BUITENLAND TOESTAND IN BRITSCH-INDIE VERERGERD. IN- EN UITVALLEN. BIOSCOOP Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175.— HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 26 APRIL 1930 TWEEDE BLAD De daad van Patel. Nieuwe onlusten. Tweede dag van het proces Matsjek. Wat is er in de cellen gebeurd. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Jongste berichten nit Britsch-Indlë bewijzen, dat de toestand verergerd is. Van groot belang is de quaestie Patel, die ls afgetreden als voorzitter en lid der wet gevende vergadering. In zijn brief aan den onderkoning, waarin hij kennis geeft van zijn aftreden zegt Patel dat de jongste gebeurtenissen zijn hoop op eenige wijziging in de gevoelens der Britsche regeering en in den geest van het dagelijksch bestuur van Indië hebben doen verflauwen. Hij heeft besloten de betrekkingen met de regeering van Indië te verbreken en zijn plaats in te nemen in 't leven van zijn volk en in den strijd voor de vrijheid. De bureau cratie vervolgde hem en boycotte hem maat schappelijk. Daar het congres de Nationale Vergadering heeft geboycot, heeft deze haar vertegenwoordigend karakter verloren. In een Boodschap tot de bevolking van Simla dringt Patel er bij :Üaar op aan bui- tenlandsche kleeren ter zijde te leggen, khaddar te dragen en te bidden voor het welslagen van de beweging. Patel zal Zon dag in optocht door Simla trekken, wanneer hij zich naar Allahabad begeeft om daar Moti Lal te ontmoeten. Tot de belangrijke Jongste arrestaties behoort die van Sripra- kasj, secretaris-generaal van het nationaal congres te Benares, wegens het winnen van zout. Gisteravond schoolden 2000 bewoners van een dorp bij Diamond Harbour, waar zout wordt gefabriceerd, te zamen. De politie verklaarde de bijeenkomst voor onwettig en gaf de menigte bevel uiteen te gaan. Toen zij zich verzette en de politie met steenen wierp, waarbij 16 personen werden gewond, schoot de politie met hagel en verwondde drie personen. Het bestuur van den West-In- dischen Nationaal-liberalen Bond heeft een verklaring gepubliceerd, waarin het de bur gerlijke ongehoorzaamheid afkeurt, doch er toe aanspoort dat de regeering, in plaats van een repressive politiek te voeren, de Britsche bedoelingen duidelijk zal maken met betrek king tot de onverwijlde afkondiging van den Dominion-status voor Indië, en dat een „round table"-conferentie te Londen hier voor een schema zal opstellen met de noodige overgangsreserves. Het bestuur veroordeelt het over eenige verzetplegers uitgesproken strenge vonnis. Men ziet hieruit, dat er nog geenszins een reactie is ingetreden op den gespannen toe stand. De actie schijnt veeleer gestimuleerd te worden door steeds, en allerwegen groeiend verzet. Het wordt dan ook steeds twijfelach tiger, of de Engelsche regeering, die er klaar blijkelijk op rekent dat de zaak zal doodbloe den als zij Gandhi niet laat arresteeren, gelijk zal krijgen. L. A. Aanhangers van Matsjek gegeeseld? BELGRADO. 25 April (VB.) Bij het be- gin der behandeling van het proces tegen dr. Matsjek en zijn medebeklaagden, deelde de president van het Staatsgerechtshof dr. Soe- botitsj mede, dat het gerechtshof de voor stellen der advocaten tot verdaging der zit ting en een voortzetting der behandeling in Agram van de hand had gewezen. Het voorstel van de verdedigers hen in de gelegenheid te stellen zich met hun cliënten te onderhouden, werd goedgekeurd. Hierop verzocht dr. Matsjek zich met zijn verdediger dr. Troembisj te mogen onder houden, hetgeen door den voorzitter werd toegestaan. Daarna stelde een verdediger voor, dat alle advocaten voor dr. Matsjek zullen kunnen pleiten. Dr. Troembitsj verklaarde hiermede accoord te kunnen gaan. Een der verdedigers deelde daarop mede, dat de verdachten in de gevangenis slechts water en brood kregen. Zij sliepen op den kalen grond, zelfs niet op stroo. Bovendien liggen zij, aldus de advocaat, aan kettingen. Hij deed een beroep op den president den verdachten een menschwaardiger behande ling te willen geven. Als eerste werd Bernaditsj gehoord, die zeide onschuldig te zijn en met nadruk ver klaarde, dat hij voor de politie slechts daar om een bekentenis heeft afgelegd, omdat men door mishandelingen en bedreigingen hem daartoe had gebracht. Men heeft hem de handen op den rug gebonden en ook de voeten kon hij niet bewegen. Hij zou opge hangen zijn met het hoofd omlaag. Hij is op den grond geworpen en men zou over zijn lichaam hebben geloopen. Die behandeling had den geheelen dag ge duurd, zoodat hij er tenslotte toe over ging te bekennen. Verdachte eindigde met te zeggen dat hij in de aanwezigheid van den politiechef van Agram, Cedekowitsj, zou zijn gegeeseld. De nasleep der Lyonsche T yphus-epidemie. Verleden Jaar werd naar men zich wellicht herinnert de stad Lyon geteisterd door een typhusepidemie, die tal van slachtoffers eischte. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat de ooi-zaak der epidemie was de onzuiver heid van het drinkwater, geleverd door de Compagnie générale des Eaux. Tegen den directeur en den technischen chef der maat schappij werd een vervolging ingesteld wegens het veroorzaken van den dood door schuld; het proces zal de volgende maand voorkomen. Er zijn niet minder dan 3000 kla gers, die samen ongeveer 50 millioen francs schadeloosstelling vragen, aldus het Hbld. Met begrijpelijke belangstelling wordt de uitspraak tegemoet gezien want in geval van veroordeeling zou daarmee tevens uit gesproken zijn, dat de maatschappij aan sprakelijk is. Het kapitaal der maatschappij is slechts iets grooter dan de gevraagde scha deloosstelling; werd deze uit de winst be taald dan zou die winst voor verscheiden jaren worden opgeslokt. DE WERELDTENTOONSTELLING TE ANTWERPEN. NEDERLAND WAARDIG VERTEGENWOORDIGD. De bij Koninklijk besluit ingestelde Cen trale Commissie en het Uitvoerend Comité voor de deelneming van Nederland aan de wereldtentoonstelling te Antwerpen die hedenmiddag geopend wordt staan onder voorzitterschap van Dr. F. E. Posthu- ma, oud-minister van Landbouw. Nijverheid en Handel, voorzitter van den Nijverheids- raad, die tevens werd benoemd als Commis saris-Generaal. Leden van het Uitvoerend Comité zijn de leden Ir. W. H. van Leeuwen, onder-voorzit ter; Ir. C. J. van Dusseldorp, penningmeester H. F. R. Snoek, secretaris; Ir. E. de Kmyff, lid, welke laatste tevens werd benoemd als gedelegeerde in België van het Uitvoerend Comité. Als vertegenwoordiger van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid werd be noemd de heer F. K. J. Heringa, Administra teur Chef van de afd. Handel en Nijverheid, van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid en als vertegenwoordiger van den Minister van Koloniën werd benoemd de heer Dr. L. J. v. d. Waals, Referendaris, Chef der IVde. afdeeling van het Ministerie van Ko loniën. Het Nederlandsche paviljoen. Het ontwerpen van het Nederlandsche pa viljoen werd toevertrouwd aan den heer H. Th. Wijdeveld, Architect B. N. A. $let Neder landsche paviljoen heeft een oppervlakte gekregen van meer dan 12000 M2., het is een van de grootste buitenlandsche paviljoens op deze tentoonstelling geworden. De lengte van het gebouw is 250 M. Bij den hoofdingang bevindt zich een sterk contrast, met de laaggehouden architectuur van het gebouw: een pylonen-partij, die on geveer 30 M. hoog is, waardoor bereikt wordt dat de Nederlandsche inzending van verre reeds opvalt als iets bepaalds tusschen de vele, meest in lichte kleur gehouden, gebou wen van de tentoonstelling. Het gebouw is in hout opgetrokken. De langgerekte vorm van het paviljoen, dat aan de twee uiteinden afgesloten wordt door de groote receptiezaal eenerzijds en door het paviljoen van de gemeente Rotter dam anderzijds, is over twee verkeerswegen van het tentoonstellingsterrein heen gepro jecteerd. zoodat de onder-verdieping twee malen onderbroken wordt door een door gang. Het interieur werd in hoofdzaak met tri plex en celotex afgewerkt, waarbij zooveel mogelijk partij getrokken werd van de spe cifieke kleurwerking van deze materialen. De architect heeft gestreefd naar de grootst mogelijke eenheid opdat zoodoende een spe cifiek. zich van de andere paviljoens onder scheidend karakter bereikt wordt. Haarlemsche en Hillegomsche bloemen. De werkzaamheden verbonden aan het toezicht op den bouw en alles wat hiermede samenhangt werden door het Uitvoerend Co mité toevertrouwd aan het Ingenieursbureau G. J. Langhout, terwijl de bouw zelf in han den werd gesteld van de N.V. Nederlandsche Aanneming Maatschappij v. h. Firma H. F. Boersma. Voor wat betreft den tuinaanleg rondom het gebouw werd de medewerking verkregen van een subcommissie uit den Nederland- schen tuinbouw, onder voorzitterschap van den heer Ernst Krelage. Bij den tuinaanleg, die door den heer H. de Lange, tuinarchitect te Rotterdam ont worpen is, is er naar gestreefd, tijdens den ganschen duur van de tentoonstelling volop bloemen te kunnen toonen. De bloeiperiode wordt geopend door 30.000 Darwin en andere late tulpen in verscheiden heden. ingezonden door het Centraal Bloem bollen Comité te Haarlem. Deze worden op gevolgd door een uitgebreide perkbeplanting met. Belargonium Zonale, Begonia Erfordia en knolbegonia's van de Nijmeegsche Veiling maatschappij en van de N.V. vJi. M. van Wa- veren en Zonen te Hillegom. Twee zeer uitgestrekte boordbedden zullen doen zien, wat de Nederlandsche tuinbouw op het gebied der vaste planten vermag: het zijn inzendingen van de Koninklijke Kwee- kerij Moerheim te Dedemsvaart en van de firma G. Lubbe en Zoon te Oegst-geest. Een bijzondere merkwaardige en uitgebreide ver zameling lelies is geplant door den heer S. J. Schoon, bloembollenkweeker te Akersloot. Niet minder dan 5000 struikroozen zullen de Nederlandsche rozenteelt vertegenwoor digen, ingezonden door de firma's G. A. H. Buisman en Zoon te Heerde, M. Leenders en Co., te Steyl en J .H. Faassen Hekkens te Tegelen. Talrijk zullen in den zomer en den herfst ce Dahlias zijn. waarbij vooral de Mignondahlia's hare voortreffelijkheid voor perbeplanting zullen aantoonen: inzenders zijn de heer J. A. Dominicus te Schiedam en de firma's J. G. Ballego en Zoon te Leiden cn W. Topsvoort te Aalsmeer, terwijl de Ne- DE BEVOLKING VAN NEDERLAND De statistiek is een droog vak. maar ze geeft wel eens boeiende mededeellngen, we zouden haast zeggen in weerwil van zichzelf. Zoo leert ze ons. dat In de laatste jaren de bevolking van Nederland is toegenomen met ongeveer 8Q0.000 zielen in tien jaax tijd. Het moet zelfs in sommige tienjarige perioden wel eens tot een millioen gestegen zijn. Het ge= volg daarvan is natuurlijk, dat de toeneming in de komende jaren nog grooter zal zijn, wanneer de menschen. die in de laaste jaren zijn geboren, weer op hun beurt een gezin stichten, dan moet logisch gesproken de toe neming zelf voortdurend toenemen en dan bestaat dus de mogelijkheid, dat er per tien jaar een millioen Nederlanders bij komen; natuurlijk zijn er ook tegenwerkende krach ten, zooals bijv. ernstige epidemieën en de kans op oorlog. Voor de laatste hopen wij. dank zij het groeiende -gevoel van inter nationalisme en den stijgenden afkeer van de afschuwelijke worsteling, die de oorlog ls. gespaard te blijven en voor ernstige epi demieën, zooals die in vroeger eeuwen duizenden wegraapten, is het gevaar niet groot, omdat de hygiënische toestanden, waar onder wij leven, menschelijkerwijze gespro ken de sterfte wel doen dalen, maar niet doeü stijgen. Natuurlijk is er nog een derde tegenwer kende kracht, namelijk de emigratie, het ver trek naar elders. In hoeverre deze in de toe komstige jaren een rol zal spelen, hangt af van omstandigheden, die wij nu niet kunnen overzien. In het algemeen worden de kansen voor landverhuizing er niet gunstiger op, zoo dat wij er wel op kunnen rekenen, dat Ne. derland mettertijd enkele mililoenen meer inwoners zal moeten opnemen, herbergen en voeden dan het nu doet-. Wij zien dat nu al in de naar elkaar toe groeiende steden: Haar= lem groeit in de richting van Amsterdam en Amsterdam groeit in de richting van Haarlem, Leiden groeit ook naar onze rich ting en wij groeien naar Leiden. Sommige menschen beweren, dat over een aantal jaren, (dat zij voorzichtigheidshalve maar niet be palen) heel Nederland één stad zal geworden zijn, van Winschoten af tot Rilland Bath toe, zoodat er dan aanleiding kan bestaan de administratieve splitsingen in gemeenten op te heffen en Nederland te doen bestaan uit één stad, die wel geen anderen naam dan die van Nederland kan dragen. Evenwel is het zoover nog niet en zal het misschien zoover ook niet komen, want meer dan ooit zijn wij er op uit gToote open ruimten te houden in het belang van ge zondheid en klimatologische omstandigheden. Bovendien (het klinkt wat egoïstisch) zijn wij daar nog niet aan toe. Het zal, huislijk gezegd, onzen tijd wel uitdienen en wie na ons komen, moeten hun eigen moeilijkheden .maar oplossen; wij hebben er van ons zelf genoeg. derlandsche Dahliavereeniging voor perken met 3500 stuks zorgt. De Zuiderzeewerken. In de ontvangstzaal zal de aandacht van de bezoekers ongetwijfeld het eerst worden getrokken door een wandbeschildering van de Zuiderzeewerken, waardoor duidelijk en op zeer kunstzinnige "wijze een beeld wordt gegeven van het ontslaan van onze twaalfde provincie. Deze zaal bevat de inzendingen op het gebied van Nederlandsche kunstnij verheid. In de daarnaast gelegen zaal treft men de verschillende inzendingen van Rijkswege aan, zooals de uitgebreide inzending van het Departement van Waterstaat, gevende een overzicht van de Nederlandsche inter nationale waterverbindingen en van de Zui derzeewerken, terwijl verder de aandacht wordt gevestigd op het aandeel, dat Neder land heeft in het verkeer door het Suez- kanaal. De afdeeling luchtvaart van het Departe ment van Waterstaat toont, wat o.a. op ra dio-gebied van Nederlandsche zijde geschiedt in verband met de Luchtvaart, terwijl de afdeelingen Kustverlichting en Hydrographie van het Departement van Defensie naar voren brengen, op welke moderne wijze deze twee rijksinstellingen werken ter beveiliging van het internationale zeevaartverkeer. In de 2de afdeeling, is in hoofdzaak de Nederlandsche machinenijverheid op zeer waardige wijze vertegenwoordigd. Vervolgens betreedt men, na het passeeren van den tweeden overdekten doorgang, de afdeeling, waarin de verdere Nederlandsche particuliere deelneming is opgesteld. Onze havensteden vertegen woordigd. Aansluitend aan deze afdeeling komt men in de zaal, waarin men de Dordtsche en Vlissingsche collectieve deelneming vindt op gesteld. terwyl men vervolgens de zaal be treedt. waarin de Amsterdamsche collectieve inzending is ondergebracht, die gemeente lijk zoowel als particulier is. Bij deze afdeeling sluit zich aan de bijzon der uitgebreide collectieve Rotterdamsche afdeeling. Indië. De bovenverdieping is geheel gewijd aan overzeesch Nederland. Daar, zooals hekend is, in 1931 een groote Internationale Koloniale tentoonstelling in Parijs zal plaats vinden bleek van particu liere zijde weinig belangstelling te bestaan voor deelneming aan de Antwerpsche ten toonstelling, maar dssalniettemin, zal deze afdeeling groote aandacht van de bezoekers trekken, omdat op bijzonder aantrekkelijke wijze o.a. met beweegbare modellen en mo- quettes in beeld is gebracht, wat Neder- landsch Oost-Indië, Suriname en Curasao beteekenen. Bij den ingang van het gebouw treft men nog een afzonderlijke ruimte aan, waarin de afdeeling Handel en Nijverheid van het De partement van Arbeid. Handel en Nijverheid en de Algemeene Nederlandsche Vereeniglng voor Vreemdelingenverkeer haar inzendingen hebben opgesteld. De daadwerkelijke belangstelling van het Nederlandsche bedrijfsleven was van dien aard, dat het onmogelijk was aan alle wen- schen tot plaatsruimte te voldoen, waarvan het gevolg ls geweest, dat verscheidene Ne derlandsche particuliere bedrijven elders in de internationale afdeeling onderdak ge bracht moesten worden. Verschillende Nederlandsche ondernemin gen hebben eigen paviljoens opgericht in de onmiddellijke nabijheid van het Nederland sche gebouw. De Nederlandsche Land- en Tuinbouw zul len op verschillende tijdelijke Tentoonstel lingen vertegenwoordigd zijn. LUXOR THEATER. Krijgsraad. „Krijgsraad", romantisch drama uit den Amerikaanschcn burgeroorlog, het hoofd- en slotnummer van het nu loopende program ma in het Luxor Theater, toont aan welke wreedc plichten soms in den oorlog aan krijgslieden worden opgelegd. De strijd tusschen de Noordelijken en de Zuidelijken is in Amerika uit de dagen van Abraham Lincoln in vollen gang. Bijna alle opstandelingen zijn onderworpen, maar de groote bende van Belle Stone, (meesterlijk gespeeld door Betty Compson) houdt nog stand. Kapitein Camden krijgt opdracht haar levend of dood in handen te krijgen en hij slaagt daar dan ook in, maar ten koste van zijn geluk en door een daad van opperste zelfopoffering van Belle. Dit drama houdt de aandacht gespannen van het begin tot de roerende en dramati sche ontknoop in g. Een fel contrast met deze rolprent vormt het andere hoofdnummer: „De fortuin ja ger" dat van zeer komlschen, zij het niet van fijn-komischen, aard is. Lachwekkende toe standen en tooneelen komen hier zeer veel in voor en het spel van Syd Chaplin is be wonderenswaardig. Op het tooneel gaven, tusschen deze belde programmanummers in, The Venee's Bro thers staaltjes van kracht, durf en behen digheid te zien, die door het publiek adem loos werden aanschouwd en met luid en langdurig applaus beloond. De aanvullende gedeelten van het pro gramma: de actualiteiten en het Dultsche reisje zijn in overeenstemming met de hoofdmomenten, dus: uitmuntend. Marion Davis, William Haines en andere filmberoemtlhcdcn in „Heel Hollywood op stelten". Het programma in Palace Is deze week één gezonde, heerlijke lach. Als men om elf uur op straat komt, is men moe van het lachen en geniet men van de kostelijke hu mor nog na. Onder het uitgaan hoort men van het publiek om zich heen: ,.'t ls reuze „wat een zeldzaam leuk programma!"wat heb ik gelachen!"in tijden niet zoo'n pret gehad!".... enz. enz. Deze uitspraken uit den mond van het publiek zullen zeker niet nalaten, niettegenstaande het schitterende lenteweer, drommen en drommen naar Pa lace trekken. Na het altijd zoo belangwek kende Wereldnieuws verschijnt .Helix" de Kater bij de Jantjes" als teekenfilm met geluidseffecten. Deze teekenfilms brengen u steeds weer in bewondering voor het ein deloos geduld en de geest, waarmee ze zijn saamgesteld. De twee bij het filmpubliek zoo bekende komieken Stan Laurell en Oli ver Hardy zorgen voor het lachsucces van de klucht „Vorstelijk Bezoek". Op het tooneel zijn Tholen en van Lier bij voorbaat al van hun succes verzekerd. In „Heel Hollywood op Stelten" verplaatsen we ons in de studio's in Hollywood, binnen en buitenshuis en be leven we het heuschelijke opnemen van fil men iets wat voor ons, gewone stervelingen altijd weer vol charme ls. Het gegeven van deze film staat zoo in de belangstelling van de groote „Men" en de verwerking, die in handen is van King Vider is zoo door kneed. dat de film móest slagen, met hoofd rolspelers als Marion Davies en William Haines. Het uitstekende orkest verhoogt nog de gezellige geanimeerde stemming. STANDAARD TIIEATER, Bébé Daniels in „Het spookt in de Mijnen". Tooneel: The Sisters Wash ington. Wie van een afwisselend programma houdt, moet deze week eens een bezoek bren gen aan het Standaard Theater. Daar is al lereerst de sensatie-film „Het spookt in de mijnen", een film vol griezelige avonturen en tegelijk ook met vele bijzonder geestige mo menten. De hoofdrol is in handen van de beroemde Amerikaansche actrice Bébé Da niels, die waarlijk geen verdere aanbeveling noodlg heeft. Zij verrast ons ook nu weer door haar zeldzaam geroutineerd spel, dat altijd weer een groote aantrekkelijkheid bezit. De tweede hoofdfilm is van een geheel ander genre. „Kit Carson" is een spannende wild-west-film met Fred. Thomson en zijn vermaarde schimmel „Silverking" in de hoofdrollen. Liefhebbers van sensatie kun nen aan deze rolprent hun hart ophalen, want Fred, zorg er voor dat de toeschou wers in voortdurende spanning blijven. In- dianengevechten, achtervolgingen en wilde jachten door het bergland, ziedaar enkele indrukken van deze oow-boy-fllm. Ook het tooneel is ditmaal weer van goede kwaliteit. The Sisters Washington traden al meer in dit theater op en ook ditmaal valt haar een uitbundig jyiplaus ten deel. Zooals gewoonlijk bevat het voorpro gramma weer een interessant Journaal en een grappige klucht. De muziek gaf bij de verschillende films en bij het variéténum mer een passende illustratie. Alles bij elkaar genomen een programma, dat we gaarne aanbevelen. REMBRANDT THEATER Mosjoukine als Hadschi Murat. de Witte Duivel. Het is een steeds wederkeerend pleizier: het wekelijksche nieuws in geluidsfilm. Welk een waarde heeft zoo een journaal, nu het voorzien is van de bljbéhoorende geluiden en welk een bekoring gaat er uit van den ge- mengden en verrassenden aard dezer be richten uit de heele wereld. Wij zien en hoo- ren de honderden bulkende koeien, het ge schreeuw der cow-boys, het snateren van trekkende vogels, het zingen van Chlnecsche kinderen, het denderen van een vliegtuig, dat ce kunstmest stort over de Californische landerijen. Dit is waarlijk reportage in den hoogsten vorm, een nieuw soort journalistiek- zonder-woorden, aan welker fascineerenden invloed men niet licht ontsnapt. Het hoofdnummer dezer week In Rem brandt Theater is de U. F. A.-film „De Witte Duivel", waaraan elders in dit nummer op de eerste pagina van „de Zaterdagavond" een geïllustreerde bespreking wordt gewijd. Wij zien hier Mosjoukine in een Kaukn- sisch avontuur, ontleend aan een novelle van Tolstoi. De warmbloedige romantiek en het zeer indrukwekkende spel van den Rus, maken deze film tot iete bijzonders. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts- per regeL Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT IB TEL. No. I07SS D UBBELMANNEN KWARTET Alhier is opgericht een dubbel mannen- kwartet onder den naam „Bel Canto", met als dirigent de heer Piet Halsema. NOOIT MEER OORLOG FEDERATIE. Ten huize van den heer Joh. Op t Eynde werd gisteravond door de Nooit Meer Oorlog Federatie, afd. Haarlem en Omstreken, een ledenvergadering gehouden, die omstreeks acht uur door den voorzitter geopend werd. De heer Op 't Eynde deed eenige mede deellngen over de vergadrlng van de korte lings opgerichte Centrale Commissie voor Vredeswerk. Deze Commissie beoogt de be vordering van de samenwerking der verschil lende vredesgroepen en de samenstelling van een goed georganlserde centrale macht tot het doelmatig voeren van dc propaganda voor de vredesiaee. Nadat als afgevaardigde naar de vergade ring van het Anti-dienstplicht Comité ta Utrecht de heer Op 't Eynde benoemd was, werd besloten de opvoering van „Er staat geschreven", door het Schouw tooneel met Mevr. de Boervan Rijk. op 3 Mei a.s. te steunen door aankon did iglng in de heden verschijnende „Vredesbode" en door kaart verkoop. In samenwerking met de Jongeren Vredesactie zal op 18 Mei as. een één-acter „De Hel op een propaganda-avond worden opgevoerd. Voor de uitgave van de „Vredes bode", die tot. nu toe in Haarlem in een op laag van 30.000 werd verspreid, is met enke le andere vredeskringen samengewerkt, aoo- dat de oplaag met 10.000 stuks vergroot kon worden. Na lezing van de ingekomen stukken cn de rondvraag werd de vergadering door den heer Joh. Op 't Eynde gesloten. TWEE PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Vrijdagmiddag sloeg tijdens het hevige onweder de bliksem ln de boerderij van den heer Deknatel te Oostwild. gemeente Leek, met het droevig gevolg, dat de zich in de boerderij aan het werk bevindende rietdek kers Hofsteen, gehuwd en 40 Jaar oud uit Enumatil en S. Solsuma, 60 jaar oud en on gehuwd, wonende te Tolbert, door het hemel vuur werden getroffen. Zij waren op slag dood. Drie meisjes en een man, die rich even eens in de boerderij bevonden, werden door den bliksem bewusteloos geslagen. Er ont stond een begin van brand, dat echter spoe dig kon worden gebluscht. COÖPERATIE „DE EENDRACHT". Donderdagavond werd de jaarvergadering gehouden van de cooperalteve verbruikersver* eeniglng ,De Eendracht". De voorzitter, de heer J. H. J. Hulsman, zette in het kort uiteen, om welke redenen het bestuur meent met een zeker optimisme de toekomst tegemoet te kunnen gaan. De periodiek aftredende bestuursleden, J. H. Bregonje en J. S. Holster, worden met eon groote meerderheid van stemmen weder her kozen. Eveneens werden weder herkozen de af tredende leden van don ledenraad P. J. Fabels, H. S. Israël, J ten Kampe. P. Kluit en H. R. J. A van Thienen, die zich weder herkiesbaar stelden Tevens werden tot lid van dien raad gekozen de heeren G. J. Arnold, A. Biemond en P. II. Martin. In verband met binnenkort te behandelen voorstellen tot wijziging van statuten en huishoudelijk reglement werd het oordeel ge vraagd van de vergadering, omtrent invoe» ring van een ledenraad met bindend karakter, ingevolge de Coöperatieve.wet, of handhaving van de ledenvergadering. Bij stemming over dit onderwerp, was de meerderheid tegen in voering van een ledenraad met bindend ka rakter, dus vóór handhaving van de leden vergadering. Het bestuur werd door een oud-bestuurs lid gecomplimenteerd voor het goede werk, in het afgeloopen jaar verricht. ALGEMEENE BOND VAN POLITIE PERSONEEL IN NEDERLAND. Door de afdeeling Haarlem van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland wordt aan de leden, naar aanleiding van het 28-jarig bestaan der afdeeling. op Vrij dag 2 Mei een feestavond aangeboden in de za'.en van het Gemeentelijk Concertgebouw. Op deze avond zullen hunne medewerking verleenen Frits Bouwmeester, voordracht kunstenaar on het Haarlemsch Mannen- Kwartet „Inter Nos". Na afloop is er een bal. AGENDA ZATERDAG 26 APRIL. Stadsschouwburg: „Flierefluiters Opont houd", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Revue „Doe Je ook mee?" door de Ontspanningsver. „Ons Ge noegen". 7.30 uur. N.V. Heemsteedschc Radlocentrale-aan- deelhoudeisverg., Hotel van Ree. Camplaan 18. 3 uur n.m. Palace: „Hollywood op stelten". Tooneel: Tholen en Van Lier 2.30 en 8.15 uur. Luxor-Theater: „Krijgsraad" en „De For tuinjager". Tooneel: The Venee's Brothers. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt-Theater: „De Witte Duivel", met medewerking van het Don Kozakken- koor. 2.30. 7 cn 9.15 uur. Standaard-Theater: „Het spookt in de Mijnen" en „Kit Carson". Tooneel: The Sisters Washington, 2.30 en 8.15 uur. ZONDAG 27 APRIL. Gem. Concertzaal. Jubileumconcert door „Zang en Vriendschap" en de „Maastreechter Staar", 8 uur. Stadsschouwburg: „Sneeuwwitje en de ze ven dwergen", 2.15 uur. ,De Familie Stastok", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Uitvoering leerlin gen Annie Bonarius. 2.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 28 APRIL. N.V. Eerste Haarl. Auto MIJ. aandeelhou- dersverg. Groote Houtstraat 111—113. 9 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyeler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1930 | | pagina 5