van onbewolkte hartelijkheid. Elk van onze dominions en Indië was vertegenwoor digd als een onafhankelijke natie. Zij en wij BAZEL, 23 April (V. D.) Zooals reeds Is gemeld werd eerst tegen 11 uur een begin gemaakt met de zitting van den Raad van Beheer van de Herstelbank. Allereerst bracht de president van de Duitsche Rijksbank Dr. Luther een rapport uit over de kwestie der salarissen, waarbij ook de personeelkwestie ter sprake kwam. Gewezen werd op de besparingen, die ge maakt konden worden in vergelijking met het huidige apparaat voor de Herstelbetalin gen. In de plaats van de 130 personen, die voor Parker Gilbert te Berlijn werkzaam zijn en de 50, die te Parijs werken zullen in de toekomst slechts 65 personen noodig zijn, zoodat de tot nog toe noodzakelijke uitgaven met anderhalf millioen dollar verminderd kunnen worden. Als tweede rapporteur bracht Mac Garrah verslag uit over de inwendige organisatie terwijl de tweede Amerikaansche vertegen woordiger Fraser rapporteerde over de emissie van aandeelen. Naar ln de kringen der Amerikaansche delegatie verluidt, zal deze plaats vinden acht dagen na de ratificatie van het Young- plan. De aandeelen zullen a pari worden uit gegeven. Rekening werd er mee gehouden, dat na beëindiging der Herstelkwestie voor het Oosten en der Oostelijke herstelbetalin gen ook betrekkingen met Tsjecho-Slowaklje en Hongarije zullen worden aangeknoopt. De daad van Joris de Leeuw. De Vlaamsche milicien Joris de Leeuw, die weigerde een in het Fransch uitgesproken commando op te volgen, is na de Paaschda- gen in de gevangenis te Sint Gilles-Brussel te hebben doorgebracht, daar men weigerde het zachtere regime der zoogenaamde pistoolcel, dat. gewoonlijk voor gedetineerden in voor- loopige hechtenis geldt, op hem toe te pas sen, nogmaals geboeid en in gezelschap van misdadigers weer naar de gevangenis te Luik gevoerd, waar hij ter beschikking wordt ge houden van den auditeur-militair. Van een poging om de Leeuw voor zwak zinnig te verklaren, is nu blijkbaar afgezien, aldus de NR.Ct. In de gevangenis te Luik hee.ft Joris de Leeuw beslist geweigerd op alle hem in de Fransche taal gestelde vin gen antwoord te geven. Tot verdediger heeft hij gekozen het oud-Kamerlid, gewezen frontsoldaat, mr. Hendrik Borginon van de Vlaamsche advocaten-balie te Brussel. De politieke toestand in Spanje. De correspondent van het B. T. voegt aan zijn verslag over de jongste betoogingen te Madrid de mededeeling toe, dat er in poli tieke kringen wederom geruchten loopen van een spoedige wijziging in de regeering. De oorzaak zou zijn de naijver tusschen dc ver schillende anarchistische leiders en de ach ter hen staande groepen. In zekere kringen is men, zoo wordt gezegd, niet bereid het langer aan te zien hoe de ééne partij den buit van den val der dictatuur naar zich

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5