BRIEF UIT BERLIJN. SMARAGD- EIERVRETERSÜ GEMENGD NIEUWS. EXTRA AANBIEDING LEDIKANTEN J OOSTWALD HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 26 APRIL 1930 Koude Paaschdagen. Watersport in de omstreken Tan Berlijn. Sociale tegenstellingen op het water. Communist-motorjachtbezitter. De communistische actie in Duitschland. Een nieuwe lente en een zonderling nieuw geluid. (Van onzen correspondent). Berlijn, 21 April. Voor het eerst na weken hebben we weer teens een echt-warmen dag. Het voorjaar schijnt nu toch ook bij ons in het „hooge noorden' te willen komen. De bevolking, die hier terecht de reputatie van nijver geniet, had zich al lang van tevoren op de vier Paaschdagen verheugd. De meeste kantoren bleven ook op den voorafgaanden Zaterdag in aansluiting met den Goeden Vrijdag ge sloten. Dat was een kans om eens even bui ten van de jonge lente te genieten. Maar het weer scheen op het laatste oogenblik toch nog een streep door de rekeenlng te willen halen. Op Goeden Vrijdag motregen de het zonder ophouden. De Zaterdag was al niet veel beter. En op eersten Paaschdag bleef het weliswaar droog, maar van buiten zitten kon bij een temperatuur van zeven graden op het midden van den dag toch nog geen sprake zijn. Maar de dag van heden is een herade ming geworden. In de zon Ls het al zoo warm, dat een overjas als ballast beschouwd wordt. De speelvelden der tallooze Berlijnsche sportclubs, die op Goeden Vrijdag op het laatste oogenblik hun wedstrijden (zelfs die met buitenlandsche vereenigingen) moesten aflasten op bevel van de (sociaal-democra tisch geleide!) Pruisische regeering en den socialistischen president van politie der hoofdstad, kunnen nu hun schade inhalen en hebben nauwelijks ruimte om de tiendui zenden onder te brengen. Maar vooral de watersport, die in de om streken van Berlijn, dat met zijn heerlijke, onafzienbare en steeds afwisseling brengen- xie meeren aan het in dit opzicht zoo geze gende Friesland herinnert, al bijzonder po pulair is. heeft drommen van mannelijke en vrouwelijke waterrotten in beweging gezet. Men kan zich van de hartstochtelijke liefde van den wereldstedcling voor zijn Zondag- op-het-water slechts dan een voorstelling maken, als men deze massa's op de golven aan het spelevaren gezien heeft. De einde- looze vlaktes, waar het vaak aardig stormen kan, zijn op zoo'n zonnigen Zondag letterlijk bedekt met vaartuigen van alle afmetingen, en er is heel wat behendigheid noodig om botsingen te voorkomen, die nimmer plegen uit te blijven en dan ook de talrijke water- politie- en roodekruisdiensten, die ten deele door particulier initiatief tot stand gekomen zijn, allesbehalve overbodig maken. Slechts een stad van ruim vier millioen inwoners is in staat, een zoo enorme watersportge meente mobiel te maken. Vooral onder de kleine beambten, de winkeliers en de arbei ders is de watersport bijzonder geliefd. Wie het even missen kan koopt een cano en ped delt zijn Zondag door. Moeder de vrouw en natuurlijk ook verloofde of wie er voor door gaat, moet de tocht steeds in het broze vaar tuigje meemaken en peddelt, dat het een aard heeft. Wie over meer contanten be schikt heeft een comfortabele roeiboot met hulpzeil, een jacht, of een motorboot en be hoort tot een der clubs, die ook alweer on telbaar zijn, en die er haar eigen politiek- «p-het-water op na houden. Daar ziet men republikeinen en monarchisten, aanhangers van Scheidemann zoowel als van Hugenberg, aan de kleuren der vlaggen makkelijk ge- nceg te herkennen. En niet altijd ontkomt men aan schimpscheuten en plagerijen van tegenstanders, al moet erkend worden, dat de Pruis op het water heel wat hoffelijker is dan in openbare verkeersmiddelen, waar hij nog steeds van het beginsel schijnt uit te gaan. dat de aarde om zijn belangrijke per soonlijkheid wentelt. Vf- De sociale tegenstellingen, die er in de Duitsche republiek eei-der schrijnender dan beter op geworden zijn, kan' men ook op het water naar hartelust studeeren. Naast armoedige vaartuigjes, die zich nauwelijks boven water kunnen houden en die gevaar lijk genoeg met heele families volgeladen zijn, schieten de luxe jachten der million- nairs of van hen, die er tijdelijk voor „po seeren". de golven over. Vaak hebben deze lijken hun villa's aan het water liggen, maar in de meeste gevallen zijn ze met hun auto's naar de clubterreinen gekomen cn liggen ze nu lui cn zonder veel belangstelling in het zonlicht te blakeren, flirten ze in luchtige badpakjes, die voor April wat al te koel schijnen, op het dek van hun jachten, wa gen zich ook wel even in de koele golven en als ze sportief zijn en het niet alleen willen schijnen, kruipen ze op de losse plan ken. die in snelle vaart door hun booten op sleeptouw genomen worden, een sport, die blijkbaar van de watergeweldigen van Samoa afgekeken en nu hier ook tamelijk populair geworden is. Tot ze het evenwicht verliezen en in een wolk van schuim even in de diepte verdwijnen. Tot groote vreugde steeds van de jeugd, die van andere booten of van den wal uit dit nimmer uitblijvende eindeffect heeft afgewacht. Men meene nu echter niet. dat uitsluitend solide millionnairs over luxe motorschepen beschikken. Het toeval heeft gewild, dat we er dezer dagen weer eens achter gekomen zijn. dat een van de mooiste motorjachten, die op de wateren rondom Berlijn eiken dag de bewondering pleegt te wekken, het eigen dom is van een bekend communist, die o.a. in deze weken door een anti-oorlogstentoon- stelling, waaraan vooral terecht de katholieke kerk hevig aanstoot nam. de al gemeen? aandacht getrokken heeft. Toen de politie bij hem huisonderzoek deed. kwam zij er achter, dat hij een motorjacht bezit-, dat zonderling genoeg „Zeeroover" gedoopt is Hij bevond zich juist- op dat luxeschip, toen men hem daar arresteerde en tot de ontdek king kwam. dat de leider- der proletariërs, die in de communistische pers nimmer op houdt te schelden op de onderdrukkers cn uitbuiters der arme arbeiders, op het water een weeldeleventje leidt, dat voor dat der rijke leegloopers, en zelfs voor de gefortu neerde werkers, die alleen maar eenige Zon- dagsche uren aan waterspon geven kunnen, in geen enkel opzicht behoeft onder te doen! Ware deze edele strijder voor het recht der armen niet achter slot en grendel ge weest, clan zou men hem waarschijnlijk Zon dag in Leipzig in volle actie gezien hebben, waar weer eens een groote communistische betooging, ditmaal van de met groote energie ineengezette „jeugdbeweging" de politie heel wat werk en bovendien twee gedoode en de noodige zwaargewonde agenten bezorgd heeft. De heeren communisten in Duitsch land hebben hun actie namelijk de laatste maanden in versterkte mate weten door te zetten en trachten den rcchtsradicalon, die ook een zorg voor regeering en politie ge worden zijn, den loef af te steken. In Duitschland wordt door de radicale vleugel partijen nog altijd met moord en doodslag in plaats van met argumenten gestreden. En geen enkele regeering heeft het tot he den gewaagd, tegen deze onverantwoorde lijke stokers nu eens met de noodige energie op te treden en hun de ophitsing der mas sa's verder onmogelijk te maken. Dat is voor een niet gering deel te wijten aan de omstan digheid, dat in de eerste plaats in Pruisen de politiemacht nog altijd in handen van sociaal-democraten is, die vreezen, dat hun linkervleugel bij een al te scherp optreden tegen de kleinere arbeiderspartij uit woede en dank zij de ultra-roode propaganda naar de communisten zal overloopen. Het was al een groot wonder, dat een socialistisch minister van binnenlandsche zaken in Pruisen er toe overging, de roode troepen der communisten, die bijna een nieuwen burgeroorlog uitgelokt hadden, tot nader order te verbieden. In stilte is deze geweldige organisatie natuurlijk onder aller lei andere namen in leven gebleven, en nu het verbod van openbare demonstraties in Pruisen onlangs opgeheven is, zullen we op 1 Mei a.s. wel weer heel wat botsingen in de Berlijnsche straten mee te maken krij gen, waarbij steeds ook neutrale voorbijgan gers al te groote onvoorzichtigheid met hun leven moeten boeten. De meeste Duitsche ministers hebben ge durende de Paaschdagen Berlijn verlaten om korten tijd in de bergen van Zuid-Duitsch- land hun zorgen te vergeten en aan aange namer dingen dan aan de rampzalige poli tiek dezer tijden te denken. Voor de heere- boeren, die eindelijk bereikt hebben, dat op kosten van het overige volk de landbouwer eenige jaren lang geweldige subsidies uit de rijkskassen genieten zal om de crisis in den landbouw te boven te komen, zullen deze beide Paaschdagen een zeldzaam-genoegeiijk feest geworden zijn. De tijd der „Junker" schijnt terug te keeren en daarmede in deze kringen de hoop, dat alles weer „als vroeger" worden zal. Maar al valt niet te ontkennen, dat het Duitsche Rijk een zwenking in reac- tionnaire richting gemaakt heeft, de vraag is toch gewettigd, of dit alles van langen duur zal zijn en of we niet over weinige weken opnieuw een regeeringscrisis zullen beleven, die aan de heerlijkheid der half- conservatieven, die thans het heft in han den hebben, een zeer snel einde maakt. Slechts de omstandigheid, dat de hoogge achte rijkspresident zich ditmaal bijzonder voor de samenstelling der rijksregeering ge ïnteresseerd heeft en zeker al zijn invloed zal aanwenden om haar in het leven te hou den, kan de tegenwoordige situatie wellicht een zekere stabiliteit bezorgen en den man nen van rechts de gelegenheid het in lente zon stralende Duitschland met zoo hooge tolmuren te omgeven, dat het buitenland er niet meer overheen kijken kan. Er is een nieuwe Lente in Duitschland. Maar er is ook een zonderling nieuw geluid! H. v. B. DE HONGERSNOOD IN CHINA. De te Shanghai verschijnende „China Weekly Review" publiceert twee rapporten over den toestand in de provinciën Schansi, Schensi en Kansoe. Een vertegenwoordiger van de internatio nale commissie tot bestrijding van den honger In China is uit Schansi en Schensi terugge keerd en berichtte, dat in China het afge- loopen jaar drie millioen Mexicaansche dol lars zijn uitgegeven tot steun aan de honger lijdenden, waarvan twee derden in de provincie zelf zijn ingezameld: in Schensi' werd twee millioen uitgegeven, waarvan echter slechts een gering deel, nog geen honderdduizend dollar door de provincie zelf werd opgebracht. Ondanks deze betrekkelijk groote bedragen is de toestand in sommige streken nog ver schrikkelijk, daar het leed van den hon gersnood nog is vergroot door een uiterst strengen winter. In vele deelen van Schansi was de temperatuur ongeveer 12 graden lager dan in de laatste veertig jaren ooit het geval is geweest. Het ernstigst is de toestand in het dal van.de rivier Wei in Schensi. Van de on geveer zes millioen bedragende bevolking zijn in den loop van het jaar 1929 twee millioen menschen gestorven, meestal door honger en men gelooft, dat omstreeks Juni van dit jaar nog twee millioen menschen omgekomen zul len zijn, daar dezen winter miets is gezaaid en hulp van buiten af door transportmoei lijkheden vrijwel onmogelijk schijnt. De dieren die voor het vervoer gebruikt zouden kunnen worden, zijn geslacht en de wagens zijn ge sloopt om het hout voor verwarmingsdoel einden te kunnen bezigen. Voedingsmiddelen zijn overal, waar men ze kan krijgen, tien maal zoo duur als In normale tijden, een ton kolen kost 110 Chineesche dollar, houtkolen 190 dollar. Toen de verslaggever in een dorp van 800 inwoners was gekomen, die al sedert drie maanden geen koren bedden gezien en daar met de vcrdceling ear. brood begon, wierpen de uitgehongerde en door het lijden bijna krankzinnig geworden menschen zich als wolven op het. brood en soldaten moesten hen met zweepslagen in toom houden, om een systematische verdeeling mogelijk te maken. De oorzaak van de ramp is een reeks mis oogsten in de jaren 1927 tot 1929: de toestand werd nog slechter door de voortdurende on- geregeldheden. Indien in deze gebieden vrede zou heerschen, zouden 500.000 gouden dollars voldoende zijn, om de gele rivier te regu- leeren. een tunnel door het gebergte te graven en genoeg land in het dal van de Wei-rivier te kunnen bevloeien, dat het hongergevaari voor geruimen tijd zou zijn geweken Tegelijker tijd bracht een missionaris een rapport over den toestand in de provincie Kansoe, waar misoogsten, militaire compli caties en een ernstige opstand van Moham medanen, die in deze provincie bij een totale bevolking van tien millioen ongeveer drie mil lioen tellen, een buitengewone ellende hebben veroorzaakt. In vele steden van het door hongersnood geteisterde gebied sterven per dag 200 menschen van honger. De weg van Schensi naar Kansoe is gekenmerkt door lijken van verhongerden, die zich wilden red den, waar zij voedingsmiddelen dachten te vinden, maar onderweg bij duizenden stier; ven. De missionaris telde op één enkelen dag op den weg 50 lijken, die door honden en wolven werden genuttigd. Kannibalisme zou vrij algemeen voorkomen: er is een geval be kend, waarbij 30 Chineesche soldaten door hongerlijdende boeren werden doodgeslagen en opgegeten De Christelijke missionarissen namen met energie deel aan het hulpwerk. De hulp wordt aldus verleend, dat van de ondersteunden productieve arbeid wordt ge; vraagd, zij moeten b.v. wegen aanleggen of levensmiddelen naar andere gebieden bren gen. De hulpactie wordt echter belemmerd door gebrek aan middelen. Ongeveer 30 leden van de Christelijke missies werden slachtof fers van cie typhusepidemie, die in het ge bied heerscht, 15 hunner stierven, de overigen zetten evenwel hun werk voort. De ontzet tende noodtoestand leidde tot een ruime ver breiding van den kinderverkoop. De missiona ris vreest dat in den winter en in de lente in Kansoe een millioen menschen zullen moeten omkomen, indien er geen ihulp komt. ONTHULLINGEN OVER WAN- TOESTANDEN AAN HET FRONT. Een Engelsch oorlogsboek. DAT VEEL STOF OPWAAIT. Wij ontleenen aan het Hbld: De „Daily Mail" maakt melding van de a.s. verschijning van een sensationeel boek over den oorlog, getiteld „A Brass-Hat in No Man's Land" (Een stafofficier in Niemans- land), van de hand van den generaal F. P. Crozier. Dit boek, dat veel stof zal opwerpen, doet de oorlogvoering, gelijk deze aan het Brit- sche front geschiedde, in een niet zeer gunstig licht zien. De schrijver vertelt n.l. hoe diep het zedelijk peil der troepen was gezonken, hoe er dronkenschap heerschte onder de officieren, hoe een soldaat wegens desertie werd geëxecuteerd na eerst dronken te zijn gevoerd, hoe Roode Kruis-lazaretten voor munitie-opslagplaatsen werden ge bruikt, enz. Er dient echter rekening mee te worden gehouden dat generaal Crozier, die thans lid der Labour Partij is, naar zijn eigen be schrijving een zeer eigenaardig man moet zijn. In 1915 werd hij naar Frankrijk gediri geerd: vóór dien tijd richtte hij manschap pen in Ierland af. Ofschoon hij het nutte- looze en de gruwelijkheid van den oorlog steeds voor oogen had, prentte hij naar hij zelf zegt zijn mannen steeds bloeddors tigheid in, teneinde de.beestachtige wreed heid in hen op te wekken, welke zoo noodig is om de overwinning te behalen".Hij deed dit door hun geest te vergiftigen met propaganda-verhalen over Duitsche wreed heden, waaraan hij zelf trouwens twijfelde, door hen op te winden, of door suggestieve krijgsmuziek. Over dronkenschap aan de frontlijn zegt de generaal, dat weliswaar niet iedereen dronken was, doch dat er te veel gedronken werd. Hij weet van twee gevallen, waarin de officieren niet in staat waren hun opdrach ten uit te voeren. Indien sterke drank geheel en al uit het leger zou zijn geweerd, zouden er veel moeilijkheden niet zijn voorgevallen. In zijn conclusie zegt de generaal: Ik ben geheel vóór afschaffing van den oorlog, doch wanneer men mannen in den oorlog stuurt, moet men het aan degenen, die hem moeten voeren, overlaten hoe ze dit zullen doen. De oorlog rechtvaardigt alles wat men doet om de overwinning te verzekeren en de vijandelijkheden ten einde te brengen. Generaal Crozier heeft zijn boek in tien dagen tijd geschreven. Het blad de „Daily Chronicle" deelt op ostentatieve wijze mede, dat het na lezing van het boek besloten heeft, er geen uit treksels uit te geven. Het blad zegt o.a., dat het boek een tot in bijzonderheden afdalen de beschrijving geeft van een executie we gens lafheid, die van het eerste tot het laat ste woord walgingwekkend is. Het verklaart, dat het bij niemand achter blijft in afkeer van den oorlog en in vastbeslotenheid om alles te doen wat het kan om oorlog onmoge lijk te maken, doch het gelooft niet, dat dit doel wordt bereikt dor boeken, die, „de man nen van Engeland, van Schotland, van Wa les en van Ierland belasteren". Dergelijke boeken, meent het blad, mogen wat de bij zonderheden aangaat waar zijn, doch de al- gemeene uitwerking ervan is, dat het ge- heele Britsche leger onder de beschuldiging komt te staan van beestachtigheid en im moraliteit. Indien dergelijke beschuldigingen worden geuit, en door ongebreidelde be schrijvingen worden aangedikt, is het vol gens het blad wenschelijk, dat zij tenminste vrij blijven van de veronderstelling, dat. de schrijver er financieel voordeel van geniet. HEEMSTEDE. AUTOGARAGE W. TEEUWEN. Achter het perceel Raadhuisstraat 21 heeft de heer W. Teeuwen dezer dagen een nieuwe autogarage geopend. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling van den eigenaar gelegen deze garage op den lsten Mei te openen, wanneer de zaak haar 4-jarig bestaan zal vieren. De drukte met de Paaschdagen was er de oorzaak van, dat eenigen tijd vroeger hiertoe werd over gegaan. Het geheel maakt een zeer royalen indruk. De garage heeft een oppervlakte van 10.75 Meter bij 25 Meter: de inrijbreedte bedraagt aan de zuidzijde 10.50 Meter, terwijl de zij - ingang een breedte van 6.50 Meter heeft. Ruim 20 automobielen kunnen er gestald worden. De verbouwing van schuur tot garage ge schiedde door de firma P en W. Botbijl te Heemstede terwijl de heer Rotte uit Benne- brock als architect optrad. Wij kunnen den heer Teeuwen van harte gelukwenschen met deze ruime gelegenheid, die inderdaad een aanwinst voor de gemeen te genoemd kan worden. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woens dag 30 April 1930 des namibdags ten 1 1/2 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Beëediging en installatie nieuw lid. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift J. Zuidweg om ontslag als hoofd van school no. 39. 3. Balans, enz. 1919 Coöp. Woningbouwver. „Volkshuisvesting". 4. Idem Keuringsdienst van Waren. 5. Uitbreiding Kabelnet 6. Verhooging crediet verbouw perceel Prinsen Bolwerk 3 voor School no. 1 voor buitengewoon onderwijs, enz. 7. Overdracht van voor straat bestemden grond Gebr. Nieuwjaar. 8. Verkoop perceel Gen. Cronjéstraat 37. 9. Verleenen medewerking verbouw bijzon dere school Hertzogstraat 1 10. Aankoop gronden ten westen Kinder huissingel. a. Zaanenlaan (A. P. Spook en A. J. Kui per). b. van Nesstraat. (P. Klaassen). c. Wilgenstraat (P. Marree). d. nabij Burg. Sandbergstraat (J. Verha gen Jr.) e. Deckerstraat (S. L. Blom en Tj. de Vries) 11. Verkoop grond: f. Zaanenlaan (S. L. Blom en Tj. de Vries). g. Orionweg (G. Kamminga). h. Pegasusstraat (J. Bennik). i. Centaurusstraat (C. Mul). j. Middenweg (J. Valentijn). 12. Uitbreidingsplan Zuid- Oost ((detail 7) 13. Uitbreidingsplan Zuid-West (details 3—8 en 10. 11 en 13) 14. Belastingverordeningen in verband met de wet op de financieele verhouding tus- schen Rijk en gemeenten. 15. Overplaatsing hoofd en onderwijzer van school No. 40 naar de te openen dag-open- luchtschool. RADIO OOK IN DEN TREIN. PROEVEN VAN DE NED. SPOORWEGEN De Tel. verneemt uit Utrecht, dat de directie van de Nederlandsche Spoorwegen de moge. liikheid van het aanbrengen van radio in ce treinen in studie heeft genomen. Hoewel de plannen nog in een beginstadium van voor» bereiding verkeeren, kan het blad mede- deelen, dat het in de bedoeling ligt, de eerste proeven in de z.g. dienstrijtuigen te nemen, CREDITEURENLIJST. Het weekblad „Handelsbelangen" bevat de crediteuren lijst in het faillissement van P. J. Kraayeveld, aannemer te Aerdenhout. Deze lijst telt 22 crediteuren, waarvan een met een betwiste vordering. Het totaal pas sief bedraagt 145.887.80 waarvan 169 pre ferent. Het actief is nog niet volledig bekend. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. - Terug te bekomen bij: Muntinga, Merk manstraat 8, broche; Nieuwland, Burg. Sand bergstraat 7, bal; v. d. Eikhof, Heerensingel 25, beeldje in étui; Geeven, Tugelastraat 56, handschoen: Kennel Fauna, wit-geel hondje, en herdershond; Lighart, Sneevoogtstraat 13, kruik; v. d. Laan, Bartelporisstraat 6, ketting en médaillon: v. Bemmer, Gen. Bothastraa, 112, mes; Lefering, Nic. v. d. Laanstraat 11, portemonnaie; Lamee, Bakenessergracht 5 B rood, pet; Bruns, v. Oosten de Bruijn- straat 158, rijwielbelastingmerk; Uiterschoot, Indischestraat 5, idem; Wagenmaker, Scho- tersïgel 51, regenjas; v. d. Vegt, Floraplein 25, sjaal. Hagedissen. Mimrha gedissenSchildpadden. Salamanders. Goudnsschen, Meervallen, diverse soorten Vïssdheraroeders Aquariums en Visohkommen in vele maten, alsmede Aquarium- benoodigdOieden vindt U in enorme voorraad tegen prijzen j beneden elke concurrentie. Koopt 'n vainest a f 1.50, 3 voor i 4, «enigst afdoende! "Windeieren? Dagelijks een bakje gemalen, gebrande Oesterschelpen in den loop, a 12 cent per liter bij ons verkrijgbaar. Vogelkooien en vogels In uitgebreide sorteering en billijke prijzen. Papegaaienkooien vanaf f 6 Firma A. C. v. NIKKELEN KU1JPER DOELSTRAAT 18 Telefoon 12316 Onze Vogelvoeders staan bekend als „HET BESTE" Een vaste positie verschaft GIJ U ZELF door den aankoop, van een ruim Winkelpand in een volkrijke ouurt. BOUWT MEE! Nu kunnen nog wijzigingen worden aangebrachf. Aanbevelend, 20 J. ROOSEN'S BOUWBEDRIJF Kantoor: FLORESSTRAAT 81 LEEG TE KOOP tegen billijken prijs, door vertrek van familie naar buiten land: prachtig onderhouden HUIS aan de Prinsessekade te' Haarlem. Te bevragen: JOH. VAN DER WALLES, Prinsessekade No. 11. 14 MET PRIMA JAVA KAPOK GEVULDE 3-DEELIGE BEDSTELLEN, TEGEN ZEER VOORDEEUGE PRUZEN ZIE DE ETALAGES SCHAGCHELSTRAAT 2 FN. TELEFOON f 1491 HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 20