CHILI MOSJOUKINE ALS „DE WITTE DUIVEL". EHV&SEKB23 ZATERDAG i APRIL 1930 BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD V.'JFDE BLAD de moderne staat in Zuid-Amerika. Een land met groote toekomst. Ideale gesteldheid van bodem en klimaat. Er komt niet alleen kunstmest vandaan! Woudontginning in Chili. Door bemiddeling van het Chile ensohe con sulaat te Rotterdam ontvangen wij een arti kel, dat de heer Alberto Wieohman Murphy, consul van Chili te Rotterdam geschreven heeft in „Onze Aarde" over dit zoo belang rijke, doch in Nederland vrijwel onbekende land. Het is goed er eens de aandacht op te vestigen, dat Chili niet behoort tot die lan den bij het hooren van de exotische namen waarvan men onwillekeurig denkt aan anar chie en revolutie, corruptie en staatsban kroet. Het land kent elk klimaat. Ohili strekt zich langgerekt uit langs den Stillen Oceaan en wel tusschen den 18den en den 60sten graad Zuiderbreedte, en daardoor kent het land alle klimaten. Wanneer men van 't Noorden naar het Zuiden reist, onder vindt men op dezen 4300 K M. langen tocht eerst den invloed van het batrre, droge on barmhartige woestijnklimaat, aan de salpe- terkust, daarna komt men in de heerlijk rijke sub-tropische landbouwsteek met haar over vloedige oogsten, welke geleidelijk overgaat in het boschgebied, om tenslotte te eindigen in de barre koude van Patagonië. Breed is het land niet, gemiddeld slechts 140 K.M. Over het algemeen is het klimaat van Chili gezond, gelijkmatig en zacht en weinig ziek ten komen hier voor. Het is echter jammer, dat er van tijd tot tijd aardbevingen optre den. De oorzaak van de aardbevingen en van de nog veel meer voorkomende, onschul dige „tremblores" (schokken en trillingen) moet worden gezocht in de snelle afdaling naar de kust toe van de Cordillera de los Andes, welke hooge ketenen de oostgrens van Chili (met Bolivië en Argentinië) vor men. Hierdoor zijn vele spleten ontstaan in de bodemstructuur, waardoor de aardkorst een zwakke plek vertoont. Chili, toeristenland. Bij de buitengewone doorzichtigheid van de gezonde Chileensche lucht, ziet men aan de kust steeds de hooge, met sneeuw be dekte toppen van de Cordillera, waarvan de kegelvormige spits doet denken aan de be roemde Fujiyama in Japan, wanneer deze in den winter met sneeuw is bedekt. De toppen van de Andes zijn echter veel hooger. Vele bergstroomen ontspringen aan haar voet, welke voortijlen naar den Stillen Oceaan en den Chilenen zooveel „witte steenkool" ge ven als maar wordt gewenscht. Te weinig wordt echter nog van deze hulpbron gebruik gemaakt, doch de tijd zal ook hier spoedig verandering brengen. Voor een toerist is Chili werkelijk bijzon der aan te bevelen. Verschillende nationale en vreemde stoomvaartlijnen brengen den reiziger van kustplaats naar kustplaats, ter wijl de grootendeels geëlectrificeerde spoor wegen zeer goed en zindelijk zijn ingericht. In Santiago, Valparaiso en de grootere pro vinciale steden treft men hotels in alle soorten aan. In de kleinere steden zijn de hotels natuurlijk meer „provinciaal", doch waar men komt zijn de mensehen voorko mend en zullen zij alle mogelijke moeite doen, om het den gast naar den zin te ma ken. In de plaatsen, welke voor het toerisme in aanmerking komen meer in het bijzon der het prachtige voor toerisme zeer ge schikte en thans reeds druk bezochte mee- rendistrict in het Zuiden van Ohili, een der mooiste deelen van Zuid-Amerika, zijn overal goede en zindelijke hotels en hotel letjes, welke laatste den toerist, wat het type betreft, veel aan de Zwitsersche berg- hotels zullen doen denken. De vele luxe plaatsjes in de buurt van Valparaiso zijn in alle opzichten te vergelijken met de liefe lijke plaatsjes aan de Fransch-Italiaansche Rivièra. Geen land van revoluties. Chili heeft als zelfstandige staat geen lange geschiedenis. In 1810 begon ook hier de opstand tegen het Spaansche gezag. De Chileensche kolonisten wisten in 1821 de Spaansche troepen voorgoed te verslaan en na een korten burgeroorlog wist Chili zich als staat te constitueeren. Daarna heeft Chili merkwaardig weinig burgeroorlogen gehad, alleen in 1891 ont stond een burgeroorlog tusschen de regee- ringspartij en die van het ontbonden congres Het Pruisisch georganiseerde leger van de Congrespartij wist de overwinning te be halen. Dreigende anarchie is de laatste jaren overwonnen en de ontwikkeling wordt thans door een groep hoogstaande personen in mo derne banen geleid, waarbij groote aandacht aan de ontplooiing van het land, handel en nijverheid wordt besteed. De kern van de bevolking bestaat uit oude Spaansche families, die zeer trotsch zijn op hun afkomst, de hidalgos ..in old Spain". De hoofdzetel van deze families is de landbouw streek van midden-Chili, van Valparaiso tot Valdivia, een streek van dertig a veertig uur sporens, in de centrale Chileensche vallei. Land- en ooftbouw van groote beteekenis. Schitterend is in dit midden-Ohili de land en ooftbouw ontwikkeld, waarbij het prach tig klimaat, dat alleen met Californië kan worden vergeleken meehelpt. Er is hier zeer veel wijn-aanplant, de witte en roode Chi leensche wijn kan vergeleken worden met de beste Bordeaux. De wijnbouw is op mo derne leest geschoeid. Op de Hollandsche markt vond Chileensche wijn reeds een ge- reede afzet. Schitterend is de fruit- en groen te nfcwee- kerij, doch ook hier gebrek aan débouché, hoewel export zeer goed mogelijk is, wijl het in Chili juist zomer is, als bij ons de winter in het land is. De regeering doet dan ook alle mogelijke moeite om de fruit- en groentenexport te be vorderen. Kersen, abrikozen, appelen, peren, perei ken, hazelnoten, oranjeappels, citroenen, chirimoyas, druiven, papayas, camotes, me loenen, kalebassen, komkommers en artis jokken zijn de voornaamste voor uitvoer in aanmerking komende producten. Voor de groentenkweek wordt zeer veel gebruik ge maakt van bevloeiingswerken. Het land brengt groote hoeveelheden gra nen voort, welke niet aleen voldoende zijn voor het verbruik in Chili zelf, doch genoeg voor een omvangrijken export van gerst, haver, mais, rogge, boonen, noten enz. over laten. Er heeft zich een belangrijke conserven- industrie ontwikkeld, welke haar artikelen naar alle landen der wereld uitvoert en te vens een belangrijke vischconservennijver heid tengevolge van de vischrijkheid der ri vieren en zeeën. Een sterk en intelligent ras. In het artikel vinden wij verder belang wekkende bijzonderheden over de samensxel- ling van de bevolking. Chili is het eenige land in Zuid-Amerika, dat zijn eigen ras heeft, hetwelk zijn oorsprong vindt in de samensmelting van de in Chili levende In dianen-rassen met de Spanjaarden. Daarr door is een homogeen en intelligent volk ont staan. De Duitschers hebben zich meer af zonderlijk in het. Zuiden gevestigd, waar zich een krachtig Duitsch-Chileensch ras ge vormd fceeft. De bevolking bedraagt thans meer dan vijf millioen inwoners. Er bestaan nog be langrijke kolonies van buitenlanders, welke vaak hun eigen clubs, sportvelden en soms ook hun £igen bladen hebben. Uitstekend onderwijs. De bevolking is gewillig, geduldig, goedig en werkzaam. De regeering werkt er op ener- Een voortreffelijke amusementsfilm. Romantiek naar een novelle van Tolstoi. Aan de beschrijving van een amusements film, gaat in den regel een tweestrijd voor af. Men zou den producten van Holly wood of Neubabelsberg zoo gaarne den zelfden maatstaf aanleggen, als de werkstukken die uit de handen van de FransChe en Duitsche nieuwlichters komen. En dikwijls kan dat ook. Films van het for maat als „Atlantic" zijn er om dat te be wijzen. Toch is het in de meeste gevallen noodzakelijk om een scherpe scheidingslijn te trekken, tusschen de genres die beteeke nis hebben voor de verdere kunstzinnige ont wikkeling van de film, en de soorten die louter en alleen gemaakt zijn om veel pu bliek te trekken. DtdBcP ta prapreg pe? pê» zfria: potgeBngea, En wij mogen dankbaar zijn, als de ver vaardigers van de flims die in die laatste categorie thuis hooren, althans trachten aan moderne artistieke eischen te voldoen en aan het menschdom iets voor te zetten, dat uit een oogpunt van goeden smaak, ruim door den beugel kan. Iedere film kan nu eenmaal geen kunstfilm zijn, en wij denken er niet aan, om toornig te worden op de Amerikaansche of Duitsche producers, die de, van den arbeid vermoeide volksmassaas, iedere week weer prettige ontspanning bieden. Iwan Mosjoukine is filmkunsten a a r by uitnemendheid. Eén van de beste dingen die op het doek vertoond zijn, blijft voor mijn gevoel toch nog steeds zijn „Le Brasier Ardent", dat indertijd door de filmliga op het repertoire was genomen. In „De witte Duivel" een U.F.A. film is Mosjoukine de Fairbanks-achtige romanticus, de schrik van den Kaukaus, één met zijn paard, een hartstochtelijke heldenfiguur. Ik zal u geen getrouw relaas geven van de avonturen, die Hatschi-Murat beleeft, en die eindigen met den doodgenoeg zij, dat Mosjoukine een krachtige, mooie creatie heeft gemaakt, dat de fotografie schitterend is, en dat de muzikale illustratie, „geconser veerd" op de filmstrook (hier wordt dus niet met platen gewerkt) onderworpen is ge weest aan een uiterst fijnzinnige geluids regie. De zang van de Don-kozakken, die voor deze gelegenheid hun medewerking verleenden, past heel goed bij het karakter van de film. Betty Amann en Lil Dagover zijn de ver tolksters van de voornaamste vrouwelijke rollen. Vooral de eerste, van wie wij ons voortreffelijke scènes herinneren uit „As phalt", Joe May's groote film van 1929, be koort ten zeerste. Ik zou deze bespreking met het traditio- neele praatje, dat noch de moeiten, noch de kosten gespaard zijn, kunnen eindigen. Uit de bijgevoegde foto's blijkt dat de fotografie werkelijk uitnemend is. Men lette bijvoor beeld op de prachtige wit- en zwart-verdee ling, welke iii het geheele werk zeer doelbe wust is volgehouden. De foto van het plein in Sint Petersburg werd hierbij gevoegd, om dat zij de inzet is van een reeks stemmings taf er eelen, die ten volle geslaagd zijn en als fragment de waardeerende qualificatle „kunstfilm" verdienen. De afbeelding in quaestte Ss zooals men tien kan blank en rustig en yerstard cq ELctn pe gitt£ Petersburg, De groote verkeer steeg van Valparaiso gieke wijze aan om het peil der bevolking op te heffen door strenge toepassing ran de leerplichtwet op grond waarvan iedereen gratis onderwijs ontvangt. Het middelbaar en hooger onderwijs Is op talrijke lycea, H. B. S. en lioogescholen in goede handen. De Universiteiten zijn in sommige opzichten centra voor geheel Zuid- Amerika. Handel en export en Hollandsche successen. De handel is voor het grootste gedeelte geconcentreerd in de havenplaats Valparaiso. Vele zaken hebben echter ook een filiaal in Concepcion, het middelpunt van de land bouwstreek, een mooie beschaafde stad. De havenoutillage ran Valparaiso is zeer modern en wordt nog steeds verbeterd. Een groot gedeelte van de plannen voor de ver betering der havenwerken werd circa 20 jaar geleden door den Hollandschen oud minister van Waterstaat ir. Kraus ont worpen. Eenige jaren geleden was in Valparaiso een nieuw drijvend droogdok noodig en het was alweer een succes voor ons land, dat een Hollandsche maatschappij, Burgerhout's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotter dam de opdracht in concurrentie met vele andere buitenlandsche maatschappijen kon verkrijgen. Ook in de nabijheid in dB vrij be langrijke haven San Antonio werden de ha venwerken onder moeilijke omstandigheden uitgevoerd door een Nederlandsche maat schappij, de Hollandsche Maatschappij voor het maken van werken in Gewapend Beton, gevestigd te 's Gravenhage. De hoofdstad Santiago ls rustiger en def tiger dan het internat^siriale Valparaiso, ligt in het binnenland in de centrale vallei en is zeer mooi gebouwd. is daarom zoo goed geslaagd, omdat zij over rompelt, zooals de diepe stilte plotseling overrompelen kén, na den rumoerlgen inzet van het eerste deel. Dit eerste deel speelt in den Kaukasns. De regie heeft de kansen hier inderdaad waar genomen; het opmarcheeren van de zingen de Russen langs den bergpas, gaf mij weer even sterk het gevoel van „dit is het, wat het zijn moet, persoonlijk, orgigineel en grootsch gezien". Ik wil besluiten met een notitie voor het mooie spel ran George Seroff als Hadschi Murat's adjudant. Seroff is een jonge Rus kort na het voltooien van deze film, in Parijs overleden en een vriend van Peter Cha- roff, den leider van de „Moskauer Künstler" die ook in Haarlem verscheidene malen zijn opgetreden. Seroff was een acteur van groot kaliber. Zijn groteske creaties, zijn scherpe bijna afzichtelijke caricaturen (Kostileff in Nacht-Asyl) zullen onvergetelijk blijven. Zijn rol in de „Witte Duivel" is een bewijs te meer, voor de bewering, dat met hem, één der beste kunstenaars voor tooneel en film, is heengegaan. s L. A. Gelukkige financieels ontwikkeling. De geldhandel is In de groote en moderne effectenbeurzen van Santiago en Valparaiso geconcentreerd. Hij ls zeer belangrijk. Chili beschikt verder over een modern werkend bankwezen, onder toezicht van de regeering, evenals het verzekeringsbedrijf. De finan- cieele. toestand is den laatst en tijd zeer ge saneerd, o.a. door reorganisatie van de salpe ter-industrie. Chili is een gelukkig land, dat op een be grotingsoverschot kan wijzen. In de laatste jaren in het buitenland geplaatste leeningen vonden een goed onthaal, ook in belangrijke mate in Nederland. Chili heeft nog zeer veel hulp van het buitenland noodig. het ls ver gelijkenderwijze arm aan kapitaal en ont vangt daarom gaarne hulp van buiten voor de ontwikkeling van de bestaande mogelijk heden, die met kracht ter hand genomen is. Chili-sal peter. Het artikel besluit met een en ander mee te deelen over de zoo belangrijke salpeter- industrie in Noord-Chili. De salpeter wordt hoofdzakelijk gevonden in de droge woestijn streken van Antofagasta en Tarapaca, waar het letterlijk nooit regent, een zegen voor de industrie, daar het nitraat anders zou zijn weggespoeld. Het drinkwater en al het voed sel voor de ongeveer 400.000 personen, die direct of indirect van deze industrie leven moet uit andere streken worden aangevoerd, hoofdzakelijk uit Midden-Chili. Er zijn meer dan 100 salpeter-fabrieken in werking, ver deeld over verschillende nationaliteiten, in hoofdzaak echter Chileensche en Engelsche. De ontginning gaat als volgt: Het mineraal, de „caliche", vorm* een steenige laag, waarin zich een grooter of kleiner percentage nitraat, chloor en soda- sulfaat bevindt. Boven de caliche bevinden zich andere lagen welke een korst vormen. Men boort een schacht of timnel tot in de caliche en laat dan alles met dynamletpa- tronen springen. De brokken caliche worden naar de fabriek, de „salitera" of „officina", gevoerd, daar gemalen en fijngewreven, waarna de zouten er utt worden opgelost, waaruit het nitraat (de salpeter) wordt gc- cristalliseerd. De salpeter gaat dan in zakken naar een groot aantal plaatsen en plaatsjes aan de kust, waar de schepen liggen tc wachten. Na een tijdelijke inzinking in het begin van den oorlog ontwikkelde de salpeter in dustrie zich geweldig in den oorlog, doch in 1918 begon de export bedenkelijk te zakken en in 1922 leek het of de nitraatindustrie zou wegkwijnen. Door de sterk schomme lende prijzen was landbouwend Europa hui verig geworden de Chili-salpeter te koopen. De nieuwe regeering vormde echter door druk op de groote exporteurs een kartel, dat gemeenschappelijk met de bemiddelaars in de landen van verkoop de prijzen heeft ge stabiliseerd door regeling van de productie en het verkoopsysteem. Het resultaat is ver rassend geweest, tot groot voordcel der Chi leensche regeering, welke een uitvoerrecht heft. Wij zouden nu b.v. nog kunnen spreken van de koper- en zilvermijnen, van het oude Tacna-Aricageschil, dat verleden Jaar tot een goede oplossing kwam. doch wij willen het er ditmaal bij laten. Moge de lezer be langstelling hebben gekregen voor dit schoone en rijke land, waar voor Europee- sche energie en kapitaal nog een grootschc taak is weggelegd, zoo besluit de consul. naar Vin a del Mar.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 15